c De Mos vreest onderschatting Haarlem futloos Luik nestelt zich aan de kop 3- Na 5-0 winst op zwak NEC AZ stapt uit FBO EC-deelnemers nu vrijwel blessurevrij MAANDAG 27 SEPTEMBER 1982 Veseliiiovic bondscoach Joegoslavisch elftal BELGRADO (AFP) - Todor Vesehnovic is afgelopen zaterdag in Belgrado benoemd tot trainer-keuzeheer van het Joegoslavische voetbalelftal. Veselinovic volgt Milan Miljanic op, die op 5 augustus j.l. zijn functie ter beschikking stelde. De nieuwe trainer is 52 jaar en is onder meer als oefenmeester actief geweest in Columbia. Hij had daar de nationale ploeg in 1969 en van april tot augustus dit jaar onder zijn hoede. Tevens was Veselinovic trainer van de club Millionaros uit Bogota. Het bestuur van de Joegoslavische voetbalbond heeft voorts geen medewerking verleend aan de transfers van de internationals Vladimir Petrovic (Arsenal). Dusan Savic (Gijon) en Safet Susic (Paris St. Germain). Ten tijde van het tekenen van de contrac ten, vóór de eindronde om de wereldtitel, waren de betrokken spelers nog geen 28 jaar. Sport EREDIVISIE Feycnoord - AZ '67 3-2 (2-0). 17 Gullit 1—0, 43. Houtman 2-0, 48 Houtman 3-0. 76 Zwart 3-1, 79 Ajax - NEC 5-0 (2-0). 31. Kiefi 1-0, 36. Schoenaker 2—0, 70 Kieft 3-0, 77. Kieft 4-0. 79 Lerby 5-0 Helmond Sport - Roda JC 2-0 (1-0). 38. Cox 1-0 (strafschop), 62. Dijkstra 2-0 Scheidsrechter Ette- koven, toeschouwers: 9.000 Fortuna S. - PEC/Zwolle 1-1 (0-1). 6 Riemens 0-1, 52 Smeets 1—1 (strafschop). Scheidsrechter Corver, toeschouwers: 8.000. Go Ahead Eajles - FC Twente 3-3 (2-2). 21. Rohde 0-1, 26 Woudsma 1-1, 38. Rohde 1-2. 43. Eykelkamp 2-2, 74. Van Kooten 3-2, 90. Pias mans 3-3. Scheidsrechter: Van Swieten. toeschouwers: 7.000. toeschouwers: 5.400. FC Utrecht - Willem II 2-0 (2-0). Van Tamelen 1-0,42.Bastiaanse (ei gen doel) 2—0. Scheidsrechter: Kei zer, toeschouwers: 6.000. FC Groningen - Excelsior 1-1 (1-1). 8. McDonald 1—0, 42. Leen heer 1-1. Scheidsrechter: Boss, toe schouwers: 10.000. EERSTE DIVISIE Eindhoven - Volendam 3-1 (1-1). 24. Lemmens 1-0. 38 Mooyer 1-1. 61. Vreven 2-2, 65. Lemmens 3-1. Scheidsrechter De Munnik, toe schouwers: 4.100. Den Bosch - Heerenveen 2-2 (2-0). 12. Van der Horst 1-0, 28 Schouwenaar 2-0. 48 en 49 Schul- ting 2-1 en 2-2. Scheidsrechter: Severeyn, toeschouwers: 2.500. Cambuur - Veendam 1-2 (0-2). 14 Oosterwold 0-1, 39 R. MetzO-2.89. Peltzer 1-2. Scheidsrechter. Wee rink. toeschouwers. 6.100. De Graafschap - FC VVV 0-3 (0-1). 27. en 48 Taihuttu 0-1 en 0-2, 63. Nijssen 0-3. Scheidsrech ter: Smeenk, toeschouwers 1.500. Wageningen - FC Den Haag 2-* (1-2). 1 Rontberg 0-1, 17. Van der Klift 1-1, 46. Pen 1—2 (strafschop), 64 Van der Klift 2-2. Scheidsrech ter: Van Riet, toeschouwers: 5.000. SW - Telstar 3-2 (1-0). 44. Koe vermans 1-0, 65. Liesdek 1-1, 67. Kónemann 2-1 (strafschop). 78. Van Kapel 3—1, 88. Kamphues 3-2 (strafschop). Scheidsrechter: Van der Bosch, toeschouwers: 1.300. SC Amersfoort - DS'79 2-3 (2-1). 5. Snijders 1-0. 19 Evers 1-1, 39 Van 't Land 2-1, 66 Evers 2-2 (strafschop). 87 Matena 2-3. Scheidsrechter Blankenstein. toe schouwers: 1.400. Heracles - MVV 0-2 (0-2). 17. Van Staveren 0-1, 44 Adam 0-2. Scheidsrechter: Verhoef, toeschou- HAARLEM - Haarlem en PSV voerden 85 minuten een tempo loos spelletje op, dat in de 32ste minuut werd onderbroken door de enige wedstrijdtreffer, die op naam kwam van PSV-cr Ton Lokhoff. Bij futloos Haarlem speelde Piet Huyg weer mee. Het Zwolse PEC staat nog wel on deraan de ranglijst van de eredi visie, maar sinds Rinus Israel met de coaching van de ploeg is belast, heeft PEC niet meer ver loren. Tegen Fortuna Sittard kwam PEC door toedoen van Chris Riemens in het Limburgse stadion 'De Baandert' zelfs op een 0-1 voorsprong. Na een door Wim Koevermans uitgelokte pe nalty mocht Huub Smeets vanaf de stip de gelijkmaker ter wereld helpen. NAC joeg zich tegen Sparta over de kop. In de dertiende minuut legde niemand Wouter Holverda iets in de weg. toen die laatste Gary Heale in schietpositie wilde brengen. Heale tekende vervol gens zijn eerste Sparta-goal aan. Ruim twintig minuten later kwam NAC via Willy Janssen langszij, maar Ronald Lengkeek had voor Sparta het laatste woord. Go Ahead Eagles-FC Twente mondde uit in 3-3, erg aantrekke lijk voor het publiek dus. Voor Twente scoorden Ferdi Rohde (2x) en Rini Piasmans, voor Go Ahead Wim Woudsma, René Ey- kelkamp en Kees van Kooten De wedstrijden Utrecht-Willem II en Groningen-Excelsior waren niet om aan te zien. FC Utrecht won dankzij Van Tamelen en Bastiaansen (eigen doel) met 2-0. Groningen en Excelsior besloten tot remise. Voor Groningen doel puntte Rob McDonald, voor Ex celsior Aad Leenheer. ALKMAAR (GPD) - Na Ajax zal ook AZ '67 het lidmaatschap van de Federatie van Betaald voetbal Organisaties opzeggen. De Alk- maarse club, die in de loop van deze week haar besluit schrifte lijk aan de FBO kenbaar zal ma ken. stapt uit de belangenorgani satie uit onvrede met het tot dus ver gevoerde beleid in het alge meen en de passieve houding van de FBO inzake de bordrecla me in de voetbalstadions in het bijzonder. AZ. dat afgelopen vrij dag niet aanwezig was op de ver gadering van de FBO, wil nu trachten op korte termijn een be langenorganisatie voor topclubs van de grond te krijgen. „Wij vinden een organisatie als de FBO wel degelijk belangrijk, maar dan wel in een gewijzigde opzet en met een ander beleid", aldus AZ-voorzitter Arie Lig- thart, die vorige week donderdag een bijeenkomst arrangeerde met Feycnoord, Ajax en PSV om hun visie op het FBO-beleid te Engelse league hadden zaterdag een bijzonder produktieve bui. In elf wedstrijden vielen niet minder dan vijftig treffers. Drie clubs boekten monsterscores. Nieuweling Watford gaf nog maals gestalte aan zijn vliegende start en stuurde Sunderland met een nederlaag van 0-8 huis waarts. Ipswich Town won in de zevende competitiewedstrijd voor de eerste maal en deed dat meteen met 6-0 bij Notts Coun ty en Liverpool nam de leiding van Manchester United over door thuis het onderaanstaande Southampton met 5-0 af te straf fen. De Mancunians kwamen zelf niet verder dan 0-0 tegen Arse nal en raakten daardoor een punt achter op Liverpool. Bij Watford was Luther Blissett de grote man met vier doelpunten, de helft van de totale produktie. Nigel Callaghan en Ross Jenkins scoorden ieder tweemaal. Frans Thijssen was een van de doel puntenmakers bij Ipswich Town. Paul Mariner en Alan Bra zil hadden Ipswich, dat diep op de ranglijst was gedaald na slechts drie gelijke spelen in zes wedstrijden, voor de rust de goe de weg gewezen. Na de hervat ting scoorde Mariner voor de tweede maal en volgden John Wark, Thijssen en Steve McCall diens voorbeeld. Ook Tottenham Hotspur en West Ham United boekten op eigen terrein ruime zeges: beide keren 4-1 tegen respectievelijk Not tingham Forest en Manchester City. Doelman Hans van Breuke- len van Forest moest doelpunten toestaan van Mabbutt (2) en Crooks voor de rust. In de twee de helft scoorde Birtles tegen al vorens Crooks in de slotfase de vierde treffer van de Spurs maakte. AMSTERDAM (GPD) - Volgens trainer Aad de Mos van Ajax zal woensdagavond pas blijken in hoeverre zijn ploeg het afgelopen weekeinde met de score van 5-0 tegen NEC winst heeft geboekt. De Mos is bang dat zijn spelers door de riante overwinning in een roes zullen raken die de realiteit zal versluieren. En daarvan zou Europa-Cuptegenstan- der Celtic, die door „velen" na het gelijkspel van 2-2 in Glasgow al als uitgeschakeld wordt beschouwd, dan weer kunnen profiteren. duktie tegen NEC, waarmee het resultaat van het vorig seizoen werd gekopieerd, suggereert dat Ajax een prima werkstuk heeft afgeleverd. In werkelijkheid werd vaak in een zeer laag tempo gespeeld, leken de spelers meer op postbodes dan op voetballers en kreeg vooral Leo van Veen nogal wat verkeerde bestellingen retour, zo vriendelijk was dit NEC nu ook wel weer. De Nijme- gènaren waren bovendien zó on derdanig en angstig, dat Ajax geen averij had kunnen oplopen, ook al had het dat gewild. Zo'n branieschopper als trainer Pim van de Meent is, zo gedwee ge droegen zijn pupillen zich. Rustig Het gevolg was dat Ajax het best zonder Boeve en Cruijff kon stel len. Met het weer teruggekeerde trio Schrijvers-Ophof-Kieft maakten de Amsterdammers er een rustig avondje van. De Mos: „NEC heeft de spelers om wat te ondernemen, tegen Feyenoord heb ik die jongens gezien en toen durfden ze wèl. Vanavond heb ben ze zich echter bij voorbaat bij een nederlaag neergelegd". Zijn collega Van de Meent be aamde dat volmondig: „Sommi gen durfden niet eens de bal naar elkaar te schuiven. Sije Visser was een van de weinigen die ini tiatieven durfde te nemen. De meesten keken tegen Ajax op. Tegen Feyenoord speelde dat niet mee. Feyenoord is dan ook geen Ajax". Het ontzag van NEC leidde tot een uiterst eenzijdige wedstrijd waarin vooral Wim Kieft zich weer eens kon manifesteren als een goaltjesdief. Tot zaterdag had de topscorer van het vorig seizoen pas twee doelpunten ge produceerd. Tegen NEC voerde hij dat totaal op tot vijf. Twee maal strafte hij half werk van doelman Schellekens, die de bal na schoten van Olsen en Molby voor de voeten van Kieft stomp te, af en met nog een kwartier te gaan rondde hij een combinatie tussen Schoenaker en Lerbv af. Kieft maakte tevens van de gele genheid gebruik om duidelijk te maken dat hij niet door psychi sche problemen drie wedstrijden op non-actief heeft gestaan: „On zin. Als ik Fit was geweest had ik gewoon meegedaan. Na dat auto ongeluk, dat ik een paar weken geleden heb gehad, had ik vooral last van mijn ribben en mijn schouder. Nu voel ik alleen nog J wat pijn in mijn rug". Dat hij ook zijn concurrent, de ditmaal naast hem opgestelde Marco van Bas ten, duidelijk had afgetroefd, vond Kieft van ondergeschikt belang: „Ik zou niet weten waar om ik me tegen hem zou moeten afzetten. Hij is gewoon een colle- Lob Voor de andere twee doelpunten tekende Schoenaker, die de sco re na een half uur met een schit terende lob over de te ver voor zijn doel staande Schellekens op 2-0 bracht, en Lerby, die het quintet in de 87ste minuut vol maakte door de bal rechtstreeks uit een vrije trap in het doel te knallen. Terwijl NEC doelman Schrijvers maar éénmaal in pro blemen bracht, had Ajax nog veel meer doelpunten kunnen maken en zo de zorgen voor zijn trainer nog wat kunnen vergro ten. Dat het bij 5-0 bleef was te „danken" aan Ophof, die een strafschop miste, aan Kieft die de bal via de handen van Schelle kens een keer tegen de onder kant van de lat kopte en aan oud- Ajacied Piet Wijnberg, die de bal na een inzet van Olsen van de lijn haalde. De Mos: „Toen we, vóór die eerste wedstrijd in Schotland, tegen Sparta niet verder kwamen dan 1-1, was dat een goed uitgangs punt voor het duel tegen Celtic. Alle spelers waren erop gebrand om te laten zien dat Ajax nog wel degelijk goed kan voetballen en zich ook tegen een ploeg als Cel tic niet bij voorbaat wil neerleg gen bij een nederlaag. Nu zijn de zaken precies omgekeerd en hangt er hier een sfeertje alsof Ajax al in de tweede ronde zit. We zullen er daarom voor moe ten waken dat er geen sprake zal zijn van onderschatting, want dat zou tegen Celtic fataal zijn. Celtic zal namelijk hier juist ge vaarlijker zijn omdat bijvoor beeld een speler als Provan, die in uitwedstrijden als rechterspits wat teruggetrokken speelt, dan beter tot zijn recht komt". In het trainingskamp in Kijkduin, Hat vanmiddag zal worden opge zocht, heeft De Mos echter ge noeg argumenten om zijn spelers n fraaie lob. Johnny van 't Schip (4) en Marco van in de juiste stemming te brengen voor de return tegen de Schotten. De doelpuntenpro- „Ze waren met ons eens", zo benadrukte Ligthart gisteren, „dat het anders zal moe ten. Het duidelijkste bewijs dat de FBO niet op onze lijn zit is af gelopen vrijdagavond wel geble ken. De punten die wij hadden ingebracht zoals bijvoorbeeld die bordrcclamezaak zijn weer blijven liggen". Hoewel Feye noord en PSV het standpunt van AZ onderschrijven hebben ze overigens hun lidmaatschap nog niet opgezegd. Ajax liet het FBO-bestuur afgelo pen vrijdag al weten voor het lid maatschap van de belangenorga nisatie te bedanken. Hoewel er nog enige onduidelijkheid be stond over de argumenten van de landskampioen - Ajax deelde schriftelijk mee dat men „we gens hét onvoldoende uitstippe len van een beleid" tot deze be slissing was gekomen - was voor zitter Ton Harmsen dit weekein de iets, maar nog niet veel duide lijker in zijn commentaar. „Het FBO-bestuur is het contact met de achterban volledig kwijt ge raakt". Volgens Eugène Lemmens van de FBO wil met name Ajax met zijn besluit de vorming van de door alle clubs geambieerde Liga be spoedigen. "Ajax is van mening dat de stem van een landskam pioen meer te betekenen moet hebben dan van bijvoorbeeld SC Amersfoort. Maar dat is onmoge lijk in ons bestel, de FBO is een vereniging, waarin ieder lid het zelfde stemrecht heeft. Of die club nu Ajax, AZ'67 of SC Amersfoort heet". AMSTERDAM (GPD) - De vijf Nederlandse clubs die woensdag en donderdag aan moeten treden voor de returnwedstrijden van de verschillende Europa-Cuptoernooien zijn vrijwel verlost van de blessuregolf, die zich veertien dagen geleden openbaarde. Rijkaard Bij Ajax (woensdag thuis tegen Celtic in een volledig uitverkocht Olympisch Stadion) bestaat alleen nog onzekerheid over het meespelen van Frank Rijkaard. Trainer Aad de Mos kan wel een beroep doen op de weer herstelde Johan Cruijff, Peter Boeve en Keje Molenaar. Bij AZ'67 (donderdag thuis tegen Limerick) ont breken Oberacher en Gaasbeek, maar zal Hugo Hovenkamp, die gisteren geblesseerd het einde haalde van het duel tegen Feye noord, wel kunnen spelen. Jan Monster ontbreekt bij FC Utrecht (donderdag uit tegen FC Porto), terwijl trainer Han Ber ger nog moet afwachten of Gerard van der Lem inzetbaar zal zijn. Haarlem (uit tegen AA Gent) en PSV (thuis tegen Dundee United) kampen met geen enkel blessuregeval. Doelpuntenregen in Engelse League BRUSSEL (ANP) - Standard Luik heeft zijn matige start in de Belgische eerste divisie in twee weekeinden ruimchoots gecom penseerd. Vorige week versloeg de landskampioen uit Luik aarts rivaal Anderlecht in Brussel met 1-4, en gisteren bleef het op ei gen terrein koploper Club Brug ge in een grillig duel de baas 2-0. Door deze resultaten nestel de Standard zich mede aan kop van de ranglijst na acht speelda gen. De club van Haan en Taha- mata bevindt zich in gezelschap van Club Brugge, Lokeren en Beveren. Anderlecht miste de aansluiting door in Waregem met 2-1 te verliezen. AA Gent haalde verrassend uit door Beerschot in Antwerpen met 1-2 te verslaan. Het turbulente verloop van de achtste speeldag werd uistekend in beeld gebracht door Standard Luik en Club Brugge. Beide ploegen misten een strafschop alvorens de thuisclub definitief toesloeg. In de eerste helft koos Standard-doelman Preud'Hom- mc de goede hoek en zijn voor beeld werd later gevolgd door de Brugse doelwachter Jensen, die de strafschop van Tahanvita (overtreding van Spelbos op Ge- rets) uit het doel ranselde. Toch behaalde Standard de verdiende zege. Vier minuten na de rust scoorde de Zweed Wendt op aan geven van Gruendel en kort voor tijd benutte Daerd^fi de tweede strafschop voor Standard, nadat Gruendel foutief was afgestopt. West-Duitsland Na zeven speeldagen voert VFB Stuttgart verrassend de ranglijst in de Bundesliga aan. Stuttgart maakte zaterdag bij Bayer Lever- kusen geen fout (0-3) en profi teerde van misstappen van de mede-koplopers. Landskam pioen Hamburger SV en Bayern Munchen leverden bij respectie velijk Eintracht Frankfurt en VFL Bochum een punt in. De zevende speeldag was voor de penningmeester van de thuis clubs een winstgevende dag. De acht duels werden door 156.000 toeschouwers bezocht, een ge middelde van bijna 20.000 waar op vrijwel alle eredivisieclubs ja loers mogen zijn. Alleen hekkes- lutier Bayer Leverkussen, dat in koploper Stuttgart op papier een aantrekkelijke tegenstander op bezoek kreeg, bleef met 6.000 be zoekers ver onder het gemiddel de. De wegblijvers kregen geen onge lijk in Leverkusen De thuisclub, die in zes competitiewedstrijden pas twee keer scoorde, wist zich geen raad met de snelle counters van Stuttgart, dat spelverdeler Sigurvinsson door een blessure miste. Allgower opende in de 21ste minuut de score. Elf minu ten na rust besliste aanvoerder Ohlicher de wedstrijd met Stutt gart's tweede treffer. Kort daar op bracht middenvelder Rei- chert de eindstad (0—3) op het bord. Hamburger SV ontsnapte in het Waldstadion voor 31.000 toe schouwers aan zijn eerste neder laag in dit seizoen. Tien minuten voor het einde maakte Lars Ba- strup voor HSV gelijk, nadat Hans van Breukelen kreeg bij Forest vier goals om zijn oren. Deze is van Garth Crooks, spits van Tottenham. Bum Kun Cha in de eerste helft FnaolanH thuisclub Eintracht Frankfurt de leiding had gegeven. De clubs in de eerste divisie van de TJQZN5 QE&Z&T TA4/S (O-2) STAAT 3D 3C//T&J '.y-A'óT CV0/O

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 12