Roda staat weer met beide benen op de grond: 0-2 Feyenoord draaft Kraay: "Het is een pijnlijke beslissing... AZ komt terug van 3-0 tot 3-2 Avanti laat Bond zakken Machinist koppelt fans gewoon af Neuberger sluit vrede met Derwall Dode in speedbootrace MAANDAG 27 SEPTEMBER 1982 11 ROTTERDAM - Hans Kraay heeft gistermiddag zijn func tie van hoofdtrainer bij Feyenoord neergelegd. Waar het aanvankelijk in de bedoeling lag dat de 45-jarige Culem- borger voor het eerst in deze competitie op de bank zou plaatsnemen, achtte de spanningsgevoelige Kraay zich tijdens de voorbereiding op het duel met AZ'67 niet in staat de coaching van het elftal te verzorgen. Nog voor de aanvang van de wedstrijd toog Kraay huiswaarts, nadat hij het Feyenoordbestuur en de spelersgroep van zijn be slissing op de hoogte had gesteld. Het terugtreden van Hans Kraay mag worden opgevuld door komt niet als een verrassing. Al eerder moest hij het trainerschap bij Sparta en FC Den Haag opge ven. terwijl Kraay net in dienst van Feyenoord in elkaar zakte tijdens een voetbaltoernooi in het Westduitse Hessen-Kassei. Steeds keerden dezelfde klach ten terug: pijn in de borst en dui zeligheid. Diverse lichamelijke onderzoeken wezen uit dat Kraay, die bij Feyenoord de coa ching aan hulptrainer Ab Fafié moest overlaten, lichamelijk niets mankeerde. „Maar ik kan niet tegen de spanningen van een wedstrijd op", aldus Kraay. „Feyenoord slokte me meer dan 24 uur per etmaal op. dan ben je niet gezond bezig. Het is beter voor mezelf, maar ook voor Feye noord dat er een topfitte coach op de bank zit. Het is voor mij een pijnlijke beslissing, want mijn mooiste pak is het trainers- pak en mijn mooiste schoenen zijn de voetbalschoenen". Intussen ziet het Feyenoordbe stuur zich geplaatst voor een moeilijk probleem. Vorig jaar diende Feyenoord de ontslag aanvraag van hulptrainer Cle mens Westerhof drie dagen te laat in. In geen geval wil de Rot terdamse club de Arnhemmer opnieuw inlijven. Maar al eerder heeft de WON bij monde van secretaris-generaal Jaap van der Leek te kennen gegeven dat in dien er een Vacature bij Feye noord mocht ontstaan, die niet lager gekwalificeerde trainer dan Clemens Westerhof. Zodoende kon het ook gebeuren dat Hans Kraay vrij snel na zijn collaps in West-Duitsland weer de veldtrai- ningen ging verzorgen, nu D-di- plomahouder Wim Jansen door de trainersvakbond niet als oe- fenmeester van het tweede elftal werd geaccepteerd. „Een andere trainer dan Westerhof kunnen wij niet nemen", zegt ook Feye- noord-bestuurslid Aad van der Laan. „Westerhof willen we niet terug, die wil nu nog 4000 gulden aan verhuiskosten van ons van gen, maar betalen doen we hem niet. Als bestuur moeten we ons zo snel mogelijk buigen over de kwestie-Kraay. Het heeft geen zin tweeslachtig beleid te voe- Feyenoord gaat volgens Aad van der Laan in elk geval door met Ab Fafié. Maar zo snel mogelijk wil hij duidelijkheid hebben over de toekomstige positie van Hans Kraay. „Ik vind het vrese lijk", laat Van der Laan weten, „dat een man met zoveel ambi-' ties zijn baan moet neerleggen. Zelf voelt hij veel voor een job als manager bij Feyenoord. Ik heb hem gezegd dat hij dan wel verplicht is op de tribune plaats te nemen, als Feyenoord speelt. Kraay heeft mij verzekerd dat hij die rol wel aan kan. Het beste lijkt mij dat het voltallige be stuur zo snel mogelijk met Kraay HELMOND (GPD) - Roda JC staat weer met beide voeten op de grond. De overwinnings roes na de wedstrijd tegen Feyenoord werd zaterdagavond in een nagenoeg uitverkocht stadion De Braak wreed verstoord door een vinnig en gediciplineerd spelend Helmond Sport. De steeds rap pratende Roda-trainer Piet de Visser bleef na afloop niets anders over dan ruiterlijk te bekennen: „Helmond Sport heeft verdiend gewonnen. Daar valt niets aan af te dingen". Jan Notermans, trainer van de thuisclub, had genoeg gezien tij dens de wedstrijd in Kaalheide, waar Feyenoord aan Roda alle ruimte bood en daar prompt de rekening voor kreeg gepresen teerd. „Als wij vandaag zo hadden ge speeld, waren we mooi de boot ingegaan. Nu moest Roda JC het spel maken en dat ligt de ploeg niet", aldus Notermans, die voor zijn collega een aardige puzzel om de tafel moet gaan zitten. In het belang van Feyenoord, van Hans, maar ook in het belang van Ab Fafié". Inderdaad wil Fafié zo langzamer hand wel weten, waar hij bij Feyenoord aan toe is. Hij voelt zich bij zijn werkgever tussen de wal en het schip hangen. „Ik vind het rot voor Hans Kraay dat hij deze beslissing heeft moeten nemen. Maar ook ik heb de laat ste weken moeite gehad met mijn situatie. In wezen be schouwt de selectie Hans Kraay als hun trainer, omdat hij dage lijks met die jongens op het veld staat. Maar tijdens de wedstrijd zit ik op de bank, voor mij is het dan vreselijk moeilijk mijn stem pel op het elftal te drukken. Want het vertrouwen tussen een trai ner en de spelers kan alleen maar groeien, als er sprake is van een intensief contact". had klaar liggen. Hoofdpersoon was rechterspits Johan van de Hooft. Als aanvaller opgesteld, kwam deze speler zelden voor het doel van Roda JC. Daardoor kwamen op het middenveld drie Roda-spelers tegenover vier op- ponenenten te staan. Omdat Ma- rijnissen evenals Van Geel ge blesseerd aan de wedstrijd was begonnen en Peter van de Ven een van zijn slechtste wedstrij den speelde, was de nederlaag al snel onafwendbaar „Wij zijn inderdaad niet in staat ge weest om een goede kans uit te spelen", vertelde Piet de Visser. „Het middenveld heb ik niet ge zien, de spitsen speelden ver stoppertje en de achterhoede kon alleen maar breed spelen. Zo simpel kan ik deze nederlaag verklaren". Strafschop Helmond Sport kreeg het nóg ge makkelijker. Vlak voor rust ver oorzaakte Jimmy Calderwood een strafschop, toen hij Van de Hooft onderuit haalde. Robert Cox benutte die kans, al had doelman Jos Smits nog een hand tegen de bal. „Ik wist dat trainer De Visser een oefenpartij van ons had gezien waarin een straf schop viel. Op het laatste mo ment wilde ik de andere hoek kiezen. Het was bijna fout ge gaan". zei de Helmondse mid denvelder. (Van c i sportredactie) ROTTERDAM - Bijna draafde Feyenoord tegen AZ'67 te ver door. In hun ijver de comfor tabele 3-0-voorsprong uit te bouwen tot nog hogere waarde, liepen de Rotterdammers zozeer zichzelf voorbij, dat het van alle franje van voorheen ontdane AZ aan het slot in de schaduw van Feyenoord belandde, waar het tevoren niet had kunnen staan. „Het is nu 3-2 geworden, terwijl de verhoudingen op het veld rijp waren voor 6-0", klaagde wie anders dan de nu als libero optredende Wim van Hanegem. „Als zo vaak hebben we ons heerlijk in de problemen geholpen". Voor Feyenoord duurde het duel met AZ'67 een kwartier te lang. Michel Valke, Ivan Nielsen en HAZERSWOUDE (ANP) - Ta feltennisvereniging Avanti uit Hazerswoude, de club van Europees kampioene Bettine Vriesekoop, stelt de eigen accommodatie niet langer beschikbaar voor bondsactiviteiten. Daarmee wil de club protesteren te gen de duur van de schor sing van clubcoach Gerard Bakker. Bakker werd voor twee jaar geschorst als na tionale damescoach na zijn kopstoot tegen internatio nal Ron van Spanje. Het be stuur van Avanti meent, dat de strafmaat buitensporig hoog is en dat vooral Bettine Vriesekoop daardoor zwaar getroffen wordt. De bestuursmaatregel houdt in, dat Avanti dit seizoen niet het wintercircuit zal or ganiseren en eveneens niet de interland Nederland-lta- lië in maart 1983 zal huisves ten. Voor dat laatste evene ment had de club al met B en W van Hazerswoude de af spraak gemaakt, dat de ge meente garant zou staan voor een eventueel deficit. Wel zal de Avanti-hal be schikbaar blijven voor re gionale trainingen. NTTB-voorzitter Jaap Roeten meent in een eerste reactie, dat vooral spelers en speel sters gedupeerd worden door de Hazerswoudse stap. Verder wil Roeten op korte termijn contact opnemen met Avanti om de zaken recht te zetten. Bennie Wijnstekers loodsten hun ploegmaten een uur lang als „gouden gidsen" door de Kuip zonder noemenswaardige tegen stand te ontmoeten van AZ'67, eens topclub, maar nu als ridder te voet zijn weg zoekend in de Kuip. De Alkmaarders leken, getuige hun optreden in die eerste zestig minuten, een nederlaag bijvoor baat te hebben ingecalculeerd. Rick Talan, tegen FC Utrecht goed voor een hattrick, had als eenzame spits tegen Ben Wijn stekers hoegenaamd niets in te brengen. Het gisteren uit vijf man bestaande middenveld, eens het Alkmaarse parade paardje, bewoog zich vooral traag in de breedte, terwijl achterin Hugo Hovenkamp nooit aan organisatorische werkzaam heden toekwam. De chaos re geerde in de defensie van de Noordhollanders; Feyenoord kreeg als het ware een vrijbrief aangereikt om eenrichtingver keer te onderhouden. Maar in het laatste kwartier liet AZ door toe doen van invaller Fokke Zwart en Pier Tol de paniek in de Feye- noordgelederen sluipen, wat meer zei over het onvermogen van de Rotterdammers de rust te bewaren, dan over de kracht van AZ. doken bezield in de veelal door Michel Valke ontdekte gaten in de AZ-afweer. Als centrale middenvelder gaf Val ke de voornamelijk overtredin gen producerende Peter Arntz een „sightseeing" op het mid denveld. De huurling van PSV- huize dolde het toch gereputeer de Alkmaarse bijtertje voorna melijk. „Maar wat wil je ook", nam AZ-trainer Hans Eijken- broek zijn pupil in, bescherming, „net als Hovenkamp en Jonker was Arntz niet honderd procent. Die jongens hebben door blessu res wekenlang niet getraind. Jonker bijvoorbeeld stond meer stil dan dat hij liep, hij kon ge woon niet". Schamel De 2-0-ruststand vormde feitelijk maar een schamele afspiegeling van de toen ongelijke strijd. Al leen Ruud Gullit (in de 18e mi nuut na een schitterende diepte pass van Valke) en de technisch uiterst beperkte Peter Houtman (vlak voor rust na een door Niel sen doorgekopte voorzet van Valke) stelden oud-Feyenoorder Treytel voor een voldongen feit. Gezegd moet worden dat Wijn stekers na een solo, die hem langs Eigenbrod en Hovenkamp bracht, pech dat Gijs Steinmann Feyenoords tweede doelpunt in de mottic. Peter Houtman heeft uitgehaald en de bal zal via de handen t doelman Treytel in het net belanden. op de lijn redding bracht. Opge merkt dient ook dat een af standsknal van Sjaak Troost het welbekende betere lot had ver diend. Maar Feyenoord kon tij dens de onderbreking zelf ant woord geven op de schuldvraag, waarom uit dat enorme over wicht niet meer dan twéé goals waren gedestilleerd. Houtman, Gullit en Hoekstra lieten een Afgrijzen Ab Fafié, na het terugtreden van Hans Kraay toch weer als tech nisch leider van Feyenoord op de bank, zag met afgrijzen hoe zijn manschappen in de laatste vijf tien minuten de draad volledig kwijtraakten. „Het is", foeterde hij, „onbegrijpelijk dat die gas ten met een 3-0-voorsprong door bleven jagen. Ze bleven maar in de diepte spelen en hollen. We hadden toen het balletje breed moeten spelen. Nu vroegen we om moeilijkheden". Hoe anders was het gezicht van Feyenoord, waar de toen nog geestdriftige 24.000 Kuipgangers in de eerste zestig minuten te genaan mochten blikken. De thuisclub had in die periode geen kind aan de vroegere Alk maarse topformatie. Feyenoord was van achter naar voor in be weging. Met name Ruud Gullit, André Hoekstra en Ivan Nielsen UTRECHT/ENSCHEDE (ANP) - Een treinstel met circa tweehon derd lastige supporters van FC Twente is zaterdagavond door de machinist halverwege de rit naar Deventer, waar FC Twente tegen Go Ahead Eagles speelde, afgekoppeld. Volgens een woordvoerder van de Nederlandse Spoorwegen besloot het treinpersoneel tot deze ingreep, nadat aan de noodrem was getrokken en het interieur van de trein het had moeten ontgel den. Het voorste deel van de trein is gewoon doorgereden naar Deventer. Het achtergelaten treinstel iverd later dooreen andere machinist terug gereden naar Enschede. De supporters, die dus de wedstrijd misten, zijn in Enschede uitge stapt zonder dat de politie aanhoudingen verrichtte. Volgens een woordvoerder van de Enschedese politie zal waarschijnlijk ook niet alsnog tot aanhoudingen worden overgegaan. keur van mogelijkheden onge bruikt. Met Pierre Vermeulen voor de licht aan zijn enkel geblesseerde Troost scheen Feyenoord na de pauze in eerste instantie aanstal- te te maken AZ definitief de twee seizoenen geleden opgezette kroon van het hoofd te halen. Wéér Valke legde de basis voor doeltreffend werk. Op links wees hy Vermeulen de doorgang langs Van der Meer en Hovenkamp. De trekbal van de Limburger werd door Houtman goed bevon den voor een trefzekere uithaal: mekkerde Fafié. „Bovendien verloren we voor het doel te vaak het hoofd". Zoals de klasserijke Bulgaar Jeliazkov, die evenwel onbekend schijnt met het Neder landse spreekwoord „arbeid adelt". Driemaal liet hij het ook als schutter afweten. Eerst kan- jerde hij na een pass van Nielsen naast, vervolgens lobde „Jeli" nog eens over het doel en tenslot te schoot hij de bal voor een ga pend doel tegen de paal. Inhaalrace AZ. dat via Tol in de 65e minuut tot de eerste doelpoging kwam, zag Feyenoord meen storten en orga niseerde inderhaast een inhaalra ce. Bijna kreeg die nog zijn be slag, nu invaller Zwart (gekomen voor Anema) en Tol de nul in een twee veranderden. Maar wanke lend struikelde Feyenoord met de 3-2 over de drempel. „Gullit was de personificatie van Feye noord". stipte Fafié aan. „Die zat compleet dood. In dat laatste kwartier werd bewezen dat er bij deze club nog veel werk aan de winkel is". Of Fafié dat werk als hoogst ver antwoordelijke technische man bij Feyenoord mag doen. zal het bestuur moeten uitmaken. GERARD VAN PUTTEN. Geen ogenblik kon Roda JC m Helmond de koppositie waarma ken. Persoonlijke duels werden verloren, verkeerde passes gege ven en dat alles in een laag tem po. Het spelletje dat Piet de Vis ser de tegenstander zo graag op legt kreeg hij zelf voorgescho teld. „Tijdens de rust heb ik al voor deze verslapping gewaarschuwd. Het drong niet tot de spelers door. In de tweede helft hebben ze kun nen zien waarmee wij in de toe komst geconfronteerd worden. De thuisclub speelt met twee spitsen en wij moeten, willen we bovenaan blijven meedraaien, het spel maken". De twee spitsen, waarvan Harry Lubse moeilijk te bespelen was. deden nog een duit in het zakje. Dijkstra kreeg na een hoekschop van Lubse de bal precies op zijn hoofd en maakte van Roda JC een verslagen ploeg: 2-0. Piet de Visser weigerde een speler te wisselen: „Als het slecht gaat wissel ik geen amateurs. Ik gooi die jongens niet voor de leeu wen. Als de full-profs het roer niet kunnen omgooien, mag ik dat ook niet verlangen van die jonge jongens". Praten Met de wedstrijd tegen Fortuna Sittard in het vooruitzicht valt er voor De Visser heel wat te pra ten. Roda zal tactisch meer in huis moeten hebben. „Ze zijn te jong. Stuiten ze op moeilijkhe den. dan weten ze geen wending aan het spel te geven. Dan mis sen we wel een ervaren spelver deler". aldus een teleurgestelde Roda-trainer, die allerminst ver wacht had in Helmond op zo'n simpele manier de riante koppo sitie te verspelen. FRANKFORT (ANP) - Voor het oog van de buitenwereld hebben Hermann Neuberger en Jupp Derwall de vrede getekend. In een door beiden ondertekend perscommuniqué verklaren de voorzitter van de Westduitse voetbalbond en de bondscoach dat beide partijen zich aan hun contract zullen houden. Dat be tekent dat Derwall in elk geval tot half 1986 de verantwoorde lijkheid over het nationale elftal houdt Bovendiep verklaarde Neuberger, dat speculaties over een vertrek van Derwall in 1986 ongegrond zijn. Met Derwalls opvolger Rib beek zijn geen afspraken ge maakt over een mogelijke aan stelling als bondscoach na afloop van de verbintenis van Derwall. Van zijn kant spreekt Derwall te gen, dat hy direkt na afloop van de interlandwedstrijd West- Duitsland -Bclgié (0-0) in Mün- chen het stadion verliet, omdat hij Neuberger niet tegen het lijf wenste te lopen. Derwall heeft ten aanzien van se lectiebeleid enige concessies moeten doen. Zo zal hij op korte termijn contact opnemen met dc by Barcelona spelende Bernd Schuster over diens mogelijke terugkeer in het nationale elftal. Ook Allgower krijgt nog een kans van de bondscoach. MILAAN (UPI) - De Italiaan Guido Caimi is zaterdagmiddag in Milaan verongelukt tijdens de eerste manche van de formule I speedbootracc om het wereldkampioenschap. Caimi kwam vyf- honderd meter na de start met een snelheid van 200 kilometer per uur in aanvaring met de boot van zijn landgenoot Carlo Ma ria Colombo en was op slag dood. Colombo liep een gebroken dijbeen op. De 41-jarige Caimi was viervoudig wereldkampioen in dc Formule I, veroverde negen Europese titels en tien nationale kampioen schappen in zijn loopbaan. Het was het tweede zware ongeluk in de Formule I speedboot in dit seizoen. Eerder liep Cecs van dc Velde in Luik ernstige verwondingen op. nadat zyn boot op het water te pletter sloeg. -

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 11