Hoogovens krijgt miljard Woordgekeutel rond raketten Rabobank Q Geldlenen, een kwestie van rekenen zegt u? Kans op zetel in Veiligheidsraad orlogsmisdadiger in Heerlen gepakt "Abortus moet in ziekenfonds" afspraken over arbeidstij dver korting Haringvangst Wessanen: oog op VS-bedrijf Misverstand rond subsidie premiehuizen ZATERDAG 25 SEPTEMBER 1982 Binnenland PAGINA 7 DEN HAAG (ANP) - Het advies van de Zieken fondsraad om abortusingrepen in klinieken niet door het ziekenfonds te laten vergoeden, is scha delijk voor een goede abortus-hulpverlening in Nederland. De Rugters stichting, een organisatie van bureaus voor geboorteregeling en seksuali- teitsvragen, is daarom ernstig bezorgd over dat advies, zo staat in een persbericht. In een donder dag gehouden vergadering bleek de Zieken fondsraad met een meerderheid van een stem te gen ieen vergoeding van kliniek-abortussen te zijn. Volgens de Rutgers stichting geven verreweg de meeste vrouwen de voorkeur aan behandeling in een kliniek, omdat de kwaliteit van de hulpverle ning daar goed is, de drempel laag en er een gega randeerd goede nazorg is, meestal in overleg met de bureaus van de stichting. De organisatie ver wijst tevens naar de Stimezo (Stichting Medische Zwangerschapsonderbreking), die heefl bere kend dat het advies van de raad uiteindelijk de abortus-hulp alleen maar duurder maakt. Oók goed om geld te lenen. die ook vetorecht hebben. De overige tien zetels worden wisse lend ingenomen door vertegen woordigers van verschillende re gio's in de wereld. Nederland heeft zich kandidaat gesteld voor de Noordeuropese landen, met Denemarken als enige concur rent. Den Haag vindt dat Denemarken zich zou moeten terugtrekken, zoals Nederland de laatste jaren ook al enkele keren heeft ge daan. Denemarken, nog in 1967 en 1968 lid van de Veiligheids raad. heeft niet zo lang als Neder land hoeven wachten, zo luidt de redenering. De Veiligheidsraad heeft volgens het Handvest van de Verenigde Naties als speciale taak te hoe den voor de internationale vrede en veiligheid. In tegenstelling tot de Algemene Vergadering van de VN heeft de Veiligheidsraad de bevoegdheid tot het opleggen van dwingende maatregelen. Daartoe is dan wel instemming van de vijf permanente leden (Amerika. Rusland. China, Frankrijk en Engeland) nodig. DEN HAAG (GPD) - Nederland maakt een goede kans om in de jaren 1983 en 1984 lid te worden van de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties. Er zijn al veel steunbetuigingen van andere landen binnen voor de kandita- tuur van ons land. Nederland heeft sinds 1966 niet meer in de Veiligheidsraad gezeten. De kwestie komt aan de orde tij dens de 37e Algemene Vergade ring van de Verenigde Naties, die vorige week in New York is ge opend. Morgen vertrekt minister van buitenlandse zaken Van Agt naar New York, waar hij woens dag de assamblee zal toespreken. De Veiligheidsraad telt onder haar 15 leden vijf permanente leden, DEN HAAG (GPD) - De regering is bereid Hoogovens het bedrag van één miljard steun te verstrekken. Daarvan zal een aanzienlijk deel in het aandelenkapitaal van het be drijf worden gestoken. Het is de bedoeling dat de over heid maximaal 49 procent van de aandelen in handen krijgt. Nu ligt dat percentage nog rorjd de 38 procent. Hoogovens kan tevens rekenen op diverse leningen, waarvan een deel waarschijnlijk rentevrij zal zijn. HEERLEN (GPD) - Met de aan houding, gisteren in Heerlen, van de 63-jarige A. T. denkt Jus titie de man te hebben gearres teerd, die tussen september 1944 en januari 1945 in zijn functie van kampoudste van een „ne- benlager" van het beruchte con centratiekamp Dachau een ware terreur onder zijn medegevange nen heeft aangericht. De man wordt ervan verdacht tien tallen joodse gevangenen te heb ben doodgeknuppeld en vele an deren dusdanig te hebben gesla gen, dat zij aan de verwondingen zijn bezweken. Van de naar schatting 800 tot 1000 gevange nen, die in deze periode in het kleine kamp van Kaufbeuren- Riederich verbleven, zijn er maar 360 in leven gebleven. De Haarlemse officier van justitie mr. P. M. Brilman, in Nederland belast met de opsporing van oor logsmisdadigers, beschreef A. T. als een „heer en meester" in het kamp, waarin voornamelijk joodse gevangenen uit de Poolse stad Lodz waren opgesloten. De man was er kampoudste en be last met de interne leiding van het kamp. Dat moet hij met bij zonder straffe hand hebben ge daan. De arrestatie gebeurde gistermor gen om 10 uur op een parkeerter rein in het centrum van Heerlen. De rijksrecherche wist dat T. naar Heerlen zou komen vanuit de plaats Westerdorf in Oosten rijk, waar hij sedert 1947 woon de. Met welk doel hij naar Heer len kwam, wilde Justitie in dit stadium van het onderzoek nog niet kwijt. De in 1919 in Paterswolde (Gronin gen) geboren T. was bij het uit breken van de oorlog militair in het Nederlandse leger. In 1941 sloot hij zich aan bij een verzets groep. Hij werd in dat jaar door de Duitsers in Beekbergen aan gehouden toen hij wapens ver voerde. In verband daarmee werd hij na berechting opgeslo ten in kampen te Amersfoort en Vught en verhuisde in 1943 naar het Duitse kamp Natzweiler, waar vooral Nederlandse gevan genen werden ondergebracht. Als enige Nederlander kwam hij in september 1944 in het kleine bij kamp van Dachau terecht, waar hij de misdaden beging, die nu tot zijn arrestatie hebben geleid. In 1974 verhuisde hij naar Oosten rijk, naar verluidt voor zijn ge zondheid, waar hij in Westendorf woonachtig was. In 1978 begon een hernieuwd onderzoek naar de gedragingen van T. als kam poudste in Duitsland. In Israël, de Verenigde Staten, Australië en Canada werden getuigen op gespoord, die een aantal zeer be lastende verklarigen aflegden. Bij zijn aanhouding in Heerlen was T. in gezelschap van zijn echtge note. De arrestatie kwam voor hem als een totale verrassing. Hij had geen idee dat een hernieuwd onderzoek naar zijn oorlogsver leden was begonnen- De man is ingesloten in het politiebureau Heerlen. Wanneer het tegen hem tot een rechtszaak komt, zal die dienen voor de arrondissements rechtbank van Maastricht. DEN HAAG (ANP) - Nederlandse vissers mogen met ingang van 1 oktober het Nederlandse quo tum van 13.000 ton haring in de zuidelijke Noordzee en het ooste lijke deel van het Engels kanaal opvissen, aldus heeft het minis terie van landbouw en visserij meegedeeld. STELVEEN - Wessanen voe- dings- en genotmiddelen is be sprekingen begonnen met het Amerikaanse Crowley Foods in Binghamton (New York) over een mogelijk overneming van al le aandelen van Crowley Foods, door Wessanen. rowley Foods produceert onder meer Italiaanse kaassoorten, yoghurtprodukten en kwark en voorts voer voor huisdieren. omzet bedraagt ca. 110 min dol lar (fl. 303 min) per jaar en het aantal personeelsleden ca. 700. De minister heeft aan de steunver lening niet een eis tot het invoe ren van arbeidstijdverkorting ge koppeld. Wel is er door staatsse cretaris Van Zeil van sociale za ken en werkgelegenheid aan Hoogovens te verstaan gegeven dat in april 1983 een begin zal moeten worden gemaakt met het korter werken. De Industriebonden FNV en CNV betreuren het feit dat er geen DEN HAAG - Wie in het verleden een premiewoning van de eerste eigenaar heeft gekocht, hoeft er niet op te rekenen dat hij of zij met terugwerkende kracht sub sidie van de overheid krijgt. Woordvoerder H. Rozie van het mi nisterie van volkhuisvesting en ruimtelijke ordening heeft giste ren verklaard dat er in de te wij zigen regeling geen sprake zal zijn van een dergelijk financieel geschenk achteraf. Een andere woordvoerder van het departement heeft donderdag gezegd dat de bij de wijziging van de regeling betrokken amb tenaren wel rekening houden met een terugwerkende kracht Demissionair minister Nypels heeft opdracht gegeven de aan gepaste regeling over twee we ken gereed te hebben. Vanaf de datum van inwerkingtreding kunnen kopers van bestaande premiewoningen in aanmerking komen voor de subsidie die nu nog aan de eerste eigenaar wordt gegeven. voorwaarden zijn gesteld, maar tonen zich anderzijds redelijk te vreden over wat zij noemen „de indringende aanwijzing die Van Zeil aan Hoogovens heeft gege- Volgens minister Terlouw van eco nomische zaken kan het staalbe drijf na de steunoperatie geen aanspraak meer maken op nog meer overheidshulp. „Nu één miljard gulden en dat is het dan", aldus de bewindsman. Terlouw baseert zijn besluit om Hoogo vens te helpen mede op een rap port van het bureau McKinsey dat het toekomstplan van Hoog ovens heeft doorgelicht. McKin sey noemt dat plan 'voorzichtig' en meent dat voldoende reke ning is gehouden met mogelijke tegenvallers. Wanneer het Hoogovens-plan wordt uitgevoerd, leidt dit een kostenbesparing van 300 miljoen gulden per jaar. De resultaten van het staalbedrijf zouden met 350 miljoen per jaar kunnen wor den verbeterd. Overigens wordt voor 1982 nog een negatief resul taat bij Hoogovens verwacht. Aanvankelijk werd gerekend op een verlies van 20 miljoen gul den, maar als gevolg van de ver slechterde afzetmarkt loopt dat op tot minstens 70 miljoen gul den, aldus McKinsey. Het bureau merkt verder op dat wanneer de situatie drastisch zou verslechteren, een aanvul lende financiering vanuit de ka pitaalmarkt of van de overheid nodig zou kunnen zijn. Terlouw daarover: „De overheid heeft nu een niet gering gebaar gemaakt waardoor de krediet waardigheid van Hoogovens is vergroot. Dat moet voor de ande re financiers een positief signaal zijn". UTRECHT - De universiteiten en hogescholen gaan zelf een be- zuingingsplan voorbereiden, dat in 1987 meer dan 200 miljoen gul den moet opleveren. Deze bespa ring door inkrimping omvat acht procent van de rijksuitgaven voor de dertien instellingen voor wetenschappelijk onderwijs in ons land. Daardoor zullen 3.000 arbeidsplaatsen verloren gaan. De colleges van bestuur van de universiteiten en hogescholen hebben gisteren in Utrecht be sloten een commissie in te stel len die het plan gaat maken. Ze bestaat uit een lid van elk colle ge. De voorzitter van de academi sche raad zal aan haar vergade ringen deelnemen. Minister Deetman van onderwijs en wetenschappen wil bij de uni- Universiteiten maken zelf een matigingsplan versiteiten, hogescholen en aca demische ziekenhuizen in 1984 66 miljoen gulden besparen door taakverdeling en -concentratie. Dit bedrag moet met ingang van 1987 zijn opgelopen tot meer dan een kwart miljard gulden. Het plan ervoor zou het best kunnen worden gemaakt door een com missie van de instellingen voor wetenschappelijk onderwijs. Het plan dat de commissie voorbe reid wordt te zijner tijd de demo cratische bestuursorganen van de instellingen voorgelegd. Het plan zal erop neerkomen dat stu dierichtingen worden afgeslankt en/of afgestoten. Het plan plaatst de instellingen waarop de laatste jaren al een half miljard gulden is bezuinigd, voor buitengewoon moeilijke keuzen. Gedwongen ontslagen zullen onvermijdelijk zijn. Wel licht zullen er ook nieuwe stu dentenstops komen, aldus de colleges van bestuur. Als de regering meent dat het be lang van de Nederlandse samen leving met zulke maatregelen is gediend, dan vinden de besturen dat zij beter dan de minister kun nen beoordelen hoe de nadelige effecten nog zoveel mogelijk kunnen worden verkleind. DEN HAAG (GPD) - In het kader van de viering van het driehonderdjarig bestaan van de Koninklijke Academie voor Beeldende Kunsten in Den Haag, hebben leerlingen en docenten de gracht tegen over hun academie met plastic zeilen overspannen. Ook werk de gevel van het gebouw met gekleurde stroken plastic opgefleurd. Zo is het mevrouw, zeiden wij op de bank. En van ons kunt u rekenen op een be trouwbaar advies, - waar u geen spijt van zult hebben... Na zijn gesprek met informa teur Van Kemenade stond PvdA-leider Den Uyl dinsdag de verzamelde pers ietwat mompelend te woord. Maar gaandeweg werd zijn opvat ting duidelijk: er zat nog wel enige onderhandelingsruim te op het gebied van de kruis raketten; overeenstemming met het CDA over de voorbe reiding voor de plaatsing van dit wapentuig was niet ge heel uitgesloten. Anders ge zegd: de weg naar een coalitie van beide partijen zou, on danks de kernwapendiscus sie, alsnog kunnen worden geëffend. Een aantal kranten bracht Den Uyls gemompel als groot nieuws. Groter dan Den Uyl zelf vermoedelijk had be doeld. Want reeds de volgen de dag haastte hij zich een verklaring uit te geven, waar in stond dat er "natuurlijk geen sprake van kan zijn dat de PvdA zal meewerken aan enigerlei vorm van actieve voorbereiding van plaatsing van nieuwe kernwapens; dat wil zeggen materiële maatre gelen van bestuurlijke of technische aard ter voorbe reiding van plaatsing". Den Uyl liep weer in het spoor van zijn partijraad, die vorige week zaterdag nog had uitge sproken dat de PvdA niet zou instemmen met de "techni sche voorbereiding" tot plaatsing van de raketten. Maar wat is voorbereiding? Sinds minister Van Mierlo (D'66, defensie) de krijgs macht bestiert, hebben twee begrippen in het parlement hun intrede gedaan passieve en actieve voorbereiding. Voor een beter begrip moe ten we evenwel nog verder terug. In december'79 besloot de NA VO tot plaatsing van 572 atoomraketten (Pershing II en Cruise Missile) in West- Europa als antwoord op de Russische SS-20 raketten. Tegelijkertijd moesten, aldus het besluit, de VS en cfe Sow- jet-Unie onderhandelingen beginnen (die inmiddels zijn begonnen) over wederzijdse vermindering van kernwa pens voor de middellange af stand. Er werd een tijdsche ma afgesproken dat o.m. voorzag in de plaatsing van 48 Cruise Missile raketten op Nederlands grondgebied in 1986. Voorbehoud Nederland maakte bij het NA- VO-dubbelbesluit een voor behoud en zou pas later een definitieve beslissing nemen. Volgens Van Mierlo ontsloeg dit Nederland evenwel met van de plicht om aan het NA- VO-tijdschema "passief mee te werken. Daarom vroeg hij de Tweede Kamer begin dit jaar steun voor zijn voorstel om bij te dragen aan de "pas sieve voorbereiding" tot plaatsing. Dat is iets anders dan "actieve voorbereiding", verklaarde de minister, die er nog aan toevoegde dat de Ka mer eigenlijk met tegen zijn voorstel kon zijn, omdat zij anders ook de plaatsing zou verwerpen. En een dergelijke beslissing was nog niet aan de orde. De Kamer, inclusief de PvdA, had dus weinig keus en steunde het voorstel, waar door Nederland inmiddels in de "passieve fase" verkeert. In de ogen van Van Mierlo betekent dit niet meer dan een papieren stadium: de Amerikanen, die de kruisra ketten exploiteren, kunnen Nederland om inlichtingen vragen over mogelijke toe komstige lokaties voor de ra ketten, de omstandigheden, de voor- en nadelen. Anders ligt het, althans volgens de lezing van Van Mierlo, by de "actieve fase". In dat sta dium kan er land worden ont eigend, kunnen er bestem mingsplannen worden gewij zigd en kunnen grondwerk- lieden hun spade alvast ste vig in de grond steken om bij voorbeeld de bouw van een opslagbunker mogelyk te maken. Woordgekeutel "Passief' en "actief', het is niet veel meer dan academisch woordgekeutel. Want uit de woorden van een zegsman by de Nederlandse NAVO-dele- gatie in Brussel blijkt dat een onderscheid nauwelijks te maken valt. De NAVO- woordvoerder: "Onder pas sieve voorbereiding verstaan wij ook de inrichting van het terrein voor de plaatsing van kruisvluchtwapens. Als we praten over wettelyke kaders die hiervoor moeten worden geschapen of het bekijken van de mogelijkheden, dan zou ik dat liever de voor-pas sieve fase willen noemen. Terwijl ik de actieve fase meer zie als het daadwerke lijk aanbrengen van die ele menten die nodig zijn voor de stationering en het gebruik van de kruisvluchtwapens. Maar het is moeilijk hoor om een duidelijk onderscheid aan te brengen. De ene fase overlapt al gauw de andere". Een woordvoerder van het mi nisterie van defensie in Den Haag noemt de interpretatie van de Brusselse zegsman "een misvatting", maar geeft toe dat er indertyd geen dui delijke grenzen zyn gesteld voor waar de passieve fase ophoudt en de actieve begint. Het lijdt geen twyfel dat Den Uyl ergens in dit schimmige grensgebied zijn onderhan delingsruimte zocht Het CDA wilde, net als D'66, mee werken aan de actieve voor bereiding. En Den Uyl hoop te in die sfeer op overeen stemming: een beetje minder passief, een ietsje meer actief. Begripsbepaling De strikte begripsbepaling in politiek Den Haag maakte echter abrupt een einde. CDA en D'66 kozen voor ac tieve voorbereiding tot plaat sing, zonder dit begrip ook maar enigszins toe te lichten. En de PvdA-top gaf via haar verklaring te kennen dit "na tuurlijk" af te wijzen, waarbij eveneens onduidelijk bleef wat zy onder actieve fase verstaat Volgens minister Van Mierlo hoeft actieve voorbereiding geenszins te betekenen dat de raketten er automatisch komen. Maar de PvdA-top hecht daar kennelijk weinig waarde aan en vreest waar schijnlijk dat verdergaande voorbereidingen later als ar gument zullen worden ge bruikt om de plaatsing - in het licht van de geloofwaar digheid ten opzichte van de bondgenoten - alsnog te rechtvaardigen. De vraag of er niet alsnog een compromis mogelijk was ge weest, leek (want zeker we ten doe je dat nooit) deze week te zijn beantwoord. Voor de PvdA lag er dus nog maar één weg open: aandrin gen op uitstel van de beslis sing over al of niet plaatsing Oud-minister van defensie Stemerdink (PvdA) etaleerde dit verlangen donderdag nog eens in een interview met Het Parool. De onderhandelingen tussen VS en Sowjet-Unie in Genève zijn met ten minste twee jaar vertraagd, zei hy, dus zou ook de beslissing in Nederland met twee jaar (tot 1986) kunnen worden opgr schort. In het regeerakkoord van een PvdA-CDA coalitie zou dan geen standpunt over de kernwapens hoeven te worden opgenomen. Struikelblok Ook deze poging liep evenwel stuk. CDA en D'66 reageer den afwyzend, o.a. by monde van CDA-defensiespecialist Joep de Boer die verklaarde dat Nederland de beslissing al een keer heeft uitgesteld en je niet aan de gang kunt blyven. De PvdA lykt hier mee te zyn uitgespeeld. Het kernwapenvraagstuk was het belangrykste struikelblok in de onderhandelingen met het CDA en zal dat vcrmocdelyk ook blijven WIM WIRTZ

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 7