actief in I vrije tijd Smoarich famke. i - Ja, u verstaat het ook al fout' S Uitheemse rivier kreeft gevonden achtergrond van de taalstrijd Prof. Galamahet Fries en de sociale A 1 door Wim Brands 'j! De voorvaderen van prof. Galama bewerkten de Friese klei. Zijn »i vader niet, want die werd mole- ri naar en verliet rond de eeuwwis seling Friesland. Niks onge il woons, zeker niet in die tijd. U Galama. "Sla het telefoonboek van Amsterdam eens open en wat zie r je: enorm veel Friese namen. Het ;t is van alle tijden: Friezen die hun heil elders gaan zoeken. Veel ij schoolmeesters in het westen bleken van Friese afkomst te 'I zijn. Waarom juist schoolmees ters? Misschien is het intelligen- n tiepeil van de Friezen wel hoog". Galama ging na het gymnasium te ie hebben gedaan Nederlands en geschiedenis studeren in Utrecht. In '39 deed hij zijn doc toraal en in '41 promoveerde hij 3 op een proefschrift over "Twee zestiende-eeuwse spelen van de 1*1 Verlooren Zoone, door Robert jt Lawet". 1 "In die jaren dat ik Nederlands en a geschiedenis studeerde heb ik K] het Fries als bijvak gedaan. Leek i| me wel leuk, je kon ook oud- 7 Noors doen. Nee, mijn vader t heeft niet gezegd: ga jij maar Fries studeren, want mijn vader, dat was niet zo'n Frieslandlief- hebber. Hij had onprettige erva- - ringen opgedaan in het verle den". Oorlog Vrij snel nadat hij afgestudeerd j; was vond Galama een baan, als leraar op een middelbare school, d Als vervanger weliswaar, maar je was al lang blij dat je werk had. a "Het was in Apeldoorn. Daarna 31 kon ik in Rotterdam aan de slag". In die laatste stad maakte Galama naar eigen zeggen op een k goede dag, eigenlijk een slechte, mee hoe hij opeens jaren ouder u werd en zag dat een tijdperk was k afgesloten. "Het was negen mei, een prachtige, j serene vooijaarsdag. Ik kwam thuis - ik woonde in een pension d - en schreef een briefje aan m'n broer, die was gemobiliseerd in y de Peel. Ik weet ook nog goed 1 dat ik hem een aantekenboekje heb gestuurd, want, redeneerde j ik, m'n broer moet in de gelegen heid worden gesteld om voor mij v z'n ervaringen op te schrijven, tl Die avond ging ik vroeg naar bed, maar van slapen kwam niet k veel, want de hele nacht werd er s kabaal gemaakt. Er liepen men- sen op het dak, er was drukte op s straat, kortom: je wist dat er iets aan de hand was. Toei) ik 's och- 0 tends het pension verliet om j naar school te gaan viel mijn oog direct op een proclamatie die op 1 de deur van een sigarenwinkel k was geplakt. Dat was het vlam- n mend protest van koningin Wil- helmina tegen de Duitsers. Ik verstijfde, was opeens jaren ou der geworden. Ik ben die dag nog naar school gegaan, met het Wilhelmus in m'n zak, maar we kregen allemaal vervroegde pinkstervakantie, 's Middags ben ik nog naar een zaak gegaan om mijn broek te laten maken, maar later op de middag dacht ik: ik ga naar m'n ouders. Dat kon nog net, met de laatste bus. Dinsdag werd Rotterdam gebombar deerd. Die broek heb ik nooit meer teruggezien, want die win kel bestond na de aanvallen niet meer". In de 'oorlogsjaren werkte Galama weer op verschillende plaatsen in het land als leraar. Totdat hij in '43 een vaste aanstelling kreeg in Hilversum. Na de oorlog wilde hij echter ook wel iets anders gaan doen. "Dat gevoel hadden veel mensen, ik bedoel, die oor log had in zoverre gevolgen ge had dat sommige leraren bijvoor beeld dachten: we moeten op nieuw gaan studeren. Een ander vak". Schone lei Galama ging dus Fries studeren in Utrecht. "Had ik dat vak voor de oorlog al gestudeerd? Dan heeft u mij toch niet goed begrepen. Kijk, Fries als bijvak studeren stelde nu ook weer niet zoveel voor. Je kon het lezen, maar spreken, dat leerde je niet. En van huis uit had ik ook geen Fries leren spreken, dus ik begon in Utrecht weer met een schone lei". Voor z'n plezier, benadrukt Gala ma telkens weer. Hij had niet de bedoeling hoogleraar Fries te worden. Maar ja, er zijn weinig mensen die Fries hebben gestu deerd, je schrijft eens artikel voor een vakblad, recenseert voor de radio eens een Fries boek, kortom: daar in het hoge Noorden hebben ze zo door dat er in het westen iemand is die deskundig is op het gebied van de Friese taal en letterkunde. En dat kan niet zonder gevolgen blijven. In '62 werd Galama dan ook ge vraagd om hoogleraar te worden in Amsterdam. Nu deed zich wel een probleem voor. De hoogle raar Friese taal en letterkunde wordt namelijk betaald door de provincie Friesland - daarom is hij ook zo bijzonder. En die pro vincie heeft niet genoeg geld om de hoogleraar een vorstelijk sala ris aan te bieden. "Daarom bleef je in zo'n geval ook meestal le raar op de middelbare school; je gaf gewoon wat minder uren", vertelt Galama. "Ik kreeg echter een andere baan aangeboden, die ik naast het hoogleraarschap kon vervullen. Ik kon colleges Mid dennederlands gaan geven, ook in Amsterdam". Helemaal uit de brand was Galama natuurlijk toen de Leidse universiteit hem een jaar later vroeg of hij ook daar colleges Fries wilde komen geven. De contouren van de aca demische carrière waren aange bracht. Wat zijn dat eigenlijk voor mensen, studenten die Fries gaan stude ren? Zijn het soms Friezen, die voor de studie naar het westen zijn verhuisd en op deze manier proberen niet te vervreemden van het thuisland? Want laten we eerlijk zijn: in de ogen van veel mensen is het studeren van Fries toch hetzelfde als het bestuderen van de zeden en gewoonten van de IJslanders in de vijftiende eeuw? Margriet Galama: "Welnee. Er was veel be langstelling voor het Fries m het begin van de jaren zestig. Vooral de juristen hadden veel belang stelling voor het oud-Fries recht". Hij pakt de intekenlijsten om het te bewijzen. "En kijk eens even wie op deze lijst staat". Zijn wijzende vinger laat er geen twijfel over bestaan welke naam onze aandacht verdiend. "Die heeft ook nog bij mij gestudeerd, Margriet F. van Oranje-Nassau. Ze schreef heel keurig". Toch gingen er naarmate de jaren verstreken steeds minder men sen Fries studeren. "Dat kwam doordat de juristen wegbleven. In de jaren zeventig kwamen vooral de mensen die talen stu deerden, studenten die interesse voor de Friese letterkunde had den. Nu kunt u wel zeggen dat de Friese literatuur niet zoveel voor stelt, maar dat ben ik toch niet met u eens. De Friese poëzie bij voorbeeld heeft altijd op een vrij hoog niveau gestaan. Goed, ver geleken bij wat er in het Neder landse taalgebied wordt geschre ven...Maar vergelijk de Neder landse literatuur dan eens met de Engelse, dan stelt vyat er in Ne derland wordt geschreven toch ook niet zoveel voor!" Toch, een hoogleraar die maar wei nig studenten heeft, en geen se cretaresse - beschouwt zo'n man zichzelf niet als het worm vormig aanhangsel van de Leid se universiteit. "Nee hoor. Bo vendien is het helemaal niet ver velend als je weinig studenten hebt. Als ik er maar ben, zei mijn voorganger altijd. En ik heb een goed contact met mijn collega's. Toegegeven, ik bezoek de verga deringen van de vakgroep niet, want daar heb ik niets te zoeken, maar we zien elkaar tijdens de lunches van de faculteit. Dat is in Leiden goed geregeld. De Am sterdamse universiteit daarente gen hangt meer van los zand aan elkaar". Zwijgzaam Ander hoofdstuk - het Friese chau- Bewegen In zwembad De Zijl wordt maandagochtend een demon stratie "meer bewegen in het water foorouderen" gegeven. Een gelegenheid voor bejaar den om net als bij bejaarden- ggmnastiek en tolksdansen in conditie te blijven en onder deskundige leiding spieroefe- mngen te doen Onder het motto dat er tn het water meer gedaan kan worden dan alleen maar zwemmen Het is de bedoeling na de de monstratie van maandag van negen lof tien uurweke lijks iets dergelijks te organi seren voor iedereen die ouder is dan 55 jaar. Dat zal gebeu ren in zu'embad De Zijl, op maandagochtend van negen tot tien en op donderdagoch tend nan (ten tot elf uurin het Vijf Meibad op maandag ochtend van kwart voor tien tot kwart voor elf Initiatief nemers zijn de Stichting Dienstencentrum voor Ge coördineerd Bejaa rden werk de consulent "Meer bewegen voor Ouderen" in Zuid—Hol land en de gemeentelijke di rectie sport en recreatie. Kalkar Op 2 oktober is er een demon stratie in Kalkar tegen de verdere bouw en ingebruik name van de snelle kweek reactor in deze Westduitse plaats. Voor mensen uit Lei den en omgeving worden er bustochten georganiseerd naar de plaats van de demon stratie Informatie daarover is verkrijgbaar bij de Wereld winkel, de Welzijnsraad en in het PSP-pand. of telefonisch op nummer 071-760545. Diabetes De Diabetes Vereniging Neder land, afdeling Leiden e.o. or ganiseert dinsdag een infor- matie-avond over de behan deling en de begeleiding van diabetes en de nieuwste ont wikkelingen op dit gebied. J.K. Radder, internist bij het AZL, zal samen met nazorg- zuster M Wagenburg van het zelfde ziekenhuis het onder werp inleiden en daarna is er gelegenheid tot vragen stel len. De bijeenkomst wordt ge houden in de centrale polikli niek van het AZL (gebouw 5) aan de Wassenaarseweg en begint om acht uur Pech onderweg De ANWB organiseert met tn- gang oan 5 oktober drie keer gedurende vier achtereenvol gende weken de cursus Pech Onderweg in de technische school aan de Vijf Meilaan 137. Tijdens de lesa non den wordt praktisch auto-onder richt gegeven. De aanvang is steeds om half acht De data zijn: 5, 12, 18 otkober en 2 no vember; 4. 11, 18, 15 novem ber. 30 november, 7,14. 21 de cember. Belangstellenden kunnen zich opgeven bij de ANWB. Stationsweg 2, teL 146241 Prof. Galama, een hoogleraar Fries in Leiden. "Het is helemaal niet vervelend als je weinig studenten hebt. Als ik er maar ben, zei mijn voorganger altijd". vinisme. Friezen zijn naar eigen zeggen mensen uit één stuk, zwijgzaam van aard, maar ze hebben wel de vervelende ge woonte om dat tien keer op een dag van zichzelf te zeggen. Klopt dat beeld? "Ach", zegt Galama, "je hebt verstandige en onver standige Friezen. Ja, wat moet ik daar nou nog meer over vertel len". Even later zegt hg: "Het is natuur lijk terecht dat die mensen Fries willen blijven spreken. Maar de idee dat de Fries ook onafhanke lijk van Nederland zou willen zijn is volgens mij orguist. Ik her inner me een brochure van na de oorlog, getiteld: onderscheiden, maar niet gescheiden. Zo denken de meeste Friezen er nog steeds Maar er zijn toch steeds minder Friezen die Fries spreken? "Daar kon u zich wel eens dik in vergis sen. Het gaat toch nog steeds om zo'n zestig procent. En vooral de oudere mensen op het platteland spreken alleen maar Fries. Daar om moet een burgemeester ook Fries kunnen verstaan, vind ik, ik zeg niet: hij moet het ook kun nen spreken. Hoewel dat natuur lijk mooi meegenomen zou zijn. En zo moeilijk is het ook niet om Fries te leren spreken, want ik heb het tenslotte ook nog geleerd op m'n veertigste". Galama vervolgt na een slok thee: "We vergeten wel eens dat er een sociale kant aan deze taalkwestie zit. Vroeger zijn er bijvoorbeeld conflicten ontstaan tussen Ne derlanders en Friezen door de taalbarrière. Ik herinner me een verhaal uit de tgd dat de achtjari ge Wilhelmina een salaris kreeg uitgekeerd, omdat zij troonop volgster was. Het was veel geld en een man in een herberg zei smoarich famke. Ja, u verstaat het ook al fout. Want hij zei ge woon: dat snotneusje en dat be doelde Hij helemaal niet kwaad Maar de rechter bleef erbij dat die man had gezegd: smerig. Hup, die man de gevangenis in En nogmaals: u kunt wel zeggen dat het Fries aan betekenis ver liest, maar dat is toch niet waar volgens mij" Op weg naar zijn auto vertelt Gala ma dat hij hoopt dat er snel een opvolger voor hem wordt gevon den. "De vakgroep Duits en Scandinavische talen waaronder ook het Fnes valt heeft gezegd dat ze wel een opvolger willen hebben. Een goede zaak vind ik dat. Moeilik om iemand te vin den? Lijkt mij niet, lijkt mij niet. Natuurlijk ken ik wel mensen die er voor in aanmerking ko men, maar ik zeg u niet wie". LEIDEN - In een aquarium in de Raamsteeg zwemt sinds gisteren een echte Astacus Leptodacty- lus, ofwel een uitheemse rivier- kreeft. Het beestje is gevangen in de 'Nieuwe Vaart' (Rijn en Schiekan&al) bij de Lammen- schansrotonde en overgebracht naar het Rijksmuseum van Na tuurlijke Historie in de Raam steeg. Daar heeft onderzoeker H Adema zich over de rivierkreeft ont fermd. Volgens hem is dit de eer ste Astacus Leptodactylus die in Leidse wateren is gevangen. De ze kreeftsoort is afkomstig uit Poolse en Tsjechische rivieren en duikt sinds een jaar of twee op verschillende plaatsen in ons land op. Volgens Adema is deze Oost-Euro- pese kreeft bestand tegen verzil- ting en watervervuiling zodat het er dik in zit dat hu zich voorgoed in ons land zal vestigen Adema verwacht zelfs dat hu de inheem se kreeftsoort, de Astacus Asta cus. zal verdringen. De Astacus Leptodactylus legt nameluk tien keer zoveel eieren, ongeveer vijf honderd per vrouwtje, als de Ne derlandse rivierkreeft. Hoewel de rivierkreeft goed eet- Onderzoeker Adema met de Astactus Leptodactylus baar is hoopt natuurhistoncus Adema dat vissers die een kreeft aan de haak slaan dat bij hem melden (tel 143644) zodat hg zgn onderzoek naar de verspreiding van kreefstoortrn in de Neder landse binnenwateren met suc ces kan voortzetten. Leiden J LEIDEN - Hoe noemen we een hoogleraar Friese taal en letterkunde, die weliswaar een Friese vader had, maar zijn hele leven in het westen des lands heeft gewoond? j Precies; een voorpost in het buitenland. Een interview met Prof. dr. E. Galama, die sinds het begin van de jaren zestig in Leiden heeft gedoceerd en op 1 oktober in verband met zijn pensionering afscheid neemt.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 3