De oprechte eenvoud van Lee Towers ,/n Paard laat je toch ook niet zingen als een kanarie pietje ZATERDAG 25 SEPTEMBER 1982 door Sjak Jansen Lee Towers afgelopen dinsdag in de Leidse Stadsgehoorzaal: Jullie waren een fantastisch publiek" <Foto: l®*11 Zoyderduim Ruim drie uur voordat zijn show begint, komt Lee Towers de Leidse Stadsgehoorzaal binnenlopen; een entree die gepaard gaat met een lichte teleur stelling. Want in één oogopslag constateert de zan ger dat hij zijn lichtbakken niet kwijt kan. ,,En", stelt hij al evenzeer vast, „een horizon heb ik hier ook niet. Met m'n lichteffecten kan ik het dus wel schudden vanavond." Ietwat aangeslagen onderwerpt Towers de zaal aan een wat nadere inspectie. Het is een mooie, barokke concertzaal. „Maar het blijft een ouwe troep na tuurlijk", stelt Towers. „Ik kan hier niet eens m'n lichtbakken ophangen. En dat podium is eigenlijk veel te klein voor de dansers. Gelukkig gaat de soundcheck van een leiert dakje. Vier, vijf keer bestijgt Towers de toon ladder en ook nu haalt hij moeiteloos vier octaven. Vol bewondering kijkt hij naar het dertienkoppige orkest van Freddy Golden. „Dat klinkt straks als een gek", verzekert hij. Met dat orkest, een achter grondkoortje en de ballet dansers van Penney de Jager maakt de zanger uit Krimpen aan den IJssel een toernee langs 's lands concertzalen. Vanavond staat de tweede van een reeks van zestiens shows op het programma. „Alle concerten geef ik op m'n vrije dag, meestal op dinsdag", vertelt Lee. „Ik kan er geen schnabbels voor af zeggen, daarvoor liggen de kosten te hoog." Stimulans Een half uur voordat hij op moet, besluit de zanger zijn kleedkamer op te zoeken. Zo even had hij met een zoveel ste kop honingthee nog in al- ie rust zijn stembanden ge smeerd en een praatje ge maakt met z'n kennis Jan, die belangstellend vroeg hoe het ermee ging. „Nou ja", zei Lee, ,je ziet: visueel is hier niet veel mogelijk. Ik kan m'n lichtbakken niet kwijt en je hebt hier geen horizon." Niettemin hijst Lee zich vol goede moed in z'n zwarte smoking om een kwartier la ter handenwrijvend zijn show te beginnen voor een vrijwel uitverkochte zaal. Wie goed luisterde, kon hem een zucht van verlichting horen slaken, „want ze hadden mij verteld dat Leiden moeilijk is en dat je met een halfvolle zaal al blij mocht zijn." Als het orkest de begintune reeds heeft ingezet, zegt Lee nog: „Dat zoveel mensen voor mij komen, is wel zo'n enorme stimulans. Meer heb ik niet nodig. Let maar op, nu gaat het allemaal vanzelf." Dertien liedjes later, als het pauze is, verschijnt de zanger stralend in z'n kleedkamer en roept uit: „Wow, wat een grandioos publiek". Al bij het vijfde liedje begon het pu bliek mee te klappen. „Te gek", meent Towers, „wat ging dèt lekker. Gewoon niet te filmen! En dan moetje na gaan dat wat je nou zag, ei genlijk een slap aftreksel is van watje anders ziet. Als die lichtbakken er namelijk wèl zijn en die horizon ook, dan kun je het rode licht voor het blauwe laten vallen en zo ont staan soms de meest fabel achtige lichteffecten. Deze dieptewerking mis je nu." Swinger Lee wordt onderbroken door twee collega-artiesten die hem complimenteren voor het spektakel. „Dank je jon gens, maar na de pauze ge beurt het pas écht", reageert de zanger, terwijl hij zijn smoking verwisselt voor een grijs zijden kostuum. In dat pak ziet het publiek hem een half uur later Love Potion Number Nine zingen en I can see you clearly now. zijn laat ste single. „Ik ben een swin ger, een echte swinger. Het liefst zou ik de hele avond al leen maar swingen", had Lee Towers eerder die dag ver teld en dat blijkt nu ook. Telkens als de blazers een break geven, geeft Lee een rechtse directe in het luchtle dige of een por met zijn elle boog naar achteren. En on derwijl gaat in ijltempo die rechter voet maar op en neer. Onophoudelijk, alsof hij een luchtbed staat op te pompen. Een wat houterige manier van bewegen, zo schijnt het, maar daar heeft Towers ma ling aan. „Een paard is een paard", had hij 's middags thuis in Krim pen aan den IJssel uitgelegd, „die laatje ook niet zingen als een kanariepiet. Net zo goed als datje een kanariepict niet over hindernissen laat sprin gen. Zo is het met mij nou ook. Die pasjes, dat mooie be wegen, dat past niet bij me. Daar heb ik ook geen postuur voor. Ik ben veel te bonkig." „Maak ik die pasjes wèl, dan voel ik me doodongelukkig, als een vogeltje in een kooitje zogezegd. Wat tegen mijn ge voel indruist, kan ik nou een maal niet." Denkfout „Ik heb het wel eens gepro beerd hoor, ik ben wel eens naar zo'n bewegingsleraar ge weest. Maar toen had ik het binnen een half uur al beke ken. Weet je? Die jongens maken één grote denkfout: ze gaan niet van jouw persoon lijkheid uit. Ze willen ge woon een typetje van je ma ken." „Maar nog afgezien daarvan: als ik morgen huppelend en met een grote tandpas ta-glimlach ga staan te zin gen. durf ik te wedden dat de mensen zich zullen afvragen: wat is er met die Lee Towers „Daar komt nog bij: wat versta je onder leuk bewegen? Kijk, drie pasjes naar voren, twee naar achteren en drie naar opzij, dat is geen kunst. Dat kan ik ook. Maar wil je echt perfect kunnen bewegen, dan is daar gevoelsmatigheid voor nodig en die heb ik niet op dat terrein." „Gevoelsmatigheid heb ik wèl als het om zingen gaat. En daar komen de mensen per slot van rekening ook voor. Ze komen voor mijn stem en niet om mij te zien bewegen." „Het leidt ook zo af hè, dat be wegen. Je zag het laatst aan Andy Williams in de Doelen. Die moest ook zonodig een dansje maken, maar dat ging allerminst perfect en dus ging het storen. Voor je eigen concentratie is het ook slecht. Het leidt af. En dat is zonde, want wat heeft het nou met zingen te maken? Enfin, neem Aznavour. Een kei van een zanger. Maar die beweegt heleméal niet." Poppetje „Hoe je dan echter op zo'n bc- wegingsles wordt benaderd, daarbij kom ik verstand te kort. Alsof je een poppetje bent. willen ze je gebaartjes en pasjes aanleren en een in gestudeerd praatje. Ik kijk wel uit." „Weet je: die dingetjes ontwik kelen zich vanzelf. Als ik bij voorbeeld Happy Birthday zing, vraag ik of er iemand in de zaal jarig is. En dan is er altijd wel één die luidkeels jaaah roept. En dan zeg ik: nou gefeleciteerd ermee. En dan ligt iedereen in een deuk. Voor dat soort grapjes heb ik die lessen niet nodig." Tijdens het concert 's avonds in Leiden vraagt Lee of er in de zaal toevallig iemand jarig is. De zaal geeft geen kik. Ge lukkig blijkt op dat moment de trompettist jarig te zijn, zodat Lee zegt: nou gefelici teerd ermee. De zaal ligt in een deuk. Wanneer thans iets de zaal in extase brengt, dan is het wel Towers' stem en swingende muziek. Als de Krimpenaar ter afsluiting van het tweeë neenhalf uur durende con cert op vlammende wijze Si natra's evergreen New York, New York vertolkt, swingen voor zover de ruimte tus sen de stoelen dat toelaat - de mensen op de achterste rijen mee. Wat dan volgt is een staande ovatie. Later in de kleedka mer verklaart de zanger: „Het is me duizend procent mee gevallen. Wat een fijne men sen. Is het niet geweldig? El ke keer wanneer ik dit beleef, denk ik: hoe bestaat het? Nog altijd kan ik daar niet over uit" Vetkuif Eigenlijk heet hij Leen Huijzer. Hij is 36 jaar oud, getrouwd en vader van vier kinderen. Bcroepszanger is hij pas zes jaar. Daarvoor verdiende hij zijn brood in de Rotterdamse haven, als onderhoudsmon teur van kranen. Zingen doet hij echter al twin tig jaar. „Ik ben begonnen in de tijd van Cliff en de Sha dows, weet je wel, met drie gitaren. Veel talentenjachten gewonnen en zo. Je was zes tien. zeventien jaar, je dacht dat je heel wat was. Wij wa ren de Jumping Dynamites. Ik was een echte nozem toen, met een vetkuif. Ik had zulk peenhaaï, niet te filmen. Het model dat erin zat leek wel oorlog." „In die tijd speelde iedereen twee of drie accoordjes. Wij speelden er echter meer. Maar toen de Beatles kwa men waren we opeens ner gens meer." Later is hij bij de Drifting Five gaan zingen totdat Willem Duys hem in zijn Vuist liet optreden. Nadien is de zang carrière van Lee Towers in een stroomversnelling ge raakt. „Maar", beseft de zan ger zich terdege, .je kunt de sterren van de hemel zingen, maör als de mensen je niet pruimen, eet je morgen weer straatstenen." Zes uur voor zijn optreden in Leiden borduurt Lee thuis in Krimpen aan den IJssel nog even op die opmerking voort. „Het extreme voorbeeld is natuurlijk Mohammed AU. Naar hem gingen de mensen niet kfjken omdat hij zo goed bokste, maar omdat ze hoop ten dat hij op z'n lazer kreeg." Las Vegas „Ik heb het geluk dat een hele boel mensen in mij de verper soonlijking zien van die klei ne arbeidersjongen die het ver heeft geschopt. Je moet weten: elke keer is het voor mij weer een hoogtepunt als mijn manager me vertelt dat ik zes maanden vooruit ben volgeboekt. Ik kan het in Ne derland byna niet aange werkt krijgen. Werkelijk." „Daarom hoef ik niet zo nodig naar Amcnka. Mensen vra gen mij dat wel eens. Of Las Vegas me niet trekt. Of Broadway. Maar ik denk dan altyd maar: als het zover is. komt het vanzelf wel." „Wil je daar nu iets kunnen op bouwen, dan moet er iemand zijn die vertrouwen in je heeft en bereid is een paar miljoen in je te steken. Maar dat houdt in dat je aan de lei band moet lopen van zo ie mand. Als die iemand vindt dat je pasjes moet leren, dan heb je dat maar te doen. Ik moet er niet aan denken." „Laat mij maar die gewone jon gen zijn, die vroeger onder houdsmonteur was. Bewe- gingslessen, contactlenzen, hippe kostuums... al dat soort dingen is aan mij niet zijn be steed. Wat dat betreft ben ik misschien een zouteloze jon gen. Ik rook niet, ik drink niet, ik kom niet op feestjes. Ik geef daar allemaal niks om. Veel bever zit ik thuis by m'n gezin. Zo is mijn karak ter." „Vanzelfsprekend heeft dat met je jeugd te maken Ik ben opgegroeid in Bolnes, bij Rotterdam. Als kleine jongen hielp ik de kruidenier en de melkboer. Je moet weten thuis hadden we het met breed." Tiende elpee „Mijn moeder had werkhuizen, die ging elke ochtend schoonmaken. Mijn vader zat op de vaart en toen hij aan wal kwam, lagen de baantjes niet voor het opscheppen. Op z'n achtenzestigste was hy nóg classificeerder." „Wat we verdienden, brachten we thuis. Je had zakgeld, maar de rest was nodig Ik haalde oude kranten op om een drumband by elkaar te sparen. Toen ik pas in dit vak begon, kon ik niet zeggen Pa. geef 'ns even duizend gul den. Dan had-ie gevraagd of ik leip was geworden." Onlangs bracht Lee Towers zijn tiende elpee uit. Van de vorige negen gingen meer dan tweehonderdduizend ex emplaren over de toonbank «en zowel jongeren als oude ren accepteren dc Krimpcnsc zanger. „Haast overal word ik gevraagd In disco's, voor ga la-publiek, in gewone feestza len. bruine kroegen en ik vind het allemaal even fyn." „Maar machtig vind ik het. wanneer er een groot orkest achter me staat, zoals van avond Dat big band genre heeft myn voorkeur. Veel swing, weet je wel. zonder dat het romantische geweld wordt aangedaan, dat is het helemaal voor my". Lee Towers drinkt zyn kopje honingthee uit. Een blik op de klok leert'dat het tijd is koers naar Leiden te zetten. Dra loodst de zanger z'n Mer cedes door het Leidse stads verkeer Gemakshalve par keert hij zyn automobiel maar half op de stoep voor de Stadsgehoorzaal, waar ge spierde lui podiumstukken en lichtbakken uitladen Ras beent Lee Towers naar bin nen maar terstond consta teert hy iets heel vervelends. PAGINA 21

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 21