Crisis bij Go Ahead 5 DT Laten die Russen de naam maar veranderen Topbasketbal in Nederland Oostduitsers oppermachtig Minister niet eens met FA Remise John van der Wiel N ZATERDAG 25 SEPTEMBER 1982 Sport PAGINA 13 Wist u dat Ursum een voetbal club telt die SC Dynamo heet? Die naam moet geïnspireerd zijn door de Russische en an dere Oosteuropese clubs, die Dynamo Kiev, Dynamo Mos kou of Dynamo Zagreb heten. De beide eerstegenoemde Rus sische clubs stammen uit 1927 en 1923, uit de tijd dat Lenin zijn slogan lanceerde: „Com munisme, dat is de Sowjet- macht plus electrifïcatie van het hele land" (een spreuk die nog altijd in grote neonletters op een hoog gebouw in het centrum van Moskou te lezen valt, als tastbaar bewijs dat die electrifïcatie daar dan toch werkelijkheid is gewor den). Die behoefte om je club naar een beroemde buitenlandse club te noemen is niets nieuws, denk aan Arsenal uit Amsterdam en Grasshoppers uit Hoogwoud, niet te ver warren met Sprinkhanen uit Didam. Het is eigenlijk een wonder dat zo WEINIG clubs zich naar een groot buiten lands voorbeeld noemen, ge zien de gewoonte van school jongens om hun met krijt ge trokken doelen op de muren van kerken en scholen te tooi en met de namen van de clubs die op dat moment interna tionaal furore maken. Stappeterp Ik geef toe dat namen als Not tingham Forest of Liverpool zich minder goed lenen voor clubs uit Slappeterp of Hip- polytushoef, evenals Bayern München en Borussia Mön- chengladbach, of Real Ma drid en Barcelona, of Fer ene- varos en Corvtnul Hunedoa- ra, maar Partizan of Rode Ster, of Benfica en Juventus, zijn toch niet minder bruik bare nam«i dan Arsenal of Grasshoppers! Ook verbaast het me dat zo wei nig clubs zich naar PERSO NEN noemen. Behalve dan naar Wilhelmina, Juliana, Beatrix en Irene, want al die namen hebben hun weg al naar de voetbalclubs gevon den (alleen Bernhard niet, zelfs niet in de naam van een damesvoetbalclub!). Maar waarom heeft een pas opge richte club zich nooit FC Abe Lenstra of SC Faas Wilkes of Coen Moulijn '79 genoemd? Of anders FC Karei botsy, of SC Rinus Michels? Er beslaat nochtans een precedentde Amsterdamse voetbalvereni ging BDK was naar de legen darische aanvoerder van het Nederlands elftal uit het be gin van de 20e eeuw Bok de Korver genoemd! Telstar en Satelliet zijn typi sche clubnamen van de laat ste tijd, het wachten is op an dere hedendaagse clubnamen als Gijzeling, Treinkaping, Bommelding en Hypotheek rente. Een club met de naam BVD hebben we, dacht ik, nog niet, evenmin als clubs die fiere namen dragen als Ge- peoe, SS «Sr SD, de Zwarthem- den, de Bruin hemden, FC Ha kenkruis, SC Swastika, of soortgelijke besmette namen. Er bestaat een voetbalclub „Schalkhaar", dat vind ik al op het randje, zoals ik dat ook van „Westerbork" zou vin den. De associaties die je bij deze namen krijgt, accorde ren niet met die van een voet balclub. Als 1. FC Dachau te gen Buchenwald SC zou moe ten spelen, dan zou ik, ook als ik Westduitser was, geloof ik toch liever naar een andere wedsstrijd gaan, een eindje verderop. KGB Daarom vind ik het zo wonder baar dat er tn Bovenkarspel een voetbalclub bestaat die zich zonder blikken of blozen KGB noemt. De KGB is het onderdrukkingsapparaat van de Sowjet-Russische rege ring, ze is i>erantwoordelijk voor het bespioneren van alle Russen (op een paar na, hoe wel die daar zelf ook niet ze ker van zullen zijn), voor het verzamelen van vervalst be wijsmateriaal tegen onschul dige mensen, voor het opslui ten in concentratiekampen en psychiatrische inrichtingen en gevangenissen van tien duizenden, honderdduizen den Russen, enzovoort enzo voort Ik heb gebeld naar Bovenkar spel en aan de voorzitter ge vraagd, of ooit overwogen is die naam te veranderen, van wege zijn ongunstige klank. Dat is nooit overwogen De letters betekenen Kolpings Glorie Blijft, „en daar zijn we een beetje trots op", zei de voorzitter, die daar aan toe voegde dat de leden met de naam hebben leren leven, en dat KGB zijns inziens ook een andere gevoelswaarde heeft dan bijvoorbeeld SS SD. Een sterk argument van de Bo- venkarspelse KGB'ers ts bo vendien. dat KGB al tn 1931 werd opgericht. De KGB tn de Sowjet-Ume kreeg zijn naam (die Staatsveiligheidsdienst betekent) pas in 1953 Aan vankelijk heette de geheime politie in de Sowjet-Unie de Tsjeka, daarna de GPOe. daarna de OGPOe, daarna de GOeGB-NKVD, daarna de NKGB, daarna de MGB en tenslotte de KGB. Ik kan me daarom voorstellen dat men in Bovenkarspel redeneert: 1. Laten die Russen de naam van hun KGB maar verande ren, wij waren er 22 jaar eer der, en 2.Laten we maar even rustig af wachten, straks wordt die naam toch weer veranderd NICO SCHEEPMAKER DEVENTER (GPD/ANP) Het overkoepelend bestuur van de Deventer eredivisieclub Go Ahead Eagles zit zon der stichtingsbestuur. Nadat begin september bestuurs lid Harrie Eibers al besloot het bijltje erbij neer te gooien, hebben afgelopen donderdag ook voorzitter Gerrit Eg- gink en penningmeester Martin IJzerman besloten hun functie ter beschikking te stellen. Reden van de crisis in Deventer is het aangekondigde ontslag van manager trainer Bob Maaskant. Dit besluit van het nu inmiddels af getreden bestuur heeft veel be roering teweeg gebracht onder de supporters van de Deventer eredivisieclub. De publieke opi nie keerde zich vrij snel tegen de bestuursleden en de eerste die afhaakte was Harrie Eibers, de man die speciaal was belast met de begeleiding op voetbaltech- nisch gebied. Eerder deze week gaven Eggink en IJzerman nog een communiqué uit dat uitsluitend financiële re denen ter grondslag lagen aan het volgens hen noodzakelijke vertrek van Maaskant, en dat men zmu proberen Eibers weer terug te halen in het bestuur. Dit communiqué is slecht gevallen in Deventer en op grond van de nieuwe stroom kritiek heeft het tweetal Eggink-IJzerman nu ook zijn functies ter beschikking ge steld. Wel zal IJzerman de lopen de zaken afwikkelen tot er een nieuw bestuur is gekozen. Dit laatste is een taak voor de over koepelende stichting betaald voetbal Deventer. Als één van de mogelijke nieuwe bestuursleden wordt genoemd de huidige assis tent-manager Van den Bogaard, die, volgens het bestuur-pro deo, Bob Maaskant momenteel helpt bij de dagelijkse leiding. FBO In een ruim vier uren durende ver gadering hebben deden van de FBO gisteren in Utrecht besloten een aparte vereniging op te rich ten voor de afrekening van het vereveningsfonds. De Vereni ging heeft de naam gekregen "Federatie vereveningsfonds". De oprichtingsvergadering zal gehouden worden op 5 novem ber, dezelfde dag dat de FBO naar ledenvergadering heeft. In de rondvraag kwam de kandi daatstelling van de FBO voor de drie zetels in het bestuur betaald voetbal van de KNVB slechts Experiment: twee duels op een dag in de Kuip ROTTERDAM (ANP) - Op zondag 17 oktober zullen twee competitiewedstrijden in de eredivisie in een stadion worden gespeeld. Zowel Feyenoord als Excelsior zul len hun thuiswedstrijd in de Kuip afwerken. Excelsior speelt om 23.00 uur tegen PSV, Feyenoord begint twee uur later aan de ontmoeting tegen FC Utrecht. ADVERTENTIE HUISVENTILATIE Zondag 26 sept. competitie wedstrijd L.F.C.- TONEGIDO even ter sprake. Eugene Lem- mens zal namens de FBO bij de clubs inventarissen of er gega digden zijn die de functies van Stoop. Kruysveldt en Van Praag willen overnemen. Stoop en Kruysveldt zijn naar alle waar schijnlijkheid herkiesbaar. Van Praag neemt vanwege zijn hoge leeftijd afscheid. Op de vergadering werd bekend, dat Ajax heeft bedankt voor het lidmaatschap van de FBO. De vergadering drong er op aan een commissie van goede diensten aan te wijzen, die met het Ajax- bestuur overleg zal plegen om de breuk zo mogelijk te lijmen. Op de vergadering ontbrak even eens, zoals aangekondigd, AZ'67. De Alkmaarse club heeft even wel het lidmaatschap nog niet opgezegd. Toernooi Den Bosch LEIDEN Nashua Den Bosch, grootmacht in de nationale basketbalcompetitie, organiseert volgende week de strijd om de 16de Intercontinental Cup, beter bekend als het William Jones-toernooi. Aan dit officieuze we reldkampioenschap voor clubteams nemen enkele zeer gerenommeerde clubs deel. Ook Elmex Leiden is hier voor uitgenodigd. Mitchell Plaat, in de Groenoordhal actief voor Leiden tegen de Italiaan Mazzorati, is een van de smaakmakers bij het organiserende Den Bosch (Foto Kees van der Burg) Het toernooi, dat maandag begint en de zondag daarop eindigt, is aan Den Bosch toegewezen van wege de opening van de schitte rende sporthal Maaspoort Maar er zal niet alleen beneden de gro te rivieren worden gespeeld, ook Rotterdam (Ahoy) en Amster dam (sporthal Zuid) pikken een graantje mee. Dat Leiden niet wordt aangedaan wekt trouwens enige bevreemding. Niet alleen is Elmex van de partij, maar bo vendien zouden de organisato ren ongetwijfeld op een volle Vijf Meihal hebben kunnen rekenen. Wat dat betreft staat Leiden be ter aangeschreven dan beide bo vengenoemde plaatsen, waar de animo van het publiek bedui dend minder groot is. Behalve de namen van de twee Ne derlandse vertegenwoordigers prijken ook die van Ford Cantu, Maccabi Tel Aviv, Ferrocaml Bij atletiekwedstrijden in Tokio LONDEN (ANP) - De Britse mi nister van sport, Neil Macfarlane, heeft gisteren in Londen tijdens een gesprek met het bestuur van de Engelse voetbalbond het plan verworpen de Engelse supprters te verbieden het nationale elftal op reizen naar het buitenland te begeleiden. De maatregel werd aangekondigd na de ongeregeld heden, die zich voordeden tij dens en na de interland Dene marken-Engeland in Kopenha gen. "Het vrije verkeer van Britse on derdanen mag niet worden ver stoord door dergelijke inciden ten", verklaarde Macfarlane. Battiston Patrick Basttiston, die tijdens het wereldkampioenschap voetbal in Spaqje door een wilde actie van de Westduitse doelman Tony Schumacher ernstig geblesseerd raakte, komt dit weekeinde weer in actie. Battiston speelt in het tweede team van St. Etienne, na dat een test in de afgelopen week uitwezen dat hij weer fit genoeg is om te spelen. TOKIO (Reuter) De atletiekploe- gen van Oost-Duitsland hebben gisteren de eendaagse achtlande- nontmoeting in Tokio gedomi neerd. De Oostduitsers wonnen veertien van de dertig onderde len en legden zowel bij de dames als de heren beslag op de eerste plaats. Op beide fronten werd de Sowjet-Unie tweede. De Ver enigde Staten, dat met uitzonde ring van Carl Lewis een derde of vierderangsploeg had afgevaar digd, kwam niet verder dan de zesde plaats. De aanwezigheid van Lewis bete kende automatisch de enige Amerikaanse zege in de Japanse hoofdstad. De 21-jarige student uit Houston hield zijn reputatie intact door de 100 meter te win nen in 10,32 seconden. De Ita liaan Pavoni, tweede op het EK in Athene, passeerde de streep als tweede. Europees kampioen Frank Emmelmann uit de DDR finishte na een matige start als vijfde (10,47). Nog drie Europese kampioenen uit Oost-Duitsland leden in Tokio een nederlaag. Op de 200 meter moest Barbara Wöckel zeer ver rassend haar meerdere erkennen in de Canadase Angela Taylor, op de 110 meter horden bleek Thomas Munkelt niet opgewas sen tegen de eindsprint van de Westduitser Donges en op de 200 meter voor heren was de Cana dees Desi Williams sneller dan Olaf Prenzler. Het betrekkelijke falen op de korte MOSKOU (TASS) - De eerste zitting van de dertiende en laatste ronde voor het interzonale schaaktoernooi in Moskou heeft gis teren nog geen uitsluitsel gebracht over de bezetting van de tweede plaats achter winnaar Gary Kasparov, die recht geeft op kwalificatie voor het kandidatentoernooi, gegadigden Anders- son en Tal speelden tegen elkaar remise en bleven, met acht punten, gelijk staan. De derde kandidaat is Bejavski. Hij behield zijn kansen door in de ochtenduren twee afgebroken partijen (tegen Andersson en Rodriguez) remise te spelen. Zijn slotduel tegen Gheorghiu werd afgebroken. Indien Beljavski deze partij wint komt hij een half punt hoger uit dan het duo Tal/Andersson en plaatst zich zo voor het kandidatentoernooi. Bij remise zal er een beslissingstoernooitje met drie spelers nodig zijn. John van der Wiel beëindigde het toernooi met een remise tegen de Amerikaan Christiansen. De Leidenaar verzamelde vijf pun ten en werd daarmee twaalfde. Als Gheorghiu van Beljavski verliest klimt hij nog een plaatsje. nummers werd door de Oost duitsers in ruime mate gecom penseerd op de langere afstan den. Alle loopnummers van 400 meter en langer werden in over winningen omgezet. Met zeges bij het verspringen, steeple cha se en sprintestafette eisten de Oostduitsers nog juist de zege (120-117) op voor de Russen, die vier technische nummers won nen. Bij de dames behaalden de Oost- duitsen zes overwinningen. De wereldrecordhoudsters Marlies Göhr en Marita Koch bleven ge makkelijk overeind. Göhr werd op de 100 meter door de Canade se Taylor opgedreven naar de eminente tijd van 10,97 secon den. Juist boven haar eigen we reldrecord van 10,88 en ll/100e sneller dan Taylor, die na 11,08 doorkwam. Marita Koch onder vond op haar specialiteit nauwe lijks tegenstand van betekenis. Ze roffelde de 400 meter af in 49,58 seconden, ruim boven haar wereldrecord (48.15) dat zij in Athene vestigde. Op de loop- nummers moest de DDR twee af standen prijsgeven, de 200 meter van Wöckel en de 800 meter die door de Russin Olga Minejewa in de uitstekende tijd van 1.58,42 gewonnen werd. Opvallend verder was de zege van de Westduitse Sabine Everts bij het verspringen op de Europese zevenkampkampioene Ramona Neubert en de nederlaag van hoogspringster Ulrike Meyfahrt In Athene bracht ze nog het we reldrecord op 2,02 meter, in To kio kwam ze niet hoger dan 1,80 meter. Simeoni faalde ook (1,86 m), waardoor de Russin Bikova met de zege (1,92 m) aan de haal «»ng. Zondag 26 september a.s. - 10.30 uur de open "ONE HENNE SURFWEDSTRIJDEN" i.s.m. het Leidsch Dagblad Plaats van handeling: 't Joppe (vaart richting Kaagsociëteit: is bij LOI Leiderdorp onder de brug door de dijk op). Inschrijving: café Ome Henrte St. Aagtenstraat of ter plaatse vanaf 10.15 uur. 01 Aanvang 14.00 uur. 01736-6540-6340. ff! - Oestre en de US Armed Forces op de imposante deelnemerslijst. Van laatstgenoemde is overigens betrekkelijk weinig bekend. In het officiële programma wordt het team gepresenteerd als zijn de de kampioen van de Verenig de Staten. Dat is dus gewoon niet waar. Beker en lauweren beho ren toe aan de University VtQ North Carolina dat vorig seizoen de titel wist te veroveren Het le- gerteam, waarschijnlijk afkom stig uit West-Duitsland, is onge twijfeld van beduidend minder kaliber. De namen van de spelers bieden in elk geval weinig hou vast. Anders ligt het met Maccabi Tel Aviv en Ford Cantu. Dat zxjn ech te topclubs die al jarenlang de toon aangeven in Europa. Vorig jaar stonden de teams tegenover - elkaar in de finale van de strtjd om de Europa Cup I Titelverde-, diger Maccabi uit Israel moest de, kroon toen overreiken aan Cantu: uit Italië. Beide clubs komen in de sterkste formatie naar Nederland. Macca bi brengt naast de befaamde Mic key Berkovitz de gevreesde Amerikaan Earl - het beest - Wil liams mee. de lange Aulcie Perry en afstandsschutter Lou Silver Cantu, ooit hier in de Groenoord hal aan het werk tegen Parker, beschikt over één van de beste spelverdelers in Europa. Pier Luigi Marzorati De Amerikaan Bruce Flowers is er niet meer by. Hij tekende een paar weken gele den een profcontract in zijn ge boorteland. Ferrocaml Oeste is de kampioen van Zuid-Amerika. De club maakt deel uit van een omni-verJ eniging. Ook de voetbalafdeling speelt op het hoogste niveau. Do enige speler die hier bekendheid geniet is Hawthorne Wingo die tot vorig jaar in de Italiaanse competitie speelde. Het programma luidt Maandag 27 Don BOM 't den - Ferrocaml (21.00 uur). Dinsdas - Rotterdam Leiden - Cantu (19.00 uur); Maccabi - Ferrocaml (21.00 uur) Woensdag Den Bosch Den Bosch - Leiden 19.00 uur); Maccabi - Cantu (21.00 uur) Donderdag - Amsterdam Den Bosch Ferrocaml (19 00 uur); Maccabi - US Forces (21 00 uur) Vrijdag - Rotterdam Leiden US Forces (19 00 uur); Ferro caml Cantu (21 00 uur) Zaterdag - Den Bosch Leiden Maccabi (ISJO). US Forces - Ferrocaml (19 00 uur). Den Bosch Cantu (21.00 uur) Zondag 3 oktober - Den Bosch Maccabi Den Bosch (14 00 uur). US Forces - Cantu (16 00 uur) De prezen. per avond, zgn 25 gulden en 12.50 gulden (jeugd tot en met vijftien laar). Kaarten ujn verkrijgbaar Uj de VW-kantoren en aan de hal AD VAN KAAM Israëliërs niet welkom NEW DELHIReu ter) - Uit veilig heidsoverwegingen worden atle ten uit Israël geweerd op de Azia tische Spelen, die van 19 novem ber tot 4 december in India ge houden zullen worden Buts Singh, minister van sportzaken en voorzitter van het organisatie- comitë, verklaarde vrijdag in New Delhi, dat de aanwezigheid van Israëliërs op de spelen in on overkomelijke veiligheidspro blemen zouden resulteren

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 13