'n wereld,'n land,Tl STREEK f:^Lüüiil] Bobsleeën: "Geen tijd voor geintjes" Net over Duitse grens herrijst unieke Romeinse stad Ü5S^ Frank Hoste weg bij ploeg Post LEIDSCH DAGBLAD LSBC: ook rodelen en skeleton Herhaling 'Bloemen- marathon' Lotto LDG ruim langs RDC LEIDEN - Wat je tegenwoordig allemaal niet ziet op die zo populaire volksfeesten. Neem de metershoge ski schans waar een stuntteam, gehuld in de kleuren en tek sten van een 'light' sigarettenmerk, voor de ogen van een paar duizend belangstellenden enkele spectaculaire glij vluchten annex 'dodensprongen' maakt. Terwijl de Nederlander pakweg vijfentwintig jaar geleden alleen nog maar kon dromen van een glijvlucht langs glimmende berghellingen, maakte de welvaart dat ook onze bevolking kon gaan skiën. Tegenwoordig zijn we geheel en al ingeburgerd op de ondergesneeuwde, voor namelijk Oostenrijkse en Zwitserse Alpen. Van een fors deel der toeschouwers die zich op de Alphen- se jaarmarkt aan de reeds gemelde waaghalzerij op de i springschans vergaapten, dwaalden die zomerse mid- septemberdag de gedachten ongetwijfeld af naar het mo ment waarop zij over een maand of drie, vier zelf weer de lange latten zullen onderbinden. Het verlangen trekt... na de ander zijn kaartje koopt voor een rit op welke super-acht baan dan ook, zal geen voorbij ganger of toeschouwer zijn denk beelden verleggen naar de bobs lee-pistes in datzelfde witte berg landschap. De bobbers en hun sympathisanten zitten in verge lijking met de skièrs in een veel lastiger parket. Staan op diverse plaatsen in ons Kikkerland sur rogaat ski-banen waarop de prac- tiserende skiër redelijk uit de lat ten kan, het is op zijn zachtst ge zegd onwaarschijnlijk dat Neder land ooit een bobbaan zal bezit ten, ook al rijden we bergen kunstsneeuw naar de pretpar ken. De bobsport leent zich ook al erg slecht om er als louter pleziertje een vrij wintersportvakantie- uurtje aan te besteden. Een rit naar beneden, met een vaartje van dik 100 kilometer in het uur een hoogteverschil van circa 300 meter overbruggend, vergt de nodige voorbereiding. "Je moet de baan kennen, met vertrouwd materiaal bobben en goed uitge rust zijn", noemt Marthin Kwak- kelstein, bestuurslid van LSBC, de Leidse Studenten Bobslee Club. Drie jaar draait deze, nu ruim 90 leden tellende vereni ging, een open sportclub van de studentenvereniging Minerva. Dus toch nog een groepering die volgende week om speciale re den de achtbaan opzoekt?... Nee, geen tijd voor geintjes. De LSBC-leden kunnen hun geld wel op een betere manier kwijt, zeer zeker Marthin Kwakkel- stein. die de bobslee-sport erg se rieus en erg pretentieus beoe fent. Van de gemiddeld twaalf wedstrijden die er in het seizoen, van eind oktober tot eind maart, door heel wintersportend Euro pa worden gehouden, reist de 20- jarige student medicijnen er zo'n zeven tot acht af. Temidden van de absolute wereldtop stuurt Kwakkelstein zijn remmer de bobbaan af met snelheden van ruim boven de honderd kilome ter in het uur. "De tijd om eerste te worden is nog niet, maar komt wel", voorziet de piloot. "De clqb is jong en de leden raken steeds enthousiaster". Het beeldbuis-volkje zal over een paar maanden weer meesmuilend de verrichtin gen aanzien van Nederland se bobsleeèrs tijdens Euro pese- en wereldkampioen schappen. Het positieve commentaar van Frans Hen- richs ten spijt, zullen we ons afvragen wat ons landje ei genlijk tussen geweldenaars als DDR-, USA- en BRD- teams zoekt. In de erkende bob-naties weet men echter beter, zoals uit de bewoor dingen van Marthin Kwak kelstein in bijgaand relaas zal blijken. Twee Utrechtse equipes zijn zeker van plaat sing voor de Olympische Spelen in '84 te Serajewo, of dat ook Leidse teams zal lukken blijft nog de vraag. Kwakkelstein is bestuurslid van de Leidse Studenten Bobslee Club, waarvan slechts een enkeling het be staan zal bevroeden. Het me rendeel van de leden beoe fent om de lol het weg-bob- ben, de voorloper van het bobsleeën zoals iedereen dat van de televisie kent. De snelheden liggen lager (circa 70 km/u) en de bochten wor den 'normaal', horizontaal dus, genomen. In 1896 daal den voor het eerst een aantal Engelse lords in hun sleetje over ongeruimde wegen een circuitje af. Een nieuw eve nement was geboren. LSBC telt daarnaast drie klei nere afdelingen. Kwakkel stein doet op deze pagina zijn verhaal over het baan- bobben, waar de interesse van plusminus 10 LSBC-le- den naar uitgaat. Tevens biedt LSBC onderdak aan 10 tot 15 rodelfanaten (achter over liggend op een houten slee de bobbaan af) en enke le skeleton-aanhangers (voorover liggend op een ij zeren slee). Meer weten: bel 173006 (Marthin Kwakkel stein) of 070-273871 (Wilfried Idema). Topsport ZATERDAG 25 SEPTEMBER 1982 Marthin Kwakkelstein voor in de bob: "Op een echt gevaarlijk circuit niet te roekeloos zijn". Per seizoen maakt deze Nederland se equipe zo'n zestig starts, daar toe in staat gesteld ook door de medewerking van huis (fff) en school uit. Roosters worden aan gepast want wat Kwakkelstein op de overbekende banen van Sankt Moritz en minder bekende circuits in Roemenië uitspookt valt onder de categorie topsport. "Er is nog één bobsleeclub. in Utrecht. Die is zes jaar geleden opgericht en heeft de financiële steun van een garage-bedrijf. Die jongens zijn in die zes jaar ge klommen tot kort achter de we reldtop. Nederland is de Fran sen, Tsjechen, Hongaren voorbij terwijl we een ruime voorsprong hebben op andere lage landen als België en Luxemburg", doet Kwakkelstein uit de doeken. Wat betreft de inbreng van de Leidse afvaardiging mag de uit Heem stede afkomstige en in Oegst- geest verblijf houdende bobber slechts hopen op aansluiting bij de toonaangevende landen teams. En die is nog slechts af hankelijk van één factor: het ma teriaal. "Voorlopig richten wij ons op gelijkwaardige teams. Meer dan ons best kunnen we niet doen". "Alle kosten moeten uit onze eigen zak komen", zegt Kwakkelstein, die niet voor niets drie avonden in de week bijverdiend in een Zandvoorts restaurant. "Schoe nen, wedstrijdpakken, reis- en verblijfkosten. Dit seizoen, uiter lijk volgend seizoen hopen we zelf een bob te kunnen kopen. Een goede slee kost 4 5 mille en daar zoeken we een sponsor voor. Een moeilijke zaak want een bedrijf uit deze omgeving koopt weinig voor reclame in het buitenland. En internationaal be kende bedrijven die geinteres- seerd zijn, steken hun geld liever in een Zwitsers of Westduits team dat goede resultaten be haalt. Het enige dat wij terug kunnen doen is de bob buiten het seizoen ter beschikking stel- door Gerard Haverkamp len i de eta- i bedryf lage te zetten". "Zolang we zelf geen eigen bob hebben, kunnen we een bob le nen van andere landen. We heb ben goede contacten met studen tenverenigingen, onder andere in Boekarest. Trouwens, Neder land heeft een goede naam in het buitenland. We komen voor de lol, gaan voor ons plezier naar be neden. Dat valt bij de officials in goede aarde. Die zijn allemaal met bobben begonnen in de tijd dat het nog echt een gezellig- heidssport was. Pas de laatste vijfentwintig jaar is bobsleeën de concurrentie vernietigende wed strijdsport". Eisen In de sport waar duizendsten van een seconde beslissen over een wereldtitel is de concurrentie ook in de subtop voelbaar. "Als wij een bob lenen, krijgen we verouderd materiaal. Je krijgt ook steeds een andere bob, je kan nooit wennen", onderstreept Kwakkelstein de noodzaak van een eigen slee. Zou hij nu de be schikking krijgen over een mo derne slee, zoals die door de Oostduitsers wordt bereden (de sterkste bobslee-natie, Kwakkel stein: "Het heet dat die jongens in het leger zitten. Ze maken drie- tot vierhonderd starts in een seizoen"), zo'n bob (kosten 17 mille) heeft over een jaar of vier afgedaan. "Die voldoet dan niet meer aan de juiste eisen. De sleeën zijn op aërodynamisch vlak nog steeds aan verbetering onderhevig. De proeven in wind tunnels verkeren pas in een be ginstadium", weet Marthin Kwaldcelstein. Over 'het verschil': "Het enige dat een Oostduitse bobber voor een wedstrijd hoeft te doen", duidt de LSBC-er aan, "is zijn spieren warm houden. Zij komen met twee vrachtwagens, met mon teurs, met een medische bege leidingsgroep. Zij hoeven de baan niet te leren kennen want van elk circuit hebben zij video opnamen. De computer doet de rest. Wij komen met z'n tweeën en moeten de bob in orde ma ken. Alleen in het schuren van de kufen (glij-ijzers) zit al vier uur werk. Kwakkelstein: "Als ze vragen: wat trekt je in de bobsleesport, maak ik de vergelijking met de auto sport. Het avontuur, de snelheid, de sensatie. Elke start is altijd weer een klein gokje. De kans datje een klap maakt, is afhanke lijk van het materiaal en de pi loot zelf. Beschik je over goed materiaal en ben je goed uitge rust, dan kan je weinig gebeuren. En op een echt gevaarlijk par koers moet je niet te roekeloos zijn. Bobben is het spel tussen de centrifugale kracht, die de bob in een bocht tegen de wand plakt, en de zwaartekracht, die je naar beneden kan smakken. En dan is er geen tijd voor geintjes". DEN HAAG (ANP) - Frank Hoste heeft gisteren in Antwerpen een contract getekend voor de Belgi sche formatie Europdecor, waar Ronald de Witte ploegleider is. De Belgische kampioen op de weg was al een verlenging van de verbintenis met Raleigh aange gaan. maar ploegleider Peter Post stemde in met de overgang. Hoste, 27 jaar, heeft een zeer suc cesvol seizoen achter de rug bij de Post-formatie. Hij won onder meer de voorjaarsklassieker Gent - Wevelgem, de vierdaagde van Duinkerken en het Belgisch kampioenschap op de weg. Post wilde hem gaarna in de equipe houden, maar de Amstelveense ploegbaas toonde begrip voor het feit, dat Hoste het kopman schap binnen een formatie am bieerde. Post: "In Belgie is na het vertrek Fons de Wolf naar Italië wei nig overgebleven. De toekomst van de beroepswielrennerij in België, de bakermat van die sport, is ronduit slecht. Hoste kon als kopman een contract krijgen bij De Witte. Ik heb hem niet willen tegenhouden". Het is nog allerminst zeker dat Gregor Braun de ploeg van Post zal komen versterken. Na de aan kopen Adrie van Houwelingen, Theo de Rooy en Peter Winnen heeft Post geen geld meer be schikbaar voor de Westduitser. Alleen wanneer de Westduitse afdeling van Raleigh geld wil neertellen voor de voormalige ploeggenoot van Winnen en De Rooy wordt Braun in de ploeg opgenomen. RIJNSBURG - Het bestuur van de Stichting Organisatie Gehan- dicaptesport heeft groen licht ge geven voor de organisatie van de "Bloemenmarathon 1983". Dit jaar werd deze rolstoelklassie- ker, die van Aken naar Oegst- geest liep, een groot succes. Rijnsburg. Aken. Hulsberg, Weert, Zeelst en Waalwijk claim den reeds een etappefinish. Met Dordrecht en Scheveningen wordt nog druk onderhandeld. Op de eerste zaterdag in augustus klinkt voor de 30 deelnemers het eerste startschot. DEN HAAG - Het resultaat trekking van de midlotto 37a v dagavond i 5 16 25 27 28 39. Reservegetal 1. Aantal deelnemers: 449.311. Inleg: 2.076.414,00. Prijzenbedrag: f 986.296,65. Cijferspel: 607775. Aantal deelnemers: 183.680. Inleg: 275.520,00. Prijzenbedrag: 110.208.00. De cijfers voor de extra prijzen in mid lotto 37a zijn: 10.- 87, ƒ25,00 916, ƒ250,00 7065, 1000,00 96604, 25.000,00 769647. Jan van Houwelingen neemt niet deel aan de wielertijdrit om de grote landenprijs, die morgen in Cannes wordt gehouden. Van Houwelingen liep afgelopen woensdag een gescheurde spier in een dijbeen op|tijdens de na- jaarsklassieker Parijs - Brussel. Na zijn uitstekende prestaties tij dens de Ronde van Frankrijk in de individuele tijdritten had de Gelderlander voor de eerste keer een uitnodiging voor de traditio nele wedstrijd ontvangen. De Tsjechoslowaak Moroslav Syko- ra neemt de plaats in van van Houwelingen. Bert Oosterbosch is nu de enige Nederlander. LEIDEN - Het eerste team van het Leids Damgenootschap heeft ook zijn tweede wedstrijd van de Zuid-Hollandse damcompetitie in winst omgezet. Ondanks de af wezigheid van topspeler Evert Bronstring werd met ruime cij fers gewonnen van het Rijns- burgse RDC. De overwinning werd ingezet met een uitstekende overwinning van Max Leiwakabessy, gevolgd door een moeizame, maar erg fraaie overwinning van Wim Heemskerk: Henk de Koning maakte na een mislukte damzet remise, waarna Hein van Winkel door een lichte combinatie zijn partij won. De stand was toen 7-1 in het voordeel van de Leidena- ren. Een grote overwinning leek vor LDG in de lucht te hangen, maar het vervolg was toch wel moeilijk. Sam van der Kwartel kwam tot een regelematige remi se, maar Peter Bronstring ver loor na, net als in de eerste com petitiewedstrijd, een zeer twijfel achtige partij-opzet. André van der Kwartel en Fred Ong konden aan de borden een en twee hun ogenschijnlijke voordeel niet in winst omzetten en moesten met remis genoegen nemen. De gedetailleerde uitslgen: A. v.d. Kwartel-C. v.d. Bosch: 1-1; F. Ong-J. Zwaan: 1-1; P. Bron- string-R. Kromhout: 0-2; W. Heemskerk-B. Fase: 2-0; H. de Koning-A. Vletter: 1-1; H. van Winkel—a. Kooloos: 2-0; S. v.d. Kwartel—T. Noort: 1-1; M. Lei- wakabessy-P. v. Egmond: 2-0. Totaal: Leiden—Rijnsburg: 10-6. Ook het tweede achttal van LDG heeft inmiddels zijn eerste com petitiewedstrijd gespeeld. Met 13—3 werd verloren van het Al- phense ADC. De Leidenaren be gonnen al gehandicapt aan deze wedstrijd, doordat zij ten gevol ge van ziekte van een der spelers met maar zeven man konden uit komen. De drie punten werden verzameld door een overwinning van Wim van der Blom en een re mise van Sam van der Kwartel. door Dick Horst XANTEN - Al vele jaren wordt er in het Westduitse Xanten - niet ver over de grens - met man en macht gegraven en gebouwd in het Archeologisch Park Xanten. Stukje voor stukje wordt hier een enorme Romeinse stad blootgelegd, gereconstrueerd en vervolgens herbouwd. Een uniek brok werk, dat archeologen, historici, bodemnavorsers, aanne mers en bouwvakkers tientallen jaren brood op de plank brengt. Vijf jaar geleden ging het eerste deel van het Archeologische Park voor het publiek open. Maar intussen wordt er door gewerkt en wordt het beeld van hoe de Romeinen moe ten hebben geleefd steeds uitgebreider en duidelijker. Toen de meeste fundamenten eenmaal door archeologen waren blootgelegd werd de zaak in versneld tempo met Duitse grondigheid aange pakt. Wetenschapsmensen en architecten wisten aan de hand van luchtfoto's van de terreinaccedentatie, opgegra ven overblijfselen en derge lijke, exact de bouwplaats aan te geven. Hun studie staat er borg voor dat er geen fantasie-bebouwing wordt gepleegd. Het opgraven van de Romeinse vestingstad Colonia Ulpia Traiona, dat zijn naam dankt aan de Romeinse keizer Mar cus Ulpius Trajanus, die leef de van 98 tot 117 na Christus, is uniek. De thans blootgeleg de stad is één van de twee grote Romeinse steden in de provincie". Neder-Germanië, links van de Rijn. De andere grote stad was Colonia Clau dia Ara Agrippinensium, op de fundamenten waarvan la ter de stad Keulen verrees, zodat daar weinig meer te zien is van hoe zo'n colonia (kolonie, stad) er moet heb ben uitgezien. Deze twee steden werden be woond door burgers. De Ro meinse soldaten hadden hun eigen nederzettingen, zoals bijvoorbeeld Bonna, het hui dige Bonn, Vetera (eveneens bij Xanten) en Noviomagus, het tegenwoordige Nijme gen. 1 1 ÉL .zj - f* 3rT Het in de oorspronkelijke staat gereconstrueerde Romeinse amfi theater in het stadje Xanten, net over de Duitse grens. De tribunes bieden plaats aan 12.000 toeschouwers. (Foto GPD). Een gigantisch amfitheater is blootgelegd en gedeeltelijk herbouwd. Daar, op die ste nen tribunes, moeten de Ro meinen hun keel hebben schor geschreeuwd als uit de gewelven met metersdikke muren de door slaven opge jaagde dieren tevoorschijn Arena de Wie in de geschiedenis van Romeinen geïnteresseerd is kan in het Archeologische Park in Xanten - een goede 70 km vanaf Arnhem - tijdens een dagtrip zijn hart ophalen. kwamen om in de arena te gen mensen te vechten. In de gigantische piste gebeurde dat. Waar zich ook man-te- gen-man-gevechten hebben afgespeeld om de Romeinse overheersers te amuseren. Maar niet alleen het indruk wekkende amfitheater trekt de aandacht. Ook de stads muur rondom de maar liefst 73 hectaren grote stad. Een muur van 6.60 meter hoog en bijna 4 kilometer lang. En de enorme, met vele katrollen werkende Romeinse bouw- kraan, de hoektorens, het ge denkteken voor de heidense god Silvanus, de woonhui zen, de waterleiding, het stra- tennet, de riolering, haven poort (de colonia lag aan de Rijn), de tempel, bakoven en korenmolen. Reeds in de vroege middeleeu wen werden de overblijfselen van de Romeinse stad benut. In het nabijgelegen Xanten begon men toen huizen van steen te bouwen en daarvoor werden de brokstukken van de Romeinse ruines gebruikt. De grote Dom in het op oog afstand gelegen Xanten is ontstaan uit stenen van de Romeinse stad. In de 19de eeuw begonnen in geschiedenis geinteresseerde burgers van Xanten met het in de bodem navorsen van de overblijfselen van de Ro meinse stad. Maar pas veel la ter - met onderbreking van de Tweede Wereldoorlog - gin gen het Rheinischen Landes- museum in Bonn en het Landschaftsverband Rhein- land zich ermee bemoeien en kwam er wat schot in de zaak. Miljoen In 1972 werd met de eerste sys tematische graafwerkzaam heden begonnen. Korte tijd later kwamen de eerste reconstructies tot stand en in het voorjaar van 1977 werd een eerste deel van het Ar cheologische Park voor de bezoekers opengesteld. Het park heeft in de vijfjaar dat het nu geopend is, al meer dan een miljoen bezoekers getrokken... Colonia Ulpia Traiana ontstond omstreeks 100 jaar na Chris tus. Aanvankelijk in hout op getrokken, later door de Ro meinen herbouwd in steen. De burger-stad ligt ongeveer 1800 meter verwijderd van de militaire Romeinse nederzet ting Vetera, waar de Romein se legioenen hun bivak had den opgeslagen. De (burger) colonia, die van keizer Trcya- nus stadsrechten kreeg, be stond in zijn oorspronkelijke staat tot in de vierde eeuw. Er leefden zo'n 10.000 mensen. Het bouwmateriaal voor de stad is afkomstig van steenklompen uit het Sieben- gebirge en uit de Ei fel. De Romeinen voerden het per schip over de Rijn aan. De provincie Neder-Germanië, waarvan de colonia deel uit maakte, behoorde al kort voor Christus' geboorte tot het Romeinse rijk. De provin cie strekte zich uit tot de monding van de Rijn in het huidige Nederland. Een bezoek aan het Archeologi sche Park is ook voor gezin nen met kinderen de moeite waard. Er zijn namelijk tal van oude Romeinse spelen en spelletjes (bordenspelen, dobbelspelen, geluksspel- letjes, balspelen enz.) achter haald. In een speciale ruimte kunnen kinderen (èn volwas senen) zich met die spelen waarvan de regels worden uiteengezet, urenlang amuse- Bovendien is er nog een specia le kinderspeelplaats: een houten speelstad. Een waar kinderparadijs naar Romeins voorbeeld, met veel klim- en klautermogelijkheden. Het park is dagelijks geopend van 9 tot 18 uur

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 12