LEIDSCH DAGBLAD Veldslag om Amelisweerd Ministerie blokkeert V en D- akkoord Wel prijscompensatie maar niet uitbetalen iü Het Motorhuis Conflict over kosten gezond heidszorg in komende jaren Duizend ME'ers ontruimen Utrechtse bos SECURITY - SHOP Steun voor betoging tegen kabinet-Begin Attentie AttentieAttentie 'RIJDAG 24 SEPTEMBER 1982 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 36891 [>recieufG Koopman Hoofdredacteur A A M ScHuurmans M -hoofdredacteur R 0 Paauw DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BOMU Wffle S-ngrf 1 2311 BGLeOen Voor Wnte cotoion DEN HAAG (GPD)- De ministers Van der Stee (financiën) en Gar deniers (volksgezondheid) zijn in een conflict verwikkeld over de kosten van de gezondheidszorg in de komende jaren. Van der Stee vindt dat de kosten van de gezondheidszorg stabiel moeten blijven en niet verder mogen op lopen. Zijn collega Gardeniers is dat weliswaar met hem eens, maar zij vindt dat er ook reke ning moet worden gehouden met de groeiende behoefte aan nieu we taken op het gebied van de gezondheidszorg. Minister Van der Stee wil niet dat het ministerie van volksgezond heid een meeijarenbegroting pu bliceert voor de periode na 1983. Het maken van deze begroting en het publiceren ervan is een jaarlijkse gewoonte geworden. In deze begroting - het Overzicht Gezondheidszorg - worden uitga ven geraamd over een periode van vijfjaar en wordt een analyse gegeven van de achterliggende jaren. In feite gaat het geschil over de kwestie of volksgezondheid ook voor de jaren na 1983 - dus '84, '85 en '86 - cijfers zal publiceren, die enige kostenverhoging te zien geven, of dat dit achterwege zal worden gelaten. Minister Van der Stee wil dat zijn collega's re kening houden met de ernst van de financiële toestand en niet ko men met oplopende meerjaren ramingen. Binnenkort zullen beide bewindslieden over dit ge schil nader spreken. rEGEN BOOM - Een 29-jarige man uit Amsterdam en een 22- jarige vrouw uit Uithoorn zijn gisteravond in Ede om het leven gekomen toen hun auto met ho ge snelheid tegen een boom bot ste. Volgens de politie gebeurde het ongeluk kort nadat de auto van het tweetal betrokken was geweest bij een andere aanrij ding. Zij zouden direct na die botsing met hoge snelheid zijn weggereden. (van één c r verslaggevers) LEIDEN - Het door de Diensten bonden FNV en CNV aanvaarde plan van warenhuis Vroom en Dreesmann om volgend jaar 950 oudere werknemers (vanaf 57 Vi jaar) af te vloeien en in te ruilen voor jongeren is vooralsnog ge blokkeerd door het ministerie van sociale zaken. In de begroting voor volgend jaar zegt minister De Graaf dat "al leen al omwille van de kosten" niet kan worden voortgegaan op de weg van vervroegde uittre ding via afvloeiingsregelingen voor 57Mi-jarigen. Het akkoord tussen bonden en V en D dat het ministerie nog niet heeft bereikt, zal zeer zorgvuldig worden be studeerd op financiële effecten voor de overheid. De vakbond voor hoger personeel, de Unie BLHP, heeft de minister inmid dels om een onderhoud ge vraagd, omdat zij eerst wil weten of de minister de benodigde mil joenen wel ter beschikking wil stellen. Het plan van V en D gaat er vanuit dat de 950 ouderen via de werk loosheidswet kunnen afvloeien naar de Wet Werkloosheidsvoor ziening (WWV). Tot aan hun pen sioen krijgen deze afgevloeide werknemers dan 75 procent van hun salaris uit de gemeenschaps- kas. Het warenhuis zorgt voor een aanvullende uitkering tot 100 procent netto van het laatst verdiende loon. De kosten voor het rijk zijn geschat op 60 mil joen gulden. Als het rijk deze last niet accepteert, staat het volledi ge plan op losse schroeven. Ove rigens hebben getrouwde vrou wen geen recht op een WWV-uit- kering, tenzij zij worden aange merkt als kostwinner. Tweede reden waarom het plan mogelijk niet uitvoerbaar is, is dat de directeur van het arbeids bureau er op dient toe te zien dat collectief ontslag niet één leef tijdscategorie treft. Gezien de grote spreiding van warenhui zen, kan Ven D evenwel collec tief ontslag omzeilen. Bovendien heeft de voormalige staatssecre taris van sociale zaken, Dales, de ze richtlijn voor arbeidsbureaus versoepeld Het akkoord tussen Dienstenbon den en V en D behelst behalve het ontslag van 950 ouderen het in dienst nemen van 250 (goed kopere) jongeren. Verder zullen in de komende vier jaar nog eens 1200 jongeren in dienst worden genomen, terwijl tegelykertyd een algemene arbeidstijdverkor ting (van 40 naar 36 uur per week) voor de 50.000 werkne mers zal worden ingevoerd. Het is de bedoeling deze laatste ope ratie te financieren door inleve ring van de prijscompensatie. 26 PAGINA'S UTRECHT (GPD/ANP) - Ruim duizend ME'ers hebben vanmorgen om half tien het Utrechtse bos Amelisweerd ontruimd. Daarbij ontstonden felle gevechten met de 500 zich verzettende demonstranten. Tijdens de veldslag zijn verscheidene gewonden gevallen. Het landgoed, waar Rijksweg 27 doorheen moet komen, is tot woens dagavond door de autoriteiten tot verboden gebied verklaard. Na de verwijdering van de actievoerders is de politie begonnen met het ontruimen van de 20 boomhutten, die rond het middaguur waren ontruimd. Mannen uitgerust met kettingzagen zijn begonnen met het omzagen van de bomen. De komende man in Bonn: Helmut Kohl PAGINA 17 "Kliniek-abortus" niet in fondspakket Er vielen vanochtend fikse klappen toen de actievoerders niet vrijwillig het bos, waardoor de rijksweg moet komen, wilden verlaten. De ME greep hardhandig in. Informateur kiest voor CNV-Jijn: DEN HAAG (GPD) - Het systeem van prijscompen satie (voor alle werkne mers, bij overheid en be drijfsleven) moet blijven bestaan, maar de prijs compensatie zou de ko mende vier jaar niet moe ten worden uitbetaald. De helft van de opbrengst daarvan moet worden gebruikt voor ar beidstijdverkorting, de andere helft dient in de bedrijven te blij ven in de vorm van een investe- ringsloon of spaarloon. Daaren tegen hoeft het financieringste kort in de komende kabinetspe riode jaarlijks met niet meer dan een half procent te worden terug gedrongen. Dat zijn de hoofdlijnen uit het voorlopig sociaal-economisch plan dat kabinetsinformateur Van Kemenade heeft voorgelegd aan de fractieleiders Den Uyl (PvdA), Lubbers (CDA) en Brinkhorst (D'66). Met name op het punt van de prijs compensatie volgt Van Kemena de de koers die al eerder is aan bevolen door het CNV en de hoogleraar prof. Schouten. Over eenkomstig die voorstellen wordt in het plan van Van Keme nade de prijscompensatie niet uitbetaald. De helft wordt ge bruikt voor directe vergroting van de werkgelegenheid in de bedrijven en bij de overheid via vooral arbeidstijdverkorting en deeltijdarbeid. De andere helft wordt c betaald. Ter compensatie krijgen de werknemers en uitkerings trekkers daarvoor een verlaging van de loon- en inkomstenbelas ting. Het vrijkomende deel van de prijscompensatie moet in de bedrijven blijven en ook worden aangewend voor vergroting van de werkgelegenheid Dat kan volgens Van Kemenade in de vorm van een investerings- loon. Dat is een oud-voorstel van het CNV, waarbij werknemers een deel van hun loon in een fonds storten waaruit door de be drijven nieuwe investeringen kunnen worden betaald. Van Kemenade handhaaft in zijn - vertrouwelijke - voorstellen de koppeling tussen het netto-mini mumloon en de netto-sociale uit keringen. Hij verwacht dat ziin voorstel tot loonmatiging indi rect ook zal leiden tot een ver mindering van het aantal men sen dat een beroep doet op een sociale uitkering. Overigens wil hij de bovengenoemde voorstel len niet eenzijdig opleggen, maar vooral overlaten aan het vrije overleg tussen werkgevers en werknemers. In zijn plan stelt Van Kemenade voor om het financieringstekort van de overheid vanaf 1984 terug te dringen met 0,5 procent per jaar. Hij gaat daarbij uit van het tekort zoals dat op grond van de Miljoenennota voor 1983 aan het einde van volgend jaar zal zijn, ongeveer 11 procent. Van Kemenade gaat daarbij uit van een economische groei in de ko mende periode van 1 tot 1,5 pro cent per jaar. Nu is die groei nog nul procent, maar het Centraal Plan Bureau heeft 1 tot 1,5 pro cent als de meeste negatieve ver wachting van de groei berekend. "Ambtenaren: vet of mager" WINSCHOTEN (ANP) - Het verlagen van de aanvangssa larissen van ambtenaren, zo als demissionair minister Rood wil, betekent dat er een overheidsapparaat met twee groepen ambtenaren ont staat: vette-jaren-ambtenaren en magere-jaren-ambtenaren. Dat is vragen om moeilijkhe den (onvrede, verzuim, min der inzet, lagere prestatie), al dus drs. J.H. Weggemans van de afdeling bestuurskunde van de TH Twente. Wegge mans zei dit vandaag tijdens het congres van de Neder landse Bond van Gemeente ambtenaren in Winschoten. Om negen uur trok de mobiele een heid een cordon rondom het ge bied, waarin de actievoerders zich hadden verschanst. De groep demonstranten was flink aangegroeid, nadat gisteravond over de radio bekend was ge maakt dat de Koningsweg langs het landgoed Amelisweerd de volgende dag voor alle verkeer zou worden afgesloten. Bij de ingangen van het bos wer den de ME'ers op een regen van stenen, stukken hout en enkele flessen met een zoutzuuroplos- sing onthaald. Terwijl de ring steeds kleiner werd, trokken de demonstranten zich tot onder de boomhutten terug. Een deel ging op de grond zitten zingen, ande ren bekogelden de politie met al les wat voorhanden was. Er wer den rookbommen en dondersla gen afgestoken. Soms kwam het tot hevige man- aan-mangevechten, waarbij ME'ers in volle uitrusting het moesten opnemen tegen met stokken en flessen gewapende activisten. De ingezette politie- paarden werden gehinderd door over de bospaden gespannen prikkeldraadversperringen. De politiemannen dreven de actie voerders tenslotte het bos uit in de richting van de weg langs het landgoed. Daar kwam het nog herhaaldelijk tot felle charges Bij de actie hebben diverse ME- busjes het moeten ontgelden. Enkele werden door stenen ern stig beschadigd. Amelisweerd' tegen de overheid, om te voorkomen dat er dit weekeinde al bomen in het bos worden omgehakt. Ongeveer 200 •demonstranten die door de ME vanmorgen waren verdreven, verzamelden zich bij het ge rechtsgebouw in Utrecht, waar de uitspraak in het kort geding plaats had. Op weg naar de bin nenstad werden de ruiten van een politiebureau met stenen be kogeld. Een in het nauw gedre ven agent loste vanuit een busje een waarschuwingsschot. Rond 12 uur vanmiddag maakte de ME een einde aan de relletjes. VS zijn voorsprong kernenergie kwijt Geen akkoord bij Hoogovens bereikt PAGINA 23 DE KEMPENAERSTRAAT 8b (PASSAGE MARKTHOF) OEGSTGEEST (071-174199) beveiligingsartikelen installaties gratis advies voor de doe-het-zelver Kort geding Vanmiddag diende een kort ge ding dat is aangespannen door de actiegroep 'Vrienden van Nederlandse joden plaatsen advertentie in Jerusalem Post BEZOCHT: HOBt BHBHIHE Regen Veel bewolking en perioden met regen. Minimumtemperatuur omstreeks 12 graden. Middagtemperatuur ongeveer 17 graden. Vrij krachtige, aan de kust en op het IJssclmeer enige tijd harde zuidelijke wind. 25 september 1982 Zon op: 07.30 uur, onder: 19.32 uur. Maan op: 16.05 uur, onder: 23.55 uur. Waterstanden Katwijk: hoogwater 09.09 en 21.31 uur, laagwater 04.38 en 16.52 uur. Uw Datsun Dealer Auto Heemskerk is tijdelijk (wegens stadsvernieuwing) moeilijk bereikbaar, dat is erg jammer daar wij u juist nu zulke schitterende modellen kunnen laten zien en leveren. Desalniettemin kunt u toch goed bij ons komen via de Rijnstraat (Levendaal) of wel via de Haven. Uw moeite wordt zeker beloond. Natuurlijk bent u ook van harte welkom bij ons bedrijf in Roelofarendsveen aan de atslag snelweg R'dam/A'dam, waar u alle Datsun-modellen uitgebreid kunt bekijken, evenals een keur van occasions. Het Motorhuis Leiden houdt binnenkort een grote occasionshow. Daarvoor hebben we nog een aantal inruilwagens nodig. Welk merk u ook rijdt, onze interesse in uw auto is tijdelijk bijzonder groot. Kunt u nu uit voorraad kiezen en wilt u binnen 2 weken in uw nieuwe Opel rijden? Dan doen wij u deze dagen een ongelofe- Ujk inruilaanbod! Wacht niet. Rij morgen nog bij ons binnen, en laat uw auto vrijblijvend taxeren. Wedden dat u uw oren niet gelooft? AUTO HEEMSKERK DATSUN DEALER Vondellaan 80. Leiden. Tel 071 - 769313 Het Motorhuis laat Leiden rijden. DEN HAAG (ANP) - In het Israc lischc dagblad „Jerusalem Post" verschijnt vandaag een adverten tie van een kwartpagina, waarin 64 joodse Nederlanders hun steun betuigen aan de demon stratie. morgen in Tel Aviv, tegen het beleid van de regering-Begin. „Wy, joden in Nederland, ge schrokken van de officiële reac ties in Israël met betrekking tot de gebeurtenissen in Beiroet, steunen uw demonstratie", aldus de advertentie. Ondertekenaars zijn onder ande ren burgemeester W Polak van Amsterdam, zijn voorganger I Samkalden, de schrijver Abel Herzberg en de schryfster Judith Herzberg De speciale Amerikaanse afgezant voor het Midden-Oosten, Philip Habib, heeft de gekozen presi dent van Libanon, Amm Ge- mayel. geïnformeerd over een nieuw Amenkaans plan voor Li banon. Volgens de Libanese radio gaat het om Amerikaanse hulp ..om de Libanese soevereiniteit en het le gale Libanese gezag te herstel len". Het voorziet tevens in de „wederopbouw van het Libanese leger die het in de nabije toe- Gijzelaars vrij SAN PEDRO SULA (AFP/Reuter) - De bezetters van het gebouw van de kamer van koophandel in San Pedro Sula in Honduras hebben opnieuw twintig gijze laars vrygelaten. In het gebouw zouden nog een kleine zestig mensen in gijzeling worden ge houden, onder wie twee minis ters en een bankdirecteur De bezetters eisen de vrijlating van zeventig politieke gevangenen, onder wie een bisschop De rege nng lykt daar niet toe bereid komst in staat zal stellen zijn ta ken te volbrengen". Tenslotte wil het de totale terugtrekking van alle Israëlische troepen. nabil Twee in één Twee goede redenen voor één abonnement ->*-. F If ój o 1*1 2? Sm i ii Q. 1- C

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 1