LEIDSCH DAGBLAD 'Minder troepen in Europa Kritiek op Israël blijft aanhouden j Huren in '83 toch tenminste 6% hoger Vrijer prijs beleid sidP AUTO LEITHON Akzo Zout Chemie wil 500 man kwijt YS-senatoren zetten NAVO-landen onder druk: Ondanks dalende bouwkosten Late speur tocht naar voetbal vandalen Loodsen met 50.000 banden uitgebrand Tl WERELD,'/? LAND. n STREEK LEIDSCH DAGBLAD DONDERDAG 23 SEPTEMBER 1982 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 36890 kwcleurG Koopman Hoofdredacteur A A M Schuurmans ldl -hoofdredacteur R D Paauw DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bi/Mu W»S*gaM 2311 BGlwfcn Voor Wmn COWon Terlouw: DEN HAAG (GPD) - Minister Ter louw (economische zaken) blijft bij zijn plan de prijzen op 1 ja nuari 1983 los te laten. Hij vindt dat het huidige strakke prijsbe leid kan vervallen gezien de posi tieve ervaringen met het gedeel telijk loslaten van prijzen in een aantal sectoren. Haar vooral de dienstensector en zeker ook de overheidstarieven moeten aan prijsbeschikkingen onderworpen blijven. Definitie ve belissingen worden aan het nieuwe kabinet overgelaten, zei Terlouw vanmorgen in de Twee de Kamer. De PvdA'er Van der Hek viel Ter- louw aan op zijn besluit, omdat de minister volgens hem de re sultaten van het centraal overleg tussen overheid en sociale part ners had moeten afwachten. „Er is een onverbrekelijke samen hang tussen loon- en prijsont wikkeling, te meer nu de prijs compensatie ter discussie staat". Terlouw heeft met het bekendma ken van zyn standpunt niet ge wacht, omdat voorbereidingen moesten worden getroffen het prijzenoverleg in december, aldus de minister. T1FN HAAP. (r.Pn/4MPmD.,(or) ar1. uj., t -i j DEN HAAG (GPD/AN P/Reuter) - De PvdA wil met de grootste spoed een kamerdebat wijden aan het bloedbad dat vorige week in twee Palestijnse kam pen bij Beiroet werd aangericht. Het parlement is nog verdeeld over de vraag of sancties moeten worden getroffen tegen Israël vanwege mede-verantwoorde lijkheid van Jeruzalem. Eerder deze week besloot de vaste Ka mercommissie een notitie van minister van buitenlandse zaken Van Agt af te wachten over de juridische consequenties. De Anne Frank Stichting vindt dat Israël "op zijn minst formeel de verantwoording draagt voor de moordpartij", zo heeft de stich ting de Knesset, het Israëlische parlement, per telegram laten weten. Aangedrongen wordt op een "diepgaand onderzoek" naar de toedracht. Ruim driehonderd mensen hebben gisteravond voor de Israëlische ambassade in Den Haag een do denwacht gehouden. Tijdens de wacht kon een condoleancere gister worden getekend. Ook het Nederlandse Auschwitz- comité heeft in een telegram aan de Knesset zijn "diepe ontstelte nis" uitgesproken over wat ge noemd werd "de mogelijke be trokkenheid van Israël bij de massamoord". Het comité zegt zijn protesterende vrienden in Is raël te steunen. De toneelschrijfster Judith Herz- berg heeft een fonds in het leven geroepen, waaraan giften kun nen worden geschonken ter on dersteuning van de Israëlische beweging "Vrede Nu". Herzberg kreeg gisteren de prijs van de kritiek voor "Leedvermaak" een spel over onverwerkte oorlogser- Israël varingen en de nawerking by de naoorlogse generatie. Vier grote joodse organisaties in de VS hebben zich fel gekeerd te gen de regering Begin en een ook een officieel onderzoek geëist. Dat gebeurde nadat bekend was geworden dat het Israëlische parlement zo'n onderzoek in meerderheid had afgewezen. Het is voor het eerst dat deze organi saties openlijk de politiek van Begin afwijzen. Problemen ook voor Begin met de Arabische bevolking van Israel. Daar vonden de meest geweldda dige demonstraties plaats van de afgelopen zes jaar. en wel in plaatsen waar voorheen nooit werd gedemonstreerd, zoals de steden Haifa en Jaffa. In Naza reth vielen tientallen gewonden, zowel onder de politie als de monstranten toen de politie het vuur opende op woedende de monstranten. Zie ook pagina 9-11 26 PAGINA'S WASHINGTON (GPD) - Een commissie van de Ameri kaanse Senaat vindt dat de VS hun troepenbestand in Europa moeten verminderen met 23.000 man. Het besluit, dat met twaalf stemmen tegen één werd geno men, is bedoeld om druk uit te oefenen op de Europese NAVO-partners, die volgens de commissie een groter deel van de kosten van de Atlantische verdediging voor hun rekening zouden moeten nemen. Genscher: slecht in opiniepeilingen Duitse liberalen worden weggevaagd Sonja en Willem: trekpleisters VARA Belasting op barmeisjes BRUSSEL (GPD) - België is niet het belastingparadijs waarvoor het altijd gehouden wordt. Volgens een recent onderzoek blijken in ge meenten bij onze Zuiderbu ren 117 verschillende soorten belasting geheven te worden. De minst succesvolle is die op omheiningen en hekken die jaarlijks slechts 55 gulden op brengt in één gemeente. Lucratiever is de belasting op barmeisjes die 18.7 miljoen in gemeentelijke laadjes brengt. Verder zijn er nog belastin gen op onder meer grafste nen, markiezen, gootdeksels en luxe paarden. DEN HAAG - Terwijl de Kamercommissie voor onderwijs sprak over het "plan van scholen" demonstreerde op het Binnenhof een grote groep belanghebbenden. Docenten, ouders en leerlingen van Vrije Scholen uit alle delen van het land maakten de kamerleden met hun aanwezigheid, spandoeken en borden duidelijk dat ook hun scholen gesubsidieerd moesten blijven. tm Willem Oltmans in hoger beroep tegen de staat f)EN HAAG (GPD) - De journalist Willem Oltmans heeft van het ge- i rechtshof opnieuw van de Staat der Nederlanden geëist dat hij in de toekomst niet meer wordt uit gesloten van persconferenties. In juni heeft van de Haagse recht bank de vordering van Oltmans afgewezen, in februari 1981 werd de free-lance journalist uitgesloten van een persgesprek met prins Claus tij dens diens bezoek aan India. Prins Claus stond aan het hoofd van een ambtelijke delegatie. Nillem Oltmans maakte het be zoek van de Nederlandse delega tie mee als verslaggever voor de Gemeenschappelijke Pers Dienst, waarbij ook deze krant is aangesloten. De KRO kreeg later wel de gelegenheid met de prins van gedachten te wisselen over de missie naar India. Af en toe regen Veel bewolking en af en toe regen. Mi nimumtemperatuur omstreeks 9 gra den. Middaglemperatuur ongeveer 17 graden. Matige tot krachtige wind uit tuid tot zuidwest. Waterstanden Katwijk: hoogwater D8.20 en 20.29 uur, laagwater 04.00 en 16.06 uur DEN HAAG (GPD)- De huurverhoging kan volgend jaar lager zijn dan de gebruikelijke zes procent, omdat de bouwkosten ook dit jaar weer zijn gedaald. Minister Ny- pels is echter van plan de huren toch op minstens zes procent te houden. De bewindsman wil de huurverho gingen enkele jaren gelijk op la ten gaan met de inflatie. De wo ningcorporaties en andere ver huurders ontvangen dan welis waar meer huur dan waar ze recht op hebben, maar volgens de minister is dat gunstig omdat ze zo een financiële reserve op kunnen bouwen. Het voordeel voor het ministerie is dat minder geld nodig is voor subsidies op woningen. Verhuizingen Het aantal verhuizingen is vorig jaar toegenomen. Ruim 8 pro cent van de Nederlandse huis houdens heeft van woning ver wisseld. Niet meegeteld zijn de mensen die voor het eerst een ei gen woning hebben betrokken, zoals jongeren die op kamers zijn gaan wonen. Het aantal verhuizingen is onder zocht door het ministerie van volkshuivesting omdat een 'snel le doorstroming in het woning bestand een betere verdeling kan bevorderen. In 1975 was het aantal doorstro mers nog 9,4 procent. Sindsdien is het percentage gedaald tot 6,4 in 1979, daarna is het weer geste gen. De stijging doet zich vooral voor bij huurwoningen, maar ook bij koopwoningen. Dat laat ste noemt het ministerie verras send, omdat er weinig nieuwe koopwoningen zijn gebouwd. Dat betekent dat veel mensen een bestaande koopwoning be trekken. Het onderzoek laat ook zien dat steeds meer mensen individuele huursubsidie nodig hebben. Van degenen die voor het eerst naar een nieuwe woning verhuizen blijkt bijna de helft huursubsidie te krijgen. Een ander belangrijk gegeven is dat het aantal een- en tweeper soonshuishoudens sterk blijft groeien. Het bouwbeleid van het ministerie moet zich daarom steeds meer richten op het bou wen van woningen die slechts drie kamers bevatten. LEEUWARDEN (GPD) - De veroorzakers van de rellen bij de voetbalwedstrijd SC Cam- buur-FC Den Haag en de ver nielingen daarna in Leeuwar den en Grouw zullen toch worden vervolgd. Aan de hand van getuige- verklaringen en foto's wil de politie proberen zoveel mo gelijk daders te achterhalen. De gemeentepolitie van Leeuwarden, de rijkspolitie en de spoorwegrecherche hebben daartoe na onderling overleg besloten. Burgemeester mr. Bernard Holtrop van Idaarderadeel deelde dat gisteravond tij dens de raadsvergadering mee in antwoord op vragen van de WD-fractie. De frac tie drong er aan de aanstich ters alsnog op te sporen en aansprakelijk te stellen. Over de werkwijze is ook con tact met de politie in Den Haag en met de justitie in Den Haag en Leeuwarden. Het gaat om een deel-commissie van de Senaat die zich bezig houdt met de defensiebegroting. Een van de conservatieve leden van de subcommissie. Senator Jake Gam uit de staat Utah, be nadrukte dat Europa de bood schap moet krijgen dat de VS er genoeg van hebben voor lakei te spelen. De Amerikaans-Europe- se controverse over de aardgas- leiding tussen de Sowjet-Unie en West-Europa ligt de commissie zwaar op de maag. Volgens Garn komt het feit dat Eu ropese landen hun overeen komst met de Russen naleven neer op „helpen van de vijand met hoogwaardige technologie". Het besluit van de subcommissie is niet meer dan een eerste stap. Andere commissis en uiteinde lijk de Senaat moeten zich er nog over buigen. Het besluit verraadt echter wel een groeiend onge duld binnen de Amerikaanse volksvertegenwoordiging over de geringe Europese bereidheid de VS te volgen by sancties te gen de Sowjet-Unie. ri een poging de Amerikaanse de fensieuitgaven te beknotten be sloot de commissie de Ameri kaanse troepensterkte te bevrie zen op 331.705 man, dezelfde als in 1980. Eind juni waren er 355.045 Amerikaanse grond strijdkrachten in Europa en de commissie vindt dat een 4.000 man sterke infanteriebrigade in Wiesbaden moet worden terug getrokken. Beperking van de troepensterkte zou volgend jaar 42 miljoen dollar besparen. Het besluit is in de VS zelf omstre den. Het Pentagon (het ministe rie van defensie) betoogt dat te rugtrekking van Amerikaanse troepen uit Europa de VS alleen maar meer gaat kosten. Het Witte Huis vindt dat vermindering van de Amerikaanse strijdkrachten in Europa de Amerikaanse on derhandelingspositie in Genève en Wenen zou verzwakken, waar binnenkort de besprekingen met de Russen over vermindering van het intercontinentale kern wapenbestand, de kernwapens voor de middellange afstand en beperking van conventionele strijdkrachten worden hervat. Inmiddels heeft president Reagan te kennen gegeven verheugd te zijn over de gezwinde pas waar- GRONINGEN (ANP) - Door een brand bij Covabanden b.v. in Groningen zijn vanmorgen 50.000 autobanden verbrand, die lagen opgeslagen in drie loodsen. De brandweer schat de schade op twee tot drie miljoen gulden. Over de oorzaak van de brand is nog niets bekend. Een brandweerman die aan over kant van het bedrijf bezig was met nablussmgswerkzaamheden van stro by het gemeentelyk mee de onderhandelingen over vermindering van kernwapens in Genève worden gevoerd. Het tempo van de discussies zo ver klaarde Edward Rowny die over START onderhandelt, is hoger dan bij vorige gelegenheden. De Russen hebben een voorstel ge daan de wederzijdse arsenalen tot 1800 raketten en bommen werpers te beperken. Dit zou voor Moskou een vermindering betekenen met 25 procent en voor de Amerikanen van 10 pro cent. Reagan wil niettemin veel verder gaan: een plafond van 850 raketten. "Automatische" uitkering bepleit FNV wil steun voor scheepsbouw HENGELO (ANP) - Akzo Zout Chemie heeft een afslankings plan opgesteld dat voorziet in een vermindering van het aantal personeelsleden by de Neder landse vestigingen met ongeveer 500 in de komende twee tot drie jaar. Het aantal werknemers komt dan op 3150. De vermindering leidt tot een jaar lijkse kostenbesparing van 35 min. In het plan zijn de effecten meegerekend van eerder be kendgemaakte maatregelen, die samen al voorzagen in het ver dwijnen van ruim 140 mensen, aldus Akzo. Akzo Zout Chemie wordt al diver se jaren geconfronteerd met structurele problemen. Dit leid de, na een coryuncturele ople ving in 1979, tot een snelle daling van de resultaten. In 1982 raakte AZC in Nederland in de rode cy- fers. Voor de komende jaren wordt daarin weinig verandering verwacht. Een van de problemen is. dat de concurrentiepositie nadelig wordt beïnvloed door een hoog peil van vaste kosten. Het afslan kingsplan heefl betrekking op al le vestigingen in ons land: Delf zijl. Hengelo. Rotterdam en Am sterdam. Aan de ondernemings raad is om advies gevraagd. De bonden zijn ingelicht. Een ander structureel probleem van AZC is de slechte markt, met veel overcapaciteit, voor bulk- chemie. Met name de situatie »n de vinychloride cn polyvinylch- loride is zeer nadelig. Een andere zaak is, dat de kosten voor ener gie in Nederland voor grootver bruikers ook na de onlangs be kendgemaakt aanpassing van de electnciteitspryzen aanzienlyk hoger liggen dan m de omringen de landen, wat leidt tot een nade lige concurrentiepositie. Nieuws van vejïe en nieuws van nabij. Twee In één. Twee goede redenen voor één abonnement. Noleer mij voor een kwartaalabonnement (f 57.35) Voor hel abonnement ingaat ontvang ik de krant twee weken gratis Naam Adres slachthuis ontdekte de brand. Meer dan dertig brandweerlie den werden by de bestrijding van de brand ingezet. In de opslagloodsen lagen i banden, bestemd voor personen auto's. vrachtwagens en tracto ren. Een aantal banden had een waarde van 16.000 gulden per stuk. Het was de zesde keer in twee jaar dat er brand is uitge broken by Cova bv. Stuur de bon naar Leidsch Dagblad B VAntwoord nummer 10050. 2300 VB Leiden In plaats van ons de bon^ te sturen kunt u ook even bellen (071*144941) j--J

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 1