Horeca in strakker keurslijf Steeds Weer touwtrekken om pand aan Garenmarkt Bonden willen geen ontslagen universiteit Welkom bij deWEt dlmQ Gemeente wil meer juridische middelen tegen overlast (pen niet Zio/entj jiarfjl-ee/d DINSDAG 21 SEPTEMBER 1982 Beroep tegen bouwplan voor Kraaierstraat komt te laat DEN HAAG. LEIDEN - Een aantal omwonenden van de Kraaier- s- straat in Leiden heeft te laat be- zwaar aangetekend tegen het verlenen van een bouwvergun- ning door de gemeente voor ze ven eengezinswoningen en een J magazijn aan de Kraaierstraat. De Raad van State heeft de betrok- 8, ken omwonenden daarom niet 'P ontvankelijk verklaard in hun bezwaar tegen de bouwvergun ning. De omwonden hadden de Raad van State onder meer ver- zocht vooruitlopend op een uit- spraak, de vergunning te schor sen. a-Het beroepencollege zegt onder jl| meer dat de omwonenden geen feiten of omstandigheden heb- J ben aangevoerd „op grond wéar- OI van voor het achterwege laten van niet-ontvankelijkverklaring in wegens overschrijding van de et beroepstermijn aanleiding zou kunnen bestaan". Voor het aan tekenen van bezwaar tegen de vergunning hadden de omwo el nenden dertig dagen de tijd. Gemeente wil huis alsnog vorderen Garenmarkt 17: voor urgent-woningzoekenden? DEN HAAG. LEIDEN - Het ge vecht om de vordering van de be nedenwoning van het pand Ga renmarkt 17 in Leiden wordt vol gende week door de gemeente Leiden en eigenaar J. Groenen dijk in alle hevigheid voortgezet. Voor de Raad van State in Den Haag betreden de twee partyden na ruim negen maanden op nieuw het juridisch strijdperk Het gemeentebestuur wil weder om proberen de benedenwoning aan de Garenmarkt 17 te vorde ren voor een urgente woningzoe kende in de stad. Het is voor de tweede maal dat de gemeente dit probeert. De eerste keer liep uit op een groot fiasco, omdat b en w onduidelijk waren in wat er pre cies moest worden gevorderd. Eigenaar Groenendijk hield vol dat het alleen de benedenwoning lEIDEN - De Algemene Plaatselijke Verordening (APV) met betrekking tot het drank- en horeca beleid wordt gewijzigd. De juridische onderbouwing blijkt onvolko menheden te vertonen en op sommige punten niet in overeenstemming te zijn met bestemmingsplannen voor de binnenstad. jjn de plaatselijke verordening wordt onder meer het sluitings- er uur voor horeca-inrichtingen en )o de ontheffingsmogelijkheden a's met betrekking tot het sluitings- uur geregeld. Het aantal onthef- fingen per wijk is aan een maxi- mum gebonden. De wijkgrens blijkt echter niet altijd te corres- ponderen met de grenzen van be stemmingsplannen. Dit kan on dervangen worden door niet de wijkindeling maar maar de be- op stemmingsplannen als gebied- be safbakening te hanteren. Er be staat echter nog niet voor elke "so binnenstadswijk een goedge keurd bestemmingsplan. n(ti bestemmingsplannen voor de binnenstad is ook het aantal ca- fé's aan een maximum gebon- den. Voor andere horeca-inrich- eh tingen (restaurants, koffieshops) geldt echter een veel ruimere B vestigingsmogelijkheid. In som- mige bestemmingsplannen is 13 voor restaurants, bistro's en kof fieshops zelfs geen maximum opgenomen. De verandering van restaurant naar café blijkt echter niet altijd te kunnen worden te gengegaan. In een bistro of restaurant, waarte gen het bestemmingsplan zich niet verzet, kan in de praktijk ook het cafébedrijf worden uit geoefend (zoals gebeurt in De Branderij aan de Middelweg). Een bestemmingsplan kan dus niet altijd voorkomen dat dat meer café's in een wijk gevestigd worden dan wenselijk wordt geacht. Het is ondoenlijk om de Leidse be stemmingsplannen op dit punt te herzien gezien de lange (wette lijk verplichte) procedure voor zo'n wijziging (zeven tot tien jaar) De plaatselijk verordening moet daarom op een aantal pun ten worden aangepast en meer in overeenstemming worden ge bracht met de bestemmingsplan nen. Voorgesteld wordt onder meer om voor de verschillende horeca-vestigingen (cafés en eet- gelegenheden) een afzonderlijk ontheffingsstelsel in te voeren. Ongewenste café's. en restau rants die tevens café zijn, die voor een ontoelaatbare overlast zorgen kunnen daardoor worden tegengegaan. was en niet het achterhuis. Nadat de huurder, die door de gemeen te in het gevorderde huis plus achterhuis werd gezet, de boel had opgeknapt, zei de president van de Haagse rechtbank na een kort geding dat door de eigenaar was aangespannen, dat het ach terhuis niet bij de vordering was inbegrepen. De voor veel geld opgeknapte ruimte werd toen voor het uit vijf leden bestaande gezin veel te klein; de familie vertrok. Op de lyst van mensen die voor het gevorderde huis in aanmerking zouden komen, prijkte toen de naam van een Turkse familie. De man trok met zyn boeltje in het huis en wilde zyn gezin naar Ne derland laten overkomen. Eigenaar Groenendijk nam echter geen halve maatregelen en de man kwam zonder pardon weer op straat te staan. Die zag na dat avontuur maar van het huis af en zocht elders in de stad een wo ning. De gemeente was toen ech ter door de lijst met namen heen van mensen waarvoor het huis kon worden gevorderd. De hele procedure moet nu weer opnieuw beginnen en met een verse lijst van urgente woning zoekenden stond de gemeente enige tijd terug weer op de stoep bij Groenendijk. Die tiende te gen de nieuwe vorde van de Overlast van cafe's - sommige wijkbewoners klagen er al jaren over. Zoals op deze foto. genomen tijdens een vergadering van de gemeenteraad. De gemeente wil zich met een wijziging van de Algemene Plaatselijke Veordening meer middelen verschaffen om de overlast tegen te gaan. Inbrekers betrapt op Vijf Meiplein LEIDEN - Vier jeugdige Amster dammers. 17, 18. 19 en 20 jaar oud, zijn vannacht op heterdaad betrapt bij een poging tot in braak in een sportzaak op het Vijf Meiplein. De vier, die eerder een vrachtwagen m Amsterdam hadden gestolen, werden opge merkt door twee agenten toen ze juist een ruit van de sportzaak hadden opengebroken. Een van de inbrekers kon direct in de kraag worden gevat, de ande re drie vluchtten aanvankelyk met de vrachtwagen richting Rijksweg 44. Daar konden ook zij. met hulp van de rijkspolitie, worden aangehouden. De vier in brekers verblijven nu op het Leids politiebureau. EIDEN - Tijdens het overleg tus- 90,sen de bonden van universitair '^'personeel (o.a.Abva Kabo, Arka j'en Ncbo) en het dagelijks be- j'jgStuur van de Leidse universiteit gistermiddag onenigheid ont- vistaan over de gedwongen ontsla- degen. die binnenkort zijn te ver- vrwachten bij biologie, gfe bonden staan op het standpunt v£dat gewongen ontslagen onver- 'antwoord zijn. Vertegenwoordi ger Martin: "Wij vinden de her- ebiprofilering op zich goed, maar gedwongen ontslagen accepte- wij niet. Er moet eerst goed k «worden bekeken of de mensen wie geen plaats meer is. ei kunnen worden geplaatst". an der Meer, lid van het dagelijks Phbestuur van de Leidse universi- n cteit, zegt dit standpunt niet goed Blcte begrijpen. "Er moet bezuinigd vwordcn. dat is duidelijk.. Goed, wij hebben gekozen voor een taakgerichte aanpak, zoals dat heet. Dat betekent dat er ge dwongen ontslagen zullen val len. Jammer, maar er zit niets an ders op". Mocht de universiteitsraad op het zelfde standpunt staan als het be stuur van de universiteit, dan zullen de bonden zich in het lan delijk overleg tot de minister wenden. "Maar", zegt Van der Meer, "dat wil niet zeggen dat wij geen besluiten zouden kunnen nemen. Dat overleg heeft geen opschortende werking. Staat de minister echter op hetzelde standpunt als de bonden, dan heeft dat natuurlijk wel gevolgen voor de toekomst. Het lijkt mij echter hoogst, en zeg met nadruk hoogst, onwaarschijnlijk dat de minister zich wat dit betreft ach ter de bonden zal scharen" ADVERTENTIE Op dinsdag 21 september a s. spreekt de —"Commissaris der Koningin in de provin cie Gelderland, de heer Mr. W. J. Geert- sema, in Calé-restaurant "In den Bier- deghel II", Nieuwe Rijn 52, Leiden over het thema 'Burgerlijke ongehoorzaamheid'' aansluitend gevolgd door discussie. Aan vang 20.15 uur. De bijeenkomst is openbaar. U komt toch ook! Minder praten, méérdoen Redactie: Bad Jungmann Jaap Visser. Magazijn (1) Een foto van hem en zijn zaak? Nee. dat wil Islam-slager Am- dals liever niet. Zijn klanten - niet allemaal even goed het Nederlands meester - zou den eens de indruk krijgen dat zijn winkel dicht ging. Na enig heen en weer praten is hij dan wel bereid om in het tegenover zijn zaak aan de Groenesteeg gelegen maga zijn te poseren - het eigenlij ke onderwerp van gesprek. Al snel blijkt dat die eerste foto toch niet zo misplaatst zou zijn. Amdals dreigt namelijk zijn opslagruimte kwijt te ra ken als gevolg van een reno vatie komende maanden van een aantal panden aan de Groenesteeg. En, zegt Am dals: "Als ik niet snel ergens anders in de buurt andere magazijnruimte krijg, dan moet ik mijn zaak sluiten". Een slechte zaak. vindt hij zelf. Want, "wij hebben de oudste en belangrijkste zaak van Leiden. Het heeft nog in de krant gestaan toen mijn vader hier kwam. Bovendien zijn de klanten nogal gesteld op deze plaats in de Groenes teeg". Samen met zijn Nederlandse steun Erik van Dijk heeft Amdals bij het College van B en W aangeklopt. "A.H.M. Andals acht zich door de ge plande renovatie van Groe nesteeg 58 geschaad in zijn bedrijfsuitoefening", zo schrijft hij aan de gemeente. In de brief eist hij dat op de dag van ontruiming vervan gende magazijnruimte wordt aangeboden. "Niet verder dan vijfhonderd meter van de slagerij af'. Tegen redelijke vergoeding schrijft hij er wel willend bij. De gemeente is nu zo vriendelijk de beneden verdieping van pand Groe nesteeg 58 voor nop te ver strekken. Magazijn (2) Aanvankelijk kostte Amdals dat nog een bedrag van hon derd gulden. Dat verdween in de portemonnee van huiseigenaar Fenstra. Dezelf de man die in 1976 zijn hui- zenbezit aan de Groenesteeg (inclusief nummer 58) zag ge- Slager Amdals minimaliseerd. De woningen (veelal krappe pensions voor buitenlandse werknemërs) gingen 'onbewoonbaar ver klaard' op slot. Met uitzonde ring dan van '58' dat ten gun ste van Amdals open bleef. In de loop der jaren ging Fen- stra's bezit over m gemeente handen en in afwachting van de geplande renovatie mocht de slager blijven opslaan in '58', aldus zou mondeling zyn toegezegd. Een situatie waar nu dus verandering in moet komen. "Als we kunnen, zullen we me neer Amdals graag helpen", formuleert ambtenaar H.A.J. van der Wiel van de afdeling grondzaken het standpunt van de gemeente Hij erkent de afspraak die Amdals met een lid van het ambtenaren korps heeft gemaakt. "Tja, dat zijn van die vage afspra ken. Ze hebben dan gespro ken met 'een dikke op een brommer' of een 'lange met een snor'. Maar ik heb toch wel een vermoeden dat er in derdaad zoiets is toegezegd" Inmiddels heeft Van der Wiel contact gehad met de Leidse Woningstichting Een vrijko mende garagebox aan de Oosterkerkstraat zou dan door Amdals als magazijn kunnen worden ingericht. Moet er natuurlijk wel een ambtenaar even controleren of Amdals niet stiekem zijn Volkswagenbusje een droog plaatsje bezorgt. B.J Papier hier Let op ambtenaren ten stadhui- ze en ten stadsbouwhuize de beige/bruine afvalbak die u met ingang van volgende maand op uw kamer treft, lust geen plastic boterham- zakjes Noch zal zijn klep gre tig de tanden zetten in appel schillen of plastic koffiebe- kertjes. Nee. nee, de beige/ bruine afvalbak is een selec tief eter; alleen met gewoon papier stelt u hem tevreden. En niet alleen de beige/brui- ne afvalbak is dan content, maar ook ambtenaar Troost van de directie Milieu. Hij is de Holle Bolle Gys (de be roemde Efteling-Gijs met zijn 'papier, hier. Dank uw wel') van het stadhuis die namens het gemeentebestuur een ac tie voor opnieuw gebruik van oud papier leidt "Wy achter, het een zinvolle zaak om de grote hoeveelheden oud pa pier uit de gemeentelijke or ganisatie niet als afval te la ten verbranden, maar aan de bron te scheiden en voor her gebruik aan te bieden", zo schrijven B en W aan het ambtenarenkorps. Voor dat 'scheiden aan de bron' komt nu dus de beige/bruine afvalbak in het geweer. Nu nog als proef voor twee maanden, maar als het alle maal lukt, worden dat zes maanden. Wie in de beige bruine afvalbak allerlei top geheimen hoopt te vinden, komt bedrogen uit. "Wy mer ken op dat 'geheime stukken' kunnen worden verwerkt OD de voor u gebruikelijke wy- ze", meldt de bnef. Dat blyft dus versnipperen en opeten B J gemeente bezwaar aan en op nieuw is de zaak voor de Raad van State in Den Haag aanhangig gemaakt. Eigenaar pand Stationsweg te vroeg met bezwaar DEN HAAG. LEIDEN - De Raad van State in Den Haag heeft de eigenaren Luxen van het pand aan de Stationsweg 25 in Leiden niet ontvankelijk verklaard in hun verzoek het besluit te schor sen van het college van b en w van Leiden om het pand op de gemeentelijke monumentenlijst te zetten. De Raad van State zegt dat tegen het besluit van b en w om het huis op de monumentelyst te plaatsen, bezwaar is aangete kend by de gemeenteraad. Daar door kan de Raad van State vol gens de wet niet anders doen dan met de vingers van de zaak af te blijven. Met andere woorden: de eigenaren zijn te vroeg naar de Raad van State gestapt. De procedure is nu dat een com missie uit de gemeenteraad eerst een sinds kort in het leven geroe pen monumentencommissie zal horen en daarna een uitspraak doet op het bezwaar van de eige naren. Die uitspraak wordt tegen het einde van het jaar verwacht Mocht het besluit voor de eigena ren negatief uitvallen, dat wil zeggen het pand op de monu mentenlijst blyft staan, dan pas kan bezwaar by de Raad van Sta te worden aangetekend en schor sing van de beslissing van b en w worden aangevraagd. Leidse vrouw beroofd van porteinoimee LEIDEN - Een 39-jange Leidse vrouw is gistermiddag op het Be- vnjdingsplein beroofd van haar portemonnee met daann een aantal eurocheques, betaalkaar ten en honderd gulden aan con tanten. De vrouw, die net bood schappen had gedaan, werd achteropgereden door een jeug dige fietser die haar deed strui kelen. Daarbij werd de porte- monnaie uit haar handen gegrist. De fietser ging er daarop als een haas vandoor in de richting van de Vijf Meilaan. De politie ver zoekt getuigen van de beroving zich aan te melden via telefoon 071-149961. Auto uitgebrand LEIDEN - Een pas gerestaureerde Triumph, waarmee de eigenaar vannacht ten procfritje wilde maken, is op de Haagse Schouw- weg volledig uitgebrand. Waar schijnlyk is de brand ontstaat door kortsluiting De Haagse ei genaar kan zyn old timer nu naar de schroothoop brengen. ADVERTENTIE De nieuwe Europese bruidsmode: nü in de Haarlemmerstraat r^iV_ de qrootite ifxicu^.lyic.1 Irxuids- n avondmode in A^derLmd Haarlemmerstraat 42 Leiden Tel.071 1*1204

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 3