Premiegrens niet omhoog Informateur start kernwapenoverleg CDA kan niet om Van Kemenade heen C Ambassadeur Israël op vingers getikt Knooppunt Leidschendam 'knelt' binnenkort minder 3- Advies meerderheid Sociaal Economische Raad Vermist kind gevonden Eis een jaar voor doodsteken vader Vader doodt dochtertje ZATERDAG 18 SEPTEMBER 1982 Binnenland (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG. LEIDSCHENDAM - Het snelverkeer tussen Leiden en Rotterdam op de A4 zal na het einde van de maand minder last ondervinden van opstoppingen bij het verkeersknooppunt bij Leidschendam. Rond dertig sep tember zal de verkeerssituatie daar waar de rijkswegen A4 en A12 elkaar kruisen belangrijk worden gewijzigd. De eerste zogenaamde „Fly-over" op het beruchte knooppunt wordt binnen twee weken in ge bruik genomen. Het gevolg daar van is dat het verkeer vanuit Zoetermeer-Utrecht richting Den Haag-Zuid en Rijswijk het knooppunt kruisingsvrij zal kun nen passeren. Ook gaat de nieuwe verbinding vanuit Zoetermeer-Utrecht rich ting Amsterdam open. Voor deze richtingen vervallen dan de stop lichten. Behalve een vlottere doorstroming van dit verkeer zal, volgens het ministerie van ver- keer en waterstaat, deze open stelling ook een verbetering be tekenen voor het verkeer in de overige richtingen. „De hoeveelheid kruisend verkeer bij de stoplichten op de A4 wordt immers kleiner. Daardoor zal voor het verkeer in andere rich tingen meer groentijd ter beschi king komen", aldus het ministe rie van verkeer, dat verantwoor delijk is voor het project. De Fly-over. die eind van de maand in gebruik zal worden ge nomen, is bijna vierhonderd me ter lang. In totaal wordt binnen twee weken circa drieënhalve ki lometer weg opengesteld. De Fly-over torent ruim twintig me ter boven de Al2 uit. Te midden van kilometers lange rijen auto's, die zich dagelijks een weg naar en van Den Haag banen, begint het kunstwerk bij Leidschendam nu steeds meer vorm te krijgen. Het feit dat de bouw van het verkeersknoop punt allemaal midden in het ver keer moet gebeuren is een „bij zondere complicatie", aldus het ministerie. „Vooral voor het bouwen van de kolommen voor de Fly-overs zijn veel omleidingen nodig geweest. Volgens de plannen moet de vol gende Fly-over volgend najaar worden opengesteld. Dan zal ook het verkeer vanuit Den Haag in de richtingen Amsterdam en Rotterdam het knooppunt krui singsvrij kunnen passeren. Ruim acht jaar geleden werd met de werkzaamheden aan het knooppunt begonnen. Er kwa men eerst vier viaducten over de A12 en over de spoorlijn. Ook werd een aantal kolommen voor de Fly-overs opgericht. Het werk kwam daarna enige tijd stil te lig gen omdat er problemen over de centen waren. In 1978 ging het werk weer verder met het aanpassen van de A4 en het aanvoeren van zand. Dit zand komt uit een gebied tussen de A4 en de Vliet bij Voorschoten. Het plassengebied dat daardoor ont stond, de Vlietlanden, wordt re creatiegebied. In totaal is voor het knooppunt en de aansluitende wegen drieën half miljoen kubieke meter zand opgespoten. Een rekensommetje leert dat dit 250.000 volgeladen vrachtauto's zijn. die een optocht zouden vormen van tweeduizend kilometer. Twee jaar geleden begon men met de bouw van de Fly-overs, waar van nu de eerste in gebruik zal worden genomen. Als over drie jaar het werk klaar is. zal een ern stige verkeershmdernis in de Randstad tot het verleden beho ren. In totaal heelt het project dan bijna tweehonderd miljoen gulden gekost. DEN HAAG (GPD) - De inkomens grens waarover de maximale premie voor de volksverzekerin gen wordt betaald, mag de eerste jaren niet omhoog. De grote meerderheid van de Sociaal-Eco nomische Raad heeft dat stand punt neergelegd in een advies aan de regering. Voor dit jaar heeft de regering vast gelegd dat de premies voor de AOW en de andere volksverzeke ringen (AWW. AWBZ, AAW en AKW) moeten worden betaald over maximaal 57.050 gulden in komen. Wie meer ontvangt, hoeft over dat meerdere geen premie meer af te dragen. Bij het vaststellen van de grens schoot de regering 7.000 gulden te ver door. Grondregel is dat de premiegrens elk jaar omhoog gaat met een percentage dat overeenkomt met de mate waar in de kosten van het levenson derhoud (het prijsindexcijfer) stijgen. Op basis van die regel had voor het jaar 1982 de zoge noemde premie-inkomensgrens op 50.050 gulden moeten liggen. Tot de extra verhoging werd echter besloten uit overwegingen van KAMPEN (ANP) - De sinds zon dagavond vermiste zesjarige Hans Dieter Kurkas uit Kampen is gistermiddag op het Ketel meer bij Dronten dood aange troffen. Het lijk is gevonden door opvarenden van een jacht. Een intensieve zoekactie van de poli tie had de afgelopen week geen resultaat opgeleverd. De doodsoorzaak is nog onbekend. De politie houdt rekening met een misdrijf. Vandaag wordt sec tie verricht op het stoffelijk over schot. inkomenspolitiek. Voor de lage re inkomens moest er een licht voordeel uit voortkomen in de vorm van een kleine verlaging van het premie-percentage. De hogere inkomens moesten daar voor echter boeten: weliswaar ook het iets verlaagde percenta ge maar dan berekend over een veel hoger bedrag. De extra verhoging zou voor slechts één jaar gelden, maar in middels heeft de regering het plan opgevat de verhoging struc tureel (definitief) te maken. Ze is daarbij echter verplicht het oor deel te vragen van de SER (ad viesorgaan bestaande uit verte genwoordigers van de gezamen lijke werkgevers en de vakbewe ging, alsmede uit door de Kroon benoemde meer of minder onaf hankelijke leden, onder wie de president van de Nederlandsche Bank en de directeur van het Centraal Plan Bureau). De inkomensgrens hoeft van de SER niet omlaag, hoewel de meerderheid van de raad meent dat de regering haar boekje met de extra verhoging eigenlijk te buiten is gegaan, omdat zij haar heeft gebruikt als een inkomens politieke maatregel en niet uit overwegingen die de volksverze keringen zelf aangaan (exploita tietekorten of dergelijke). Uit praktische overwegingen wil de meerderheid van de Raad de inkomensgrens voorlopig op het huidige niveau bevroren zien. Ze wil de extra verhoging niet struc tureel maken in die zin dat voor taan bij het bepalen van de ge bruikelijke, jaarlijkse verhogin gen wordt uitgegaan van de thans geldende 57.050 gulden. Basis moet de 50.050 gulden blij ven die eigenlijk voor het lopen de jaar had moeten gelden. Pas als dat bedrag door de normale jaarlijkse indexering bij de 57.050 gulden is gekomen, mag er weer aan een hogere premie inkomensgrens worden gedacht. Naar verwachting zal het over twee jaar zo ver zijn. AMSTERDAM - Onderonsje tussen koningin Beatrix, professor Schillebeeckx en prins Bemhard gistermid dag in het paleis op de Dam in Amsterdam. Professor Schillebeeckx kreeg uit handen van prins Bemhard de Erasmusprijs 1982 uitgereikt voor zijn werkzaamheden en verdiensten op het terrein van de theologie. De plechtigheid werd o.a. ook bijgewoond door prinses Juliana, prinses Margriet, de heer Van Vollenhoven en bisschop Bluyssen van Den Bosch. s A DEN HAAG (GPD) - Kabinetsin formateur Jos van Kemenade zal maandag de eerste gesprekken over het veiligheidsbeleid met de DEN HAAG (ANP)' De officier van justitie bij de Haagse recht bank mevrouw mr. J.C.M. Cou- zijn heeft gisteren een jaar ge vangenisstraf geëist wegens doodslag tegen de 21-jarige Ha genaar Eric de G. De jongen zou zijn eigen vader met een brood mes om het leven hebben ge bracht. Deze fatale gebeurtenis voltrok zich in de nacht van de negende juli van dit jaar. Eric stond broodjes te smeren in de keuken toen zijn vader in beschonken toestand thuiskwam. De man, die na zware ziekte overspannen en aan de drank was geraakt, zocht ruzie over de hoogte van het kostgeld dat zijn zoon in bracht. Na een klap tegen zijn achterhoofd haalde Eric woe dend uit met het broodmes. De man kon nog naar buiten strom pelen maar overleed later in het ziekenhuis aan bloedverlies. "Voldoende wettig en overtuigend bewijs voor doodslag", zo con cludeerde mr. Couzijn. Eric's broer, die ook in de keuken aan wezig was, heeft bij de politie verklaard dat Eric een waarschu wing heeft gegeven alvorens toe te staken, zodat de omstandighe den wijzen op opzet, aldus de of ficier. De raadsman van de verdachte mr. Kiek, bepleitte primair vrij spraak. Volgens hem handelde Eric in een vlaag van woede, schrik en angst en dacht hij er niet aan dat hij ook nog een scherp mes in zijn handen had. Daardoor is er geen sprake van opzet zelfs niet van voorwaarde lijke opzet. Mocht de rechtbank toch tot een veroordeling willen besluiten dan moet er in ieder geval voor waardelijk worden gestraft, al dus mr. Kiek. Verdachte is niet eerder met de rechter in aanra king geweest en raakt bij een veroordeling zijn baan ongetwij feld kwijt. Bovendien is zijn aan wezigheid in het gezin, dat hem zijn daad niet nadraagt, vereist. De rechtbank doet 1 oktober uit spraak. KLAZIENAVEEN (GPD) - We gens doodslag op zijn half jaar oude dochtertje heeft de Emmer politie de 28-jarige W. W. uit Klazienaveen aange houden. De man heeft be kend dat hij het kind afgelo pen zondag in een woede-uit barsting op de grond heeft gegooid. M. is inmiddels voorgeleid voor de officier van justitie. Sectie heeft uitgewezen dat het kind aan zwaar hersenletsel is gestorven. Het misdrijf werd ontdekt door de dokter die in eerste instantie geen duidelijke doodsoorzaak kon vaststellen. Volgens de poli tie heeft de man tijdens een ruzie met zijn vrouw het kind, de helft van een twee ling, tegen de grond gegooid. Er zouden in het gezin vaker spanningen zijn. Het echt paar heeft nog twee kinde onderhandelaars van PvdA, Den Uyl en CDA, Lubbers. Van Ke menade wil over tien dagen een eerste discussiestuk over deze materie gereed hebben. In de tussentijd wil hij ook nog werken aan een puntenlijst, met voorstellen op sociaal-econo misch terrein. Van Kemenade heefi zich de afge lopen week uitsluitend met de sociaal-economische problemen bezig gehouden. Na een eerste oriënterend gesprek met de on derhandelaars van de vier groot ste fracties, sprak hij ook met vertegenwoordigers van werkge vers en werknemers en andere deskundigen. Gisteren ontving hij mr. Wagner, van de gelijkna mige commissie, prof. Schouten, die een eigen herstelplan heeft opgesteld, en de oud-informa teurs De Galan en Halberstadt. Op basis van deze gesprekken zal de informateur zijn puntenlijst opstellen. Na een eerste gesprek hierover met de fractieleiders van PvdA, CDA en D'66 hoopt Van Kemenade maandag over een week een definitief voorstel op tafel te kunnen leggen. Dan wordt geprobeerd daarover over eenstemming te bereiken. In de tussentijd ontvangt Van Ke menade maandag Den Uyl en Lubbers voor overleg Over de kernwapens. Woensdag spreekt hij hierover met D'66-onderhan delaar Brinkhorst. Op de overige dagen stagneren de besprekin gen enigszins vanwege Prinsjes dag (dinsdag) en de afwezigheid van Lubbers op woensdag en donderdag. Deze verblijft op die dagen in Brussel. Maandag over een week wil Van Kemenade een eerste 'proeve' van een voorstel over de kernwapens aan de on derhandelaars kunnen voorleg gen. Met deze aanpak komt hij tege moet aan de wensen van de CDA-fractie, die eerder deze week liet weten gelijktijdig over het sociaal-economisch en het kernwapenbeleid te willen pra ten. De informateur heeft geen tijd meer ingeruimd voor WD- fractieleider Nijpels. die donder dag liet weten verdere gesprek ken vooralsnog zinloos te achten. De WD streeft naar de vorming van een CDA WD-coalitie en vindt de informatiepoging van Van Kemenade tijdverlies. Als voorbereiding op zijn gesprek ken van begin volgende week be studeert Van Kemenade dit weekeinde een lijvig overzicht van artikelen, berichten en an dersoortig nieuws over de kern- wapenproblematiek. Het stuk is opgesteld door de Rijksvoorlich tingsdienst. Het bestaat uit reeds eerder verschenen artikelen. DEN HAAG (ANP) - De Neder landse regering heeft de nieuwe ambassadeur van Israël in Den Haag, Ja'akov Nechushtan, dui delijk gemaakt weinig ingeno men te zijn met de manier waar op hij in een interview te kennen heeft gegeven wat Nederland zijns inziens zou moeten doen. Een hoge ambtenaar van het mi nisterie van buitenlandse zaken heeft de ambassadeur dit gister middag onder ogen gebracht. "In het kader van een vooraf over eengekomen kennismakingsbe zoek heeft de directeur-generaal politieke zaken, Jacobovits de Szeged, tegenover ambassadeur Nechushtan bezwaren geuit over diens uitlatingen in het Nieuw Israëlietisch Weekblad", zo deel de de woordvoerder van het mi nisterie gisteren in antwoord op vragen mee. De "bezwaren" van het ministerie, zo werd in Den Haag vernomen, gelden niet alleen de inhoud van de uitlatingen van de ambassa deur, maar ook het feit dat hij ze moet hebben gedaan voor hij - afgelopen woensdag - zyn ge loofsbrieven overhandigde. Het is voor zover bekend nog niet eerder voorgekomen dat een am bassadeur, nog voordat hij offi cieel in fimetie is, in een inter view de Nederlandse regering voorschrijft wat zij zou moeten doen - in dit geval in een land waar Israëlische troepen, door de linies van Nederlandse VN-troe pen heenbrekend, massaal zijn binnengevallen, namelijk Liba non. Het feit dat de Nederlandse rege ring heeft besloten er geen ge- hiem van te maken weinig inge nomen te zijn met het optreden van de nieuwe ambassadeur, is van belang in het licht van de verklaring waarmee Nechushtan het interview begint. Hij zegt na melijk zijn taak te zien als, "ten eerste het creëren van begrip tus sen Israel en Nederland" en "ten tweede het herstellen van een vriendschap die mogelijk aan het wegsijbelen is door verschillen de oorzaken: de Arabische olie en het Arabische geld". Als der de punt noemt Nechushtan. voor wie Den Haag de eerste ambassa- deurspost is, "het voorkomen dat Israel en Nederland elkaar verkeerd begrijpen". De verkoeling in de verhouding, zo citeert het NIW de ambassadeur, vindt mogelijk haar oorzaken in "het deelnemen van Nederland se troepen in Umfil in Libanon en de incidenten die daarmee zyn verbonden". Ambassadeur Nechushtan. aldus het NIW, "meent dat de tijd gekomen is dat de Nederlandse regering be sluit haar troepen uit Libanon te rug te trekken. Zij hebben geen taak meer in Libanon. Unifil heefi niets te doen en als strijd kracht hebben zij hun nutteloos heid en onbruikbaarheid bewe zen. Ze konden terroristische schendingen tegen Israël niet voorkomen". „Het tweede kabinet Den Uyl komt er toch!", nep de PvdA- leidsman nadat de vorming van 'Den Uyl-II' in 1977 was mislukt. Beschikt kabinets informateur Van Kemenade over die bijzondere gaven die dit bijna-wonder mogelijk kunnen maken? Of zit hü ge woon zijn tijd te verdoenEn moet de boodschap luiden: dat kabinet-Van Agt-IV komt er toch? Na een week informeren is wel zoveel duidelijk dat nog niets duidelijk is. Die eerste week is. zoals altijd, opgegaan aan het horen door dc informa teur van allerlei politici, amb tenaren en voormannen van werkgevers en werknemers. De politici hebben daarbij hun eerste taktische zetten op het politieke schaakbord gedaan Informateur Van Kemenade was het eerst aan zet. maar opmerkelijk genoeg staat hij - en dus de PvdA - er na de eer ste ronde niet zo sterk voor. Van Kemenade had en heeft natuurlijk zijn oog vooral ge richt op een kabinet van CDA en PvdA. De socialisten zijn voldoende realistisch gewor den om te beseffen dat een coalitie met de VVD nog in dromenland thuishoort. De gemeenschappelijke afkeer van de CDA-politiek alléén is daarvoor een te smalle basis. Politieke taktiek Dat de informateur toch ook de WD in zijn onderzoek wilde betrekken, had veel meer te maken met politieke taktiek. Op de eerste plaats heefi de PvdA willen tonen de rede lijkheid zelve te zijn: wij slui ten geen enkele partij uit, roepen de socialisten al we ken. Met andere woorden: wie uit de boot valt heefi dat aan zichzelf te wijten; wij hebben tenminste alles ge probeerd. Aan de andere kant betekent onderhandelen met CDA én WD dat het CDA zich min der hard tegenover de PvdA kan opstellen. In dergelijke onderhandelingen zou het CDA immers naar beide kan ten concessies hebben moe ten doen. Het uitstappen van de VVD heeft daardoor het CDA enigszins in de kaart ge speeld. Het kan nu duidelij ker positie kiezen tegenover de PVdA. Gevolg daarvan is in elk geval dat de kabinetsformatie zich nu kan concentreren op dat gene wat echt beslissend is: de houding van het CDA. Want het mag dan weer de tweede partij zijn, het zijn wel Van Agt en zijn secon dant Lubbers en niet Van Ke menade die uitmaken welk kabinet er komt. En waarnaar hun voorkeur uit gaat is gevoeglijk bekend. Van Agt wil niets liever dan met de WD regeren. En zei Lubbers op de verkiezings avond niet zelf al dat de WD na haar grote winst „niet bui ten de regering kan blijven". Overstap De vraag voor het CDA is nu hoe - zonder te grote politieke moeilijkheden - die keuze voor de WD te maken Hoe vreemd het ook moge klin ken: voor Lubbers is het daarbij van belang dat de (in- )formatiepoging van Van Ke menade een serieuze kans krijgt. De christendemocraten kun nen niet zomaar de overstap naar de WD maken, al me nen zij daar - na het misluk ken van het kabinet-Van Agt II - alle reden voor te hebben. Op de eerste plaats is daar het onloochenbare feit dat de PvdA de grootste party is en dus dc leiding van de infor matie heefi gekregen. Maar niet alleen dit staatsrech telijke feit was voor het CDA aanleiding de benoeming een PvdA-informateur te advise ren. Zeker zo belangrijk is dat het CDA de overstap naar de WD pas zonder kleer scheuren kan maken wan neer duidelijk is dat met de PvdA niet (opnieuw) valt te regeren. Gelijkenissen Op economisch gebied liggen er voor het CDA immers niet veel aangrijpingspunten voor een breuk met de PvdA. De partijprogramma's vertonen - sinds de bijstelling van het PvdA-programma - opval lend veel gelijkenissen. Bovendien heefi informateur Van Kemenade een aanpak gekozen die als twee drup pels water lykt op de aanpak die het CDA tijdens de for matie van vorig jaar voor ogen had: maak een allesom vattend economisch herstel plan en kyk welke partyen zich daar in kunnen vinden. Kort voor de verkiezingen verklaarde Van Agt dat dit maal opnieuw zo gehandeld moest worden. De overwinning van de PvdA was echter een streep door die rekening Nu heefi de PvdA het initiatief en zien Van Agt c s toe hoe de PvdA nu exact dezelfde aanpak kiest. Daarby komt dat Van Kemenade naluurlyk zal pro beren een economisch her stelplan te maken, waar het CDA eigenlyk geen nee tegen kan zeggen. Een plan dat tal van elementen zal bevatten uit het zo innig door het CDA omhclste CNV-plan. Dat betekent dat de breuk er gens anders gemaakt moet worden: bij dc kernwapens. Maar het CDA kan die breuk niet te snel maken. Dat zou Van Agt en Lubbers in eigen knng in grote moeilijkheden hebben gebracht Niet alleen de loyalisten maar ook een deel van het 'midden' in het CDA zouden dat niet accep teren. Een snelle breuk over de kern wapens zou de „met harde hand" herstelde eenheid in de CDA-fractie vroegtydig kunnen verstoren. Alleen al daarom moet het CDA Van Kemenade een kans geven en moeten de onderhandelingen zolang doorgaan, dat Lub bers uiteindelijk kan zeggen het seneus geprobeerd te hebben. Taktische gaven Maar die onderhandelingen mogen ook weer niet zo lang duren, dat onomkeerbare dingen gebeuren en het CDA geen nee meer kan zeggen te gen met name de economi sche voorstellen van de infor mateur. Want hoe langer daarover gepraat wordt, hoe moeilijker het CDA zich van de PvdA kan losmaken. Daarom heefi Lubbers ook geëist dat de kernwapens toch in de eerste ronde aan de orde komen. Hij heefi daar de eis aan vastgeknoopt dat het CDA op één moment wil kunnen oordelen over de eco nomische plannen en de kernwapenproblemen, ten einde niet eerst 'ja' te hoeven zeggen tegen het herstelplan en 'nee' tegen een kernwa pen-paragraaf. Van Lubbers rykelyk aanwezi ge taktische gaven wordt dus het uiterste gevraagd. Hy heefi al aangekondigd nog geen gedetailleerde economi sche afspraken te willen ma ken. Het CDA moet er im mers ook rekening mee hou den dat na een mislukking van de PvdA de WD staat te wachten. Tegenover de socia listen teveel concessies doen. maakt onderhandelen met de WD weer moeilyker. Maar niet alleen Lubbers moet voorzichtig manoeuvreren, ook van Van Kemenade (en dus Den Uyl) loopt op eieren. De informateur zal ongeken de hoogstandjes moeten be denken om de PvdA in de ra ce te houden Het gaat er by kabinetsformaties immers al tijd om wie uiteindelijk 'nee' zegt Het CDA zal zeker niet zonder slag of stoot die on dankbare rol op zich nemen. Comfortabel De WD van Ed Nijpels ver keert momenteel in de meest comfortabele positie, ervan uitgaand dat het CDA uitein- delyk toch voor de WD zal kiezen. De WD heefi dan niet in onderhandelingen met PvdA en CDA conces sies hoeven te doen - onder handelen is immers altijd concessies doen - die zy niet meer terug kan krijgen. Bovendien staat Nijpels veel sterker tegenover het CDA dan Wiegel tijdens het kabi net-Van Agt I. De WD haal de toen weliswaar in de for matie wat succe^jes binnen, maar moest tydens de nt van het kabinet talloze keren on der het juk van de CDA-frac- tie (Lubbers) door. Dat zal Nypels nu niet overko men En dat hoeft ook niet nu de WD 36 zetels heefi en het afkalvende CDA dc liberale adem in de nek begint te voe len. Nypels is in een positie gekomen waarby hy eisen kan stellen Bovendien heefi hij de mogelykheid openge laten dat de WD - in uiterste 'nood' - toch het avontuur met de PvdA zal wagen In zijn brief van donderdag aan Van Kemenade staat niet voor niets dat verder praten (met de PvdA erby) „thans" niet zinvol is en dat de WD „vooralsnog" voorkeur heefi voor een kabinet van CDA en WD. Die woorden krygen hun betekenis pas in even tuele onderhandelingen met het CDA. Mede daarom kan Nypels het zich permitteren nu vanaf de kant toe te kyken en af te wachten HANS DE BRUIJN

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 7