„Plaatjes zijn mooi, maar de werkelijkheid doet leven' Nieuw Rembrandt-gebouw met feestweek ingewijd Instituut voor Natuurbeschermingseducatie vijf jaar in Leiden Speciaal programma leerlingen Handtekeningenactie voor verzorgingshuis Leiden k _,EIDEN - In knickerbocker, met verrekijker en botaniseertrommeltje zie je hen de natuur in gaan. Zouden dat soms leden van het Instituut ^«voor Natuurbeschermingseducatie (IVN) zijn? d Dat kunnen inderdaad leden op excursie zijn. to bezeten hóef je echter niet te zijn om lid te worden van het IVN. Eenvoudige belangstelling voor alles wat groeit s Lé en bloeit is genoeg. Daarna word je vanzelf wel zo'n 'na- tuur-freak'. De knickerbocker wordt dan gewoon een lekker zittende broek en de trommel en verrekijker blij- :ath ken onontbeerlijke hulpmiddelen te zijn om de vogels en va' planten nader te aanschouwen. edi vijte IVN-afdeling Leiden viert volgende week zaterdag (25 september) haar eerste lustrum. De activiteiten worden voor die dag even ver- tiei plaatst naar De Burcht en Burchtzalen, dus het hartje van de stad. it, r Bij deze lustrumviering richten de leden zich op de natuur in de stad en omgeving. volgen zijn voor het milieu als we het hebben over water-, lucht-, of grondverontreimging. Intern houden we studieavonden over de milieuaantasting in de ver schillenden biotopen (leefge meenschappen) in de omgeving van Leiden en wat je hiervan Uj- dens een wandeling aap het pu bliek kan laten zien" Milieubesef Toch is het IVN niet een organisa tie die onmiddellijk op de barri cade zal gaan staan als er iets aan de hand is. Frits van der Sluis: "Wij werken meer preventief dan op de valreep. Laat ik het heel plechtig zeggen: het doel van on ze vereniging is het bevorderen van het milieubesef. Wij nemen aan dat milieubesef onvermijde lijk leidt tot milieubewust ge drag". Om dit gedrag te vergroten worden er naast de cursussen, tentoon stellingen en voorlichtingsavon den op touw gezet. Zo zijn er voor scholen speciale wandel routes, waarover gerichte vragen worden gesteld. Ook worden er regelmatig op zondagmorgen speciale wandelingen georgani seerd. Geen mens hoeft zich daar van te voren voor op te geven. El ke keer weer is de opkomst een verrassing. Zo stonden er op 10 januari van dit jaar 115 deelne mers te wachten bij Pan van Per son (bos-duingebied in Katwijk) om in kleine groepjes met acht gidsen - die dit werk overigens doen op geheel vrijwillige basis - door het gebied te trekken. Dit was een kleine greep uit de ac tiviteiten en werkzaamheden van het IVN. Duidelijk is dat een IVN-lid niet met de armen over elkaar kan gaan zitten. Er valt nog heel wat te doen voor de na tuur. Het is de bedoeling dat zaterdag 25 september de stad tot leven komt. Frits van der Sluis: "Wat gebeurt er in de stad met alle spullen die we gebruiken en ver bruiken? Waar vind je nog na tuur en groen? Op deze vragen hopen wij de mensen enig zicht te geven". Stadsonkruid Dat gebeurt op verschillende ma nieren. In de vroege ochtend zal er op een IVN-manier door de stad kunnen worden gewandeld. Van de buitenkant van Leiden naar het centrum, de Burcht. Er is keuze uit vier verschillende wandelingen. De onderwerpen op een IVN-stadswandeling zijn even veelzijdig als de stad zelf; aan bod komen by voorbeeld: de geschiedenis van de stad. de ste- debouw. het groen, de dieren, af braak. renovatie en restauratie, buurtgroepactiviteiten en het vaak vertrapte maar oh zo boeiende stadsonkruid. De Burcht zal die dag een opslag plaats voor informatie worden. Een vesting waar je met meer uitkomt zonder iets opgestoken te hebben van allerhande zaken die samen het stadsmilieu bepa len Frits van der Sluis: "Het voert natuurlyk wat ver om de stad voor te stellen als een brok natuur, maar wie goed om zich heen kykt ziet toch vele groene plekjes Iedereen weet dat de di rectie Groen (plantsoenendienst van de gemeente) verantwoorde lijk is voor de straatbomen, par ken en plantsoentjes Op deze markt kunnen de mensen bij voorbeeld kennismaken met de boomdeskundige van de ge meente; met behulp van zijn kaartenbak kan hij van de boom voor uw huis alles vertellen" Zo zal de Leidsche Duinwater Maatschappij tonen waar en hoe de hoeveelheid water die de Lei- denaars elke dag gebruiken (ge middeld 110 liter) wordt gezui verd Overal waar afval te vinden is, zijn ook ratten. Uka Dijkstra "Die worden daarom wel cul tuurvolgers genoemd. Op de stadsmilieumarkt zijn ze er ook (in een kooi). De mensen kunnen er rustig naar kijken en wat te weten komen over leefwijzen en bestrijding. Bij de poldergroep kunnen allerlei waterbeestjes worden bekeken en een andere kraam besteedt weer aandacht aan alternatieve energiebronnen zoals stadsverwarming" De twee IVN'ers raken er niet over uitgepraat. Ze hopen dat het druk wordt en dat de mensen na volgende week zaterdag wat meer geïnformeerd zyn over de stad en haar milieu en daar ook een beetje naar gaan leven. Het laatste woord voor IVN-voorzit ter Frits van der Sluis: "Dus van uit de Burcht niet alleen een mooi uitzicht óp, maar ook een overzicht v4n de landschappen rondom Leiden". ,n 1977, het oprichtingsjaar, wer- itel den 33 mensen lid van deze ver- ot t eniging. In 1982 zijn dit er al over de- negentig. In die tussentijd Bci' hebben heel wat mensen een groene cursus gevolgd of zijn op- ur geleid voor natuurgids. Ook is er in de loop der jaren een vaste ag groep vrijwilligers ontstaan, die door Saskia Stoelinga het IVN bijstaat met het in stand llii houden van oude landgoederen r,t< en met het knotten van te ver uit gelopen wilgen. ^J5choolbioloog Frits van der Sluis, 4"' vaak te vinden op de kinderboer- derij in de Merenwijk, is voorzit- n ter van het IVN in Leiden. Met enige trots vertelt hij dat de eer- e ste IVN-activiteit vijf jaar gele- den meteen al een groot succes werd. ,eZien en beleven ^Het fietsrouteboekje "Op de fiets geniet je voor niets" waarin fraaie tochten door de bos-, pol der- en strandgebieden in Leiden I® en omgeving zijn opgenomen, en even fraaie beschrijvingen over Jfl de vegetatie en dieren in die ge- v, bieden, heeft ervoor gezorgd dat veel Leidse gezinnen - misschien zonder dat ze er zelf erg in had- ui den - al op een sportieve manier kennis hebben gemaakt met het j werk van het IVN. De tweede J druk (3000 exemplaren waren binnen vier maanden uitver- o| kocht) van dit eenvoudige boek- 11 werkje is enkele maanden gele- n den opnieuw verschenen. Dank zij dit eerste succes heeft het IVN in die vijf jaar zijn blik ver ruimd. Het is verder gegaan dan alleen maar voor liefhebbers r; avonden organiseren met dia- beelden van planten en dieren. Ook het andere uiterste: een be- l kwame gids met daarachter een sliert mensen die per plantje niet langer dan drie minuten stil mo gen staan, behoort tot het verle den. De groene cursus houdt het mid- den tussen bovengenoemde mo gelijkheden. Een ieder die be- j langstelling heeft kan zich voor de cursus die bestaat uit, zes avonden theorie en zes zaterdag r Uka Dijkstra en Frits van der Sluis, daar waar zij zij het beste thuis voelen: in de natuur. middagen natuurvorsen, opge ven. Uka Dijkstra (die via cursussen van het IVN natuurgids is gewor den): "Elke keer weer merk ik dat de afstand tussen zien en be leven groot is. Als ik met de aan wezigen door de polder trek en ze attent maakt op de Linde of Teunisbloem zijn ze stomver baasd dat die planten hier ook groeien. Plaatjes zijn mooi, maar de werkelijkheid doet leven", zegt ze gedecideerd. "Wel merk ik dat de mensen erg nieuwsgierig zijn naar wat de ge bracht. Voor hen zal een uitge wogen vleesmaaltijd worden be reid, waarbij het secure rooster werk in handen is van een aantal leraren. Daarna zal op een nog geheime plek in de duinen een puzzel- oriëntatietocht worden gehou den. In groepen van vijf perso nen ronddolen in het donker. De burgklassers en tweede klas- sers zijn donderdag weer aan de beurt. Na eerst een optreden te hebben beluisterd van popgroep Coinc, 's middags een puzzel/ vossenjacht in de stad. De derde, vierde en vijfde klassers zijn dan al fietsend druk bezig moeilijke vragen op te lossen. Vrijdag, de afsluiting van de week, zal een echte spektakeldag wor den. Van 's morgens vroeg tot 's avonds laat optredens van groe pen als de Latin Funk Band en het Vuil Harmonisch Orkest. Ook is er ringrijderij, een ballon vaart en een vliegershow. Het is de bedoeling dat ook alle buurt bewoners die dag. op de Rem brandt vertoeven. Voor de kinde ren is er zelfs een speciaal lucht kussen opgesteld en een leraar zal een poppenkastvoorstelling houden. Als slot meldt het pro gramma om half elf 's avonds nog een verrassing. Leraar Hans Prins zegt dat het heel leuk is. Als het in de Rembrandt Scholen gemeenschap na al die activitei ten weer wat rustiger is gewor den, komt de Commissaris van de Koningin in de provincie Zuid-Holland, mr. M. Vrolijk, op vrijdag 1 oktober de officiële opening verrichten. 's Avonds zal er een reünie plaats vinden. Meer dan zeshonderd oud-leerlingen worden er ver wacht. Iedereen, die herinnerin gen heeft aan de Rembrandt, is vanaf zeven uur welkom in de aula van de Rembrandt Scholen gemeenschap aan de Noach- straat. LEIDEN - Voor de leerlingen van de Rembrandt Scholengemeen schap is het lesrooster van vol gende week fors gewijzigd. Met een feestweek wordt de nieuwe school aan de Noachstraat inge wijd. Bij het woord feestweek moet niet louter en alleen aan feesten wor den gedacht. Bij de meeste pro gramma-onderdelen is gedacht aan de algemene ontwikkeling. Zo zijn maandag en dinsdag be stemd voor culturele activiteiten. De feestcommissie heeft gepro beerd voor deze dagen een niet zo voor de hand liggend pro gramma samen te stellen. De leerlingen kunnen zich inschrij ven voor acrobatiek, fotografie, vliegeren, video, zeefdrukken, boemerang werpen, etsen of mo de en textiel. Niet alleen leraren zullen de groepen daarbij ter zij de staan, maar ook speciaal daar voor uitgenodigde deskundigen. Dinsdagavond, als iedereen nog in de ban is van kunst en toneel, is er een 'interscholaire' avond. De Louise de Coligny, het Stedelijk Gymnasium, het Rijnlands ly ceum, de scholengemeenschap 't Rapenburg en natuurlijk de or ganisator van dit alles, de Rem brandt Scholengemeenschap, zullen in de nieuwe aula van dit schoolgebouw het publiek ver maken met mime, cabaret, zang, dans en toneel. Een jury zal daar na gaan beslissen welke school het beste, het leukste en origi neelste was. Voor de andere scholen is het na deze avond weer leren geblazen, maar de leerlingen van de Rem brandt gaan door met andere fes tiviteiten. Woensdag is er een al ternatieve tienkamp, waarbij ge poogd moet worden om (om maar eens wat te noemen) een fietsband zuiver te werpen, een medicinbal met een kolenschop hoog te krijgen en op voort te be wegen met stelten. Na de sportdag zullen de eindexa- menklassen door de leraren in optimale conditie voor het schoolonderzoek worden ge Een beeld van een deel van de nieuwe Rembrandt Scholengemeenschap: de aula. LEIDEN - De Stichting Zijloever in oprichting gaat volgende week een handtekeningenactie houden onder de bewoners van de wijken Noorderkwartier en de Kooi. De stichting, die nu al weer jaren strijdt voor de bouw van een verzorgingshuis in Leiden Noord, wil de handtekeningen overhandigen aan het ministerie van CRM en de provincie. Dit om kracht bij te zetten aan de talrijke verzoeken van de stich ting én de gemeente Leiden om toestemming te geven aan de bouw van een verzorgingshuis. "De ouderen in Noord en de Kooi wachten namelijk al te lang op een verzorgingshuis in eigen omgeving. Dat is des te schrij nender nu vooral de ouderen be dolven worden onder de ellende die de stadsvernieuwing van hun wijken vooral voor hen veroor zaakt. Zij hebben dertig tot veer tig jaar in hun wijk gewoond en moeten nu als er al plaats is - hun wijk uit als zy naar een ver zorgingshuis gaan". In Leiden Noord is op het moment ruimte vrij (aan de oever van de Zijl) om een verzorgingshuis te bouwen. Van bovenaf is echter te kennen gegeven dat Leiden al boven de norm zit wat betreft het aantal verzorgingsplaatsen. Door steeds weer aan de bel te trekken bij provincie en CRM hoopt de Stichting Zijloever in oprichting echter in aanmerking te komen voor de 190 extra plaatsen die voor de provincie Zuid-Holland zijn aangewezen. Expositie Tot en met tien oktober wordt in de bibliotheek aan de Nieuwstraat een zogenaamde 'vrede-tentoonsteUing' ge houden. Getoond worden fo to's van de fietsdemonstratie tegen de Onon-vhegtuigen op vliegveld Valkenburg ge maakt door de groep 'Reflex '82' Verder cartoons van on der andere Arend van Dam en buttons van vredesbewe gingen De opemngsUiden zijn dezelfde als die van de bi bliotheek. Reünie In aansluiting tot eerdere be richten. de reünie ter gele genheid van het tienjarig be staan van de huiswerkklas is ook voor alle (oud) leerlin gen Niet alleen voor (ex)-be- geleiders dus Wie de organi satie financieel wil steunen, kan dat via gironummer 3827666 doen (Ln.v penning meester huiswerkklassen). De reünie is twintig novem ber Kledingbeurs In buurthuis Cornells Jop- pensz (Du Rieustraat 4) kun- nen maandag en dinsdag 's avonds van zeven uur tot half acht winterkleding. schoe nen, laarzen enz. worden in geleverd voor een kinderkle- dingbcurs Die beurs wordt woensdagmiddag van half dne tot half v\jf gehouden. Afrekenen en afhalen van met-verkochte kleding u donderdagavond weer van zeven tot half acht

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 3