Koerspeil krabbelde omhoog M Beursweek De geloofwaardigheid is weg Economie Extra Baron van Ittersum (beurs) over politiek, banken en bedrijfsnieuws ZATERDAG 18 SEPTEMBER 1982 Extra PAGINA 23 U bent één van degenen die in het verleden een daling van het financieringstekort van de overheid als voorwaarde noemde voor een binnenland se rentedaling. Het financie ringstekort is nog nooit zo hoog geweest als nu en de ren te daalt. Zit het dan toch an ders in elkaar? "Ik heb nooit gezegd dat het fi nancieringstekort de enige voorwaarde was. De vraag naar krediet, de betalingsba lans en bovenal de rente in de Verenigde Staten zijn facto ren die bepalend zijn voor de hoogte van de rente in Neder land. Het financieringstekort is van belang, maar is zeker niet alleen zaligmakend". Met andere woorden: een lager financieringstekort is nodig om een internationale rente daling hier optimaal te be nutten. Daar staat dan weer wel tegenover dat Nederland het zich moeilijk kan permite- ren om sterk af te wijken van het rentepeil in bijvoorbeeld West-Du itsland. "Dat is allebei waar, maar de si tuatie die we nu kennen is niet optimaal. Driekwart van de dit jaar aan de beurs uitge geven obligaties zijn staatsle ningen. Dat is te veel. De Ne derlandse rente kan nog best wat omlaag. Met de inflatie die we nu hebben, is er een reële rente van vier procent, daar kan wel wat af, zou ik zeggen". Amsterdam was één van de weinig beurzen die niet ach ter Wall Street aanliep, toen daar een paar weken geleden de opleving kwam. "Er was hier dan ook weinig aanleiding toe. Dat heeft men goed gezien. De geloofwaar digheid is weg. Jaren achter een is door de regering bena drukt dat het tekort omlaag moet. Het is niet gebeurd. De sfeer van onzekerheid en ner vositeit is daaraan te wijten. Er is duidelijk behoefte aan een statement, aan een krach tig beleid, waar beleggers in kunnen geloven. Zolang dat uitblijft, is er pessimisme". In de komende miljoenennota, zoveel is al duidelijk, hangt ambtenaren een bevriezing van hun salaris boven het hoofd. Dat geldt ook de uitke ringen. De regering verwacht daar een positief effect van op het tekort. "Dat laatste is juist. Als er nu één zaak is waar we ons wat minder zorgen over hoeven maken dan zijn het de lonen. Loonbeheersing is, interna tionaal gezien, in Nederland de afgelopen jaren heel goed gegaan. Gezien de opstelling van de vakbeweging is er op dit moment ook geen aanlei ding tot somberheid op dat gebied. Voor economisch herstel is de financiering van bedrijven veel belangrijker. Ik heb het tot 1978 laten uit zoeken. Tussen toen en nu is er hier op de beurs geen emissie van een lokale indus trie meer geweest. (Van Itter sum bedoelt dat geen van de Nederlandse industriële be drijven de afgelopen jaren nog nieuwe aandelen heeft uitgegeven-red.). Dat is toch een teken aan de wand". U heeft bij uw aantreden vorig jaar sterk accent gelegd op de rol van de overheid in de po pularisering van aandelen bezit, maar er zijn natuurlijk meer kanten aan. Bij een aantal bedrijven is, vriende lijk gezegd, op top-niveau het een en ander mis gegaan. Aandeelhouders werden nau welijks geïnformeerd. Wat wel aan gegevens naar bui ten kwam, bleek niet altijd betrouwbaar. Dat werkt niet aanlokkelijk. "De informatie van bedrijven is van groot belang. In het verleden, toen de cijfers goed waren, hebben aandeelhou ders daar veel minder be hoefte aan gehad. Dat ligt nu heel anders. Ik kan u verze keren dat elk bericht van een bedrijf hier zorgvuldig wordt bekeken. Blijven we met vra gen zitten, dan wordt ophel dering gevraagd, organiseren we een gesprek en leggen wij eventuele bezwaren op tafel". Boskalis werd door de vereni ging op de vingers getikt. Dat is het enige geval dat naar buiten is gekomen. "Boskalis heeft een goede naam en daarom was het des te opmerkelijker dat informa tie over een tegenvaller zo lang binnenskamers is ge houden. Ook met dat bedrijf hebben we een gesprek ge had. Dat is bekend gewor den. Ik heb er geen behoefte aan om bedrijven aan de schandpaal te nagelen. Daar is niemand bij gebaat. We proberen zoveel mogelijk in der minne te schikken. Het geval van Boskalis heeft ie dereen duidelijk gemaakt dat het ons ernst is. Ook slecht nieuws dient door bedrijven zo snel mogelijk naar buiten te worden gebracht, anders kweek je wantrouwen. Wij zoeken de publiciteit mis schien wat minder, maar weest u verzekerd dat wij be drijven nauwlettend volgen". door Ton van Brussel Piet Lakeman. van de stichting onderzoek bedrijfsinformatie zoekt de publiciteit wel. Een lezer belde laatst met de vraag waarom de effecten- "Dat is een mooie vraag. Kijk, als het gaat om een goede verslaglegging van bedrijven, staan wij daar positief tegen over. Dat willen wij ook. Maar u begrijpt waarschijn lijk dat wij met zijn optreden moeite hebben. Hij roept toch een beetje het beeld op van een heksenjager, op zoek naar slachtoffers. Dat is onze stijl niet". Centrale vraag blijft hoe "de grip" van de aandeelhouder op de onderneming verbeterd kan worden. Dat dat nodig is onderschrijft u ook. 'Natuurlijk. Ik heb daar wel ideeën over. Een aandeelhou dersvergadering als een soort Poolse landdag zoals we die nu wel eens zien. is niet de oplossing. Op de korte ter mijn zie ik de mogelijkheid van het instellen van een aan deelhouderscommissie, die veel meer dan de aandeel houdersvergadering een ge sprekspartner kan zijn van raden van bestuur en raden van commissarissen. Sommi ge mensen hebben daar be zwaar tegen, omdat leden van zo'n aandeelhouderscommis sie voorkennis kunnen dra- De Nederlandsche Bank zegt dat dat is gebeurd, maar de twijfel gebleven. Kritiek op een zo onaantast baar instituut is wellicht een te groot avontuur. "Tja, ach. Ik laat dat maar even zo. Ik constateer dat de Ne derlandsche Bank een pers conferentie heeft belegd en haar visie heeft gegeven Er is een soort openheid betracht, die in dit geval uniek is Als er nog een onderzoek komt naar de gang van zaken, dan wacht ik dat met u in span ning af. Ik kan alleen zeggen dat als ik de totale praktijk overzie, ik geen aanleiding heb om te veronderstellen dat de wet te kort schiet." De hervatte hausse van Wall Street stopte de verdere af braak van Amsterdam. Zon der deze steun zou het er voor onze beurs ook deze week slecht hebben uitgezien. De banken, scheep- en lucht vaart, en het lokale beursge- middelde, dus zonder de vijf internationals, begonnen maandag zelfs op het laagste punt van het jaar. Nadien krabbelde het koerspeil voor alle beursgroepen bij de bouw omhoog, zodat na vier dagen handel het algemeen beursgemiddelde iets boven de stand van vorige week vriidne uitkwam. Wall Street zorgde deze week voor de ene verrassing na de andere. Na drie dagen handel was het koerspeil al 25 pun ten gestegen en bereikte ni veaus die sinds vorig jaar au gustus niet meer zijn voorge komen. Na een aarzelende week. direct na Labour Day vorige week maandag, ziet het er nu naar uit dat de grote Newyorkse effectenbeurs de finitief de weg opwaarts ge kozen heeft. Of dit een eerste inzet zal wor den naar de Dow Jones-stand van 1000 wat sommige ver metele effectenhandelaren menen, moet echter nog wor den afgewacht. Daarvoor is de huidige beurs te oneven wichtig, want er heerst nog altijd een diepe recessie. Wel zorgde deze week enkele zeer optimistische uitlatingen van zeker niet de eerste de beste voor een hoopvoller en opti mistischer stemming. Zo verklaarde topman Smith van 's werelds grootste auto- fabriek General Motors zich aan de vooravond te bevin den van een grootse opleving in de autoverkopen en daar door zeer krachtig herstel van zijn concern General Motors zou zelfs vele miljoe nen extra auto's kunnen af zetten. Wall Street was zeer verbaasd, te meer daar de Amerikaanse auto-industrie een bijzonder slechte augus tusmaand achter de rug heeft en de verkopen in de eerste helft van september ook nog gemiddeld 20 procent bene den die van vorig jaar lagen. Een ander opmerkelijk geluid kwam van de bekende Ame rikaanse econoom Friedman, de vader van de monetaristi- sche financiële leer, die thans door veel centrale banken in de wereld in de praktijk wordt gebracht. Hij sprak zijn verwachting uit dat zich over afzienbare tijd een enor me prijsval voor de olie zou gaan aftekenen. Dit zou dan uiteindelijk halt houden tus sen de 10 en 12 dollar per vat van 159 liter, terwijl Saoedi- Arabië thans nog 34 dollar vraagt. Waarschijnlijk is deze uitspraak gebaseerd op hoop op meer vrede en rust in het Midden-Oosten, wat er door de nieuwe vredesplannen niet ongunstig uitzag, maar uuul ue inooru op ae pas go- kozen Libanese president weer teniet is gedaan. Een dergelijke prijsval van de ruwe olie zou voor de wester se conjunctuur niet ongun stig zijn, nu de huidige reces sie grotendeels op naam wordt geschreven van de twee oliecrises die sinds 1974 zijn opgetreden. Hoe dan ook, beide uitspraken brach ten vele kopers naar de beurs in Wall Street en joegen het koerspeil fors op. Later in de week trad een zekere consoli datie in, en werd er ten aan zien van de grote kans op een landelijke spoorwegstaking een afwachtende houding aangenomen. Ook in ons land was de ontwik keling op de obligatiemarkt positief, na enige aarzeling in het begin van de week. Na dien liep de index echter licht omhoog. Alleen de ban ken bleven onder druk en be gonnen zelfs slecht door de in brede bestaande vrees dat hier het einde van stroppen met scheeflopende debiteu ren nog niet in zicht is. Dit verschijnsel is trouwens we reldwijd, want voor de Ame rikaanse banken worden stroppen in Zuid-Amerika gevreesd nu daar veel landen vrijwel aan de grond zyn ge raakt. door C. Wagenaar Het bedrijfsnieuws was voorts, zoals gebruikelijk de laatste tijd, weer sterk gemengd met veel bijzonder slechte berich ten. maar ook goede en voor Ahold zelfs bijzonder gunsti ge. Dit concern kon in de eer ste helft van 1982, mede door zijn steeds grotere Ameri kaanse belangen rond 45 pro cent meer verdienen en zal, zo ziet het ernaar uit, ook ge heel 1982 met een flink hoge re winst afsluiten De koers was van tevoren al flink op gelopen en het het bij een matige reactie. Daarentegen stelde de Verenig de Bedrijven Bredero erg te leur door een flinke winstda ling en Van Berkel door nog dieper in het rood weg te zak ken. Het politieke spel nam, na de verkiezingen zijn be kende weg en de informateur haast zich niet. Alle topfigu ren van het politieke en be drijfsleven passeerden weer de re vu en namen de reeds bekende standpunt in. Als eerste stap wordt volgende week dinsdag het nieuwe parlementaire jaar geopend en de langzamerhand be rucht geworden Miljardenno ta gepresenteerd. Waar schijnlijk een slag in de lucht, zo is ook vorig jaar gebleken, toen de nieuwe regering van de vorige nota weinig heel het. Gezien de kritiek, die een aantal nu reeds bekend zijn de drastische voorstellen door links en rechts in de Ka mer en daarbuiten heeft on dervonden, hjkt dit lot ook de komende Miljoenennota weer beschoren. De beurs zal er zich niet druk over maken Ook al ging het gerucht de ronde doen dat ter vermy- ding van dubbele belasting de fiscale druk op de uit te keren winst zal worden ver laagd Groot waren de week verschillen in koers dan ook niet Elsevier-NDU en IHC-Inter herstelden zich met f5 en Emba kon door een meeval lend bedrijfsresultaat van f75 op f90 komen. Ook Uni lever en Koninklijke Petro leum trokken een paar gul den aan. Daartegenover stond een lange lyst van ver liezen van f2 tot fS. waaron der ook Wessanen ondanks een verdere winststijging van 12 procent in de eerste helft van 1982 w&z lÊÈÈfr' l Fèr- Is - F !T f|:i ""«'1 gen van bedrijfsnieuws en dat ook ten eigen voordeel zouden kunnen benutten. Ik zie dat bezwaar niet zo De aandeelhouders kiezen im mers hun eigen VHtcpn woordigers Het moet als een zaak van vertrouwen te rege len zyn". "Op de lange termijn moet de samenstelling van de raad van commissarissen veran derd worden. Eenderde aan deelhouders, eenderde werk nemers en eenderde geza menlijk te benoemen Dat lijkt mij het beste uitgangs punt". Beide oplossingen maken u nief populair tn ondernemers- kring. "Dat is best mogelijk Het gaat mij niet om populariteit Er wordt altijd gezegd de raad van commissarissen moet als eenheid kunnen opereren en niet met verschillende belan gen zitten. Ik zie dat bezwaar niet zo. Ook een evenwichti ge raad van commissansen zoals ik die voorstel kan heel goed een eenheid zijn. De in spraak van aandeelhouders is nu onvoldoende. Dat is niet in het belang van de financie ring van een bedryf." Problemen gaan ook aan de banken niet voorbij. U bent zelf als ambtenaar betrokken geweest bij de opzet van de wet toezicht kredietwezen, het instrument waarmee de Ne derlandsche Bank toezicht kan houden op de gang van zaken bij de banken. De pro blemen bij de Tilburgsche Hy potheekbank hebben een dis cussie tot gevolg gehad over de rol ion de Nederlandsche Bank. Ruwweg zyn er twee visies, de ene komt er op neer dat de wet onvoldoende handvat biedt om in een ge val als dat van de Tilburg sche doelmatig op te treden in de andere visie voldoet de wet goed. maar heeft de Ne derlandsche Bank gefaald. "Ik begrijp waar u heen wilt en u begrijpt neem ik aan mijn positie". (Na een uitwisseling van glim lachen en de constatering dat we elkaar prima begrijpen) Laat ik de vraag anders for muleren. Vindt u. gezien de problemen die er bij banken zijn geweest, dat de wet vol doet of zegt u gezien het doel dat we destijds bij de voorbe reiding hebben gesteld, noopt de praktijk toch tot een wets- aanpassing Na wederom een aarzeling: "Laat ik er dit van zeggen. De suggestie die is gewekt dat de Nederlandsche Bank met de wet in de hand dit soort situa ties kan voorkomen is niet juist. De Nederlandsche Bank kan nooit voor een fail lissement bij een bank ver antwoordelijk worden ge steld. Waar het om gaat is dat de Nederlandsche Bank de kansen benut die de wet biedt om een bank in moei lijkheden een zg zachte lan ding te geven". Zijn komst was vorig jaar voor wie er behoefte aan had de bevestiging van een hardnekkig vooroordeel. Een baron als opvolger van Korthals Altes, de terugtredende voorzitter van de Vereniging voor de Effectenhandel, daarmee scoorde de Amsterdamse Effectenbeurs weer hoog als "sociëteit voor welgestelde heren". Maar al tijdens zijn eerste confrontatie met journalisten, vorig jaar oktober, liet drs. B. F. baron van Ittersum geen twijfel over zijn ambities. De wat hij noemde "ont-mytholigisering" van de beurs werd een belangrij ke doelstelling. En hoewel paleisrevoluties in Berlages schepping aan het Damrak ach terwege zijn gebleven, kan de bezoeker de waar mogelijk door Van Ittersum betrachte "openheid van bedrijf moeilijk ontgaan. Zijn eerste jaar is allesbehalve vrolijk verlopen. De overheid mag dan een wat onderne mers- en beleggersvriendelijker koers varen, erg overtuigend is dat in die kring nog niet overgekomen. Het aantal faillissementen nam wederom toe. Veel grote bedrijven, waar onder een aantal banken, kwamen in problemen en soms zelfs in opspraak. In zo'n kli maat is stimulering van aandelenbezit, ook al één van zijn doelstellingen, een bijkans onmogelijke zaak. Een gesprek met Van Ittersum, over de betrouwbaarheid van bedrijfs informatie, de verbetering van de positie van aandeelhouders en natuurlijk het financie ringstekort van de overheid. Drs. B.F. baron van Ittersum (1939) studeerde economische wetenschap pen aan de universiteit Amsterdam en trad in 1967 in dienst van het ministerie van financiën, waar hij beleidsmede werker werd op de afdeling internationale monetaire zaken. Drie jaar later werd hij assistent van dr. P. Lieftinck, destijds topman van de Wereldbank en het Internationaal Monetair Fonds in Washington. In 1976 werd hij directeur binnenlands geldwezen op het ministerie van finaniën, een jaar later directeur buitenlandse financiële betrekkingen. Vorig jaar werd hij voorzitter van de Verniging voor de Effectenhand el. (Foto: Peter Senteur)

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 23