E"" Steeds meer concurrentie op postordermarkt Kopen op afstand ZATERDAG 18 SEPTEMBER 1982 PAGINA 21 Postorderbedrijven zijn niet meer weg te den ken uit onze samenle ving. Vooral voor men sen die de deur niet uit kunnen of willen, kun nen ze een uitkomst zijn. Wie bij de grote postor derbedrijven wat koopt moet er reke ning mee houden dat het niet altijd even soepel verloopt. Soms moet men wekenlang wachten op het bestel de artikel. Bovendien is kopen op afbetaling een peperdure zaak. Nederland kent nogal wat postorderbedrij ven. Wehkamp is de bekendste. Maar naast hem hebben Ter Meu- len, Neckermann, Keurkoop (V en D), Quelle en Otto zich een plaatsje op de Neder landse markt weten te veroveren. En sinds een paar dagen heeft De Bijenkorf, onder de naam 'Thuis Service', zich bij hen gevoegd. Is er dan nog plaats voor een nieuw postorder bedrijf in ons land? Blijkbaar, want De Bijenkorf zal niet over één nacht ijs gaan. De Nederlandse economie gaat, iedereen weet dat zo langzamerhand wel, door een diep dal. Merken de postorder bedrijven dat ook? Naar welke artikelen is met name vraag? Wordt er bij de postor derbedrijven veel op krediet gekocht? Hoe duur is dat? Wie kun nen zij tot hun klan tenkring rekenen? Vragen voldoende. door Jan Westerlaken Kopen op afstand kan proble men opleieren. Heel vaak verloopt de communicatie moeizaam. Een tweede moei lijkheid is hoe gemakkelijk dubieuze bedrijfjes, die even gauw hun zakken willen vul len. de kop kunnen opsteken. Eurokoop is daar een voor beeld van. Het bedrijf bood in een advertentie een fles cog nac. een slof sigaretten en een fles parfum roor 16.50 aan. Dat kon niet. Justitie legde net op tijd beslag op enkele postzakken vol girokaarten. De Consumentenbond adviseert daarom nooit in te gaan op aanbiedingen van bedrijven die u niet kent. hoe aantrek kelijk zij er ook uitzien. Nog belangrijker is, dat u nóóit vooruit moet betalen Eerst afwachten of het wel be trouwbaar is. is het parool Zendingen onder rembours (de kosten aan de postbode betalenbieden iets meer ze kerheid Maar ook in dit ge val kan het gekochte niet uan- tevoren worden bekeken. De meeste zekerheid biedt zicht- zending. Bevalt het bestelde artikel niet. dan kunt u dit te rugsturen. Wel op tijd Maak daarbij gebruik van het te- rugbezorgtngsbewijs. Zo kunt u altijd bewijzen dat u toat hebt teruggestuurd. Kopen per post is niets voor mensen die vergeetachtig zijn. Zicht- zending is aardig, maar je moet hel wél op tijd terugstu- Af en toe komt het voor dat een klant ten onrechte een reke ning krijgt gepresenteerd. Hij of zij heeft mets besteld of het bestelde al teruggezonden. Laat in zo'n geval iets ran u horen. Doet u dit niet dan krijgt u gegarandeerd een in cassobureau aan de deur Zoek contact met het betrok ken bedrijf en wijs het op de vergissing. Van elke brief die u verstuurt moet u kopteen maken. Een dikke catalogus, mooie plaatjes, gillende koppen. Kortom; thuis, heerlijk op de bank, winkelen. Anders ge zegd: kopen per post. De meeste Nederland se gezinnen kennen het fenomeen postorderbe drijf. Hebben er wel eens zaken mee ge daan. En toch.... De omzet van deze be drijven is nauwelijks twee procent van wat de warenhuizen verko pen. Het kopen via een boek en het met de post laten bezorgen, slaat dus niet écht aan. Hoe dat komt? De Neder lander is behoudend. Als 'ie iets koopt, wil hij dat direct kunnen betalen. Afbetalen, vin den de meesten, is ook niet alles. We schamen ons er een beetje voor. Waarom? Dat weten we zelf niet. Heel langzaam is er tóch een verande ring te bespeuren. Men durft op krediet te ko pen. Maar het is nog mondjesmaat. Wie per post koopt, zo heeft de Consumentenbond uitgere kend, is duur uit. 'Gierend' duur zelfs. De postorderbe drijven brengen rente-per centages van wel vijfentwin tig tot dertig procent en nog hoger in rekening. Erg veel zeggen de postorderbedrij ven daar zelf niet over. Er wordt té gemakkelijk over gedaan en het is allemaal té vaag, zegt de Consumenten bond. Duidelijkheid is daar om gewenst. Geld is ook hier dus het wacht woord. Ja kopen per post is niet alleen kostbaar maar ook omslachtig en soms draait het uit op een teleurstelling. Zeker, het is gemakkelijk en. zonder enig risico. Een arti kel dat niet aanstaat, kun je terugsturen. Plus dat je het gezeur van de verkoper niet hoeft aan te ho ren. Allemaal waar. Maar toch is er slechts twee pro cent van de bevolking dat ge bruik maakt van de diensten die de postorderbedrijven bieden. Markt Een gat in de markt dus. Zeker als je naar landen om ons heen of naar Amerika kijkt. Onze Oosterburen, Duits land, kopen eens zoveel (vier procent) via de post. De Ame rikanen spannen de kroon. Meer dan acht procent doet geregeld op deze manier za ken. Daar komt wél bij dat Nederland een goed winkel- apparaat, binnen redelijke af stand. heeft. Vandaar wel licht die twee procent. De Bijenkorf, een warenhuis dat dik in de rode cijfers zit, wil van die markt best een graantje meepikken. Is daar om óók gaan postorderen. Maar wat zoekt een waren huis van 'standing', zo mag je De Bijenkorf toch wel noe men, op deze markt? "Heel simpel", laat woordvoer der Benninga weten, "we kregen steeds meer vragen uit alle delen van het land of bepaalde spulletjes ook op bestelling konden worden gedaan. Nou, daar zijn we op ingesprongen. We beginnen in het klein. Met een artikel of veertig. De Bijenkorf speelt gewoon in op een be hoefte. Nee, we richten ons absoluut niet specifiek op postorderen. Zeker, er zit groei in die markt. Je kunt op die manier een stuk omzet veroveren, maar bepaald niet met de pretentie om de grote collega's te beconcurreren. De opzet is het pakket uit te breiden en niet gigantisch te groeien. Althans, niet op kor te termijn. De winkel blijft hoofdzaak. Ja, als dat postor deren aanslaat, zullen we wel moeten uitbreiden." Géén aparte afdeling dus voor De Bijenkorf en géén extra personeel voor dit werk. Ie dereen die erbij betrokken is steekt zijn handen wat meer uit de mouwen en dan moet het lukken. De enige afdeling die het werkelijk wat druk ker krijgt is de paktafel. Reclame De Bijenkorf-postordercatalo gus heeft de vorm van een af zonderlijk katern in het maandblad 'Bij', het journaal van het warenhuis. Dat post orderkatern draait bovendien mee in twee damesbladen. Op welk publiek mikt De Bij enkorf met haar Thuis Servi ce'? "Op iedere klant", licht Benninga toe. "We versprei den zevenhonderdduizend exemplaren van 'Bij' en be reiken met de damesbladen ook nog eens een kleine vier honderdduizend mensen. Meer dan een miljoen dus. We hopen klanten aan te trekken uit zowel de hogere-, midden- als lagere inkomens groepen." De start noemt Benninga hoop vol. De eerste bestellingen zijn al gedaan. De kopers mo gen uit twee mogelijkheden kiezen hoe zij wensen te beta len: in één keer of in termij nen. Wie op afbetaling koopt De concurrentie volgt de gedra gingen van Thuis Service' met argusogen. Een nieuwe kaper op de kust betekent af brokkeling van haar klanten bestand. Vinden zij dat er op de Nederlandse markt nii voldoende ruimte is voor het opzetten van een nieuw post orderbedrijf? De Bijenkorf zal het erg moei lijk krijgen, denkt Lydia Cop- pens van Otto. Overal daalt de omzet. De komst van een nieuw postorderbedrijf bete kent daarom voor de bestaan de inleveren. "Maar", voegt Lydia eraan toe, "wij hoeven, zoals bij Keurkoop wel het geval is, nog geen personeel op straat te zetten." Eenzelfde mening houdt de heer Goos van Neckermann erop na. "Een paar jaar gele den zou zo'n onderneming betere kansen hebben gehad, denk ik. De vraag is hoe De Bijenkorf dit gaat aanpak ken. Je moet in elk geval wel de nodige know how in huis hebben om zoiets op te zet ten. Zo maar met een postor derbedrijf beginnen is er echt niet bij." Stagnatie Tot voor kort mochten de post orderbedrijven niet klagen. De afnemers lieten zich niet onbetuigd en kochten be hoorlijk Maar hoe strakker de broekriem moest worden aangehaald, hoe minder Ne derland via de post ging ko pen. Die postorderbedrijven wringen zich in alle bochten om in de gunst van de klant te komen. Dure cadeaus wor den in het vooruitzicht ge steld als er wat wordt ge kocht. "Zoiets doe je uit pure armoe de", beweert direkteur Brand van Keurkoop. "Je wilt je verkoop opschroeven. Dus moet je wel met de een of an dere stunt komen. De postor derbedrijven hebben daarbij het geluk dat ze landelijk kunnen werken. Een kaartje op de bus doen kan iedereen. Want iemand die in Gronin gen woont, rijdt niet even naar Rotterdam om een mooie deken of wat dan ook te kopen. Weet je, hoe meer vrije tijd de mensen krijgen hoe minder tijd ze investeren om boodschappen te doen. Zaterdags winkelen is er toch nauwelijks meer bij? Stads mensen stappen na het werk vrijdag in de auto, nemen de catalogus mee en rijden naar hun caravan. Zo gaat dat te genwoordig heel vaak." Wie vooral mogen de postor derbedrijven tot hun klanten kring rekenen en wat wordt er omgezet? "De doorsnee-bevolking doet wel eens zaken met ons. Heus niet alleen maar mensen die op het platteland wonen", stelt Brand. "In het centrum van Amsterdam hebben we net zoveel kopers als in een klein dorp in de Achter hoek." Buurt De omzet van Wehkamp wordt voor veertig procent bepaald door klanten met een mo- daal-inkomen, dertig procent komt uit een iets hogere in komensklasse en de rest, dus ook dertig procent zijn de mensen met nog hoge re inkomens. De draagkracht van de koper is voor de post orderbedrijven moeilijk in te schatten. Dat levert soms ra re situaties op. Het kan daar om voorkomen dat iemand met een groot salaris minder krediet krijgt dan iemand met een krappe beurs. Wehkamp let daarnaast op de buurt waar een klant woont Er zijn wijken die als dubieus te boek staan. Vertrouwt Otto de zaak met helemaal, dan vraagt het een aanbetaling van vijfentwintig gulden. En Neckermann stuurt nieuwe klanten een vragenlijst die er niet om liegt. Rond de vijftig procent van alle Nederlanders die wel eens bij een postorderbedrijf kopen, doen dit op krediet. Slechts bij een paar bedrijven (Ter Meulen en Quelle) is het bo ter bij de vis. Omdat er steeds meer druk op Quelle wordt uitgeoefend om op afbetaling te kunnen kopen, is dit be drijf druk doende met het op zetten van zo'n systeem. De verwachting is dat kopers in de loop van het volgend voor jaar op krediet iets kunnen aanschaffen. "Dit zal niet al leen de klant aan je binden", denkt de heer Ter Maat, "maar het zal tevens omzet- verhogend werken." Mode is voor praktisch alle postorderbedrijven de basis waarop zij drijven De ver koop van degelijke, huishou delijke artikelen mag echter niet worden verwaarloosd. Keurkoop heeft, vooral de laatste tijd, een sterke groei gemerkt in de verkoop van horloges. "We hebben een duidelijke beschrijving bij al les en een vrijblijvende zicht- tijd. Ik denk dat dit een ijzer- sterk verkoopargument kan zijn. De mensen zijn zuinig op hun centjes Willen eerst de kat uit de boom kijken. Staat het artikel niet aan, dan kunnen ze het terugsturen. Dat doen ze eerder dan een warenhuis binnenstappen om hun geld terug te vra gen." Duur Het is al eerder aangestipt ko pen per post is duur De post orderbedrijven zelf ontken nen dat. Voor het gemak dat ze bieden brengen ze 'wat' in rekening en als je niet op rijd je afbetaling doet. moet je rente betalen De klanten be seften niet hóe duur kopen op krediet is. Omdat het maar De Consumentenbond is daar eens ingesprongen. Zijn con clusie is datje beter kunt spa ren om iets aan te schaften, dan het op afbetaling te ko pen. Scherp prijzen is haast onbe gonnen werk voor de postor derbedrijven. Het artikel is dan binnen de kortste tijd uitverkocht Maar hot blyft wél in de catalogus, die twee keer in een jaar wordt uitge geven, staan De vraag ernaar blijft dus gewoon doorgaan Een winkelier haalt het arti kel uit de etalage. Postorder bedrijven moeten dan klan ten teleurstellen. En dat kost kopers. Daarom moeten zy voorzichtig prijzen Relatief komen er weinig klachten, bij zowel de Consu mentenbond als de Neder landse Postorderbond, bin nen Klachten betreffen voor namelijk het moeizaam pra ten op afstand en over nota's van spullen die helemaal niet zijn gekocht. Bij die Postorderbond (hij ze telt in Delft) zijn bijna alle postorderbedrijven aangeslo ten. Zü bemiddelt als er pro blemen zdn. Af en toe mondt dit wel eens uit in een recht zaak. Veelal worden de moei lijkheden onderling opgelost. Ai een jaar of vijf wordt er ge praat over het in het leven roepen van een geschillen commissie. Hoe is de stand van zaken op dit moment' Mevrouw Paymans van de Ne derlandse Postorderbond: "We praten in oktober weer met de Consumentenbond en Konsumenten Kontakt Of die commissie dan gestalte zal krijgen is moeilijk te zeg gen Eén ding is zeker: zowel de postorderbedrijven als de bonden willen die geschillen commissie. Er zijn wat knel punten. Welke? Ik weet het niet precies. Het zal wel om geld draaien, denk ik."

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 21