"Jongen heeft op huishoudschool 'n prima leventje" Vooroordelen over "spinazie-aeademie" niet uit te roeien De huishoudschool, daar gingen toch altijd de meisjes naar toe die op de lagere school de plantjes water gaven en de meester mochten helpen? Aan hen was al dat leren niet besteed, ze gingen toch naar de huishoudschool. Daar leerden ze koken en bakken, naaien en verstellen, wassen en strijken. Daar werden ze, kortom, klaargestoomd voor het huisvrouwschap. Zo was het. Maar er is veel veranderd op de huishoudschool. In een ijltempo werd het van een instituut van praktische vorming veranderd in een school die de meisjes een respectabele hoeveelheid kennis meegeeft. Als geen énkel ander schooltype heeft de huishoudschool sedert de invoering van de Mammoetwet (1968) een voortrekkersrol gespeeld in de vernieuwing van het onderwijs. De naam huishoudschool, in de volksmond onuitroeibaar, is veranderd in Ihno: lager huishoud en nijverheids onderwijs. En wat nu in de middenschoolplannen staat, stond toen al hoog in het vaandel bij de vorming van de nieuwe huishoudschool. Differentiatie binnen de vakken, vakkenpakketten, doorstroom-mogelijkheden. Geruisloos werd de duur van de opleiding verhoogd van twee naar vier jaar. Is de huishoudschool volwassen geworden? De opleiding is dat zeer zeker. De tijd dat de meisjes elke week zeven uur onderricht kregen in strijken en naaien is voorgoed voorbij. De algemeen vormende vakken zijn nu in de meerderheid, de praktijkvakken worden de eerste jaren algemeen vormend gegeven. De huishoudschool van nu - we houden hardnekkig aan die naam vast - biedt de leerlingen wiskunde, handelskennis en machineschrijven naast gezondheidskunde en handvaardigheid. Aan koken wordt aandacht besteed, maar veel minder: "Als een meisje weet hoe ze aardappels moet koken hoefje dat niet vier jaar lang te herhalen". Door Miep Hoenson Er zit een hele filosofie achter het soort lessen dat nu op de huishoudschool wordt gegeven. Het komt er in het kort op neer dat de meisjes wordt geleerd hoe ze een oven moeten bedienen, én hoe ze een goede ovenschotel moeten maken. Ze worden wegwijs gemaakt in het bedienen van machines die het werk van de huisvrouw gedeeltelijk hebben overgenomen. Er is een vakken pakket, maar de vakken Nederlands en Engels zijn verplicht. Een perfecte huisvrouw ben je zeker niet na vier jaar huishoudschool; wel iemand die een grote stap verder is naar het toekomstige beroep. Maar onverminderd is het ima ge van de huishoudschool als spinazie-academie, en beang stigend groot is het aantal meisjes dat er als vanzelf sprekend naar toe wordt ge stuurd, want onderwijs blijft in Nederland nog een milieu gebonden aangelegenheid. Van de groep 'hoger gekwaü- ficeerden' komt maar vier procent in het lager beroeps onderwijs terecht. Bij de zo genaamde arbeiderskinderen is dat tien maal zo veel. Hun kansen om op een havo of vwo school te komen zijn weer vier keer zo klein. Naar de huishoudschool ga je als je 'stom' bent, als je toch wel trouwt. Vergeten wordt dat er in deze tijden meer dan ooit behoefte is aan vakge richt, praktisch onderwijs. Vergeten wordt ook dat de huishoudschool wel degelijk ook theoretische kennis do ceert. De enigen die daar weet van hebben zijn de ou ders, want bij hen is de te leurstelling vaak groot. Ze hadden gedacht dat Marietje wel zou leren hoe ze een per fecte maaltijd in elkaar moet draaien en hoe een jurk te naaien, maar Marietje krijgt wiskunde en handelskennis, textiele werkvormen in plaats van naaien. Zomaar wat geblader in wille keurige lesboeken, en de ver bazing is groot. Het zou aar dig zijn om een test te doen onder een willekeurig aantal Nederlanders. En dan maar kijken hoe ver hun kennis 'op huishoudschool-niveau' reikt. Want wie weet wat een gondola is? Kent u een om schrijving voor preselectie? Wat is collecterende handel? Maak eens een vierkantstel ling, een staafdiagram? De klas Een les 'winkel praktijk', voor een groep derdeklassers die dat vak hebben gekozen. Handelskennis is een belang rijk bestanddeel-van dit vak, maar er wordt ook 'winkeltje gespeeld'. De meisjes hebben daartoe een toonbank en een groot rek met levensmidde len tot hun beschikking. Theorie en praKtijK wisselen elkaar af in de lessen, en dat is precies waar het de docen ten van de huishoudschool om gaat. De docente 'winkel praktijk', tussen het ru moer van de les door: "Han delskennis is voor een ver koopster net zo belangrijk als omgangsvormen. Ik weet 't, er wordt neergekeken op het vak van verkoopster. Soms ook door de leerlingen zelf. Maar ik hamer er altijd op dat het een eenvoudig vak lijkt, maar dat je houding achter de toonbank zo ontzettend belangrijk is. Als je het niet goed doet kan het je baas klanten kosten. Daarom leg ik ook zo de nadruk op het praten van ABN. algemeen beschaafd Nederlands". De meisjes zijn tijdens die les extra rumoerig, waarschijn lijk vanwege de aanwezig heid van de verslaggeefster. De docente blijft geduldig, al is het geschreeuw en gekrijs doodvermoeiend en al zijn de opmerkingen van het stel af en toe om witheet van te wor den. Een docente van de huishoud school aan de Touissantkade: "Het is elke les weer een ge vecht. De eerste vijf minuten zijn bepalend voor het al dan niet slagen van je les. Daarbij is het belangrijk dat je de leidster, de brutaalste, voor je wint. Met een grapje of een mopje, dat haar bevalt. Lukt je dat, dan lukt de les. Ben je zelf geirriteerd, of kom je ló- ter binnen dan de meiden, dan kun je het wel vergeten". De lastigen Is de gemiddelde huishoud school-leerling lastiger dan ééntje van, pakweg, de havo? De schoolleidingen menen van niet: de leerlingen heb ben wel meer individuele aandacht nodig dan een ge middelde leerling van het middelbaar onderwijs, en dat krijgen ze dan ook. Er is het ihno-systeem, waarbij in klei ne groepjes wordt lesgege ven. En men werkt met ni veaus.: A, B of C. De leerlin gen kunnen elk vak in hun ei gen niveau volgen, waarbij C als hoogste geldt. Door het systeem zit niemand elkaar in de weg, want ieder een kan zelfstandig aan het werk. zonder op een ander te hoeven wachten. Vanwege die vele aandacht is het bestaan als docent lhno nogal slopend. Lerares Ineke de Vos van de lhno Boshui zen: "Je bent 's avonds vaak dood- en doodmoe. Natuur lijk weet ik dat het pubers zijn, en dat leerlingen van een ander schooltype ook geen lieverdjes zijn. Maar ik denk dat huishoudschool-leerlin gen veel directer zijn in het uiten van hun emoties. Een meisje kan in tranen uit barsten als haar vriendin in de pauze met een ander meis je praat. Er wordt in zo'n klas wat afgeruzied en afgehuild. Op de huishoudschool kan en mag veel. Praten tijdens de les is heel gewoon. De docen ten krygen heel wat naar hun hoofd geslingerd: 'juf, je ben niet goed bij je hoofd'. De juf blijft rustig doorgaan. Zelfstandig Toch werpt dit vrije systeem ook zijn vruchten af. Het gaat er om dat de leerlingen zo zelfstandig mogelijk worden gemaakt. Er bestaat daarom praktisch geen les waar de le raar een uur lang staat te do ceren. Zélf doen, zélf opzoe ken, zelfstandig werkstuk ken maken, daar wordt steeds op gehamerd- Tijdens de les gezondheidskun de zitten vierdeklassers rus tig in groepjes te werken. Ge deeltelijk kunnen ze zelf de invulling van de les bepalen. Zo wordt er af en toe een schoonheidsspecialiste of een kapper naar de school ge haald om over hun werk te vertellen. Er wordt een film gedraaid of de leerlingen on dernemen een excursie. De juf: "Het is echt leuk werken met zo'n vierde klas. Ze zijn heel wat gemotiveer der dan de derdeklassers, voor wie het examen nog ver weg is. Maar ja, anderzijds vind ik het weer zielig, want je zit ze op te porren om hun best te doen terwijl ze waar schijnlijk niet aan de bak ko men straks. Het is nu een maal zo dat mavoklanten meer gewaardeerd worden op de arbeidsmarkt, terwijl zij hier misschien veel verder zijn. Zelfstandiger ook". De arbeidsmarkt Het diploma lhno biedt op zich weinig mogelijkheden. Na vier jaar huishoudschool worden de meisjes op het Ar beidsbureau nog als 'onge schoold' ingeschreven. Een absurde situatie, temeer daar het diploma van de LTS wel het predikaat geschoold ople vert. Het theoretisch examen van LTS en lhno zijn exact gelijk. Het examen Neder lands, Engels en Machine- schrijven zijn identiek aan die van de leao, de lagere eco nomisch administratieve op leiding. Adjunct-directrice Van de Ven van de lhno "De Noorderwiek": "*Ija daar moet echt iets aan ge beuren. Leerlingen van het lhno studeren af in een be paalde richting. Verkoop praktijk, textielverwerkende beroepen, kantoorpraktijk, verzorgende beroepen. Toch heten ze ongeschoold te zijn. Ik strijd dan ook voor een ho gere waardering van deze op leiding. Je kunt er echt heel veel kanten mee op. Het is onnodig om van de huishoudschool naar de ma vo door te stromen. Ander som is veel gebruikelijker. Maar met dit diploma kun je dóór" De vergaarbak De huishoudschool als vergaar bak. Het klinkt onaardig, maar in de praktijk werkt het zo. Want als je het dóér niet meer bolwerkt, dan kun je nergens anders meer naar toe. De doorstroming werkt - maar voornamelijk van bo ven naar beneden. Een lief ogend meisje (15 16). dat tijdens een rumoerige les machineschrijven rustig doorwerkt, verwoordt letter lijk hoe het beeld van het huishoudschoolmeisje ont staat: "Ik kon op de lagere school niet goed rekenen. Toen ik in de zesde zat werd ik tijdens de rekenles altijd naar de derde gestuurd. Maar dat was echt spychisch hoor, want nu heb ik een 8V4 voor wiskunde. Ze wil graag kapster worden, "maar ja, dat willen er zoveel hè? Ik mag van m'n moeder alles worden, behalve ser veerster. Want dat is m'n moeder zelf, en ze wil niet dat ik dat ook ga doen". Mevrouw Van de Ven: "Het is echt een uitzondering als net hier met een leerling niet meer lukt. Wanneer je ze van school afstuurt, wat moeten ze dan nog? Het zijn inder daad vaak meisjes die op de lagere school in een hoek zijn gedrukt. Hier, in kleinere groepen, bloeien ze weer op". De jongens Wat de toekomst van het lhno precies moge zijn, geen zin nig mens die daarop het ant woord weet. De plannen er voor volgen elkaar net zo rap op als het aantal onderwijs ministers. Daarom kunnen de schoolleidingen alleen op korte termijn plannen ma ken. Gaat de huishoudschool ooit hand in hand met de LTS"' Wordt het één, overkoepelen de vorm van lager beroeps onderwijs of voortgezet basis onderwijs? Één ding staat buiten kijf. Het moet moge lijk zijn dat jongens ook op de huishoudschool terecht kunnen. De scholen nemen al jaren jongens aan, "graag zelfs", zo roepen de leidin gen. "Als wij niet aan rol doorbreking werken, wie dan wel9" In de praktijk betekent dat een enkele jongen tussen een groep meiden. "Heel ge zond", zo oordelen directeu ren en directrices Lerares Ineke de Vos: "Nee hoor, zo'n jongen heeft het helemaal niet vervelend. Hij wordt geadoreerd door de meiden. Echt, de jongens hebben een prima leventje". Op het lhno aan de Touissant kade zijn momenteel geen jongens te bespeuren, maar in de voortgezette opleiding in datzelfde gebouw lopen er meerdere rond. Op het Galge water heeft zich dit school jaar geen enkele jongen ge meld, maar er is ooit wel eens iemand van de andere sexe gesignaleerd in de school banken. Mevrouw Van de Ven vindt het jammer dat het dit jaar niet het geval is. "Een heleboel jongens zouden hier goed op hun plaats zijn. Deze opleiding sluit goed aan bij de richting verzorgende be roepen. de verpleging bij voorbeeld. Een LTS-er die de ziekenverzorging in wil is op deze plek beter af' Het milieu De schoolleiding van de Bos huizen-s wil er niet graag aan. Praten over de afkomst, het milieu waarin de leerlingen thuishoren, is een pijnlijke aangelegenheid "Het is natuurlyk traditie dat meisje uit een z.g arbeiders milieu automatisch naar de huishoudschool gaan", geeft adjunct-directeur Van de Niet toe "Dat er drempels te zijn, dat weten we alleméal. Probeer zo'n cultuur maar eens in een paar jaar te veranderen Dat duurt jaren en jaren. Het enige dat wij kunnen doen is zorgen voor goede doorstroommoge lijkheden. Je kunt die kinde ren ook niet uit hun sociale context halen, dat zie je aan de kinderen van de buiten landse werknemers". Lerares Ineke de Vos wil dat ook niet. Wel brengt ze haar leerlingen zoveel mogelijk goede omgangsvormen bij. "Ik leer ze bij wijze van spre ken met mes en vork eten, maar dan op een speelse ma nier. Zo van: als je in een res taurant zit te eten kun je het niet móken om alleen je vork te gebruiken En als ze bij voorbeeld een baantje heb ben voor de zaterdagen, dan probeer ik hen ervan U OW tuigen dat ze niet de hele dag op kauwgom moeten lopen kauwen. Ik denk dat je niet teveel moet doen. Je moet ze sterk maken in hun eigen mi lieu, dat is beter dan hen eruit te tillen" Het dubbeltje Een lerares "Het is nog steeds zo dat als je voor een dubbel tje geboren bent, je nooit een kwartje wordt. Daarvan ben ik in al die jaren lesgeven wel overtuigd geraakt. Niet voor niets zijn de leerlingen zo fel ze komen uit de bevolkings groep waar de klappen het eerste vallen. Vaak zijn hun vaders werkloos, of afge keurd En de paar leerhngeen uit de hogere milieus hebben het heel moeilijk. Ze worden gepest, ze worden be schouwd als trutten. Die meisjes vallen er buiten, of ze passen zich heel snel aan. Dan komen ze thuis met kna loranje lippenstift, en dan krijgen ze dé ér weer moeilijk heden" Een les 'levensvragen', eerste klas, het groepsgesprek Elk meisje vertelt iets over haar huiselijke omstandigheden. Kan het mooier voor dit ver haal? De beroepen van de vaders va riëren van metselaar (nu werkloos). betonvlechter. handelaar, chaufTeur, onder houdsmonteur De eerlijke beroepen Er zit geen ambte naar bij, noch de welbekende employeé van de Shell. Be roepen waarmee je op de middelbare school werd doodgegooid De moeders zijn 'gewoon huis vrouw'. De lerares haakt daar gelijk op in: "Wat nou. ge woon huisvrouw9 Waarom nou gewóón9 Dat is toch ook een vak. of niet soms?" Afgaande op de reacties van de eersteklassers vinden zij van niet Het nijverheidsonderwijs mag dan radicaal zgn gewijzigd van opzet, het zal jaren duren voordat de daarover heersen de mentaliteit ook is veran derd Ook onder de leerlin gen zelf. zo blgkt al uit bo venstaande opmerkingen van de eerste klassorties Ineke de Vos van Boshuizen tot slot: "De buitenwereld vindt de huishoudschool nog steeds een ordinaire school, waarin mooie meiden de bo ventoon voeren Dat is heel jammer Maar het vervelende is dat het gros van de meiden hier op school niets liever wil dan trouwen. Als je de uitzet- boekjes eens zou zien die door de klas circuleren - op hun vgftiendc zijn ze al druk aan 't sparen voor hun uitzet en ze trouwen nog altgd nog héél vroeg". -«Tm Een klas vol havo-, mavo- of huishoudschoolklanten? Aan de entourage is het niet meer te zien, maar dit is een derde klas huishoudschool-leerlingen.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 15