Israël zet door in West-Beiroet Lipsld in Warschau opgepakt Marcos in Washington "voor foto met Reagan VS in Libanon aan de zijlijn Noodsituatie door staking in ziekenhuis Paramaribo Gracia had beroertej zorgen om Stephanie Regering Begin eenstemmig Parlement laagt EG-ras J voor hof Arafat vraagt vredestroepen Beiroet terug VRIJDAG 17 SEPTEMBER 1982 PARAMARIBO (ANP) - Het academisch ziekenhuis in de Surinaamse hoofdstad Para maribo is leeg. Het is getrof fen door een staking van het verplegend en het huishou delijk personeel in hun strijd om een forse salarisverho ging en vrije geneeskundige behandeling. Woensdag namen de artsen vanwege de noodsituatie in de ziekeninrichting unaniem het besluit ook het werk neer te leggen en zich solidair te verklaren met het personeel. De vakbond van het perso neel heeft alleen dispensatie verleend aan de afdeling van de eerste hulp bij ongeluk ken en de kinderafdeling. De situatie is van dien aard dat de patiënten in het acade misch ziekenhuis moesten worden geevaueerd. Zij zijn in andere ziekenhuizen on dergebracht. Minister Badrisen Sital van volksgezondheid heeft in middels militairen ingezet, niet alleen om de orde en de rust binnen een buiten het gebouwencomplex te hand haven, maar ook om werk zaamheden van allerlei aard te verrichten. De militairen helpen ook bij de evacuatie van de zieken. Het bestuur van de politiebond heeft terstond in een verkla ring meegedeeld het niet eens te zijn met het inzetten van militairen in het geschil tussen de bond van het per soneel bij het academisch zie kenhuis en de minister van volksgezondheid. Gezegd wordt dat de politie by uit stek het aangewezen korps is dat in zulke gevallen moet optreden voor het handhaven van de openbare orde, rust en veiligheid van personen en goederen. Ondanks de staking zijn woensdagmorgen twee per sonen geopereerd omdat het spoedgevallen waren. Verder is aan de afdeling cardiologie dispensatie verleend opdat vier hartpatiënten die woens dag uit Nederland zijn aange komen kunnen worden opge vangen en begeleid. Buitenland WARSCHAU (Reuter/DPA) - De Poolse politie heeft gisteren pro fessor Jan Jozef Lipski gearres teerd, één van de oprichters van de oppositiegroep KOR. Kipski was woensdag vrijwillig vanuit Londen naar Warschau terugge keerd. omdat hij vindt dat de Poolse arbeiders niet de indruk moeten krijgen dat de intellec tuelen hen in de steek laten Lipski werd gisterochtend vroeg door twee politiemannen van huis gehaald, en zijn vrouw kreeg later te horen dat hij for meel in staat van beschuldiging is gesteld. Hem wordt samen zwering voor een gewelddadige omverwerping van de maat schappelijke orde in Polen ten laste geleed. De 56-jarige Lipski, die aan een hartkwaal lijdt, werd in mei door de Poolse autoriteiten vrijgela ten. Hij kreeg toen toestemming om voor een medische behande ling naar Londen te reizen. We gens verblijf in het buitenland zou hij bij verstek veroordeeld worden. Op samenzwering tegen de staat staat als maximale straf de doodstraf De Poolse autoriteiten hebben ge probeerd besprekingen aan te knopen met de ondergrondse lei ding van Solidariteit, maar het aanbod is niet aanvaard. Dit heeft de Poolse minister van bin nenlandse zaken, Czeslau Kiszc- zak gisteren in het parlement verklaard. Volgens de minister hebben de au toriteiten sinds april geprobeerd met de drie voornaamste onder gedoken vakbondsleiders te pra ten. Hun veiligheid zou worden gegarandeerd. In de Poolse stad Wroclaw zijn woensdagavond ongeregeldhe den uitgebroken na afloop van een voetbalwedstrijd tussen een plaatselijk elftal en een club uit Moskou. De incidenten duurden ruim vier uur, zo is gisteren van goedingelichte zijde in Warschau vernomen. In Wroclaw geldt sinds de betogin gen van 31 augustus, waarbij hier een dode viel. een uitgaansver bod, maar dat was woensdag op geheven voor mensen die een kartje voor de voetbalwedstrijd hadden. Volgens een zegsman maakte de militie gebruik van waterkanonnen en traangas om de straten schoon te vegen. Er zijn een vijftiental arrestaties verricht. Minister van binnenlandse zaken Czeslaw Kiszczak zei gisteren in het parlement dat op 31 augustus is gedemonstreerd in 66 steden. Aan de kant van de betogers vie len vier doden en ruim honderd gewonden, en aan de kant van de ordehandhavers vielen 295 ge wonden bij de militie en vijf bij het leger, aldus Kiszczak. Hij stelde de ondergrondse leiding van Solidariteit, die tot de beto gers had opgeroepen, verant woordelijk voor de slachtoffers van de incidenten. Minister Kiszczak van binnenlandse zaken mhr uu.il iiei wuie nuis. BEIROET - Het Israëlische kabinet heeft het leger gisteravond na een spoedzitting op dracht gegeven posities in West-Beiroet te ontruimen zodra het mogelijk is deze aan het Libanese leger over te dragen. Volgens Israëlische bronnen was de bezetting van West- Beiroet door de Israëli's gecoördineerd met het Libanese leger, teneinde orde en rust te handhaven en bloedvergieten en chaos te voorkomen na de moord op Beshir Gemayel. MONTE CARLO (UPI) - Prinses Gracia van Monaco is achter het stuur door een hersenbloeding getroffen. Haar 17-jarige dochter Stephanie probeerde vergeefs de auto, die op een bergweg reed. met de handrem tot stilstand te brengen. Deze lezing van het ongeval is gis teren gegeven door dr. Jean Du- play, directeur van de afdeling neurochirurgie van het zieken huis in Nice. Hij was de eerste arts die de twee vrouwen na het fatale ongeluk onderzocht. Het hof in Monte Carlo heeft nu ook bekendgemaakt dat de toe stand van de 17-jarige prinses Stephanie ernstiger is dan zich in eerste instantie had laten aanzien na het auto-ongeluk dat haar moeder het leven kostte. "Er is iets niet in orde met haar nek", zei een woerd voerster, "en zij verkeert nog steeds in shock-toe- stand". Tot gisteren is volgehouden dat Stephanie slechts oppervlakkige kneuzingen had opgelopen. Op de begrafenis morgen, wordt Nederland vertegenwoordigd door Prins Bernhard, Engeland door prinses Diana, Frankrijk door mevr. Mitterrand en Belgié door koning Boudewijn en zijn vrouw Fabiola. Nancy Reagan zal mede namens haar man de plechtigheden bijwonen. Een nieuwslezer van de Franse te levisie is door zijn meederen ge schorst omdat hij over prinses Gracia had gezegd dat zij het "schoolvoorbeeld van fondant- geluk" was geweest, geluk "tot ziekelijke proporties opgeblazen door de roddelpers". "Ik heb niet het gevoel dat ik op een graf heb gespuwd", zei Ber nard Langlois, lezer van het mid- dagnieuws op het tweede net van de Franse televisie te zijner ver dediging. Hij zei te blijven bij wat hij gezegd had. Prijs voor Sipri PARIJS (DPA) - De organisatie van de Verenigde Naties voor on derwijs, wetenschap en cultuur (Unesco) heeft haar prijs voor de opvoeding tot vrede dit jaar toe gekend aan het internationaal in stituut voor vredesonderzoek in Stockholm (Sipri). De secretaris-generaal van de Unesco, Amadou Mahtar M'bow. zal de onderscheiding op 21 sep tember in de Franse hoofdstad overhandigen. WASHINGTON - De Filippijnse president Ferdinand Marcos is deze dagen op bezoek in de Ver enigde Staten: een notoire schender van mensenrechten die terwille van zijn thuisfront maar een ding verlangt: een foto van Marcos en Reagan op de stoep van het Witte Huis. De rode loper wordt te Washington dus uitgerold met dezelfde plichtmatigheid die doorgaans het handelen kenmerkt van een wereldmacht die niet te kieskeu rig mag zijn als het gaat om bondgenoten, zelfs al gaat het om staatshoofden van landen die met hun onderdanen niet zacht zinniger omspringen dan het ver maledijde Oostblok en die, zoals in het geval-Marcos, moordcom mando's op pad sturen om poli tieke tegenstanders uit de weg te Marcos is president van een voor malige Amerikaanse kolonie en weet zeer wel dat zijn binnen landse politieke wandaden nau welijks terzake doen in Washing- STRAATSBURG (ANP) - Het Eu ropees Parlement heeft gisteren met grote meerderheid een uniek besluit genomen. Op de 30ste verjaardag van het parle ment besloot men de Europese Raad, de ministers van de 10 lid staten, voor het Europees hof in Luxemburg te dagen, omdat de nationale regeringen in gebreke zijn gebleven bij het ontwikke len van een Europees vervoers beleid Dit omdat het Verdrag van Rome, ton, zolang hij zich maar als anti communistisch bastion manifes teert. Marcos staat voor ogen dat voor de Amerikaanse bases op de Filippijnen meer moet wor den betaald. De Amerikanen we ten zeker dat zij die bases niet mogen onderschatten, omdat een flink deel van het Ameri kaanse publiek zich nog kan her inneren dat de befaamde en ver guisde generaal Douglas MacAr- thur daar aan wal stapte, als in leiding voor de Japanse neder laag in het Verre Oosten. door Henk Kolb De VS doen hun uiterste best om de bondgenootschappen, die zij in alle uithoeken der aarde in het leven riepen na de Tweede We reldoorlog, in het leven te hou den. Marcos rekent erop dat de VS de zogenaamd verstandige waarbij de EG werd opgericht, voorschrijft dat het tot de taak van de raad behoort, behalve het landbouwbeleid, ook nieuwe vormen van beleid in te voeren. Op grond van artikel 175 van het verdrag is de raad in gebreke ge bleven, zo stelde het parlement vast. De Nederlandse christen-demo craat Jim Janssen van Raay. die namens de juridische commissie van het parlement advies uit bracht. vond de resolutie belang- keuze zullen maken tussen een dictator en een rode volksbewe ging. Waarom is Marcos zo belangrijk? De Filippijnen waren een onmis baar tussenstation ten tijde van de Vietnam-oorlog en zijn het nu omdat de VS ook wel willen we ten wat de Sowjets doen tussen Wladiwostok en de Vietnamese bases die zij met de Amerikaanse aftocht hebben geërfd. In ruil voor dat alles zullen de VS we derom worden aangesproken voor economische bijstand en militaire hulp. De Amerikaanse houding tegen over de Filippijnse dictator, die naar de ontwikkelingslanden conferentie in Cancun een vlieg tuig met eigen meubilair liet overvliegen, wordt gekenmerkt door het beginsel van een „goede samenwerking". Marcos en zijn gevreesde echtge note Imelda moeten overigens in een hotel logeren, omdat het pre sidentiële gastverblijf Blair Hou se wordt gerestaureerd. ryk omdat het parlement h* mee aantoont, geen rechten v loren te laten gaan. Hij vindt de verdragstekst zelfs aankr pingspunten om dc Europt Raad aan een termijn te bind bij het van de grond tillen v een gemeenschappelijk v voers beleid. De woordvoerder van de sociali: sche partij stelde dat nu mint werkloosheid zou hebben l staan, wanneer de raad niet in breke was gebleven. De actie was volgens de Israëlische regering ook noodzakelijk omdat gewapende Palestijnen in West- Beiroet zijn achtergebleven in door Jaap van Wesel Amin Gemayel, de oudste broer van de vermoorde president Beshir Gemayel wordt de offi ciële kandidaat voor het presi dentschap van Libanon. Amin Gemayel heeft de steun van de belangrijkste partij, de chris ten-rechtse Kataeb, zodat hij de beste kansen heeft om president te worden. Zijn keuze is opzien barend, aangezien Amin en Bes hir de afgelopen jaren politiek absoluut niet op één lijn zaten. Amin was helemaal niet en thousiast over de de nauwe sa menwerking van de falangisten met Israël, en voelde veel meer voor nauwere betrekkingen met Syrië. Vandaar dat de Israëli's zeer ge kant zijn tegen de keuze van Amin. En niet alleen de Israëli's overigens. Het christelijke Li banese Front, onder leiding van de 82-jarige oud-president Ca- mille Chamoun, bestaat uit een viertal partijen, waarvan de Kataeb de grootste is en meest al daarom ook de dienst uit maakt. Een van de andere par tijen, de nationaal liberale par tij van Camille Chamoun zelf. is evenmin voor Amin geporteerd. Vandaar dat Chamoun, die in de jaren vijftig al president van Li banon was, te kennen heeft ge geven een nieuwe presidentiële ambtstermijn voor zichzelf niet af te wijzen. sttyd met de overeenkomst die via de bemiddeling van de Ame rikaanse diplomaat Habib be reikt was. Deze rechtvaardiging kwam na de Amerikaanse be schuldiging dat de Israël's deze' overeenkomst hadden geschon den. evenals een belofte die de Israëlische regering eergisteren gedaan had dat het by een be perkte actie zou blijven. Het Israëlische kabinet kwam gis teravond in spoedzitting bijeen na een scherp protest van Ameri ka, waarin de eis was vervat dat Israël westelijk-Beiroet onmid dellijk diende te ontruimen. Niet alleen in Verenigde Staten maar ook binnen het Israëlische kabi net zelf bestond de mening dat premier Begin en minister van defensie Sharon op eigen gezag hadden gehandeld, zonder in stemming van de hele regering. Een aantal ministers had het on behaaglijke gevoel - net als tij dens de vorige fase van de oorlog - voor voldongen feiten te zijn ge plaatst. De regeringsbeslissing, die de in druk wekt aan de Amerikaanse eis tegemoet te komen - werd eenstemmig genomen. Het bete kent echter niet dat het Israëli sche leger onmiddellijk West- Beiroet zal verlaten, integendeel: de Israëli's zullen volgens deze beslissing in westelijk-Beiroet blijven om de zuiveringswerk zaamheden onder de linkse mili ties te voltooien alvorens de posi ties aan het Libanese leger over te dragen. De Amerikanen hadden eerder op de dag laten weten een resolutie in de Veiligheidsraad waann de ontruiming van West-Beiroet werd geëist te zullen steunen. De Veiligheidsraad was in spoedzit ting bijeengroepen op verzoek van een machteloze Libanese re gering. die hiermee naar het eni ge middel greep dat tot haar be schikking stond: een protest bij dit internationale lichaam over de Israëlische verovering van West-Beiroet De Libanese premier Shafil El Wazzan had eerder geprotesteerd tegen de Israëlische actie by de Amerikaanse regering en om on middellijke maatregelen ge vraagd. Vanwege het door de Is raëli's afgekondigde uitgaans verbod was hij niet bij machte persoonlijk de situatie te bespre ken met de Franse minister van buitenlandse zaken Cheysson, die voor een bliksembezoek van een dag naar Beiroet was overge vlogen. De Franse minister van buitenlandse zaken kon daarom alleen een bezoek brengen aan president Sar kis. ROME - Op de tweede dag van zijn bezoek aan Rome heeft de Pale stijnse leider Yasser Arafat voor een verrassing gezorgd door ty- dens zyn onderhoud met minis ter van buitenlandse zaken Emi- lio Colombo de terugkeer van de internationale controlemacht naar West-Beiroet aan te kaarten Arafat wees dc drie landen die de aftocht van de Palcstynse troe pen uit Libanon hebben gedekt, de Verenigde Staten, Frankrijk en Italië, op hun verantwoorde lijkheid voor de veiligheid van de bevolking in West-Beiroet. door Hein ten Kortenaar Volgens Arafat zouden de drie lan den hun troepen naar Beiroet moeten terugsturen om de Pale stijnse vluchtelingenkampen in het westclyk deel van de stad te beschermen tegen het Israeli sche leger. Zy zouden daar moe ten blyven tot de Israëli's zich to taal hebben teruggetrokken Colombo zou zich nog dezelfde avond, volgens een PLO-com- muniqué, in verbinding hebben gesteld met de Amerikaanse en Franse regering om de zaak te bespreken Ook de leider van de Italiaanse communistische par tij, Ennco Berlinguer. verklaarde dat de Italiaanse en andere troe pen terug moesten naar West- Beiroet om de, zoals hy zei, weer loze bevolking te beschermen. De christen-dcmoncraten zagen echter meer in een regeling waar bij de Palestynen aan de onder handelingstafel worden uitgeno digd Op een persconferentie aei Arafat later „De invasie van de afgelo pen dagen treft niet alleen Liba non en de Palestynen. maar ook de dne landen die hun troepen ter beschikking hadden gesteld" De PLO-lcider heeft zijn bezoek aan Italië overigens gisteravond plotsklpas afgebroken. Hy zou eigenlijk vanavond pas verlek ken Een reden werd niet ge noemd Volgens ingewyden is Arafat naar damascus vertrok ken. WASHINGTON - De Amerikaanse regering heeft de bezetting door Israël van West-Beiroet een schending genoemd van de vre desovereenkomst die in augus tus werd gesloten. Het ministerie van buitenlandse zaken heeft Is raël opgeroepen zijn troepen zo snel mogelijk uit West-Beiroet terug te trekken. Maar de smaak makers van het Amerikaanse Midden-Oostenbeleid weten zeer wel dat zij de joodse staat niet kunnen dwingen. De dood van Beshir Gemayel heeft een nau welijks aan de praktijk getoetste Amerikaanse politiek uitgehold. Sommige waarnemers in Washing ton putten hoop uit het feit dat alle politieke leiders in Libanon zich, op moslim-voorman Fran- jieh na. rond een doodkist ver enigden. en wijzen erop dat „dus" een basis zou moeten be staan voor een Libanees kabinet van nationale eenheid waarin moslims en christenen zich ter wille van 's lands belang zouden moeten verenigen. door Henk Kolb Anderen hebben geen moeite met Israëls greep naar West-Beiroet. omdat Begin de enige macht ver tegenwoordigt in het Midden- Oosten, die de garanties kan lO- ïsc en scheppen voor een Libanon dat in staat is zijn territoriale integri teit in eigen beheer te nemen. Terzelfder tijd houdt het Ameri kaanse ministerie van buiten landse zaken er rekening mee dat Israëls opmars in Beiroet het moeilijker zal maken Libanon te bevrijden van buitenlandse be moeienis. Niettemin blijft het zeker dat al leen de Amerikanen in het Mid den-Oosten de macht hebben om de verschillende regimes over te halen tot vreedzaam samenle ven. De Arabische top in Fez heeft daaraan - alle retoriek daar gelaten - bijgedragen, omdat niet alleen Jordanië een rol kreeg toe bedeeld. die zo doorslaggevend is als die van Arafat, maar ook Egypte een nieuwe toegang tot de Arabische wereld heeft gekre gen. die Moebaraks gezag ver sterkt. Aangezien daarbij noch de te Fez gesmede plannen, noch de Israëlische bedoelingen regel recht een uitweg bieden, kunnen de Amerikanen zich betrekkelyk comfortabel op de kruispunten van die routes bewegen. Arafats gang naar Rome en het op zichtig onthaal als Palestijnse leidsman dat hem elders ook ten deel zal vallen, dienen geen an der doel dan voorlopig de radica ler Palestijnse elementen uit tc schakelen. Maar een autoriteit als Henry Kissinger vindt dat een versterking van Arafats posi l gevaar meebrengt dat de Ha$jemitische koning Hoessein te weinig speelruimte krijgt om tc doen wat Amerika wil: binnen het grove raamwerk van Camp David meewerken aan een regio nale vrede waar by niemand ge zichtsverlies lydt. Hij voorziet dat zodoende een patstelling kan ontstaan en wat hij noemde „in tellectuele verwarring". Op de achtergrond van al deze overwegingen staat Reagan s plan voor de uiteindelijke vrede in het Midden-Oosten. Geprezen als de Amerikaanse president mag zyn vanwege dc doortasten de manier waarop hy het wegja gen van de PLO uit Libanon tot uitgangspunt heeft gemaakt voor een Amerikaans beleid, de dood van de jonge Gemayel ver eist meer inspanningen van Amerikaanse zijde om de radica le Arabische denkers in toom te houden. En het heeft de VS ge confronteerd met het onvermy- delyke feit dat Israël zyn macht wenst tc gebruiken om ervoor te zorgen dat allereerst de joodse staat aan zyn trekken komt. De realiteit is verder, dat de Ameri kanen Israël in het Midden-Oos ten als geallieerde dnngend no dig hebben en dat Begin als poli ticus registers bespeelt die Rea gan op zyn wereldomvattend or gel nog moet ontdekken TOKIO (AP) - De Britse premier Thatcher is op het ogenblik op "zaken reis" in Japan. Gisteren werd zij ontvangen door premier Suzuki en dat leverde bijgaand plaatje op. 11

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 9