:en missen effect Afhaken WD betreurd Vroeg uit de veren morgen? Duizenden woedende betogers hekelen kamerlid Centrum partij Studiegroep over overheidsuitgaven: Man dood na inslikken hasj in Pakistan Greenpeace vleugellam na vonnis van rechter Twee gewonden na startpech van DC-10 Vil i li Door informateur, PvdA, CDA en D'66 VRIJDAG 17 SEPTEMBER 1982 Binnenland PAGINA 7 DEN HAAG (GPD/ANP) - „Na de Tweede Wereldoorlog en vier jaar concentratiekamp heb ik gezegd: nooit meer fascisme. En nu moet ik dit meemaken". De man roept het tegen Joop den Uyl, die langs de 6000 demon stranten op het Binnenhof loopt op weg naar de beëdiging van de nieuwe kamerleden. Den Uyl zegt iets onverstaanbaars terug. Het lawaai is oorverdo vend. Janmaat, de leider van de racistische Centrumpartij, is zojuist langsgelopen, omstuwd door journalisten en camara's en nagejouwd door de demon stranten. Het laatste stuk moest hij tegen zijn zin hard rennen omdat er met eieren werd ge gooid. Demonstraties zijn er vaker ge weest op het Binnenhof in Den Haag. Nog niet zo vaak was het gezelschap zo gemengd: veel jongeren, veel ouderen en naar verhouding veel buitenlanders ook. Vertegenwoordigers van allerlei groepen lieten zich via borden en leuzen zien. De orga nisatie (enkele anti-fascismeco- mités uit onder meer Amster dam, Utrecht en Den Haag) riep voortdurend adhesiebetuigin gen om van allerlei maatschap pelijke organisaties. Veel spandoeken herinnerden aan het verzet, de concentratiekam pen en de moorden in de Twee de Wereldoorlog. Voor het eerst sinds die oorlog, wordt er ge zegd, zit er een fascist in het Ne derlandse parlement; en de schok is voor velen zo groot dat ze het risico van Janmaat een martelaar te maken voor lief hebben genomen. De emotie moest er gisteren uit. De 66-jarige man die Den Uyl aan sprak: „In onze verzetsgroep wordt er verdeeld over gedacht. Veel zijn bang dat je van hem een martelaar maakt, dat de monstreren averechts werkt. Maar vroeger werd er ook ge zwegen en dat heeft niet gehol pen". De omstreden man zelf liep uiter lijk onaangedaan door de ges candeerde leuzen tegen hem (onder meer 'Janmaat: rassen haat' en 'CP, weg ermee') twee maal langs de menigte. Tegen zijn zin in moest hij het laatste stuk op weg naar de vergader zaal. waar hij rond half vier 's middags beëdigd werd, hard hollend afleggen. Er werden eie ren gegooid. Later liet hij zich uitdagend voor het venster van het kamerrestaurant zien op de eerste etage. Toen na een halve minuut de menigte hem mas saal toeschreeuwde, hief hij zijn glas en liet zijn rug zien. De man liet zich ook tijdens de vergadering nadrukkelijk ken nen. Tevergeefs probeerde hij handen te schudden van enkele mede-kamerleden, die hem vol komen negeerden. Terwijl het CDA-kamerlid Faber verslag uitbracht over het functioneren van de stembureaus, probeerde Janmaat te interrumperen op een moment dat niemand er op verdacht was. Verbluft zag de Kamer toe hoe voorzitter Dol man hem overstemde met harde slagen van zijn voorzittersha mer. Janmaat had zich eerder ontevre den getoond over de plaats die hij toebedeeld had gekregen in de Tweede Kamer. Na protesten van de kleine christelijke frac ties tegen een eerder indelings- voorstel had het presidium van de Kamer een zodanige indeling gemaakt, dat Janmaat een plaats kreeg op de achterste bank in het zaalgedeelte dat links van de voorzitter ligt. Jan maat liet in een brief aan het presidium weten hierover onte vreden te zijn en op de eerste rij te willen zitten. Het presidium ging hier echter niet op in en bij de beëdiging van de Kamer gisteren nam Jan maat de hem toegewezen plaats op de achterste rij in. Spandoeken die herinneren aan de verschrikkingen van de Tweede Wereldoorlog op een afgeladen Binnenhof. DEN HAAG (UPI) - De invloed van de bezuinigingen in de afgelopen jaren op de om vang van de collectieve uitgaven (van overheid in semi-overheid) is betrekkelijk gering geweest. Het overschrijden en steeds verder verruimen van normen, het ontbreken van een meeijarig kader, de verkeerde invulling van ombuigingen en het niet goedmaken van overschrijdingen zijn daar de oorzaken van. Tot die conclusie komt de studie- groep begrotingsruimte, een ge zelschap van verschillende mi nisteries, dat optreedt als advies- KARACHI/DEN HAAG (ANP) - Een 25-jarige man uit Zeist is woensdagavond in Karachi (Pa kistan) overleden nadat hij op het vliegveld 15 zakjes met in to taal 250 gram hasj had ingeslikt om aanhoudingte voorkomen. Dit heeft het ministerie van bui tenlandse zaken gistermiddag bevestigd. De man, van Colombo via Karachi op doorreis naar Athene, werd bang toen douanebeambten ach terdochtig werden en slikte de plastic zakjes met hasj op een toi let in. Bij aankomst in het zie kenhuis bleek hij te zijn overle den. Nadat zijn maag was leegge pompt, werd de hasj aangetrof fen. WEERRAPPORTEN orgaan van de minister van fi nanciën, in een rapport dat giste ren is uitgebracht. Het rapport is ook aangeboden aan kabinetsin formateur Van Kemenade. Het realiseren van veel ombuigin gen is vaak zo weinig concreet geweest, aldus de studiegroep, dat niet is vast te stellen of die bezuinigingen zijn gelukt. De ombuigingen werden veelal via bepaalde verdeelsleutels over de departementen gespreid. Van een afweging van belangen kon op deze manier geen sprake zijn. Ook bestond een aantal ombui gingen uit vage maatregelen, waarvoor echter concrete bedra gen stonden ingevuld. De studiegroep doet in het rapport een aantal aanbevelingen die, volgens haar kunnen leiden tot een betere beheersbaarheid van de overheidsuitgaven. Tot die aanbevelingen behoren: meer behoudende uitgangspun ten; voortgaande meerjarenplanning van ombuigingen; een strakker gedisciplineerde be grotingsopstelling en een vroege start van het begro tingsoverleg, opdat er meer ruimte ontstaat voor de politieke discussie over de begrotingsop- zet. "Harde noten" Minister Van der Stee (financiën) zei gisteren nog niet de mening van het kabinet over het rapport te kunnen geven. Wei zal er op worden ingegaan in de Miljoe nennota, die dinsdag aan de Tweede Kamer wordt aangebo den. "Er worden harde noten in dit rap port gekraakt, maar het is ver standig lessen uit het verleden te leren", aldus de minister, die, zo goed als de opstellers van het rapport beseft dat onze collectie ve uitgaven trekken van onbe heersbaarheid gaan vertonen. "Wij hebben ons de cultuur van de bezuinigingen nog niet eigen gemaakt", meent de minister. In "net verleden werden begrotin gen voorbereid in een sfeer van economische groei, met ruime mogelijkheden voor de collectie ve uitgaven. Pijnlijke keuzes konden worden ontlopen. Men kon het ene doen en hoefde het andere niet te laten. De meeval lers waren minstens zo veelvul dig aan de orde als de tegenval lers, maar dat is volgens de mi nister nu heel anders. Hij gaf toe dat er in het verleden fouten zijn gemaakt, zonder ove rigens nadrukkelijk het boe tekleed te willen aantrekken. "Bepaalde beslissingen blijken pas achteraf onjuist te zijn ge weest, zoals mijn besluit om in 1980 een aanvullend beroep op de kapitaalmarkt te doen", aldus Van der Stee. UTRECHT (ANP) - Nadat ge handicapten gisteren een blokkade hadden gelegd voor de ingang van het Jaarbeursgebouw, waar de ge- handicaptenbond ANIB een con gres hield, ging minister Garde niers (volksgezondheid, links) in discussie met de demonstranten. De minister wil de eigen bijdrage van gehandicapten in beschermde woonvormen (bijv. Het Dorp) ver hogen en dat was de demonstran ten danig in het verkeerde keelgat geschoten. Daarom blokkeerden zij de toegang tot het Jaarbeursge bouw en eisten een gesprek met Gardeniers, die op een congres een toespraak zou afsteken. Na een ver hitte discussie met de betogers zeg de de bewindsvrouwe uiteindelijk toe over de eigen bijdrage te zullen gaan praten met een afvaardiging van de actievoerders. RAALTE - De rijkspolitie heeft in Raalte, Diepenveen en De venter negen vuurwapens, 900 patronen, tien radiozenders en een tv-installatie in beslag ge nomen. In verband hiermee zijn drie inwoners van Raalte, twee mannen uit Diepenveen en een man uit Deventer aangehouden. Ze zijn 18 tot 25 jaar oud. De vuurwapens waren volgens de politie niet bestemd voor crimi nele doeleinden. Ze werden ver handeld en gebruikt voor de jacht. AMSTERDAM (ANP) - "Het is af gelopen met de acties van Green peace op zee tegen het dumpen van radio-actief afval zoals wij die tot nu toe voerden. We zullen naar andere methoden moeten uitkijken om hiertegen te protes teren". Dit zei een woordvoerder van Greenpeace gisterenmiddag na de uitspraak in het kort geding dat tegen de organisatie was aan gespannen door het Energie-on derzoek Centrum Nederland en het Belgische Studiecentrum voor Kernenergie SCK. De vice-president van de recht bank in Amsterdam, mr. B.J. As- scher, bepaalde daarin dat Greenpeace zich in de toekomst dient te onthouden van acties die het storten van radio-actief afval door België en Nederland in zee bemoeilijken of beletten. Greenpeace mag de dumpschepen niet meer betreden met dit doel en mag ook niet meer met bootjes zo dicht bij een dump schip varen, dat de dumping hierdoor bemoeilijkt of belem merd wordt. Dit op straffe van vijftigduizend gulden per over treding van het verbod. De uitspraak van mr. Asscher is het vierde vonnis dat Greenpea ce in korte tijd op zijn dak knjgt In de gedingen die door de Britse maatschappij Atomic Energy Authority en het Energie-onder zoek Centrum Nederland tegen de milieu-organisatie werden aangespannen, werd Greenpeace steeds een stukje meer beknot in haar activiteiten In het laatste geding, waarin hij gisteren uitspraak deed, speelde het varen met bootjes onder de vallende vaten met radio-actief afval een belangrijke rol. Ook dat is nu verboden. SCHIPHOL (GPD) - Een passagier en een stewardess van een DC-10 van de KLM zijn gisteren in een ziekenhuis opgenomen nadat te gen twaalf uur het toestel waann zij zaten abrupt de start had moe ten afbreken De evacuatie van alle 258 inzittenden via glybanen was noodzakelijk omdat de tem peratuur van de remmen te hoog was opgelopen Er was kans op brand De DC-10 had naar Djed- dah en Abu Dhabi moeten vliegen. Gezagvoerder M J. P. Braspen ning brak de start van het vlieg- tuig af toen hij aanwijzingen kreeg dat twee van de dne moto ren niet goed functioneerden. De meters gaven aan dat de tempe ratuur niet hoog genoeg was en dit kon een aanwijzing zijn dat de stuwkracht van de motoren onvoldoende was. Aangezien het vliegtuig op dat mo ment nog niet de snelheid had bereikt waarop de start moet worden doorgezet - de DC-10 reed toen ongeveer 250 km per uur - kon de aanloop door sterk te remmen worden afgebroken Volgens de passagiers ging dit remmen weliswaar bruusk, maar niet ruw. Er volgde geen paniek aan boord. Terugrijdend naar het platvorm maakte de gezagvoer der bekend wat er was gebeurd en waarom hy terugging Intus sen is gebleken dat er met de mo toren niets aan de hand was. maar dat de meters zelf niet in orde waren. Nog terugrijdend en bijna aange komen bij de pier vanwaar de DC-10 was vertrokken, bleek de temperatuur van de Imker hoofd wielen op te lopen tot meer dan 225 graden Celsius, een ge volg van het afbreken van de start. De kans op brand moest niet worden uitgesloten, ook al omdat het vliegtuig een forse hoeveelheid brandstof vervoer de De gezagvoerder kondigde hierop aan dat alle inzittenden nu zo snel mogelijk het vliegtuig moesten verlaten. ADVERTENTIE Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Zd.Limburg Aberdeen Barcelona Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Mallorca Malta München Oslo Stockholm Casa Blanca Istanbul Las Palmas Tel-Aviv Tunis mist 21 mist 25 mist 26 mist 21 mist 26 mist 20 mist 23 mist 24 mist 26 licht bew. 27 licht bew.22 on bew. 29 licht bew. onbew. 28 half bew. 30 onbew. 28 onbew. 29 mist 26 licht bew. 17 onbew. 27 mist 26 onbew. 27 zwaar bew. 27 geheel bew. 27 onbew. 27 onbew. 21 bcht bew. 31 licht bew. 29 half bew. 21 mist 25 mist 25 zwaar bew. 25 half bew. 26 licht bew. 27 onbew. 29 half bew. DEN HAAG (GPD) - Kabinetsin formateur Jos van Kemenade be treurt het afhaken van de WD in de huidige fase van zijn werk zaamheden. Hij schrijft dit aan WD-onderhandelaar Nijpels, die Van Kemenade gistermiddag per brief op hoogte heeft gesteld van het besluit van zijn fractie. De onderhandelaars van PvdA, CDA en D'66 hebben ook nega tief op het WD-besluit gerea geerd. In zijn brief liet Nijpels weten dat verder praten in het kader van de informatie zinloos is. Dat komt doordat Van Kemenade zich vol gens Nijpels beperkt tot het on derzoeken van de mogelijkheden van een coalitie waarin de PvdA vertegenwoordigd is. De WD geeft echter de voorkeür aan een CDA-WD kabinet, omdat de programmatische verschillen tussen deze partijen kleiner zijn dan met de PvdA In zijn antwoord ontkent Van Ke menade dat zijn onderzoek al leen betrekking zou hebben op een coalitie met de PvdA. „Gelet op de inhoud van mijn opdracht richt ik mijn onderzoek op alle mogelijkheden voor de vorming van een kabinet dat zich verze kerd weet van een brede, dan wel zo breed mogelijke steun in de volksvertegenwoordiging", schrijft de informateur. „Dat ik daarbij mijn aandacht in eerste instantie richt op de moge lijkheden van een kabinet waar aan ook de PvdA deelneemt, doet daaraan niets af en vloeit overigens evenzeer uit de formu lering van mijn opdracht voort". Van Kemenade vindt dat Nijpels ten onrechte heeft geoordeeld verdere deelname aan de ge sprekken thans niet zinvol te achten. Van Kemenade zal overigens reke ning houden met de opstelling van Nijpels. Voorlopig hoeft de ze niet te rekenen op een uitnodi ging voor een gesprek. De WD'er heeft in zijn brief de mo gelijkheid van een gesprek over enige tijd wel opengehouden, door nadrukkelijk te laten weten dat een dergelijk gesprek „thans" niet zinvol is. De vice-fractievoorzitter van de PvdA, Wim Meijer, liet in een eerste reactie weten de brief van Nijpels onduidelijk en onbezon nen te vinden. Hij vroeg zich af wat de door de WD gemaakte voorbehouden precies inhouden. Niet alleen wordt daarin over 'thans' gesproken, „vooralsnog" geeft de VVD ook de voorkeur aan een coalitie met het CDA. Meijer zei het verder jammer te vinden dat de liberalen niet wil len komen tot een inhoudelijke vergelijking van de standpunten van PvdA en WD. De stap van Nijpels is verder in tegenspraak met de opvatting van die fractie, die zelf altijd pleitte voor een snelle formatie. Ook CDA en D'66 betreuren het voorlopig afhaken van de WD. Lubbers (CDA) noemde de be slissing oryuist, omdat de ïnior- mateur zijn werk in opdracht van koningin Beatrix verricht. Voor het CDA staat het te voeren be leid voorop, zei Lubbers. Daar om zal de fractie de voorstellen inhoudelijk beoordelen en aan de hand daarvan bekijken of een 'hecht en daadkrachtig' kabinet te vormen valt. Brinkhorst (D'66) herhaalde zijn stelling dat de WD door af te ha ken een blokkade opwerpt tegen een historische doorbraakmoge- lijkheid, waarbij het CDA voor het eerst in de oppositie terecht zou komen. „Maar de WD heeft zich veroordeeld tot een rechtse combinatie met het CDA "Blokkade" Volgens Brinkhorst zullen veel li beralen deze opstelling niet be grijpen. Hij vond dat het besluit getuigde van 'politieke arrogan tie' en dat is niet bevorderlijk voor de pobtieke verhoudingen in Nederland," aldus de Demo craat. BESCHUIT, m IS ALTUD GOEIE MORGEN

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 7