James Last: 'Een flop wat is dat?' LICHT RADIO TELEVISIE Op toernee door Nederland Jos Mullens overleden Storingen NOS-journaal voorlopig niet voorbij VRIJDAG 17 SEPTEMBER 1982 Radlc -tv) VELP - „Wij zijn het enige ongesubsidieerde orkest ter wereld en we draaien beter dan ooit", Dat het de beroemde orkestleider James Last aan de vooravond van zijn tour nee door Nederland. „Ondanks de economische recessie en de slechte berichten over dalende platenverkopen kan ik alleen maar het tegenover gestelde constateren", laat hij opgeruimd weten. „Ik ben de laatste tijd zelfs een top 10-fenomeen geworden!" Een onvermoeibare man, James Last. Slaapt gemiddeld vier uur per nacht en hoeft zelfs dan niet te wachten op het gerinkel van de wekker om aan het werk te togen. „Ik doe alles met plezier", zegt hy, „en wanneer ik ergens geen zin in heb dan doe ik dat dus niet". Het geheim van zijn constante, we reldwijde succes (in totaal zijn er 50 miljoen platen van Last ver kocht; hij staat sinds 1965 voor uitverkochte zalen waar ook ter wereld) heeft iets te maken met nostalgie, met de behoefte aan herkenbaarheid in muzikale the ma's en met James Last zelf. De gigantische platensuccessen van Last zijn niet meer neer te schrij ven, maar vrijwel alle door Last opnieuw gearrangeerde covers van bekende hits zijn populair geworden. Daarbij schreef de or kestleider eveneens vele eigen composities, die evenmin een flop werden („Wat is dat: een flop?", merkte Last op. „Ik heb er sinds ik bezig ben de laatste twintig jaar, nog nooit mee te maken gehad!"). Dit jaar maakte Last bovendien een grote doorbraak. Werden zijn platen tot nu toe altijd verkocht aan een zeer „Last-vast" en uit gesproken publiek (meestal iets ouder, veelal huisvrouwen), de laatste tijd is de belangstelling voor zijn muziek ook waarneem baar bij jongeren en dan vooral bij het Toppop-publiek. ADVERTENTIE 'n mooie lamp, maar niemand vertelde me, dat hij voor mijn doel eigenlijk ongeschikt zou zijn wij willen graag over uw verlichting praten OUDSHOORN Haarlemmerstraat 165b Leiden den hertog binnenhuisadviseurs alphen ad rijn een vooruitgeschoven indoor© lichtpunt. De meest recente single van James Last's orkest, getiteld „Biscaya" werd een nummer 5-hit in Hol land en een nummer 2-hit in Duitsland. De gelijknamige el pee kreeg eveneens een dergelij ke hitnotering. Voor Last een reden om doeltref fend gebruik te maken van -lit gegeven. Nieuwe muziek van hem is nu vooral ontstaan door zich te concentreren op jonge- ren-muziek. Hoewel Last's lust en leven de muziek is, houdt hij desalniettemin de commercie terdege in de gaten. De zalen moeten wel vol zijn, wanneer hij er met zijn 60 leden tellend or kest komt optreden en zijn pla ten moeten wel zo goed zijn dat een groot publiek ze kopen wil. Omdat James Last van plan is de Hollandse tournee in vijf dagen samen te persen, heeft deze keer zijn vrouw Waltraud zich by hem gevoegd. „Ik heb hem nu al zo'n tijd niet gezien", zegt ze glimla chend, „dat ik deze keer gezellig een paar dagen met hem mee door Margriet Hunfeld reis". En Last daarover; „Ik heb een heerlijk gezin en een heerlijk leven. Ik geloof namelijk niet in mensen die elke dag hetzelfde ritme aanhouden. Mijn vrouw, mijn gezin en ik zijn altijd heel erg gelukkig wanneer we samen zijn, omdat we elkaar dan na we ken weer zien en spreken en van alles te vertellen hebben". „Maar bij mijn buren is er steeds ellende, omdat de heer des hui zes elke avond om vijf uur bin nenwandelt en dan begint over het eten dat niet deugt of het huiswerk van zijn zoon dat beter af moet zijn. Kijk, die beslomme ringen kennen wij niet". Zijn vrouw haalt er lachend haar schouders over op: „Bovendien is een week precies genoeg om Hansi's (werkelijke naam van Ja mes - red.) tempo bij te houden, want ik ken niemand die zoveel doet en zo hard werkt als hij. Daar komt bij dat ik mijn slaap nodig heb en Hansi met drie of vier uur tevreden is". Even later, wanneer is meegedeeld dat alle James Last-concerten binnen enkele uren werden uit verkocht, uitgezonderd dat in Enschede op 18 september, zegt hij over het alternatief om zijn optreden via de televisie te laten uitzenden voor fans die niet meer aan kaarten kunnen ko men: „Alleen bü speciale gebeur tenissen keur ik televisieopna men goed. De Nederlandse om roepen hebben me keer op keer verzocht om te mogen filmen, maar daar heb ik steeds op geantwoord: neem mijn show maar van de Royal Albert Hall van vorig jaar, dat is een gran dioos succes geweest en voor mij was het een heel bijzonder eve nement". „Ik wil nu eenmaal niet dat een li ve-optreden vanuit de Ahoy-hal wordt opgenomen. Slechts wan neer een theater optimaal ge schikt is voor tv-registratie. dan vind ik dat prima". Golf Hoewel James Last's leven bestaat uit een aaneenschakeling van dingen die hij leuk vindt („Ik doe nu eenmaal nooit iets met tegen zin en daarmee behoor ik waar schijnlijk tot vijf procent van de James Last met zijn i mensheid die dit kan zeggen") is het opmerkelijk dat hij zich extra verheugt op een aanstaande tournee naar Zuid-Afrika: „Daar gaan we niet alleen muziek ma ken", vertelt hy glimlachend, „maar eveneens meedoen aan een golftoernooi dat speciaal is georganiseerd voor myn orkest en mij. Wantje moet weten dat ik na voetbal helemaal gek ben van golf!" VRIJDAG 17 SEPTEMBER HILVERSUM I 18 06 Echo. 18 20 Punt uit 19 53 Overweging. 20 03 Country Time 21 02 Nine O Clock Jazz 22 02 Goal NOS 23 00 Nws. en meded 23 OW- 24.00 Met het oog op morgen. VOO 0 02 Countdown cafe. 2.02 Leo van der Goot 330 Iru Mollet 5 02 Juke box. 6.02 Ook goeiemorgen. HILVERSUM II Vervolg Info Magazine 18M00 Nws. P P. 18 20 Uitz van de PSP OVER HEIDSVOORLICHTING 18.30 De Nederlandse Antillen NOS 20 00 Nws 20 03 Mono NOS 21 00 Suara Maluku 21 40 Medelanders Neder landers RVU-NOS 22 10 Volksuni versiteiten vandaag (2). NOS 22.30 HILVERSUM III de 19 02 De Rock en Roll Methode VPRO 20 03 Ook io 20 30 Radio No- 21.45 Bajes berichten. 22.02 De HILVERSUM IV NOS 20 00 Europees Concertpo dium 22 00-23 00 NOS-Jazz- ZATERDAG 18 SEPTEMBER HILVERSUM I HILVERSUM GPDNa enkele maanden geleden 'De langste dag' te hebben uitgezonden, vertoont de AVRO vrijdagavond weer een groot scheepse oorlogsfilm naar een boek van Cornelius Ryan, 'Een brug te ver' over de dramatische slag om Arnhem. De makers gingen noodgedwongen nóg een brug verder. Deventer, dat als gevolg daarvan in 1976 op z'n kop heeft gestaan, werd als voornaamste lokatie gekozen omdat de situatie bij de Rijnbrug in Arnhem inmiddels zo ingrijpend was gewijzigd dat daar de gebeurtenissen in '44 niet meer konden worden gereconstrueerd. De Britse regisseur sir Richard Attenborough moest in opdracht van de Amerikaanse producent Joe Levine voor zo'n 35 miljoen gulden van 'A bridge too far' de 'greatest show on earth' maken, een sterrencircus. Maar als reconstructie van de werkelijke gebeurtenissen heeft de film wel dege lijk ook betekenis. HILVERSUM (GPD) - Na een langdurig ziekbed is in Tilburg op 79-jarige leeftijd overleden de internationaal befaamde nestor van de Nederlandse circuswe reld Jos Mullens. Het vaderland se circusleven was schier on denkbaar zonder Mullens, die van ver voor de oorlog tot aan 1960 toe zijn eigen nationaal Cir cus Mullens leidde, maar als al gemeen manager met grote bui tenlandse - vooral Duitse - cir cussen nog steeds voorstellingen introduceerde in ons land. Onder meer leidde hij Nederlandse en Belgische tournees van Krone, Sarassani en Busch-Roland. On danks zijn zwakke gezondheid was hij tot kort voor zijn dood nog bezig met plannen voor nieuwe tournees. Jos Mullens werd in 1903 in Roer mond geboren tijdens voorstel lingen van zijn ouderlijk circus. In 1928 begon hij zijn eigen be drijf. Op alle mogelijke manieren probeerde de pechduivel hem klein te krijgen maar ondanks een windhoos in 1935, mobilisa tie en oorlog en tenslotte de grote Mullens-circusbrand in Utrecht (1950) vlak voor het begin van een nieuwe tournee, bleef Mul lens met zijn al even enthousias te gezin doorgaan met echt ou derwets circus te brengen. Belangrijke bijdrage daartoe lever de jarenlang zijn grote vriend en vermaarde hogeschool rijder Ot to Schuman. Het huwelijk van zijn dochter Jose met Henri Strassburger (april 1952) in Maastricht, werd een triomfale gebeurtenis voor heel het Mul lens-circus. Samen met zijn Franse circusvrienden Bouglio- ne bracht hij ook programma's onder de naam Cirque Géant. Door gezondheidsredenen onder andere moest hij ruim 20 jaar ge leden met zijn eigen circus stop pen maar kwam vervolgens te rug met het Italiaanse circus Heros: het begin van jarenlange managers-activiteiten. Overeen komstig zijn wil is Mullens slechts in bijzijn van naaste fami lieleden gecremeerd. iterdag-ï e speeldi loos. 17.55 Meded HILVERSUM (GPD) - De pas be gonnen renovatie van de NOS- studio's is de belangrijkste oor zaak van de vele storingen die re centelijk bij het NOS-journaal optraden. Het einde van de sto ringen is nog niet in beeld omdat de werkzaamheden zes jaar zul len duren. Onlangs viel voor het eerst in de NOS-geschiedenis de generator uit die voor het TV-beeld wordt gebruikt. Op beide netten moes ten de kijkers het gedurende cir- ca een half uur met een testbeeld doen. Door het veelvuldig ge bruik van de generator ontstaat overbelasting. Bij de NOS is men op het ogenblik bezig de genera tor en de versleten Ampex-appa- ratuur te vervangen. Afgelopen woensdag had het NOS- journaal voor de zoveelste keer met problemen te kampen. Een groot aantal kijkers pakte de te lefoon toen hun tv-toestel om klokslag acht uur een zwart beeld vertoonde. De NOS kon niet anders doen dan meedelen dat de storingen voorlopig nog niet de wereld uit zullen zijn. Omdat het journaal een veel be werkelijker programma is dan bijvoorbeeld een tv-film, kan het zijn dat de kijker langere tijd moet wachten dan normaal wan neer een storing optreedt De NOS merkt overigens op dat storingen niet alleen kunnen worden toegeschreven aan ver ouderde apparatuur, maar ook aan menselijke fouten. HILVERSUM II TROS 7M00 Nws 7 10 Ochtend Kymn. 7.20 RoUebolleradio. 7.30 Nws 7.35 Aktua. 8.00 Nws. 8.10 Sport na sport. 8.30 Nws. 8.33 Toe- raktua. NOS 9 05Gymn. v d vrouw 9.15 Voor blinden en slechtzienden 9 24 Waterstanden. 9 30 Nws. TROS 9E3 Bosboom en Bekooy <10.30 Nws 11.30 Nws 1133 De vlucht naar het mooie gevoel. NOS: 11.56 Medelanders Nederlanders. 12.26 Meded voor land- en tuinbouw. 12 30 Nws TROS 12 36 Aktua 13 00 Nws 13 10 Aktua-extra (13.30 Nws 14.00 Coulissen (14.30 Nws.) 15.00 Han cn alleman op pad. (15.30 en 16 30 Nws.) 17.00 Aktua-extra- Kamerbreed 17.30 Nws 17 36 Ak HILVERSUM III leder heel uur nieuws. NCRV: 7.02 Popfrisser. 8.30 Kinderprogr. 9.03 Gospel-rock. 10.03 Popstation. 11.03 Pop non stop 12 03 Los Vast 14 03 HILVERSUM IV 10.00 Concerto Matünale. 11.45 -'Die Forclle", Ucht-klass voor de lunch. 13.00 Nws 13M05 100 Jaar Berliner Philharmomker, klass muz 15.00 Op t Schellinkje 16 00-17 00 Klas siek met Caroline NEDERLAND 1 18.20 Nieuws voor slechthorenden 18.58 Journaal AVRO 19.00 Wie van de drie? Spelprogramma. 19.30 A bridge too far. „Een brug te ver". Amerikaanse film van Richard Attenborough naar het boek van Cor nelius Ryan, met Dirk Bogarde, James Caan, Michael Caine e.a.: Operatie „Market Garden" was een door gene raal Eisenhouwer goedgekeurd plan van de Engelse veldmaarschalk Mont gomery. In september 1944 werden de Duitsers in en rondom Arnhem ver rast door de komst van de grootste luchtarmada en het grootste luchtlan- dingsleger uit de geschiedenis. De be doeling was dat het luchtlandingsle- ger zich meester zou maken van de bruggen van Arnhem, Nijmegen en Son om zodoende de weg vrij te ma ken voor het 30e legerkorps van gene raal Horrocks, dat binnen 48 uur vanaf de Belgisch-Nederlandse grens via Eindhoven en Nijmegen naar Arnhem moest doorstoten om de door de para chutisten tijdelijk bezette bruggen de finitief in geallieerde handen te bren gen. Door zware mist in Engeland konden de vliegtuigen met parachutis ten en hun uitrusting niet volgens het vastgestelde schema opstijgen, waar door het tempo van de aanval werd vertraagd. NOS 21.37 Journaal AVRO 21.55 Een brug te ver. Vervolg. 22.45 Gesprek met de minister-presi dent IKON 22.55 Hoeveel is genoeg. Amerikaanse documentaire van Andrew A. Stern, over de geschiedenis van de opbouw van het kernwapenarsenaal van de Verenigde Staten in de afgelopen 20 jaar. NOS 23.55 Journaal 24.00 Nieuws voor slechthorenden NEDERLAND 2 18.10 Nederlanders, medelanders TROS 18.59 Ivanhoe. Jeugdreeks naar het boek van Sir Walter Scott, met Antho ny Andrews, James Mason e.a.: Afl. 3 (slot). Rebecca wordt ter dood veroor deeld wegens hekserij. Zij weigert de hulp van Guilbert. Gelukkig komt Ivanhoe op het laatste moment om haar te redden. Koning Richard komt weer op de troon en zorgt ervoor dat Cedric en Ivanhoe goede vrienden worden. Bovendien krijgt Ivanhoe de vrouw waarvan hij houdt... TROS 20.27 Te land, ter zee en in de lucht. Sa menvatting van de leukste, spannend ste en meest spectaclaire momenten uit „tobbedansen", „fiets 'm d'r in" en „achteruitraden", zoals die in de afge lopen zomer werden uitgezonden. 21.20 Tros Aktua. Actualiteitenpro gramma. 22.05 Derrick. Duitse misdaadserie met Horst Tappert en Fritz Wepper: „Het uur der moordenaars". Hoofdinspec teur Derrick wordt geconfronteerd met een vreemde moordzaak. De di recteur van een bejaardentehuis wordt in zijn woning doodgeschoten. Het zou niet zo spectaculair zijn als het niet dezelfde man was geweest die die zelfde dag nog werd vrijgesproken in een rechzaak waarin hij werd aange klaagd wegens moord. Het waren de inwoners van het tehuis die ervoor hadden gezorgd dat de man werd vrij gesproken... NOS 23.10 Journaal 23.15 Nieuws voor slechthorenden 18.00 Peter Selie. Britse animatieserie. 18.05 Sesamstraat 18.20 Klein, klein kleutertje. Kinder programma met Jacobus en Corneel: „De Papegaai". 18.35 Open school. Internationale Arbei- derssolidariteit: Al heel vroeg hadden arbeiders uit verschillende landen door dat ze gelijke belangen te verde digen hadden. Voor het eerst leidde dat inzicht tot een duurzame organisa tie in 1864, toen in Londen de „Inter national Workingsman's Association" werd opgericht, de historische Eerste Internationale. De organisatie raakte na een tijdje echter verdeeld over theoretische kwesties. Twee tenden- zen, de marxistische en de anarchisti sche bestreden elkaar hardnekkig. Dat betekende de ondergang van de I.W.A., die in 1876 werd ontbonden. 19.10 Oh Boy! Programma van Paul Smith vol rockmuziek. Met Shakin' Stevens, Tim Whitnall, Richard Piper, Tony Ceago, Billy Hartman, Rook Is land Line, Rockoln en Michael Walla ce. Speciale gaste: Dee-Anne met „Ro bert Man" en „Speak to me pretty". 19.35 Mededeling en programma-over zicht. 19.45 Journaal 20.10 Weerman 20.15 The Frisco Kid. Amerikaanse wes tern (1979) van Robert Aldrich, met Gene Wilder, Harrison Ford en Ramon Bieri: Hoewel hij door iedereen die hem kent beschouwd wordt als de per soon die het minst in aanmerking komt voor het doorkruisen van onbe kende continenten - en de minste kans heeft dit te overleven - is het de jonge Avram Belinski die wordt gekozen voor een reis van Polen naar de Ver enigde Staten, maar in het bijzonder naar San Francisco, waar een kleine joodse gemeenschap met smeekt om een geestelijke leider. Avram is nog maar net ontscheept te Philadelphia of hij wordt al beroofd door een stel ban dieten. Hij stelt echter alles m het om toch San Francisco te bereiken. 22.10 In de voetsporen van Guido Ge- zelle. We volgen Guido Gezelle langs de paden van zijn leven. We luisteren wat hij zelf schreef, naar wat mensen aan hem en wat andere men sen over hem schreven. Om samen met hem te ontdekken wat hij tegen het eind van zijn leven over zichzelf kon zeggen. 23.05 Journaal BELGIE 2 19.00 De mysterieuze wereld van Ar thur C. Clarke. Amerikaanse docu mentaire serie. Afl 2: Monsters uit de diepte. 19.27 Lieve plantjes. „Bromelia's. 19.37 Morgen 19.45 Journaal 20.10 Weerman 20.15 The Forsyte Sage. Feuilleton naar de trilogie van John Gaisworthy met Susan Hampshire e.a.: „Het geluk ach terna". Helena bevalt van een zoon, die de naam van Jolyon krijgt. Het kind is natuurlijk onwettig en de oude Jolyon is ongelukkig met de gedachte dat een van zijn kleinkinderen zich la ter in zulk een lastige positie zal bevin den. Frances wil van geen scheiding weten... 21.05 Dag aan dag. Overzicht van de cul turele actualiteit in Vlaanderen. 21.35 Strawinsky. Driedelige Britse do cumentaire van Tony Palmer over het leven en werk van Igor Strawinsky: In de V.S. kon Strawinsky tot rust ko men. Het zwerversleven was voorbij en hij had eindelijk een thuis gevon den, waar hy kon leven met de vrouw die hij liefhad. Een periode van koorts achtige compositorische activiteit brak aan, met als hoogtepunten de symfonie in C groot (1940) en de sym fonie in drie delen (1945). Na de vol tooiing van de opera „The Rake's Pro gress" (1951) zette Strawinsky voor het eerst weer voet op Europese bodem. (Tot 22.30 u.) DUITSLAND 1 18.30 Vorsicht Geheimkamera. Grap pen met de verborgen camera. 18.40 WWF-Club 19.15 Hier und Heute. Regionale actuali teiten. 20.00 Journaal 20.15 Cowboy. Amerikaanse western (1957) van Delmer Daves met Glenn Ford. Jack Lemmon en Anna Kashfi Frank Harris werkt in een hotel in Chi cago. Hij droomt ervan ooit als ervaren cowbov naar de hand van de dochter van een Mexicaanse veehandelaar te kunnen dingen. Als de veedrijver Tom Reece in het hotel komt logeren, slaagt Frank er in zich bij hem te voegen. Zo ervaart de jonge man tijdens een veetransport hoe weinig de werkelijk heid met zijn romantische voorstellin gen overeenstemt. 21.45 Auslander raus. Vreemdelingen haat en de gevolgen er van. 22.30 Thema's van de dag 23.00 Die Sportschau. Met o.a de we reldkampioenschappen rolschaatsen te Bremerhaven. 23.45 Die Herren mit den Armelscho- nern. „Messieurs le ronds de cuir". Franse tv-film naar Georges Courtch- ne met Claude Dauphin en Raymond Pellegrin: Besturen, ministeries, adm- instraties etc. kosten handen vol geld, maar wat doen die besturen etc. voor hun geld? Vanavond maken wij ken nis met directeur Nègrc, die meer tijd steekt in z'n hobby dan in z'n werk en bediende Père Soupe, die zijn kantoor heeft veranderd in een keuken met bad en slaapkamer... 01.15 Journaal ZATERDAG 10.00 Journaal 10.03 Cowboy. Amerikaanse speelfilm (1957) met Glenn Ford: Een jongeman wil kost wat kost een echte cowboy worden. 11.35 Die Sportschau DUITSLAND 2 18.00 Meisterszenen mil Stan und Ollie. Avonturen met Stan Laurel en Oliver Hardy. 18.20 Western von gestern. Westerns uit de oude doos: „Fuzzy und die Galgen- vogel". Fuzzy vervangt de shenff en begaat een domme streek: Hy laat een gevangen bankrover ontsnappen. 18.57 Programma-overzicht 19.00 Journaal 19.30 Buitenlandjournaal 20.15 Derrick. Duitse misdaadreeks met Horst Tappert en Fritz Wepper. „Huis muziek". Berthold Dettmers komt by een verkeersongeluk om het leven Een getuige beweert echter gezien te hebben dat Berthold door een auto werd achtervolgd. Volgens Derrick is er moord in het spel. 21.15 Ray Conniff. Muziek voor miljoe nen. Met Rosy Singers, het Rias Dans- orkest en Karei Gott. 22.00 Journaal 22.20 Aspecten. Cultureel magazine 23.05 Beyond reasonable doupt. Politie- drama met David Hemmings. John Hargeaves. Ton Barry e.a.: Nieuw-Zee- land, 22 juni 1970. In een leegstaand huis wordt een baby aangetroffen. Van de ouders ontbreekt ieder spoor. Wel worden in het huis bloedsporen aangetroffen. Alles wyst op een ge welddaad. maar er zijn geen lijken en nog minder aanknopingspunten. Poli tie en pnvé-detedives gaan op zoek naar de misdadigers... 00.50 Journaal DUITSLAND 3 18.00 Het programma met de muis. 18.30 Telecollege. Introductieprogram ma voor de cursus geschiedenis. 19.00 EfT-Eff. Vryetydsmagazine 19.45 Regionaal nieuws 20 00 Journaal 20.15 Landessptegel. Nieuws uit de deel staten. 21.00 Reden muss man miteinander. Programma met Ulrich Bciger en Ka- tharina Schmidtlein. „De zaak Otto- kar". Na de dood van haar echtgenoot leeft Jesefine zeer teruggetrokken Contacten met haar familie heeft zy niet meer. Ook haar kinderen slagen er niet in haar eenzaamheid te doorbre ken. Haar verlangen naar warmte en liefde brengt haar in contact met een zeker Ottokar 21.30 Gott und die Welt Religieus pro gramma 22.00 Marie Curie. TV-spel met Jane La- po Laire en Nigel Hawthorne. Afi 2 Na dat Mane Sklodowska in Parys schit terende examens van fysica en wis kunde heeft afgelegd, keert zy naar Warschau terug Een jaar later is Mane terug in Parys. Na veel overleg besluit zij met Pierre te trouwen. 22.50 Kultur und Wissenschaft. „Per adres: Hotel Lutétia, Parys". Hotel Lu- tétia dateert uit de vorige eeuw en diende tydens de laatste oorlog als trefpunt voor de Duitse ïntellcgentia en politici die tegen het regime van Hitier waren 23.35 Journaal

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 5