c Onbegonnen Werk J Moet de bouvier nu ter discussie staan? Telefoon- nummer met informatie gehandicapten Concert Golden Earring Indiase cultuur en leefomstandigheden Lelden VRIJDAG 17 SEPTEMBER 1981 Leidse kroniek door Ruud Paauw Kraakacties zijn bittere zaken waarover niet te lachen valt, maar die op het Waardeiland van deze week vertoonde toch één humoristisch trekje. Op zeker moment had de bou vier-bewakingsdienst één der vier gekraakte woningen op de krakers heroverd en bou viers in het pand achtergela ten. Je denkt: daar komt nie mand meer aan. Het vervolg was echter zeer ver rassend. Toen de bazen van de honden waren vertrokken, keerden de krakers terug en zetten de deur van de woning open. De honden kuierden vervolgens opgewekt de straat op. Hoge nood7 Zat de 40-urige be- wakingsweek er op? U ziet het: ik zoek naar het dier ach ter de bewaker om licht in de duisternis te brengen. Tot dit incident gold de bouvier wat mij betreft als het beste bewakingsbeest dat je je kon wensen. Niet dat ik daarover ooit een TNO-rapport had ge raadpleegd, maar die dier tjes zagen er vervaarlijk ge noeg uit om het bij oogopslag te geloven. Nu blijkt dat ze ge woon het rit aannemen als je de deur op een kier zet. De brandende vraag is: doen ze dat allemóól - en is hier der halve sprake van schijnbewa- king - of gaat het in dit geval om beestjes die niet het stem pel van de vereniging van huisvrouwen droegen? (Nu ik toch in de bouvier-sector bezig ben, springt mij een prachtig verhaal in de herin nering: jóren geleden had de voetbalvereniging LFC ook zo'n dier in de nacht van za terdag op zondag in de kanti ne om rovers af te schrikken. Toen men op zondagochtend de tent betrad bleek het beest zich meester te hebben ge maakt van een enorme em mer gehaktballen en diverse andere versnaperingen, die men gaarne bewdókt had ge zien. Bij LFC vroeg men zich toen af: de hond let op de die ven, maar wie let er op de hond?) je bouvier-bewakingsdienst zal door dat gebbetje op het Waardeiland wel lelijk in verlegenheid zijn gebracht. Als hij tot het gilde der vor- mings- en welzijnswerkers be hoorde, zou meteen duidelijk zijn wat er ging gebeuren: de bouvier zou zichzelf ferm ter discussie moeten stellen. ten vindt hij te klein, las ik in de krant. Maar verderop in het bericht staat: "Bij de bouw is steeds rekening gehouden met de wensen van Bastiaans en het verpleegkundig personeel". (En dat personeel heeft ook tot op het laatst gemeend dat er zou worden verhuisd). Toen ik die regels las, dacht ik Brief Nooit gedacht dat er nog eens lichte beroering zou ontstaan rond de Leidse gemeentese cretaris mr. Lodder. Hij komt over als een even keurige als vriendelijke man die geluid loos over het marmer in het stadhuis sluipt. Wel een beetje stijfjes. Hij doet mij onweer- Prof Van oudsher staan hoogleraren in Nederland in hoog aan zien. Op de hitlijst van be trouwbaarheid en geloof waardigheid nemen ze stee vast de toppositie in. Ter ver gelijking: journalisten delen met handelsreizigers de ze ventiende plaats, als ik het mij goed herinner. Ik gun de hooggeleerde heren die ereplek van harte. De el lende is dat in de zon van die algemene achting een aantal van hen meent ook ver buiten het vakgebied eminent te zijn. Ze torsen die prof-titel mee naar elke sociale bezigheid in de verwachting dat er dien overeenkomstig rekening met hen zal worden gehouden. He laas, menigmaal is gebleken dat ze buiten het vakgebied van de door hen beheerste mi croben doodgewone stervelin gen of nog veel erger zijn. Zou dat ook op prof Bastiaans van toepassing zijn? Hij weigert de voor hem bestem de afdeling in de nieuwe Jel- gersma-kliniek te betrekken. De "hokken" voor zijn patiën direct: Bastiaans, die tycoon op het gebied van het oorlogs syndroom, is wat het lezen van een bouwtekening betreft op fröbelniveau blijven ste ken en dan krijg je dat. Ja, hoe moet je het ónders ver klaren? Maar uit het aanvullende stuk van gisteren begrijp ik dat er nog meer aan het handje is. Het AZL heeft ook een voorlo pig nog duistere, raadselach tige rol gespeeld. Alsu het mij vraagt, zit er nog heel wat an ders achter. Men zwijgt er naarstig over - zoals gebrui kelijk in die kringen als er iets grondig mis is. Minister én stadgenote Til Gar deniers zal de heren in elk ge val duidelijk moeten maken dat we leven in een tijd van bezuiniging en dat je niet zo maar bedden kunt afwijzen omdat je liever in je villa blijft. Het zou goed zijn als ze even stilstond bij het woord van Montaigne: "Er is een abc-on- wetendheid die aan kennis voorafgaat en een doctorale onwetendheid die ernd komt". staanbaar denken aan Pieter Stastok uit de Camera Obscu- ra, zoals deze optreedt in het hoodstuk "Pieter verstout zich pot te spelen". De heer Lodder heeft ter gele genheid van de nieuwe raad speriode de gemeenteraadsle den een lange brief geschre ven met wenken en aanwij zingen hoe zij zich tegenover ambtenaren en burgers die nen te gedragen. Hij wijst de raadsleden er op dat de toon van vergaderingen bij het publiek wel eens overkomt als "zeer onwelwillend en enigs zins hatelijk" en hij drukt hen ook op één van hun hoofdta ken: "Voeling houden met me deleden, de eigen fractie en de bevolking", daar kan "haast niet genoeg tijd en aandacht aan worden gegeven". En ze dienen niet te veel aandacht te besteden aan het reilen en zeilen van het ambtenaarlijk apparaat. De butler die de heer des huizes vertelt hoe hij zich in zijn ei gen woning dient te gedra gen. Een merkwaardige foto die veel te raden laat. Gaat het hier om a) jongeren in meditatie bijeen, b) de geboorte van een nieuwe secte, c) een pantomime rond het begrip "verslagenheid" of d) krakers die niet herkend willen worden? (Foto hoIvmo opsteken, maar die zijn wel zo verstandig zich op de ach tergrond te houden. Als ze hun adviezen in schriftelijke vorm in de vestibule gaan neerleggen, ontstaat wrevel. Goede butlers vermijden die. En zo'n gemeenteraad is boven dien iets ónders dan een fa milie op stand. Dat is een ter rarium gevuld met knaagdie ren, laagvliegend, pikkend gevogelte en ongrijpbare sa lamanders. Luisteren die naar adviezen? Bij de WD-er De Vries is de brief in het verkeerde keelgat geschoten. Hij vindt het iets voor een kleinere gemeente in de vorige eeuw. Dat gevoel kreeg ik ook en dat viel me niet vreemd, want Pieter Stastok lééfde ook in die tijd. Maar om er nou, zoals De Vries heeft gedaan, vrógen over te stellen, nee, dat gaat te ver. Soms moet men de din gen uit voorbije tijden alleen maar koesteren. Voor één keer stel ik voor geen ophelde ring te vragen. Laten we wel zijn: die brief doet toch geen zéér? Glorie Het interview met PvdA-wet- houder Tesselaar in de krant van gisteren had enkele me lancholieke en ironische ac centjes. Zijn erkenning dat hij langzamerhand tot de groep bestuurders gaat beho ren die hij in het verleden zelf zou hebben bestreden, was heel markant. Zo vergaat de glorie van de we reld. Tesselaar is één der zeldzame bestuurders die het vermogen heeft eens in de zoveel tijd aan het bureau tegenover zichzelf plaats te nemen en haarscherp onder woorden te brengen wat hij ziet. In zijn collega's Bordewijk en Schou- te komt het niet eens op om dat te doen, laat staan dat ze het zouden kunnen. Waal (onlangs in deze rubriek ten onrechte voor beginnend veertiger uitgemaakt; hij meldde mij nog maar 38 len tes te tellen) zou daartoe ook bij machte zijn, maar zijn op gewekte conclusies louter voor zijn dagboek bewaren. Tesselaar zit er overigens in het geheel niet mee dat hij, de woedende jongeman van wel eer, zich nu behaaglijk schurkt in de riien der magi straten. Als het aan hem ligt, gaat hij na de acht jaar die hij er als wethouder op heeft zitten nog acht jaar door. Daarmee vertrapt hij dan ivel een richtlijn van zijn eigen club, maar daar heeft hij nooit zo veel om gegeven. En ik moet ook zeggen er zijn in de loop der jaren heel wat mindere PvdA-wethouders geweest. Er doemen bij een dergelijke prolongatie wel enkele haken en ogen op. Over acht jaar zal hij, vrees ik, wat aan de oude kant zijn om nog aan een an dere baan te beginnen. Te ho pen voor hem is dat bij de PvdA dan het z.g. Verboom effect optreedt: je laat de man gewoon zitten tot de vut. Dan zijn we er volgens mij nog lang niet. Zijn vrouw zal hem zeker niet de hele dag over de vloer willen hebben - het is ook geen man om 24 uur om je heen te hebben. Leden van het Internationaal Olympisch Comité mogen tot hun 72ste aanblijven, dus waarom een wethouder niet? En als het eenmaal zó ver is denk ik dat Tesselaar rechts genoeg is om generaal der ME te worden. Een prachtige car rière ligt weer voor hem. Te beginnen met nul dienstja- Videomiddag Het "open café" van het Leids Vrijetijdscentrum, Bree- straat 66. houdt zaterdag een videomiddag. Er worden op tredens van verschillende groepen vertoond. Het café is van twee tot vijf geopend. Collecte De Nierstichting Nederland houdt volgende week een col lecte. De collecte-organisator voor Leiden, H. Vis. kan nog collectanten gebruiken. Zijn adres: Koniginnelaan 80, tel. 123900. Bahó'l Adri Kosten houdt maandag avond een openbare inlei ding voor de Bahó'l gespreks- kring over het bestuursstelsel bij de Bahó'l. Dat doet hij in het pand Clarensteeg 29 om kwart over acht. Atoomoorlog De Leidse Werkgroep Dienst- weigeren en de Interkerkelij ke Werkgroep Ltiensiweigeren houden maandag in het ka der van de Vredesweek een film- en praatavond over de effecten van een atoomoorlog. Vertoond worden de films "23 SKIDOO'beelden van een stad nadat de eerste neutro nenbom is gevallen en "A short vision", een impressie van een stad na een atoomex plosie. De avond wordt ge houden in het Breehuis, Bree- straat 19, aanvang acht uur Huiswerkhulp Binnenkort begint de huiswerk hulp voor volwassenen, be doeld als steuntje in de rug van mensen die (weer) zijn gaan leren en moeilijkheden ondervinden bij een bepaalde cursus of opleiding. Wie be langstelling heeft kan voor meer informatie terecht bij het LES, Nieuwe Rijn 20b, tel. 130701 en bij de Ónderwijs- winkel, Sophiastraat 36, tel. 126325. Majorettenconcours Speeltuinvereniging Zuiderkwartier organiseert zaterdag voor de zevende maal een majorettencon cours. Verdeeld over drie af delingen doen daar twintig korpsen aan mee. Het con cours wordt gehouden op de hoek van de Anjelierstraat en de Seringenstraat; de ope ning is om kwart voor elf en de prijsuitreiking om half vijf. India In het Rijksmuseum voor Vol kenkunde, Steenstraat 1, wordt zondagmiddag een filmprogramma gedraaid over de Indiase cultuur. Voor af houdt de conservator van het Indiaas cultuurgebied, drs. Maria Dalmeijer, een korte inleiding. Aanvang drie uur. Folk De Folkclub Leiden opent van avond het seizoen in Aniba's Muziekkamer, Herenstraat 1 Ten opzichte van vorig sei zoen luidt dat een wijziging in: in plaats van op zondag middag worden er op vrij dagavond concerten gegeven en wel op elke eerste en derde vrijdagavond van de maand. Vanavond is er een sessie van een aantal muzikanten die morgen op het achtste Leidse Folkfestival in de Stadsge hoorzaal optreden. De sessie begint vanavond om half ne gen; het folkfestival morgen middag om drie uur. Lesbisch Bij de Lesbische Vrouu^en Lei den. Caeciliastraat 18. wordt vanavond de filmdocumen taire "Witches and gaggots. dykes and poofters" ver toond. De film gaat over de geschiedenis van de onder drukking van homoseksuele mannen en vrouwen en geeft daar een analyse van. Aan vang half negen. Aktief Het majorettenkorps van Ak tief bestaat tien jaar. In au gustus 1972 werd het majoret tenkorps opgericht als onder deel van wijkvereniging Ak tief in Leiden Zuid-West. Er is een jubileumcommissie opge richt, die diverse activiteiten op touw gaat zetten. Er zal een jubiluemboek worden uit gegeven en in het voorjaar van 1983 wordt er een fiets- toertocht gehouden. Het be stuur van het majoretten korps houdt zaterdag recep tie in de kantine van Reece aan de Rooseveltslraat, van drie tot vijf uur. 's Avonds is er een feest. Jazzballet In het Leids Vrijetijdscentrum, Breestraat 66, begint binnen kort een nieuwe cursus jazz ballet onder leiding van Li lian Dool. De cursus is op dinsdagavonden van acht tot negen en duurt dertien lessen. Belangstellenden kunnen zich op werkdagen van half tien tot vijf uur in het LVC opgeven. Volksdansinstuif De volksdansinstuiven in het Leids Vrijetijdscentrum, Breestraat 66, gaan zondag wéér beginnen. Ditmaal op de derde zondag van de maand, maar verder in het seizoen op de tweede zondag, van zeven uur 's avonds af. De gezusters Toos en Yvonne Knijnenburg zorgen voor de organisatie. Zelfverdediging In het Volkshuis. Apothekers- dijk 33, begint maandagoch tend een cursus zelfverdedi ging voor vrouwen. De cursus duurt vijftien weken. Voor meer informatie: tel. 149180, of in het Volkshuis, kamer 8, eerste etage. LEIDEN - Een drie minuten durend bandje, te beluisteren via telefoonnummer 071- 155551, zal er vanaf vandaag voor zorgen dat gehandicap ten uit Leiden op de hoogte blijven van alle tijdelijke ob stakels die hen last kunnen bezorgen. Vanmiddag stelde wethouder Schoute namelijk de 'gehandicaptentelefoon' in werking, een unieke voor ziening voot Nederland. Het idee voor de gehandicap tentelefoon is gebaseerd op de blindentelefoon die de ge meente Hilversum al een tijd je rijk is. Bedoeling is de be wegingsvrijheid te bevorde ren van gehandicapten als blinden, slechtzienden, mo torisch gehandicapten of mensen in een rolstoel. Zo zal via het bandje gewag worden gemaakt van sü-aatopbrekin- gen, omleidin^n, obstakels op de 'openbare weg, wijzi gingen aan trottoirs of over steekplaatsen en de toegan kelijkheid van gebouwen. Een ander gedeelte van de band gaat voor gehandicap ten belangrijke telefoonnum mers geven zoals dat van de GG en GD, dienstdoende huisartsen, politie en invali- denvervoer. Tenslotte kun nen allerlei actuele nieuwtjes over vergaderingen of bijeen komsten van gehandicapten beluisterd worden. Het instellen van de gehandi captentelefoon is een idee van ambtenaar Van Ingen van het Leidse stadhuis. De benodigde gelden (ongeveer duizend gulden) werden voor voorlopig een jaar bijeenge bracht door gehandicapten organisaties, terwijl het AZL een telefoonlijn ter beschik king stelde. Het AZL zal er ook voor zorgen dat de tele foonlijn steeds de meest ac tuele informatie op de band heeft. V rouwenberaad CDA-Leiden LEIDEN - De afdeling Leiden van het CDA krijgt een Vrouwenbe- raad. Volgende week donderdag is er in Wienerwald, Steenstraat 2, een oprichtingsvergadering, aanvang half negen. Gastspreekster donderdag is de Leidse minister Gardeniers-Be- rendsen. Zij praat over het on derwerp: "Vrouwen in de poli tiek.. LEIDEN - Wie meer wil weten over de cultuur en leefomstan digheden van Indianen als ook over hun visie op het milieu, kan sinds twee weken terecht op het Stationsplein waar twee etalages aan deze onderwerpen zyn ge wijd. De lokale steungroepen voor indianen kregen deze etala ges van de universiteit ter be schikking. Het inrichten van de etalages is een van de activiteiten die de steun groepen hebben ontwikkeld ten behoeve van het internationale Indiaanse Tribunaal dat volgen de week in Davis, California, wordt gehouden. Tijdens dit tri bunaal worden de rechten van Indiaanse volken over de hele wereld aan de orde gesteld. Het Leids Vrijetijds Centrum ver toont, in hetzelfde kader, in de derde week van oktober een filmcyclus over indianen. Het einde van de eeuwenlange on derdrukking van indianen is no|; niet in zicht. Werden indianen vroeger al van hun land verdre LEIDEN - De met 'Twilight zone' op dit moment zeer hoog scoren de Golden Earring treedt volgen de week op in de Stadsgehoor zaal. In het voorprogramma staat de nieuwe Haagse rockformatie Bizarre. De Golden Earring timmert al ruim twintig jaar aan de weg, wat inmiddels een dertigtal singles, achttien elpees en één wereldhit ('Radar love') heeft opgeleverd ven en de woestijn ingestuurd, nu zijn ze ook daar niet meer vei lig. Recente uraniumvondsten in Indiaanse reservaten vormen nu een nieuwe dreiging voor deze volken. Zo staan de Navaho In dianen van Big Mountain (Arizo na) bijvoorbeeld op de nominatie om gedeporteerd te worden. Na het tribunaal van volgende week zullen indiaanse vertegen woordigers door Europa trekken om de resultaten bekend te ma ken. Ook in Utrecht, op 16 okto ber, zullen Larry Anderson (Na vaho) en Loran Thompson (Iro- kees) in het Jaarbeursgebouw spreken. Volgens de Leidse steungroepen is het zeer belang rijk dat ook Europese mensen zich bewust worden van de pro blemen van de indianen. "We moeten de publieke opinie mobi liseren en daarmee druk uitoefe nen op regeringen die de india nen onderdrukken. Bovendien zijn wij in staat financiële en mo rele steun te geven aan de india- De Earring wordt unaniem als Neerlands rockband nummer één beschouwd. Een kwalificatie die het Haagse viertal vooral aan de professionele en indrukwek kende optredens dankt. Met een installatie die doorgaans alleen aan de zogenaamde Amerikaan- 'supergroepen' is voorbehou den en een flinke dosis inzet in hun bagage maken Barry Hay (zang), George Kooymans (zang en gitaar), Rinus Gerritsen (bas) en Cesar Zuiderwijk (drums) na genoeg elke optreden tot een waar spektakelstuk. Onlangs verscheen de zestiende studio-elpee van de Golden Ear ring, die duidelijk maakt dat de groep een succesvolle aanslui ting met de moderne popmuziek heeft gevonden. Het optreden in de Stadsgehoorzaal kan dus naast spectaculair ook interes sant worden. Ongetwijfeld zal de Leidse 'roek- tempel' volgende week zaterdag, net als vorig jaar oktober, stam pend vol zitten. LEIDEN - Het Plesmanvia- duct bleek gisteren niet hoog genoeg om een vrachtauto door te laten waarvan de be stuurder vergeten was de giek omlaag te halen. Voor de chauffeur, een 24-jarige Lei- denaar, besefte wat er ge beurde was zijn voertuig ge kanteld. Met een bulldozer, die toevallig ook ter plaatse kon de vrachtwagen echter al weer snel op vier wielen worden gezet. De vrachtauto was aan de Ples- manlaan bezig geweest met bermwerkzaamheden. Bij de botsing werd de wagen, even als het viaduct, licht bescha digd. Persoonlijke ongeluk ken deden zich niet voor.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 4