1 Bouwers betalen voor fouten Steeds D- Protest tegen eigen bijdrage rechtshulp T wintigduizend inschrijvingen voor haring MEMO RIJNLAND 0 JELGERSMA """VRIJDAG 17 SEPTEMBER 1982 en wittebrood f Leiden LEIDEN - Twintigduizend Lei- denaren hebben zich gistermiddag m gisteravond in de Stadsgehoor zaal laten inschrijven voor het gra tis uitdelen van haring en witte brood op 3 oktober. Zoals gebruike lijk vormnde zich op de Breestraat een lange rij van wachtenden zie foto). Het aantal inschrijvingen komt on geveer overeen met dat van vorig jaar, toen er van een recordscore sprake was. Een bewijs hoezeer het Leidse 3-oktoberfeest nog altijd on der de bevolking leeft. En een Lei- denaar is er natuurlijk so-wie-so als de kippen bij, als er iets gratis te krijgen is.. De twintigduizend inschrijvingen betekent voor de Katwijkse vissers dat zij bijna 40.000 haringen aan de 3-October-Vereeniging mogen le veren. Ook bakkers zullen overuren draaien: er moeten 5600 broden worden gebakken. LEIDEN - Op het bureau voor rechtshulp aan de Herengracht is gisteren actie gevoerd tegen de bezuinigingsplannen van minis ter De Ruiter van justitie. Inspe lend op de te verwachten gevol gen werden de afgelopen week geen gratis verzoeken om gratis rechtsbijstand in behandeling genomen. Gisteravond moesten degenen die rechtshulp wilden zich persoonlijk op het bureau Leidato: weer Erica Mess LEIDEN - Op de slotdag van de Leidato zal Erica Mess zondag wegens groot succes weer een demonstratie body building ge ven. Enca Mess werd in 1980 ver kozen tot miss World. Het gebeu ren speelt zich af in de Evene mententent naast de Groenoord- hallen. Aanvangstijden zijn 14.30 en 15.30 uur. Emotionele discussie rond woningen Oranjegracht e.o. LEIDEN - De aannemers Panagro en Noorlander zijn bereid mee te betalen aan de herstelwerkzaam heden aan de vijf jaar ou de woningen aan de Oran jegracht en omgeving. De gemeente is met Panagro overeengekomen dat de aannemer een bijdrage van ruim 97.000 gulden te verstrekken. Noorlander is bereid 82.000 gulden bij te betalen, maar er wordt nog onderhandeld over een verho ging van dit bedrag. Het verhel pen van de bouwkundige gebre ken aan de nieuwbouwwoningen en het aanbrengen van een nieu we cv-installatie wordt in totaal op 2,3 miljoen gulden geraamd. Al eerder had de Amsterdamse Verwarmings Maatschappij (AVM) te willen bijdragen ;n de kosten van de aanleg van een nieuwe cv-installatie in de 230 woningen. De AVM heeft aange boden het werk uit te voeren voor een bedrag dat ruim drie ton lager ligt dan de geraamde kosten (ongeveer 1,3 miljoen gul den). Wethouder Tesselaar is er voor dat aanbod te accepteren en af te zien van een proces tegen de AVM. "Het is de vraag als je de zaak voor de rechter gooit of er dan wel meer geld op tafel komt", aldus de wethouder. Een aantal raadsleden stelde gis teravond in de vergadering van de raadscommissie voor volks huisvesting de vraag of het ver standig is met dezelfde bouwers en cv-installateur in zee te gaan. Tesselaar zei daar de voorkeur aan te geven en verzekerde dat het toezicht op het werk goed ge regeld is. Indien de werkzaamhe den worden uitgevoerd door an dere aannemers dan Panagro, Noorlander en de AVM dan zou den de kosten naar schatting 600.000 gulden hoger zijn. De wethouder zegde nog eens toe dat de kosten niet op de bewo ners verhaald mogen worden. Overwogen wordt een deel van het bedrag dat nodig is voor de herstelwerkzaamheden ten laste van de Algemene bedrijfsreserve van de Leidse Woningstichting (LWS), de eigenaresse van de wo ningen, te brengen. Voor finan ciering op deze wijze is verder overleg met de LWS nodig. De liquiditeit van de LWS moet daarbij ook betrokken worden. Rijksbijdrage Volgende week gaat Tesselaar pra ten op het ministerie van volks huisvesting over een rijksbijdra ge. Zo'n bijdrage mag in geen ge val tot hogere huren leiden. "Voor een deel van de kosten is de gemeente zelf de klos", aldus de wethouder. Om de problemen voor de bewoners voor het aan staande winterseizoen zoveel mogelijk op te lossen zal de raad, vooruitlopend op een definitieve regeling, het volledige bedrag van 2,3 miljoen gulden moeten fi- gemaakte fouten en hoe het een en ander in de toekomst kan worden voorkomen. De kritiek van raadsleden richtte zich niet tegen de oplossing die Tesselaar voor de problemen heeft gevonden maar tegen de procedure die hij daarbij heeft gevolgd. Vorige maand zegde de wethouder toe dat de bewoners van de miserabele nieuwbouwo- ningen een nieuwe cv-installatie zullen krijgen en dat alle bouw kundige gebreken verholpen zul len worden. De raadsleden wa ren met name ontstemd omdat de wethouder zulke vergaande toezeggingen deed zonder vooraf de raadscommissie voor de volkshuisvesting te informeren. Volgens het CDA is Tesselaar met zijn beloftes zijn competentie te boven gegaan. Van Oosten (PPR) was kwaad omdat de wethouder de raadsleden voor voldongen feiten plaatste. "Ik wil als com missielid niet voor lui zitten an ders kan ik net zo goed naar huis gaan", zei hy. Ook Hoekema voelde zich in zijn hemd gezet. "De wijze waarop de zaak is afge daan treft geen blaam, maar de poütieke behandehng van de zaak had beter gekund", aldus het D'66-raadslid. In je kladden De wethouder, die zei zeer gespan nen te zijn door deze kwestie, waarschuwde het CDA geen po litiek nummer van de zaak te ma ken. "Als je dit politiek gaat uit spelen grijp ik je in je kladden", beet de wethouder het nieuw bakken CDA-raadslid Geelker ken toe. "Ik heb het enige ge daan wat gedaan kon worden. En dan kunnen jullie ouwehoeren wat je wilt maar daar blijf ik ach ter staan. Het gaat precies zo ge beuren als ik de bewoners heb toegezegd". Met die duidelijke woorden oogstte de wethouder applaus van bewoners die gister avond in grote getale aanwezig Tesselaar zei ook "de pest in te hebben" over de brief die het buurtcomité naar de raadscom missie heeft gestuurd, waarin on der meer wordt gezegd dat amb tenaren van de afdeling volks huisvesting geen onderzoek naar een grondig herstel van het me chanisch ventilatiesysteem zou den willen omdat dat teveel moeite en geld kost Volgens Tesselaar hoort het in orde ma ken van de mechanische ventila tie bij de opknapbeurt en heeft hy al eerder toegezegd dat daar over een nader rapport zal vol gen. De wethouder vindt dat er geen aanleiding is een nader on derzoek te laten verrichten naar verborgen gebreken. melden. Zij konden daar hun zo genaamd bewijs van toevoeging in ontvangst nemen. Met deze maatregel vrezen de bureaus voor rechtshulp dat de wachttij den zullen toenemen en de kwa liteit van de hulpverlening zal dalen De hele week is in het hele land actie gevoerd tegen de geplande besnoeiingen. Zo werd vandaag voor het departement van justi tie door een aantal rechtsbureaus een demonstratief spreekuur ge houden. Als de plannen van De Ruiter door gaan. zullen klanten van 'gratis' advocaten voortaan een eigen bijdrage van vijftig gulden moe ten betalen. Tevens wil hij voor bepaalde zaken de gratis advoca- tenhulp afschaffen en wil hij ook greep krygen op het aantal gratis zaken om daar in de toekomst mogelijk een maximum voor vast te stellen. De bureaus voor rechtshulp vrezen voor de gevolgen van die plan nen. Zij denken dat die vijftig gulden veelal hoger zal uitvallen (administratiekosten) en daar mee onbetaalbaar wordt voor so ciaal zwakkeren. Aan de andere kant zou een lagere vergoeding voor een 'pro deo-zaak' wel eens de nekslag voor een gedeelte van de sociale advocatuur kunnen betekenen. Huwelijksfeest mondt uit in vechtpartij LEIDEN - Wat de feestelijke af sluiting van een eerder op de dag gesloten huwelijk had moeten worden, is vannacht uitgemond in een ware vechtpartij tussen de bruiloftgangers. In een zaaltje van de katholieke kerk aan de Vijf Meilaan werden rake klap pen uitgedeeld, eerst alleen bin nen, later ook buiten op straat De aanleiding tot de vechtpartij is niet bekend. De schade viel mee een gescheurde pantalon en een deuk in een auto. Eén brui loftsbezoeker hep een gebroken pols op. Het 'bouwschandaal' in het gebied rond de Oranjegracht zorgde gis teravond voor een felle en emo tionele discussie in de raadscom missie. Wethouder Tesselaar trok fel van leer tegen enkele raadsleden, met name van het CDA, die kritiek uitten op de wij ze waarop hij de problemen met de 230 nieuwe woningen aan de Oranjegracht en omgeving heeft aangepakt. Hij het in niet mis te verstane woorden weten dat zijn plan, om de woningen voor 2,3 miljoen gulden op te knappen, wordt uitgevoerd en dat hij daar bij kan rekenen op de steun van zijn partij, de PvdA, en op de WD. De andere partijen sprake zich gis teravond nog niet duidelijk uit, maar menen wel dan de bewo ners in geen geval de dupe mo gen worden. PPR en D'66 zeiden nog een onderzoek te willen naar ADVERTENTIE Van: direktie Aan: al onze verkopers Zoals u weet, krijgen we over 'n paar weken de introduktie van de sportieve Ford Sierra. U doet er goed aan uw echtgenoten of vriendinnen er alvast op voor te bereiden dat u na 1 oktober a.s. voorlopig geen vrije dagen kunt opnemen. Ook dient u rekening te houden met veel extra-uren. Want de nieuwe Ford Sierra wordt 'n TOPPER. Leiden Leiderdorp Katwijk Vijf Meilaan 7 v d Valk Boumanweg 71 Kon Wilhelminastraat ^6 Tel 071-310031 Tel 071-899301 Tel 01718-72744 FORD. MEER WAARD OP DE WEG. Redactie: Bart Jungmann Jaap Visser ioen riet /colemé bl<idbtee/d Wanprestatie De gemeente Leiden is 'over de rooien' gegaan van de manier waarop 'tante Pos' met de kandidatenlijsten van de ge meenteraadsverkiezingen in juni is omgegaan. Bij een groot deel van de Leidse stemgerechtigden lagen deze lijsten veel te laat in de bus. De gemeente wil nu de helft van de gemaakte portokosten terugvorderen. Het gaat om een bedrag van twee 'rooien' (tweeduizend gulden) waar over de gemeente struikelt. PPR-raadslid Frits van Oosten constateerde eind mei, een week voor de gemeente raadsverkiezingen, dat in ver schillende wijken nog geen kandidatenlijsten waren be zorgd. Van Oosten stelde daarover vragen aan het col lege van burgemeester en wethouders omdat hij bang was dat Leiden niet zou vol doen aan het wettelijke voor schrift dat de kandidatenlij sten uiterlijk drie dagen voor de verkiezingen bij alle stem gerechtigden in de bus moet üggen. Van Oosten vroeg zich ook af hoe het stadsbestuur soortge lijke problemen in de toe komst denkt te voorkomen. Hij had namelijk vernomen dat ook bij de statenverkie zingen problemen waren ge weest met het bezorgen van de kandidatenlijsten. De gemeentebestuurders ga ven chef Hilgeman van de af deling burgerzaken opdracht de zaak-te onderzoeken. Hil geman kwam tot de conclu sie dat de PTT inderdaad een wanprestatie had geleverd en adviseerde het college van burgemeester en wethouders de helft van de aan de PTT betaalde portokosten terug te vorderen. Tante Pos' heeft de vordering inmiddels binnen, maar wil vooralsnog niet onmiddellijk de hand in eigen boezem ste ken. Plaatselijk PTT-direc- teur Vos vindt het gedrag van de gemeente nogal school meesterachtig. Hij spreekt van een rapportcijfertje uit delen: "De gemeente had na tuurlijk ook gewoon met ons contact kunnen opnemen in plaats van een vordering te sturen. Er is iets fout gegaan. Dat is duidelijk. Maar waar de fout is gemaakt, weet ik niet. Dat zijn we op dit mo- vrachtwagen een deel van het PTT-uithangbord aan de Breestraat mee. Wanprestatie'' ment aan het uitzoeken. Wan neer dat onderzoek is afge rond dan hoort de gemeente wel van ons". J.V. Galgemuseum Leiden museumstad krijgt er misschien een nieuwe aan winst bij, een drijvend mu seum in het Galgewater. Op 2, 3 en 4 oktober houdt de Vereniging tot Behoud van het Zeilend Bedrijfsvaartuig een vlootschouw in het Gal gewater Oude bedrijfsvaar- tuigen als tjalken. Klippers en aken dobberen dan in ver schillende fasen van restau ratie in de Leidse binnenstad. Dc 'museumstukken', met zeilmakers en touwslagers aan boord, zijn voor het pu bliek te bezichtigen. VW-onderkoning Cees Hu- gens voelt er wel wat voor om de vlootschouw blijvend in het Galgewater tc houden: "In Groningen hebben zo ook al zo'n drijvend museum. Een hele levendige bedoeling is dat. Trekt enorm veel be kijks". Ook de Vereniging tot Behoud van het Zeilend Bedrijfsvaar- tuig is enthousiast over een permanente vlootschouw in Leidse wateren Hugens: "Die jongens wilden gelijk al definitief met een dertigtal schepen in het Galgewater komen liggen. Maar dat gaat natuurlijk niet. De zaak moet nog met allerlei gemeentelij ke instanties worden bespro ken. We hebben afgesproken dat we eerst drie oktober af wachten. Dan kunnen wc het geheel eens rustig bekijken en vervolgens de haalbaar heid van zo'n museum be spreken" Een probleem bij het realiseren van een permanente vloot schouw is dat de gemeente de liggelden onlangs gigan tisch heefi verhoogd Op grond van de huidige tarie ven kost het een vermogen om bijvoorbeeld een tjalk een jaar in Leidse wateren te la ten liggen. En reken er maar niet op dat Schuttevacr 't stilzwijgend toestaat dat voor de museum stukken vrijstelling of een forse vermindering van de liggelden wordt gegeven De ze belangenbehartiger van de pleziervaarders accepteert dat nooit zolang de gewone Leidenaar zo'n beetje krom moet liggen om zyn jachtje ergens in de stad te kunnen 'parkeren'. Kortom, er zal nog heel wat wa ter door het Galgewater moe ten stromen eer Leiden een museum rijker is J.V Flauwekul? Ton Menken, de Oegstgeeste- naar wiens ysimperium in de laatste maanden helemaal is weggesmolten, gaat Piet Beers, directeur van een aan tal in Lisse gevestigde exploi- tatie-bv's, misschien juri disch aanpakken. Beers bazuint overal rond dat Menken nog gigantisch by hem in de schuld staat. Het gaat om een bedrag van meerdere tonnen. Schulden die zijn ontstaan in de perio de dat Sporeco bv, een van de pijlen die zakenman Beers op z'n boog heefi, de Menkcn- ijsbanen in Leiden en En schede beheerde De Lisse- naar kan zijn gelijk met aller lei openstaande rekeningen aantonen. Maar volgens Men ken zijn dat allemaal "flauwe- kulrekeningen". Menken vindt dat Beers de za ken omdraait: "Als je de éch te rekeningen die ik nog bij hem open heb staan, aftrekt van de rekeningen die hij nog bij mij heteft lopen dan is het zo dat Ik nog een smak geld van Beers krijg en niet ander som". Ton Menken overweegt nu om Beers, de man met wie hy vroeger nauw heefi samenge werkt, langs juridische weg te mond te snoeren Zyn raadsman, de Vorschotense advocaat mr Tad erna, is in middels m dc facturen en wetboeken gedoken J.V. "Er zijn m de regio's Leiden en Den Haag iacht psychiatrische ziekenhuizen geves tigd Het is de bedoe ling dat er vier overblijven Ik kan pas toestemming geven voor het bouwen van psychiatrische zie kenhuizen van de provincie, als ik de garantie heb dat de bestaande acht ziekenhuizen in Leiden en Den Haag hun capaciteit inkrim pen" Woorden van minister Gardeniers (volksgezondheid). Zij sprak ze uit bij de opening van de Jelgers- makliniek, afgelopen maandag. Een betere plek had ze met kun nen uitzoeken. Ze hoefde maar een deur open te doen, om een uiterst wrang staaltje van geld verspilling aan te treffen: een af deling met tien bedden die voor lopig leeg zullen blijven. In een gloednieuw gebouw Bezuinigen is troef, ook in de gezondheids zorg. Maar bij de Jelgersma kon het geld kennelijk nog wel even over de balk worden gesmeten. Hoe is de situatie? Professor Bas- tiaans heeft de verantwoordelijk heid voor de zorg van mensen die lijden aan een oorlogsyn droom De behandeling van hen had de laatste jaren plaats in een villa nabij het vervallen gebouw van de oude Jelgersmakliniek. Goed De afdeling psychiatne van het academisch ziekenhuis en de Jelgersmakliniek worden straks samengevoegd en dat bood mede de mogelijkheid een nieuwe kliniek te bouwen Daann is ook plaats voor de afdeling van Bastiaan*. De professor krijgt de gelegenheid zijn wensen ten aan zien van de nieuwbouw kenbaar te maken, zodat de architect daarmee rekening kan houden. Een half jaar geleden komt Bas- tiaans tot de ontdekking dat de hokken in de dan in aanbouw zijnde kliniek te klein zijn voor de behandeling van patiënten met een oorlogssyndroom Daar kwam hij dan wel wat laat achter Maar goed: iedereen heeft recht op zijn eigen nukken. Iets anders is of de verantwoor delijke bestuurders van universi teit en AZL aan dat soort nukken moeten toegeven. Hoe seneus zijn zij nog te nemen als ze bij de minister vragen om uitbreiding ol handhaving van het beddenbe stand? Zou een kwestie als deze in de meer directe sfeer van de politiek liggen, een wethouder of minister zou de grootste moeite hebben zijn positie te handhaven De mil joenen die in de gezondheids zorg omgaan onttrekken zich vaak grotendeels aan het waken de oog van de politieke contro leurs Of zijn ze in dit geval zien de blind? Bromfietser zorgt voor consternatie LEIDEN - Een 19-jange jongen uit Hazerswoude heefi gisteren voor de nódige consternatie ge zorgd toen hy met zyn opgevoer de bromfiets door Leiden reed. Op het Levendaal werd de jon gen. die toen zo'n tachtig kilome ter per uur reed, opgemerkt door een motorryder die de bromfiet ser tot stilstand probeerde te brengen. In plaats daarvan ging de jongen er nog sneller vandoor richting Hoge Ryndyk, waarbij hy ook nog eens op de verkeerde weghel fi reed en soms over trot toirs. Verschillende voetgangers konden het vege lyf slechts red den door snel opzy te springen. Toen de bromfietser ten slotte de Maasstraat in wilde rijden vloog hy door de hoge snelheid uit de bocht en botste tegen twee ge parkeerd staande auto's Zelf liep de jongen wat ontvellingen en schaafwonden op. Zyn brom mer lag totaal in de kreukels ter- wyl de beide aangereden auto's licht werden beschadigd aan de achterzijde Modeshow van zes bedrijven LEIDEN - De Stadsgehoorzaal is 20 september opnieuw "mode centrum". Hans van der Togt presenteert dan een show waar aan wordt meegewerkt door To tal Woman (damesmode). Tim merman (heren en damesmode) Van Egmond Nieuwe Ryn (bont mode) Contessa Due (schoenen) Look (brillen) en M esse hers Modehuis (accessoires). Lenny Kuhr komt het geheel muzi kaal opvrolyken

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 3