Warmond wil probleem f hondepoep 'aanpakken' GE D'66 wil meer contact met burger [Le/cfee agenda Bedrijf mogelijk goedkoper voor ophalen van huisvuil Fractieleider Stam: 'Als raadslid ben je erg geïsoleerd Groeiend verzet tegen woonerven in Warmond Bedenkingen tegen recreatiebasisplan Stad en rand WARMOND - Onder het motto 'Warmond...hopen- loos!' gaat de gelijknami ge gemeente het probleem van de hondepoep aan pakken. Een gisteravond door de raadscommissie openbare werken behan delde nota die is vervaar digd door de fractie van Progressief Warmond zal hierbij als handleiding dienen. De PW-nota gaat uit van het beginsel dat de schuld aan Eigen centrale verwarming voor flats aan Curielaan VOORSCHOTEN De flatwonin gen aan de Curielaan in Voor schoten krijgen zelfstandige voorzieningen als centrale ver warming en dergelijke. Op dit moment zijn deze voorzieningen gekoppeld aan het naast gelegen gezondheidscentrum. "Moeten huurders van gemeente woningen eerst aan de bel trek ken voordat noodzakelijke voor zieningen worden getroffen?", vroeg gisteravond commissielid Van der Kloes-Kamsteeg (WD). Dit naar aanleiding van een brief die de Curielaanbewo- ners aan de gemeente hadden ge stuurd omtrent een tal van pro blemen aan de flats. Volgens wethouder Van Leeuwen (PvdA/PPR) van openbare werken leek dit er inderdaad wel op, maar zei hij, de waarheid is dat de gemeente al bezig was met overleg met de bewoners. De brief sloot volgens hem aan op het gevoerde overleg. De WD verklaarde gisteravond dat zij niet akkoord gaat met het voorstel om de presentiegelden voor burgerleden in de commis sies te verminderen. Aikens (D'66) meende dat indien de bur gerleden moeten inleveren, ook de raadsleden dit moeten doen. Het CDA kon zich vereniging met een vermindering van de presentiegelden met vijftig per cent. Ook Both (PvdA/PPR) was die mening toegedaan. Volgens hem konden de presentiegelden best omlaag in het belang van de gemeentelijke financiën. overlast door lukraak ge deponeerde uitwerpselen niet bij de hond maar bij zijn baas ligt. De te nemen maatregelen richten zich dan ook op de baas. PW-raadslid Van Kuijen voorzag gisteravond de nota van zijn par tij van enig commentaar. Vol gens hem zijn "de ingebouwde remmen op het onbeperkt hou den van honden verdwenen of werken niet meer". Hij pleitte voor een striktere naleving van de algemene politieverordening maar voegde eraan toe meer be lang te hechten aan de sociale controle. Maar boven in het strijdvaandel moet volgens Van Kuijen het streven naar een men taliteitsverandering prijken. "Er zou al heel wat gewonnen zijn als degenen die hun viervoeter fou tief uitlaten zich schuldig voelt". Volgens Van Kuijen verdient het aanbeveling de hondepoep in drie fasen te lijf te gaan. Eerst dient de gemeente een "felle en langdurige voorlichtingscam pagne" op touw te zetten die de hondenbezitter nadrukkelijk op zijn verantwoordelijkheden moet wijzen. In tweede instantie kan de gemeente de houders van viervoeters mogelijkheden tot bestrijding van ongewenste ho pen aanbieden. Gedacht wordt hierbij aan speciale hondepoep- plaatsen of poepgrijpers en zelf te vouwen wegwerpscheppen met bijbehorende plastic zak ken. Pas in de derde fase dient de gemeente over te gaan tot het uit delen van strengere straffen of verhoging van de hondenbelas ting. PW wil de hoogte hiervan overigens relateren aan het inko men van de hondenbezitter. Volgens Van Kuijen moet ook be studeerd worden of het niet wen selijk is de hondenbelasting af te schaffen. Volgens het nieuwe PW-raadslid vinden betalers van hondenbelasting daarin een rechtvaardiging om hun hond in het wilde weg te laten poepen. "Spreek je hen daar op aan dan antwoorden ze meestal dat ze er voor betalen", aldus Van Kuiien. De Vos (WD) had wat moeite met de PW-plannen. "Ik kan me niet voorstellen dat de mensen gewa pend met poepgrijpers en derge lijke hun hond gaan uitlaten", zei hij. Volgens de liberaal hebben grote gemeenten slechte ervarin gen opgedaan met speciale poep- plaatsen. In een striktere nale ving van de algemene politiever ordening en een verhoging van de hondenbelasting zag hij ook maar weinig heil. Volgens de li beraal is het beter ervoor te zor gen dat iedereen zijn hondenbe lasting betaalt dan deze te verho gen. PW heeft berekend dat Warmond zo'n 450 honden telt die dagelijks 135 kilo poep en 315 liter urine op de trottoirs en speelplaatsen achterlaten. Aantallen die burge meester Hendrickx-Vlaar over tuigden van de ernst van het pro bleem. Zij dacht aan een voor lichtingscampagne en een door bordjes aan te brengen scheiding tuseen speelgroen en "honde- nuitlaatgroen". "Te bezien valt verder of de tweede hond extra belast moet worden". LEIDERDORP - Tegen tien voor acht komt er toch nog iemand binnen. De eerste "klant", die het spreekuur van D'66 be zoekt, kan geregistreerd worden. "Als raadslid ben je vrij gei- soleerd. Of je krijgt alleen de mensen die alle fracties aflopen. Het spreekuur is een poging om de drem pel wat lager te krijgen". Ruud Stam, voorzitter van de D'66-fractie in de Lei- derdorpse raad, is er van overtuigd dat het gister avond voor het eerst ge houden spreekuur een functie kan hebben. Voor taan zijn de twee D'66- raadsleden voor hun frac tievergadering (elke don derdagavond voorafgaand aan de raadsvergadering) beschikbaar voor de Lei- derdorpse burger. Met persoonlijke problemen, vra gen over gemeentelijk beleid of de raadsagenda kan men bij D'66 terecht. Kan het probleem niet poging om de drempel wat lager te krijgen". gelijk worden opgelost dan zoe ken de democraten het op. "Wij weten gewoon meer over de ge meente. We hebben ook een in gang in het gemeentehuis en het college", aldus het tweede D'66- raadslid Rob Visser. Het idee om een spreekuur te be ginnen ontstond eigenlijk in de vorige raadsperiode. D'66 werkte toen samen met de PPR, omdat men zich voor de verkiezingen WARMOND - In Warmond bestaat een groeiend verzet tegen het in richten van een straat als woon erf Een en ander werd al eerder duidelijk tijdens de perikelen rondom de Warmundastraat die al geruime tijd de status van woonerf heeft maar waar het' voor spelende kinderen nog al tijd gevaarlijk vertoeven is. Gis teravond tijdens de vergadering van de raadscommissie openba re werken kwamen bewoners van de Van Wassenaarstraat hun beklag doen over de gemeentelij ke plannen tot herinrichting van hun straat. Zij kregen hierbij de gezamenlijke steun van de raads- leden De Vos (WD) en Van Kuijen (Progressief Warmond) die beiden fel van leer trokken tegen de nota verkeersreguleren- de bepalingen uit 1979 waarin de plannen zijn vastgelegd. De Vos en Van Kuijen vroegen burgemeester Hendrickx om een algehele herbezinning op het nut van woonerven. Volgens De Vos zijn woonerven al lang uit de gra tie geraakt. Van Kuijen hekelde het gemeentelijke blindstaren op de eerder genomen besluiten van de nota. "De tijd van adoratie van woonerven ligt achter ons", vertolkte Van Kuijen zijn gevoe lens. In uiterst bloemrijk Nederlands hief de progressief vervolgens een langdurige klaagzang aan te gen het verschijnsel woonerf. "Een woonerf is kunstmatig knusjes, truttig om het maar eens kort te houden. Een woon erf suggereert niet bestaande vrijheden voor het verkeer en spelende kinderen met alle ge vaarlijke gevolgen vandien. Ik verbaas me erover dat er nog geen doden zijn gevallen", aldus Van Kuijen. Burgemeester Hendrickx raadde hem en De Vos aan hun aversie tegen woonerven in de gemeen teraad ter sprake te brengen. De Vos en Van Kuijen beloofden dit zeker niet te zullen nalaten. Zoeterwoude misschien uit Leidse vuilverwerking Burgerlijke stand Ondertrouwd: N.B. Gelissen en J.K. Kö- nig. L A M. Timmerman en LM. Pikart. B.J.E. ten Brink en M E. de Beun. JAC. Gerretse en R.S. de Jongh. G.N. van Eg- mond en A.M.M. Coster. M. Ulas en J.E- .S.Y. Verhoog. N.Th.M. Klooster en M.L. Moens. DEN HAAG - Het recreatieschap Noord-Zuidhollands Plassenge- bied dreigt langzaam uit elkaar te vallen. De gemeente Ter Aar, Leiderdorp en Oegstgeest heb ben bedenkingen tegen het re creatiebasisplan en denken er over uit het recreatieschap te tre den. Amsterdam heeft dit besluit inmiddels genomen en heeft het schap de rug toegekeerd. Binnen een paar maanden zal be kend worden of de drie gemeen ten in de Leidse regio in het schap zullen blijven. Het alge meen bestuur van het schap heeft het recreatiebasisplan defi nitief vastgesteld. Met dit plan zullen de deelnemers, waaronder Ter Aar, Oegstgeest en Leider dorp, wel of niet akkoord gaan. Doordat Amsterdam uit het schap is getreden en de drie andere ge noemde gemeenten dit overwe gen, staat nog niet vast of het schap de mogelijke uitvoering van het plan zelf kan doen. Oor zaak van de moeilijkheden zijn volgens het schap het gebrek aan geld. Daardoor gaat de uitvoe ring van het recreatiebasisplan langer duren dan tot nu toe is voorzien. Het bestuur van het schap zegt over het nu vastgestelde recrea tiebasisplan dat het een „goed uitgangspunt is voor het beleid in de komende jaren op het ge bied van openluchtrecreatie, na tuurbehoud en landschaps- schoon". ZOETERWOUDE - De kans is groot dat de gemeente Zoeter woude zich (formeel) terugtrekt uit de gemeenschappelijke rege ling vuilverwerking Leiden en omstreken. Het aantrekken van een particulier bedrijf om het vuil op te halen en te verwerken is waarschijnlijk goedkoper. Sinds 1970 zit Zoeterwoude in dit samenwerkingsverband. De rei nigingsdienst van Leiden haalt het vuil in het dorp op en ver werkt het in de centrale oven van deze gemeente. Uitgerekend is dat als Zoeterwoude het vuil in Den Haag laat verbranden door de firma Zegwaard dit een be sparing oplevert van 84.000 gul den op jaarbasis. Er kan nog eens 42.000 gulden bespaard worden, als het vuil niet meer door de Leidse reinigingsdienst maar een andere firma wordt wegge haald. In totaal een besparing van 126.000 gulden. Het grote probleem is echter dat het verbreken van het samen werkingsverband met de andere gemeenten een kostbare zaak kan zijn. Ruim honderdduizend gulden is de boete die Zoeter woude aan de leden van de ge meenschappelijke regeling moet betalen. Het hangt er vanaf hoe lang deze boete betaald moet worden of Zoeterwoude eruit stapt. Het college van burgemeester en wethouders deed het voorstel om de huidige regeling te hand haven. De commissie financiën deelde gisteravond deze mening echter niet geheel. Het liberale commissielid Kremer rekende het de andere leden keurig voor: "Op de lange termijn kan dit zeer interessant worden, omdat we dan per jaar zo'n 120.000 gulden besparen. Tenzij er andere argu menten zijn dan cijfermatige, vind ik dat we ernstig moeten overwegen met een particulier in zee te gaan". Wanneer mocht blijken dat de 'straf voor het uittreden te hoog is, kan Zoeterwoude alsnog die 42.000 gulden verdienen, door het vuil door de Delftse firma Zegwaard laten ophalen. Het jaarcontract met de gemeente Leiden moet dan worden opge zegd. Leiden schijnt hiervan niet wakker te liggen. Het ophalen van huisvuil gaat meer en meer een belasting vormen voor de Leidse reinigingsdienst. De an dere firma zou dan wel het vuil naar de oven in Leiden moeten brengen, gezien de contractuele verplichting. Voorlopig bepleit de WD een soort proefproces uit te lokken, zodat de financiële gevolgen dui delijker worden. "Dan weet je wat je boven het hoofd hangt en kan een definitief besluit geno men worden", zei Kolff (PZ), die daarmee het liberale standpunt volgde. ZOETERWOUDE - De Zoeter- woudse tennisverenigingen Meerburg en ZTC moeten de ko mende drie jaar respectievelijk 345 en 4.455 gulden hogere huur betalen. De huurverhoging wordt over drie jaar uitge smeerd. Een meerderheid van de commissie financiën ging met dit voorstel akkoord. De liberaal Kremer en het debuterende PZ- raadslid Ooijendijk stemden te gen. Kremer sprak van een "straf' voor ZTC. De WD'er wilde de huur- Huurverhoging tennisclubs Zoeterwoude gaat door VRIJDAG 17 SEPTEMBER 1982 WASSENAAR - Prinses Magriet heeft gistermiddag het startsein van de verkoop van Unicef-wenskaarten gegeven. Zij deed dat op de camping Duinrell waar zij van een meisje het eerste pakje kocht (zie foto). van 1978 niet op tijd had inge schreven. Tijdens de fractiever gaderingen bleek dat heel weinig mensen uit de achterban contact opnamen met de raadsleden. D'66 vond dat daar iets aan moest veranderen. Stam: "Wij zijn ook te bellen. Wij waren de enige partij die de telefoonnum mers van de kandidaat-raadsle den in folders had staan". Visser: "Dat heeft ook vrij veel reacties opgeleverd. De telefoon stond nadat die folders verspreid wa ren gewoon niet stil. Dat is een goede zaak". Over de noodzaak van een spreek uur bestaat nogal wat verschil van mening. In Leiderdorp, zo wordt gezegd, kan een burger meepraten in de commissiever gaderingen en kan de raad voor haar vergadering toespreken. "Heel veel burgers vinden daar hun weg, maar er zijn ook bur gers die vastraken en dan met een raadslid willen praten die het tot op de bodem uitzoekt", aldus Stam. En Visser: "Rond de com missievergadering hangt ook een aureool van deskundigheid. Dat weerhoudt veel mensen ervan om mee te praten". Veel verwachten van het spreek uur doen de D'66-raadsleden niet. Maar ze vinden dat je het in ieder geval moet proberen. Stam wil het in elk geval een aantal maanden proberen, maar "als het inderdaad niet gaat lopen dan moet je er mee stoppen". het verschil tussen de huurver hogingen voor de beide tennis verenigingen zat de liberaal dwars. Kremer had verder kri tiek op het met elkaar vergelij ken van de sportverenigingen in Zoeterwoude. Hij vond elke sa menhang ontbreken in het subsi diebeleid van de gemeente. Het CDA ging akkoord met het voorstel. Oude afspraken moeten nagekomen worden en de tennis clubs zullen dus moeten betalen, aldus het CDA. Ook mevrouw Kolff (PZ) steunde het voorstel. VRIJDAG Leiden - Wassenaarse Slag, strandloop A.V. Holland, inl. 766862. Groenoordhallen - Leidato, 19-22.30 Stadsgehoorzaal - feestavond verzorgd door het Leidse muziek- en showgezel schap Sempre Avanti, 19.45 uur. Schoolgebouw Oppenheimstraat - fan cy-fair, 16 tot 20 uur. Aniba's Muziekkamer - Herenstraat 1, De Folkclub Leiden opent het seizoen, 20.30 uur. Lesbische Vrouwen Leiden - Caecilia- b straat 18. film 'Witches and gaggots, dy kes and poofters'. 20.30 uur. NVSH-trefcentrum - Rapenburg 48, open soos, 22 uur, tel. 149987. Caeciliastraat 18 - open-huisavond L.V.L., 21 uur. tel. 764236. Dierenbescherming Leiden, melding zwerf- en gevonden dieren, tel. 212026. Leiderdorp - Muzenhof, volksdansin- stuif, kinderen 19-20 uur; volwassenen vanaf 20.15 uur. Oegstgeest - Gemeentecentrum, creatie ve activiteiten (12-15 jaar), 19.30 uu Taberna - disco. 21 uur. Voorschoten - Het Wedde, nachtzwem- marathon, 20 uur. ZATERDAG Leiden - Stadsgehoorzaal, achtste Leids Folkfestival, 14.30-24 uur. Groenoordhallen - Leidato 13-17 uur en 19-22.30 uur. Tafeltennisvereniging Scylla - Cathrij- nestraat 10, instuif voor kinderen van 7- 8 jaar, 10 uur. Leonardushuis - Haagweg 14, kleding- beurs, 10-13 uur. LVC - Breestraat 66, open café, video middag, 14-17 uur. Speeltuinvereniging zuiderkwartier - hoek Aryelierstraat, Seringenstraat, ma- jorettenconcours, 10.45 uur. Nieuwe Mare/hoek Oude Singel - an tiek- en curiosamarkt, 9.30-17 uur. Vrouwenhuis - Hooigracht 79, café avond, 21-1 uur. Leidse Werkgroep Homoseksualiteit - Caeciliastraat 18, jongerencafé, tot on geveer 20 jaar, vanaf 22 uur, disco. Jongeren Advies Centrum - Caecilia straat 67, 14-17 uur. Leiderdorp - Houtkamp, vredesmanis- tatie, vanaf 14.30 uur; vertrek 13 uur bij Kamsteeg. Manege in de Bloemerd - sterrenslag en kermis, 13 uur. Muzenhof - cabaret Purper, 20.15 uur. Voorschoten - Voorstraat, rommel markt, Pico Bello's, 10-16 uur. ZONDAG Leiden - Groenoordhallen, Leidato, 11- 17 uur. Middelweg 19c - kindervoorstelling Leids Poppentheater, 14.30 uur,tel. 125802. Leidse Werkgroep Homoseksualiteit - Caeciliastraat 18, 'De Roze Salon', 14-18 ARTSEN Leiden - De weekenddienst begint za terdag om 8 uur en eindigt zondag om 24 uur. Wijk 1 - Boerhaavedistrict, Binnenstad- Noord, Groenoord, Kooi, Merenwyk: za 8 uur tot zo 24 uur: S. Kooyman, Nooreindsplein 2a, tel. 122268, spreek uur vlgs afspraak. Wyk 2 - Binnenstad-Zuid, Tuinstadwijk, Professorenwijk, de Waard: za 8 uur tot zo 8 uur: J. van Gent, Zoeter- woudsesingel 28, tel. 122538, spreekuur vlgs afspraak. zo 8 uur tot 24 uur: E.K. Fogelberg, de Sitterlaan 18, tel. 132877, spreekuur 12 en 17 uur. Wijk 3 - Mors, Haagwegkwartier, Zuid west: za 8 uur tot zo 8 uur: E.H. Nieuwenhuis- Smalbraak, Bevrijdingsplein 60, tel. 768918, spreekuur 12 en 17 uur. zo 8 uur tot 24 uur: F. Lahr, Zoeter- woudsesingel 11, tel. 120347, spreekuur vlgs afspraak. Voor de praktijk van Groeneveld, R. v. Leeuwen, Meijer, Reinders, Tan, v. Tol, Verhage en Zwijneburg: za, M.J.H. v. Tol, de Sitterlaan 80, tel. 142427, spreekuur 11-11.30 uur in Ge zondheidscentrum Merenwiik, Rosmo len 2. zo, R. Zwijnenburg, Gallaslaan 24, Lei derdorp, tel. 412166, spreekuur 11-11.30 uur in Gezondheidscentrum Meren wyk, Rosmolen 2. Leiderdorp - za, F.O.A.M. kemme, Gro- tiuslaan 12, tel. 893139; zo, S.P. Ouwer- kerk, Loevestein 40, tel. 891037; za en zo spreekuur van 12.30 tot 13 uur, Florijn 10. tel. 891000. Oegstgeest - J.W. de Haan, Oranjelaan 26, tel. 170605. Voorschoten - za, A. Tromp, Leidseweg 328, tel. 762159; zo, B. Schotanus, Leid seweg 302, tel. 766462. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van: vr 17 sept tot 24 sept Apotheek De Aloë, Levendaal 161, tel. 120502; Apotheek Linnaeus, Kempe- naerstraat 31, tel. 173330. DIERENARTSEN Leiden - voor de praktijk van Muurling, Helder, Roest: G. Roest, Haaghuishof 5, Leiderdorp, tel. 890405. E.J.M. v.d. Wouw, Boshuizerlaan 26, tel. 764058. Oegstgeest - R.J.W. Duyn, Pres. Kenne- dylaan 260, tel 153266. Voorschoten - J. Frencken, J. Röntgen- laan 14, Leidschendam, tel. 070-271110. TANDARTSEN De weekenddienst voor Leiden, Leider dorp, Oegsgeest wordt waargenomen M.G. Wieringa, Joseph Haydnlaan 6, Leiden, tel. 762925. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn: 134604; tel. ten zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - Kruis- gebouw, Berkenkade 7, tel. 410131, spreekuur ma brn do van 13-14 uur. Gezondheidscentrum, Florijn 10, tel. 896193, spreekuur, ma, woe, vr van 13- 13.30 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. Voorschoten - gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641. LEIDSCH ËL DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave Uitgeversmaatschappij leidsch Dagblad B V Hoofdkantoor Witte Sirxjel 1. 2311 BG LEIDEN Postbus 54 2300 AB LEIDEN Telefoon 071-1*4941 1 ontvangen Geen h tel 07M23143 tussen 18 00-19 30 uur (nabpzorgmg na 19 30 uur): zaterdag van 16.30-18 00 uu. Abonnementsgelden b«i vooruitbetaling te voldoen Bij automatische overschnjving geen abonnementsgelden uitsluitend giro 3203571 t.n.v. Damiate Holding BV te Haarlem Kwartaalabonnement 57.35 Per post t 79.70 Jaarabonnement 217,90 Per post 307,30 Losse nummers 0.80 Directie G Koopman Rubriekchefs: J. Kroon (stad) B W T Jungman (plv) H I J Veldhuizen (regio) H, v.d Post (plv) Aangesloten bi) de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o i in: Bonn. Brussel, Londen, Parits Washington, Cpiro Commentator W F J Wirtz Redactie stad en randgemeenten M 071-144941 tst 222

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 2