Banken beperken risico Wantrouwen stuurt Franse economie Nieuwe krant in VS: tv op papier Alle uitkeringen werklozen bij GAK mmm. Beurs Amsterdam Chequefraude aan banden Chemisch afval hindert metaal "Complot" tegen Mltterand? Nederlandse bus Bij caroseseriebouwer Den Oud sten in Woerden is gisteren de eerste gelede streekbus gepre senteerd van puur Nederlandse makelij. Het aan 125 passagiers plaats biedende gevaarte ver schilt van buiten nauwelijks van de standaard gelede bussen die al bij het streekvervoer rijden. Het nieuwe van de bus is dat hij van top tot teen door Nederland se bedrijven in elkaar is gezet. De gelede bussen die momenteel bij het streekvervoer dienst doen hebben een chassis (onderstel) en motoren die werden geleverd door Volvo en Mercedes. Die buitenlandse bedrijven moesten inspringen omdat de Nederland se bussenbouwers tijdelijk on voldoende capaciteit hadden om aan de enorme vraag naar streek bussen te voldoen. Chassis en motoren van de gisteren gepre senteerde gelede bus worden echter weer geleverd door DAF. min of meer vaste leverancier van het Nederlandse streekver- Vleeseters Nederland eet per hoofd van de be volking voor een tientje vlees en vleeswaren per week. Het Eco nomisch Instituut voor het Mid den- en Kleinbedrijf (EIM) heeft dat uitgerekend in een rapportje over het slagersbedrijf. Bij elkaar geeft ons land jaarlijks een kleine 8 miljard gulden uit aan vlees en vleeswaren. Voor driekwart wordt het geld besteed aan vers vlees, in het bijzonder aan varkensvlees. De verkoop van rundvlees loopt al enige jaren achtereen terug. Het EIM verwacht de verschuiving naar goedkopere vleessoorten zich zal voortzetten. "Het aantal gehakt-eters zal groter worden", zo schrijft het instituut. Echter ook ten aanzien van het gehakt is de consument kritischer gewor den. "Het gehakt moet van een onberispelijke kwaliteit en ge sierd zijn met een aantrekkelijk prijskaartje". Hypotheekgarantie Er moet zo spoedig mogelijk een rijksgarantie op hypotheken ko men. De verplicht in te schake len garantie-adviescolleges kun nen dan worden afgeschaft. De woonconsument wordt daarmee geld bespaard dat hij nu nog ge dwongen is aan een garantie-aan vraag te besteden. Dat zegt de vereniging Eigen Huis naar aanleiding van de toene mende gemeentelijke maatrege len die hypotheekgaranties steeds verder aantasten. Volgens de vereniging wordt een eigen huis daardoor minder bereikbaar voor mensen met bescheiden in komens. Volgens de vereniging moet er een uniforme garantieregeling ko men voor het hele land. Dat voor komt rechtsongelijkheid, die met wildgroei van aparte ge meentelijke garantiebeperkin gen in de hand wordt gewerkt. Ondernemingsraad Een ondernemingsraad is onvol doende is staat invloed uit te oe fenen. Bij belangrijke zaken als een reorganisatie is die invloed vrijwel nihil. Dat vindt een meer derheid van 1700 ondervraagde leden en oud-leden van onderne mingsraden bij Philips. De ondervraagden denken dat die minimale invloed veroorzaakt wordt door het onvoldoende mandaat waarover de verschil lende directies beschikken. "De plannen kunnen soms zelfs niet door hen worden beïnvloed", zo vinden de ondernemingsraadle den. De samenwerking met de directies wordt in het algemeen moeilijk genoemd. De ondernemingsraad krijgt ook te weinig informatie, met name als het gaat om belang rijke zaken als investeringen en reorganisaties. Bovendien komt veel informatie te laat. WASHINGTON (GPD) - In deze tijd van langzaam stervende dag bladen is de verschijning van een nieuwe krant zelfs in de Verenig de Staten een feit van betekenis. 'USA Today' (VS Vandaag) is woensdag voor het eerst van de persen gerold, als nationaal Amerikaans dagblad, dat niet veel meer pretenties heeft dan winstgevend te worden over een aantal jaren en zeer beknopt na tionaal bruikbare informatie te verschaffen. De eerste druk van 250.000 exemplaren genoot de kortstondige doch welwillende belangstelling van president Reagan en een reeks van Ameri kaanse waardigheidsbekleders, die vooral oog hadden voor het politieke potentieel van een krant die de hele Amerikaanse markt tot de zijne heeft ver klaard. USA Today mikt duidelijk op wat gemakshalve altijd een 'breed publiek' wordt genoemd en leent opzichtig van de visuele voorde- Economie 'USA Today' len die het medium televisie biedt, met spectaculaire weer kaarten en andere illustraties in kleur. Het is duidelijk een krant voor mensen met weinig tijd, die het totaal van hun nieuwsinfor- matie toch niet toevertrouwen aan de Amerikaanse Fred Em mers of Noortje van Oostveens. Niettemin, de keuze van het nieuws wordt duidelijk bepaald door wat de hoofdredacteur aan primiare volkse emoties be speurt. De dood van prinses Gra- cia, voormalig Amerikaans film ster, die een sprookje beleefde waarnaar Amerikanen voortdu rend verlangen bij gebrek aan beter in een benard eigen be staan, opende de eerste editie. Het gewelddadig overlijden van de Libanese president Beshir Gemayel werd wat verkoops- waarde betreft laeer getaxeerd. De nieuwe krant, begonnen in het gebied van Washington DC en Baltimore, zal zich naar het Wes ten uitbreiden: een haastige krant voor haastige mensen, die liever een stuk wijdt aan iemand die president Reagan in het Witte Huis een waterbed wil aanbie den. dan aan ernstiger verschijn selen van deze tumultueuze da gen. Daar waar het dagblad voortdu rend wordt bedreigd door televi sie en andere informatiesyste men, denkt 'USA Today' zonder een overweldigend beroep op de advertentiemarkt, kleurendruk- kend en in kort bestek, winst te kunnen maken op een markt die de kenmerken draagt van ver moeienis. „Per satelliet gele verd" heeft het Amerikaanse pu- bliciteitsconcern Gannett een soort 'vnes-droog' produkt in het leven geroepen, dat niet zozeer een krant is als wel gedrukte te levisie. AMSTERDAM (GPD/ANP) - Bezitters van bankcheques kunnen vanaf 1 januari nog maar 300 gulden per keer opnemen. Dit heeft de Stichting bevordering cheque verkeer gisteren bekend gemaakt. en is de bankgarantie op de che que niet langer van toepassing. De Stichting bevordering cheque verkeer is door de gezamenlijke banken opgericht om het betaal- chequeverkeer te regelen. De stichting zegt dat de beperking in de opnamemogelijkheid geen gevolgen voor winkeliers heeft. De betalingsbedragen van de meeste bezitters van bankche ques gaan het bedrag van drie honderd gulden maar zelden te boven. Door het op te nemen bedrag aan een maximum te binden wordt gehoopt dat het aantal fraudege vallen zal verminderen. In de praktijk is gebleken dat frau deurs vaak zoveel mogelijk geld tegelijk willen innen. Aan die mogelijkheid willen de banken paal en perk stellen door niet meer dan één Eurocheque (was maximaal twee) of drie groene betaalcheques (was onbeperkt) te accepteren. Ook zal straks strikter de hand worden gehouden aan de voor schriften, die de ontvanger van een betaalcheque moet opvol gen. Het gaat hierbij om controle van de cheque aan de hand van de betaalpas. Verzuimt de ont vanger na 1 januari deze controle, dan zal het risico voor hem zijn Te jong voor de SER: 27 UTRECHT (ANP) - Kitty Roo- zemond, FN V-medewerkster op het secretariaat voor vrou welijke werknemers, mag niet in de Sociaal-Economi sche Raad, omdat ze te jong is. Ze is 27 en de minimum leeftijdsgrens voor de SER is 30 jaar. Al twee jaar geleden heeft de SER de minister van sociale zaken geadviseerd de wet zo te wijzigen dat de leeftijds grens vervalt. Maar daar is het nog niet van gekomen. Het dagelijks bestuur van de SER, dat in eerste instantie vond dat Kitty Roozemond maar gewoon mee moest functioneren, bleek later te vrezen dat dan de SER-advie- zen niet rechtsgeldig zouden zijn. Maar - zo zegt Kitty Roozemond in de vakbonds krant van de FNV adviezen van de SER zijn nooit bin dend. Toch heeft de FNV in haar plaats nu de 30-jarige Monique Ruimschotel aange wezen om de FNV in de SER te gaan vertegenwoordigen. Middenstand De banken zouden grotere be voegdheden moeten krijgen bij het, onder garantie van de over heid, verlenen van kredieten aan het midden- en kleinbedrijf. Staatssecretaris van economi sche zaken Van Zeil pleit daar voor in de brief waarin hij de Tweede Kamer een uiteenzetting geeft van het beleid dat hij met betrekking tot het midden- en kleinbedrijf denkt te voeren. De banken zouden op basis van de kredietbeschikking 1976 tot ho gere bedragen dan thans zelf standig moeten kunnen beslis sen. Het zou de kredietverlening aanzienlijk versnellen. Wel lijkt het de staatssecretaris redelijk in zulke gevallen de banken voor tien procent zelf het risico op dergelijke kredieten te laten dra gen. Het beleid wil zich richten op een rendementsherstel dat de onder nemer in het midden- en kleinbe drijf een redelijk inkomen be zorgt. Zowel Perquin van het KNOV, de grootste organnisatie in het midden- en kleinbedrijf, als zijn collega van het NCOV, Veninga, reageert daarop uiterst kritisch. „Als niet vaststaat wat het algemene sociaal-economi sche beleid zal zijn, hebben we aan deze opmerkingen voor het midden- en kleinbedrijf niets", zo lieten zij weten. Volgens Per quin had de staatssecretaris met zijn brief beter kunnen wachten tot het nieuwe kabinet er is. "Dan hadden we beter zicht ge had op het totale sociaal-econo mische beleid en de gevolgen daarvan voor de koopkracht. Daarvan is het midden- en klein bedrijf immers voor het overgro te deel afhankelijk". "V* Prinses Margriet kocht gistermiddag als eerste een doosje Unicef wens kaarten van de 10-jarige Femke Verschoor rechtsop de tentoonstelling water heb je nodig om te leven". Zij gaf daarmee het startsein voor de verkoop van de najaarscollectie van Unicef. De tentoonstelling wordt ge houden in het Wassenaarse recreatiepark Duinrell. DEN HAAG (GPD) - Met ingang van 1 januari 1985 zullen alle werkloosheidsuitkeringen via het Gemeentelijk Administratie Kantoor worden uitbetaald. Ze moeten daar ook worden aange vraagd. Tot nu toe worden alleen de WW- uitkeringen door het GAK ver zorgd. De gemeentelijke sociale diensten verzorgen de WWV- uit keringen en de uitkeringen op grond van de Rijksgroepsrege ling Werkloze Werknemers. ZOETERMEER (ANP) - Veel ondernemers in de metaal- en electro- technische industrie zitten dringend verle gen om een centrale of regionale ophaaldienst voor chemisch afval. Vooral bedrijven met kleine hoeveelheden van dit afval hebben moeite deze stoffen via de voorgeschreven ka nalen kwijt te raken, zo blijkt uit een enquete van de werkgeversor ganisatie in deze bran che, de FME. De Wet Chemische Afval stoffen verplicht de producent het afval af te voeren via verwer kingsbedrijven met een vergunning van het ministerie van volksge zondheid en milieuhy giëne. De ondernemers vinden dat naleving van de wet zoveel ken nis vraagt dat zij be hoefte hebben aan een centraal informatiecen trum. De bedrijven hebben vaak moeite met het vaststellen of aval al dan niet onder de wet valt. De tekst hierover is slechts voor ingewijden begrijpe lijk, menen zij. Laten zij analyses voor labo ratoria maken, dan ko men daar gegevens uit die ook weer om in schakeling van des kundigen vragen, aldus de ondernemers. Zij hebben verder pro blemen als afval moet worden opgeslagen in eigen beheer, in af wachting van trans port. Die problemen hebben vaak te maken met hinderwetvergun ningen. In een rapport van het GAK staat dat de bedrijfsverenigingen met hun regionaal gespreide kanto ren gezamenlijk de nieuwe werk loosheidsregelingen per 1 janua ri 1985 kunnen uitvoeren. Als voornaamste eisen worden aan deze uitvoering gesteld een grote mate van gelijkheid in beleid en uitvoering, verbeterde mogelijk heden van de beheersbaarheid en volumebeleid en een meer cliënt gerichte benadering. Volgens de hoofddirectie van het GAK hebben de bedrijfsvereni gingen voldoende mogelijkhe den om de gecompliceerde werk loosheidswetgeving uit te voe ren. Voor de arbeidsbemidde ling, de sociaal medische bege leiding en de welzijnsbegelei- ding is een regionale en lokale samenwerking mogelijk met de daarvoor bedoelde instanties. Voor zover een afzonderlijke be drijfsvereniging op dit moment niet beschikt over voldoende gspreide kantoren, kan deze ge bruik maken van de faciliteiten van andere bedrijfsverenigingen, aldus de GAK-directie. De strijd om het behoud van de geloofwaardigheid van de Franse franc heeft een nieu we fase bereikt met het be sluit van de Franse regering een internationale lening uit te schrijven tot een bedrag van vier miljoen dollar (28 miljard franc) Het eerste ef fect van de lening is. dat ze de reserves van de Banque de France gevoelig aanvult en dat was wel nodig. Het twee de effect is van psychologi sche aard: de regering van Pierre Mauroy wil laten zien dat men er niet over denkt een derde devaluatie van de frank toe te staan. Ook presi dent Mitterrand heeft, ter ge legenheid van de lening, woorden van gelijke strek king gesproken. Op de devie zenmarkten houdt men de adem in. Of het „psycholo gisch effect" van lange duur zal zijn, staat echter te bezien. Het socialistisch-commumsti- sche bewind onder leiding van president Mitterrand, de oud-socialistenleider, kan door Rudolph Bakker nog go vaak verklaren dat alle financieel-economische pro blemen als gevolg van de nieuwe aanpak Frankrijk ein delijk naar een betere toe komst zullen leiden, dat neemt niet weg dat op de in ternationale geldmarkten in dit systeem nu eenmaal geen vertrouwen bestaat. Dit wan trouwen blijkt uit de haast waarmee men zich van de Franse franc probeert te ont doen. Als niemand de franc tijdens deze „vlucht" wil ko pen, zakt zijn waarde nog meer en daarom koopt de Banque de France zijn eigen francs op, in ruil voor waar devastere deviezen. Het eni ge bezwaar is dat men hier niet eindeloos mee door kan gaan. De deviezenreserves van de Banque de France waren de afgelopen weken op alarme rende manier in elkaar ge zakt. Eind juli was er nog 33 miljard, eind augustus nog 28,9 miljard en kort voor de lening - zo de geruchten wil len - nog maar tussen de 22 en 23 miljard In de Franse staatskluizen nog wel voor zo'n 213 miljard frank aan goud opgeslagen ligt. Maar als de regering bekend zou moeten maken dat ze daar van gedeelten op de markt heeft gebracht, kon ze met een wel inpakken, de geloof waardigheid van haar regime zou er voorgoed door zijn aangetast. Wanneer de Banque de France zijn reserves kan aanvullen en dat doet ze nu met de le ning van 28 miljard - begrij pen de geldhandelaren dat ze nog lang kunnen doorgaan met francs ter verkoop aan te bieden, maar dat deze franca hun waarde zullen behouden omdat de Banque de France ze weer kan dekken. De hoop is nu dat de verkoop van francs daarmee zal ophouden en daarmee de koers op de wereldmarkt van de Franse munt niet verder daalt. In 1974 schreef de toenmalige en pas gekozen president Giscard d'Estaing een derge lijke, maar veel kleinere le ning uit om het hoofd te bie den aan de klap van de franc als gevolg van de eerste olie crisis. Het psychologisch ef fect was toen zo doeltreffend, dat het geleende geld nooit hoefde te worden gebruikt: het vertrouwen in de franc keerde terug, met name ook omdat het schrikeffect was ontstaan door een crisis van buitenaf: de olie. en niet een crisis van binnenuit Ditmaal komt de crisis van bin nenuit. President Mitterrand en z*jn equipe hebben zich misrekend in de mate van so lidariteit waarmee het Franse volk zich achter hen zou scharen. Ze hebben zich ook misrekend in de mate waarin vergaande beloften over nieuwe sociale maatregelen konden worden gerealiseerd in een steeds slechter wor dend economisch klimaat Het tekort op de staatsbegro ting heeft dan ook nooit ver toonde hoogtes bereikt en daarbij komt nog dat ook het tekort op de handelsbalans van 60 miljard franc vorig jaar tot 100 miljard franc voor dit jaar gestegen is. Goedbe doelde plannen om de infla tie te stuiten, worden door de experts met een schouderop halen begroet evenals de plechtige belofte ervoor te zorgen dat volgend jaar een groei van 2 procent te zien zal geven Een wonder is het niet dat de internationale handels- en geldwereld in deze experi menten geen vertrouwen heeft. Het is typerend voor de aard van het socialisme in Frankryk, dat men dit wan trouwen uitsluitend als een „complot" uitlegt Ditmaal dient de strijd tegen de afkal ving van de Franse franc ech ter op nuchterder basis te worden aangepakt. De rege ring heeft dan ook maatrege len genomen die in strijd zijn met zijn aanvankelijk ingeno men posiUes. Het ganse stel sel van sociale voorzieningen wordt aan een grondig bezui- nigingsonderzoek onderwor pen, de koopkracht zal niet kunnen worden gehand haafd, en de gewantrouwde „patrons" - de werkgevers - zijn ten slotte uitgeroepen als de redders van het vaderland. Hiertoe is han een belangrijke concessie op belastinggebied gedaan. Tot 1985 zal, anders dan aanvankelijk bepaald, tot het „vermogen" - waarover nieuwe en hoge belastingen zullen worden geheven - niet gerekend worden de werktui gen die deel uitmaken van het produktieproces in het bedrijf. Het werkgeversver bond ziet dit als een belang rijke overwinning. In ieder geval zal een nieuwe stroom van onnodige faillissementen erdoor worden voorkomen Intussen is iedereen het erover eens. dat deze grootste lemng die ooit door een soevereine staat werd uitgeschreven, op zichzelf niets oplost Ze zal vergezeld moeten gaan van vergaande maatregelen ter gezondmaking van de econo mie. zoals de loon- en prys- stop tenslotte de devaluatie van de franc begeleidde. Al deze te nemen maatregelen zullen echter indruisen tegen het socialistisch-communisti- sche concept van de nieuwe staat Het is met voor niets dat tijdens deze adempauze meer dan ooit wordt gespecu leerd over een her be manning van het Franse kabinet. Beufsoverzicht ACTIEVE AANDELEN Dortschc Pctr. Dortsche Pctr. Pref. '"'••vler NDl' H.80 X5.00 90,60 90,00 90,40 88.80 106,30 107.80 103.50 X 04.80 104.00 105 00 18.50 X8.60 39.00 39,OP 37.00 37,40 25.10 25,00 218.50 217.50 214.5P 213.50 BINNENLANDSE AANDELEN Ass. St.R'Dam Avdet Aut. Ind.Rt BAM Batenburg BHdrnflcert Boer Druk Bols 173,00 17R.00 174.00 174.00 56,50 55.50 72.00 72,00 62.00 63.50 24.50 24.50 315,00 315.00 16.60 15.70 Gel. Delfl. C Gcrofabr Giesvn Goudsmil Grasso Hagemeuer 105.00 106.00 53.00 53.00 60.50 60.50 23.50 24.00 57,80 - 140.00b 155.00b Leidsche Hol Ned. Schcepshyp. NU* Ten Cate Proost A Br Radrmakt.-i 91.00 91.OP 1010,00 1010.00 188.00 190.00 59.50 59.50 90 00a 85.00a 350.00 352.00 Schuilema Schuppen Schullenv. Salvenb. Bank Telegraaf TeatlelT*. Tllb. Hyp. Bk Tw. Kabel H TwUnitraenG l'bblnk Ven». Glasab. 48 00e 50.00b 50.10 50ZO BELEGGINGS INSTITUTEN America FND 149,00 144 50 W00 99.00 134.00 IJS.» 1000.00 1060.00 110.00 109.00 556.00 557.00 134.00 133.00 186.00 182.00 95.00 05.00 GOUD EN ZILVER BUITENLANDS GELD Amerikaanse dollar 1,70 Engelse pond 4,55 Belg franc (100) jjj Duitse mark H00) 100 00 ItaJ lire <10 000) if'oo Portugese esc <1001 2.60 Can dollar 2.17 Franse franei 100) 37,50 Z wits .franc (100) 126.73 Zweedse kroon 100) <22S Noorse kroon (1001 37.75 Deense kroon 1100) 29 50 Oost shilling (100) 15,47 Spaanse peseta 100- 2J1 Gnekae drachme (100) 390 Finse mark (100) 55,50 Joeg dinar 1 gjg Iers pond 341 AMSTERDAM De laatste beurs dag van de week munt meestal niet uit in affaire van groot for maat en deze regel ging ook vrij dag op. Na de veelal tone win sten van donderdag werd wat winst genomen en op het ver laagde koers peil bleef de vraag gering De handel was daarom met groot Van de internationale aandelen was U ml ever 0,70 in reactie op 160.80, terwijl Kon Olie 0.80 moest inleveren op 88,50. De banken waren licht verdeeld NMB noteerde op 105 vrijwel onveranderd terwijl de beide an dere grote banken een kleinig heid wonnen. De hypotheekban ken waren in reactie WUH, die donderdag 6 steeg, moest nu 2,50 afstaan op 72.50 en FGH zakte 1 tot 32

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 23