c Centriimftiiictie Lisse te weinig ontwikkeld "Veilingprovisie Flora aan hoge kant" Boskoop wil beginnen met bouw Praathuis Politie laat hennep rooien Strandtenten verdwijnen onder warme zon Ook zonder toestemming provincie Volgens Blom van Verenigde Bloemenveilingen Nederland: Kritiek in Katwijk op vergaderen tijdens middaguren "Traditionele denkwijze militairen veranderen" Evaluatie streekplan wijst uit: Streek KUSTSTREEK Ofschoon de temperaturen nog altijd zomerse waarden bereiken worden de strandtenten weer afgebroken. De Katwijker Kees van Beelen besloot gisteren zijn etablisement in de winterstalling onder te brengen. Eerder deze week hadden enige andere Katwijkse strandtenthouders hun biezen reeds gepakt. BOSKOOP - De gemeente Bos koop wil proberen om ook zonder de toestemming van het provinciebestuur een be gin te maken met de bouw van het nieuwe Praathuis. Wanneer dat mogelijk blykt dan wordt met de bouw van deze wijkvoorziening voor Snijdelwyk nog deze maand begonnen. Wethouder D.A.M. van Ooi-Houtman, die deze toezegging in de on- derwijcommissie deed, zei wel te betwijfelen of de ge meente zonder provinciale toestemming kan beginnen met de bouw. "Myn gevoel zegt dat dit niet kan", aldus de wethouder. De belofte van de wethouder kwam onder grote druk van de commissieleden tot stand. Volgens PvdA/D'66-raadslid R. Kruit kan de gemeente zonder problemen beginne met de bouw, omdat de raad in de meivergadering met de bouw akkoord is gegaan. In dit specifieke geval is niet, zoals in alle andere gevallen, toestemming van de provin cie voor de uitgaven nodig, omdat het geld komt uit potjes waarvoor Gedeputeer de Staten (GS) in het verle den al toestemming hebben gegeven. "We hebben een be drag van de verzekering (het oude Praathuis is in 1980 na melijk afgebrand, red er is een speciaal fonds voor her bouw en er kan gebruik wor den gemaakt van geld uit het fonds dorpsuitleg", rekende Kruit voor. Zyn optelsom kwam uit op een bedrag van drie ton. Kruit noemde het verder "on verantwoord" om officieel toestemming aan GS te vra gen, omdat daarmee waar schijnlijk een half jaar verlo ren gaat. Voor zijn betoog vond Kruit volledig steun bij Het nieuwe veilingcomplex verkeert in de rode cijfers. Maar daaraan komt volgens voorzitter Jac. Vianen, als alles meezit, in 1984 een eind. VRIJDAG 17 SEPTEMBER 1982 RIJNSBURG/DEN HAAG - De Vereniging van Bloemenveilin gen in Nederland (VBN) vindt een veilingspercentage van 6,8 procent dat de veiling Flora in Rijnsburg in 1983 van de kopers en kwekers wil rekenen aan de hoge kant. De vereniging plaats verder vraagtekens bij de omzet stijging van tien procent die de veiling gedurende vier jaar hoopt te bereiken, aldus een voorzichti ge reactie van A.J.M. Blom, se cretaris van de VBN op de voor stellen van het bestuur van Flo- Om het geraamde verlies in 1983 en de kosten van de voorgestelde uitbreidingen van de kwekers- en kopersaccommodatie te dek ken, wil het bestuur van de Flora de veilingprovisie volgend jaar op 6,8 procent brengen inclusief een bijdrage in het garantiefonds van een half procent. In een meerjarenbegroting die het bestuur heeft laten opstellen wordt geraamd dat de veiling in 1983 een verlies lijdt van 8,5 ton en in 1986 een winst maakt van 2,5 miljoen gulden. Bij haar bere keningen is het bestuur onder meer uitgegaan van een omzet stijging van tien procent, een jaarlijkse stijging van de perso neelskosten en de algemene kos ten van zes procent, een gemid' delde hypotheekrente van 10,75 procent en de verkoop van het oude Flora complex voor 1 ja nuari 1983. Mogelijk Blom vindt de meeste Van deze uit gangspunten reëel. Alleen de ge raamde omzetstijging van tien procent vindt hij enigszins onze ker. Al acht hij die mpgelijk. "Uit een rapport dat de VBN enige ja ren geleden heeft laten samen stellen is naar voren gekomen dat de omzet in de bloemisterij kan dalen. Maar er moet reke ning worden gehouden met veel onvoorspelbare factoren, bij voorbeeld met hoe de buiten landse markt zich "gedraagt". En in het buitenland, en met name BOSKOOP - "Als mensen van goe de wil de krachten bundelen en proberen de traditionele denk wijze van onder meer de militai ren, politici en economen te ver anderen, dan zie ik de toekomst hoopvol tegemoet". Dat was de kern van het boeiende betoog dat Sienie Strikwerda gister avond in de Rozenburcht in Bos koop hield. Sienie Strikwerda was uitgenodigd ter gelegenheid van het eenjarig bestaan van de Boskoopse afdeling van Vrou wen voor Vrede. De avond was mede georganiseerd door de plaatselijke afdeling van het IKV. Hoewel het onderwerp van deze avond eigenlijk het "vijandden ken" was. bleek een groot deel van het betoog van Strikwerda gewijd aan de vredesbeweging en het feminisme, waarbij zij niet schroomde tamelijk harde uit spraken te doen. Veel kritiek uit te zij op de rol die de kerk door de eeuwen heen heeft gespeeld in zaken als oorlog en vrede, maar ook in het standpunt ten aanzien van homofilie. Sienie Strikwerda, die lange tijd lid is geweest van de emancipa tiecommissie en bestuurslid was van de Nederlandse Christen- in de Verenigde Staten, is op dit moment een grote vraag naar Ne derlandse bloemen". Dat de Flora, ondanks verliezen, plannen tot uitbreiding heeft, zegt Blom te kunnen begrijpen. Als er meer kwekers en kopers naar de veiling komen, moet zij kiezen: óf meer investeren om de nieuwkomers vast te houden, óf niet investeren met het risico dat de kwekers en kopers naar ande re veilingen gaan. "Dat is voor een veiling een groot dilemma". Volgens Blom is er bij de Flora geen sprake van te veel investe ringen, zoals bij de in ernstige moeilijkheden verkerende vei ling Berkel. Een van de problemen van de vei ling Berkel is volgens Blom dat het complex in het begin te groot door Wim Wegman is opgezet. "Aangezien de Flora wil uitbreiden, is dat in Rijns- burg niet het geval. Je zou dus eerder kunnen zeggen dat er te weinig is gëinvesteerd. Het is een heel andere situatie". Vertrouwen J. van der Veen, voorzitter van de Christelijke Boeren- en Tuin- dersbond (CBTB), wil geen uit spraak doen over de juistheid van de voorgestelde verhoging van het veilingpercentage. "Dat is een zaak van het bestuur van de veiling". Wel zegt hij dat, de verhoging tuinders verder in de problemen kunnen brengen. "Veel kwekers kunnen heel wei nig meer hebben. Maar aan de andere kant mag niet worden vergeten dat de tuinders zijn ge baat met een goed lopende vei ling. Ook al kost hun dat op korte termijn wat meer geld". Jac. Vianen, de voorzitter van de veiling, ziet de toekomst van de Flora met vertrouwen tegemoet. Ten eerste merkt hij op dat de veiling, niettegenstaande het for- vrouwenbond, zag als een van de oorzaken van de nog steeds toe nemende bewapeningsingswed- loop de patriarchale structuur van de maatschappij (patriar chaal wil zeggen: de man als hoofd van het gezin en de vrouw als mindere van de man). Vrouwen hebben heel wat te bie den, vond ze, maar ze moeten wel voor hun rechten opkomen, studeren en lezen en politiek be wust en feministisch worden. De voor het overgrote deel uit vrou wen bestaande toehoorders rea geerden tamelijk lauw op het be toog, al vonden haar woorden naar later tijdens de discussie bleek wel veel bijval. Met het initiatief om Sienie Stri kwerda naar Boskoop te halen hebben het IKV en de groep Vrouwen voor Vrede een goede start gemaakt met de volgende week te houden vredesweek. Vrouwen voor Vrede en het IKV, die tijdens deze week geen acti viteiten zullen ontplooien, zijn vandaag en morgen wel aanwe zig op de Boskoopse braderie. Daar zullen zij in een kraam hun ideeën over ontwapening en vre de aan de man proberen te bren gen. se verlies, in de eerste acht maan den van dit jaar de grootste om zetstijging heeft genoteerd van de vier grote bloemenveilingen in Nederland. De Flora heeft tot en met augustus een meeromzet te zien gegeven van 4,7 procent in stuks en 11,57 procent in geld. Als de oude veiling zou zijn ver kocht, zou de exploitatie van de Flora volgens de voorzitter zelfs sluitend zijn geweest. Gezien het aantal nieuwe kopers en kwekers zegt Vianen zelfs dat de veiling floreert. Voor een achteruitgang van de aanvoer is hij niet bang. Dat veel tuinders zo in de financiële problemen zit ten dat zij van de winter niet eens meer kunnen stoken, geldt vol gens Vianen minder sterk voor KATWIJK - Gemeentelijke com missievergaderingen zullen als het aan burgemeester en wet houders van Katwijk ligt zoveel mogelijk in de middaguren plaatsvinden. Dat in het kader van de bezuinigingen. Tijdens de gisteravond gehouden raadsvergadering uitten enige raadsleden kritiek op dat voor stel. Vooral het PvdA-raadslid Hietkamp stelde dat de burgerij daarmee nauwelijks in de gele genheid werd gesteld de openba re vergaderingen bij te wonen. Van Mierlo (D'66/Gemeentebe- langen) kon zich in die mening vinden. "Inspraak voor de burge rij wordt hierdoor minimaal", zo sprak hij. Burgemeester Bos gaf toe dat het moeüijk was het een ieder naar de zin te maken. Hij stelde dan ook voor de commissies zelf het tijdstip te laten bepalen. Wethou der Parlevliet constateerde nog dat de belangstelling voor de ver gaderingen toch al minimaal Ook het inkrimpen van het aantal commissies wekte hier en daar wat wrevel op. Met name het wegvallen van de welzijnscom- missie was een doorn in het oog van een aantal raadsleden. Bur gemeester Bos stelde dat het voorbereidende werk een hele klus is geweest, maar dat de kwesties die nu nog aan de orde komen in de desbetreffende commissies kunnen worden be handeld. Enige raadsleden zien in de toekomst niettemin proble men verrijzen door het wegval len van deze commissie. Rijnsburg. De tuinders die in moeilijkheden verkeren hebben vaak met grote leningen hun kas sen vernieuwd, zegt hij. In Rijns burg werken veel tuinders nog met verouderde kassen en mate riaal. "Het klinkt triest, maar daarvan plukken zij nu juist de vruchten", aldus Vianen. De nieuwe leden die zich bij de vei ling aanmelden, zijn bovendien vaak jonge tuinders die heel klein beginnen, aldus de Flora- voorzitter. "Zij bouwen hun be drijf langzaam uit en nemen niet ineens met grote investeringen een paar hectare groot gebied in gebruik. Dat is een oneindig veel beter uitgangspunt". Het het oude Flora-complex hangt nog steeds als een loodzwaar blok aan het been van de veiling. Het bestuur hoopte twee jaar ge leden dat zij het terrein binnen twee jaar voor vijftien miljoen gulden kon verkopen. Niet al leen is deze termijn niet gehaald, ook is onzeker of de oude veiling wel vijftien miljoen opbrengt. Dat blijkt uit de evaluatienota die is gemaakt om te bezien wat er terecht is gekomen van de plan nen die in dit uit 1978 daterende streekplan zijn genoemd. De no ta is gisteravond in Voorhout door provinciaal bestuurder Borgman gepresenteerd tijdens een eerste bijeenkomst van bur gers uit de duin- en bollenstreek die samen over de toekomst van het streekplan gaan praten. Voorts is gebleken dat, in tegen stelling tot de verwachting in het streekplan, de bevolkingsgroei in de bollenstreek is achtergeble ven. De evaluatienota noemt ver der het migratiesaldo, het verchil tussen de aantallen mensen die uit de streek vertrekken en er zich vestigen, nul. Maar dit is niet verontrustend, concludeert de nota. De opvangfunctie van de bollenstreek voor woningzoe kenden uit het stedelijk gebied blijkt tot staan te zijn gekomen. De provincie wil dat er niet meer dan vijfduizend vierkante meter kantoorruimte op het terrein komt. De projectontwikkelaar die de oude Flora wil kopen, Am- stelveste BV uit Lelystad, heeft echter zijn zinnen gezet op tien duizend vierkante meter. Een vermindering van de hoeveel heid kantoorruimte heeft vol gens Vianen invloed op de ver koopsprijs. Of de termijn van 1 januari 1983 wordt gehaald, durft Vianen op dit moment nog niet te zeggen. "We zijn al zo vaak teleurgesteld met termijnen". Het veilingbe- stuur is nog steeds in onderhan deling met Amstelveste. Het be stuur kan echter, wanneer zij dat wil, afzien van de verkoop aan de projectontwikkelaar en de grond overdoen aan een andere koper. "Het ligt er helemaal aan of de koper het gebied wil invullen volgens het bestemmingsplan. Maar daarmee heeft de veiling niets te maken". Volgens het veilingbestuur zijn er nog twee belangstellenden voor Dit wordt eveneens géllustreerd door het feit dat de woningbouw 21 procent of 900 woningen min der is dan in het streekplanpro gramma werd verwacht. Met na me in Lisse is deze achterstand groot. Hier werden 265 woningen minder gebouwd dan was voor- door Hans Sonders Het een en ander is ook van in vloed geweest op de werkgele genheidssituatie in de streek De werkgelegenheid is meer toege nomen dan was voorzien maar de ontwikkeling van de beroeps bevolking is achtergebleven bij de verwachtingen. Projectgewijze glastuin vestigin gen. in bepaalde in het streek plan genoemde zogenaamde in- tensiveringszones, zijn nog nau- het voormalige Flora-terrein. Het bestuur wil echter niet kwijt wie dat zijn. Besparen De voorgestelde uitbreidingen van de gekoelde neerzetruimte en de kopershal gaan, zoals gezegd, pas door als er beter zicht is op de opbrengst van het oude vei lingterrein. Volgens Vianen kan dit uitstel echter niet "eeuwig duren. We moeten die ruimten erbij hebben". De Flora-voorzit ter zegt dat de zaak opnieuw zal worden bekeken tijdens de le denvergadering van december. Het bestuur hoopt dan meer te weten over de verkoopsprijs van het terrein. De Flora-voorzitter meent overi gens dat veel kwekers de verho ging van het veilingspercentage hebben zien aankomen. Vianen benadrukt daarbij dat de kwe kers veel service wordt geboden bij de veiling, maar dat die servi ce wel moet worden betaald. "Het geld dat ze hier echter uit geven, besparen ze thuis dubbel en dwars". welijks van de grond gekomen, schrijft de nota verder. Voorts wordt geconstateerd dat de bestaande overcapaciteit aan psychiatrische ziekenhuizen in de streek in de afgelopen penode niet is verminderd. De samen stellers van de nota komen dan ook tot de conclusie dat de streek blijkbaar een aantrekke lijk klimaat heeft voor de vesti ging van dit soort voorzieningen. Ondanks de teruglopende woning bouw is in de afgelopen periode het aantal relaties van inwoners van de bollenstreek met Noord- Holland toegenomen. Dit kwam in het bijzonder tot uitdrukking in een groei van het woon-werk- verkeer tussen het deelgebied en Noord-Holland. De groei van de pendel op Noord-Holland zal echter geen problemen geven aangezien het wegennet vol doende capaciteit heeft Wel is de verkeersafwikkeling met Noord- Holland gebaat met de aanleg van de secundaire weg 2 tussen De Zilk en Hillegom, aansluitend op de eveneens nog aan te leggen provinciale weg 20 naar Nieuw- Vennep. Die weg blijft dan ook in het streekplan gehandhaafd M. Konijn (SGP/GPV), die vond dat de gemeente na ja ren dubben het fonds dorp- suiueg eindelek maar eens moet gebruiken. Wethouder Van Ooi-Houtman wees de raadsleden erop dat de rente die het ongebruikte fonds oplevert al jaren wordt gebruikt voor de "gewone" begroting. Het kersverse raadslid N.H. Rentes (CDA) vond dat de kosten van het Praathuis wel snel stegen: van 525.000 gulden in mei tot 560.000 gulden nu. Hij vond het plezierig dat voor de bouw een Boskoopse aanne mer wordt ingeschakeld, maar wees er daarnaast op deze weinig Boskopers in dienst heeft en drong erop aan dat er meer Boskoopse bouwvakkers bij de bouw moeten worden ingescha keld. Wethouder Van Ooi zegde toe daarover contact op te nemen met de aanne mer. ALPHEN AAN DEN RIJN - De Alphense gemeentepoli tie heeft gisteren op het ter rein van een oude boerderij aan de Hoorn dne hennepak kertjes met een totale opper vlakte van veertig vierkante meter laten rooien. Na het ontdekken van de kweek heeft de politic over leg gepleegd met de offleier van justitie en in samenwer king met de dienst Openbare Werken de nog niet oogstry- pe planten gerooid. Op een terrein aan de Westkanaal- I weg werden de planten ver brand De hoofdbewoner van de boer derij, een 26-jarige Alp he naar. kreeg een procesver baal aan zijn broek. Het ver bouwen van hennepplanten, die kunnnen worden ver werkt tot soft-drugs, is verbo den, tenzij ze als windscher men zyn bedoeld. AMSTERDAM De Amster damse politie heeft gisteren bij een inval in een Chinese opium kit in de Binnen Ban tam nier straat een "onbeschrijfelijke rotzooi" aangetrofTen. Er moes ten enkele vuilniswagens aan te pas komen om het vuilnis uit de woning te verwijderen. Er werd ook 250 gram heróne aangetrof fen. Onzekerheid De provincie voorziet dat de aanleg van de omleidingsweg om Lisse nu binnen de streekplanpenode kan zyn gerealiseerd omdat hier voor de financiële middelen in middels zyn veilig gesteld. Grote onzekerheid bestaat nog OW het tijdstip waarop de om leidingsweg rond De Zilk zal worden aangelegd. Het tracé van die weg is inmiddels wel vastge steld. Ook voor de resterende penode van het streekplan, het loopt tot aan 1990. blijft het uitgangspunt dat in de streek niet meer wordt gebouwd dan om aan de eigen behoefte te voldoen De nota concludeert dat de gemeentely- ke bestemmingsplannen ruim voldoende capaciteit bieden om hierin te voorzien. Ten aanzien van de werkgelegen heid stelt de provincie voor om het beleid dat is gencht op het behoud van de agrarische func tie ongewyzigd tc handhaven want de ontwikkeling van de tuinbouw biedt goede perspec tieven Hieruit volgt dat er geen behoefte is aan extra bedryfster reinen Sienie Strikwerda in Boskoop: DUIN- EN BOLLENSTREEK - De gemeente Lisse heeft zich niet kunnen ontwikkelen tot een regionaal centrum, zoals in het streekplan Zuid-Holland West was voorgesteld.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 19