Poliüejacht op hennepteelt Ter Schegget in Leiden goed ontvangen Wel ontvankelijk maar geen water in mijn wijn Theologie waarschuwt voor afgodsbeelden /RIJDAG 17 SEPTEMBER 1982 Niet om het een of ander, maar ik wou liever hier wel even vastge steld hebben dat ik niet, zoals An war al-Sadat en Bashir Ge- mayel, met Menachim Begin be vriend ben, of ooit ben geweest. Sommige dingen kun je niet vaak genoeg zeggen. Een andere vraag is, of we nu eigenlijk wel of niet bedroefd moeten zijn over de dood van prinses Gracia. Na tuurlijk is het altijd droevig als iemand vóór de gemiddelde leef tijd in zijn land overlijdt, zeker als dat door een „stom" ongeluk gebeurt, maar er overleden afge lopen dinsdag alleen in Neder land al meer dan 300 mensen, hoe kan men dan van mij verwach ten dat ik ook nog om alle overle denen in andere landen rouw? Nu behoort prinses Gracia natuur lijk tot die aparte categori van overledenen die geen rouwadver tentie op een binnenpagina no dig hebben om de mensheid dui delijk te maken dat zij er niet meer zijn. Dat is al één reden, om wat langer bij haar dood stil te staan, en een bepaalde portie droefenis te voelen. Weliswaar valt Bashir Gemayel, die op de zelfde dag als prinses Gracia door een bomaanslag in Beiroet om het leven kwam, in dezelfde categorie, maar ik bespeur bij mezelf toch niet dezelfde aan vechting tot droefenis als bij prinses Gracia. Hoe komt dat? Bashir was pas 34 jaar, Gracia 52 jaar, hij had nog maar zo kort van het leven ge proefd, en wat hij ervan geproefd had moet heel anders gesmaakt hebben dan wat Gracia ervan ge proefd heeft. Bovendien zou je verwachten dat het gewelddadi ge einde van Gemayel (bomaan slag) eerder tot compassie aanlei ding zou moeten geven dan het overlijden van de prinses uit Mo naco die aan de gevolgen van een auto-ongeluk overleed. Maar daar staat tegenover dat een au to-ongeluk in het belastingpara dijsje Monaco in verhouding heel wat gewelddadiger is dan een bomaanslag in Beiroet. Boven dien zou je kunnen zeggen dat Gemayel een „koekje van eigen deeg" kreeg, terwijl Gracia, voor zover bekend, nooit een vlieg kwaad heeft gedaan. Daar komt nog bij dat zij een vrouw was, een van de mooiste uit de film- en vorstengeschiede nis bovendien, en zoals een auto mobilist altijd iets meer hartzeer overhoudt aan het doodrijden van een hert dan van een koe, zo is de neiging om de dood van een mooie vrouw meer te betreuren dan de dood van een huis-, tuin en keukenvrouw zoniet rechtvaardig dan toch menselijk. Er is wat dat aangaat trouwens een welsprekend precedent: de dood van koningin Astrid van België, die op 29-jarige leeftijd na een auto-ongeval bij Kuess- nacht overleed, als moeder van de toen 7-jarige Jozefina-Char- lotte, de 4-jarige Boudewijn en de 1-jarige Albert, en de echtgenote van de toen 33-jarige koning Leo pold van België. Dat was in 1935. Prinses Gracia was ouder, haar twee dochters en haar zoon (ook een Albert) zijn ouder, dat scheelt natuurlijk in de mate van rouw, maar daar staat tegenover dat prinses Gracia veel bekender, en ook „gekender" was. Want de verslagenheid moge in België bijzonder groot zijn ge weest toen Astrid bleek te zijn overleden, maar hoeveel mensen hadden haar ooit gezien, behalve vanuit de verte, als zij vanaf een balkon de menigte toezwaaide? Grace Kelly daarentegen kenden we al voordat prins Rainier III van Monaco haar kende. - bij wijze van spreken. Van de elf films waarin ze speelde, heb ik er in ieder geval vijf gezien: High Noon, Dial M for Murder. Rear Window, To Catch a Thief en High Society. Ik vind dat een be hoorlijk hoog gemiddelde voor een gemiddelde filmliefhebber, er blijkt uit dat ze, in de vijf jaar dat ze in films speelde, een goede neus voor kwaliteit had. Dat zal ook wel de reden zijn dat ze, meer dan de gemiddelde beeldschone filmster, in ons geheugen is blij ven hangen. Blijft de vraag waarom ik niet een zelfde soort „ach jé"-gevoel bij mezelf bespeurde tien Ingrid Bergman was overleden. Want die heb ik in zeker 14 films zien spelen, en haar affaire met Ro berto Rossellini moet haar in mijn ogen toch minstens zoveel sympathiepunten hebben gege ven als Gracia's problemen met haar dochter Caroline. Ingrid was natuurlijk 14 jaar ouder dan Gracia, dat telt ook mee, maar toch vrees ik dat mijn „ach jé"-gevoel sterker bij Gracia dan bij Ingrid was om de triviale, „Story"-achtige reden dat het hier een prinses betrof. Een soort sprookjesprinses bovendien Sprookjesprinsessen horen niet bij zoiets banaals als een auto ongeval om het leven te komen. Dat is meer iets voor cassières van Albert Hexjn. Binnen veertien dagen heeft de politie vijf hennepvelden gerooid, waarvan de opbrengst bestemd was voor het verkrijgen van de verdovende middelen hasjiesj en ma rihuana. Het betroffen twee grotere velden in Delden en Nistelrode en drie achtertuintjes in Enschede en Pingjum. Ook in Arnhem werd een hennepveld ont dekt, maar dat wordt met rust gelaten omdat de hen nep bedoeld is voor vezel- en zaadteelt. Verslaggever Weert Schenk ging in Nistelrode kijken en sprak ook met de Amsterdamse drugsvoorlichter Koos Zwart. Deze ergert zich aan de politie-acties die vol gens hem in strijd zijn met het regeringsbeleid. NISTELRODE Het Brabantse landschap leent zich niet alleen uitstekend voor het opzetten van illegale jeneverstokerijen. Het is ook uitermate geschikt voor het planten van hennep als grondstof voor de verdovende middelen hasjiesj en marihuana. In het dunbevolkte, beboste gebied zal de politie niet snel een hennepveld ontdekken, tenzij de kweker onhandig is of pech heeft. In Nistelrode, een dorpje in de buurt van Oss, had de kweker handigheid noch geluk. Hoewel de lap grond van 6000 vierkante meter prachtig lag verscholen achter een bosje aan een zand weggetje, waar alleen af en toe een landbouwer op een trekker passeerde, werd het gewas op last van de officier van jusitie gemaaid en verbrand. De kweker had uit kennelijke gierigheid slechts twee rijen mais gezaaid aan de boorden van zijn plantage om het verboden ge was voor het gezicht af te schermen. De mais groeide nauwe lijks, terwijl de hennep dankzij de warme zomer uitbundig om hoog schoot. De naburige landbouwers besteedden nauwelijks aandacht aan het vreemdsoortige groeisel achter de mais. Over hennep werd pas echt gepraat, nadat men op het land losgebroken pony's had gezocht. De politie kreeg een anonieme tip toen de kranten over de vondst van een ander hennepveld in het Overijsselse Delden berichtten. De politie verstrekt weinig gegevens over de eigenaar van de grond. Het betreft een dertigjarige man uit Sint Oedenrode. De grondeigenaar heeft verklaard zijn stukje land zonder contrac ten aan twee onbekende mannen uit Den Bosch te hebben ver huurd. Het tweetal had de pacht voor een jaar vooruit betaald. Dergelijke onderhandse overeenkomsten zijn in de landbouw onder meer om belastingtechnische redenen niet ongewoon. Uit navraag blijkt dat de eigenaar van de grond tot voor kort als hoofdverpleger in een instituut voor alcohol- en drugsverslaaf den werkte. Dat maakte de kwestie voor hem extra onplezierig, bevestigt hij. Verder wil hij niet graag praten om geen schade te berokkenen aan zijn echtgenote die in Sint Oedenrode een café drijft. „Ik ben er ingeluisd", zegt hij, „ik word voor die hennep verant woordelijk gesteld, terwijl ik er niets mee te maken heb. Als ik de grond een volgende keer weer verhuur, zal ik wel beter oplet ten aan wie en waarvoor." De ex-hoofdverpleger zegt slechts eenmaal, in het voorjaar, op zijn eigendom in Nistelrode te zijn geweest. Hij had niets onregelmatigs gesignaleerd. Ofschoon anderen beweren dat de eigenaar op z'n minst enkele jaren zelf de grond heeft bewerkt, zegt hij zelf dat het altijd is verhuurd. Van zijn laatste huurders, die op een advertentie van hem hadden gereageerd, heeft hij nooit meer iets gehoord. „Ik zit er maar mooi mee." De Bossche Officier van Justi tie, mr Peters, heeft het ook niet gemakkelijk met de zaak, want hij moet bewijzen dat de werkloze hoofdverple ger de hennep heeft gezaaid. Koos Zwart: "Jacht op hennep is i>erspilling van tijd en energie". Daarom is het niet zeker dat de grondbezitter zal worden vervolgd. Rijst de vraag: waarom is er niet gewacht met maaien totdat de kwe kers op het land kwamen om het gewas te verzorgen? Mr Peters: „Het nieuwtje ver spreidde zich snel door de streek. Er kwamen veel men sen naar het veldje om de toppen van de vrouwelijke plant af te snijden, waarin de hars voor de marihuana zit. Van vrijdag tot dinsdag is het veld bewaakt, terwijl ook naar de telers werd gezocht. Je kan er niet eeuwig iemand van de politie bijzetten, daar om heb ik besloten de hen- nep te laten maaien en ver branden." De officier van justitie zegt dat de hennep duidelijk bestemd was voor de verdovende mid delen. „De hennepplant groeit in een mannelijke en een vrouwelijke vorm. De vrouwelijke plant produceert de hars die wordt verwerkt tot marihuana. Wanneer je de mannelijke planten er uit haalt, wordt de hars van een betere kwaliteit. Welnu, alle mannelijke planten waren van het veld verwijderd. Wanneer de hennep bestemd was voor zaad- of vezelteelt, wat wel is toegestaan, dan Verspilling Behalve de wat grotere velden in Delden en Nistelrode, wer den in Enschede twee achter tuinen gerooid, waarvan de opbrengst duidelijk voor ei gen gebruik bestemd was. De Amsterdammer Koos Zwart, die al een tiental jaren aan drugsvoorlichting doet en daarvoor ook lange tijd via de Vara-radic> de marktprijzen van hasjiesj en marihuana in het openbaar bracht, ergert zich aan deze opeenvolgende politie-acties tegen de ver bouw van hennep. „Waar zijn ze in vredesnaam mee bezig?", vraagt Koos Zwart zich af, „wat een ver spilling van tijd en energie. Laten ze hun tijd besteden aan het heroineprobleem. De acties zijn ook volkomen in strijd met het regeringsbe leid. De prioriteiten liggen bij de drugs met onaanvaardba re risico's, de hard drugs dus, de heroïne er Koos Zwart zegt dat met de ac ties tegen de hennepplanta ges de indruk wordt gewekt dat marihuana en hasjiesj ge vaarlijke verdovende midde len zijn. Niets is minder waar. aldus Koos Zwart, dat is alge-' meen erkend: „Van de ge notsmiddelen hasj. alcohol en heroine is hasj het minst gevaarlijk. De gebruiker on dervindt geen schade en het gebruik is gemakkelijk te stoppen." Volgens de drugsvoorlichter neemt het gebruik van hasj en marihuana nog steeds elk jaar toe. „Vroeger werd ge dacht dat alleen hippies dat spul gebruikten. Het werd gezien als modeverschijnsel. Het is nu zo wijd verbreid, het gaat nooit meer weg uit de maatschappij Maar vooral m landelijke gebieden wordt geen onderscheid gemaakt en alle drugs als gevaarlijk beschouwd. De politie kan daaraan iets doen door alle bange mensen die met tips komen over hasj of hennep met goede informatie weg te sturen." In Nederland is de hennep meestal bedoeld voor het ver krijgen van marihuana. De procedure om hasjiesj te ver werven is te bewerkelijk. Koos Zwart zegt dat teelt van hennep voor eigen gebruik niet alleen het voordeel ople vert van een betere kwaliteit marihuana. Ook hoeft de ge bruiker zich niet te bewegen op de zwarte markt, waar de prijzen zich in een paar jaar hebben verdubbeld. Een gram hasj doet momenteel ongeveer tien gulden. De Amsterdamse drugsvoor lichter vertelt dat de com merciële hennepteelt in Ne derland geen goud oplevert. Daarvoor zijn er teveel tus senpersonen. „Nu ja, de man nen hebben er wellicht een goede living aan. maar het laat zich niet vergelijken met de heroïnehandel. Heroïne kan. in tegenstelling tot hasj en marihuana, ook nog wor den versneden. Een ton he roine kan miljoenen opleve ren. Zo is het me de soft drugs zeker nu t De meeste hasj en marihuana komt uit het buitenland. Toch zijn er volgens de infor matie van Koos Zwart nog di verse andere hennepvelden in Nederland. Het kost geld noch moeite om aan zaad te komen. De stichting Drugs Anti-Propaganda in Uden stuurt voor een habbekrats volop zaai-en vel op pes rond. voorzien van voorlichting over de teelt en over het ge bruik en de effecten van de verdovende middelen. Bij de dierenwinkel koopt men zelfs voor nog geen zes gul den een kilo hennepzaad dat zeer geschikt is als voer voor kleine zangvogels. Mr Peters, de officier van justi tie in Den Bosch, zegt dat h|j zal blijven ingrijpen, wan neer er sprake is van grote hoeveelheden hennep of soft drugs. „Een onderzoek wordt dan ingesteld, ondanks dat we ons over het algemeen meer richten op de hard drugs Peters voegt er aan toe binnenkort met collega's in andere arrondissementen te gaan praten over de hen nepteelt. (Van LEIDEN— "Ik zal mijn best doen om de opdracht die in mijn benoeming beslo ten ligt naar behoren te vervullen". Dat beloofde dr. G. H.'ter Schegget vanmiddag de vertegenwoordi gers van de hervormde synode, toen hij in Leiden het ambt van kerkelijk hoogleraar in de christelijke ethiek officieel aan vaardde. Hij deed dat met een re de over 'het gebed als hart van de ethiek*. "U hebt mij in dit ^pnbt gesteld ten behoeve van heel onze kerk, die een divers gezelschap vormt, dat men het niet naar de zin kan ma ken". Ter Schegget voelt zich tot dat laatste ook niet geroepen. Wel wil hij zich intensief wijden aan wat hem vanuit zijn levens gang en talent is opgelegd. Als het kan moet iéder er wat aan hebben. Ook zij die er niet mee kunnen instemmen en die dus genoopt zijn van hun afwijzing rekenschap af te leggen. Ter Scheggets benoeming door de synode heeft vooral in de Her vormde Kerk destijds veel stof doen opwaaien, om niet te zeg- geen tumult veroorzaakt. Hij staat bekend als een 'marxis tisch' denkend theoloog. Vol gens velen past zo-iemand niet in een kerkelijke functie voor de opleiding tot predikant. Anderen daarentegen waren ingenomen met zijn benoeming. Ook voor deze manier van theologie-beoe- fening moet plaats zijn in de kerk, zo redeneerden zij. In de gaten Inmiddels heeft Ter Schegget er in Leiden al een half jaar doceren op zitten. Over de manier waarop de univer sitaire gemeenschap hem heeft ontvangen, is hij goed tevreden. Tot de hoogleraren en het perso neel, speciaal van de faculteit der godgeleerdheid, zei hij vanmid dag: "Ik had mij voorgesteld, dat u een afwachtende houding zoudt aan nemen, om rustig het vlees in de kuip te testen. En zie: tegemoet komendheid en hartelijkheid werden mijn deel. Dat u mij in tussen scherp in de gaten houdt, daaraan twijfel ik niet. Hoewel een mens in zijn hart niet zonder vrees is voor kritiek, dient hij daarbovenuit zich ontvankelijk te maken. Ik zal dat proberen, zonder water in mijn wyn te doen". Ook de andere kerkelijke hooglera ren - Van Gennep. Kuiper en Van de Beek hebben Ter Schegget goed opgevangen. Hij toonde zich er dankbaar voor. "Dat geeft moed voor de toe komst". "Er is veel in beweging op ons ter rein. Wij zullen daar alleen tegen opgewassen zijn als wij niet indi vidualistisch te werk gaan maar samenwerken, mei ix>lle inzet van het eigene. Wij vormen een kwartet. Daarbij past geen dirt- gent. Wel een opmerkzaam luiste ren naar elkaar, een tijdig inzet ten, een subtiel weven van de stemmen, opdat wij een wellui dende klank voortbrengen, op de beweging waarvan wij zelf wor den gedragen en meegenomen Ter Schegget ziet zijn didactische taak onder de studenten niet al leen als een overdragen van ken nis, al is dat een belangrijk facet, maar ook als een voorgaan in het beoefenen van de vrolijke weten schap. Naar hy hoopt op een zó aanstekelijke manier, dat het tot een volgen en inhalen pnkkelt "En dat hoeft dan in mijn opvat ting over de verkeersregeling niet per se links". Ter Schegget .Bij een kwartet past geen dingenl... AMSTERDAM Prins Bern- hard heeft vanmiddag als re gent van de stichting 'Prae- mium Erasmianum' de Eras musprijs 1982 uitgereikt aan de theoloog professor dr. Ed ward Schillebeeckx. Dat ge beurde in de Burgerzaal van het paleis op de Dam m Am sterdam, i n tegenwoordig heid van onder anderen ko ningin Beatrix, prins Claus, prinses Juliana, prinses Mar griet en Pieler van Vollenho- Schillebeeckx kreeg de prijs voor zijn gehele theologische werk. Dat wordt niet alleen beschouwd als een bevesti ging van de klassieke waar den van de Europese cultuur maar ook als een bijdrage tot kritisch zelfonderzoek van die cultuur. Prins Bernhard noemde Schil- lebeeckx een theoloog voor wie de godgeleerdheid een Schillebeeckx gehuldigd vrije wetenschap is, in open relatie met andere weten schappen, en voor wie Goa en de humaniteit (menselijk heid) niet zonder elkaar ge dacht kunnen worden. "Een theoloog die werkt in de door Erasmus uitgezette l|jn". Zonder levend contact met de eigen maatschappij kun nen er. volgens Schille beeckx. geen godsdienstige waarden worden beleefd. "U zet zich in voor mensen in nood en u verzet zich tegen tyrannieke macht in wereld of kerk", zei de pnns. "U be- d rijft als het ware theologie van onderen op". Koningin... In zijn dankwoord sprak pro fessor Schillebeeckx er zyn vreugde over uit, dat de stich ting voor het eerst een beoe fenaar van de theologie had gehuldigd. "Dat dit aan mg is gebeurd, beschouw ik als een aangename bijkomstigheid" "Naast vele andere weten schappen is nu ook de godge leerdheid kandidaat gewor den, sinds zy afstand heeft gedaan van haar feodale waardigheid van 'koningin der wetenschappen' en zij zich is gaan beschouwen als één bepaalde wyze om de werkelijkheid te kennen". Schillebeeckx vroeg in zyn re de aandacht voor de bedrei gingen van de mensheid van uit de wetenschap en de tech niek. "Menselijke creativiteit houdt de mogelijkheid tot' zelfvernietiging in". Daartegenover stelde hij de re ligieuze vraag Die wordt weer actueel "Godsdienst heeft echter alleen een bevrij dend woord als hij een we reldbetrokken godsdienst ia. Godsdiensten en kerken heb ben het gezicht van Gods menselijkheid vaak verbor- pen of verminkt Daarom moet de theologie altijd waarschuwen voor de afgods beelden die de mensen oprich ten".

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 17