c 'Voor mij telt gezelligheid' Kees Rijvers geeft Erie Vilé zijn zin D- Okker negeert advies De Boer John van der Wiel boekt eerste winst Arnold van der CapeUen figurant op Masters-toeinooi Lijst van deelnemers STOOR/ff VRIJDAG 17 SEPTEMBER 1982 Sport AMSTERDAM (GPD) - Tom Okker zal eind van deze maand deelnemen aan een tennistoernooi voor 35-plus- sers in Zuid-Afrika. De Ne derlandse tennisser negeert hiermee de oproep die minis ter De Boer van CRM on langs nog deed aan de Neder landse sportwereld om de (sportieve) contacten met Zuid-Afrika te verbreken vanwege de in dat land ge voerde apartheidspolitiek. Het bestuur van de stichting 'VN-jaar voor de sancties te gen Zuid-Afrika' heeft Okker inmiddels in een telegram verzocht van deelname aan het toernooi af te zien. Tom Okker evenwel gaat van het principe uit dat hij naar Zuid- Afrika afreist om te werken en dat dit niets heeft te ma ken met het in dat land gel dende politieke stelsel. Tom Okker: „Ik begrijp niet waar iedereen zich zo druk over maakt. Ray Moore heeft wat spelers uitgenodigd om aan een privé-toernooi deel te nemen. Al een jaar geleden heb ik besloten die uitnodi ging te accepteren. Ik zal niet namens Nederland spelen. Ik ga deelnemen aan een evene ment dat door een vriend van mij wordt georganiseerd en dat toevallig in Zuid-Afrika wordt gehouden. Daar heeft politiek niets mee te maken". Okker verbaast er zich over dat „al die comités" zo'n ophef over zijn reis maken. „Ik heb zo'n tien jaar geleden al in Zuid-Afrika gespeeld en daarna nog eens in Rusland. Toen heb ik van niemand iets gehoord. Wanneer je je als sporter moet richten naar de politiek die in dat land wordt gevoerd, dan blijven er zeer weinig landen over waar je kan spelen". Het 'Special Committee Against Apartheid' van de Verenigde Naties heeft in middels laten weten dat mocht Okker inderdaad bij zijn besluit blijven in Zuid- Afrika te spelen, zijn naam zal worden toegevoegd aan de zwarte lijst van de VN. Op deze lijst zijn alle namen van sporters terug te vinden die in het verleden in Zuid-Afri ka hebben gespeeld of tij dens internationale sportge beurtenissen tegen Zuidafri kanen zijn uitgekomen. De zwarte lijst van de VN houdt overigens niet in dat de daarop voorkomende sporters op een of andere ma nier gestraft kunnen worden. Jeugd maakt plaats voor routine ZEIST (GPD) - Zoals verwacht heeft bondscoach Kees Rijvers de 34-jarige Kees van Kooten opgenomen in de selectie van het Nederlands elftal voor de interland tegen Ierland. Rijvers had weliswaar na de verloren WK-kwalificatiewedstnjd tegen Frank rijk vorig jaar afscheid genomen van Van Kooten, maar de tegenvallende resultaten in de laatste wedstrijden van Oranje hebben de bondscoach ertoe gedwongen die beslis sing te herzien. Van Kooten ging overigens maar al te graag in op de hem geboden 'herkansing'. Simon Tahamata (Standard Luik) behoort niet tot de eerste vijftien gese lecteerden. De kans dat Tahamata alsnog wordt toegevoegd aan de selectie lijkt daaren tegen vrij groot, aangezien enkele reeds geselecteerde spelers nog niet geheel blessure- vrij zijn (Ophof, Boeve). Met het selecteren van Go Ahead Eagles-spits Kees van Kooten (34). Willy van de Kerkhof (31), Huub Stevens (28), Dick Schoe naker (29) en Ronald Spelbos (27). blijkt Kees Rijvers gehoor te hebben gegeven aan de wens van Eric Vilé, de voorzitter van het bestuur betaald voetbal. De prae- ses van de betaalde sectie binnen de KNVB verklaarde na de zo te leurstellend verlopen ouverture in het kwalificatietoernooi voor de EK tegen IJsland (1-1). dat „Rijvers voor de interland tegen Ierland het resultaat moest laten prevaleren Met andere woor den: de bondscoach kreeg het advies tegen de Ieren het sterkst mogelijke Nederlandse elftal te formeren en 'de verjonging' voorlopig ondergeschikt te ma- MOSKOU (ANP) In de zevende ronde van het interzone-schaaktoer- nooi in Moskou heeft John van der Wiel zijn eerste overwinning be haald. Hij versloeg met wit de Hongaarse grootmeester Sax Michael Tal viel uit de kopgroep weg door een nederlaag tegen zijn land genoot Beljavski. Garcia brak zijn partij tegen Gelier af. maar bleef desondanks aan kop met vijfeneenhalve punt. Kasparov, die van Chistiansen won, staat thans tweede met vijf punten Derde is Andersson met viereneenhalve punt en een afgebroken partij. De uitslagen: Van der Wiel (Ned) - Sax (Hon) 1-0. Rodriguez (Phi) - Quinteros (Arg) 1-0. Beljavski (Sow) - Tal (Sov) 1-0, Christiansen (Vst) - Kasparov (Sow) 0-1. Garcia (Cub) - Geiler (Sow) afg., Andersson (Zwe) - Murey (Isr) afg., Gheorghiu (Roe) - Velimiro- vic (J.sl) afg. De stand: 1. Garcia 5'/i pnt en 1 afg. partij. 2. Kasparov 5 pnt., 3. Andersson 4'pnt. (1), 4. Beljavski 4'A pnt., 5. Tal 4Vi pnt.. 13. Van der Wiel Vh pnt (1) LEIDEN - In het programmaboekje van het Masters-toernooi wordt-ie afgeschilderd als een "oude man", maar dit tennisseizoen bewees Arnold van der Capellen dat hij nog lang niet is versleten. Zijn 29 jaar oude lichaam bleek dit jaar uitstekend te functioneren op de gravelbanen. Zó goed zelfs dat Van der Capellen een plaats verdiende in het Masters- toernooi, een strijd tussen de beste acht heren en zes beste dames van de regio. Bij die samenscholing van Leids talent op het park van Unicum dient Arnold van der Capellen slechts als figurant. Dat is niet denigrerend bedoeld, maar tegen Jos Koemans, Hans Tönjann en in mindere mate Frans Grimber gen en Marco Winter hebben de overige 'genodigden' vrijwel niets in te brengen. Ook Arnold van der Cappelen is zich dat be wust. Hij weet dat-ie mede door zijn "verkeerde instelling" de ballen om zijn oren zal zien vliegen, afgevuurd door de nieu we generatie. "Jos Koemans en Hans Tönjann zijn te sterk voor mij", kwalifi ceert hij zich onder de kanslozen, "die jongens trainen ook veel harder. Zijn heel erg vast. Ze spinnen alles terug. Als ik tegen die gasten speel, maak ik de wed strijd, maar verlies meestal toch. Hun instelling is ook anders. Voor mij telt de gezelligheid, voor hen het winnen. Die jon gens zijn mijn type spelers niet. Er is niets moois bij. Het zijn net machine's. Net als Borg. Alles is gebaseerd op vastheid. Natuur lijk bewijst het winnen hun ge lijk, maar mooi tennis is anders. Het publiek moet toch ook wat zien. Met een Wilander en Lendl gaan we de verkeerde kant uit met het tennis". Als aanhanger van de techniek probeert Arnold van der Capel len als trainer van de regio zijn leerlingen op speelse wijze de balsport bij te brengen. Dit in te genstelling tot zijn collega Peter Klein, die op de fasetraining (een selectie van de beste jeugdten- nissers) de aankomende talenten veelal op 'vastheid' laat trainen. "Alle hulde voor Peter hoor, want tenslotte heeft-ie al aardig wat talenten naar voren gescho ven. Maar ik houd er een andere doelstelling op na. Ik geef mijn leerlingen de ruimte voor speels heid. Dat heeft resultaat op lan gere termijn. Als je het plezier er in houdt, blijven ze langer door gaan met tennissen. Oefenen op vastheid is eenzijdig en dan be staat het gevaar dat iemand daar genoeg van krijgt. Dat komt nog al eens voor. Maar ik geef Peter Klein gelijk dat hij op dezelfde wijze doorgaat. Hij moet mee gaan met de ontwikkeling in de wereld en hij moet geregeld ta lenten leveren". "Bloedfanatiek" Eens was Arnold van der Capellen dat zelf ook. Als 15-jarige had hij zijn levensplan al volledig uitge stippeld. Hij zou tennisprof wor den. "Maar toen ik dat tegen m'n vader zei, moest-ie toch hartelijk lachen. Studeren moest ik. Dat was een behoorlijke teleurstel ling, want ik was in die tijd bloedfanatiek". Vanaf de tijd dat hij ook fanatiek achter de rokken ging jagen en het café een gelief koosd oord werd, nam de droom van Van der Cappelen de vorm aan een sprookje aan. "Dit verhaal is feitelijk maatge vend voor de tennissers in Ne derland. We hebben in de leef tijdsgroep tot zestien jaar zat goede spelers. Er blijven er al leen zo weinig over, omdat men interesse in andere dingen krijgt en we in Nederland verschrikke lijk slechte clubtrainers hebben. Tennis boeren zijn het. Ze staan veertig uur per week op de baan, maar hebben geen bënul van een wedstrijd, omdat ze die nooit zien. En juist zo'n clubtrainer is belangrijk voor een talent. Hij moet hem die extra aandacht ge ven, die wij als regiotrainers niet kunnen geven". "Neem zo'n Eric Wilborts", ver volgt hij fel. "Nog niet zo lang ge leden als een groot talent be stempelt. Z'n vooruitgang is nu duidelijk gestagneerd. Hij rijdt in een dikke Porsche en heeft al een huisje in Genève en er zijn vrouwen m het spel. Die jongen is niet echt meer met tennis be zig". In heel Nederland zit het volgens Van der Capellen fout met de balsport. Waar in de rest van de wereld geregeld tennistalenten aan de oppervlakte komen drij ven, moet Nederland het nog steeds stellen met Betty Stöve. Als zij over niet al te lange tijd het profcircus verlaat, zullen Marcella Mesker en Louk San ders 'Neerlands' beste vertegen woordigers zijn. Binnen de gren zen veegt het tweetal met ieder een de baan aan, maar in het bui tenland is het omgekeerde het geval. Amerika "En die situatie zal voorlopig wel zo blijven ook", gelooft Van der Capellen, "want in Nederland heerst geen echt tennisklimaat. Tennis is een volkssport, wordt er zo vaak geroepen. Dat is hele maal niet zo. Als je in Nederland een topper wilt worden, moet er geld op tafel verschijnen. En niet zo'n klein beetje ook. Een leer ling van me werd door z'n ouders in staat gesteld om wat extra din gen te doen. Schooltje hier, cur sus daar. Bijelkaar heeft dat die mensen in één jaar tijd zo'n tien duizend gulden gèkost. Dóér zit het fout. De betere tennissers moeten dus uit de beschermde milieus komen. Maar in die groep vind je moeilijk de mensen die over de juiste karaktereigen schappen beschikken. Mentali teit is de drijfveer van de goede tennisser. De jongen van de straat dus, die kattekwaad uit haalt, die behendig is met z'n li chaam. Maar dat ventje gaat voetballen, omdat z'n ouders het tennissen niet kunnen betalen. Geef mij een elftal voetballers en ik maak er goede tennissers In Amerika, de kweekvijver van de wereldtoppers, is het heel wat anders, weet de student bedrijfs kunde. "Daar zijn gemeenteba- nen. Voor een dollar kan je daar de hele dag meppen. Dat is be taalbaar, voor iedereen. Op die plekken plukken gekwalificeer de trainers de talenten weg. Ver volgens krijgen ze een uitsteken de opleiding. Dan is het natuur lijk niet vreemd dat er een topper doorkomt". "In Tsjechoslowakije moeten jon ge talenten eerst psychologische testen ondergaan. Als ze daar goed doorheen rollen, zijn ze ver zekerd van een goede leerschool. Al op jonge leeftijd werd het café een geliefkoosd oord voor Arnold van der Capellen. Als hulp v tapt de tennisser nu geregeld zelf een biertje achter de bar. Tenslotte heeft Tsjechslowakije al aardig wat talenten voortge bracht. En in Zweden is door Björn Borg het tennis in een stroomversnelling geraakt. De wijze waarop Borg is opgeleid, wordt nu ook op de jonge talen ten toegepast. Wilander is er een voorbeeld van. Het evenbeeld van Borg. Succesvol inderdaad, maar het is niet leuk om naar hem te kijken. De rest van Euro pa klooit maar een beetje aan. Zo nu en dan komt er echte topper door. Een toevalligheid, noem ik dat altijd. Okker en Stöve waren dat toch ook. Zo zal het wel altijd blijven, alle tennischolen ten spijt". ROB ONDERWATER LEIDEN - De deelnemerslijst van het vierde (Match) Masters-toer nooi ziet er als volgt uit. De heren (en dames) zyn gesplitst in twee groepen. De samenstelling is geschied op basis van het gemiddelde puntentotaal van het tenniscircuit. Heren Groep 1 1 Hans Tóryann, 2. Frans Grimbergen. 3. Herman van der Capel len. 4 Henny Koemans Groep 2. 1. Jos Koemans. 2. Marco Winter. 3. Freek van der Capellen. 4. Arnold van der CapeUen. Dames Groep 1 1 Miriam do Groot, 2 Jacqueline van Wyk. 3 Anette van der Mey Groep 2 1 Ingelise Driehuis. 2 Marijke Guyt, 3 Henny Fehling Vandaag worden om 16 00 uur en 17.30 dc eerste ronden by de heren ge speeld De dames gaan morgen om 10 00 uur van start, de heren om 10 30 De finales zijn zondagmiddag (13.30 dames. 15 00 heren) vastgesteld By regen wordt uitgeweken naar de Terwegen-terinishal in Sassenheim ken aan de broodnodige resulta ten. Erwin Koeman (FC Groningen) en Jurrie Koolhof (PSV) lijken daar voorulsnog dc dupe van gewor den. De 21-jarige Koeman, die voor de interland tegen IJsland nog op het allerlaatste moment (voor Tahamata) werd uitgeno digd en de 22 jarige KoollXM Wl F- den ditmaal niet geselecteerd voor de wedstrijd van volgende week woensdag tegen Ierland. In vergelijking met die wedstrijd vielen ook Frank Rijkaard en Wim Kieft (Rijvers: ..Van Kooten is zijn plaatsvervanger in de punt") af. Beide Ajax-spelers kampen momenteel met blessu res, waardoor het duo jongstle den woensdagavond ook al niet met dc landskampioen tegen Celtic aan kon treden. Arnold Mühren (Manchester Uni ted) had zich reeds afgemeld bij Rijvers, ook al vanwege een bles sure. terwijl Jan Peters (Genua) volgens Rijvers nog over te wei nig wedstrijdritme beschikt om een interland te spelen. Sanctie Het niet-selecteren van Simon Ta hamata lijkt veel op een sanctie- maatregel van Rijvers. De bonds coach had Tahamata opgenomen in zijn selectie voor IJsland, maar de Standard-spits meldde zich op het allerlaatste moment af wegens een blessure. Eén dag voordat Oranje in en tegen IJs land zou uitkomen speelde Taha mata daarentegen wel een half uur mee met Standard Luik in het toernooi van Real Madrid. Desondanks houdt Rijvers het waarschijnlijk bij deze waar schuwing. Rijvers heefi vijftien namen be kend gemaakt voor de interland tegen Ierland. De beslissing over de zestiende geselecteerde zal de bondscoach aanstaande zondag nemen. „In principe is Michel Valke die zestiende man", meent Rijvers. ..Maar ik wil eerst zeker heid hebben dat zyn blessure, die hem in IJsland al parten speelde, volledig is genezen. Dit weekeinde zal moeten uitwijzen of Valke volledig inzeth.i.ir is voor Oranje Mocht dat niet het geval zijn, dan neemt RflnA van de Kerkhof (31) de plaats van Valke in" De selectie voor het Nederlands elftal voor de wedstrijd tegen Ier land op woensdag 22 september in Rotterdam ziet er als volgt uit Hans van Breukelen (Nottingham Forest), Edward Metgod (Haar lem). Peter Boeve (Ajax). F,do Ophof (Ajax), Ronald Spelbos (Club Brugge). Ben Wijnstekers (Feyenoord), Huub Stevens (PSV), John Metgod (Real Ma drid), Michel van de Korput (To rino), Dick Schoenaker (A Ruud Gullit (Feyenoord), Willy van de Kerkhof (PSV). Kees van Kooten (Go Ahead Eagles), René van der Gijp (Lokeren). Gerald Vanenburg (Ajax) en of Michel Valke (Feyenoord) of René van de Kerkhof (PSV). Piiica loopt wereldrecord RIETI (AFP) - De Roemeense at lete Maricina Puica heeft giste ren in Rieti het wereldrecord op de mijl M-herpiT flMMd PuiCt verwezenlykte bij internationale wedstrijden in dc Italiaanse plaats Rieti dc tyd van 4 minuten en 17.44 seconden Het record op de mijl (1609 meter) stond op naam van de Amerikaanse loop ster Mary Decker, die op 9 juli van dit jaar in Parus de afstand in 4 18,0K ifll g Bij de heren werd door de Ethio piër Wodajo BulU een goede ver richting op de 5 000 meter verwe zenlijkt Buiti eindigde in Nieti in de tijd van 13 minuten en 7.29 seconden de derde Ujd ooit op die afstand gemaakt. 0£7J£ ff o? Va AUÉHseeetevj n yf l IV£Z nAJ/£ VCtc? De KEEPER. A/0£DE&TJ£ Afü£TBfSTJ£ DIE (2AAT

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 13