Begroting EG gekritiseerd Dood Gemayel schept vacuüm C D- Ook Brezjnjev heeft een plan voor Midden-Oosten Jasser Arafat in Rome: triomf en grimmigheid Israël genoemd in Spaans complot „Prinsjesdag. Handjeklap en poppenkast?" Europees Parlement: meer doen aan werldoosheid Lipski toch naar Polen DONDERDAG 16 SEPTEMBER 1982 MOSKOU (UPI) - De Russische president Leonid Brezjnjev heeft gisteren, ook een vredesplan ge presenteerd voor het Midden- Oosten. In het uit zes punten be staand voorstel staat onder meer dat Israël zijn bezette gebieden aan de Arabieren moet terugge ven en dat er een onafhankelijke Palestijnse staat moet worden gevestigd. Brezjnjev ontvouwde het plan in een toespraak tijdens een diner in het Kremlin ter ere van de pre mier van Zuid-Jemen, Ali Nasser Moehammad, die een bezoek brengt aan de Sowjet-Unie. Het officiële persbureau Tass ver spreidde de inhoud van de rede. De zes punten van het plan zijn: Israël moet de Westelijke Jor- daanoever, de Golanhoogte, de Gazastrook en het bezette deel Buitenland van Libanon teruggeven aan de Arabieren. De grenzen tussen Is raël en zijn Arabische buurlan den moeten onschendbaar wor den verklaard. Op de Jordaanoever en in de strook van Gaza moet een Pale stijnse staat worden gevestigd. De Palestijnse vluchtelingen moet de gelegenheid worden ge boden naar hun "huizen" terug te keren of moeten compensatie krijgen voor hun achtergelaten bezit. Het oostelijk deel van Jeruzalem, dat in 1967 door Israël werd be zet, moet weer onder Arabische controle komen en een onaf scheidbaar onderdeel uitmaken van een Palestijnse staat. Joden, christenen en islamieten moeten de heilige plaatsen in geheel Je ruzalem kunnen bezoeken. Alle landen in het Midden-Oos ten hebben het recht op een vei lig en onafhankelijk bestaan. "Het is onmogelijk de veiligheid van een aantal mensen te garan deren terwijl met de veiligheid van anderen wordt gespot", zo zei Brezjnjev. Vrede tussen Israël en de Arabi sche staten. "Alle partijen in het conflict, inclusief Israël en de Pa lestijnse staat moeten eikaars soevereiniteit. onafhankelijk heid en territoriale integriteit respecteren en meningsverschil len op vreedzame w(jze oplos- De Verenigde Naties moeten garanties geven voor een rege ling in het gebied. Een duurzame regeling van het Midden-oostenconflict kan al leen worden bereikt met de deel neming van alle betrokken par tijen, waaronder zich "zeker" de PLO "als enige vertegenwoordi ger van het Palestijnse volk" moet bevinden, zo zei Brezjnjev. De Russische leider liet zich po sitief uit over de resultaten van de topconferentie in het Marok kaanse Fez. STRAATSBURG (ANP) Het Europees Parlement heeft zich gisteren tijdens de zitting in Straatsburg ongelukkig getoond met de voorstellen van de raad, de ministers van financiën van de 10 lidstaten van de EG, voor de begro ting van Europa voor 1983. Volgens het parlement be steedt de raad schone woorden aan de noodzaak ter be strijding van de werkloosheid in de gemeenschap en honger in de wereld, maar beweert het tegelijkertijd dat geen geld beschikbaar is. De raad keurde in juli een begro- tingsontwerp goed, tot een to taalbedrag van 54 miljard 845 miljoen gulden. De Europese Commissie, het dage lijks bestuur van de gemeen schap, die het eerste vooront werp van begroting vaststelt, had voorgesteld in 1983 54 mil jard 940 miljoen gulden uit te ge- Socialisten noemden de voorstel len voor de begroting van de raad een catastrofe. Indien men het inflatiepercentage in de ge meenschap aftrekt van het stij gingspercentage van de begro ting, kan de EG volgens de socia listen in 1983 14 procent minder spenderen. De enige manier waarop de raad heeft geluisterd naar het Europees Parlement is bij begrotingsposten die geen geld kosten. De woordvoerder van de socialisten, de Deen Ove Fich, noemde het opgeschorte fi nancieel protocol met Turkije en het overschot van 1.300 miljoen gulden op de begroting van 1982, LONDEN (DPA/UPI) Professor Jozef Lipksi, één van de leidende Poolse dissidenten, is gisteren na een verblijf van maanden in Groot-Brittannië uit eigener be weging naar Polen teruggekeerd. Lipski, één van de oprichters van de dissidentenbeweging Kor (co mité voor sociale zelfverdedi ging) en één van de adviseurs van het geschorste vrije vakver bond Solidarnosc, wil zich voor de rechter in Polen verdedigen tegen de beschuldiging van volksopruiing. Bovendien moet hij terecht staan vanwege zijn aandeel in de staking in de trac- torenfabriek Ursus bij Warschau na het ingaan van de staat-van- beleg. Hij had op 28 mei een uit reisvisum gekregen om in Lon den een hartoperatie te kunnen ondergaan. Na de jongste onrust in Polen kondigde hij aan dat hij naar zijn vaderland wilde terug keren om daarmee zijn verbon denheid met de Poolse arbei dersbeweging tot uitdrukking te brengen. Vrienden van de vooraanstaande dissident hebben tevergeefs ge probeerd Lipski van zijn stap af te houden. die de raad liever ziet terug vloeien in de nationale kassen van de lidstaten in plaats van ze te gebruiken voor het van de grond tillen van nieuwe vormen van beleid. De woordvoerder van de christen democraten, het Nederlands par lementslid Harry Notenboom verzette zich fel tegen de oplos sing van de economische crisis door verhoogde staatsuitgaven. "Verhoogde collectieve uitgaven zijn niet de remedie voor behoud en herstel van werkgelegen heid". Notenboom hekelde de si tuatie in Nederland waar de col lectieve uitgaven een beslag leg gen van 68 prccent op het bruto- sociaal produkt. "Belastingen in mijn eigen land zijn al hoog ge noeg, en toch blijft men maar de belastingen verhogen onder het mom en de naam van solidari- teitsheffing". Hij bepleitte een terugschroeven van nationale uitgaven om zo meer geld vrij te maken op de Europese begroting voor vervangend beleid. Het Eu ropees beleid op het gebied van de bestrijding van werkloosheid - voornamelijk jeugdwerkloos heid - ontwikkelingshulp en re- searchbeleid. De kritiek op de voorstellen van de raad liep overigens dwars door alle fracties in het parlement heen. Zelfs de woordvoerder van de Europese Commissie, de Brit Christopher Tugenthat, was het wel eens met de klachten van het parlement. Het parlement be pleit al jarenlang een verlaging van de uitgaven voor landbouw, die een groot deel van het inko men van de gemeenschap op slokken, terwijl men meer geld wil voor sociaal en regionaal be leid. De fungerend voorzitter van de raad, de Deen Otto Möller beantwoordde de kritiek van het parlement door te stellen, dat het aandeel van de landbouwuitga ven in de begroting kleiner is ge- worden. REYKJAVIK - Kristjan Eld- jarn, van 1968 tot 1980 president van IJsland, is dinsdagavond tijdens een hartoperatie in een kliniek in de Amerikaanse stad Cleveland overleden, zo is door de IJslandse regering bekend gemaakt. Eldjarn, die 65 is geworden, was archeoloog van beroep en was van 1947 tot 1968 curator van het nationaal museum van IJs land. Hij vervulde als president drie ambtstermijnen tot hij in 1980 definitief aftrad. ROME - Het bezoek van Jasser Arafat aan Rome heeft tegelijk iets weg van een triomftocht en van een grimmige inval. Behalve door de Italiaanse politie, die hem bij iedere stap bewaakt, is de PLO-leider ook omgeven door een tot de tanden bewapen de Palestijnse lijfwacht. door Hein ten Kortertaar Bij de ingang van Montecitorio, het Romeinse parlementsgebouw waar de vergadering van de In terparlementaire Unie wordt ge houden, gaf dat gisteren aanlei ding tot een handgemeen: de po litie verbood de met revolvers en machinepistolen gewapende Pa- lestijnen de toegang tot het ge bouw, en daarbij vielen enkele fikse klappen. Ten slotte bleven zij buiten op het plein, waar ze eerst nog probeerden binnenko mende bezoekers te fouilleren, totdat de politie ook hieraan een eind maakte. Het triomfaspect was begonnen bij de aankomst op het militaire vliegveld Ciampino, waar Arafat werd opgewacht door een grote groep Arabische en Oosteurope- se ambassadeurs en door zijn vriend de melkietische bisschop Hilarion Capucci, die na zijn ont slag uit een Israëlische gevange nis in Rome verblijft. Vooral de ontmoeting met deze laatste was bijzonder hartelijk. Op het vliegveld gaf Arafat nog een verklaring uit, waarin hij Israël beschuldigde de drijfveer te zijn achter de moord op de nieuwe Libanese president Gemayel, die naar zijn mening moest dienen om de binnenlandse verzoening in dat land te verhinderen en de voortgezette bezetting door Is raëlische troepen te rechtvaardi gen. Bij zijn binnenkomst in de parle- mentszaal van Montecitorio kreeg Arafat een lange staande MADRID - De berichten die de Spaanse pers afgelopen zondag voor het eerst publiceerde, dat er een complot beraamd zou wor den tegen ex-premier Adolfo Suarez, blijken achteraf toch meer te zijn dan een goedkope Door Gerrit-Jan Hoek spionageroman of een doorzich tige propagandastunt met oog op de komende verkiezingen, zoals tegenstanders van Suarez aan vankelijk beweerden. Volgens het Spaanse weekblad Ac tual, dat morgen na een maand onderzoek een uitvoerige repor tage aan de affaire wijdt, zou de Israëlische geheime dienst Mos- sad direct bij de samenzwering om eind september op Suarez te plegen betrokken zijn geweest. De zaak werd aan het rollen ge bracht toen de Syrische geheime dienst in juli dit jaar in Parijs twee Israëlische juwelenhande- laars op het spoor kwam, die di verse keren contact zochten met leden van de Franse maffia uit Marseille. Nadat de Syriërs de Franse politie hadden ingescha keld, bleek dat de Israëli's be hoorden tot de Mossad en ook nog contacten onderhielden met een viertal voormalige agenten van de ontbonden Spaanse vei ligheidsdienst, die geleid werd door admiraal Carrero Blanco (de rechterhand van Franco en in 1973 vermoord). Tijdens een bijeenkomst tussen de twee Israëli's, de Spanjaarden en de leden van de maffia in Parijs op 28 augustus werd het plan verder uitgewerkt om Suarez te vermoorden, waarmee de Franse maffia zich zou belasten tegen een honorarium van een half mil joen dollar. Op het eerste gezicht mag het nog al vreemd lijken dat Israël zo'n belang zou hechten aan de elimi natie van een politicus als Sua rez, momenteel toch ver verwij derd van de politieke machtscen tra, zonder enige kans om na de verkiezingen van 28 oktober op nieuw premier te worden. Feit is evenwel dat Suarez na de verkie zingen zelfs met een beperkt aan tal zetels in het parlement een sleutelrol kan gaan spelen. Wan neer de socialisten namelijk niet de absolute meerderheid beha len, zullen zij terug moeten val len op een andere fractie om een parlementaire meerderheid te behalen. En Suarez heeft al aan gekondigd bereid te zijn de so- ADVERTENTIE In het nieuwe Boek van de Maand .Politiek" wijzen Henk van Hoorn, Fred Ver bakei en Ton Planken ons de weg door het politieke doolhof. Op dezelfde heldere en onthullende wijze waarop zij dat voor Den Haag Vandaag hebben gedaan. Een amusant en leerzaam boek, 160 pagina's dik.Veel geestige illustraties en parle- mentaire fotografie. T/m 25 september f 26,50. Daarna f 45,-. (Echter zolang de voorraad strekt.) Zowel Suarez als de socialisten zijn pro-Arabisch (vandaar ook dat de Syriërs Suarez verwittigden van de samenzwering tegen zijn persoon) en geen voorstanders van het aangaan van diplomatie ke betrekkingen met Israël. Begrafenis van prinses Gracia a.s. zaterdag PARIJS (GPD) - In Monaco, het prinsdom aan de zuidkust van Frankrijk, heerst acht dagen rouw na de dood van prinses Gracia, die zaterdag zal worden begraven. Toen het nieuws giste ren algemeen bekend werd, slo ten de casino's, bars en restau rants in het vorstendom en stroomden de inwoners, onder wie velen met tranen in de ogen, in groten getale naar het prinse lijk paleis, waar de prinses in een kapel is opgebaard. De staatsbegrafenis zal in aanwe zigheid van vele gekroonde hoofden en andere prominenten uit alle delen van de wereld plaats hebben in de kathedraal van Monaco. ovatie, waarna hij de vergadering een kwartier lang toesprak. ..Wij hebben de wapens moeten opne men", zo zei h(j, „om de wereld te laten begrijpen dat Palestina ons land is en dat wij het terug willen hebben. Maar ik kom hier als boodschapper van vrede en breng u de resolutie van de Ara bische topconferentie in Fez, voor een oplossing die is geba seerd op het internationale recht". Na zijn rede in Montecitorio, die tot algemene verbazing ook door een lid van de Israëlische delega tie werd aangehoord, begaf Ara fat zich naar het paleis van presi dent Sandro Pertini, die hij al openlijk had bedankt voor zijn openingsrede van dinsdag. In plaats van de officiële ontvangst, die oorspronkelijk was aange kondigd, droeg de ontmoeting een privé-karakter, en er werd geen communiqué over uit gege- Vervolgens werd Arafat ontvangen door paus Johannes Paulus II. Ook dit was een privé-audiëntie, waarover geen mededelingen werden gedaan. Maar toch was dit het hoogtepunt van Arafats bezoek en de eigenlijke reden waarom hij zelf naar Rome was gekomen als hoofd van de Pale stijnse delegatie bij de Interpar lementaire Unie. Hoe besloten ook, deze ontmoetingen hielden een vorm van erkenning in, die tot voor kort ondenkbaar zou zijn geweest. Na de paus bezocht Arafat ook de Italiaanse minister van buiten landse zaken, Emilio Colombo, een ontmoeting die tot het laatst toe onzeker was gebleven. Pre mier Giovanni Spadolini, die van het begin af geweigerd had de Palestijnse leider te ontmoeten, had ten slotte toegegeven aan de druk die met name door de socia listen op hem was uitgeoefend en erin toegestemd dat Colombo de omstreden bezoeker zou ont vangen. Ten slotte had Arafat nog bespre kingen met verschillende Ita liaanse partijleiders, onder wie die van de christen-democraten. Ciriaco de Mita. Om tegen deze hele gang van za ken nog eens uitdrukkelijk te protesteren, gaf de Israëlische delegatie een persconferentie, waarop werd verklaard dat twee van Arafats begeleiders verant woordelijk zouden zijn geweest voor de gijzeling van de Israëli sche ploeg tijdens de Olympi sche Spelen van Munchen en voor de kaping van een Luflhan- sa-vliegtuig. Voor zover bekend (maar het hele bezoek is om veiligheidsredenen met een ondoordringbaar waas van geheimzinnigheid omgeven) zal Arafat tot vrijdag in Rome blijven. De 34-jarige falangistenleider Beshier Gemayel is een week voor zijn beëdiging tot presi dent van Libanon vermoord. De verkiezing van Gemayel tot president was van begin af aan fel omstreden. Linkse en islamitische Libanezen protesteerden heftig tegen zijn benoeming. Na de Israë lische invasie in West-Beiroet werd Gemayel 'de kandidaat van de Israëlische tanks en kanonnen' genoemd. De fa- langisten meenden dat hun leider de enige man was die Libanon kon redden uit de burgeroorlog waardoor het land nu al jaren wordt ver scheurd. Zijn tegenstanders vreesden dat door de verkie zing van Gemayel de strijd in Libanon juist zou escaleren. De vijanden van Gemayel heb ben de moord op een uitste kend moment gepland en uit gevoerd. Want al had Ge mayel in Libanon waar schijnlijk meer vijanden dan vrienden, toch leek zijn po ging om na acht jaar burger oorlog een nationale verzoe ning te bewerkstelligen goe de kans te maken. Want de Libanezen zijn oorlogsmoe en Gemayel leek de sterke man te zijn, die bovendien politiek handig genoeg was om zijn tegenstanders en vij anden niet voor het hoofd te stoten. Zijn dood heeft een vacuüm geschapen en geen mens kan voorspellen wat er in Libanon nu gaat gebeuren. Op dit moment vreest men vooral een hervatting van de Libanese burgeroorlog en een verscherping van de te genstellingen binnen het christelijke falangistische kamp. Gemayel wist met har de hand de eenheid onder de falangisten te bewerkstelli gen, maar wie deze in de toe komst moet handhaven is on duidelijk. Het kreupele Libanese leger is niet in staat de toestand in West-Beiroet meester te wor den en te blijven. Vandaar dat Israël gisteren troepen en materieel naar dit stadsdeel stuurde om 'ongeregeldhe den te voorkomen', aldus een Israëlisch legercommuniqué. Wreed Beshier Gemayel was hoofd van de grootste en sterkste militie in Libanon en heeft lang en zorgvuldig aan zijn carrière gewerkt met één doel aan het eind van de weg: het presidentschap. Het was eigenlijk sinds de jaren dertig al de droom van de familie Gemayel om eens op de pre sidentszetel van Libanon te zitten. Beshier was een buitengewoon hard en wreed man, die op zeer jeugdige leeftijd al niet voor moord en bloedbaden terugdeinsde. Maar dat is in Libanon geen uitzonderlijke zaak. Gemayel was onder meer verantwoordelijk voor het enorme bloedbad dat in 1976 werd aangericht in het Palestijnse vluchtelingen kamp Tel Zaatar. Zijn vele vijanden zaten niet al leen in het Palestijnse en Ara bische kamp, ook binnen de christelijke gelederen had hij veel rivalen. De christelijke Libanezen zijn intern sterk verdeeld, ondanks het feit dat zij nu samenwerken op politiek en militair terrein. Van de vier samenwerkende partijen is Gemayel's Kataeb de grootste. Vorig jaar was het nog moord en doodslag tussen twee van de milities die nu samenwer ken, de militie van Gemayel en die van Chamoen, waarbij onder meer de schoondoch ter van Chamoen het leven liet. Met andere woorden: de daders van de moord kunnen in het Syrische of Palestijnse kamp zitten, maar de aanslag kan ook het werk zijn van Ge- mayels christelijke opponen ten. In ieder geval is de aan slag op het hoofdkwartier ge- Beshier Gemayel Verzoening Na acht jaar Libanese burger oorlog was het Beshier Ge mayel eindelijk gelukt de buitenlandse invloed terug te dringen. Met Israëlische hulp waren de Palestijnen verdre ven, de Syrische invloed was aanmerkelijk verminderd en de nieuwe machtsverhoudin gen leken het politieke kli maat te scheppen voor de 'na tionale verzoening'. De dagen voor zijn dood had Beshier Gemayel doorge bracht met spreken en onder handelen met kandidaten voor zijn toekomstige kabi net. De grote vraag daarbij was in hoeverre de moslims, jarenlang zijn aartsvijand, be reid zouden zijn om aan een nieuwe regering deel te ne men. Van groot belang was dat de zeer invloedrijke oud premier Saib Salam zich eni ge dagen geleden met Bes hier had onderhouden en be reid was aan de nationale ver zoening mee te werken. Israël Israël is de andere grote verlie zer. De Israëlische invasie was in juni gepland met het oog op de presidentsverkie zingen in Libanon, die een paar weken later zouden plaats hebben. De Israëli's za gen in Beshier Gemayel een sterke, anti-Palestijnse en pro-Israëlische president, die in staat zou zyn een vredes verdrag te sluiten met Israël en tegelijkertijd Syrië en de PLO de baas kon. De Israëli sche premier Begin was een van de eersten om Gemayel met zijn benoeming te felici teren. De Libanese moslims verweten Gemayel dat hij nooit zou zijn gekozen, wan neer de Israëlische troepen Libanon niet waren binnen getrokken. Gemayel ontken de echter met de Israëli's sa men te spannen. 'De Israëli's hebben hun eigen redenen om te vechten', verklaarde hij. In Jeruzalem wijst men erop dat de huidige situatie de Is raëlische oppositie in de kaart speelt. Met name de Ar beiderspartij van Shimon Pe res heeft herhaaldelijk ge waarschuwd in Libanon 'niet in drijfzand verzeild te ra ken'. Volgens sommige waar nemers streeft men m Israël naar een verdeling van in- vloedsgebieden in Libanon: Israël in het zuiden, Syrië in het noorden. Irritaties Ondanks het bondgenootschap tussen Israël en de falangis ten van Gemayel was het de afgelopen weken tot spannin gen en irritaties gekomen tussen beide partners over de vraag of een snel vredesver drag moest worden gesloten tussen Libanon en Israël. De Israëli's drongen daar sterk op aan, maar de uiterst be hendige Gemayel, die in de eerste plaats aan een nationa le verzoening wilde werken, hield de boot af: hij stelde te recht dat door een overhaaste vrede met Israël zijn politie ke tegenstanders in Libanon veel minder snel bereid zou den zijn om met hem mee te werken aan een nieuw Liba non. Er werd daarom ernstig reke ning gehouden met een krachtige botsing tussen Is- raèls premier Begin en het re gime van Beshier Gemayel, die ieder hun eigen spel wil den spelen. Maar ook dit be hoort nu allemaal tot het verleden. Het meest waar schijnlijke is dat de nationale verzoening van de baan is en dat de burgeroorlog, die ten einde leek, weer in volle he vigheid zal losbarsten (GPD/AFP/Reuter/DPA) ADVERTENTIE NVBIJ JACX70RICMELE gg DAMASTEN, DALLAS-SERVETTEN V MET UW EIGENNAAM f'

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 9