c Atoomraketten nu aan de orde Huisartsen gaan zichzelf toetsen Nieuw van Sola tijdelijk met belangrijk introduktie voorde Soldaten: Prinsjes dag is zinloos balen Maandag gesprekken informateur Kinderbijslag straks leeftijdsaflianltelijk I Kolonel: tekeningen Defensie niet geheim Waak voor democratie" l Hifi DONDERDAG 16 SEPTEMBER 1982 Binnenland Ongenode gast GRONINGEN (ANP) - De Groninger politie zit met een man in haar maag, die al sinds april steevast elke avond het hoofdbureau komt binnenstappen om daar van zijn nachtrust te genieten. De 34-jarige man laat zich ook niet wegsturen. Als antwoord op de mededeling van de po litie dat hij maar ergens an ders naar toe moet, neemt hij vrijwel altijd wraak op deu ren en ramen die onder zijn geweld sneuvelen. In die vijf-en-een-halve maand dat hij dagelijkse gast is, heeft hij op die manier al voor veertienduizend gulden schade aangericht. Op vernielingen staat hooguit zes uur cel. Dan moet de poli tie hem weer laten gaan in de wetenschap dat hij de avond daarop weer door de draai deuren naar binnen stormt. UTRECHT (GPD) - Op basis van een subsidie van 1,2 miljoen gulden van de Ziekenfonds raad gaan de gezamenlijke Nederlandse huisartsenorganisaties in de eerstkomende drie jaar een toetsingsprogramma van de grond tillen dat de kwaliteit van de genees kundige handelingen van de huisarts moet bewaken en bevorderen. Toetsen, dat wil zeggen het afmeten van het functioneren van de huisarts aan zorgvuldig opgestelde kwaliteitsnormen, moet uitgroeien tot een vast onderdeel van de normale dagtaak, zo als dat nu al het geval is met de nascholing. De huisartsenorganisaties willen zich niet vastleggen op een bepaalde tijd die met toet singsactiviteiten gemoeid zal zijn. Maar glo bale schattingen variëren van 2 tot 10 pro cent van hun werktijd op jaarbasis. Dat zal terug te vinden moeten zijn in een praktijk- verklaring (de ziekenfondsnorm is op het ogenblik 2600 patiënten) en dat zal dan weer in de tarieven verrekend moeten worden. Met toetsing kan de huisarts een middel in handen krijgen waarmee hij de sterke, maar ook de zwakke kanten van zijn doen en laten op het spoor komt. Als dat gevolgd wordt door gerichte nascholing en een veranderd functioneren, kan dat voor de patiënt bete kenen dat de kans op een onzorgvuldige be handeling kleiner wordt. Over toetsing wordt in huisartsenkringen al ja ren gesproken. Aanvankelijk riep het begrip veel weerstand op. Een artsenvoorman die het acht jaar geleden waagde er op een bij eenkomst propaganda voor te maken, werd bijna de zaal uitgefloten: de collega's voel den het duidelijk als een bedreiging dat zij op wat voor manier ook tegenover vakgeno ten verantwoording van hun doen en laten zouden moeten afleggen. Sindsdien lijkt de toetsmgsbereidheid ge groeid te zijn en de beroepsorganisaties con stateren toenemende vraag van huisartsen naar informatie over toetsing, naar advise ring en naar begeleiding. De beleidsgroep Toetsing Huisartsengenees- kunde van het Nederlands Huisartsen Ge nootschap en de Landelijke Huisartsenver eniging heeft ideeën ontwikkeld voor een actief beleid. Nu de Ziekenfondsraad 1,2 miljoen beschikbaar heeft gesteld, kan er een professioneel, ondersteunend apparaat worden opgebouwd: het voorlopig uitvoe rend bureau toetsing huisartsgeneeskunde. Voorzitter H. G. Bessem van de beleidsgroep Toetsing ziet in de toekomst in principe de mogelijkheid tegen artsen die stelselmatig weigeren hun beroepsuitoefening met colle ga's ter discussie te stellen strafmaatregelen te treffen. Dat zou zelfs kunnen uitmonden in schrapping uit het beroepsregister van huisartsen en daarmee tot verlies van de be voegdheid de huisartsgeneeskunde uit te oe fenen. UTRECHT (ANP) - Vijfender tig dienstplichtige militairen van de 141 rayon-verbin dingscompagnie in Harder wijk hebben in een open bnef aan koningin Beatrix geprotesteerd tegen het "zin loos balen" langs de route van de gouden koets op Prinsjesdag, 21 september. De militairen schrijven de ko ningin dat zij op Prinsjesdag onder protest de wacht zullen houden langs de route van de gouden koets. "Wij lijden fy siek onder deze dienstop dracht, lange tijd doodstil staan, alleen je ogen mogen DEN HAAG (GPD) - Kabinetsinformateur Van Kemenade gaat a.s. maandag met PvdA- onderhandelaar Den Uyl en CDA-fractieleider Lubbers praten over de kernwapenpro blemen. Met name de christen-democraten en de WD hadden daarop aangedrongen. Of ook WD-onderhandelaar Nijpels zal worden uitgenodigd was vanochtend nog niet bekend. De liberale fractie beraadde zich vandaag over de vraag of verder praten met de informateur nog wel zin heeft. WD-leider Nijpels heeft al eerder laten weten de onderhandelin gen over een coalitie van PvdA en CDA weinig zinvol te vinden. Hij meent dat eerst de grootste knelpunten - waaronder het vraagstuk van de kernwapens - op tafel moeten komen. Dan zal, volgens hem, vanzelf bUjken dat een dergelijke coalitie irreëel is. De liberalen geven, zoals be kend, de voorkeur aan een coali tie van CDA en WD, eventueel met D'66 erbij. Informateur Van Kemenade wil morgen zijn onderzoek afsluiten naar de mogelijkheden van poli tieke overeenstemming op so ciaal-economisch terrein. Hij ontvangt daartoe mr G.A. Wag ner (voorzitter van de commis- sie-Wagner), prof. dr D. B. J. Schouten en de vroegere infor mateurs De Galan en Halber- stadt. De gesprekken van Van Kemena de met de vier economen zullen gaan over de mogelijkheden om de Nederlandse economie weer uit het slop te halen. Wagner geldt als voorstander van ontkoppeling van lonen, uitke ringen en ambtenarensalarissen. In de naar hem genoemde com missie hadden ook oud-minister Albeda (sociale zaken) en oud- NW-voorzitter Kloos zitting. Prof. Schouten is bekend van diens 'Hollands Glorie' scenario, dat het economisch herstel wil bereiken door forse loonmati ging via afschaffing van de prijs compensatie. De overheid zou volgens het plan-Schouten deze koopkrachtdaling moeten com penseren door lastenverlichting. Afsluiting De gesprekken met deze vier des kundigen vormen de afsluiting van een week waarin informa teur Van Kemenade zijn onder zoek vooral richtte op het so ciaal-economische gebied. Giste ren en ook vandaag nog voerde hij overleg met vertegenwoordi gers van de sociale partners. Ook ontving hij vandaag president Duisenberg van De Nederland- sche Bank, SER-voorzitter De Pous, VNO-voorzitter Van Veen en vertegenwoordigers van de boeren- en tuindersbonden. Gisteren sprak Van Kemenade al uitgebreid met vertegenwoordi gers van de vakbonden en de werkgevers. FNV-voorzitter Kok liet hem nadrukkelijk weten met werkgevers en overheid te willen onderhandelen over het sociaal- economische beleid voor de ko mende jaren. Het besluit tot be vriezing van de salarissen van de ambtenaren, genomen door het (huidige) interim-kabinet van CDA en D'66, zal dan echter van tafel moeten. Ook het CNV vindt, dat de kabi netsplannen tot bevriezing van de ambtenarensalarissen eerst van tafel moeten. CNV-voorzitter Van der Meulen zei overigens van de informateur te hebben be grepen dat het CNV-plan (inleve ren van de prijscompensatie voor werk en sociale zekerheid) centraal staat in de informatie. Werkgevers De werkgeversorganisaties beplei ten dat de beleidslijn die door het tussenkabinet in gang is ge zet, moet worden gehandhaafd en doorgetrokken naar de vol gende jaren. Het financieringste kort van de overheid moet om laag. Daartoe zal, zoals VNO- voorzitter Van Veen gisteren zei, de overheid het voornemen om orde op eigen zaken te stellen moeten doorzetten. Dat voorne men omvat voor 1983 onder meer het plan tot bevriezing van de mininumlonen en van de ambte narensalarissen. Volgens Van Veen zal het bedrijfsleven „zon der enige twijfel positief op de operatie bij de overheid inspe len". Soortgelijke uitlatingen kwamen van de vertegenwoordigers van het NCW en van de midden standsorganisaties. DEN HAAG (ANP) - Met ingang van 1 januari zal voor kinderen van 0 tot 6 jaar minder kinderbij slag worden gegeven, voor kin deren van 12 tot 18 jaar meer, ter wijl de kinderbijslag voor kinde ren van 6 tot 12 jaar gelijk zal blij ven. Uiteindelijk is het de bedoe ling dat voor de jongste kinderen 70 procent van de huidige kin derbijslag wordt verstrekt en voor de oudere 130 procent. Om dit te bereiken komt er een overgangsregeling van zes jaar. Dat staat in het wetsontwerp voor een leeftijdsafhankelijke kinderbijslag van minister De Graaf (sociale zaken), dat giste- ADVERTENTIE Sola, al 60 jaar op tafel. Dit vieren wij met de introduktie van een flonkerend nieuw model: 'Perle Classique'. Een erg mooi klassiek couvert met een verfijnde parelrand. 9 persoons cassettes voor de prijs van 6 persoons: bij aankoop van een 6 persoons cassette ontvangt u de komplete aanvulling tot 9 persoons geheel gratis inclusief de bijbehorende luxe opbergcassette. 9 persoons 60-delige cassette -normaal 1305.- 9 persoons 60-delige cassette normaal 2738,- introduktie voordeel 861,- Verkrijgbaar bü uw Sola detaillist: «Lv KATWIJK: Jan Meijvogel, Roest v CDLJiCJ straat 10b-l0c; KATWIJK A/ZEE: Oudshoorn, Princestraat 11-13; LEIDEN: Fa. G. Corver, Haarlemmerstraat 88 - Anton Ladan, Lage Rijndijk 19 t/m 28 - fa. Oudshoorn, Haarlemmerstraat 160; LISSE: van Nieuwkoop, Blokhuis 36; OEGSTGEEST: de Tombe B.V., Lange Voort 19-27ROTTERDAM: Jungerhans B.V., Binnenwegplein 3-5; SASSENHEIM: IJsselmuiden Huishoud-Speelgoed, Hoofdstraat 202-204. UTRECHT (ANP) - De comman dant van het geniecommande- prijsopgaaf voor de bouwop- ment in Breda, kolonel J. Sten- dracht. ger, heeft in het kader van het Volgens officier-commissaris Gil- onderzoek naar de "geheime stukken-affaire", waarbij enkele WDM-bestuurders zijn betrok ken, verklaard dat de twee teke ningen waar het om gaat, niet ge heim waren. De tekeningen hadden wel te ma ken met een geheim bouwwerk, maar ze waren zodanig van gege vens ontdaan dat ze niet als ge heim bestempeld waren, zo blijkt uit het getuigenverhoor van de kolonel. De officier-commissaris die het on derzoek leidt, kolonel mr. J.H. Gillebaard, heeft gisteren desge vraagd bevestigd dat kolonel Stenger dit heeft gezegd. De ge nie-kolonel is als chef van de ge nie-afdeling in Breda verant woordelijk voor het aanduiden van stukken als 'geheim' of 'niet geheim'. De tekeningen waren volgens Stenger bestemd voor een aan nemer. voor het doen van een lebaard is kolonel Stenger als ge tuige gehoord op verzoek van de advocaten van de drie WDM- bestuurders. Defensie had hem niet als getuige opgeroepen omdat hij "niet tot de deskundigen in deze be hoort", aldus kolonel Gillebaard. Volgens hem wijzen de verkla ringen van de deskundigen die door defensie zijn opgeroepen, erop dat de tekeningen wel als geheim kunnen worden be schouwd. De kolonel hoopt dat het onderzoek, dat "een beetje moeizaam" verloopt, binnen een maand kan worden afgerond, waarna de zaak voor de Krijgs raad moet komen. Volgens de soldatenvakbond VVDM blijkt uit de verklaring van de commandant van de ge nie-afdeling duidelijk dat de hele "geheime-stukkenaffaire" niet meer is dan een storm in een glas water. ren bij de Tweede Kamer is inge diend. Zou de regeling, die geldt voor kin deren tot 18 jaar, onmiddellijk volledig van kracht worden, dan zou dat volgens De Graaf een te grote inkomensachteruitgang betekenen voor gezinnen met jonge kinderen. Ook de verho ging voor de oudere kinderen zal in zes jaarlijkse stappen gaan. Voor alle kinderen van 0 tot 18 jaar gaat de kinderbijslag volgend jaar met 1.2 procent omlaag, een korting die na zes jaar zal zijn op gelopen tot 4,7 procent. Dit is volgens De Graaf nodig om te voldoen aan het uitgangspunt in het wetsontwerp dat onder het nieuwe stelsel over het geheel genomen niet meer en niet min der kinderbijslag moet worden gegeven. Voor kinderen van 18 jaar en ouder wil de minister het huidige kinderbijslagstelsel handhaven in afwachting van een nieuw stelsel van studiefi nanciering. Een bijzondere categorie de oudste kinderen als die jonger zijn dan drie jaar. Voor hen wordt in het huidige stelsel een korting toegepast, die de helft van de kinderbijslag voor een ge zin met één kind bedraagt. Dit betekent dat de kinderbijslag voor deze kinderen in het nieuwe stelsel moet worden verhoogd, namelijk van 50 tot 70 procent, een verhoging die ook geleidelijk zal plaatsvinden. Behoort echter op 1 januari nog een kind voor wie recht op kin derbijslag bestaat, tot het gezin of wordt tijdens de overgangsre geling een tweede kind geboren, dan wordt de kinderbijslag voor het oudste kind dat jonger is dan drie jaar, ineens op 70 procent gebracht. Voor kinderen die na 1 januari worden geboren, wordt direct 70 procent van de huidige kinder bijslag gegeven. Gaat het echter om een eerste kind, dan wordt de geleidelijke opbouw van 50 naar 70 procent gevolgd. Marcus Bakker tijdens zijn afscheidstoespraak. DEN HAAG (GPD) De Tweede Kamer heeft gisteren afscheid genomen van 37 leden die (voor lopig) met meer in de Tweede Kamer terugkeren. Twee van hen, CPN-voorman Marcus Bak ker en PvdA-kamerlid Meinie Epema-Brugman, zegden de po litiek voorgoed vaarwel Zowel Kamervoorzitter dr. Dick Dolman als Marcus Bakker, die 26 jaar in de Kamer heeft gezeten en daarmee het langstzittende lid was, hield een toespraakje waar in zy hamerden op het vechten voor de parlementaire democra tie. Dolman: „Wij beloven Marcus Bakker, dat wij vanaf morgen het democratisch gehalte van ons werk pijnlijk nauwkeurig zullen handhaven". Die opmer king sloeg duidelijk op de beëdi ging. vandaag, van de nieuwe Tweede-Kamerleden, met onder hen het omstreden lid van de Centrumpartij Janmaat Ook Bakker riep op tot waakzaam heid. „Wanneer democratie be staat is ze middel, bestaat M nil I dan is ze doel". Gijzelingsplan koningin hij BVD («bekend DEN HAAG (GPD) De Binnen landse Veiligheidsdienst (BVD) heeft volgens de ministers De Ruiter (justitie) en Rood (binnen landse zaken) nooit de berichten bevestigd of ontkend dat in Zuidmolukse kring plannen be stonden om koningin Beatrix en minister-president Van Agt te ontvoeren. De BVD beschikte volgens de ministers niet over ei gen informatie op grond waar van een uitspraak kon worden gedaan. De bewindslieden zeggen dit in antwoord op vragen van de D'66- kamerleden Mik. Kohnstamm en Bakker. Deze antwoorden staan haaks op een aanvankelijke be vestiging van de gyzclingsplan- nen in deze krant juli, toen een BVD-woordvoerder verklaarde door de politie van de ontvoe ringsplannen op de hoogte te zijn gebracht. AMSTERDAM/DEN HAAG - Het Buro voor Rechtshulp in Amster dam heeft gisteren symbolisch zijn nieuwe kantoor geopend. Omdat de begroting van justitie voor 1982 nog niet is goedgekeurd, gingen de rechtshelpers met "minister de Rui ter" de straat op om handtekenin gen te verzamelen tegen de bezuini gingen in de rechtshulp. In Den Haag besloot het bureau voor rechtshulp morgen op de stoep van het ministerie van justitie te gaan zitten om daar spreekuur te hou den. Advocaten van het bureau hebben minister De Ruiter ge vraagd te verschijnen om de klach ten van verontruste cliënten uan het bureau aan te horen. Politiebond hekelt aanpak voetbalrel LEEUWARDEN (GPD) De korpsleiding van de politie in Leeuwarden is ruim voldoende gewaarschuwd, zowel in- als ex tern, voor de te verwachten moeilijkheden rond de wedstrijd Cambuur-Den Haag van afgelo pen zaterdag. Daarom is het voor de Provinciale Raad Friesland van de Nederlandse Politiebond een onbegrijpelijke zaak dat op een dergelijke onverantwoorde lijke wijze met het publiek en het personeel is omgesprongen, al dus voorzitter IJsbrand Veenstra gisterochtend op een persconfe rentie. Veenstra kondigde aan dat er een brief aan de korpschef, de burge meester „en verder opgaande be stuurlijke lijnen" zal worden ge zonden, „zodat zij het niet geheel als vrijblijvend kunnen beschou wen". Men koos afgelopen zater dag voor de zachte lijn, liet toe dat er voor duizenden guldens werd vernield en er tientallen ge wonden waren te tellen en men verrichtte geen arrestaties. Namens de christelijke bond dis tantieerde voorzitter Lieuwe Loonstra zich desgevraagd volle dig van de persconferentie. Hij vond dat dergelijke zaken intern moeten worden opgelost. Hij toonde zich een tegenstander van openbaarmaking van 'de vuile was'. bewegen, voorwaar geen pretje", zo schrijven de mili tairen Zij wijzen er op dat by dergelijke gelegenheden veel soldaten flauwvallen en "an derszins schade ondervin den". De dienstplichtigen zeggen be reid te zyn "mee te helpen ons land te verdedigen tegen mogelijke aanvallende partij en", maar zien het nut van "overbodig ceremonieel" niet in "Wij hopen dat u hiervan notie zult nemen, wanneer u vanuit de gouden koets onder ande re naar ons zwaait", aldus de militairen. CDA wint herverkiezing op Vlieland VLIELAND (ANP) - De herver kiezingen voor de gemeenteraad van Vlieland zijn voor de partij die om die herverkiezing heeft gevraagd, uitgelopen op een dra ma. De groepering. Belangen groep Lijst 3. verspeelde gisteren beide zetels, nadat ze in juni nog verzekerd leek van in elk geval één zetel. Winnaar werd vooral het CDA. In juni acht stemmen tekort voor een zetel, nu ruim voldoende stemmen om zijn entree te ma ken in de raad van Vlieland De PvdA, die op grond van de uit slag van juni hard leek te moeten vechten voor twee zetels, haalde die twee zetels nu ruim. Alge meen Belang Vlietland had in ju ni twee zetels, en komt ook nu met twee man in de nieuwe ge meenteraad terug. Ook de vierde partij in die raad. de WD. had gisteravond alle reden tot lachen, want de liberalen ko men niet alleen voor het eerst in de gemeenteraad met gelijk twee zetels, maar ook met de weten schap dat bijna een-derde deel van Vlieland koos voor de WD. De Vlielandse gemeenteraadsver. kiezingen moesten worden over gedaan omdat op 2 juni in de haast om als eerste in Nederland de uitslag te kunnen melden, de regels van de Kieswet niet goed waren nageleefd. Die haast brak Vlieland op omdat het stemmen- verschil tussen PvdA en WD zo miniem was dat het al of niet gel dig zijn van twee stemmen, winst of verlies van een zetel beteken de. De WD zou met twee of dne zetels, de PvdA met twee zetels of één zetel in de raad komen. Belangengroep Lijst 3 bracht de kwestie daarna voor de Raad van State, die besliste dat de stem ming op Vlieland over moest na dat eerder al de gemeenteraad daartoe had besloten. Minder doden in verkeer DEN HAAG (ANP) - Het aantal verkeersslachtoffers is in de eer ste helft van dit jaar sterk ge daald in vergelijking met de overeenkomstige periode van vorig jaar Ook het aantal onge vallen waarbij gewonden vielen, nam af. De daling van het aantal doden was het sterkst in de cate gorie inzittenden van personen auto's. Dit blijkt uit gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) In de eerste helft van '81 waren er 896 verkeersdoden Dat aantal liep in de eerste helft van '82 te rug tot 800. By de fietsers steeg het aantal doden met 16 van 154 tot 170. WEERRAPPORTEN Amsterdam De Bdt Deelcn Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Zd Limburg Aberdeen Athene Barcelona Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck KlafMiAol Kopenhagen Lissabon Luxemburg Mail o rr a Malta Munchen Nice Oslo Parijs Split Stockholm Wenen Zürich Ca&a Blanca Istanbul Las Palmas t. a h Tunis mist 27 mist 28 mist 25 geheel bow 23 mist 25 half bew 22 4 0 onbewolkt |0 21 onbewolkt 28 18 0 onbewolkt 27 13 0 onbewolkt 31 15 0 onbewolkt 27 16 0 onbewolkt 29 13 0 mist 25 13 0 geheel bew 15 10 0 onbewolkt 27 10 0 mist 24 9 0 mist 19 10 0 zwaar bew 28 19 0 5 onbewolkt onbewolkt onbewolkt geheel bew onbewolkt 29 licht bew 21 onbewolkt 30 onbewolkt 30 onbewolkt 29 mist 2« mist 25 zwaar bew 26 onbewolkt 27 onbewolkt 25 licht bew 23 half bew 27

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 7