"Mijn kinderen vinden mij maar een rechtse bal" Wethouder Dick Tesselaar: eerlijk mogelijk verdelen Zo simpel ligt dat" "Huisjes bouwen9 huisjes verbouwen en zo Menkenhal is dé kans om Leiden een tweede sporthal te geven. Een ijshal is veel te duur t goede stemmentrekker C Leiden In 1974 werd Dick Tesselaar wethouder in een links programcollege, zonder in Leiden ervaring te hebben opgedaan als 'gewoon' raadslid. Een onbekende in de politiek, want zijn kortstondige lidmaatschap van de gemeenteraad van Oostvoorne had hier geen onvergetelijke indruk gemaakt. Acht jaar later zit hij steviger dan ooit in het zadel. Was de afgelopen lente lijsttrekker bij de gemeenteraadsverkiezingen voor de PvdA en daarna eerste onderhandelaar bij de collegevorming. Timmerde een voortzetting van het PvdA-WD college in elkaar, staat aan het begin van een periode die zijn wethouderschap op een minstens twaalfjarige loopbaan moet brengen en kent het onmiskenbare 'déja vu' gevoel dat zoiets oproept. Dick Tesselaar over zijn aangepast gedrag, de college-onderhandelingen en de komende vier jaar. En daarna? door John Kroon en Leo Maat LEIDEN "Ik heb met veel te zeggen", zucht hij door de telefoon bij een poging onzerzijds om een afspraak voor dit inter view te maken. Later ver voegen we ons op zijn ka mer in het Stadsbouwhuis aan de Langegracht. Het is drie uur 's middags; om dat hij die avond nog moet worden herbenoemd, is hij even eigenlijk geen wethouder. "Heren, één uur. Tot vier uur", zegt hij uitnodigend. Haastig grij pen we naar onze pennen. Dick Tesselaar, de 42-jarige wet houder van volkshuisvesting, sport, recreatie en nog zo het een en ander, heeft stapels rapporten en andere paperassen waarmee bureaulades zich plegen te vul len, op een tafel gelegd. De kas ten zijn ontruimd. Een gedrag dat gewoonlijk slechts bij ex- wethouders wordt aangetroffen, die hun opvolger de erfenis mis gunnen. Hij heeft kennelijk last van een opruimerige bui. Want aan opstappen lijkt Tesselaar nog niet te denken. Zei hij jaren geleden eens: "Wethouder? Drie, vier jaar, dat lijkt me wel aardig", het zijn er inmiddels acht gewor den en wanneer het zo juist be noemde college van B en W de rit uitzit, zullen het in 1986 twaalf jaar geworden zijn. - Dit zal das wel de laatste periode worden. "Nee hoor, dat hoeft niet". - Maar het bestuur van de PvdA heeft al eens een nota gemaakt, waarin staat dat een raadslid na acht jaar moet opstappen. "Ach, zo'n termijn....het is maar net hoe je die wenst te wegen. Ik denk dat je zelf het gevoel moet hebben dat je het aankan en dat de inspiratie uit het werk moet komen Ik heb me voorgenomen de komende vier jaar huisjes te bouwen, te verbouwen en zo eer lijk mogelijk te verdelen. Zo sim pel ligt dat. Daar zit zoveel werk aan en het is zulk leuk werk, dat ik het graag doe". Wethouder van financiën, is dat straks nog wat "Dat zou ik best willen zijn. Ha, ha, reken maar dat ik wel risico's zou nemen voor de stad! Bordewijk (de huidige wethouder van finan ciën, red zie ik dat niet zo doen. Van Dam probeerde wel van al les. Kijk naar zo'n Amsterdamse situatie: de gemeente laat de schulden net zo hoog oplopen tot het rijk ze overneemt. Niet dat dat moet gebeuren, maar toch Aangepast Het pluche kleeft blijkbaar nog niet. Niettemin signaleerde Tes selaar bij zichzelf enige belegen heid, bij hem en bij ex-wethou- der Van Dam, die net als hy in 1974 wethouder werd, maar nu is afgetreden. Bij het afscheid van Van Dam sprak hij vorige week van "aangepast gedrag". Het re volutionair clan dat zich in elk geval als uiterlijke vorm bij de heren manifesteerde, is verdwe nen. Het morsige vernieuwings- pak uit de jaren zestig en zeven tig heeft het moeten afleggen te gen kostuum en stropdas en Tes- selaars baard wordt ook steeds korter. De voormalige leraar aan een sociale academie, de oud- voorzitter van de Leidse Jeugd Actie die vroeger in menige praatgroep voor inspraak en an dere tijdrovende zaken moet hebben gepleit, heeft zich aange past. is magistraat* geworden. "We gaan zo langzamerhand tot de groep behoren die we in het verleden hebben bestreden", zei Tesselaar over Van Dam en zich zelf. Maar waar blijkt dat "aangepast gedrag" nu uit? "Toen wij in 1974 als wethouders binnenkwamen, hing er een sfeer van: dat zijn de boys die het even zullen maken. Nou, dat ging dus niet zomaar. Je ont komt er niet aan een steeds ge nuanceerder beeld te krijgen. Veel informatie is ballast. Hans van Dam heeft gezegd dat hij in 70-74 in de oppositie soms meer het gevoel had met de grote krenten bezig te zijn dan in de periodes als wethouder erna. Ik kan me dat goed indenken. Wij doen van alles, van grote dingen tot tuttebeilen, maar het moet al lemaal gebeuren". "Wat niemand wist toen we begon nen is dat je een groot deel van je tijd nodig hebt voor manage ment. Zorgen dat eruit komt, wat je eruit wilt hebben. Zorgen dat die stukken nog sneller door al die ambtelijke afdelingen heen gaan en dat ze bij de juiste men sen terecht komen". -Zo'n initiatief als bij Clos en Leembruggen, krakers die in een leegstaande fabriek kleine be drijfjes willen beginnen, zou de Tesselaar van vroeger dat niet hebben gesteund? "Als PvdA'er in de raad zou ik het - misschien wel voor dit soort ini tiatieven opnemen" -Maar nu niet. Is dat een vorm van 'verrechtsmg'? "Dat zal dan wel Dat is natuurlijk zo Door steeds meer informatie te hebben, ga je genuanceerder denken". -Maar is dat verrechtsing? -"Mijn twee oudste kinderen, ze ventien en achttien jaar, vinden mij maar een rechtse bal. Als ik gekscherend zeg: 'Clos en Leem bruggen? De ME erop af!', reage ren ze heel geshockeerd. Maar la ten we maar aannemen dat ik vroeger zo'n krakersproject zou hebben gesteund". "De beste herinnering bewaar ik aan een demonstratie die ik vroe ger heb aangevoerd tegen het be leid van Elly den Haan. (Tesse- laars voorganger als wethouder van welzijnszaken-red.) Ik werd wethouder en binnen een jaar tijd werd er een demonstratie te gen mij georganiseerd. Stond ik op de plaats van Elly den Haan. Dat gebeurde gewoon, ik kon er niets tegen doen. Er is nu een maal een afweermechanisme te gen bestuurders. Soms terecht, soms niet". Onderhandelaar Tesselaar was het afgelopen voor jaar lijsttrekker van de PvdA bij de gemeenteraadsverkiezingen en vervolgens eerste onderhan delaar namens zijn partij bij de onderhandelingen over de colle gevorming. Resultaat: de PvdA. die bij de verkiezingen een zetel verloor, behield vier wethouder- sposten; de WD, die drie zetels won, kreeg er niets bij. De partij die éénderde van de raadszetels bezet, beschikt over de meerder heid in het dagelijks bestuur van de stad. Tesselaar deed kortom wat hij vanuit zijn positie moest doen; zorgen dat de twee poten tiële partners van de PvdA, CDA en WD, tegen elkaar werden uitgespeeld. En waar beide par tijen de ellebogen nog eens punt ten om in elk geval elkaar uit de machtsposities te houden, kon hij bijna niet falen, zo leek het. "Het is toch een aardige ontwikke ling", zegt hij. "Programcolleges waren vroeger bedoeld om de scheiding der geesten duidelijk te maken. Nu zie je een beweging dat iedereen zo dicht mogelijk te gen het programma aan gaan zit ten, om maar niet uit de boot te vallen". -En dus kun je net zo goed een af spiegelingscollege maken, met al le grote partijen erin. "Om de dooie dood niet. Er blijft een heleboel zaken die niet vast gelegd kunnen worden in een programma. En als je met meer dere partijen in een college zit moet je ook met alle partijen over die dingen praten. Met de kans op andersoortige coalities. Als je het Pvd A-programma voor hel college bekijkt en je ziet wat er later aan wijzigingen in zijn aangebracht, dan kun je zeggen dat het in belangrijke mate over eind is gebleven". -Waarom dan voor de VVD gekozen en niet voor het CDA* "Op basis van wat je de afgelopen vier jaar hebt meegemaakt. Er was geen reden om de samen werking met de WD te verbre ken". Wanneer stond vast dat het weer de VVD zou worden? "Voor mijzelf was dat al eerder dui delijk dan voor de meeste men sen. Een heleboel dachten dat de WD zichzelf uit de boot zou ma- nouevreren door zoveel wijzigin gen op ons programma voor te stellen. Achterafheb ik begrepen dat daar onderlinge afspraken over waren met CDA en D'66, die niet nagekomen zijn. Maar ik heb er bij de WD altijd doorheen ge zien. Als je alle taalkundige grap jes en zo wegliet, Bleven er niet zoveel wijzigingen over. Vandaar dat mijn taxatie al snel was: met de WD is overeenstemming te bereiken". "Maar ik ben heel duidelijk de on derhandelingen ingegaan met de bedoeling er voor de PvdA zo veel mogelijk uit te slepen. De discussie in onze fractie was aan vankelijk: zullen we direct met de WD gaan praten of ook met de andere partijen. Ik heb ge zegd, anderen ook: zowel met CDA als met WD. Want het gaat mij voor alles om de PvdA". -Was het de PvdA bekend dat de on derhandelaars van CDA. VVD en D'66 elkaar van tijd tot tijd in Haagse restaurants ontmoetten? "In de geruchtensfeer wist ik dat wel. Ze zijn niet zo vriendelijk geweest om mij daarvan op de hoogte te stellen. Jammer. Ik hou wel van lekker eten". Van Dongen Was het onderhandelingsresultaat voor wat betreft de collegevor ming in de PvdA niet of nauwe lijks omstreden, minder soepel verliep de discussie bij de keuze van de eigen wethouders. Hoe wel vrouwen, zo wil de partij, bij gebleken geschiktheid voor functies boven mannen voorrang dienen te krijgen (positieve dis criminatie), passeerde de fractie met één stem verschil kandidate Van Dongen voor de post van on derwijs en emancipatiezaken ten gunste van kandidaat Peters. Ge volg: boze Rooie Vrouwen, een boze ledenvergadering. Tesse laar, behorend tot degenen die Peters boven Van Dongen prefe reerden, slaagde er niet in de meerderheid van het standpunt van de fractie te overtuigen. "Het is geschoven op het feit dat het om een vrouw zou gaan. Daar ging het mij niet om. Het gaat om het vertrouwen dat je onderling hebt Ik heb genoeg aan den lijve ondervonden dat als je uitge sproken bent, uitgesproken standpunten hebt, datje dan ook omstreden bent. Dat was wezen lijk aan de hand en niet de vraag of het om een man of een vrouw ging. Maar het is met dat begin sel van onze partij natuurlijk een beetje schutteren geblazen" "Wat betreft mijn eigen positie zelf word ik met betrekking tot haar heen en weer geslingerd. De ene keer denk ie goed. ze kan het, de andere keer heb je weer grote twijfels". -Dat ze voor een college met het CDA was speelde geen rol? "Nee". -En het gerucht dat de WD haar niet als wethouder zou willen hebben? "Niet waar. Er is geen enkele op merking gemaakt over eikaars kandidaten. Zo min als de kwali teit van de kandidaten een rol heeft gespeeld bij onze keuze CDA of WD" -Maar Van Dongen stond toch tweede op de kandidatenlijst bij de verkiezingen. Duidt dat niet op geschiktheid? "Tweede. Moet je daar waarde aan hechten? Ik doe dat niet. Vier jaar geleden werd ik als een soort straf op de elfde plaats gezet. Toch werd ik wethouder. Dacht je dat die eerste plaats van nu wat zei? Het charisma straalt van mij niet zodanig af dat ik daarom geschikter ben dan al die ande ren. Het bestuur zal het wel heb ben afgewogen: publicitair is hij misschien wel een goede stem mentrekker. terwijl ze wisten dat ik wel wat eigenwijs ben". -Volgende keer maar weer lijsttrek ker? -Ach, weet ik dat. Voor de verkie zingen gaat het wel, maar als ik terugblik: bij de college-onder handelingen praat je je kleuren blind. Dat kost enorm veel tijd naast je gewone werk". Stevenshof Waarna we ons bepalen tot dat ge wone werk. Uitgekeken als hij was op de portefeuille van onder wijs en samenlevingsopbouw, verkoos Tesselaar twee jaar gele den de posten volkshuisvesting en openbare werken. Sport en re creatie bleef hij erbij doen. De volkshuisvestingswethouder staat de komende jaren voor de taak de Stevenshofjespolder vol te bouwen. Voorzover het rijk met geld voor woningbouw over de brug komt. Tegelijkertijd 'concurreren' de gaten in de bin nenstad daarmee. Tesselaar: "We hebben kortelings afgesproken dat we voor een evenwichtige verdeling zorgen over Stevens hof en binnenstad inclusief Schuttersveld. Ongeveer fifty-fif- ty". Verder hoopt hij de woningbouw verenigingen en de Leidse Wo ningstichting tot een fusie te be wegen, iets waar al zijn voorgan gers hun tanden op stuk hebben gebeten. De eerste brief is de deur al uit, maar, zegt hij nu: "Ik denk dat ik iets te hard van sta pel ben gelopen. Je moet zoiets nu eenmaal niet van bovenaf op leggen. Dat er wat moet gebeu ren, daar zijn de meesten het wel over eens. Er is eén verschil van mening over de methode van aanpak. Als de woningbouwver enigingen sterk het gevoel krij gen dat de fusie van bovenaf wordt opgelegd, wordt de kans alleen maar kleiner. Maar ik ben wel vastbesloten om het door te zetten". -Waarom eigenlijk? "Om te beginnen klopt het aantal woningbouwverenigingen niet; er is sprake van een enorme ver snippering. Op de tweede plaats zijn de woningen heel slecht ver deeld. Sommige verenigingen hebben oude en slechte comple xen, daarvan is de financiële si tuatie dan ook beroerd; andere die na de oorlog begonnen zijn, staan er veel florissanter voor". "Op een gegeven moment moet je helaas constateren dat de meest democratische vorm die we ken nen, namelijk een vereniging, niet meer bij de huidige tijd past De mensen gaan niet in een wo ning zitten, omdat ze lid zijn van een bepaalde vereniging, maar omdat ze die woning toegewezen krijgen door Bureau Huisvesting van de gemeente". Bij het begin van de bouw in de Stevenshofpolder. dé nieuw bouwwijk van de komende ja ren, maakte Tesselaar er melding van dat de huren van de eenge zinswoningen daar voor de hui dige begrippen laag zullen uit vallen. Lager bijvoorbeeld dan van flats in de Merenwijk en het Morskwartier. De bewoners daarvan zullen dat niet als rede lijk ervaren. Een verschijnsel dat hij onderkent. "Als je in één gro te club zit, zou je daar iets aan kunnen doen. Er zou een punten systeem kunnen worden inge voerd, waarbij een bepaald com fort een bepaalde huur oplevert Een heleboel mensen in flats zeg gen: geef mij maar een eenge zinswoning. Maak dan die flats wat goedkoper en die huizen wat duurder Toen de mensen hoor den wat de huur zou worden voor de eerste woningen in de Stevenshof zeiden er veel: zo goedkoop? Doe er dan maar een kamer bij. Betalen we wel meer". -Ook de leegstand wordt de kómen- de jaren actief bestreden, staat er in het collegeprogramma. "Ja, dat gaat gewoon verder zoals het was". -Dan gebeurt er dus niet veel. "Ach, dat vorderen, zoals dat van daag de dag gaatEen hoop werk. Resultaten? Nee. Maar je moet het wel proberen. Het ef fectief is preventief. Als we men sen aanschrijven, gaan ze er soms iets aan doen". Ton Menkenhal De wethouder van sportzaken, zijn naam is Tesselaar, is op het ogen blik volop in de slag om de Ton Menkenhal namens de gemeente over te nemen. Hetgeen tevens het einde van de ijshal zal inhou den. "Want je kunt op je vingers narekenen, dat je er met de ex ploitatie niet uitkomt. Er zijn ge woon te weinig schaatsers. Het klinkt leuk om een ijshal te heb ben, maar als dat voornamelijk voor de regio is...". "De Ton Menkenhal is de kans om er een sporthal bij te krijgen. Bij de Groenoordhal? "(Zoals geop perd door de directeur van dat complex-red.). "Als je ziet wat we moeten bezuinigen, zie ik dat niet direct als een realiteit". Op sportgebied staat verder een verandering van de subsidiere gels op stapel. Waarom worden sporten als schaken en biljarten niet gesubsidieerd, vraagt Tesse laar zich af, en zwemmen wel? Meer geld voor de sport zit er niet in; conclusie: dezelfde koek moet over meer verenigingen worden verdeeld. "De meeste verenigingen zitten met hun con tributie aan de grens van wat be taalbaar is", erkent Tesselaar. "Maar je kunt aan andere moge lijkheden denken. Je kunt op een ander onderhoudssyteem overgaan. De gemeente onder houdt nu de complexen, maar je kunt ook met de verenigingen af spraken maken: u krijgt dit bud get. daar moet u het mee doe en u moet maar zien of u voor het on derhoud vrijwilligers inschakelt of professionele krachten". Een beroep op de zelfwerkzaam heid dus. Met het gevaar dat com plexen verpauperen. "Als je dat constateert, kun je altijd nog zeggen: de gemeente neemt het onderhoud maar weer over". Met de medeling van de wethouder van recreatie dat er in principe geen volkstuincomplexen meer in Leiden bijkomen, ook in de Stevenshofpolder niet, heeft Tes selaar zijn portefeuille ongeveer leeggeschud en staat de klok op - Er viel toch nog wel wat te zeggen. "Ja, ja, dat valt mij ook mee".

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 4