Villa Bastiaans gehandhaafd Steeds 'Een boek voor leek en vakman' 'Toezegging aan bewoners Oranjegracht voorbarig" Energievraagstuk behandeld Afdeling in nieuwe JelgersmakUniek voorlopig leeg Vrouw met hoofd onder bus: op slag dood Sen met kofetnb btadkteefd DONDERDAG 16 SEPTEMBER 1982 LEIDEN - De minister van Eco nomische Zaken, Jan Terlouw heeft gistermiddag in het Huy- genslaboratorium aan de Wasse- naarseweg het eerste exemplaar van het boek "Energie, een blik in de toekomst" in ontvangst ge nomen. "Ik heb het boek nog wel niet ge zien, maar ik heb wel begrepen dat de schrijvers er in zijn ge slaagd om een boek te schrijven dat zowel voor de vakman als de leek interessant is. Juist in een tijd als deze kunnen we niet ge noeg hameren op besparingen". In het boek, dat onder redactie van L.F.J. Hermans en A.J. Hoff (on derzoekers aan de Leidse univer siteit) tot stand is gekomen, wordt geprobeerd het energie vraagstuk op een doorzichtige wijze te presenteren en de na tuurwetenschappelijke achter gronden van de energieproble- matiek te belichten. Zij hebben getracht allerlei ontwikkelingen aan te geven die voor de toekom stige energievoorziening van be lang zijn. "De kritisch ingestelde lezer wordt in staat gesteld zelf een oordeel te vormen over de feitelijke ener giesituatie, over de mogelijkhe den en beperkingen van zon, wind, kernernergie, rendements verbeteringen en besparingen". Ook wordt antwoord gegeven op veel praktische vragen, zoals: hoeveel aardgas bespaar ik door zonnepanelen op mijn dak te leg gen en hoeveel door dubbele beglazing aan te brengen? Is een warmtepomp rendabel voor mijn bedrijf? Welke is de meest eco nomische isolatiedikte van een spouwmuur? En hoeveel mag een 'spaarlamp' kosten om uit eindelijk voordeliger te zijn dan een gloeilamp". Ook universelere vragen komen in het boek aan bod. Zo vormen energiebesparing en verbetering van apparatuur (waardoor het rendement hoger wordt), vol gens de samenstellers, voorals nog de enige oplossing voor het energieprobleem. Voor de direc te toekomst bieden de gebruike lijke en de alternatieve energie bronnen weinig perspectieven Hermans heeft berekend dat de winbare voorraad fossiele brand stoffen (olie) voor nauwelijks een eeuw toereikend is. En ook de kernenergie biedt volgens hem geringe toekomstmogelijkhe den, met name door de beperkte voorraad uranium. Het poten tieel zonne-energie is naar zijn mening zeer groot, maar de aan looptijd voor gebruik ervan is lang.' Tot het jaar 2000 zal de bij drage van zonne-energie in elk geval minimaal zijn Het bij uitgeverij Spectrum te Utrecht uitgegeven boek, waar van de prijs 29,90 gulden be draagt, zal vanaf 20 september bij de boekhandels verkrijgbaar zijn. LEIDEN - Een aantal raadsleden is zeer verbaasd over de toezeggin gen van wethouder Tesselaar dat de gebreken aan de woningen aan de Oranjegracht en omge ving voor een bedrag van ruim twee miljoen gulden zullen wor den verholpen. Volgens CDA- fractievoorzitter Walenkamp be hoort het niet tot de competentie van het college van burgemees ter en wethouders zulke forse toezeggingéfc te doen zonder eerst de raadscommissie voor de volkshuisvesting te raadplegen. Raadsleden van verschillende frac ties zijn ontstemd omdat de wet houder van volkshuisvesting tot dusver heeft nagelaten de raads leden uitvoerig in te lichten over de gang van zaken rond de 230 woningen in het gebied Heren gracht/Zijlsingel. Uit een onder zoek is gebleken dat de vijf jaar oude woningen in zeer slechte staat verkeren en dat een bedrag van ruim twee miljoen gulden nodig is om de huizen op te knappen. Wethouder Tesselaar zegde toe, tijdens een bewoners- LEIDEN - Prof. dr. J. Bastiaans mag in 'zijn' villa op het terrein van de Jelgersmakliniek de oorlogslachtoffers blijven behandelen. Het college van bestuur van de uni versiteit en het bestuur van het academisch ziekenhuis staan achter dit besluit. Begin deze week ontstond er enige opschudding toen Bastiaans bij de opening van de nieuwe Jel gersmakliniek kenbaar maakte met zijn afdeling niet naar deze nieuwbouw te willen verhuizen. Hij vond de ruimten te benau wend voor patiënten met een oorlogssyndroom. Voor het verpleegkundig perso neel was dit een onbegrijpelijke uitspraak. Het was tot op die dag steeds volledig betrokken ge weest bij de verhuizing en inrich ting van de afdeling. Nu pas bliikt dat in het voorjaar door het college van bestuur en AZL aan professor Bastiaans toezeggingen zijn gedaan. Voor de hoogleraar in de algemene psychiatrie is bij het ministerie van onderwijs een aanvraag in gediend om hem in plaats van op 65-jarige leeftijd pas op 70-jarige Dit plakkaat hing deze week i nieuwe Jelgersmakliniek. Het was opgehangen door verpleegkundi gen, om minister Gardeniers die de officiële opening verrichtte, van de situatie op de hoogte te brengen. leeftijd te pensioneren, met de waarborg dat, als dit plan door gang vindt, de huidige dépen dance van de Jelgersmakliniek tot zijn beschikking blijft. Met deze dépendance ^wordt de villa op het terrein van de Jelgers makliniek bedoeld. Als motief voor uitstel van zijn pensionering wordt gegeven dat er (nog) geen geleerden in Neder land zijn die de behandeling van oorlogspatiënten kunnen over nemen. In volle gang Deze zaak is volgens een woord voerder van het AZL pas een half jaar geleden besproken. Toen was de nieuwbouw van de Jel gersmakliniek al in volle gang. De bouw van de vijfde afdeling kon niet meer worden terugge draaid. Ook is er een verzoek aan het ministerie gericht of er lande lijk gezien nog de mogelijkheid bestaat voor tien extra bedden. In de regio mag de Jelgersmakli niek, volgens de richtlijnen van de minister van volksgezondheid en milieuhygiëne, de 72 bedden niet overschrijden. Die staan er nu in de nieuwbouw. Daarnaast zouden er nog eens tien bedden voor de afdeling van Bastiaans bij moeten komen. Op de vragen: wat er nu met de le ge afdeling in de nieuwbouw LEIDEN - Na een langdurige ziekte is gistermiddag op 59-jari- ge leeftijd mejuffrouw M.C.J. van Buel overleden. Zij was sinds tien jaar directrice van het bejaardencentrum Rijn en Vliet aan de Aaltje Noorderwierlaan. Mej. Van Buel was ook geruime tijd lid van de gemeenteraad: van 1965 tot 1974 vertegenwoordigde zij de toenmalige KVP. Zij hield zich als raadslid vooral bezig met onderwerpen die op het terrein van het maatschappelijk werk la gen. De villa aan de Rhijngeesterstraatweg in Oegstgeest, waar prof Bastiaans op grond van e patiënten met een oorlogssyndroom mag blijven behandelen. i speciale regeling van bonte melodieën worden, met muziek uit vele landen. Medewerking wordt verleend door Corry van Gorp, Netty Koelewijn, Wil van der Vel den, Fransje du Pon, Jan de Vries en Joop van der Voord. Koos Kukler heeft de algeme ne leiding en Herman Blom verzorgt de presentatie. Aan vang kwart voor acht. Fancy fair Tafeltennis De Leidse tafeltennisvereni ging Scylla organiseert zater dag een 'instuif voor kinde ren van zeven en acht jaar (tweede en derde klas lagere school). Op aangepaste (ver laagde) tafels en met door Scylla geleverd materiaal kan de jeugd uit Leiden en omgeving naar hartelust stoeien. Ook zal er een korte tafeltennis- demonstratie worden gehou den. De 'instuif in het Scylla- clubgebouw in de Cathrijne- straat 10 (zijstraat Koore- vaarstraat) begint om tien uur 's ochtends. Sempre Avanti Ter gelegenheid van het zestig jarig jubiluem van de Ned. Chr. Reisvereniging verzorgt het Leidse muziek- en showge zelschop Sempre Avanti mor gen een feestavond in de Stadsgehoorzaal. Onder het motto "muziek kent geen grenzen" moet dit een avond Kleuterschool Bambino organi seert samen met de lagere Op- penheimschool en de lagere Pestalozzischool morgen een fancy fair. Behalve een rom melmarkt zijn er diverse (kin- der)spelen, een rad van avon tuur en pannekoeken. Plaats van handeling is het schoolge bouw aan de Oppenheim- straat; het festijn duurt van vier tot ongeveer acht uur. Film. In het Vrouwenhuis, Hooi gracht 79, draait vanavond tweemaal de film "La vie de- vant soi" met in de hoofdrol Simone Signoret. Aanvang half acht en half tien. Kledingbeurs De missiegroep van de Leonar- dusparochie organiseert mor gen van twee tot zeven uur en zaterdag van tien tot één uur in het Leonardushuis, Haag- weg 14, een kledingbeurs. De opbrengst gaat naar broeder Carel Kruitwagen die werkt in Irian Jaya (voormalig Nieuw Guinea) en daar ver schillende landbouwprojec ten ondersteunt. gaat gebeuren en wat de extra kosten zijn, wil niemand een ant woord geven. De verpleegkundi ge staf van de Jelgersmakliniek heeft inmiddels een brief ge stuurd aan de vakgroep psychia trie. De verpleegkundigen willen duidelijkheid over het feit waar om zij zo laat in deze zaak zijn gekend. De afspraken waren was immers al een half jaar geleden beklonken Ook hebben zij het vermoeden dat er "persoonlijke belangen van één man" in het ge ding zijn. Een woordvoerder van de ver pleegkundigen vertelde gister middag dat zij de deuren van de 'afgestoten' afdeling van Bas tiaans zelf maar hebben afgeslo ten en de plantenbakken die er al stonden hebben verspreid over alle andere afdelingen. Het ministerie moet op de verzoe ken vóór januari 1983 hebben ge reageerd. Dan zal ook de beleids- structuur van de Jelgersmakli- Hennepveld ontdekt LEIDEN - Ook in Leiden is een hennepveld ontdekt. De politie kreeg deze tip van burgers naar aanleiding van het eerder ont dekte hennepveld in Brabant en Gelderland. Aan het eind van de Wassenaarse- weg stond een klein veldje met een veertigtal planten er bloeiend bij. De helft was reeds geoogst. De rest heeft de politie geoogst en daarna verbrand. De eigenaar van deze in Nederland niet toegestane plantenvegetatie, een 27-jarige Leidenaar, heeft een proces-verbaal gekregen. Gevaarlijke tabletten LEIDEN - Tussen Rijnsburg en Leiden heeft een hartpatiënt gis teren een flacon met harttablet- ten van het merk nitrobaat verlo ren. Deze tabletten zijn bij inna me zeer gevaarlijk voor kinde ren. Een evetuele vinder wordt verzocht het flesje in te leveren bij de politie. LEIDEN - De Ruilclub KoningS- kerk organiseert morgen in de aula van de Willem de Zwijger- school weer een ruilbeurs. Verza melaars van munten, postzegels, sigarenbanden, lucifermerken en ansichtkaarten z(jn in de school aan de Willem de Zwijger- laan 44 van zeven uur af welkom. niek veranderen. De kliniek zal dan een afdeling van het acade misch ziekenhuis worden. Pro fessor Bastiaans zal met ingang van die datum ook geen hoofd meer zijn van de Jelgersmakli niek. Deze taak zal worden over genomen door prof. dr. H.G.M. Rooymans, thans hoofd van de afdeling psychiatrie in het AZL. Hij zal dan beide afdelingen on der zijn beheer krijgen. vergadering op 23 augustus, dat de bewoners een nieuwe cv-in- stallatie zullen krijgen en dat alle bouwkundige gebreken verhol pen zullen worden. Het bevreemdt Walenkamp dat Tesselaar "voor sinterklaas heeft gespeeld" zonder dat de raadsle den precies weten wat er aan de hand is. "Het is plezierig voor de bewoners dat de problemen wor den opgelost maar Tesselaar had geen harde toezeggingen mogen doen voordat boven tafel is geko men wie uiteindelijk verant woordelijk zijn voor de grove fouten die gemaakt zijn tijdens de bouw", aldus Walenkamp. Vanavond zal de kwestie rond de 230 woningen aan de Oranje- gracht én omgeving aan de orde komen in de raadscommissie voor de volkshuisvesting. Vol gens Walenkamp heeft de wet houder een hoop vragen te beantwoorden en is vooral van belang wat de gemeente moet opbrengen om de woningen in orde te brengen. Het is de bedoe ling van wethouder Tesselaar dat de bouwers en de cv-installateur éénderde van de kosten voor hun rekening nemen. Het PPR-raads- lid Van Oosten vindt dat bedrag aan de lage kant en vraagt zich af of niet een groter deel verhaald moeten worden op de bouwers en installateur. Het D'66-raadslid Hoekema zegt dat hij niet inhoudelijk tegen de voorstellen van Tesselaar is, maar wel boos te zijn geworden over het op eigen houtje opere ren van de wethouder. Volgens Hoekema had Tesselaar pas na overleg met de raadscommissie stappen mogen ondernemen. Het D'66-raadslid overweegt de raadscommissie voor te stellen een commissie van onderzoek te benoemen die precies boven wa- LEIDEN - Een 33-jarige vrouw uit Leiden was gistermiddag op slag dood toen zij met haar hoofd on der het linkerachterwiel van een bus van West-Nederland kwam. De vrouw kwam op haar race-fiets met hoge snelheid uit de Binnen vestgracht en wilde richting Ge- regracht tijden. Zij zag de bus die net ook de Geregracht in reed, richting Korevaarstraat, te laat. De vrouw moest daardoor krach tig remmen wat tot gevolg had dat zij met haar racefiets over de kop sloeg en onder het wiel van de bus terecht kwam ter moet halen wie verantwoor delijk zijn voor de misstanden in dc nieuwbouw en wie aanspra kelijk kunnen worden gesteld. Alle partijen zijn van mening dat de bewoners niet de dupe mogen worden van één en ander. In een brief aan het college van B en W en aan de raadscommissie voor volkshuisvesting zegt ook het buurtcomité van mening te zijn dat de onderste steen in het bouwschandaal nog lang niet is gelicht "De beide aannemers, Noorlander en Panagro, en de cv-installateur, AVM, die bij de bouw betrokken waren zijn wel aansprakelijk gesteld, maar de architectenbureau's niet Ook is de vraag in hoeverre de afdeling volkshuisvesting van de ge meente fouten heeft gemaakt volstrekt onbeantwoord geble ven en naar ons gevoel zelfs niet aan de orde geweest", aldus het buurtcomité. De bewoners zijn blij met de toe zeggingen van wethouder Tesse laar maar menen dat een aantal zaken niet of onvoldoende gere geld is. Een belangrijk onderdeel van de herstelwerkzaamheden betreft de mechanische ventila tie. Duidelijk is dat deze in tal van huizen niet of slecht functio neert. Het geval wil dat de teke ningen van de mechanische ven tilatie zoek zijn zodat men nau welijks weet waar de ontluch- tingskanalen zich bevinden. Vol gens het buurtcomité is een grondig herstel van het ventila tiesysteem op dit moment onmo gelijk en is een nader onderzoek noodzakelijk. De gemeente zou niet voor zo'n onderzoek voelen omdat dat teveel moeite en geld kost. Ook zou geweigerd zijn een onderzoek te laten verrichten naar verborgen gebreken, bij voorbeeld in de elektrische in stallatie. Het buurtcomité is niet tevreden met de schadevergoeding, van enkele tientjes per woning, die de wethouder in gedachte heefV Er zou verder nog geen duide lijkheid bestaan over de vraag wie moet opdraaien voor de ex tra kosten van de elektrische noodverwarming tijdens de uit voering van herstelwerkzaamhe den. Het buurtcomité heeft ver volgens vragen over de kwaliteit van de uitvoering van het werk. De firma's Noorlander en Pana gro hebben weliswaar een tech nische omschrijving ingediend maar die is naar het gevoel van het buurtcomité veel te sum mier. Het comité is van mening dat de werkzaamheden zo om vangrijk zijn dat een nauwkeung bestek noodzakelijk is. Ten slotte dringt het buurtcomité aan op een spoedige vaststelling van de huurprijs door het minis terie zodat verzekerd is dat de kosten van herstelwerkzaamhe den over een paar jaar niet wor den doorberekend in de huur prijs. Redactie: Bart Jungmann Jaap Visser Bijdrage: Jan Rijsdam Folk? Erg streng in de leer toonden de horeca-gelegenheden die zich gisteravond rond de folk-kroegentocht hadden geschaard, zich niet. 'Tm a believer" zong het duo Dan dit maar De dokter (la chen) in Scarabee, maar dan toch kennelijk meer in The Monkees dan folk-apostelen als Joan Baez of Pete Seeger. Wat verder te denken van The Saturdaynight Blues band in uitspanning The Jam met Rod Stewart in de pau ze? Of etablissement Veroni ca Bar waar het getokkel van gitaar en fiddle ingeruild bleek voor de meest eigen tijdse volksmuziek: disco? De barkeerper riep nog wel even tegen één van zijn klan ten "Willem, ga jij even de muziek halen" (de muziek stond kennelijk voor de deur uit te rusten), maar jukebox bleef vooralsnog koning. Nee, wie echt voor zijn muzi kaal genot de kroegentocht deed, zal zich een leuker avondje hebben voorgesteld. Erg veel rondrijders waren er trouwens niet; meer dan be hoorlijk druk was het in de meeste cafés niet. Zeker in vergelijking met de jazz-ver- sie van de kroegentocht was de belangstelling matig. De eveneens volgens traditie in gezette bus kon eigenlijk di rect uit de vaart worden ge nomen: de chauffeur reed zijn rondjes meestal voor spek en bonen en misschien een paar passagiers. Niet zo verwonderlijk, want het ge heel had zich voornamelijk geconcentreerd rond de Nieuwe Beestenmarkt en Steenstraat. Gezelligheid en de tap bleken kortom de voornaamste drijf veren voor dit midweekse uitstapje. Niets op tegen na tuurlijk, maar voor de in Am sterdam wonende Engels man Paul Stephenson hoeft de folk-week volgende keer waarschijnlijk niet meer. Hy trad op in 't Keizertje. De eer ste sets werd er nog braaf naar zijn zang en gitaar ge luisterd, maar op het laatst was het voor hem toch vooral een kwestie van treiterende gasten ontwijken. "Nee, erg veel is er dan niet aan", sprak hij na afloop met droef hoofd. B.J Misverstand Het is alom bekend dat bouw plannetjes voor open plek ken in de Leidse binnenstad gewoonlijk een waslijst van problemen opleveren. In de Haver en Gortbuurt is de bouw van zeven woningwet woningen op losse schroeven komen te stafln door een mis verstand tussen de gemeente en de eigenaar van de slagerij in de Kraaierstraat. Wat is er aan de hand? Slager De Roode is goed boos op de gemeente omdat hij via een krante-artikel zonder pardon in het rijtje van lastposten is gezet die de spoedige bouw van de gezinswoningen in de weg staat. "De gemeente wekt de indruk dat ik voor vertraging zou hebben ge zorgd bij de woningbouw naast mijn winkel", zegt De Roode. "Daar is geen sprake van. Ik heb geen enkel be zwaar tegen die woningen. Maar omdat zo'n fabeltje de wereld in is geholpen moet ik wel steeds mijn klanten in de winkel uitleggen dat ik niet de dwarsligger ben". De Roo de vindt dat de gemeente zelf een snelle bouw in de weg staat en weigert daarom een overeenkomst met de ge meente te ondertekenen zo lang een en ander niet is rechtgezet. Bij de gemeente begint men ondertussen een beetje krie gel te worden, omdat een ver dere vertraging de bouwplan nen in gevaar brengt. Om te voorkomen dat Leidse wo ningzoekenden straks de du- - pe worden van de gang van zaken even gebeld met P. Schaap, hoofd van de afde ling grondzaken van de ge meente. Hoe het nou komt dat de eerste paal nog steeds niet de grond in is? "Het heeft gewoon lang geduurd omdat we niet wisten wat voor soort woningen er moes ten komen", zegt Schaap. "Eerst zouden het koopwo ningen worden en later weer woningwetwoningen. Dat is een hele tijd onduidelijk ge weest Op een gegeven mo ment wisten we niet meer of we nou voor- of achteruit moesten. Daardoor heeft de zaak veel vertraging opgelo pen. Ik kan niet zeggen dat dat dc schuld van De Roode is", aldus het hoofd van dc af deling grondzaken. Dat misverstand is dus de we reld uitgeholpen. Kan de 'spade' eindelijk de grond in. JR.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 3