Blik in de weekbladen Wondt vervolgd! Lage prijzen bij Shell. Bijvoorbeeld: anti-condensdoek van f2,-voor 95 et. Minister pakt verzuim op scholen (weer) aan Ontslag Maertens Shell helpt Records Rompelberg Damploeg op achterstand KISEVIERS DE TIJD DONDERDAG 16 SEPTEMBER 1982 DEN HAAG (Reuter/ANP) - Sadeq Ghotbzadeh, de voormalige minister van buiten landse zaken van de Islamitische republiek Iran, is gisteravond terechtgesteld. Het Iraanse heeft vanochtend meegedeeld, dat een vuurpeloton het doodvonnis heeft voltrokken. De 46-jarige Ghotbzadeh was op 8 april gearresteerd op de verden king dat hij plannen had be raamd om de Islamitische repu bliek omver te werpen en Ayatol lah Chomeini, de gids van de Iraanse revolutie, te doden. Voor de televisie verklaarde de oud- minister dat hij de macht van de geestelijkheid had willen terug dringen. Een medestander van Ghotbzadeh was Ayatollah Kazem Shanat- madari. De geestelijkheid ont nam deze gematigde rivaal van Chomeini de titel van Ayatollah naat zijn betrokkenheid bij het komplot was uitgekomen. Sadegh Ghotbzadeh was evenals de in juni 1981 afgezette presi dent Abolhassan Bani-Sadr één van de naaste medewerkers van Chomeini tijdens diens balling schap in Irak en Frankrijk. Even als Bani-Sadr zat hij in het vlieg tuig waarmee Chomeini in fe bruari 1979 naar Teheran reisde en zijn triomfantelijke intocht maakte na de omverwerping van de sjah. Ook Ghotbzadeh bekleedde in de eerste dagen van de Islamitische revolutie belangrijke functies, hij volgde zelfs Bani-Sadr op als minister van buitenlandse zaken. In deze functie werd hij tijdens de gijzeling in de Amerikaanse ambassade het Iraanse gezicht in het westen. In vele vraagge sprekken en talloze commenta ren toonde hij zich een toegewij de aanhanger van de islamitische revolutie het gevoel voor de rea liteit en een grote kennis van het westen. Dat laatste maakte hem bijzonder bruikbaar voor Chomeini, maar het kostte hem tevens zijn poli tieke loopbaan toen de Imam hem niet langer nodig had. Ook hier gaat de vergelijking met Ba ni-Sadr op. Na gebruik te hebben gemaakt van enigszins gematigd islamitische politici zet Chomei ni deze aan de kant als zijn Isla mitische republiek bestuurd moet worden door radicalere is lamieten, meestal geestelijken. De in 1936 geboren Ghotbzadeh komt uit een middenstandsge zin. Hij was actief in de "bewe ging voor de bevrijding van Iran" van de latere premier Meh- di Bazargan en Ajatollah Mah- moed Taleghani. Wegens zijn po litieke activiteit kwam hij in bot sing met het bewind van de sjah en na twee maal te zijn opgepakt ging hij in 1958 naar de Verenig de Staten. Hij ontmoet in 1971 tijdens een be zoek aan Irak Ajatollah Chomei ni in diens ballingsoord Nedjef en hij wordt rondreizend verte genwoordiger van de Imam. be last met het leggen van contac ten en het zoeken van bondgeno- Sadegh Ghotbzadeh DEN HAAG (GPD) - Minister Deetman (onderwijs) heeft de onderwijsinspecties in het land gevraagd hem weer regelmatig op de hoogte te houden van de ontwikkelingen rond het school verzuim. In het verleden behoor de het geven van algemene infor matie over oorzaken en opvang van schoolverzuim tot de vaste taak van de inspecteurs. In de loop der jaren is dat echter in de versukkeling geraakt. Omdat het overtreden van de leerplichtwet steeds verontrustender vormen begint aan te nemen, heeft Deet man deze traditie weer in ere her steld. Hij deelde dat gisteren mee tijdens een mondeling overleg met de vaste commissie voor onderwijs uit de Tweede Kamer over de problemen rond het schoolver zuim en het overtreden van de leerplichtwet. De vaste commis sie had dit overleg met de minis ter vooral aangevraagd om meer duidelijkheid te krijgen over het beleid dat het ministerie aan het uitstippelen is om meer vat te krijgen op het groeiende school- De aanwezige onderwijsspecialis- ten uit de Tweede Kamer wezen de minister zonder uitzondering op de tegenstrijdige gegevens die over het schoolverzuim ter beschikking zijn. Cijfers spreken elkaar tegen en onderzoeken wij zen geregeld op verschillende oorzaken van het probleem Het beleid van het ministerie is er dan ook op gericht een duidelij ker inzicht te krijgen in de om- ADVERTENTIE BRUSSEL (AFP/ANP) - De hoofdsponsor vanè wielerequipe Boule d'Or heeft gisteravond in Brussel meegedeeld dat het con tract van ex-wereldkampioen Freddy Maertens met de maat schappij met onmiddellijke in gang is ontbonden. De sponsor (Bat-Benelux) nam dit besluit nadat Maertens recentelijk enke le uitspraken deed over de lei ding van de ploeg, onder wie ma nager Willy de la Bastida, en over teamgenoten. Zijn uitspraken werden door de firma beoor deeld als uiterst negatief, waar door hij de firma, diens werkne mers en de wielerploeg veel schade heeft berokkend. De Spanjaard Alberto Fernandez is verrassend winnaar geworden van de Ronde van Cataloniê. Op de laatste dag nam hij door winst in de tijdrit de eerste plaats in het klassement over van zijn landge noot Pedro Munoz. In de reste rende rit over 136 km van Cam- brils naar Salou stond hij die po sitie niet meer af. De onbekende Belg Jan Cockuyk won het twee de gedeelte. Johan van de Velde eindigde als beste Nederlander in het algemeen klassement op de negende plaats. Volleybal dames op rand afgrond TRUJILLO (ANP) - Nederland zal de rest van het wereldkampioen schap volleybal voor dames in Peru in het troosttoernooi uitko men. In Trujillo ging de tweede wedstrijd, tegen Hongarije, met tot droefenis stemmende cijfers verloren. Hongarije zegevierde uiterst simpel met 3-0 in slechts 49 minuten met de alles zeggen de setstanden van 4-15, 5-15 en 3-15. Eerder was al van wereldkampioen Cuba met dezelfde cijfers verlo ren. Nederland gaat nu spelen voor de dertiende tot de drieën twintigste plaats. De eerste te genstander in de verliezersronde is Argentinië. Johan van der Haar keek met enige zorg naar die confrontatie uit. Hij zei na het erbarmelijke optreden tegen Hongarije: 'Ik hoop niet dat we na het diepe dal, waarin we za ten, in het ravijn zullen storten'. De jonge prof Philippe Leleu heeft gisteren in de zesde etappe voor de eerste Franse overwin ning in de Ronde van de Toe komst gezorgd. Hij versloeg in een lange eindsprint de Colum- biaan Luis Herrera. De positie van de leider Greg Lemond kwam in de rit over 145 kilome ter, tussen Saint-Laurent-du- Pont en Saint-Pierre-de-Char- treuse, geen moment in gevaar. Adrie van der Poel heeft gisteren in Merelbeke (België) een prof wielerkoers over 150 kilometer gewonnen. De tijd van de man uit Hoogerheide was drie uur en dertig minuten. Zijn ploegge noot Hennie Kuiper werd acht ste op 1,20 minuut. MONTREAL (ANP) - De 36-jarige Maastrichtse profstayer Fred Rompelberg heeft op de Olympi sche wielerbaan van Montreal in Canada twee wereldrecords op zijn naam gebracht. Achter gang maker Joop Stakenburg haalde de Limburger in één uur 78.953 kilometer. De 100 kilometer werd afgelegd in 1.15.58. Dit be tekenen records op overdekte banen. Na de geslaagde missie van Mon treal heeft Rompelberg alle we reldrecords voor profstayers in handen. SCHEVENINGEN - Op de altijd moeilijke tweede speeldag van de daminterlandwedstrijd tegen de Sowjet-Unie incasseerde het Nederlandse team opnieuw een nederlaag. Gisteren werd het 8- 12 voor de Oosteuropese groot meesters, die halverwege deze dam vierdaagse met 23-17 stevig aan de leiding gaan. Het is nog maar de vraag of de Nederlandse coach Douwe de Jong kans ziet zijn team voor de laatste twee ontmoetingen zodanig te motive ren, dat het de achterstand tot re delijke proporties kan terug brengen. Bij Shell blijven de prijzen laag. Op vrijwel al onze stations - ook langs de snelweg - is de ben zine scherp geprijsd. Maar ook voor allerlei andere artikelen betaalt u geen cent te veel. Zo kunnen we u op het ogen blik voor maar 95 cent (normaal f 2,-) aan 'n anti-condensdoek hel pen, waarmee u alle (auto) ruiten wasemvrij houdt. Goed voor een helder zich t op de wegén op de lage prijzen bij Shell. vang van het schoolverzuim, uit gaande van de huidige wettelijke mogelijkheden neergelegd in de leerplichtwet Deetman voelde niets voor de suggesUe die de PSP deed om de hele leerplicht wet grondig te herzien. Hij wilde wel praten over aanpassingen in onderdelen van de wet maar het leek hem zinvol dat pas doen als de wet in de Tweede Kamer aan de orde zal zijn in verband met noodzakelijke veranderingen als gevolg van de invoering van de Wet op het Basisonderwijs. Ook de moeilijke positie van de leerplichtambtenaar kwam re gelmatig tijdens het mondeling overleg ter sprake. De leerplicht ambtenaar functioneert namelijk enerzijds als een soort maat schappelijk werker in gevallen waar de leerplicht overtreden wordt, anderzijds kan hij, als „zachte" aandrang weer op school te verschenen geen effect heeft, ouders langs gerechtelijke weg dwingen hun kind weer naar school te doen. Tuinder veroordeeld ZUTPHEN (ANP) - Wegens het plaatsen van een discrimineren de advertentie is een tuinder uit Steenderen gisteren door de kan tonrechter in Zutphen veroor deeld tot een boete van 300 gul den of vyf dagen hechtenis. Offi cier van justitie mevrouw mr R van Rossem-Broos had 500 gul den boete geëist wegens overtre ding van de anti-discrimineren de bepalingen. De tuinder plaatste enkele maan den geleden m een Velps blad een advertentie, waarin hg Hol landers vroeg voor de aarbeien- pluk. Volgens de tuinder was het niet zijn bedoeling geweest te discrimineren, maar wilde hij niet dat mensen van een nabgge legen camping op de advertentie zouden reageren, omdat die het lieten afweten zodra het mooi weer was Hg ontkende dat hij tegen een journalist zou hebben gezegd, dat hij geen Marokkanen of TÏir ken wilde hebben, omdat die het werk niet naar behoren zouden doen. maar bg uitbetaling wel vooraan zouden staan. "Ik heb zelfs nu nog Turken in dienst De enige voorwaarde die ik stel is dat zg Nederlands moeten kun nen begrgpen omdat ik anders niet kan uitleggen hoe zg moeten plukken", aldus de tuinder Demonstratie A dain tegen Centnunpartij AMSTERDAM (ANP) - Vele hon derden Amsterdammers hebben gisteravond deelgenomen aan een bgeenkomst bg de Dokwer ker - symbool van de strgd te gen het fascisme m de Tweede Wereldoorlog - in de hoofdstad om uiting te geven aan hun onge rustheid over de intrede van de Centrumpartij in de Tweede Ka- Sprekers van het Platform van De mocratische Organisaties van Buitenlandse Arbeiders, van co mité s van waakzaamheid in de buurten en van oud-verzetsstrg- ders trokken een vergelgkmg met uitlatingen van fascistische organisaties vóór en in de Twee de Wereldoorlog tegen de joden en de racistische uitlatingen van figuren-uit de Centrumpartij nu togen Marokkanen. Turken. Su- nnamers en andere buitenlan ders. John Jansen van Galen gaat in zijn weekboek in op de nieuwkomers in de Tweede Kamer, de Cen trumpartij en de EVP. Janmaat van de CP vertelt over zijn infor- matiebezock aan de koningin: "Wij zijn allebei niet blind, zij en ik. Zij weet natuurlijk ook wel dat al die andere heren alleen maar bij Hare Majesteit komen om met allerlei konkelspelletjes voor vijftig mille extra zo'n stoel te pikken... Het is voor haar wel eens aardig te praten met iemand die weet wat er in de maatschap pij te koop is". Hofland constateert over de Cen trumpartij dat "de discriminatie van alledag er een officieel poli tiek fundament heeft bijgekre- gen". Hij schrijft:"Niet omdat de democratie wordt bedreigd, maar omdat van Janmaats parle mentaire aanwezigheid allerlei mensen persoonlijk last zullen ondervinden, moet worden nage gaan of die partij alsnog kan wor den verboden". Marten Beinema legt uit wat de harde hand van Van Agt tegen over hem en zijn collega CDA- loyalisten precies inhoudt. "De bedoeling is inderdaad om met een unaniem ja of nee van de fractie tegen een bepaalde rege ringscombinatie te komen". Hg geeft toe dat de afspraak ook in houdt dat als er nog eens ge dreigd wordt, de betrokken loya list de fractie moet verlaten. Het omslagartikel gaat over het or kest "De Volharding" dat tien jaar bestaat. Maken de leden mu- ziekpolitiek of politieke muziek, zo luidt de vraag. Het antwoord is wat onduidelijk. De ene mede werker vindt muziek "alleen po litiek als je voor een manifestatie speelt en zo je politieke achter grond bloot geeft". De ander: "politiek vind ik als je niet pro beert om de zaal collectief plat te spelen, maar blijft appelleren aan de individuen in de zaal". Hans Smits analyseert in VN de de verkiezingsuitslag en constateert dat het niet lang meer zal duren totdat de VVD het CDA als twee de partij is gepasseerd. De ont wikkelingen sinds de oorlog duidt er op dat de liberalen de christen-democraten systema tisch terugdringen. VN relati veert het "Nijpels-effect" door te wijzen op het feit dat de WD bij de statenverkiezingén in maart, dus nog onder aanvoering van Wiegel, met een winst van vijf procent de buit al bijna binnen had. Rudie van Meurs, Frans Peeters en Jeroen Terlingen zoeken en vin den de haken en ogen achter de spectaculaire' verkiezingsbelof ten van regerende bewindslie den, die weer miljoenen hebben toegezegd aan tal van bedrijven als Eminent in Bodegraven, Vol vo, Fokker, DAF, RSV en aan een stel Limburgse gemeenten. Alleen Jan Terlouw mocht niet stunten met een miljard voor Hoogovens, omdat Terlouw vol gens VN niet voorbij kon aan de 'zeer gematigde' eis van de vak beweging. die de onwillige Hoogovenleiding via het rijk wil dwingen tot het aanvaarden van werktijdverkorting. In VN verder een interview, over genomen uit Rolling Stone, met Elvis Costello, de Engelse popar tiest die een schaduw wierp op zijn eigen carrière doordat hg in een bar ruzie te maakte met ne gerartiesten. Hg blijkt het alle maal anders te hebben bedoeld. Sasza Malko, Pools vluchteling in Nederland, schrijft over Oosteu ropeanen in Nederland: "Je moet kwaadaardig of zwakzinnig zijn als je in Nederland commu nist bent. Je wordt er niet eens toe gedwongen". In de kleurenbglage neemt Ursula den Tex de Achterhoek onder de loep en onderzocht of achter de IJssel een aantrekkelijk alterna tief ligt voor een buitenlandse vakantie. Is het toerisme een sec tor met groeikansen? De internationaal bekende theo loog profdr. Edward Schille- beeckx wordt bewonderd omdat hij de menselgke maat der din gen hanteert dit veelal de grond slag vormt voor zgn kritische vragen over kerk en bijbel. Schil- lebeekx krijgt op 17 september de Erasmusprijs en EM vroeg aan zeven theologen uit verschil lende landen hun oordeel over hem te geven. EM maakt korte metten met de in formatiepoging van Jos van Ke- menade. De voorkeur van het blad voor een coalitie van CDA en WD wordt treffend samenge vat in enkele kopregels: "Zeuren en tgdrekken is het devies" en "Maak het kort. Van Kemena- de". Ook wijdt EM - nogal laat - een bespiegeling aan de Cen trumpartij, die een nieuwe uitda ging aan de democratie heet te zgn. Coen van Harten nam een duik in de ruzie-achtige sfeer bg de AVRO, waar een blijvend con flict tussen de directeuren Van der Zee en Chnstern via de on derhorigen tot uitdrukking wordt gebracht. Autojournalist Fred van der Vlugt wordt net als Herman Emmink plotsklaps aan de kant gezet, terwgl hg toch in minder dan geen tijd beslag weet te leggen op spannende pri meurs als de Opel Corsa, Merce des 201, de nieuwe Peugeot en de Ford Sierra. Van der Vlugt eruit, Pieter van Vollenhoven enn Verder in EM een wintersportbgla- ge (daar heet zoiets een "spe cial"). een overzicht van de he dendaagse mode en een achter grondverhaal over het Algemeen Nederlands Persbureau dat in het voetspoor van veel kranten in financiële moeilijkheden dreigt te komen hervormd nederland Helmert Woudenberg verruilt na tien jaar het Werkteater voor het toneelgezelschap Baal. Reden voor HN om een gesprek met hem te hebben. Woudenberg vertelt over zgn loop baan als acteur, regisseur en le raar aan de Toneelschool. Het waarom van het weggaan bg het Werkteater en over de film 'Op name' (over het leven van een kankerpatiënt) "Ik ben er door veranderd, maar het heeft me geen oplossingen geboden" Over het toneelspelen. "Zeg dat je dertig voorstellingen speelt en je bereikt misschien bij twee er van wat mogelgk is" en 'Toneel spelen is liegen, maar zo erg dat je dubbel de waarheid spreekt" De symboliek in de bgbel is iets wat Woudenberg intrigeert "Ik zou graag een stuk maken waar in je in ieder geval afrekent met de dogma's en Jezus eens een keer ziet zodat je hem kunt be grgpen, zodat hg geen houten Klaas is die me dingen zegt die ik absoluut niet pik en die ik nie geloof, die absurd zijn". De storm rond het loyalisme in hel CDA is weer opgelaaid Nota bi ne door de politieke leiding van het CDA zelf. constateert HN De 'krachtige hand' van Van Agt en de uitlatingen van Lubbers heb ben het loyalisme nieuw leven ingeblazen en de partij njp ge maakt voor een scheuring, aldus HN Een gespnk UmW Ml Marten Beinema en Jan Nico Scholten Ten slotte in HN een discussie tus sen Mient Jan Faber. secretaris van het IKV en Aat de Jonge, tot de verkiezingen kamerlid voor het CDA en bestuurslid van de onlangs opgerichte stichting Vredespolitiek In deze organisa tie zgn enkele vredesclubs van 'behoudende snit' ongebracht, zoals HN dat noemt Tegenhan gers van het IKV Het IKV is te radicaal, zegt deze club HN vraagt zich af of het gedaan is met de lieve vrede in kerkelijk Nederland. In De Tgd geeft oud-ARP'er Wil lem Aantjes zgn mening over het "loyalismC bnim-n lui CDA Aantjes draagt de loyalisten een warm hart toe. en vindt dat ze binnen de partg onheus worden bejegend De essentie van het loyalisme vol gens Aantjes is dat bg een me mngsverschil wordt gestreefd naar eensgezindheid door mid del van discussie Deze discussie wordt momenteel door de partg- top onmogelgk gemaakt "Bg het CDA van nu geld je alleen maar als loyaal, als je applaudis seert". Aantjes is niet zuinig met zgn kri tiek op CDA-voorman Van Agt "Hal I Um h VM M h r I k k 111 k all voor de verkiezingsuitslag be kend is de lgsttrekker zegt als we verliezen is dat de schuld van de loyalisten" Op zo'n manier pleit de CDA-top zich vrg van enig kritisch zelfonderzoek na de toch wel teleurstellende verkie zingsuitslag. meent Aantjes. "De kwaliteit va mr Mda aod vooral blgken als het slecht gaat En die blijkt niet als je zonde bokken zoekt en zelf buiten schot blgfi" Een begeleidend ar tikel gaat dieper in op de invloed van de loyalisten binnen de par tg. Wie gaat er in een rubberbootje op een woelige zee varen langs een dumpschip met alle kans een vat vol kernafval op het hoofd ge smeten te krggen"* Leden van de milieuorganisatie Greenpeace zgn zo gek Een verslaggever van de Tgd was aan boord van het Greenpeace schip de Rainbow Warrior tij dens de actie.*, om het dumpen van kernafval in zee te hinderen De bemanning blgkt grotendeels te bestaan uit idealisten, die hun leven wagen in kleine bootjes voor een schoon milieu Iets van hun toewgding vonkt over op de verslaggever blgkens het idylli sche slot van zgn reportage Verder in de Tgd een gesprek met de joodse schrgfster Crete Weil en Gunter Grass in Nicaragua

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 31