"WD wilde dit college" Geen subsidie Warmond voor actie tegen roken Nieuw voorstel polderweg Stichting wil burgers bij werk betrekken Leidse agenda Visser (PvdA/PPR) over Voorschotertse onderhandelingen: Rimahoeve geopend Prinses Juliana bij opening "Schwetterhage" Niet-roken overeenkomst valt verkeerd WARMOND - De Stichting anti rookplan voor de jeugd krijgt van de gemeente Warmond geen medewerking bij de versprei ding van niet-roken overeen komsten onder Warmondse kin deren van tien tot en met veer tien jaar. Nadat de raadscommis sie financiën, die aanvankelijk wel oren had naar het plan, de folders had bekeken wezen alle leden het voorstel van B en W af. B en W willen een eenmalig bedrag van 725 gulden op tafel leggen voor de aanschaf van de folders. De folder bestaat uit een deel met informatie over de schadelij ke gevolgen voor de gezondheid die roken met zich meebrengt en een niet-roken overeenkomst die kinderen kunnen afsluiten met hun ouders. Juist de niet-roken overeenkomst schoot gisteravond bij de raads commissie financiën in het ver keerde keelgat. Met een sigaret in de hand hekelde Saris (WD) de in de folder voorgedrukte be dragen die de kinderen krijgen bij naleving van de niet-roken overeenkomst. "De gemeente kan de ouders niet opleggen dat zij hun kinderen moeten belo nen, laat staan dat de gemeente de grootte van die beloning kan opleggen". Saris' betoog vond aanhang bij de andere commissieleden die op burgerlid Raming na allemaal fervente rokers zijn. Om het plan van de stichting niet helemaal in rook te laten op ga^n werd beslo ten dat leden van cle raadscom missies en de raad in het vervolg "op basis van vrijwilligheid" zul len afzien van het opsteken van rookwaar, een afspraak die ook geldt voor de publieke tribune. De gemeente hoopt met deze maatregel het goede voorbeeld te geven aan de kinderen. Of dat iets uithaalt is nog maar de vraag want wethouder Van Schagen merkte gisteravond zelf al op dat er weinig tot geen kinderen ver gaderingen bijwonen. Voor een rookverbod in de raadszaal voel de hij niets, wel voor de invoe ring van een rookpauze. DONDERDAG 16 SEPTEMBER 1982 VOORSCHOTEN De PvdA/PPR—fractie in Voorscho ten heeft tijdens de afgelopen college-onderhandelin gen geschiedenis gemaakt. Op maandagavond 30 augus tus was voor deze fractie de maat vol: ze verliet de onder handelingstafel. Nog geen achttien uur later zaten ze weer bij elkaar, PvdA/PPR, CDA en VVD. Resultaat nul, en een WD—CDA college leek voorhanden. Leek want nogmaals 24 uur later gingen ze wederom praten en dan lukt het toch. Voorschoten krijgt zijn afspiegelingscolle ge. Wat gebeurde er in die drie lange dagen en wie was dé initiatiefnemer voor al die gesprekken? door Paul van der Burg Als op 2 juni de stemmen voor de gemeenteraad zijn geteld, wordt door de grootste partij in Voor schoten, de WD, een plan de campagne gemaakt. "We zyn be gonnen op uitnodiging van de lijsttrekker van de grootste par tij. Hij heeft alle partijen om de tafel gehaald en gesteld dat hij ervan uitging dat er gestreefd werd naar een afspiegelingscol lege", aldus Johan Visser, onder handelaar en fractievoorzitter van de PvdA/PPR. Een afspiege lingscollege van de drie grote partijen, WD (acht zetels), CDA (zeven zetels) en PvdA/PPR (drie zetels). Ieder zou dan één wet houder leveren. Maar de uitwerking van deze stel ling werd allerminst makkelijk. Er zou eerst over een gezamen lijk programma gepraat worden en pas daarna over de portefeuil le-verdeling. Oftewel welke za ken kregen de wethouders te be heren in Voorschoten. Over de personen hoefde nauwelijks ge sproken te worden, daar deze al vast stonden: de huidige drie wethouders wilden alle drie wel weer een raadsperiode mee. Pas in de tweede week van augus tus begonnen de gesprekspart ners te praten over de collegesa menstelling. Helemaal gelukkig was Visser daar niet mee: "Wat mij betreft waren we ook al di rect met de collegevorming be gonnen". Maar het WD—script was nu eenmaal zo samenge steld. De WD kwam daarna met een 'pa pier' op tafel. "Dat papier van de WD hield in dat er drie wethou ders zouden komen en was een gesprekspapier voor de porte feuille-verdeling", zegt Visser. Versteviging De WD had al een bepaalde ver deling gemaakt van wie wat kreeg. Een verdeling waarover Visser niet wil praten. "We heb ben achter gesloten deuren on derhandeld dus dat wil ik nu niet naar buiten brengen", zegt hij verklaarbaar. Daarmee wordt de kwestie ietwat schimmig, daar juist die portefeuille-verdeling de oorzaak is geweest voor alle moeilijkheden en 'wegloperijen'. De WD wilde in elk geval haar portefeuille uitbreiden, een lo gisch gevolg van de verkiezings winst, terwijl zowel CDA als PvdA/PPR een zetel had verlo- De laatste week van augustus gaat dan in. Maandagavond de dertig ste. "De onderhandelingen wa ren toen eigenlijk al afgesloten. Wat we bereikt hadden was wel een versteviging van de porte feuille in vergelijking met het WD-papier, maar nog onvol doende voor ons. Bij de anderen bestond weinig bereidheid om nog iets toe te voegen. Bij de één weinig en bij de ander geen. Als we wat erbij wilden hebben, dan moest dat uit de portefeuille ko men van het CDA". "Ik praat uidrukkelijk over verste viging. In de afgelopen periode is gebleken dat de grensafbake- ning van bepaalde zaken zodanig waren dat er wrijvingen konden optreden. Wij vonden dat die grensafbakening vastgelegd - Visser over de laatste uitnodiging; "Het scharnier van die woensdag avond is het besluit van de WD geweest om toch een afspiegelingscollege te krijgen". moest worden. Wie welke verant woordelijkheid had. Op de twee de plaats vonden we dat een lijvi ge portefeuille toegevoegd moest worden bij de portefeuille die we nu aangeboden kregen. Er zat te weinig van ons eigen program- ma-beleid in. Dat betekende ook weinig in de publiciteit". Gekscherend werd in de wandel gangen toekomstig wethouder Van Leeuwen van deze partij de wethouder genoemd die de 'gas kraan open en dicht mocht draai en'. Het gaf wel de inhoud weer van 'zyn' portefeuille. Teleurgesteld De fractie stapte maandagavond op en WD en CDA deden nog maals een beroep. "Ze vroegen of we ons nog wilden bezinnen. Waar wij onze minimumgrens hadden gelegd was niet bereikt die avond". Het werd dinsdag middag 31 augustus. Er kwam een uitnodiging om 's avonds op nieuw te praten. "Het leek erop dat bepaalde zaken toch weer be spreekbaar waren. Het was ech ter geen bespreking. Er vond geen overdracht plaats van de portefeuilles". De woensdag brak aan, een week voordat het college gekozen moest worden door de gemeen teraad. Alles wees er op dat WD en CDA nu samen de wethou ders gingen leveren. In de loop van die middag vertrok Visser naar het oosten van het land. "Ik was teleurgesteld. Ik hoopte namelijk, achteraf was die hoop niet irreëel, dat de WD toch iets meer kracht zou inzetten voor een afspiegelingscollege. Vanuit die teleurstelling dacht ik: dat komt niet meer goed. Daarin heb ik me vergist, 's Avonds is de WD me gaan zoeken. Toen ik om half twee 's nachts thuis kwam moest ik met hen contact opnemen. Ze vroegen of we weer aan de onderhandelingen wilden deelnemen. Ik heb direct ja te gen hen gezegd". Voldaan "Het scharnier van die woensdag avond is het besluit van de WD geweest om toch een afspiege lingscollege te krijgen. Uiteinde lijk kwamen we er vrijdag wel uit met een in redelijke mate vol doende portefeuille. De porte feuille werd verstevigd, maar er is ook iets anders gebeurd. De drie partijen weten waar ze staan er zijn duidelijke werklijnen ge trokken. Wij vinden dat we goed uitgeonderhandeld hebben. Niet alles is bereikt, maar dat is ook onmogelijk. We gaan dus met vol vertrouwen en zonder enige te leurstelling dit college in. Nee, we hebben geen overwinnings roes gehad. Daar houd ik niet van. Het heeft te maken met be stuurlijke voldaanheid. De vol daanheid dat we met de WD za ken hebben kunnen doen". Op de vraag of het CDA in die da gen niet juist streefde naar een WD-CDA-college en daarom ook geen pogingen deed om de PvdA/PPR er weer bij te betrek ken, blijft Johan Visser rustig voor zich uitstaren. De politicus bij uitstek. De drie partijen gaan nu voor vier jaar weer samenwer ken in het college, dus waarom zou ik nu uithalen naar het CDA, lijkt Visser met zijn ogen te wil len zeggen. Eén ding staat in elk geval voor on derhandelaar Visser vast. "Het is beter om de onderhandelingen meer in de openbaarheid te trek ken. Ik vind dat je niet met zes wijze heren achter één gesloten deur kan zitten. Overeenstem mingen en tegenstellingen mo gen best naar buiten. Bestuur den moeten weten waarom het gaat. Over vier jaar is op deze ma nier onderhandelen zeker uit de tyd". ZOETERWOUDE - De kinder boerderij op het terrein van "Swetterhage" in Zoeterwou- de is gistermiddag door de heer Rima geopend (zie foto). De kinderboerderij, geheel gefinancierd door giften van particuliere instellingen, gaat de Rimahoeve heten. Het zag er eerst naar uit dat "Swetterhage" geen kinder boerderij zou krijgen. Het mi nisterie van volksgezondheid wilde geen geld geven. Daar na werd een beroep gedaan op banken, fondsen en ande re instellingen. Gezamenlijk werden de kosten van de kin derboerderij (230.000 gulden) opgebracht. De kinderboerderij is voor "Swetterhage" erg belang rijk. Het is een ontmoetings centrum, er kunnen mens- dierrelaties worden gebouwd en er kan les worden gegeven met de dieren bij de hand. Verder zullen bewoners van "Swetterhage" de dieren zelf verzorgen. Ze hebben daar een volledige dagtaak aan. ZOETERWOUDE - Prinses Juliana zal op 15 oktober het internaat voor verstandelijk gehandicapten "Swetterha ge" openen. Zij arriveert die dag rond half elf en 'zal in Zoeterwoude blijven tot on geveer één uur. Behalve de opnening zal zij het complex, dat zestig miljoen gulden heeft gekost, bezichtigen. 'OETERWOUDE - De Dirk van Santhorstweg in Zoeterwoude wordt een voorrangsweg. Hier mee komt een einde aan de ge vaarlijke situatie bij het kruis punt Keerweer-Ambachtsheren- weg-Dirk van Santhorststraat. Die gevaarlijke situatie is ont staan na de reconstructie van de kruising. Door de aanleg van de Burgemeester Detmersweg was een verandering aan het kruis punt noodzakelijk. Vachtzwemmarathon )e derde Voorschotense zwemma- rathon gaat morgenavond van start. Wethouder Marselis zal om acht uur in het recreatiebad "Het Wedde" het startsein ge ven. In totaal doen er achttien ploegen mee, die elk bestaan uit acht zwemmers. Rond acht uur zaterdagochtend wordt de ma- ,/UZjfttx rathon beëindigd. Een half uur later worden de prijzen uitge reikt. Rommel )e Pico Bello's houden aanstaan de zaterdag hun jaarlijkse rom melmarkt in de Voorstraat in Voorschoten. De opbrengst van de rommelmarkt, die begint om tien uur en duurt tot vier uur, is bestemd voor het verlichtings fonds van de voetbalvereniging SVLV. Wie nog spullen kwijt wil, kan bellen met Lindeman, tel. 01717-2248. In Zoeterwoude "Oud, leefbaar en groen Voorschoten" VOORSCHOTEN - De Voorscho tense stichting 'Tot behoud van oud, groen en leefbaar Voorscho ten" gaat proberen de burgers warm te laten lopen voor het werk van de stichting. Op maan dagavond 27 september houdt zij een informatieavond. 'Te lang is de stichting het etiket van 'behoud van de oude' opge plakt", aldus bestuurslid me vrouw Bloem bergen-Munters. Volgens haar is dat nimmer de bedoeling geweest. Duidelijk is volgens het huidige bestuur dat de persoonlijke acties van het toenmalige bestuurslid me vrouw R. Begeer, de stichting ge schaad hebben. Haar mening stond altijd dwars op de visie van de gemeenteraad zodra het uit breidingsplannen betrof. Hoewel zij soms ook wel de vinger op de zere plek in plannen kon leggen, was zij nooit bereid tot overleg met de gemeente. Dit re sulteerde regelmatig tot proce dures tot aan de Raad van State. Het gemeentebestuur van Voor schoten heeft daarom geen goed woord meer over en noemt de stichting gekscherend de 'stich ting met de lange naam'. Het huidige bestuur wil nu de in druk meer gaan leggen op het leefbare Voorschoten. Nog steeds vindt de stichting dat het oude Voorschoten bewaard moet blijven als er geen dringende re denen zijn om iets te wijzigen. Het bestuur bestaat uit verschil lende deskundigen. Met hoof- bouwkundige van de momu- mentenzorg Berghuis, architect Franse en Bloembergen-Mun ters, zijn de bouwkunst en het culturele aspect van de stichting vertegenwoordigd. Daarnaast zijn Kloosterman en Geurts ver antwoordelijk voor de organisa tie. >Jieuw is ook dat de stichting aan burgers adviezen wil verstrek ken als zij geconfronteerd wor den met het feit dat iets ouds nieuw moet worden. Maandag 27 september om 20.15 begint de open avond in de Werf. Er zal on der meer een film vertoond wor den. ZOETERWOUDE - De Zoeter- woudse afdeling van de Leidse Tuindersbond (LTB) heeft een alternatief plan voor de aanleg van de omstreden insteekweg, die op het pad van de familie Rijnsburger moet komen. In het plan komt de ontsluitingsweg van de landerijen die opnieuw verkaveld worden niet op de dijk, maar een tiental meters ver der over het land. De Heidemaat schappij is op dit moment bezig het plan uit te werken. Het nieu we CDA-raadslid Belt kwam gis teravond tijdens de commissie fi nanciën met deze mededeling. De problematiek over de plaats van de insteekweg speelt al vele jaren in Zoeterwoude. De ruil verkavelingscommissie heeft na jarenlange studie een ontslui tingsweg voor de verkavelde lan derijen gepland nabij het Dr. Kortmannpad aan de Noord- buurtseweg. Dit insteekweggetje zou over de dijk van de familie Rijnsburger, tegenover het Dr. Kortmannpad moeten komen. De daar aanwezige sloot zou ech ter voor een groot deel gedempt moeten worden om de weg aan te kunnen leggen. Volgens het Zoeterwoudse gemeentebestuur wordt dan het landschap aange tast. Het gemeentebestuur wilde daarom het liefst de weg op een andere plaats, bijvoorbeeld te genover het restaurant "De Vriendschap" op het doodlopen de deel van de Miening. Dem ping kan zo worden voorkomen. In juli van dit jaar was het laatste onderhoud tussen de Zoeter woudse raad en de voornaamste leden van de plaatselijke ruilver kavelingscommissie. Reden voor het nieuwe raadslid Belt de ge schiedenis weer op te rakelen. Burgemeester Houdijk deelde in zijn reactie mee dat er half okto ber opnieuw met de ruilverkave lingscommissie wordt overlegd. Het Zoeterwoudse standpunt blijft echter dat over alles te pra ten is behalve over het huidige DONDERDAG Leiden - Groenoordhallen, Leidato, 13- 17 uur en 19-22.30 uur. Parkeerterrein - Steenstraat, folkmu ziek, 20-22 uur. Stadsbouwhuis - Langegracht 72, be leidsgroep Stadsvernieuwing, 9.30 t Schoolgebouw Regenboogpad - be stuurscommissie De Dukdalf en De Loopplank, 20 uur. Gebouw Rapenburg 100 - schnjfavond Amnesty International, 20 uur. Rijksherbarium - SchelpeEkade 6, le zing met dia's over De Geologische Wor dingsgeschiedenis van Westelijk Neder land gedurende de laatste 15000 jaar, 20 Architektenwinkel - Oude Vest 163, kosteloos advies, 17-18 uur. Welfare-lokaal Rode Kruis - Leidseweg 33, Voorschoten, tel. 01717-3309, spreek uur voor invaliden, 19-20 uur. Architektenwinkel - Pieterskerkhof 18, vrij advies. 20-21 uur. Troef - Noordeinde 2a, Werkgroep Dienstweigeren, spreekuur 20-21.30 uur. inl. tel. 216180/149324. Leidse Werkgroep Homoseksualiteit - Caeciliastraat 18, open avond, 21-1 uur. 't Spoortje - Bernhardkade 40, spreek uur hulp- en adviesbureau WAO/WSW, 19-20.30 uur, tel. 142505. Buurtwinkel - Haarlemmerstraat 73b, spreekuur Comité Gasprijsverhoging NEE, 19-20 uur. Morswijk - Topaaslaan 19, gehandicap- tensoos, vr van 10-15 uur, tel. 02522- 14797. Oegstgeest - Haas wijk, kinderspelen, 16 Voorschoten - Cultureel Centrum, tiro- leravond, 20 uur. Lindehoeve - St. Jan in muziekcafé, 21 APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van: vr 10 sept tot 17 sept door: Apotheek Kok, Topaaslaan 15, tel 763439; Apotheek Noord-Hofland, Thor- beckeweg 3, tel. 762877. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn: 134604; tel ten zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - Kruis- gebouw, Berkenkade 7, tel. 410131, spreekuur ma t/m do van 13-14 uur. Gezondheidscentrum, Florijn 10, teL 896193, spreekuur ma, woe, vr van 13- 13.30 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lytweg 7, tel. 154500. Voorschoten - gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641. voorstel over de dijk van de fami lie Rijnsburger. Burgemeester Houdijk wilde ver der bekijken of het nieuwe alter natief ook in de gesprekken be trokken kan worden. Het grote voordeel is dat het pad niet te ver komt te liggen van de plaats waar de ruilverkavelingscom missie het wil hebben en dat de sloot niet moet worden gedempt. Groot nadeel bij het plan van de LTB is volgens de CDA'er Belt dat het bedrijf van de familie Rijnsburger verplaatst moet worden. Overigens, mocht het alternatief van de LTB overgenomen wor den door de gemeente Zoeter woude en de ruilverkavelings commissie dan begint het ver haal weer helemaal opnieuw. Na vele jaren praten over de insteek weg zal er dan een nieuw plan ge maakt moeten worden. Dat kost veel tijd en geld en het laatste is er niet volgens de ruilverkave lingscommissie. Nieuwe leden Oegstgeester raad nog niet geheel op eigen benen OEGSTGEEST De nieuwe raadsleden van Oegstgeest hebben hun draai klaarblij kelijk nog niet gevonden. Wa ren er eerst bij de verkiezing van de wethouders en de be noeming van commissiele den in de gemeenteraad van vorige week dinsdag nogal wat problemen, gisteravond tijdens de eerste vergadering van de commissie onderwijs en welzijn ging het ook niet helemaal zoals het hoorde. Zonder hulp van fractiegeno ten moesten mevrouw Hajo- nides van der Meulen-Teu- ben (WD), mevrouw De Vroomen-Den Boer (CDA) en de PvdA'er Haasnoot het zien te rooien. Bij de behandeling van de verschillende agenda punten bleek soms duidelijk de invloed van fractiegeno ten. Het CDA-raadslid Vroo- men was daar het eerlijkst in: "Ik moest van de heer Van Veen (haar fractievoorzitter) zeggen....", zei ze by de be handeling van de "Evaluatie nota welzijnsplanning". Buiten de agenda om maakten de raadsleden zich zorgen over de afkortingen van de nieuwe naam van de commis sie. Voorheen was dat geen probleem. De commissie on derwijs en maatschappelijke aangelegenheden werd kort weg "Oma" genoemd. De raadsleden waren niet in staat een afkorting te vinden voor de commissie onderwys en welzijn. Gevreesd wordt nu dat de commissie in de wandeling "OnWel" gaat he ten. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave Uitgeversmaatschappij Lerdach Dagblad B V Hoofdkantoor Witta Singai 1. 2311 BG LEIDEN Postbus 54. 2300 AB LEIDEN Taiafoon 071-144941 Geen krant ontvangen taf 07*-123143 tussen 18 00-19 30 uur (nat* zorging na 19 30 uur), zaterdag van 16-30-1800 uu. Abonnementsgelden bt) vooruitbetaling te voldoen Bi| automatische overselling geen administratie- en incassokosten Voor betaling varv abonnementsgelden uitsluitend giro 3203571 I n v Damiate Holding BV te Haarlem Kwartaalabonnement f 57.3 Per post 79.70 Jaarabonnement 217.90 Per post 307.30 s f 0.80 Directie G Koopman Hoofdredacteur A. A M Schuurmans Rubnekchefs J Kroon (stad) B W.T. Jungman (plv) H I J Veldhuizen (regio) H. v.d. Post (plv) Aangesloten bt| de Gemeen schappelijke Persdienst met eigen correspondenten os In: Bonn. Brussel. Londen. Parks Washington. Q^iro. Commentator W F J Wirtz

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 2