In oktober Merseybeat-festival in Alphen Kapotte brug zit jaarmarkt dwars Veiling Flora dieper ia rode cijfers Met The Troggs en Swinging Blue Jeans Weer vele tienduizenden op de been Ruim 1,3 miljoen verlies over eerste helft van dit jaar DONDERDAG 16 SEPTEMBER 1982 Streek PAGINA 27 ALPHEN AAN DEN RIJN - Na tien jaar wordt in Alphen aan den Rijn door de plaatselijke Kulturele Raad weer een muzikaal festijn van de eer ste orde georganiseerd. Voor het eerst in Nederland wordt namelijk een "Merseybeatfestival" gehouden. Een evenement met Engelse muziekgroe pen die al naam maakten in de jaren zestig. "Geen Haagse "beatnach" waar ook Nederlandse groepen optreden, maar uitsluitend groepen uit Enge land. Het is werkelijk uniek voor Al phen, ja voor heel Nederland", aldus Piet Demoet, één van de organisato- Het festival is gepland op 30 oktober in de Rijnstreekhal in Alphen aan den Rijn. Het centrum waar zo'n tien jaar geleden nog concerten werden gege ven door groepen als Slade en de Gol den Earring. Na ongeregeldheden tij dens een optreden is toen een eind ge maakt aan het organiseren van derge lijke muzikale evenementen in de Rijnstreekhal. De Alphense Sport stichting heeft nu echter weer toe stemming gegeven voor het gebruik van deze hal. Het Merseybeatfestival wordt georgani seerd door de werkgroep culturele ac tiviteiten van de Kulturele Raad. Sinds augustus vorig jaar zijn de leden van de werkgroep druk bezig met het onderhandelen met muziekgroepen. "Het eerste punt was de accommoda tie. De Sportstichting was bereid me dewerking te verlenen zodat wij ge bruik kunnen maken van de Rijn streekhal. Voor de rest zijn wij maan den op zoek geweest naar de juiste muziekgroepen", aldus Demoet Groepen Het is de werkgroep gelukt klinkende namen naar Alphen te halen. Zo komt 30 oktober Dave Dee, Dozy, Beaky, Mick and Tich naar de Rijnstreekhal. Uit Engeland komt tevens de nog im mer zeer aan de weg timmerende groep The Troggs. De groep is mo menteel razend populair in Amerika en Duitsland. Volgens Demoet is de groep The Troggs een van de grootste voorbeelden voor de punk-beweging. Als derde groep worden de Swinging Blue Jeans naar Alphen overgevlogen. Deze groep speelt net als The Troggs nog in de samenstelling van de jaren zestig. De vierde groep die tijdens het festival zal optreden is de band Tony Crane and the Mersey beats. Het zijn stuk voor stuk groepen die furore maakten in de jaren zestig, in het zoge heten Mersey beattijd perk. "Deze groepen komen exclusief voor dit optreden naar Alphen. Ze komen za terdagochtend aan en vertrekken zon dag weer. Het is dus niet zo dat het onderdeel uitmaakt van een Europees toernee of zo. In Alphen komt dan zeg maar een revivalshow. Even terug naar de jaren zestig", aldus Piet De moet. De werkgroep culturele activiteiten re kent er op dat zeker 1200 muzieklief hebbers naar dit festival komen. Maar er kunnen eventueel meer bezoekers in. De Rijnstreekhal kan plaats bieden aan 1500 bezoekers. De toegangsprijs staat overigens nog niet vast, maar zal liggen tussen de twintig en de vijfen twintig gulden. De Kulturele Raad heeft gekozen voor deze opzet van het festival om "de buurtcentra niet in de wielen te rij den". "'Het festival is ook meer bedoeld voor de "ouderen" onder ons. Het is overi gens niet de bedoeling om als het festi val een succes wordt, het jaar daarop weer een dergelijk evenement te hou den. Als een formule aanslaat moet je die volgens mij niet uitmelken", aldus Piet Demoet Platenmarkt Voorafgaand aan het Merseybeatfestival wordt 's middags in de Rijnstreekhal een platenmarkt gehouden. Op deze markt kunnen platen - voornamelijk uit de jaren zestig - worden geruild. Misschien worden van het festival opna men gemaakt door de radio en/of tele visie. De onderhandelingen hierover worden nog gevoerd. Ook wordt nog gedacht aan het uitbrengen van een langspeelplaat van deze voor Alphen en Nederland unieke gebeurtenis. Met een domme kracht wordt de brug tijdelijk) naar beneden gehaald. ALPHEN AAN DEN RIJN - De reparatie aan de Alphense brug zal enige dagen in beslag nemen, misschien zelfs een tot twee weken. Ge durende die tijd zal de brug geopend blijven, zodat het scheepvaart verkeer doorgang heeft. De auto's en de bussen van het openbaar ver voer worden omgeleid via de Koningin Juliana- brug en de Hefbrug. Voor de voetgangers en fietsers wordt tijdelijk een pont ingezet. "Een regelrechte ramp", noemde jaarmarkt-coöordinator G. Scholten het defect raken van de Alphense brug. Omstreeks tien voor twaalf braken gister morgen de twee heugelstan gen, waardoor de brug niet meer kon worden gesloten. Door het contragewicht ging de brug langzaam omhoog, dit tot grote verbazing van de brugwachter, die de knop voor een neerwaartse beweging had ingedrukt. De Alphense jaarmarkt was in één klap in tweeën gedeeld. Aan beide zijden van de brug dromden honderden mensen samen, zich afvragend waarom de brug niet naar beneden ging. De jaarmarktorganisatie besloot in allerijl een rond vaartboot van Avifauna in te zetten om tijdelijk als veerpont dienst te doen. Deze oplossing bleek het ook niet te zijn, want het duurde wel drie kwartier voordat men aan de andere kant van de Oude Rijn was. In het provinciehuis in Den Haag, de Alphense brug is ei gendom van de provincie, werd inmiddels koortsachtig overlegd wat er moest gebeu ren: de brug sluiten, zodat het scheepvaartverkeer waaronder veel beroepsvaart gestremd zou zijn, óf de brug geopend houden waardoor het jaar- marktfeest in het water dreig de te vallen. Besloten werd de brug voor de verdere duur van de jaarmarkt voor de voetgan gers open te houden. Via de ra dio werd de scheepvaart van de stremming op de hoogte ge bracht en met vereende krach ten werd geprobeerd de brugklap naar beneden te krij gen, hetgeen met veel pijn en moeite lukte. Om de laatste an derhalve meter naar beneden te krijgen werd een auto op de nog schuin staande klap gere den, terwijl stevige mannen aan de rand van de klap hin gen. Onder luide aanmoedigin- De salonboot van Avifauna werd e gen van het massaal aanwezige publiek kreeg de hard werkende ploeg mensen uit eindelijk de brug weer op z'n plaats. Om precies dne uur gingen onder gejuich de af sluitbomen omhoog. Gisteravond twaalf uur is de brug weer geopend en in deze stand zal de brug voorlopig blijven staan. In het "crisiscen trum" in het gebouw van Openbare Werken werd gister middag druk overleg gevoerd tussen de burgemeester, wet houder Van Leeuwen, provin ciale en gemeente-ambtena ren, politie, vertegenwoordi gers van de busmaatschappij en. etc. om de gevolgen van het uitvallen van de Alphense brug te bespreken. De afvaart van het pontje is ach ter de bibliotheek, ongeveer naast de brug. Op werkdagen kunnen voetgangers en fiet sers tussen 6.00 en 24.00 uur overvaren, op zaterdag en zon dag van 8 00 tot 24 00 uur De overtocht is gratis. Een man miste het roeibootje en viel in de Oude Rijn. Vele behulpzame handen trokken hem weer op het droge. Als het oude veilingge bouw (zie foto) voor 1 ja nuari van 1983 wordt verkocht dan maakt de veiling Flora in 1985 mogelijk weer een aar dige winst. Als tenmin ste de rente onder de 10,75 procent blijft en de RIJNSBURG De veiling Flora in Rijnsburg heeft over het eerste half jaar van 1982 een verlies geleden van 1,3 miljoen gulden. Dit blijkt uit de exploitatiecijfers die vandaag zijn gepubliceerd. Het bestuur van de veiling verwacht dat het totale verlies over dit jaar 2,6 miljoen gulden zal bedragen. Ondanks deze weinig rooskleurige cijfers wil het bestuur van de veiling vele miljoenen gul dens gaan investeren om de service drastisch uit te brei den. Als de kosten in de hand kunnen worden gehouden en de omzet elk jaar stijgt wordt volgens de berekeningen in 1984 weer een bescheiden winst gemaakt. Wel is het daartoe noodzakelijk dat het veilingpercentage wordt op getrokken tot 6,8 procent in 1983. Thans bedraagt dat percentage nog 6 procent, terwijl een extra half procent wordt geheven ten behoeve van het zogenaamde garantiefonds. Het veilingbe- stuur wil in de tweede helft van dit jaar dat halve procent ge woon bij het veilingpercentage trekken als bijdrage in de alge mene middelen. Verhoging Een extra verhoging met 0.3 pro cent is nodig om alle geplande uitgaven ten behoeve van de ko persaccommodatie en neerzet- ruimte te kunnen dekken. Daar mee komt het veilingpercentage, als de leden van de vereniging akkoord gaan, volgend jaar op bijna zeven procent. Dé veiling Flora maakte vorig jaar een verlies van ruim een half mil joen gulden. De plannen en cij fers worden besproken tijdens de ledenvergadering van de vei- Als belangrijkste oorzaak van het verlies geldt nog steeds het uit blijven van de verkoop van het oude Flora-complex en het ren teverlies dat daarmee gepaard gaat. Volgens het bestuur levert alleen al deze post een verlies op van anderhalf miljoen gulden. De rente drukt trouwens toch al zwaar op het bedrijf. Over de ge leende gelden moest het bedrijf in de eerste helft van dit jaar bij na vijf miljoen gulden aan inte rest betalen. Het bestuur merkt in haar Financië le toelichting op het reilen en zei len van de veiling op dat het be drijf nog ongeveer zes miljoen gulden tegoed heeft aan investe ringspremies, EG-subsidies en nog door het rijk terug te betalen vennootschapsbelasting. Het bestuur heeft uitgerekend dat het verhogen van het veilingper centage met een half procent tot 6,5 procent een extra hoeveel heid geld oplevert van ruim 1,1 miljoen gulden. Tijdens de ver gadering van de vereniging vol gende week vrijdag het bestuur goedkeuring vragen het percen tage over 1982 definitief tot 6,5 procent te verhogen. Naar de me ning van het bestuur moeten gastveilers en zogenaamde "bui tenzenders" zelfs een provisie van 8,5 procent gaan betalen. Met die verhogingen is de veiling nog niet uit de rode cijfers. Het resterende tekort moet worden gedekt uit de reserves. Groei De veiling mag zich overigens nog steeds verheugen in een groeien de belangstelling van kwekers en kopers. Dat heeft tot gevolg dat de gekoelde neerzetruimte en de kopersaccommodatie te klein zijn geworden. Dit laatste punt is al behandeld in de vorige ledenvergadering van de veiling. De kwekers besloten toen om de uitbreiding van de kopersaccom modatie uit te stellen tot er meer zicht was op de financiële resul taten van dit jaar. Het bestuur handhaaft nog steeds voorstel. Hij wil echter wel wach ten met investeringen tot het ou de Flora-terrein is verkocht. Het bestuur stelt de kwekers dan ook voor onder die voorwaarde wel akkoord te gaan met de uitbrei dingsplannen voor de kopersac commodatie en de neerzethal. Wat de uitbreiding van de neerze thal betreft, wil het bestuur een oplossing vinden binnen de hal in plaats van uitbreiding van de gebouwen. In deze gekoelde ruimte wil het bestuur een extra verdieping aanbrengen zodat al le aangevoerde bloemen koel kunnen staan alvorens zij voor de veilingklok komen. De aanleg van zo'n etage is goedko per dan de bouw van een extra hal. Bovendien kan de extra ver dieping naar behoefte worden uitgebreid. De kosten van een extra etage worden geraamd op 3,7 miljoen gulden. Dat heeft een jaarlijkse exploitatielast tot ge volg van 400.000 gulden. door Wim Wegman Het bestuur vindt echter dat voor lopig kan worden volstaan met de bouw van een kleinere vloer over een derde van de oppervlak te van de neerzethal. De kosten van een dergelijke etage bedra gen ongeveer 1,3 miljoen gulden, terwijl de exploitatiekosten wor den geschat op een kwart mil joen. Winst Met de uitbreiding van de kopers accommodatie. bestaande uit een kopershal, koelboxen en aan- en afvoerstraten, is een be drag van vijf miljoen gulden ge moeid. De bouw van extra ko persruimte is wenselijk omdat het aantal kopers flink is ge groeid. Volgens het bestuur zijn er in het eerste half jaar van 1982 weken geweest dat er tweehon derd kopers meer waren dan in 1981. Het is noodzaak de service aan deze kopers te vergroten wil de veiling voldoende kopers houden. De kopersaccommoda tie wordt, als het voorstel door de leden wordt aangenomen, met tienduizend vierkante meter uit gebreid. Het bestuur voorziet dat de veiling het komende jaar nog verlies lijdt. Zu raamt het verlies over 1983 op 8.5 ton. Voor 1985 en 1986 raamt hst bMtuur aan winst van respectievelijk 1.5 miljoen en 2.5 miljoen gulden Voorwaar den zyn evenwel dat zowel de pnjs van de bloemen als de aan voer jaarlijks met vyf stijgen. Voorts moet de stijging van de algemene kosten beneden de zes procent worden gehouden, de stijging van de energiekosten be neden de vijftien procent blijven en de rente onder 10,75 procent. Daar komt nog bij dat ook nog het oude veilingcomplex voor 1 januari van 1983 moet zijn ver kocht wil dat financiële plaatje haalbaar zyn. m.-

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 27