Skiën om de hoek van de deur Regels op piste goed in de gaten houden Mijdt de krokuspiek Personeel reisbureau kan cursus wintersport volgen Aantrekkelijk voor beginners en niet zo duur EM" Beter in Nederland ski's huren door Hein Dik Ook in de Eiffel kan de beginner terecht. Hier zijn de voorzienu gen als liften wat minder, maar niettemin is er vooral voor begu ners veel plezier te beleven. DONDERDAG 16 SEPTEMBER 1982 Wintersport om de hoek van de deur. Een paar uur rijden, hooguit een halve dag. Dat kan niet, denkt bijna iedereen. Voor wintersport moet je naar Oostenrijk of Zwit serland, naar de Franse of Italiaanse Alpen. Een hardnekkig misverstand. Probeer maar eens een uit stapje naar Sauerland of Ei- fel. Twee Duitse wintersport gebieden met tal van moge lijkheden. En wie 's morgens vertrekt, kan 's middags al op de ski's staan Sauerland en Eifel. Twee Duit se wintersportgebieden niet zo ver over de grens. Welis waar vind je er geen hoogge bergte. maar mogelijkheden voor wintersport zijn er ge noeg. En de natuur is er min stens zo indrukwekkend als in Zwitserland of Oostenrijk. Beginners Voor twee categorieën toeris ten zijn Sauerland en Eifel ideaal. In de eerste plaats de beginners. Mensen die niet weten of ze eigenlijk wel van wintersport houden en net toch eens willen proberen. Om dat uit te vinden hoef je echt geen duizend kilometer te rijden. Alpine en langlauf kun je ook leren in deze twee gebieden. Bovendien kun je voor zo'n proef gemakkelijk een weekend-arrangement treffen, terwijl verdere be stemmingen toch al gauw een week vakantie kosten. Niet alleen voor beginners is skiën vlak bij huis aantrekke lijk. ook voor mensen die zich geen lange wintersport vakantie kunnen veroorlo ven, hebben Sauerland en Ei fel veel te bieden. Vlak voor het weekeinde kun je op het laatste moment nog beslissen of je wel of niet zult gaan. Eén telefoontje naar de plaatselij ke VW en je weet alles over sneeuwtoestand en weer. Zo ben je altijd zeker of je kunt skiën. Voldoende sneeuw, dat is één van de nijpendste problemen in Sauerland en Eifel. Er zijn winters waarin de hellingen van december tot april be dekt zijn met een prachtige, dikke laag. Maar er zijn ook winters waarin het minder is. Helemaal zonder sneeuw zit ten ze nooit, maar echt sneeuwzeker kun je de twee gebieden niet noemen. Daar om doet men er goed aan op het laatste moment te beslis sen of men wel of niet gaat. Sauerland ligt een kleine 400 kilometer van Amsterdam en is gemakkelijk en snel te be reiken via Dortmund. De be kendste wintersportplaats is Winterberg. Er zijn tal van lif ten voor alpine-ski, niet ver van de stad liggen mooie langlaufloipen en in de stad zelf is een overdekte schaats hal. Winterberg heeft de ge zellige sfeer van een echte wintersportplaats. Hoogste berg is de Kahler Asten met een hoogte van 842 meter. Natuurpark Hoewel Winterberg aantrekke lijk is, verdient een ander Sauerlands wintersportge bied zeker ook aandacht. Een sprookjesachtige natuur, knusse intieme dorpjes en verrassend mooie hellingen vindt men in het Wittgenstei- ner Land. Centrum is het ou de stadje Bad Berleburg, bij de Duitsers bekend om zijn Kneipp-kuren en gezonde lucht. Het Wittgensteiner Land is één groot natuur park. Langlauf-routes voeren er dwars door de bossen van het Rothaargebergte. De hoogte varieert in dit gebied van 600 tot 800 meter, vol doende om het redelijk sneeuwzeker te noemen. Vooral voor langlaufers is het Wittgensteiner Land ideaal. De VW in Bad Berleburg doet er veel aan om de moge lijkheden nog uit te breiden. Zo is er sinds kort een lang- laufschool die wordt geleid door ervaren trainers. Totaal zijn in het gebied 50 kilome ter machinaal gespoorde langlauf-loipen. Voor wande laars zijn speciale routes uit gezet, dwars door de wouden, langs idyllische dorpjes, met mogelijkheid om een kijkje te nemen bij het voederen van wild. Totaal behoren 23 dorpjes tot Bad Berleburg en alle zijn even mooie vakantieplaats jes De belangrijkste loipen vindt men in Christianseck, Girkhausen en Wunderthau- sen. De moeilijkheidsgraad van de loipen is wisselend. Voor beginners zijn er mak kelijke tochten te maken door vlak terrein met weinig hoogteverschillen, maar er zijn ook routes die flinke ei sen stellen; honderd meter omhoog en daarna een snelle afdaling om vervolgens weer wat op adem te komen in een uitgestrekt bos. Wie een dagje niet de natuur in wil, kan zich in Berleburg uit stekend amuseren. Mooie vakwerkhuizen, gezellige ca- fé's en het romantische slot dat tegenwoordig wordt be woond door de Deense ko ningsdochter Benedicte, ge ven het stadje sfeer en karak ter. Voor mensen die het langlaufen eens een weekein de willen proberen, treft de VW speciale arrangementen met één prijs voor hotelver- blijf en langlaufcursus. Is er onverhoopt geen sneeuw, dan is er een alternatief pro gramma. Eifel De Eifel is het Duitse zusje van de Ardennen. De bergen van Sauerland en Eifel zijn onge veer even hoog, maar de na tuur in Sauerland oogt stren ger, ongenaakbaarder, terwijl de Eifel wat gemoedelijker aandoet; minder puur mis schien, maar lieflijk en vrien delijk. Liefhebbers van lekker eten vinden in de Eifel al een lich te invloed van de Franse keu ken. Ook de manier waarop de wintersport is georgani seerd doet soms meer den ken aan Frankrijk dan aan Duitsland. In Sauerland is al les opgezet met Germaanse grondigheid. Cursussen in al pine en langlauf, verhuur van ski's en schoenen, het is alle maal tot in de punfjes gere geld. Wie naar de Eifel gaat. doet er goed aan zich van te voren nauwkeurig op de hoogte te stellen van de mo gelijkheden Vooral begin ners die geen eigen uitrusting hebben en voor wie een cur sus onontbeerlijk is, moeten er niet op vertrouwen dat ze overal in de Eifel voorzienin gen treffen De Eifel is eenvoudig te berei ken via Heerlen-Aken. In het noorden ligt het schilderach tige stadje Monschau, we reldberoemd vanwege zijn oude vak werkhuizen, smalle straatjes en gezellige Kondi- toreien. Liefhebbers van alpi ne ski vinden rond Monschau wel wat hellingen, maar de mogelijkheden zijn toch ge ring. Veel aantrekkelijker is PAGINA 23 het gebied voor langlaufers Totaal zijn er een stuk of vvjf terreinen met loipen Heel mooi is het Loipen gebied ..Hohes Venn'' dat gedeelte lijk door Belgié en gedeelte lik door Duitsland voert. In het winters port centrum Roh- ren zijn twee ongeveer 700 meter lange afdalingen voor alpineski. Hier vindt ook ver huur van ski's plaats. Wie tijdens zijn vakantie liever in een slaperig dorpje zit dan in een stad zou eens oen kijk je moeten nemen in Hellen- thal. midden in het natuur park Noord-Eifel en niet ver van Monschau en de Belgi sche grens. Er zun twee win tersportgebieden. Hollerath en Udenbreth. Ook hier ko men langlaufers beter aan hun trekken dan alpine skiën, al zijn er wel een paar pistes waai t r.r.< r kunnen oefenen in het afda len De natuur is hier rustig en vriendelijk; geen discothe ken en swingende cafés, maar wel Gasthofe met zo'n ouderwetse donkerbruine stamtafel en een gezellige waard Een stad met historische bete kenis in de Eifel is Prum. De stad ontstond rond 700 na Christus. In de Tweede We reldoorlog werd Prum totaal vernietigd tijdens het Arden nen-offensief De plaats is op nieuw opgebouwd en vormt een cultureel centrum met zün oude basiliek. Jaarlijks heeft er in de zomer een inter nationale tentoonstelling plaats van beeldende kunst Wie historische belangstel ling combineert met plezier in wintersport vindt in Prum alles van zijn gading. Er zgn twee wintersportcentra Wolfschlucht met een slee plift en langlauf-loipen en Schwarzer Mann waar ook zowel alpine als langlauf beoefend kunnen worden Prum ligt in de Sneeuw-Eifel. wat zou betekenen dat de sneeuwtoestand hier vaak water beter is dan in andere delen van de streek Bijna elk stacfje in de Eifel heeft wel wat mogelijkheden op wintersportgebied Voor Lefhebbers van geologie is de Vulkaan-Eifel belangwek kend. met de steden Gcrol- stein en Daun. Nabij Daun is een sleepüft met een afdaling van 400 meter Voorts is er een langlauf-loipe die nog wordt uitgebreid. Bij Nurn- burg kunnen langlaufers de beroemde Nurnburg-Rmg rondlopen, een circuit waar op 's zomers autoraces en wielerwedstrijden plaats hebben, maar dat in de win ter vaak met sneeuw is be dekt. Extra Wintersport is nog steeds een onbekend fenomeen voor tal loze reisbureaus in ons land. Niet zelden verschiet de ba- liebediende van kleur wan neer hij wordt geconfron teerd met de meest eenvoudi ge wintersportvragen van de klant. Over Benidorm en an dere zomerbestemmingen kunnen we tot in het kleinste detail onderwezen worden, maar wanneer het gaat om de sneeuwplekken waar jaar lijks 600.000 Nederlanders heen trekken geven veel reis bureaus niet thuis. Aan die malle situatie gaan de reisbureaus iets doen. Op ini tiatief van de Algemene Ne derlandse Vereniging van Reisbureaus zullen met in gang van deze winter voor medewerkers van de reisbu reaus cursusssen worden georganiseerd om het gebrek aan kennis enigszins weg te werken. Aan het slot van de lessen in de Oostenrijkse sneeuw kan een diploma 'wintersport-adviseur' wor den verdiend. Nu is die activiteit van de reis bureaus niet ingegeven uit een plotselinge spijt dat men de wintersporter zo lang heeft laten aanmodderen Nee. de bij de ANVR aange sloten vakantieadviseurs, denken in de eerste plaats aan hun eigen portemonnee. Ze zien dat steeds meer men sen zelf hun vakantie regelen met gevolg dat de reisbu reaus miljoenen guldens pro visie mislopen. Gustaaf K. Otto jr .manager reisagenten bij de ANVR, geeft ook grif toe dat de win tersportcursus voor het per soneel van reisbureaus op de eerste plaats bedoeld is om het aantal boekingen op te krikken. Hoe is het mogelijk dat pas nu een begin wordt gemaakt met serieuze wintersport- voorlichting? De verklaring van Otto is simpel: „De struc tuur van de reisbranche zorg de ervoor dat personeel in de periode van half december tot eind maart, juist in de tijd dat er in de Alpenlanden sneeuw Lgt, geen vakantie kon nemen en zich dus ook niet in de wintersportlanden kon oriënteren. Immers, in die maanden werd volop ge boekt voor de zomervakan ties en moest al het balieper- soneel inzetbaar zijn". De laatste tijd is er een veran dering opgetreden in het boe kingspatroon. De aanmeldin gen voor een verzorgde vakantie komen nu veel ge- spreider binnen. Daarmee is de mogelijkheid ontstaan dat personeel van reisbureaus ook in de wintermaanden vrijaf kan nemen. Door zelf de sneeuw op te zoeken en wat sfeer op te doen wordt de man of de vrouw in het reis bureau een serieuze ge sprekspartner voor de klant, zo oordeelt de ANVR. „Je mag best toegeven dat de gemiddelde klant beter skiet, maar ju moet zorgen alles af te weten van de reismogeUjk- heden en vooral ook van het ski-oord", dat is de bood schap die de ANVR de cur sisten aan de wintersportles- sen meegeeft. Het is van het grootste belang dat de wintersporters, vooral degenen die voor het eerst op stap gaan. goede voorUchting krijgen. Gustaaf Otto spreek uit een jarenlange reiswereld- ervaring. „Neem nou dat ge zinnetje dat neerstrijkt in ho tel Alpenroos ergens in Tirol. Vrienden kwamen er al jaren en zouden nergens anders meer hun wintersportvakan tie willen doorbrengen. Dat moet dan wel goed zijn denkt de man die met zijn vrouw en twee kleine kinderen voor een eerste kennismaking met de sneeuw staat". „Toch Lep die eerste pret op een desillusie uit. Waarom? Omdat die vriend, een goed skiër, direct achter Alpenroos de moeilijke afda- üng kon beginnen terwijl de beginnehng een kwartier moest lopen alvorens de oe fenheuvel te bereiken. En dan in februari die lange wachttijden bij de skiliften. Daarvan had de vriend nooit gerept, maar hij ging ook al tijd in de rustige januari maand. Zulk soort nare ver rassingen hadden voorko men kunnen worden". Otto hoopt dat de mensen van dat zelf „koekebakkeren". zo als hij dat noemt, terugko men en meer de hulp van de officiële reisadviseurs inroe pen. „De mensen moeten er van doordrongen raken dat het meisje achter de balie wel deglijk iets afweet van skima teriaal en gericht advies kan geven over de reisbestem- ming". De belangstelling voor de infor matiecursus noemt de ANVR overweldigend. Ruim 400 mannen en vrouwen uit de reiswereld, die nooit eerder aan wintersport deden, heb ben zich, op kosten van hun baas, opgegeven. Het resul taat moet volgend seizoen vruchten gaan afwerpen. „Als we 200.000 mensen pak ken die nu nog op de bonne fooi de sneeuw tegemoet gaan, zijn we dik tevreden", zegt Gustaaf Otto. En hij voegt er aan toe: „Geluk kig is ook nu reeds op veel reisbureaus voldoende ken nis aanwezig om op een pro fessionele wijze de winter sportklant behulpzaam te zijn. De meeste reiswinkels beschikken bovendien over een zeer goed documentatie systeem waarin alle bijzon derheden over een winter sportplaats zijn opgenomen". Goede verzekering van groot belang De toenemende drukte op de sneeuwpisten heeft het aan tal ongevallen aanmerkelijk doen toenemen Frontale bot singen zijn aan de orde van de dag Roekeloosheid, onop lettendheid en het boven de macht skiën zijn in de meeste gevallen de oorzaak van on gelukken. Daarnaast vinden in de sleepliften nogal wat le lijke valpartijen plaats, niet zelden het gevolg van ondes kundige hulp van het perso neel bij de lift. De juridische gevolgen van ongevallen in de sneeuw kunnen soms erg vervelend zijn. De ANWB wordt in toenemen de mate geconfronteerd met dergelijke zaken. De Reis en Kredietbrief geeft ANWB-le- den rechtsbijstand in het bui tenland en vooral de laatste jaren wordt van die juridi sche hulp. vooral ook in de wintersportgebieden, druk gebruik gemaakt. Net als in het verkeer kent men op de ski-piste regels. Over treding van die regels kan strafrechtelijke en civielrech telijke gevolgen hebben. De belangrijkste regels zijn: de skiër moet zich zodanig ge dragen dat hij geen gevaar oplevert voor anderen; snel heid en sjciwijze dienen te worden aangepast aan de om standigheden (piste en weer); de afdalende skiër moet zun spoor zo kiezen, dat hij de skier vóór hem niet stoort; bij het inhalen mag niet worden gehinderd; bu het betreden De drukte in de wintersport gedurende de eerste twee weken van februari wordt groter dan de laatste jaren het geval is geweest De oorzaak daarvan is dat de vrij vroege krokusvakantie (14-20 februari) dit jaar voor een deel in dezelfde penode valt als de schoolvakanties in Oostenrijk, Zwitserland. West-Duitsland en Belgie Probeer daarom die periode te muden. is het advies van de buitenlandse verkeersbureaus. In veel wintersportplaatsen is tijdens de krokusvakantie al geen bed meer te krijgen Gevolg van die enorme drukte is dat de wachttuden bu de skilif ten vaak erg lang zun Vooral in de bekende toeristencentra zun wachttuden van een uur geen uitzondering Zeker voor mensen zonder kinderen die niet aan een bepaalde tijd zun gebonden is het aan te raden de wintersportvakantie te plannen in de janua rimaand of na 20 februari van de piste of bu het over steken dient men zich ervan te vergewissen dat te doen zonder gevaar voor anderen op te leveren Dat geldt ook wanneer men vanuit stil stand weer gaat skiën; het is verboden zonder noodzaak op smalle of onoverzichtelij ke delen van de afdaling stil te staan; de skiër die bergop waarts gaat. mag daarvoor uitsluitend de uiterste rand van de piste gebruiken; ie dere skier dient de aanwijzin gen en markeringen nauw keurig te volgen; bij een on geval is men verplicht hulp te verlenen; zowel getuigen van als betrokkenen bij een onge val op de piste zijn verplicht hun persoonsgegevens af te geven. Voor het langlaufen gelden de zelfde regels. Hierbu moet worden opgemerkt dat wan neer de loipe uit meerdere voorgetrokken sporen be staat men het rechter spoor dient te houden. Men kan wel links en rechts inhalen. Bü het inhalen de stokken zo dicht mogelijk tegen het li chaam houden. Wanneer iemand door zun schuld een skiër aanskiet en deze raakt gewond, dan kan de dader door de officier van justitie in het desbetreffende land wegens het toebrengen van lichameluk letsel straf rechteluk worden vervolgd. Een aansprakelukheidsver- zekenng voor particuberen is voor de skier van groot be lang. Een dergeluke verzeke ring dekt in principe o.a aan sprakelukheid voor de scha de ten gevolge van het ver oorzaken van een ski-onge val Wel moet men er even op letten of in de poLs speciale bepalingen (mogeluk zelfs uitsluitingen) ten aanzien van het skiën zgn opgenomen Skiverhuur Niet zelden wordt men in de drukke wintersportcentra de deur uitgestuurd met slecht huurmateriaal Vooral de be ginnende skiër is een gemak kehjke ..prooi" voor de snelle jongens in de sportwinkcls Het komt nog al eens voor dat een skiër gewond raakt doordat de skibindingen niet juist zun afgesteld of doordat de bindingen slecht op de ski's zun bevestigd In dat ge val is het verhuurbedrijf of de skischool aansprakehjk voor eventueel geleden schade De benadeelde zal als eisende partij moeten bewijzen dat een fout is gemaakt met het materiaal. En hier zit het pro bleem Een deskundige kan in principe op eenvoudige wuze vaststellen dat de bin dingen niet juist zijn afge steld of bevestigd. Wat een expert echter meestal niet kan bewuzen is dat de ver huurder de schuldige is In de meeste gevallen is reeds geruime tud verstreken tus sen het moment van afstellen en het ongeval en in die tus senliggende penode kan de afstelling zijn verschoven Een vergelukbare situatie doet zich voor wanneer men schade ludt doordat een ver huurder zeer slechte ski's heeft meegegeven De ANWB adviseert een eventu eel kapot geganc ski in elk geval mee naar huis te ne men De afdeling technische voorlichting wintersportuit- rusting van de ANWB kan dan een onderzoek vernch- ten naar de aard en de oor zaak van de schade Veel ongemak kan worden voorkomen door in eigen land skimatenaal te huren De winkelier hier kan in de regel veel meer tud aan zun klanten besteden Ook in Ne derland beschikken de sport winkels over de modernste afstelapparatuur

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 23