De thermoski en de terug keer van het schuim-systeem Langlauf: niet langer stiefkind skifabrikant Informatie voor beginner in handig ANWB-gidsje Kleding niet alleen voor de vakantie Wel 9snufjes geen grote vernieuwingen in uitrusting Witte pakken met kleurige contrasten uit de collectie van HCC. DONDERDAG 16 SEPTEMBER 1982 Wie voor het eerst ski's, schoe nen en skibindingen wil aan schaffen, komt tot de ontdek king dat er een behoorlijke verscheidenheid aan materia len op de markt is. De ANWB-koopgids voor win tersportartikelen geeft bij voorbeeld aan welke ski's en schoenen geschikt zijn voor beginners, gevorderden en all-round skiërs en of lang laufers. Ook de adviesprijzen zijn vermeld. Dit handige gidsje is voor ANWB-leden gratis te verkrijgen. Het begint een beetje op een slippende grammofoonplaat te lijken. Elk jaar weer wordt de elektronische ski binding aangekondigd; elk jaar ook wordt medege deeld, dat wegens een paar kleine technische proble men de introduktie van het ding nog even op zich zal la ten wachten. Wat die proble men precies inhouden, is niet duidelijk, maar merk waardig is wel, dat op de stand van Marker op de IS- PO-skitentoonstellingin München - eind februari van dit jaar - de elektronische binding al aan enkele inge wijden is getoond. Het ver haal gaat, dat de binding nog te duur is om nu al op de markt te brengen en dat het met die technische proble men (de batterijen) best meevalt. Opnieuw geen spectaculair nieuws dus op de skimateria- lenmarkt van dit jaar. De meeste fabrikanten hebben zich beperkt tot vervolma king van al eerder gemaakte vondsten. Ook zijn bepaalde systemen toegepast in de wat populairder geprijsde klas sen. Zo heeft Blizzard - om met de ski's te beginnen - zijn succesvolle thermosysteem uitgebreid tot meerdere ty pes ski's. Men kan zich nu zelfs een thermolanglaufski aanschaffen. Over dat ther- mo-systeem kan een zeer in gewikkelde verhandeling worden gehouden, maar in het kort komt het erop neer, dat de spanning van deze met dit systeem uitgeruste ski's zich aanpassen aan de tempe ratuur van de sneeuw. Met al le voordelen van dien. Ook andere fabrikanten kwa men met nieuwtjes aan hun ski's zonder dat daarbij spra ke is van revolutionaire vin dingen. Aandacht verdient onder meer de Fischer Tour Extreme voor skiërs, die de piste eens willen verlaten (een categorie overigens, die snel groter wordt). Ook in de Fischer Lite-groep is een nieuwe ski ontwikkeld voor de betere skiër: de Superlite Speed. Deze ski is onder meer voorzien van een spe ciaal wedstrijdglijvlak en zou zeer snel - zo zegt de fabri kant kunnen wenden. Nieuw bij Fischer is tevens de „All Season"-ski voor skiers, die onder alle omstan digheden (zowel op ijs als in poedersneeuw) goed wil skiën. Het zijn betrekkelijk korte ski's, die ook geschikt zijn voor beginners. Bij Atomic heeft men uiteraard Op langlaufgebied is net als in het alpinegebeuren niet iets echt spectaculairs te mel den. Maar dat deze markt er niet meer zo'n beetje bij- hangt, blijkt wel uit het feit, dat de grote „alpine-merken" zich sinds enige tijd ook op het ski-wandelen hebben ge stort. Zo introduceert Blizzard dit jaar een thermo-langlaufski, dit in navolging van de met veel applaus ontvangen ther- mo-alpine ski's. Ook andere firma's die oorspronkelijk veel meer naar de alpineski's keken, komen met hele series langlaufski's, zoals onder meer Fischer, dat op de laat ste wereldkampioenschap pen in Oslo nog bijzonder succesvol was. Dat de „oude" merken zich niet zomaar wensen te laten ver- voortgeborduurd op het Car- bon-systeem. Vooral van de AVIB (prijs f540) verwacht men vrij veel. Door een rub beren tussenstrip worden de grootste schokken gedempt zodat de ski rustiger glijdt dan zijn nerveuze broertjes. Tot slot moet in de categorie alpine-ski's nog even de Kaestle-ski worden ge noemd. Ten opzichte van de grote drie in Nederland (Bliz zard, Atomic en Fischer) heeft Kaestle de laatste jaren duidelijk terrein verloren, maar dat hoopt men terug te winnen met de overigens al eerder geïntroduceerde FW (zou voor „Fahrwunder" staan) groep. Belangrijkste kenmerken van deze FW- ski's: een vrij brede taille en afgeronde hoeken. De ski zou door deze vorm een grotere grip op de sneeuw hebben, zonder dat dat ten koste gaat van de wendbaarheid Prij zen: van 398 tot 575 gulden. Veilige hakautomaat Ondanks al het gekrakeel om die elektronische binding blijven de fabrikanten door gaan met het introduceren van allerlei kleine nieuwtjes in de technische bindingen. Vooral Tyrolia kwam met vrij veel verbeteringen. Zo is het totaal-diagonaalsysteem nu doorgevoerd in vier typen: de 380 Racing, de 380, de 280 en de 180. Aan de eerstgenoem de drie is dan weer een nieuw snufje toegevoegd: de „reflex backen", die een grotere vei ligheid in de hakautomaat ga randeert. Vooral bij het blijven haken dringen, blijkt echter wel uit het nieuwtje, dat Plenk brengt. Deze zeer gerenom meerde fabriek komt met een langlaufski met ingebouwde thermometer. De wijzer van deze thermometer geeft - na dat de ski een minuutje in de sneeuw heeft gelegen - een bepaalde kleur aan, een kleur die overeenstemt met de kleur was (van Swix) die op het loopvlak moet worden aangebracht. Een oplossing, voor diegenen die van de ge schubde loopvlakken afwil len, maar het „wachsen" een te specialistische affaire von den. Plenk heeft trouwens nog een ijzer in het vuur met aardige schoentjes, die onder de naam Marjola in de winkels liggen. De Plenk-schoenen - met smalle Italiaanse leest - Dachstein weer terug met al oude schuimsysteem achter obstakels en bij val partijen schuin naar achteren geeft deze binding aanmerke lijk minder risico op blessu res. Verder dient van Tyrolia de Touren-veiligheidsbin- ding te worden vermeld en het feit dat de bindingen lich ter instelbaar zijn geworden. Praktisch alle bindingen zijn voorzien van een stokope- ning en een inklapbare stop per. De prijzen lopen uiteen van 99 tot 319 gulden. Ook de andere bindingfabri kanten hebben niet stilgeze ten. Zo heeft Marker zich toch maar tevens met verbe tering van zijn mechanische systeem beziggehouden. De M-serie is uitgebreid en ge wezen moet vooral worden op de zeer makkelijke instap- mogelijkh eid (ook op steile hellingen) van deze ook qua uiterlijk fraaie binding. Een binding, die daar een beetje op lijkt is de F2 (Fun en Function), een combinatie van een plaat- en conventio nele binding. Deze volstrekte nieuweling op de skimarkt is er nog maar in één (zeer fraai) model, is geschikt voor lie den van 40 tot en met 110 kilo en kost 325 gulden. De een noemt het „wrijvings- compensator", de ander „Re flex backen", Look noemt zijn wondermiddel voor „vei lig vallen" een „sensor". Met dit apparaatje zou vooral het gevaar van de voorwaarts draaiende val worden opge heven. Uiteraard houdt Look ook zijn met veel tam-tam geïntroduceerde integraal binding met de speciaal daar voor ontworpen Nordica- schoen. Prijzen van 169 tot Extra verdwijnen. Op het gebied van de bindingen is die van Salomon met opstaande rand een aardig nieuwtje. Het veel vuldig naast de smalle ski stappen wordt met die rand voor een groot deel onder vangen. In de kantlijn van het langlauf gebied zijn de supersmalle rugzakken van Van Bergen opmerkelijk. Een eenvoudi ge, maar zeer doelmatige vondst. Voor diegenen, die een hekel hebben aan dat ge- zwiep op de rug. De kleding voor de langlaufers is het tut- tenge al lang ontgroeid. In het bijzonder Odlo komt met een uitgelezen, zeer sportie ve, maar ook doelmatige col lectie. Kleding, die je ook rus tig aantrekt als je eens niet gaat skilopen, maar alleen maar gaat wandelen. door Rob van den Dobbelsteen 329 gulden. Samen met de schoen komt de integraal- binding op omstreeks 500 gulden (afhankelijk van het model). Voor achter in de f300 is de Ess-binding te koop. Een variabele binding die voor de beginners meer naar achteren kan worden ge zet en voor „profs" meer naar voren. De binding veert mee in het midden. Op skischoenengebied valt de opmerkelijke -terugkeer van het schuim-systeem op. Ja ren geleden al werd dit als de „De Vondst" op de markt geïntroduceerd, maar het he le schuimgedoe verdween met stille trom. Totdat Dach stein het kort geleden weer oppakte. Eerst werd het al leen toegepast in de Weltcup- schoen, maar dit jaar is er ook een „Comfort Foam" en een „lady Foam". Het principe is waarschijnlijk bekend: men trekt een schoen aan, de win kelier spuit schuim in de schoen die rondom de voet hard wordt en na een half uurtje of nog wat heeft men een perfect zittende schoen. Vooral voor skiers met moei lijke voeten de oplossing. Maar ook echte sportskiers kunnen er hun voordeel mee doen. De schoenen zijn vrij prijzig (van 499 tot 649 gul den). SX-serie Overigens heeft Dachstein zijn zeer uitgebreide programma ook nog uitgebreid met de „Formel DHS", die is voor zien van een binnenschoen met extra hoge schacht. Aar dig zijn ook de uitgekiende schnallen in de nieuwe mo dellen (Easy-clipsluiting) en het grapje van de verwissel bare hak. Bij Salomon gaat men onverdroten voort met de uitbreiding van de inder daad voortreffelijke SX- schoenen-serie. Nu is de lich te SX-80 erbij gekomen, een schoen overigens die maar op enkele details afwijkt van de „moeder-schoen" de SX-90. Prijs: 425 gulden. Nordica komt dit jaar met de ,,op- pompschoen De skistok op een daarvoor bestemd lipje aan de schoen, op en neer be wegen en ziedaar de binnen kant van de schoen wordt op gepompt zodat deze de vorm van de voet aanneemt Op de zelfde wijze kan de lucht ook weer worden weggehaald Verder heeft Nordica een ver beterd instapsysteem via de achterkant van de schoen aangebracht. Prijs om streeks de 400 gulden. Wintersporten in spijkerbroek. Een paar jaar geleden zou ie dereen je voor gek hebben ver klaard. Tegenwoordig is het een trend en de commercie haakt daar natuurlijk op in. Perry Sport bijvoorbeeld komt met een skibroek in jeans-stijl. Want ook in de wintersportmode geldt tegen woordig kijken naar het straatbeeld en dat vertalen. Wie dus niet veel geld aan kle ding heeft te besteden en niet in de allerkoudste tijd gaat sken kan het in spijkerbroek doen. Dat geldt zeker voor de wat meer geroutineerden, die niet meer zoveel vallen. Maar er zijn daarnaast toch wel eni ge kledingstukken extra no dig. Er komt een jack bij (liefst met uitritsbare mou wen, wat duurder maar je hebt meteen een bodywar mer), een paar goede wanten, een muts een paar beenbe schermers (gamaschen) en een bus siliconenspray (om de jeans enigzins waterdicht te maken). Van deze attribu ten is het jack, dat zo rond de tweehonderd gulden kost, de grootste hap uit het budget. Ontwerpers en inkopers zijn zich er gelukkig van bewust geworden dat skiën niet meer iets is voor de elite, die even duizend gulden kan neertel len voor een nieuw modieus pakje. Ze maken de kleding zo dat deze ook gedragen kan worden buiten die vakantie, gewoon in de stad En wie een beetje verstandig koopt zal bij het jack van dit seizoen ook volgend jaar nog een goe de pantalon of salopette kun nen vinden. Het blijft een kwestie van goed afwegen, maar zeker in de winter- vakantie is de sportuitrusting (skies, schoenen en sneeuw bril) belangrijker dan het mo dieuze effect. Wat de modieuze aspecten van de wintersportkleding be treft: de overall neemt in bij na alle collecties een belang rijke plaats in. Wat zeker niet wil zeggen dat het ook spor tief gezien de meest ideale dracht is. Dat zie je bij dure merken trouwens ook. Het is heel mooi, modieus, perfekt gemaakt maar niet functione ler dan een middenklasse-uit rusting. Een nadeel van de overall is dat deze alleen tij dens de wintersportvakantie kan worden gedragen. Als stadsdracht is de overall on geschikt. Bovendien zegt Perry Sport-inkoper Derijks "de Nederlandse vrouw heeft nu niet bepaald de ideale bouw voor een overall en ze ker als je wilt sporten is de pasvorm heel belangrijk". De overall is dus eigenlijk een kledingstuk om erbij te heb ben. Wat de kleuren betreft kan er dit seizoen in de wintersport heel veeL Belangrijk zijn de blauw-groene kleuren maar ook messing-geel en lila gooi en hoge ogen Vooral bij de duurdere merken wordt veel wit gebruikt. Benning b.v. maakt een geheel witte ski outfit en werkt alleen de na den van het jack by met con trasterende kleuren als blauw en geel. HCC laat felle modekleuren zoals rood, groen en geel terugkomen in de rugpartij en de losse ga maschen De binnenmatenalen worden steeds dunner, waardoor de kleding steeds slanker wordt Ook in die ontwikkeling lo pen de wat duurdere merken voorop. Veel fabrikanten la ten de puur synthetische stoffen liggen en maken hun kleding van 100% katoen, dat Trui uit de collect ie van Perry Sport (f 89,-) die ook na de vakantie kan worden gedra gen. tegenwoordig heel goed wa terdicht kan worden gemaakt en polyester-katoen. Daar naast is er ook een "ademend nylon op de markt geko men o.m. onder de soort naam goretex Voor wat de belijning betreft, over het algemeen zijn de jacks deze winter wat langer en royaal voorzien van zak ken. Eigenlijk is er geen ski- jack meer waarin je niet prak tisch je hele hebben en hou wen kunt meenemen van de portefeuille tot een regen jack. Veel jacks zijn boven dien aan twee kanten te dra gen: gedessineerd grote kleurige blokken of hele landschappen) en uni Voor langlaufers, een groep die nog steeds groeit, zijn er te genwoordig ook heel mo dieuze pakken, leuke noorse truien met bijpassende kou sen en wanten en muts te PAGINA 21 koop. Zeker de jacks van de ze kleding zyn heel goed in de stad te dragen By de dure merken Stcine- bronn. Ellesse. Haed en HCC zijn het vooral de modische aspecten die opvallen. Zo maakt Steinebronn een ski broek die de vorm van een paardrypantalon heeft, ver werkt Benning veel ruches in de kleding, komt Head met glittertjes en verwerkt HCC prachtig süede. leer en bont in de après-ski collectie. By deze firma's werken watje in de kleding de createurs noemt. Zy dragen de nieuwe mode-ideeen aan Experi menteren met nieuwe mate rialen. En dat kost een boel geld. Maar voor echte skilief- hebber die er toch modieus wil bylopen is er wel het een en ander te koop. HENRIÊTTE VAN DER HOEVEN Modieuze overall, 249,-) wanten gamascheu en petje in dezelfde stijl.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 21