„Ik voelde me net Clark Gable" Pander NOG 1 WEEK OPHEFFINGSUITVERKOOP BU PANDER LEIDEN. ANB doet bod op FH-hypotheekbank JJc stond bij de kassa van Vroom en Dreesmann te wachten tot de juf frouw terug zou komen die bij die kassa hoorde. Voor me stond een echtpaar, dat er genoeg van be gon te krijgen. „Eerst hebben we boven al twintig minuten staan wachten, en nu hier weer een kwartier!", mopperde de vrouw. Zal het allebei vijf minuten over dreven zijn, ik vind het toch knap lang voor iemand die iets wil be talen in een zaak die er op uit is mensen dingen te laten kopen r zij betalen moeten. „Ik zo in staat zijn het geld hier te léggen en weg te lopen", Dat trof me, door de grote recht schapenheid die er uit sprak. Ik zei dan ook: „Waarom loopt u er niet mee weg zónder het geld neer te leggen?" De gedachte alleen al leek haar schrik in te boezemen. Vorige week was mijn vrouw om half tien 's morgens bij de Bonne- terie. De hele zaak was op dat vroege uur uitgestorven, op mijn vrouw na, die een mooie wit-wit geblokte theedoek had uitgezocht als cadeautje voor een vriendin. De juffrouw die bij de kassa hoorde stond te telefoneren, dus wachtte mijn vrouw geduldig. En al gauw ongeduldig, voor zover ik haar ken, maar voorals nog zonder daar blijk van te ge ven. De minuten gingen voorbij, vijf minuten, tien minuten. Die juffrouw zag haar wel staan, maar ging onverdroten voort met haar gesprek, dat over huizen handelde. Of het een warm of een koud huis was, hoe hoog de huur was („Ik doe nu 625 gulden, maar daar komt de verwarming nog bij"), dat soort mededelingen over en weer, die ik niet met abso lute zekerheid als zakelijk, en verband houdende met die spe ciale afdeling van de Bonneterie zou durven bestempelen. Mijn- vrouw werd na tien minuten toch wat ongeduldig, en begaf zich naar een verderop gelegen kassa. Daar werd ze weer terug gestuurd. „Maar ik sta daar al tien minuten te wachten en er komt niemand", zei ze. „De juf frouw komt zo dadelijk bij u", zei dit orakel van Delphi. Na weer enige minuten gewacht te hebben en het interessante telefoonge sprek te hebben afgeluisterd, heeft mijn vrouw de theedoek de theedoek gelaten en is boos weg gelopen. „Zonder theedoek?", vroeg ik verbaasd. Want nu was ze dus gedwongen geweest elders een ander cadeautje te gaan zoe ken: allemaal verloren tijd. Ze had zichzelf nu erger gestraft dan de Bonneterie, zonder dat verdiend te hebben. De straf dient terecht te komen bij de zon dares, niet bij de gedupeerde. Ik herinnerde haar aan wat Bert gedaan had in dat hotel in Sotto- marina, waar ze na vier dagen uitcheckten, en om half negen 's morgens te horen kregen dat de kas pas om tien uur open ging en ze tot zo lang zouden moeten wachten. En dat terwijl hij de avond tevoren nog gevraagd had of hij 's morgens vroeg ook terecht kon om te betalen voordat hij ver trok! Na enig bozig heen en weer gepraat zonder beter resultaat, had Bert de koffers gepakt en was ermee naar buiten gelopen, naar zijn auto. Nog voor hij de achterklep had kunnen openen was hij al achterna gesneld met de mededeling dat hij tóch zou kunnen betalen. Want dat is, vol gens mij, de enige methode die werkt als je onbeschoft behan deld of gekoeionneerd wordt. Weglopen! Maar mét de spullen. Dan zal wel blijken hoe snel en hulpvaardig ze opeens kunnen zijn! Jaren geleden heb ik, tijdens een India-week, eens zonder betalen een vrij simpele maar aardige Indiase broche meegenomen, die mijn vrouw wel wilde hebben. Er zat geen prijsje op. Ik vroeg aan de juffrouw die erbij hoorde wat de broche kostte. Ze wist het niet. Ik moest maar wachten tot „me neer" kwam. Meneer kwam na een tijdje en wist het ook niet. Ik vroeg het aan een andere juf frouw en die wist het ook niet. Geen van drieën maakte ook aanstalten om achter die prijs te komen of een schatting te wagen, ze gingen er vanuit dat ik, nu de prijs onbekend was, maar van de koop moest afzien. Dat ging me te ver. Ik heb de broche in mijn zak gestopt en ben, met kwaad en bonzend hart, de Bijenkorf uit gelopen. Deze zomer was ik in Venetië. Op het San Marcoplein ontdekte ik bij een stalletje één ansicht die ik nog niet had. Kosten 100 lire ofte wel 20 cent, want duur zijn die kaarten niet. Ik gaf aan de ver koopster een briefje van 500 lire. Dat accepteerde ze niet, ze wou 100 lire gepast. Ondertussen liet ze zich door een Duitser die iets kocht acht munten van 100 lire in haar hand uittellen. Ik stak haar het 500 lire-biljet weer toe, ze schudde van nee, ik wees op de muntstukken in haar hand, maar ze vertikte het mij daarvan vier terug te geven. „Nou, dan niet!", zei ik in zuiver Hollands, en ik liep weg. Met de kaart in mijn hand uiteraard. Toen de Venetiaanse politie even later... O nee, dat is niet waar, ze liet me gewoon weglopen en riep me niet terug, ze hechtte meer aan haar wisselgeld dan aan haar ansicht kaarten. 's Lands wijs, 's lands eer, zullen we maar denken. Het kleurrijke leven van Neerlands beste bokser aller tijden Bep van Klaveren laat zich moeilijk beschrijven, laat staan verfilmen. Cineast Joost Kraanen heeft toch een poging gewaagd, gewa pend met de camera volgde hij de bijna 75 jaar oude Rotterdammer ruim vier weken op de voet. Onder de titel 'The Dutch Windmill' zendt de VA RA deze film, gesubsidieerd door het ministerie van CRM, de stad Rotterdam, de NOS en de VARA vanavond uit om 19.50 uur op Nederland 1. Nu alvast een voorproefje. ROTTERDAM - Een standbeeld hebben ze in ,zijn' Rotterdam nooit voor hem opgericht, tot op de dag van vandaag heeft geen beeldhouwer de opdracht gekregen zijn markante kop voorgoed in steen vast te leggen. Zijn naam ontbreekt ook in het straten plan van de Maasstad, terwijl er de laatste tijd toch zat nieuwe wijken uit de grond zijn gestampt. Het gemeentebestuur van zijn woonplaats geeft vooralsnog de voorkeur aan vlinderachti ge straatnamen. Geen Bep van Klaverenstraat derhalve in Rot terdam, wel Dennepijlstaart, Dauwpauwoog of iets van gelijke strekking. Leuk voor biologen, maar een doodgewone sterve ling kan er geen chocola van maken. Oud-bokser Bep van Klaveren in het bijzijn van cameraman Erik i regisseur Joost Kraanen, die voor de VARA-tv in Amerika "The Dutch wFndmiir~maaktêr i Engel in een "onderonsje" met Bep van Klaveren kan er niet mee zitten, in de herfst van zijn bestaan staat hij al ge noeg in de belangstelling. Nog niet zo lang geleden wendde auteur Jules Deelder al zijn schrijftalenten aan om het turbulente leven van de vroegere bokser in boekvorm te verpakken, nu is daar weer cineast Joost Kraanen die 75 jaar Bep van Klaveren in drie kwartier film heeft gegoten. De hoofdrolspeler heeft het werk van Kraanen al gezien, afgelopen maandag in Hilver sum. „Het viel een beetje te gen, de ontvangst in de stu dio dan", zegt hij in onver valst Rotterdams, dikwijls gekruid met gespierde ter men. „Ze schonken alleen een borreltje of jus d'orange, dat spul lust ik niet. Ik had liever koffie gehad, maar dat was niet te krijge". „Ze heb ben ook leuke stukken uit die film gesneden", mengt zijn vrouw Annie zich in het ge sprek, „hier thuis heeft Kraa nen een paar beeldjes van Bep en het diploma van zijn Europese titel in 1937 ge filmd. Maar daar was niks van te zien, jammer". De beelden die vandaag wel op .kijkend Nederland' worden losgelaten, staan echter ga rant voor drie kwartier on derhoudend amusement. Aan de hand van Joost Kraa nen keerde Van Klaveren te rug naar Amerika, hij wist zich ook in eigen omgeving door de camera bespied en ging op speciaal verzoek van de cineast in de bokshouding staan tegen het decor van een Boskoopse molen. „Ik had die molen nog nooit ge zien. Maar die Joost vond dat ding zo mooi en vroeg me er- voor te gaan staan. Leek hem wel een aardig idee, omdat ze me in Amerika The Dutch Windmill noemden. Ik voel de me net Clark Gable". Na 38 jaar zette Bep van Klave ren weer voet op Amerikaan se bodem, 18 jaar heeft hij in de States gewoond. „Ameri ka", zegt hij, „is Amerika niet meer. Ik kon er niks meer te rugvinden. Veel van wat er was, is afgebroken. Bijna ie dereen die ik kende, was dood. Van m'n ouwe tegen standers waren alleen Ben Ji- by, Ray Archel en Jim Mac Larin nog in leven. Mijn ou we trainer was er ook nog, 82 is hij, traint nu Duran uit Ja maica. Voor een gevecht pakt hij 100.000 dollar, Jezus nog an toe, er gaan dagen voorbij dat ik ze niet in m'n zak heb". The Dutch Windmill', het le ven van een legendarische bokser in beeld. Daarin paste ook de confrontatie met z'n ex-vrouw, door Van Klaveren als een ontgoocheling erva ren. „Ik drukte op de bel, me ex-wijf deed open. Hallo, zei ze, alsof ik nooit was wegge weest, mot je koffie? Geeft ze me een bak bocht, niet te zui pen. En een pleuriszooi daar binnen, verschrikkelijk. Ik vroeg nog of ze die troep niet op most ruimen, maar daar voelde ze geen reet voor. De hele kamer lag vol met boe ken en kranten, alle knipsels van mij had ze nog, het hele huis was uitgewoond. Zelf had ze van die lange zwarte hondenagels, na een minuut of zeven ben ik al opgestapt. Wat een gek wijf en een poen dat ze me heeft gekost, niet te geloven". Kid Chissel Aan een ontmoeting met Kid Chissel, ooit bokskampioen van de Navy, beleefde Bep van Klaveren meer genoe gen. Het weerzien bleef niet beperkt tot handjes schud den en „hallo, how are you", de heren vierden hun weer zien vooral in de ring. „Ik heb vier rondjes tegen die Chissel gebokst", meldt Van Klave ren. „Ik moest hem ontzien, anders was hij nu dood ge weest. Op een gegeven mo ment heb ik hem maar een jens voor z'n kanis gegeven, hij lag meteen gestrekt". Zijn recente overwinning smaakt naar meer. Zie Bep daar zitten, trots toont hij zijn gebronsde lijf, strak in het vel nog, geen onsje teveel. Thuis gaat hij nog vrijwel dagelijks het gevecht aan met de zak, twee maal per week gaat hij „op mijn fietsie" naar sauna Wijburg. „Kost me niks, die mensen zijn vriendelijk voor me. Heerlijk is dat, die sauna. Ik laat me er ook masseren, door Koos Spook, ook een oud-bokser, klasse doet-ie dat. Ik kom er altijd fit van daan, kerngezond voel ik me dan ook. Als ze het toelieten, stapte ik zo de ring in". „Het zou toch leuk zijn als de boksbond wat van die ouwe gasten tegen elkaar lieten boksen, dat trekt publiek. Maar dat komp niet in de koppe van die bestuursleden op. Klootzakken zijn het, ze hebben nog nooit een hand schoen van dichtbij gezien. Ik mag van die gasten nog niet eens scheidsrechteren, net als Leen Jansen trou wens, ze willen diploma's zien. En nu lopen er dus alle maal kneuzen in de ring rond, schande. Van mij mo gen ze het heen en weer krij gen, die gasten van de boks bond, de kampioensgordel van mijn in 1937 behaalde Europese titel in het midden gewicht mot ik nog krijge".. Van Klaveren heeft z'n gal ge spuwd, het luchtte hem zicht baar op. Hoog tijd om terug te keren naar .The Dutch Windmill', zijn film. .Alles bijeen heeft de hele produk- tie drie ton gekost", weet An nie van Klaveren. Bep veert op, zelf had hij „geen sjoege" welk kapitaal met The Dutch Windmill' was gemoeid „Ko- lére", klinkt het vanuit het diepste van z'n ziel. „Jezus nog an toe, die drie ton had den ze beter aan mij kenne geven". Dubbeltje Voor een dubbeltje is hij gebo ren, eens was hu een kwartje Maar straks, als ook voor hem de onvermijdelijke bel voor z'n grote finale luidt, ja, dan zal Van Klaveren het aardse bestaan als dubbeltje de rug toekeren. De boks- sport heeft hem titels bij de vleet opgeleverd, ryk is hij er niet van geworden. Op de Olympiade van 1928 in Am sterdam was hij onbetwist de sterkste in het vedergewicht. Europees kampioen werd hij in 1931 in het lichtgewicht en Europees titelhouder in het middengewicht in 1938. Zijn erelijst is het enig tastbare dat hem herinnert aan wat eens was en dat, terwijl Van Klaveren in z'n glorietijd toch een sloot centen bijeen bokste. „Ik zal sterven als ik weet waar al dat geld gebleven is. Ik heb wel eens dagen gehad dat ik alleen maar heb gehuild. Godverredorrie, ging er dan door me heen. je had rijk kunnen zijn, zak. Ik kwam te rug uit Australië, heb daar acht jaar gewoond. Bij Theo Huizenaar, mijn promotor, verdiende ik binnen vier maanden anderhalve ton. Ik ging terug naar Australië, al les was op, foetsie. Later had ik in een kast nog eens een ton legge. Nou, zei ik toen te gen mezelf, nou mot er toch heel wat gebeuren, wil ik dat verspelen. Maar in een mum van tijd was ik weer helemaal los. Aan een vnend. een po litieagent, heb es 17.000 gul den geleend. Hij kwam dik wijls bij me over de vloer, daarna heb ik 'm nooit meer gezien. Die 17.000 gulden mot ik nog vange. Gelukkig heb ik nu vrienden in een gok huis zitten, die stoppen me vaak een paar meier toe". Hij zou het allemaal graag nog eens dunnetjes over doen. zijn loopbaan. Van A tot Z. „Was ik maar vijftig jaar jon ger, ik ben te vroeg geboren, nou zou ik het wel anders doen met de poen. Maar ach, ik ben gezond en iedereen herkent m'n kop". „Daar om", valt zijn vrouw in, „vind ik het zo raar dat ze hier in Rotterdam nog nooit een straat naar je hebben ge noemd. Of een standbeeld hebben neergezet. Bij de diergaarde staat wel Fanny Blankers-Koen Een geweldi ge sportvrouw, daar niet van, maar geen Rotterdamse. Jij hebt wèl veel voor deze stad betekend". „Mens, schei toch uit", bromt Bep terug, „wat mot ik met zo'n standbeeld. Binnen de kortste keren slaan ze m'n kop in puin...". Generaties De bisschoppen vragen zich af, of de nadruk in de aanbevelingen op de band tussen 'ervaring en geloof niet tekort doet aan ande re elementen die voor de geloof soverdracht belangrijk zijn, zoals het ontvangen van wat in de ge schiedenis van generatie op ge neratie is doorgegeven. "Het sa men luisteren van ouderen en jongeren naar de verkondiging vanuit Schrift en traditie is van wezenlijk belang". De relatie met de geloofsgemeen schap is onmisbaar, zeggen de bisschoppen. Actieve deelne ming daaraan verdient bijzonde re aandacht en zorg. Het biedt een kader waarbinnen de geloof sinhoud vorm kan krijgen. Vorming en toerusting zijn daarbij onontbeerlijk. De bisschoppen vragen zich af, of een aparte in terdiocesane contactgroep die het materiaal moet beoordelen wel nodig is. Er moet overleg zijn tussen de bisschoppen, de Natio nale Raad voor de Catechese, de Federatie van Katholieke Centra voor Levensvorming en de men sen die in de bisdommen verant woordelijk zijn voor de geloof soverdracht. "Binnen dit kader zal op een evenwichtige manier een toetsing kunnen plaats heb ben". Bij geloofsoverdracht gaan de in terkerkelijke betrekkingen steeds meer een rol spelen. Dienstbetoon brengt christenen gemakkelijker bij elkaar dan het geloofsinzicht, dat immers verschillen vertoont. Volgens de bisschoppen kan dit betekenen, dat over de verschil len ivordt heengestapt. "Voor een positieve voortgang van de oecu mene is het echter beter als deze worden verhelderd". Beroepen Hervormde Kerk: beroepen te Wekerom (Geld.) D. J. Budding Scherpenisse; bedankt voor Wil lemstad K. R. Cuperus Rinsuma- geest-Sybrandahuis. Gereformeerde Kerken: aangeno men naar Noord bergum-Ees trum (Fr.) kandidaat L. Adema Noord bergum. Gereformeerde Kerken Vrijge maakt: beroepen te Schildwolde (Gr.) J. M. Slotman Enschede- West. Vrede getekend. Volgens de Bra ziliaanse 'bevrijdingstheoloog' Leonardo Boff (aanhanger van de Latijnsamerikaanse bevrij dingstheologie) is tussen hem en de congregatie voor de ge loofsleer in Rome de vrede gete kend. Kardinaal Ratzinger, lei der van de Romeinse instantie, schreef hem hierover een per soonlijke brief. In een reactie op de aanbevelin gen van het Landelijk Pastoraal Overleg (LPO) over 'geloofsover dracht tussen ouderen en jonge ren' kiezen de Nederlandse bis schoppen voor een zienswijze "die de ruimte voor geloofsover dracht ten goede komt". Zij laten gedetailleerde beleids punten achterwege, omdat die voor de geloofsoverdracht wei eens beperkend en belemme rend kunnen werken. Het accent ligt in de plaatselijke geloofsge meenschappen. De bisschoppen zijn persoonlijk verantwoorde lijk voor wat er op dit gebied in hun bisdom gebeurt. Het LPO verwierp indertijd al met royale meerderheid de gedachte dat de bisschoppen normen voor geloofsoverdracht en catechese zouden moeten geven. Vorig jaar heeft het Landelijk Pas toraal Overleg zich in twee zittin gen diepgaand beziggehouden met de mogelijkheden en moei* lijkheden van de geloofsover dracht tussen ouderen en jonge ren. Aan het eind werden acht aanbevelingen geformuleerd. Daarin wordt de nadruk gelegd op het belang van de plaatselijke ge loofsgemeenschap, de eigen le venservaringen, kleinschalig heid, oecumenische catechese, doorlichting van het bestaande materiaal en de bestaande insti tuten en oprichting van een in terdiocesane contactgroep, ruim te voor opvattingen van jongeren en de instelling van een commis sie die rapporteert over de uit werking van de aanbevelingen. Pater Boff (42) heeft lange tijd leer stellige moeilijkheden gehad met Rome. Dat heeft op het punt gestaan hem niet meer te willen erkennen als rooms-katholiek theoloog. De internationale groep van theologen rond het tijdschrift 'Concilium' protes teerde scherp tegen dat voorne men. De congregatie deelde Boff mee, het onderzoek naar zijn opvattin gen nu te hebben stopgezet. H|j moest echter nog wel een paar punten schriftelijk toelichten, zoals zijn gedachten over Jezus, over diens tegenwoordigheid in de eucharistie en over het apostolische karakter van de kerk. Aan die voorwaarde heeft Boff vol daan. Hij publiceerde zijn toe lichting ook in een Braziliaans theologisch tijdschrift. Boff verwacht, dat de bevrijdings theologie op den duur aanzienlij ke invloed in de hele wereld zal krijgen. Zelfonderzoek De jaarlijkse 'hogeschooldag' van de theologische hogeschool van de Vrijgemaakte Gerefor meerde Kerken trok gisteren ruim 10.000 mensen naar Kam pen. Het aantal studenten loopt terug, en daarover werd zorg uit gesproken. Er staan er nu 121 in geschreven, van wie 16 nieuw zijn. Curator dominee P. Schelling drong aan op zelfonderzoek. "Ze ker voor alle jongens in de kerk die capaciteiten hebben voor een wetenschappelijke opleiding" "Of is het geestelijke klimaat on der de kerkjeugd soms aangetast door het denken van de materia listische prestatiemaatschap pij?", vroeg curator Schelling zich af. Leden steunen industriebond UTRECHT (ANP) - De Indus- triebond FNV heeft van de achterban het groene licht gekregen om te gaan onder handelen met werkgevers en overheid over het inleveren van loon ten behoeve van werkgelegenheid en econo misch herstel. Arbeidstijd verkorting zal daarbij cen traal staan. De bond streeft naar een 36-urige werkweek in 1986. Voor de financiering daarvan wil men een deel van de prijscompensatie beschik baar stellen, mits er goede meerjarenafspraken met werkgevers en overheid zijn te maken, aldus een woord voerder van de bond giste ren. LEEUWARDEN (ANP) - De Fnesch-Hollandsche Hypotheekbank voert besprekingen met de ABN-bank over een bod op de aandelen van FHH door de ABN, zo blijkt uit een gezamenljke mededeling. De besprekingen verkeren in een zodanig stadium, dat verwacht wordt, dat overeenstemming kan worden bereikt De betrokken werknemers organisaties en de ondernemingsraad van de ABN zijn ingelicht Het overleg zal worden voortgezet binnen het kader van de UER-fusiere- gels. Nadere berichten zullen zo spoedig mogelijk volgen De Friesch Hollandsche Hypotheekbank is aansluiting bij een andere bank gaan zoeken omdat de resultaten in het tweede halfjaar van 1982 naar verwachting aanmerkelijk slechter zullen zijn dan die over het eerste halfjaar, die nog bevredigend waren. Toen bedroeg de winst nog 240 000 tegen 152 000 in dezelfde periode van het vonge jaar De hypotheekportefeuille bedroeg eind vorig jaar 87,3 min. ADVERTENTIE Kwaliteitsmeubelen van vooraanstaande fabrikanten moeten nu weg bij Pander Leiden. Kortingen van 10 tot 60% op bekende merken. Donderdag 23 september 1982 definitief de Laatste dag. Zolang de voorraad strekt. Verkoop uitsluitend a contant. Leiden, Botermarkt 21-22,071 14374b

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 17