Cruijff: "Dit was perfect if Hand: "We hadden eigenlijk dik moeten winnen"... Whelan moet vinger missen Kees van Kooten toch weer kandidaat voor Nederlands elftal... Ajax dankzij karakter, kwaliteit en Olsen naast Celtic DONDERDAG 16 SEPTEMBER 1982 GRONINGEN (GPD) - Bondscoach Kees Rijvers neemt vandaag contact op met de trainers van de vijf vertegenwoordigers in het Europese voetbal en maakt morgen de selectiegroep voor de interland tegen de Ieren (woensdag in Rotterdam) bekend. De Ajacieden Willem Kieft en Frank Rijkaard zijn voor de kwalificatie wedstrijd niet beschikbaar wegens blessures, waardoor de technische staf in Zeist op zoek moet naar alternatieven. Eén van de kandidaten voor de spitspositie is Eagle Kees van Kooten, die met de vriendschap pelijke interland in mei tussen Engeland en Nederland officieel af scheid had genomen. Assistent-trainer Baan, aanwezig bij FC Utrecht-FC Porto: „Als de offi ciële afzegging van Kieft komt moeten we toch iets anders. Kees van Kooten is een mogelijkheid". Ook John Metgod en Jan Peters behoren nog tot de Oranje-kandidaten, hoewel de beide voetballers in buitenlandse dienst aan de bondscoa- ches hebben laten weten dat ze te weinig competitiewedstrijden ge speeld hebben en vrezen dat ze wedstrijdritme tekort komen. Rijvers kan niet beschikken over Arnold Muhren (blessure), maar heeft verder geen last van buitenlandse competities. Heel anders ligt dat op 19 december als Nederland de uitwedstrijd tegen Malta (waarschijnlijk op Sardinië) speelt. Die derde kwalificatiepartij vindt plaats in een weekeinde dat in Italië, Spanje, België en Engeland gevoetbald wordt. „Dan zullen we het helemaal zonder moeten doen, ik begrijp niet dat ze die datum hebben kunnen kiezen", aldus Baan in Groningen. Ierse amateurs maken A Z belachelijk LIMERICK (GPD) AZ'67 is niet alleen in eigen land. maar ook daarbui ten hard op weg het in de afgelopen jaren opgebouwde prestige te ver spelen. De wijze waarop de Alkmaarse for matie gisteravond in de eerste wedstrijd van de eerste ronde in het Europa-Cuptoernooi voor be kerwinnaars door de „amateurs" van Limerick United voor schut werd gezet, geeft ernstig te den ken. Weliswaar biedt het 1-lge- lijkspel dat de Alkmaarders met pijn en moeite uit Ierland weg sleepten, goede perspectieven, maar erg veel reden om tevreden De karakteristieken van de wed strijden die gisteren in de eerste ronde van het Europa Cup toernooi voor landskampioenen zijn ge speeld zijn: Celtic-Ajax 2-2 (2-2). 5. Olsen 0-1, 14. Nicholas (strafschop) 1—1, 19. Lerby 1-2, 28. McCarvey 2-2. Scheidsrechter: Frederiksson (Zwe). Toechouwers: 56.299. Gele kaarten voor: Molenaar, Cruijff en Schoenaker (allen Ajax). Dynamo Zagreb (Joe)-Sporting (Por) 1-0 (0-0). 83. Cerin 1-0. Scheidsrechter: Jarguz (Pol). Toe chouwers: 40.000. Olympiakos Piraeus (Gri)-Oesters Vaexjoe (Zwe) 2-0 (1-0). 10. Anas- topoulos 1-0, 46. Kokolaikis 2-0. Scheidsrechter: Casarin (Ita). Toe chouwers: 72.000. Nicosia: Omonia (Cyp)-HJK Hel sinki (Fin) 2-0 (1-0). 44. Demetriou 1-0, 87. Kantylos 2-0. Scheidsrech ter: Tosivov (Bul.). Toechouwers: 14.000. Aston Villa (Eng)-Basiktas (Tur) 3-1 (3-0). 6. Withe 1-0, 9. Morley SCOREBORD 2—0, 29. Mortimer 3—0,61. Eksi 3—1. Scheidsrechter: Nyhus (Noo). Toe chouwers: 200. Nentori Tirana (Alb)-Linfield (N- ler) 1-0 (0-0). 74. Kola 1-0 Scheidsrechter: Gianna Koudakis (Gri). Toechouwers: 25.000. Avenir Beggen (Lux)-Rapid Wien (Oos) 0-5 (0-3), 20. Krankl 0-1, 26. Krankl 0-2, 38. Panenka 0-3, 54. Krankl 0-4, 79. WiUfurth 0-5. Scheidsrechter: Mulder (Ned). Toe chouwers: 2500. FC Dynamo Berlin (Odl)-Hambur- ger SV (Wdl) 1-1 (1-1). 17. Riediger 1-0, 37. Milewski 1—1. Scheidsrech ter: Keizer (Ned). Toechouwers: 21.000. Grasshoppers (Zwi)-Dynamo Kiev (Sow) 0-1 (0-0). Hermann 0-1 (eigen doelpunt). Scheidsrech ter: Bacou (Fra). Toechouwers: 12.000. Standard Luik (Bel)-Raba eto Gyoer (Hon) 5-0 (2-0). 21. Tahama- ta 1-0 (strafschop), 31. Daerden 2-0, 49. Wendt 3-0, 67. Haan 4-0, 86. Gerets 5—0. Scheidsrechter: Maansson (Den). Toechouwers: 1700. As Monico (Fra)-CSKA Sofia (Bul) 0-0. Scheidsrechter: Sanchez Ar- monio (Spa). Toechouwers: 15.000. Hibernians (Mal)-Widzew Lodz (Pol) 1-4 (0-2). WUpstak 0-1, Wilp- stak 0-2, Gloginski 0-3, Xuereb 1-3, Wilpstak 1-5. Scheidsrechter: Grey (Eng). Toechouwers: 4000. Hvidovre (Den)-Juventus (ita) 1-4 (0-1). 44. Platini 0-1, 53. Rossi 0-2, 59. Brio 0-3, 73. Cabrini 0-4, 77. Jensen 1-4. Scheidsrechter: Smith (Sch). Toechouwers: 30.000. Dinamo Boekarest (Roe)-Dukla Praag (Tsj) 2-0 (1-0). Multescu 1-0, Dudu Georgescu 2-0. Scheids rechter: Palotai (Hong). Toechou wers: 50.000. Vikingus (IJs)-Real Sociedad (Spa) 0-1 (0-1), Satrustegui 0-1. Scheidsrechter: Donnelly (N-Ier). Toechouwers: 2200. „Want", stelde Limenck-coach Eoin Hand na afloop, „wij had den het verdiend om deze wed strijd met ten minste twee doel punten verschil te winnen. Ik ben zeer teleurgesteld over dit resultaat". Kansloos acht Hand, die behalve speler-manager bij de club ook coach van de nationale Ierse ploeg is, zijn formatie in Alkmaar dan ook beslist niet. „Zeker niet wanneer je kijkt hoe we tegen AZ hebben gespeeld. Openingen heeft die ploeg nauwelijks ge creëerd. Bovendien hebben we vorig jaar in Southampton bewe zen (het werd daar toen 1-1) dat Limerick ook buiten Ierland op zeker kan spelen". AZ-trainer Hans Eijkenbroek leek later alle realiteit uit het oog te hebben verloren. „Het resultaat staat voorop in Europa-Cupwed strijden. Ik ben tevreden met de ze puntendeling", aldus de coach die volgens eigen zeggen weinig problemen verwacht om deze Europa-Cup-proloog positief af te ronden. „Over twee weken hebben we het voordeel dat we thuis en op een beter terrein spelen. Bovendien is het voor de penningmeester op deze manier interessant want er komt nu ongetwijfeld meer pu GLASGOW (GPD) - Ajax heeft op karakter en kwaliteit (Olsen, Cruijff) tegen Celtic niet alleen de gevreesde afgang voorkomen, maar zich te vens al min of meer toegang verschaft tot de tweede ronde van het Euro pa-Cuptoernooi. In hun spectaculairste wedstrijd sinds jaren werkten tegenslagen als doping voor de landskam pioenen, die straks voor een on getwijfeld uitverkocht Olym pisch Stadion de winst zullen oogsten van hun onvoorstelbare arbeid. Zelfs het wegvallen van doelman Piet Schrijvers vlak voor de start kon dit net niet overgeconcentreerde Ajax niet afhouden van een 2-2-gelijkspel, dat door de Celtic-supporters met applaus werd begroet. Zij waren nauwèlijks teleurgesteld in hun eigen spelers, omdat de Ajacieden voor 90 minuten span ning en ontspanning hadden ge zorgd. „Het was allemaal perfect van avond. Ik heb zo'n wedstrijd in lange tijd niet meegemaakt", zo vatte Johan Cruijff de constant boeiende tweekamp samen, ter- Keegan: "Nu hoeft Robson nooit meer op me te rekenen NEW CASTLE (AFP) - Kevin Keegan speelt nooit meer voor het nationale elftal van Engeland. De 31-jarige ster speler van tweede divisieclub Newcastle United is woedend op de nieuwe bondscoach, dat hij gepasseerd is voor de uit wedstrijd van volgende week tegen Denemarken. "De manier waarop Robson mij heeft gepasseerd is schanda lig. Ik heb me toch genoeg ver dienstelijk gemaakt om niet via de media te moeten horen dat ik niet geselecteerd ben", verklaarde Keegan. "Hij hoeft nu helemaal niet meer op me te rekenen". wijl hij naar het vliegtuig hinkte. Hij werd gevolgd door midden velder Edo Ophof, die pas na af loop van de wedstrijd wilde in boeten aan de snelheid en de in zet die er eerder borg voor had den gestaan dat Ton Burns niet de spelmaker had kunnen wor den die zijn manager McNeill zo graag in hem had willen zien. „Ik wist op een gegeven moment niet meer waar mijn enkels za ten, zoveel trappen heb ik gehad, maar ik wilde niet opgeven". Vooral die opmerking tekende het Ajax van gisteravond, dat zich nadrukkelijk distantieerde van de ploeg die in de competitie nog steeds niet heeft voldaan aan de hoge verwachtingen. Aan de ba sis van die opstanding stond Jo han Cruijff, die veel meer durfde en deed dan afgelopen zaterdag tegen Sparta. „Ik heb zelden ie mand zich in drie dagen zo zien oppeppen. Vanmiddag heb ik Johan een artikel laten zien uit een Nederlands dagblad, waarin McNeill hem een oude man noemde die niet meer kan voet ballen. Dat heeft Johan ontzet tend geprikkeld", verklaarde De Mos. Weliswaar klopten de woorden die McNeill („Dat is niet als een oude derd"), e door de „ongelooflijke de. Cruijff putte i uit om zich op te werpen tot de leider die Ajax zo hard nodig had en die hij zelf door zijn enkel blessure tegen Sparta niet kon zijn. Hij mengde zich nu wel in de drukte, wees zijn collega's op de noodzakelijke tempowisselin gen en had ook een aandeel in alle vier de doelpunten. Tweemaal wees hij zijn teamgeno ten (Olsen, die in de vierde mi afgeschil- dat Aj^x zich tekst op een oplaad de inspiratie nuut na een solo voor 0-1 zorgde en Lerby, die doelman Bonner met een schitterende lob uittelde in de achtste minuut) de weg naar het doel en leidde ook de te- gengoals in. De eerste van Nicho las uit een penalty, nadat Cruijff Burns had neergelegd, de twee de van McGarvey, omdat de 35- jarige regisseur een kopduel van Moyes had verloren. Toch sloeg de balans in het voor deel van Cruijff door, hij inspi reerde immers voor het eerst dit seizoen weer zijn medespelers. In de eerste plaats doelman Hans Galjé, die hij moed insprak nadat de ex-speler van FC Den Haag op het laatste moment te horen had gekregen dat hij Schrijvers moest vervangen. Tot tien minu ten voor het duel zag het ernaar uit dat Schrijvers, die maandag nog met griep in bed had gele gen, zou spelen. Tijdens de war ming up voelde hij zelf dat het niet kon. Cruijff reageerde meteen door Gal jé („Ik had geen tijd om zenuw achtig te worden") in te schieten en vervolgens tijd te rekken, waardoor het begin van de wed strijd werd uitgesteld. Galjé zelf had vervolgens het geluk dat hij zich kon inwerken met twee schoten van McGarvey. „Ik vond het zaterdag al prima dat ik tegen Sparta kon spelen. Op die ma nier kon ik bewijzen dat die blunders van mij tegen AZ'67 in het Amsterdam-toernooi uitzon deringen waren. Als ik een half jaar niet in het eerste had kun nen staan, hadden die fouten een half jaar door mijn hoofd ge spookt. Daarom was ik ook blij, dat ik vanavond onder de lat kon staan". McNeill had gehoopt dat de nervo siteit van Galjé in het voordeel van Celtic zou werken, maar kwam bedrogen uit: „Alleen in Jesper Olsen ("hij speelde doelpunt. het begin was hij zenuwachtig. Als McGarvey snel had gedoel punt, hadden we echt van die wissel kunnen profiteren. Omdat dat niet gebeurde, hebben we het erg moeilijk gekregen tegen Ajax. Vooraf werd gezegd dat Ajax verzwakt zou zijn door het ontbreken van Kieft en Rijkaard, maar achteraf zeg ik, is het juist een voordeel voor die ploeg ge weest dat Kieft niet speelde. Met Kieft is het spel van Ajax voor spelbaar. Zonder hem wordt er veel gevarieerder gevoetbald en komt vooral Olsen er beter uit. Wat hij gaat doen kun je gewoon niet zeggen". Olsen werd dan ook het meest geïnspireerd door Cruijff. Met zijn bescheiden lengte van 1.67 m en zijn zo mogelijk nog meer te verwaarlozen gewicht van 60 kilo trok hij zich niets aan van de fysieke kracht van de Schotten en nog minder van de faam van McGrain, die ondanks diens er varing (hij heeft 55 interlands op wereldpartij", aldus De Mos), passeert de Schot Moyes op weg t zijn naam staan) geregeld werd gedold. De Mos: „Wij hebben ons gecon centreerd op het zwakke punt van Celtic, McGrain. Onder meer dank zij Olsen is alles precies ge lopen zoals ik had gedacht. Olsen zou links blijven. Vanenburg rechts en Cruijff zou dan het cen trum bezighouden. Olsen heeft die opdracht prima uitgevoerd. Hij heeft een wereldpartij ge speeld". McNeill beaamde dat volmondig Hij slaat de 21-jarige Deen dan ook hoger aan dan de even kleine Jimmy Johnstone, de legendari sche „vlo" van Celtic. „Olsen is beter en sneller. Een buitenspe ler zoals hij loopt er in heel Enge land en Schotland niet rond". Dat Celtic met 2-2 genoegen moest nemen, schreef McNeill ook toe aan het ontzag dat een deel van zijn ploeg zo lang voor Cruijff had gehad. Dat ontzag stelde Ajax in staat om na een zeer enerverende eerste helft waarin het tempo zeer hoog lag, de wed strijd in de tweede helft bij vla gen met breed spel te controle ren en nog bijna winnend af te sluiten ook. Schoenaker, die de bal voor de rust nog een keer via de lat over het doel had gekopt, miste echter in ideale positie. Bo vendien kon Bonner ternauwer nood redden bij een afstands schot van Lerby Daartegenover stond dat Celtic eerder al een tweede strafschop had moeten hebben toen Ophof Burns vloerde Naast alle halleluja-geluiden waren er overigens ook negatieve pun ten, zoals het opnieuw zwakke spel van libero Van Veen. die McGarvey bij het tweede doel punt vrije doorgang verleende en de drie gele kaarten voor Mole naar. Schoenaker en Cruijff (pra ten), die na afloop door De Mos in de armen werd gesloten. „De fout van McNeill is. dat hij Cruijff ontzettend heeft geprik keld bliek dan wanneer de wedstrijd al min of meer was beslist" De goedkope excuses van Eijken broek konden de werkelijkheid echter niet verbloemen. De duur betaalde Alkmaarse profs wer den voor slechts 1500 toeschou wers domweg vernederd en lie ten zich kinderlijk eenvoudig in de hoek zetten door de semiprofs van Limerick, die driemaal per week trainen en voor deze ont moeting slechts twee vriend schappelijke duels in de benen hadden omdat de Ierse competi tie pas komende zaterdag begint. AZ's zwakke optreden was vooral een gevolg van de angst. De Alk maarse vrees voor de slecht be taalde spelers van Limerick werd het beste geillustreerd door Eijkenbroeks strategie waann niet het afdwingen van doelpun ten, maar het voorkomen ervan de hoogste prioriteit had gekre gen. Met Peter Arntz als ausput- zer voor de toch niet fitte Hugo Hovenkamp („ik voelde me geen honderd procent"). Henrik Ei- genbrod en Hans Reijnders als bewakers voor respectievelijk Gary Huimes en Mick Dennehy en het duo Richard van der Meer-Gijs Steinmann in een puur defensieve rol. moest de Alkmaarse formatie de Ierse ploeg elimineren. equipe niet de rust, de i centratie en agressiviteit kon op brengen om Limerick in de tang te houden. „Puur gebrek aan er varing", oordeelde Eijkenbroek later. Ontzag toonde Limerick, dat in de vijf voorgaande Europa-Cuptoer nooien nooit verder kwam dan de eerste ronde en in die reeks op eigen veld niet meer dan twee treffers produceerde, totaal niet. De „Shannonsiders" trokken het initiatief probleemloos naar zich toe en ontregelden met hun on gecompliceerde spel de Alk maarse afweer, die door gebrek aan organisatie van met name Peter Arntz geen greep kon krij gen op de twee in het centrum opererende spitsen. Henrik Eigenbrod vormde AZ's grootste hindernis. De Deense international ging in de eerste helft zo vaak in de fout dat Lime rick in die periode al ruim af stand had kunnen nemen. Dat gebeurde niet, maar ook opbou wend deugde er bij AZ helemaal niets van. Jos Jonker, die giste ren de pijn verbeet om tenminste het wegvallen van Hovenkamp te compenseren, was de enige die de Alkmaarse grauwsluier iets kon oplichten; zijn collega's onttrokken zich op het punt van agressiviteit onafgebroken aan hun verantwoordelijkheid. AZ had dan ook de hulp van scheids rechter Schoeters nodig om een doorbraak te forceren. De Belg bestrafte Limerick's sluitpost John Power toen hij meer dan vier passen nodig had om de bal terug in het spel te brengen. Jon ker liet die unieke mogelijkheid niet onbenut Die onverdiende voorsprong hield echter niet lang stand, want nau weüjks tic-n minuten later bracht Pat Nolan zijn team terug in de strijd door alert te reageren bij een misstap van Gijs Steinmann Ook na de hervatting trok AZ, dat zich met zijn zwakke spel voort durend belachelijk maakte, die lijn door, zodat Limerick moeite loos het duel kon blijven contro leren. John Walsh, de uitblinken de centrale middenvelder die zyn jeugdige tegenspeler Ype Anema met een bijrol opzadelde, had de beslissing al in een vroeg tijdig stadium kunnen forceren, maar tot tweemaal toe stuitte hij op Treytel Eenmaal was de doel- verdediger kansloos toen Finu cane eerst tegen de lat en de bal vervolgens in de rebound tegen het net drukte De treffer werd echter wegens buitenspel afge keurd maai? ce r J TBEGCMr j-s LIMERICK (ANP) - Het Ierse nationale voetbalelftal zal het vol gende week woensdag in de interlandwedstrijd tegen Neder land toch zonder de aanvallende middenvelder Ronnie Whelan hum ten itelli n Gisteren kreeg de Ierse bondscoach Hand de afgeschryving van de Liverpool-spclcr voor de EK-interland in Rotterdam binnen Bij Whelan wordt vandaag een vinger afgezet, die hij enkele weken geleden by het dichtgooien van een autodeur verbrijzel de Uitstel van amputatie is volgens de artsen niet verantwoord Coach Hand heeft voor Whelan 'tegen Frankrijk in oktober was hij myn beste man") de jeugdige Carry Waddock geselecteerd In de basiself zal Whelans plaats op het middenveld toevallen aan Gary Daly.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 13