Hoessein voor vredesplan contactlenzen, da's pas fijn Spantax in opspraak na vliegramp Rechter krijgt het moeilijk met Licio Gelli «êocenos WIEL Ongeregeldheden in Poolse steden -c Harde bewijzen ontbreken Felle protesten tegen bezoek Arafat aan paus Opnieuw ongeluk met helikopter WOENSDAG 15 SEPTEMBER 1982 Buitenland Gebrekkig onderhoud materieelte veel vlieguren MALAGA (GPD/DPA/UPI) - De vliegramp bij Malaga afgelopen maandag, toen een DC-10 van de chartermaatschappij Spantax met 393 mensen aan boord neer stortte tijdens het opstijgen, heeft tot nu toe aan 51 mensen het leven gekost. Zeventien men sen, onder wie 3 stewardessen, worden nog vermist. De vermisten zijn ongetwijfeld dood, maar hun stoffelijke over schotten liggen waarschijnlijk geheel verkoold in de volledig vernielde vliegtuigromp. In zie kenhuizen liggen 43 gewonden, van wie er 3 zo ernstig zijn ver brand dat zij in stervensgevaar verkeren. Twee patiënten overle den in de eerste uren na het on geluk en 49 stoffelijke overschot ten werden uit de resten van het toestel gehaald. Ook is de "zwar te doos" van de DC-10 gevonden, waaruit men wellicht meer te we ten zal komen over de oorzaak van de ramp. Kritiek De vliegramp bij Malaga heeft ge leid tot scherpe kritiek van het Madrileense'dagblad El Pais op de chartermaatschappij Span tax, eigenaresse van de veronge lukte DC-10. Het blad verwijt Spantax een onverantwoordelijk beleid om de verliezen van de maatschappij te drukken. Als voorbeeld noemt El Pais een aantal onregelmatigheden met dezelfde DC-10 die gisteren in Malaga verongelukt is. Deze zomer werd verlies van olie bij de betrokken DC-10 gecon stateerd, vlak voor het vertrek van Palma de Mallorca. Deson danks vertrok de piloot via Ma drid naar Malaga. Ook daar bleek het euvel niet te verhelpen, waar na het vliegtuig met volle bela ding naar Palma de Mallorca te rugkeerde. Een ander voorval deed zich recent voor met een DC-8 van Spantax. Nadat Zwiterse technici op de luchthaven van Zürich de be manning gewaarschuwd hadden voor de uitzonderlijk slechte staat waarin de remmen verkeer den, vertrok de DC-8 toch rich ting Palma de Mallorca. In strijd met alle voorschriften vulde de bemanning zelf het technische rapport in, zonder melding te maken van het mankement aan de remmen, waarna het vliegtuig nog twee chartervluchten uit voerde voordat de reparatie werd uitgevoerd. Vlieguren Een andere klacht van El Pais te gen Spantax betreft het aantal vlieguren van de piloten. Uit be zuinigingsoverwegingen zou Spantax zijn bemanningen aan zienlijk meer vlieguren laten ma ken dan bij andere maatschap pijen. In sommige gevallen zou zelfs de hand gelicht worden met het maximaal toelaatbare aantal vlieguren. Om herhaling van catastrofes met Spantax-vliegtuigen in de toe komst te voorkomen, eist El Pais een diepgaand onderzoek van de autoriteiten en de regering naar de onregelmatigheden en de fi nanciële situatie van de Spaanse chartermaatschappij Tweede ramp Begin deze week ontsnapte Spanje aan een tweede vliegramp. Een Boeing 747 van de Columbiaanse luchtvaartmaatschappij Avianca kon nog maar ter nauwernood tot stilstand worden gebracht, nadat de piloot mankementen had geconstateerd aan een van de motoren. Door het bruuske remmen klapten zeven banden, maar de piloot wist het hevig slingerende toestel nog net op de startbaan te houden. ADVERTENTIE i a de arrestatie in Zwitserland van Licio Gelli, „eerbied waardige meester" van de ge heime vrijmetselaarsloge P-2 (Propaganda-2), krijgt de Ita liaanse justitie het moeilijk. Tot nu toe, met Gelli op vrije voeten in verre landen, was het mogelijk alles wat er in Italië scheef ging, op hem af te schuiven: de fascistische bomaanslagen in Milaan (1968) en op de „Itaiicus"- trein (1974) en het station van Bologna (1980), de moord op de chantagejournalist Mino Pecorelli (1978), het schan daal rondom het oliecontract met Saoedi-Arabië en het faillissement van de Banco Ambrosiano (met de zelf moord, of moord, van de bankpresident Roberto Calvi in juni van dit jaar), overal dook de naam van Gelli bij op Nu zullen de Italiaanse rechters aan de Zwitserse justitie moeten bewijzen op welke gronden zij zgn arrestatie en uitwijzing naar Italië willen. Tegen Licio Gelli valt althans één concrete beschuldiging in te brengen: hij werd in Ge- nève gearresteerd op het ogenblik dat hij toegang eiste tot een genummerde reke ning. waarop Roberto Calvi voor zijn vlucht uit Italië 120 miljoen dollar had gestort Calvi had die achterover ge drukt uit de Zuidamerikaan- se dochterondernemingen van de Ambrosiano-bank. Voor de Zwitserse wet maak te Gelli zich hiermee schul- door Hein ten Kortenaar dig aan heling en dat is, afge zien van het Italiaanse arres tatiebevel, voldoende grond om hem vast te houden. "Propaganda" Door de Italiaanse justitie wordt hij gezocht wegens fraude, misdadige vereniging en samenzwering tegen de staat en spionage. Wat vast staat, is dat Gelh in 1974 een zogenaamde „bedekte" vrij metselaarsloge oprichtte on der de naam „Propaganda 2", waarin hij, behalve louche bankiers als Sindona en Cal vi, ook vooraanstaande politi ci, hoge officieren van de ge heime diensten, journalisten, rechters en hoge ambtenaren opnam. Bovendien legde hij onder andere een archief aan legde van dossiers over hon derden hooggeplaatste Italia nen, die hem in staat stelden op uitgebreide schaal chanta ge te plegen. De dossiers wa ren illegaal samengesteld door de geheime diensten en hadden op last van het parle ment vernietigd moeten wor den. In plaats daarvan kwa men zij in Gelli's archief te recht Het schandaal rond de P-2-loge brak uit in het voorjaar van 1981 en leidde tot het aftre den van de regering-Forlani. Bij een inval in Gelli's wo ning in Arezzo kwamen, be halve de dossiers en andere geheime documenten, lange lijsten van P-2-leden aan het licht. Het waren er ruim 900, onder wie vooraanstaande politici als Pietro Longo, lei der van de sociaal-democrati sche partij. Behalve twee van de geregistreerde leden, de socialistische partijfunctio naris r ianco Cicchitto en de populaire journalist Maurizio Stanzo (die prompt van hun post werden ontheven), ont kenden alle anderen hun lid maatschap. Ontslagen In de loop van de daarop vol gende maanden ontsloegen de politieke partijen, de mi nisteries en het leger alle op de lijsten voorkomende per sonen. Alleen tegen enkele rechters werden maatregelen genomen: zij werden na een onderzoek door het ministe rie overgeplaatst Zo te zien had Gelli's geheime loge nooit leden gehad. Forlani's opvolger, Giovanni Spadolini, beloofde bij zijn aantreden schoon schip te zullen maken. Er werd een parlementaire commissie van onderzoek ingesteld onder voorzitterschap van het christen-democratische ka merlid Tina Anselmi, en bij de talloze zittingen van deze commissie werd iedereen ge hoord die in verband met de P-2-affaire was genoemd. Hoewel alle getuigen elkaar tegenspraken, werd langza merhand duidelijk dat Gelli grootscheepse politieke plan nen had met Italië. Een plan voor een conservatieve om wenteling van het Italiaanse staatsbestel werd gevonden in de bagage van zijn dochter, die bij aankomst in Italië werd gearresteerd. Gelli zelf, op tijd gewaar schuwd voor de politieactie tegen zijn loge, was allang verdwenen naar Zuid-Ameri- ka, waar hij talrijke vrienden telt (in de Zwitserse bank waar hij werd gearresteerd, presenteerde hij zich met een Argentijns paspoort op valse naam). Maar ook vanuit het buitenland bleef hg zijn za ken behartigen. Hij was, zo bleek uit de commissieverho ren, nauw betrokken bij de overname van Italiè's voor naamste dagblad Corriere Delia Sera door Calvi's Am- brosiano-bank en hij moest op Calvi nog op vele andere manieren vat hebben, als de ze hem kort voor zijn dood nog even 120 miljoen dollar ter beschikking stelde. Bologna De laatste ontwikkeling is, dat Gelli's naam ook in verband wordt gebracht met de bom aanslag in Bologna. Volgens een getuige zou op een verga dering van een „vrijmetse laarscomité" in Monte Carlo in 1980 zijn besloten een de monstratieve actie in Italië te organiseren. Licio Gelli zou hiertoe contact hebben ge zocht met de neo-fascistische terrorist Stefano De lie Chiaie, door de Italiaanse jus titie gezocht voor de bomaan slagen van 1968 en tegen woordig woonachtig in Boli via. De 11e Chiaie zou de buitenlan ders Danet en Fiebelkorn hebben gerecruteerd, die er van worden verdacht de bom in het overvolle station van Bologna te hebben gedepo neerd. Tegen Delle Chiaie en zgn trawanten heeft de recht bank van Bologna een dezer dagen arrestatiebevelen uit gevaardigd, maar nog niet te gen de vermoedelijke op drachtgever Gelli. Nu hij zich in hechtenis be vindt, zou hierin verandering kunnen komen. De grote moeilijkheid blijft met de voor een uitlevering noodza kelijke harde bewgzen op ta fel te komen. Dat Licio Gelli in de afgelopen decennia een uiterst bedenkelgke rol in de Italiaanse samenleving heeft gespeeld, is onderhand meer dan duidelijk. Maar het blijft nog grotendeels een zaak van „horen zeggen", waarmee een rechtszaak maar met moeite overeind kan komen. En ten slotte heeft Gelli in Ita lië nog een aantal machtige beschermers: al degenen die nu zweren nooit iets met hem te maken te hebben gehad, zullen achter de schennen al les in het werk stellen om het niet tot een rechtszaak te la ten komen. Hg loopt met een aantal explosieve geheimen rond en niet ten onrechte hebben enkele parlementsle den de regering erop gewe zen dat haar eerste zorg dient te zijn het leven van Gelli te beschermen. ADVERTENTIE maar dan wel van een ANVC-contactlensspecialist van aer Nieuwe Rijn 62 Leiden 071 - 124108 KOPENHAGEN (UPI) - Een Amerikaanse helikop ter is gisteren in zee gestort tijdens NAVO-oefenin- gen bij Jutland. De vijf bemanningsleden kwamen allen om het leven. Eerder op de dag was een Britse helikopter met 6 in zittenden neergestort bij de Shetland-eilanden. Van de bemanning ontbreekt elk spoor. Bij de foto: In Mannheim werden gisteren de slachtof fers begraven van het helikopterongelük tijdens een luchtvaartshow afgelopen zaterdag. Een Ameri kaanse helikopter, merendeels met parachutisten, stortte neer op een autoweg. Bij het ongeluk kwa men 46 mensen om het leven. Paus dreigde Sowjet-Unie NEW YORK (Reuter/AP) - Paus Johannes Paulus II heeft de Russische president Brezjnjev in augustus 1980 per brief te verstaan gegeven dat hij het Pausschap zou op geven en zou terugkeren naar Polen, als de Sowjet-Unie dat land zou binnenvallen. Dat zegt de Amerikaanse om- roepmaatschappij NBC in een documentaire, die ko mende dinsdag wordt uitge zonden. De NBC, die Vati caanse kringen aanhaalt, zei dat de brief misschien een in vasie heeft voorkomen. In de film wordt verder geop perd dat de Russische veilig heidsdienst, de KGB, achter de aanslag zat die in mei 1981 op de paus werd gepleegd. De dader, Mehmet Ali Agca, werd geholpen door een Turkse organisatie die onder toezicht stond van de Bul gaarse geheime politie, die opdrachten van de KGB ge kregen zou hebben. Volgens NBC "moest de paus ster ven" wegens zijn banden met de Poolse onafhankelijke vakbeweging Solidariteit. MOSKOU/WARSCHAU (AFP/ DPA/Reuter) - In de steden Szczecin en Lodz hebben zich af gelopen maandag incidenten tussen ordetroepen en demon stranten voorgedaan, zo heeft de Poolse televisie gisteren bekend gemaakt. Het zou gaan om groe pen "opgeschoten jongeren", die militiepatrouilles aanvielen. Eerder op de dag meldde een rege ringswoordvoerder dat er maan dag ook ongeregeldheden waren in Nowa Huta en Krakow in het zuiden van het land. De politie verspreidde met behulp van traangas en waterkanonnen een betoging. Het persbureau PAP meldde voorts onlusten in Wro claw, waar een konvooi militie- voertuigen met stenen werd be kogeld nadat een betoging was uiteengejaagd. Bij de ongeregeldheden werden in totaal vier politiemannen ge wond en meer dan 70 arrestaties verricht. De Poolse minister van buiten landse zaken, Stefan Olszowski, heeft gisteren een bezoek van twee dagen aan de Sowjet-Unie beëindigd met het afwijzen van "inmenging" door de V.S. en de NAVO in de binnenlandse aan gelegenheden van Polen. In een lang, gezamenlijk communi qué, uitgegeven na zijn gesprek ken met zijn Sowjetrussische ambtgenoot Gromyko. staat dat Moskou heeft beloofd de econo mische behoeften van Polen te zullen lenigen "binnen het kader van zijn mogelijkheden". Een woordvoerder van de Poolse regering heeft gezegd dat er bg- na een akkoord is bereikt met Westerse banken over de terug betaling van 2,3 miljard dollar van de enorme buitenlandse schuldenlast van Polen. Het bedrag zal in acht jaar tgd wor den teruggebracht. De woord voerder zei verder dat sommige banken zich bereid hadden ge toond Polen nieuwe leningen te verstrekken om de betalingen te kunnen doen. BONN (GPD) - Het wordt steeds minder zeker dat de snelle- kweekreactor in het vlak bij de Nederlandse grens gelegen Kal kar ook inderdaad wordt vol tooid. Door de geweldige kosten- explosie bij de bouw van het pro totype voor de plutoniumtechno- door Hans Amesz logie is een financieel pokerspel tussen alle betrokkenen ontstaan over de vraag hoe de extra beno digde miljarden moeten worden verdeeld. Het gevaar dreigt dat Kalkar een gigantische indus triële rüne wordt voordat er ook maar één kilowatt stroom is ge produceerd. Eind vorige week lieten bondskan selier Helmut Schmidt en zijn minister van onderzoek en tech- Steeds meer problemen rond Kalkar nologie, Andreas von Bulow, we ten dat zg niet langer bereid zijn de stijgende kosten van de bouw van de snelle-kweekreactor te betalen. Bij de bouw van de snelle-kweek reactor in Kalkar is van alles mis gegaan. Toen in februari 1973 de eerste steen werd gelegd, werd ervan uitgegaan dat Kalkar in 1983 klaar zou zijn. Geraamde kosten: 1,7 miljard mark. Die kosten zouden voor twee derde door de bondsregering en voor één derde door Nederland, Bel gië en de elektriciteitsonderne mingen worden opgebracht. In de loop der jaren ontstonden zo wel financiële als technische moeilijkheden. Nederland en België waren niet meer bereid boven een plafond van 480 mil joen gulden elk uit te gaan. Ook de bondsregering maakte begin 1981 bekend er niets voor te voe len de meerkosten van Kalkar te dragen. Een extra complicatie bij Kalkar is dat de Bondsdag in feite toe stemming moet verlenen om de reactor in gebruik te nemen. Op basis van een rapport van een en quêtecommissie moet daarover eind oktober in het parlement worden gediscussieerd. Hoewel het Bondsdagdebat eigen lijk alleen maar over de veilig heid van Kalkar moet gaan, gelo ven steeds meer politici dat dit aspect niet meer geïsoleerd kan worden van het financierings probleem. Er heerst twijfel aan of de omstreden snelle-kweek reactor ooit rendabel kan werken. ROME/LONDEN/JERUZALEM/BEIROET (Reuter/UPI/ DPA/GPD) - Koning Hoessein van Jordanië heeft en thousiast gereageerd op het vredesplan van president Reagan voor Palestijnse zelfbeschikking in de door Is raël bezette Westelijke Jordaanoever en strook van Ga za. Hij deed dit in een Brits interview. Het is een zeer constructieve en positieve stap, zei de koning. Hoessein voorspelde brede Ara bische erkenning van Israël en opperde de mogelijkheid dat over de basisregeling voor een toekomstige federatie van Jorda nië en de Westelijke Jordaanoe ver een referendum wordt ge houden. vs De Verenigde Staten zetten deze week hun diplomatieke werk in het Midden-Oosten voort met als uiteindelijk doel de terugtrek king van alle buitenlandse troe pen uit Libanon. Met de eerste besprekingen is Morris Draper belast, die gisteren in Israël aan kwam. Een Amerikaanse woord voerder ontkende dat Drapers missie verband hield met de urenlange Israëlische luchtaan- Agenten gedood in Baskenland RENTERIA (AFP/DPA) - Giste-, ren zijn in Spaans Baskenland vier politiemannen van een pa trouille omgekomen bij een aan val van vermoedelijk leden van de afscheidsbeweging ETA. Op een afgelegen weg in Renteria bij San Sebastian werd de politie vanuit een hinderlaag onder vuur genomen. Twee agenten waren op slag dood, drie raakten gewond. Eén van hen overleed later. Een andere gewonde agent werd meegenomen door een pas serende auto, maar de daders wisten dit voertuig aan te hou den, de agent eruit te halen en alsnog te doden. vallen van maandag op Syrische en Palestijnse militaire stellin gen. PLO De conferentie van de Interparle mentaire Unie, die deze week in Rome is begonnen, staat in het teken van de omstreden deelna me van de Palestijnse bevrij dingsorganisatie PLO. Delega tieleider Yasser Arafat arriveer de gisteren in Rome en wordt vandaag door president Pertini en door paus Johannes Paulus II ontvangen. De Israëlische dele gatie tekende een fel protest aan tegen zijn aanwezigheid en die van de PLO-afvaardiging. Pertini's ontmoeting met Yasser Arafat draagt een privé-karakter, zo maakte het secretariaat van de president bekend. Hetzelfde geldt voor de audiëntie bij de paus. Gisteravond was het nog onduidelijk, of Arafat ook door de Italiaanse minister van bui tenlandse zaken, Emilio Colom bo, zou worden ontvangen. Uit de gehele wereld klinken protesten van de joodse gemeen schap tegen het bezoek, dat PLO-leider Arafat aan de paus zal brengen. Namens het Neder lands-Israëlitisch Kerkgenoot schap en het Liberaal-Jood se Kerkgenootschap hebben giste ren zes rabbijnen de secretaris van de pauselijk nuntius in Den Haag in kennis gesteld van de ontstemming bij de joodse ge meenschap in Nederland. Volgens het joodse wereldcongres te Genève, een koepelorganisatie van alle joodse gemeenten in de wereld, zal het bezoek zeker niet bijdragen aan een verbetering van de betrekkingen tussen het jodendom en de rooms-katholie- ke kerk. Leiden, Breestraat 142-144, tel. 133511 MINI JURK, flanel in de modekleuren o.a. bordeaux, mosterd, geel en zwart 39,- VOORRAADPOT met schuivc mond hoogte 12 cm aktieprijs 2,95

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 9