c CDA en WD eisen klaarheid Nog tientallen miljarden snoeien DDR laat Rijssenaar alsnog vrij f v {jjr& Actievoerders van Green Peace vrij Informateur onder druk Minister Van der Stee schetst toekomst in "testament": "Wat echt lekker is, dat laatje niet lopen." WOENSDAG 15 SEPTEMBER 1982 Binnenland PAGINA 7 Fietsreflector maakt veiliger LEIDSCHENDAM (ANP) - De rode reflectors achter op fietsen hebben een gunstige invloed op de verkeersveilig heid van de fietser. Dat zegt de SWOV (Stichting Weten schappelijk Onderzoek Ver keersveiligheid) op basis van een recent onderzoek. Volgens een voorlopige analyse is het aantal slachtoffers in 1980 onder fietsers, het jaar na de instelling van de reflec tormaatregel, met enige tien tallen verminderd. Onder slachtoffers wordt verstaan het aantal doden en gewon den die in een ziekenhuis zijn opgenomen. Volgens de SWOV gaat het om een aantal tussen de 30 en 95. Om hoeveel doden en gewon den het precies gaat kan de stichting nog niet zeggen. Over enige tijd zal de SWOV een nadere analyse uitvoeren waaruit definitieve gegevens moeten komen. WOLMIRSTEDT (GPD) - Ene Feenstra (21) uit Rijssen is na twee maanden hechtenis in de DDR weer thuis. Na een nauwge zet verlopen proces gisteren voor het Kreisgericht in Wolmirstedt viel om precies kwart over zes de verlossende uitspraak: de aan vankelijk opgelegde onvoor waardelijke vrijheidsstraf van een jaar en zes maanden werd veranderd in een voorwaardelij ke met twee jaar proeftijd. Eric Feenstra, die toch al de hele dag een gebroken indruk had ge maakt, liet huilend zijn voor hoofd op het verdachtenbankje zakken. Die totaal lijkende inzin king duurde maar even, doordat zijn vriendin Hettie van der Straat naar het verdachtenbank je snelde en hem snikkend als eerste omhelsde en feliciteerde. De gehele dag had zij met de ande re aanwezigen in het kleine ge rechtszaaltje van Wolmirstedt geleefd tussen hoop en vrees. Want terwijl Eric waarschijnlijk als enige van niets wist. werd m de loop van de dag steeds duide lijker dat dit drama nog dezelfde dag voor de Rijssense elektricien zou eindigen met een happy end en een vrije aftocht huiswaarts. De bemoeienissen van vooral het oud-CDA-Tweede-Kamerhd Jan Nico Scholten en van diens neef. de Rijssense begrafenisonderne mer Rein Langkamp, waren blijkbaar niet zonder resultaat gebleven. Bij aankomst gistermorgen in Wol mirstedt - even ten noorden van Maagdenburg - liet men van de zijde van de advocaten al wel doorschemeren dat er mogelijk een galante oplossing op til was. Maar daarover kon alleen maar in de wandelgangen worden ge fluisterd en gespeculeerd. Een ingewijde kon al gedurende de middagpauze, op het moment dat de rechters nog moesten be slissen over het vonnis, de afloop vertellen: Eric komt vrij - hij heeft vanmorgen in de gevange nis van Maagdenburg zijn spul letjes al moeten pakken. Maar voordat het zover was. werd er eerst nog een juridisch spelletje opgevoerd. Na een zeer nauwgezet doorge sproken, uren vergende behan deling van de zaak eiste de offi cier van justitie, Waldemar Gra- fe, wegens grove schuld aan het ongeval, waarbij zoals bekend zijn broer en diens Poolse vrouw om het leven kwamen, een jaar en zes maanden gevangenisstraf. De rechtbank trok zich daarop enkele uren voor beraad terug en sloot zich dan ook zowel wat be treft de motivering als de eis ge heel bij de officier aan. Voor Eric Feenstra, die op advies van zijn advocaat afzag van hoger beroep, leek het pleit op dat moment be slecht. Maar toen kwam de ontknoping de officier van justitie wenste wegens het gedisciplineerde ge drag van de verdachte alsmede diens loyale medewerking aan het onderzoek voor het proces, een nieuw voorstel te doen. na melijk van de zojuist opgelegde onvoorwaardelijke straf een ge heel voorwaardelijke te maken met een proeftijd van twee jaar. Want, zo zei de officier, „straf als een stuk heropvoeding is in het geval van Ene niet meer nodig". Opnieuw trokken rechter en bijzit ters zich terug. Nu voor een half uur, en opnieuw was de uit spraak conform. Een sprakeloze, beduusde Eric Feenstra was vrij. In de comfortabele auto van Jan Nico Scholten werd hij naar de gevangenis van Maagdenburg gereden om daar z'n bezittingen af te halen en nog wat formalitei ten te vervullen. Er was een in formele voorwaarde: er mocht van die rit geen triomftocht wor den gemaakt en de aanwezige Nederlandse journalisten werd daarom vriendelijk verzocht van het Kreisgericht Wolmirstedt di rect door te gaan naar huis. VLISSINGEN (GPD) - De dne le den van de milieuorganisatie Green Peace die vorige week hebben geprobeerd het storten van radio-actief afval van het dumpschip Rijn borg te voorko men en daarbij door de kapitein van het schip werden gearres teerd, zijn weer op vrije voeten. Omstreeks half vijf gistermiddag konden zij het Vlissingse politie bureau waarnaar zij in de nacht van maandag op dinsdag waren overgebracht, verlaten. De drie actievoerders, de Amen- kaan Russel Wray (27). de Duit ser Harald Zindler (38) en de Spaanse advocaat Modesto Sola Sanz (24) werden in de nacht van maandag op dinsdag op last van DEN HAAG (GPD) - CDA en WD willen snel duidelijkheid over de mogelijkheden van een kabinet met de PvdA. In gesprekken met informateur Van Kemenade hebben de onderhandelaars Lubbers (CDA) en Nijpels (WD) gisteren zodanige eisen gesteld dat Van Kemenade's informatie al direct in een kritieke fase is beland. De WD heeft zelfs laten weten weinig heil te zien in een nieuw gesprek met de formateur zolang deze zijn informatie richt op een kabinet met de PvdA erin. Voornaamste struikelblok lijkt de kwestie van de kernwapens te worden. De informateur heeft la ten weten volgende week maan dag of dinsdag oriënterende ge- sprekken hierover te willen ope- -N ljpels al eerder gevraagd om een „knel punten-onderzoek", alvorens tot echte onderhandelingen wordt overgegaan. In zijn eerste gesprek met de infor mateur zei CDA-onderhandelaar Lubbers dat het niet juist zou zijn, indien Van Kemenade zijn werkzaamheden alleen zou rich ten op de economische proble matiek. Lubbers vindt het wei nig zinvol om de kernwapenzaak voorlopig buiten de besprekin gen te houden. „Het heeft geen zin daarover een doek te hangen en dat maar even te laten rus ten", meent hij. Zoals bekend vormt de kernwa penkwestie vermoedelijk het grootste struikelblok voor een coalitie waaraan ook de PvdA deelneemt, zoals Van Kemenade wil onderzoeken. Het CDA had JOVD hoos op Nijpels DEN HAAG (GPD) - De JOVD, de jongerenorganisatie van de WD, is kwaad op fractie leider Ed Nijpels, omdat deze de deur naar een overleg met de PvdA over een eventuele samenwerking gesloten houdt. Hoewel de JOVD de program matische verschillen tussen beide partijen onderkent, ziet zij met name op het sociaal- economische vlak legio mo gelijkheden voor een onder handeling. Wil de WD in de nabije toekomst een midden positie tussen CDA en PvdA innemen, dan dient de WD een open dialoog met de PvdA zeker in een informa tieperiode niet bij voorbaat uit de weg te gaan, zo meent de jongerenorganisatie. Nijpels legde na afloop van zijn ge sprek met Van Kemenade uit dat hij diens poging weinig kans van slagen geeft. De WD-fractilei- der liet doorschemeren dat hij zijn fractie later deze week wil adviseren het gesprek met Van Kemenade niet voort te zetten. Volgens Nijpels heeft het streven naar een combinatie van PvdA en WD alleen zin, indien de PvdA een 'programmatische om mezwaai' zou maken. Het heeft volgens Nijpels voor de WD weinig zin om met Van Ke menade door te praten, zolang hij op zijn huidige weg doorgaat. De liberaal noemde zijn eerste gesprek met Van Kemenade, dat ongeveer anderhalf uur in beslag nam, een „uitgebreide spreek beurt". Daarin gaf hij een toe lichting op het verkiezingspro gramma van de WD en bena drukte hij ook dat zijn partij, op programmatische gronden, voor stander is van een coalitie met het CDA. "Jammer" Als laatste ontving de informateur gistermiddag D'66-fractieleider Brinkhorst. In een reactie op de opmerkingen van Nijpels, liet deze na afloop van het gesprek weten het jammer te vinden in dien de WD een coalitie met de PvdA onmogelijk zou maken. Een kabinet van socialisten en li beralen zou een doorbraak bete kenen, en de mogelijkheid daar toe moet serieus worden beke ken, meent Brinkhorst. Over de positie van D'66 zei Brink horst dat bij een besluit deel te nemen aan een coalitie voorop zou staan de mogelijkheden van D'66 om zichzelf daarin te her kennen. Hij is het eens met de eis van Lubbers dat op korte termijn ook de kernwapens in de infor matie aan de orde moeten ko- Brinkhorst gelooft dat een com promis over deze kwestie tussen de verschillende partijen moge lijk is. Daartoe verwees hij naar de opvattingen van minister Van Mierlo (defensie) dat een besluit tot voorbereiding van de plaat sing niet vooruit hoeft te lopen op een besluit tot (feitelijke) plaatsing. Een dergelijk voorbe- reidingsbesluit kan namelijk te ruggedraaid worden. D'66-fractieleider Brinkhorst voorziet informateur Van Kemenade rechts) t kingen te beginnen. i vuurtje alvorens de bespre- EINDHOVEN (ANP) - Het aan het instituut voor perceptieon- derzoek IPO in Eindhoven ont wikkelde "praatboek" blijkt bij het leren van een vreemde taal betere studieresultaten op te le veren dan het talenpracticum. Een onderzoek met het geheel nieuwe systeem toont aan dat leerlingen in korte tijd een betere luistervaardigheid ontwikkelen dan mensen die de uitspraak van een taal leren door middel van een grammofoonplaat of geluids band. Het "praatboek" kan volgens de projektleider dr. D. Bouwhuis het klassieke onderwijs goed aanvullen en de taak van de leer kracht verlichten. Het "praatboek" is voorzien van een chip waarin de gesproken tekst is opgeslagen. Met een spe ciale pen kan de leerling elk wil lekeurig woord van de op papier gedrukte tekst aanwijzen. Vanaf dat punt wordt de tekst in de be trokken taal direkt opgelezen "Praatboek" blijkt beter dan talen practicum totdat de leerling dat wenst te stoppen. Er is ook een mogelijk heid een bepaald woord aan te wijzen en dat, los uitgesproken, te beluisteren zo vaak men wil Het grote voordeel van net "praat boek" is volgens dr. Bouwhuis dat de gebruiker elke gewenste passage of woord onmiddellijk te horen krijgt en net zo lang kan herhalen totdat hü de uitspraak goed in zich heeft opgenomen. De combinatie van het gedrukte en het gesproken woord biedt de mens naar zijn mening een nieu we communicatiemogelijkheid. Het "praatboek" zal de komende tijd door onderzoek en praktijk proeven verder worden ontwik keld. Hierbij wordt samenge werkt met onderwijspsycholo gen aan de Katholieke Hoge school in Tilburg. Tijdens een bijeenkomst ter gele genheid van het 25-jarig bestaan van het instituut, waar het "praatboek" één van de demon- stratieprojekten vormde, deelde directeur H. Bouma gisteren mee dat binnen afzienbare tijd zelfs apparaten zullen worden ontwik keld met kunstmatige en toch goed verstaanbare spraak. Er wordt nu gewerkt aan de ont wikkeling van apparatuur, die vanuit aanslagen op een toetsen bord spraak kunnen maken Daarmee komt de mogelijkheid binnen bereik, dat sprekende ap paraten niet alleen ingeblikte spraak weer hoorbaar maken, maar zelfs willekeurige spraak- boodschappen samenstellen. WEERRAPPORTEN Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Zd. Limburg Aberdeen Barcelona Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg mist 22 9 DEN HAAG (GPD) - Het kabinet zal in de komende jaren voor tientallen miljarden gul dens moeten bezuinigen om het financieringstekort (verschil tus sen inkomsten en uitgaven van de staat) terug te dringen tot 4 procent in 1986. Dat laatste zou dat kabinet zich ten doel moeten stellen. Deze ombuigingen zul len zware koopkrachtoffers ver gen en direct werkgelegenheid kosten. Dat schrijft minister Van der Stee (financiën) in zijn 'politieke tes tament' voor de kabinetsinfor mateur. Volgens de minister moet het merendeel van de om buigingen worden opgebracht door de sectoren volksgezond heid en sociale zekerheid en door bijstandstrekkers en ambtena ren. i4 o Opmerkelijk onbew. onbew. onbew. onbew. De ministers stellen voor e nets (ïn)iormateur altijd een poli tiek testament op, met daarin aanbevelingen voor de kabinets formatie en het daarna te voeren beleid. Voor het eerst werden die adviezen gisteren gepubliceerd. Opmerkelijk daarbij is dat diverse ministers daarbij nu al medede lingen doen over wat zij in de volgende week dinsdag te pre senteren Rijksbegroting voor 1983 zullen laten opnemen. Daar mee lopen zij ook vooruit op het voorlezen van de troonrede door de koningin. Zo verklaart minister van buiten landse zaken (en premier) Van Agt nu al dat te lang uitstel van de beslissing rond de kruisraket ten „de geloofwaardigheid van het Nederlandse buitenlandse beleid en van Nederland als be trouwbaar bondgenoot ernstig ondermijnt". Voortgezette onze kerheid over ons standpunt zal de onderhandelingen in Genève alleen maar schaden, aldus Van Agt. Minister Gardeniers-Berendsen (volksgezondheid) laat nu al we ten dat zij in haar pas volgende week te publiceren begroting op nieuw voorstellen zal doen voor invoering van (meer) eigen bij dragen in de volksgezondheid in 1983. Het gaat om betaling voor geneesmiddelen en om betaling aan verpleegkosten voor langdu rig verpleegden. Ook wil de mi nister invoering (op langere ter mijn) van een volksverzekering tegen ziektekosten, met eigen bijdragen of eigen risico's. Hoofdpunten Verder hoofdpunten uit de testa menten zijn: minister De Graaf (sociale zaken) zegt alle sociale uitkeringen om laag moeten nu de wijziging het sociale zekerheidsstelsel niet meer voor 1984 gerealiseerd kan worden. Korting op de uitkerin gen van 1 procent levert al 450 d 500 miljoen op. Bekorting van de duur van de wao-uitkering kan 2 3 miljard besparen. minister Zeevalking (verkeer) schrijft dat de tarieven in het openbaar vervoer jaarlijks met 10 procent zullen moeten stijgen, omdat anders in 1983 en 1984 een gat van 100 miljoen gulden ont staat. minister Deetman (onderwijs) onthult nu al dat op het onder wijs in 1983 130 miljoen gulden, en in 1984, 1985 en 1986 respec tievelijk 442, 770 en 1100 miljoen gulden bezuinigd zal moeten worden. staatssecretaris Lambers-Hac- quebard (milieuhygiëne) wil dat bij de kabinetsformatie afspra- AD VERTENTIE Mallorca Malta München Oslo Stockholm Casa Blanca Istanbul Las Palm as Tunis onbew. onbew. onbew. onbew. licht bew. onbew. geheel bew. onbew. onbew. licht bew. onbew. onbew. half bew. licht bew. Lekker eten, dat komt een mens toe. Echte Boter is meer dan lekker. Is ook nog lichter verteerbaar. En er zitten natuurlijke vitaminen in. Belangrijk om te weten voor iedereen die zuinig is op zichzelf. L j Niet te versmaden. ken worden gemaakt kosten van de bodemsanenng, waarvoor in 1983 en 1984 300 mil joen gulden nodig is en in 1985 400 miljoen. Daarnaast is voor een minimaal verantwoord mi lieubeleid in 1983 474 miljoen gulden nodig, in 1984 549 gulden en in 1985 638 mijjoen gulden. Dat is nog 200 miljoen gulden per jaar te weinig om het aange kondigde milieubeleid uit te voe- minister De Ruiter (justitie) wil dat er 420 mensen extra worden aangetrokken om het personeel- itekOft bij dt rechterlijke macht in te lopen. Dat kost 31,7 miljoen gulden per jaar meer. Minister Rood (binnenlandse zaken) vindt dat niet tot uitbreiding van poli tie moet worden besloten voor dat vaststaat hoe de hervorming van het politieapparaat er uit zal gaan zien officier van justitie mr. A N. A. M Josepha Jitta uit Alkmaar die belast is met zaken die het Noordzee gebied betreffen, door de rijkspolitie te water in Vlissin gen van boord gehaald en inge sloten in het bureau van de ge meentepolitie. Of de drie zullen worden vervolgd voor hun actie aan boord van de Rijnborg waarbij zij zich byna dertig uur vastketenden aan de laadkranen van het schip, hangt volgens de advocaat van Green Peace, mr K. Langeraar uit Am sterdam. af van het openbaar mi nisterie. Nadat de drie aan boord van het schip waren gearresteerd en de dumping was beëindigd zette de Rijnborg koers naar Vlissingen waar het schip maan dagavond rond half tien aan kwam en op de rede ter anker ging Nog dezelfde nacht haalde de groep Vlissingen van de rijkspo litie te water de drie mannen van boord en bracht hen over naar het bureau van de Vlissingse ge meentepolitie. De actievoerders die zeiden aan boord van de Rijn borg „goed" en door de politie „vriendelijk" te zyn behandeld, waren niet in het bezit van iden titeitspapieren of geld. Daarom werd ook de vreemdelingenpoli tie bij de zaak betrokken. Volgens de wet zouden de actie voerders onmiddellijk na hun vrijlating moeten worden uitge wezen. De milieuorganisatie Green Peace stelde zich echter garant voor de dne waarna hun een voorlopig paspoort voor vier dagen werd verstrekt Zodra zij de beschikking hebben over hun eigen paspoorten die zich aan boord van de actieschepen be vinden, kunnen zij het land ver laten. Na hun vrijlating vertrok ken de actievoerders naar Am sterdam. Vermoedelijk zullen zij vandaar naar Spanje vertrekken Waarom geen arrestaties na voetbalrel? DEN HAAG (ANP) - De PvdA-ka- merleden Stoffelen, Roethof en Worrell willen van de ministers van binnenlandse zaken, van jus titie en van CRM weten waarom er geen arrestaties zijn verricht na de ongeregeldheden bij de voetbalwedstrijd Cambuur-Den Haag zaterdag in Leeuwarden. Hierby werden 15 burgers en 8 po litie agenten licht gewond en raakten drie politiemensen ern stig gewond, terwijl de materiele schade zeker 100.000 gulden be loopt. De kamerleden willen ook weten wanneer de regering haar stand punt bekend maakt over het vo rig jaar verschenen rapport vei ligheid voet bal bezoek, waarin onder meer gepleit werd voor de oprichting van een bureau veilig heid, een alcoholverbod tijdens de wedstrijden, een vroegtijdig overleg tussen de betrokken clubs, de spoorwegen en de poli tie en een stringenter aanhou- dingsbeleid Van Agt: voor EG geen rol in M-Oosten DEN HAAG (GPD) De EG zou er niet verstandig aan doen op dit moment met nieuwe initiatieven te komen voor een vredesrege ling in het Midden Oovt. ii I >..t zei minister Van Agt van buiten landse zaken gistermiddag tij dens een mondeling overleg met de vaste kamercommissie voor buitenlandse zaken Europa moet behoedzaam en tactvol te werk gaan om te voorkomen dat de toenadering tussen de Ameri kaanse regering en de Arabische wereld wordt doorkruist Vol gende week heeft in Brussel overleg plaats van de EG minis ters van buitenlandse zaken. Minister Van Agt wisselde met de kamercommissie van gedachten over de verschillende vredes plannen voor het Midden Oos ten, die nu de ronde doen Essen tieel noemde de bewindsman het feit dat de Arabische topconfe rentie in Fez vonge week niet af wijzend. en „dus by implicatie nogal positief, heeft gereageerd op de jongste voorstellen van de Amerikaanse president De Ne derlandse regering had zich, by monde van de woordvoerder van de minister van buitenlandse za ken, al eerder betrekkelyk posi tief uitgelaten over het vredes plan van de Arabische top. AMSTERDAM (ANP) - De 21- Jarige Leid se studente Margreet Rirmersma is gisteren de vier- miljoenste bezoeker geworden .ui d« I l<>r i .ut. .nu (1. r.nul .in \mst. rdarn 1j ontving uit handen van vice-voorzitter G. J. van der Heide van de Floriade een groot aantal geschenken, waaronder een gouden speld met briljant in de vorm van het Florlade-vignet.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 7