Aantrekken kantoren verloopt succesvol LEZERS SCHRIJVEN 'Hoeksteen van economisch beleid" AGINA 4 ST f 1 Leiden J WOENSDAG 15 SEPTEMBER 1982 Aan de Plesmanlaan is de kantorenbouw in volle gang. Links op de foto de nieuwbouw voor het luchtvaartbe drijf Schreiner. In het gebouw rechts komen IBB-Kondor en Olivetti. Achter het gebouw van Schreiner, op de foto links achter, wordt de nieuwbouw neergezet voor Aramco Overseas Company. Op de voorgrond is nog ruimte voor een nieuw gebouw voor het GAK. (Foto Holvast) moedelyk zal een kleine 150 ar beidsplaatsen, vooral part-time en lagere functies, voor de Leid- se arbeidsmarkt beschikbaar ko- "Het verloop bij het bedrijf zal jaar lijks zeker enkele tientallen ar beidsplaatsen opleveren. De komst van Aramco naar Leiden gaat bovendien gepaard gaan met een uitbreiding van de werk gelegenheid bij het bedrijf. Ver wacht wordt dat er tussen de vijf tig en honderd nieuwe arbeids plaatsen bijkomen. Ook de groeiende werkgelegenheid zal in de komende jaren voorname lijk ten goede komen aan Lei den", aldus Keyser. Het is niet voor niets dat wethou der Fase (economische aangele genheden) de komst van Aramco naar Leiden, enkele maanden ge leden, met de nodige trots aan kondigde. Niet alleen om de gun stige werkgelegenheidsaspecten. Verwacht wordt ook dat de komst van dit bedrijf een gunsti ge uitwerking zal hebben op de werving van andere (kantoor)be- drijven, met name voor het Schuttersveld. Schuttersveld De plannen voor het Schuttersveld omvatten in totaal ongeveer 70.000 vierkante meter vloerop pervlakte voor kantoren. Een aantal gegadigden staat al bij de gemeente op de stoep. Keyser verwacht dat de eerste paal voor de kantorenbouw op het Schut tersveld volgend jaar de grond in gaat. Hoe komt het dat Leiden ineens zo in trek is als vestigingsplaats? "We hebben een duidelijk aanpak", zegt Ewald Keyser. "Bedrijven die zich in Leiden willen vestigen kunnen snel en goed geholpen worden. Lokaties voor bedrijfsvestigingen zijn ruimschoots aanwezig en wor den ontwikkeld. Bij de afdeling economische zaken is een cen traal contactpunt ingesteld en houdt men zich bezig met voor lichting, het geven van adviezen over vestiging, verplaatsing, sub sidies en bemiddeling wanneer zich problemen voordoen. De in 1981 geopende Schiphollijn heeft de afstand tot de luchtha ven verkleind en Leiden als ves tigingsplaats aantrekkelijker ge maakt. Zowel per trein als per auto zijn er uitstekende verbin dingen met de gehele randstad". Het belëid van de gemeente is sterk gericht op het aantrekken van kantoren. "Dat is bittere noodzaak", meent Ewald Key ser. "De werkgelegenheid in Lei den is nu en in het verleden veel te eenzijdig van opbouw ge weest. De eenzijdig gegroeide structuur in de textiel- en me taalsector heeft er toe geleid dat Leiden de grootste klappen kreeg toen het in die sectoren slecht ging. Die eenzijdige op bouw moet daarom doorbroken worden. Dat maakt Leiden min der kwetsbaar". Pendel Richt het beleid zich ook op het aantrekken van industrieële ves tigingen? Keyser: "Het econo misch beleid van de gemeente is er primair op gericht de Leidse werklozen en de groeiende be roepsbevolking aan een baan te helpen. Om alle schoolverlaters die van een MAVO of MEAO ko men, werk te kunnen bieden is vooral behoefte aan een uitbrei ding van de dienstensector. Het aanbod van kantoren is in Lei den, als je de Rijksuniversiteit en het Academisch Ziekenhuis bui ten beschouwing laat, uitzonder lijk laag. Een uitbreiding van die sector zal ook de pendel tussen Leiden en Den Haag tot aan vaardbare proporties kunnen te rugbrengen". "De gemeente blijft daarnaast aan sturen op het bevorderen van het bestaande bedrijfsleven en het aantrekken van nieuwe indus triële vestigingen. We zijn op het moment met twee serieuze gega digden in onderhandeling voor verschillende industrielocaties in Leiden. Maar het aantrekken van kantoren is de hoeksteen ge worden van het Leidse econo misch beleid voor de komende jaren". J. RIJSDAM nieuwe gebouw vestigen blijft er nog 2000 vierkante meter kan toorruimte over. De gemeente verwacht dat de ruimte spoedig verhuurd zal zijn gezien het feit dat er op dit moment verscheide ne belangstellenden zijn. Het Gemeenschappelijk Admini stratiekantoor (GAK) begint voor het eind van dit jaar met de bouw van een nieuw kantoor aan de Plesmanlaan. In dit complex worden de verspreid liggende kantoren van het GAK, in Lei den en omgeving, onderge bracht. Het kantoor zal een vloer oppervlak van 6000 vierkante meter krijgen. Aramco De 'grootste vis' die Leiden tot dusver heeft weten binnen te ha len is ongetwijfeld Aramco Over seas Company (AOC), een servi cebedrijf voor de Arabische olie- onderneming Aramco. Het kan toorgebouw komt te staan op de hoek van de Plesmanlaan en de Haagsche Schouwweg en krijgt de naam Leidsche Schouw. Het wordt op de hoek vijf verdiepin gen hoog en aan de kant van de woonwijk Boekhorst telt het kantorencomplex drie verdie pingen. Het gebouw krijgt een vloeroppervlak van maar liefst 17.500 vierkante meter. Onder het bouwwerk komt parkeer ruimte voor 220 auto's. Op de binnenplaats kunnen nog eens veertig auto's worden neergezet. Campus NV, een dochteronderne ming van AMEV-verzekeringen is na de bouwvakvakantie met de nieuwbouw begonnen. Naar verwachting zal de bouw 22 maanden in beslag nemen. Hal verwege 1984 begint Aramco met de verhuizing uit diverse Haagse vestigingen naar Leiden. Aan het eind van dat jaar zal die verhui zing zijn voltooid. Volgens Ewald Keyser, hoofd van de afdeling economische aange legenheden van de gemeente, zal Aramco werkgelegenheid met zich meebrengen voor enkele honderden Leidenaren. "Bij het bedrijf werken momenteel zo'n 650 mensen maar niet iedereen zal in Leiden willen werken. Ver- LEIDEN - De gemeente Leiden is zeer succesvol in het aantrekken van kantoren. In korte tijd werd een drietal bedrijven binnengehaald die hun hoofdkantoor in Leiden zullen vestigen. Dit bete kent een uitbreiding van de kantoorruimte binnen de Leidse gemeentegren zen met zo'n 35.000 vier kante meter en op korte termijn werkgelegenheid voor enkele honderden mensen. door Jan Rijsdam Het hoofdkantoor van het lucht vaartbedrijf Schreiner verhuist, eind dit jaar al, van Den Haag naar Leiden. Schreiner vliegt he licopters en kleine vliegtuigen vooral voor olieplatforms op zee. Bij het bedrijf werken zo'n tach tig mensen. Eurocommerce bouwt voor Schreiner een nieuw kantoor aan de Plesmanlaan met een vloeroppervlak van 2500 vierkante meter. In het gebouw blijft nog 1800 vierkante meter over vopr een ander bedri f. Ge praat wordt op dit moment met een aan Schreiner gelieerde on derneming. Projectontwikkelaar Ormeco heeft een plan gemaakt voor een kan toorgebouw dat op dit moment door het Leidse bouwbedrijf IBB-Kondor wordt neergezet aan de Plesmanlaan. Het kanto rencomplex krijgt de naam Haagse Poort en omvat 6000 vier kante meter vloeroppervlak. IBB-Kondor zal er zelf zijn hoofdkantoor vestigen. Daar naast zal Olivetti Nederland, een bedrijf in kantoormachines, er zijn intrek nemen. Als beide be drijven hun hoofdkantoor in het Zo gaat de nieuwbouw voor Aramco Overseas Company er uit zien. Het plaatsen van brieven van lezers betekent niet dat de redactie de daarin weergegeven mening onderschrijft. Brieven kunnen van redactiewege worden ingekort. Sleuteldorp Naar aanleiding van een artikel in de rubriek Steeds van 2 septem ber over onze problemen met de gemeente Leiden over sluitings tijden voor Odessa het volgende. Door Jaap Visser is de indruk ge wekt als zou ondergetekende zijn collega's van de Koets-o- theek en de Branderij als moge lijke verlinkers genoemd heb ben. Hier stel ik dat J.V. zijn per soonlijke indruk van de beklan- ting van de betreffende horeca bedrijven, op een ongelukkig ge kozen plaats in een artikel over Odessa heeft gezet. Geen enkel bedrijf is door mij ooit genoemd en op suggesties van wie dan ook gaan wy nooit in. Bert Jansen Hogewoerd 18 2311 HN Leiden Centrumpartij (1) Centrumpartij heeft het voor el kaar gekregen één zetel in de wacht te slepen. Een zwarte dag in onze democratie. Binnen een democratie behoort iedereen zijn mening uit te kunnen dragen, zullen tegenstanders van de Cen trumpartij zeggen. Maar er zijn grenzen en die worden door de Centrumpartij duidelyk over schreden. Een ieder die enigszins verstand heeft van diplomatie en politiek zal het program van de Centrum partij kunnen vertalen om er achter te komen dat het fascisme en racisme er vanaf druipt. Een ieder weldenkend mens zal zich keihard tegen dit soort uitwas sen van onze democratie verzet ten of hij nu bij de WD of de CPN zit. Dit bleek ook tijdens de verkiezingsavond op tv, waar al le partijen het betreurden dat de Centrumpartij een zetel hadden gekregen. Wat mij dan ook erg geschokt heeft, is de onzorgvuldige be richtgeving over de demonstra tie tegen de door de Centrumpar tij belegde vergadering in Lei den. Het komt bij mij over (en ze ker niet alleen bij mij) alsof het tuig buiten stond en de rechtge aarde, nietige, goedwillende Centrumpartij binnen. Door dit soort valse voorlichting zyn fas cistische groeperingen in de ja ren dertig groot geworden met alle bekende gevolgen van dien. Wat zat e dan wel fout aan de ver slaggeving? Allereerst: uw ver- Slaggever constateerde dat er bij het Antonius Clubhs een dikke vijftig demonstrantem stonden. Een andere Leidse krant houdt het p ruim honderd vijftig, een getal waar ik het wel mee eens ben. Een verschil van slechts ruim honderd mensen. Ach ja, de één kan beter schatten dan de ander. Verder is de hele verslaggeving puur gericht op de sensatie van de schermutselingen bij Wiener- wald. Die zijn geweest, dat valt niet te ontkennen. En hoewel ik er persoonlijk op tegen ben, kan ik me wel indenken dat mensen uit emotie zo reageren. Ze lieten daarentegen wel de leden of sympathisanten zonder ze een haarbreed in de weg te leggen, vertrekken. Uw verslaggever schijnt ook totaal meningloos uitspraken letterlijk over te nemen, zonder ze eerst na te gaan. Het was zaterdag al (in de krant) bekn dat de Centrum partij niet toegelaten zou worden in het Antonius Clubhuis, ook was bekend dat de CP dreigde met een rechtszaak en verhaling van de advertentiekosten. Toch schrijft uw verslaggever dood leuk dat de heer Giesen het ver standiger vond om de vergade ring te verplaatsen om moeilijk heden te voorkomen, zonder dat hij daar even bij meldt dat dit waarschijnlijk niet klopt. Bij één van de foto's waarop staat 'Homofielenhaters flikker op' staat bijgeschreven dat dit soort teksten bij het Antonius Club huis waren te lezen. Dit is de sug gestie wekken dat er alleen ho mofiele mensen stonden (overi gens heel terecht dat ze breed vertegenwoordigd waren). Er blijkt niet uit dat er een veel bre dere laag van de bevolking stond. Ook werd er totaal niet ge sproken over het rustige en ge disciplineerde karakter van de actie bij het Antonius Clubhuis, maar alleen maar de sensatie bij Wienerwald. Al met al een erg onzorgvuldige en bedenkelijke verslaggeving Ik hoop dat uw verslaggever een volgende keer tracht een beter verslag te maken of dat u een wat reëler verslagge ver stuurt. Emile van Aelst Fr. van Mierissstraat 37a Leiden Centrumpartij (2) Voor fascisten is geen plaats in een democratie. Daar ging het om bij het tumult rond de bijeenkomst van de Centrumpartij Uw verslaggever doet alsof er spra ke was van een ordinaire vecht partij. Bijna spijtig stelt hij vast dat er geen gewonden zijn geval len. Een kapotte bril is zijn be langrijkste bewijs van het hand gemeen. Ik heb bij het gebeuren in het Wie nerwald steeds vooraan gestaan. Eén ding is zeker: gevochten is er niet. De aanhangers van de Centrumpartij hielden ons tegen bij de deur van de vergaderzaal. In het geduw tegen de deur sneu velde een ruit. Niets meer en niets minder. Het lijkt er op dat de bril van de verslaggever kapot was. Of werd zijn mistige blik veroorzaakt door afwezigheid van een bril op zijn neus. (Na af loop van het hele gedoe, is er trouwens een bril gevonden). Maar daar gaat het niet om. Vastgesteld moet worden, dat de vergadering van de Centrumpar tij niet op een normale manier is beëindigd. Uw krant maakt daar geen melding van. Vanwege het tumult besloot het personeel van Wienerwald (de eigenaar was met vakantie) de zaak te sluiten. Aan de demonstranten werd ver zocht om het café te verlaten. Dat hebben we gedaan, nadat we de verzekering hadden gekregen dat ook de Centrumpartij er uit gestuurd zou worden. De aan hangers van de Centrumpartij dropen af. Dat was nu precies de bedoeling van de demonstranten. Want in Leiden is geen plaats voor fascis ten. De Centrumpartij is niet zo maar één van de vele partijen waarmee je het niet eens bent. De Centrumpartij is een fascisti sche partij. Dat deze partij zich niet beroept op Hitler of niet openlijk verklaart nationaal-so- cialistisch te zijn, doet daar niets aan af. Via geraffineerde propa ganda verbergt en verhult deze partij zijn werkelijk doelstellin gen. De aanwezigheid van oud-NSB- ers, die herkend werden door een mede-demonstrant die de oorlog heeft meegemaakt, is wel- iwaar geen bewijs, maar wel een teken aan de wand. Wij mogen niet blind zijn voor het vervangen van joden door bui tenlanders in de fascistische pro paganda van de Centrumpartij. Deze truc is toch te simpel om niet doorzien te worden. Het kie zen van één bevolkingsgroep als zondebok voor alle problemen is een kenmerk van fascistische propaganda. De centrumpartij doet niet anders. Alle propaganda die de Centrum partij verspreidt, de redevoerin gen op de tv en radio. ja. alles wat ze naar buiten brengt wordt voorgelegd aan Mr. Van Heinin gen (de verdediger van oorlogs misdadiger Menten), om na te gaan of ze niet voor het gerecht gesleept kunnen worden vanwe ge racisme, discriminatie of an dere overtredingen van de Ne derlandse wetgeving. Heel be wust probeert men een legaal ge zicht te houden. Dat moet door zien worden. Hitler en Mussolini zijn ook klein begonnen. On kruid kun je wieden. Wij hebben de plicht om ons tuintje bij te houden, zodat we straks net in het onkruid verstrikt raken en er geen raad mee weten. Uw verslaggever heeft misschien niet de twee Duitse toeristen op gemerkt, die nietsvermoedend in het Wienerwald koffie wilden drinken, 's Middags waren zij in Amsterdam naar de tentoonstel ling in het huis van Anne Frank geweest, 's Avonds maakten zij kennis met het Nederlandse anti fascisme. Het was, zoals zij zei den, uit hun hart gegrepen. Ook een krant moet partij kiezen als het gaat om facisme en men senhaat. Waar staat het Leidsch Dagblad? Paul Ulenbelt Marislaan 41 Leiden Centrumpartij (3) De berichtgeving met betrekking tot de racistische groepering Centrumpartij is bij mij in het verkeerde keelgat geschoten. Za terdag 4 september presteerde de redactie het om enige journa listieke regels aan de kant te schuiven ten gunste van de Cen trumpartij. Uitspraken van deze groepering worden zonder aan halingstekens op de voorpagina weergegeven. Klakkeloos over nemen en sensatie scheppen is blijkbaar belangrijker dan zorg vuldige berichtgeving. De gevolgen van dit soort berich ten laten zich raden: een 'gratis advertentie' op de voorpagina ter waarde van minimaal f500, Misschien dacht u op deze wijze meer lezers te trekken. Ik kan u verzekeren dat heel wat mensen hiervan gewalgd hebben. Misschien heeft u geld van de Cen trumpartij ontvangen, dan is het gebruik om er "advertentie" bo ven te zetten en niet "van een on zer verslaggevers". Ik vermoed echter dat er meer meespeelt namelijk het idee van de redactie dat het "nieuws" is. Maar wat is nieuws? Klakkeloos weergeven van racistische true's (telefonische bedreigingen ver oorzaken een annulering) is ruimte geven aan hun propagan da. Het kritiekloos weergeven van hun mening is onjuist en heeft tot gevolg dat twijfelaars in de val van de Centrumpartij trap pen. Racisme is echter geen oplossing voor de problemen in onze buur ten. Een partij als de NSB, die ook racistisch was, is kort na de oorlog verboden. Toen waren het de joden, nu de buitenlanders. De Centrumpartij zal ook verbo den moeten worden. Was het niet zo dat een commenta tor in het L.D. schreef dat derge lijke groeperingen niet verboden moesten worden om hen dan 'bo vengronds' te bestrijden? Nu ligt er een kans, hij wordt echter niet gegrepen! Mijn woede wordt echter nog groter als ik het ver slag lees van de demonstratieve bijeenkomst tegen de Centrum partij in de krant van 7 septem ber j.l., aan de vooravond van de verkiezingen. De tendens van het artikel was zeer sensationeel en niet gebaseerd op de dingen die plaats vonden. Bij het Antonius Clubhuis waren 150 mensen en geen 50 (uw ver slaggever was misschien te vroeg weg?). Leiden was inderdaad waakzaam, maar hoe zat het met uw verslaggever? Deze demonstratie was een hoog tepunt, het is gelukt om een ver gadering niet te laten doorgaan. Ook in Wienerwald bleek het niet mogelijk om lang te verga deren. De organisatoren hadden gelijk toen gezegd werd "de slag is gewonnen". In het L.D. is de teneur anders. Sensatie staat voorop, sensatie is tot nieuws verheven. En deze twee voorbeelden zijn nog niet alles. Op pagina 4 van dezelf de krant worden twee open brie ven met spoed geplaatst, de ver kiezingen naderen en alles over de Centrumpartij is nieuws. Nog nooit is bij mijn weten een open brief zo snel geplaatst. Al deze zaken geven een bepaalde tendens aan, nl. geef de Cen trumpartij vrij baan. Daarachter denkt de redactie dat de mensen inzien dat het verkeerd is wat de Centrumpartij zegt. Maar zo werkt het niet. Er zijn altijd men sen die denken dat de Centrum partij gelijk heeft, maar dat heb ben ze niet, leren we o.m. in de geschiedenis! Deze tendens wordt niet beïn vloedt door het plaatsen van een tweetal artikelen van tegenstan ders. (Waarschijnlijk is dit het ge volg van een minderheidsstand punt binnen de redactie). Er zal meer moeten gebeuren: geef de fascisten geen vrijbrief Zolang het L.D. aan dit beleid vast houdt wil ik geen abonnement meer hebben op deze krant. Zo lang racisten kritiekloos hun ideeën mogen spuien wil ik geen geld aan deze krant besteden. Ik hoop dat jullie deze brief willen plaatsen. Louis van Adrichem Floresstraat 10 Leiden Naschrift redactie Alvorens in te gaan op alle sugges ties over onzorgvuldige bericht geving eerst even iets algemeens. De indruk wordt gewekt alsof de redactie van het Leidsch Dag blad gaama haar kolommen ter beschikking stelt voor propagan da van de Centrumpartij. Zon der nu een heel verhaal te houden over al dan niet doodzwijgen van de Centrumpartij is het Leidsch Dagblad er toch vooral om (met een zwaar woordgelui den in de samenleving te signale ren. Een standpunt over het ver schijnsel de Centrumpartij wordt (en is) ingenomen in de commentaarkolom. Wat is er nu zoal over de Cen trumpartij de afgelopen weken geschreven? Op de Meningenpa gina (platform voor verschillen de meningen) heeft Jurjen Jacobs van het comité Mensen en mensen uit mogen leggen waarom de Centrumpartij zijnde fascis tisch en racistisch - niet aan de verkiezingen zou mogen mee doen. Tom Zwart (medewerker van de juridische faculteit en te genstander van de Centrumpar tij) bleek op dezelfde pagina wel een voorstander van deelname van de Centrumpartij aan de verkiezingen en tenslotte moch ten de heren Giesen en Stevens van de Centrumpartij ook hun zegje doen. Niet meer dan een kwestie van hoor en wederhoor. Daarnaast is er dan nog op de Leidse pagina een groot inter view geplaatst met een viertal mensen onder de kop "Centrum partij zaait onrust en kweekt haat". Als reactie daarop kwa men twee ingezonden brieven (één 'gematigd tegen', één partij lid). Ook hier geldt het principe hoor en wederhoor. Actie roept reactie op. Nu over de berichtgeving over de gebeurtenissen bij Wienerwald en Antonius Clubhuis. Eerst maar de weinig fijnzinnige brief van de heer Van Adrichem. Het verband NSB-Centrumpartii en joden-buitenlanders moet maar voor zijn rekening worden gela ten. De heer Van Adrichem valt aller eerst over het berichtje 'Vergade ring Centrumpartij op losse schroeven' in de krant van zater dag 4 september. Hij noemt dit een gratis advertentie zonder duidelijk te maken waarom. Ook hier weer hoor (Antonius Club huis) en wederhoor Centrum partij). Een alleraardigst jour nalistiek gebruik. Voor de goede orde: de passage over telefoni sche bedreigingen aan het adres van het Antonius Clubhuis was niet gebaseerd op informaties van de Centrumpartij, maar af komstig van iemand van het An tonius Clubhuis. Een ANP-be- richt over hetzelfde onderwerp had een met een gelijke strek king. Was de verslaggeving over de ge beurtenissen bij Wienerwald 'sensationeel' of waren misschien de gebeurtenissen zelf 'sensatio neel'? Volgens de heer Ulenbelt constateerde de verslaggever "met spijt dat er geen gewonden vielen". Als je kwaad wil, kun je van alles tussen de regels lezen. In feite betrof het hier een vrij za kelijk verslag, waarin nergens iets is aangedikt. Wie de feiten 'sensatie' wil noemen, mag dat natuurlijk. De verslaggever be vond zich midden tussen de vech tende partijen en heeft zelf kun nen constateren dat er geduwd en getrokken werd en dat er ook een paar klappen vielen. Werd de vergadering van de Cen trumpartij voortijdig beëindigd, zoals de heren Ulenbelt en Van Adrichem suggereren? Niet vol gens de mensen van de Centrum partij en "voorzover mij bekend niet" volgens een vertegenwoor diger van de politie. In elk geval is er nog een tijd door vergaderd terwijl buiten de demonstranten stonden. Wat betreft meneer Ulenbelts grappen over brillen: de passage over een klacht van iemands gebroken bril was even eens afkomstig van de politie woordvoerder, zoals ook duide lijk uit de formulering bleek. Tenslotte nog iets over het aantal demonstranten aan de Lange Mare. In het verslag werd dat op ruim vijftig geschat. Verscheide ne mensen hebben er inmiddels op gewezen dat dat er meer wa ren. Eén heer sprak van telefo nisch driehonderd en mevrouw Van Aerle houdt het op 150. Die getallen lijken wat aan de te hoge kant. Wie zegt dat het er honderd waren, is achteraf gezien wel licht het dichtst in de buurt. Al blijft schatten natuurlijk een moeilijke zaak.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 4