c Werkgroep wil biologisch centrum \leidse agenda Meeste bezwaren tegen verkeersplan weggenomen Cyanide in bodem van Johan de Wittstraat gevaarloos Zoeterwoude in touw voor missionarissen Biologie mag geen papieren onderwijs worden Voor Voorschotense Nassauwijk «fttsqjUH. Voorrangs regeling op kruispunt Stad en rand WOENSDAG 15 SEPTEMBER 1982 WASSENAAR De cyanide, een kankerverwekkende stof, die enkele maanden ge leden werd aangetroffen in de bodem van de Johan de Wittstraat in Wassenaar, blijkt niet schadelijk te zijn voor de volksgezondheid. Dat blijkt uit een voorlopig onderzoek dat de provincie heeft uitgevoerd. Het onder zoek is nog niet afgesloten. Het gif werd gevonden vlak naast de plaats waar op dit moment een nieuw gemeen tekantoor wordt gebouwd. Desgevraagd vertelde een pro vinciale .woordvoerder van ochtend dat de samenstelling van de cyanide zodanig is dat het niet kan opgenomen wor den in het grondwater of de lucht. De vorming van blauwzuur, dat uiterst giftig is, vindt daarom niet plaats. Er is echter nog niet bekend Het terrein aan de Johan de Wittstraat i aangetroffen. Wassenaar waar de cyanide enkele maanden geleden werd om welk soort cyanide het precies gaat. Ook blijft nog duister hoeveel er in de grond zit. Het is de bedoeling dat het gif voorlopig in de bo dem blijft. Op de langere ter mijn moet het wel uit de grond. Dat zal gebeuren door de grond af te graven en te verpakken in folie. Er is na melijk nog geen manier om de vervuilde grond te verwer ken. Enkele maanden geleden kwam de gifvondst boven ta fel. De bodem zou vervuild zijn door de steenkoolvergas- singsfabriek, die eind vorig jaar aan de Johan de Witt straat in gebruik werd geno men. In 1926 werd die fabriek afgebroken. Bij de vergas sing van het steenkool kwam teer en amoniak vrij. ZOETERWOUDE - De Zoeter- woudse missionarissen staan de ze week centraal in het dorp dat nog maar net bekomen is van de feestweek. Zoals gebruikelijk wordt in de missieweek een vei ling gehouden waarvan de op brengst aan de missionarissen ten goede komt. De veiling wordt vrijdag 17 en zaterdag 18 september in Ons Huis aan het Kosterspad gehouden. Onder het motto "Zoeterwoude denkt niet alleen aan zichzelf' wordt de actie dit jaar gevoerd. De werkgroep die de actie ieder jaar op touw zet motiveert de ac ties als volgt: "De in Zoeterwou de geboren missionarissen ver richten al vele jaren werk in lan den waar het minder is dan in ons land. Het voorzieningenpak ket aldaar is niet te vergelijken met hetgeen wij in onze wel vaartstaat hebben. Toch wordt in de veertien missiegebieden die de Zoeterwoudse werkgroep Missie en Ontwikkeling steunt intensief gewerkt aan het welzijn van de bevolking. Het opbouwen van een klein stukje menswaar dig bestaan is vaak al een succes van niet te onderschatten waar de" LEIDERDORP Er blijft een kans bestaan dat er een biologisch centrum komt in de Leiderdorpse Houtkamp. Eerder deze week hadden vertegenwoordigers van de biologiewerkgroep een gesprek met wethouder Bezemer over de huidige plannen. Er is een opzet gemaakt voor een biologisch centrum dat 190.000 gulden moet gaan kosten. In dat gesprek heeft wethouder Bezemer toege zegd de plannen inhoudelijk en financieel nog eens te bekijken. In eerste instantie hebben B en W verklaard geen geld te hebben voor het plan. Anderzijds heeft de biologiewerkgroep aangedrongen op een politieke uit spraak van de gemeenteraad van Leiderdorp. Pas als men zeker weet dat het biologisch centrum in huidige vorm door de gemeenteraad geaccepteerd wordt, wil de werkgroep praten over goedkopere oplossingen. De biologiewerkgroep werd in de herfst van 1975 opgericht. Men sen uit het onderwijs, van de heemtuin en het onderwijs ad viescentrum kwamen bijeen om biologieprojecten te ontwikke len voor het lager onderwijs. Nu zijn er bijna twintig mensen be trokken bij het werk. De school tuinen, de kinderboerderij en de heemtuin zijn de drie belangrijk ste werkzaamheden op dit mo ment. Papieren Het doel van de biologiewerkgroep is ervoor te zorgen dat het biolo- gie-onderwijs "geen papieren on derwijs wordt". Via ondersteu ning en bijscholing van de leer krachten moet dat doel bereikt worden. Hoe belangrijk dergelijk onderwijs is blijkt uit een nota over de activiteiten van de biolo giewerkgroep: "Het is bekend dat vooral kinderen die in een verstedelijkte omgeving op groeien in veel gevallen nauwe lijks meer met dieren in aanra king kunnen komen. Dit wordt vrijwel algemeen voor hun op voeding en ontwikkeling als een onmiskenbaar nadeel gezien. Omdat het bestuderen van en omgaan met levende organismen grote waarde heeft voor de per soonlijke en voor de sociale vor ming behoort dit zo mogelijk een onderdeel van opvoeding en on derwijs te zijn". Groot probleem bij alledrie de pro jecten is het gebrek aan een ruimte waar bij slecht weer bin nen biologie gegeven kan wor den. Verder kan er geen mate riaal tentoongesteld worden en zijn noodzakelijke voorzieningen als een toilet niet aanwezig. De De kinderboerderij in de Leiderdorpse Houtkamp. Hier in de buurt z Voorlopig lijkt daar echter nog geen geld voor te zijn. manier kan het biologie-onder- wijs "in de natuur" beter worden gegeven. Verder kan daar ruimte biologiewerkgroep heeft daarom ook het plan een biologisch cen trum te bouwen. In het biologisch centrum zou een kantoor moeten komen voor de beheerder, toiletten, een lesruim te en een voederberging. Op die worden vrijgemaakt voor uitleencentrum van documenta tie- en lesmateriaal dat bij lessen op school kan worden gebruikt. De huidige kinderboerderij heeft veel te weinie ruimte voor al de- biologisch centrum moeten komen. ze zaken. Een uitbreiding en ver bouwing van (of nieuwbouw bij) de bestaande kinderboerderij moet er komen, vindt de biolo giewerkgroep. Dierenuitleen een dièrenuit- leencentrum gerealiseerd moe ten worden. "Iedereen is het er over eens dat het voor kinderen een zeer leerzame ervaring is om met dieren in aanraking te ko men en er zelf voor te kunnen zorgen. Niet alle kinderen zijn daartoe in de gelegenheid. Ook de school is niet altijd in staat om in deze behoefte te voorzien: het houden van dieren op school brengt nogal wat problemen met zich mee", aldus de biologie werkgroep. Scholen kunnen bij het dierenuitleencentrum een dier met geschikte huisvesting, voer en tips over de verzorging lenen. Naast de opvoedkundige functie kan het biologisch centrum ook een sociaal-culturele functie ver vullen. De biologiewerkgroep: "Een goed functionerende kin derboerderij (met biologisch centrum - red.) groeit uit tot een ontmoetingsplaats voor jong en oud. Het gebeuren op en rond de boerderij heeft als het ware de leeftijdsgrenzen op. Er valt van alles te beleven en er is voldoen de gespreksstof. Iedere boerderij is een oase in een verstedelijkt milieu en wordt ook als zodanig ervaren". Via allerlei activiteiten kan de so ciaal-culturele functie worden uitgebreid. "In dit verband kan worden gedacht aan het gebruik van de kinderboerderij in het ka der van de creatieve vorming of als expositieruimte voor kunste naars, als eenvoudig streekmu seum of als natuurvoorlichtings- centrum", aldus de werkgroep. VOORSCHOTEN - De verkeersaf wikkeling van de Wijngaarden laan met de Prins Bernhardlaan en Juliana van Stolberglaan in Voorschoten neemt steeds vaste re vormen aan. Een zestal schrif telijke reacties tegen het plan wordt binnenkort door het ge meentebestuur beantwoord. Burgerlijke stuud LEIDEN Geboren: Lala Zahra dv. M D. Achouak El Idrisse en F. Rami. Je roen Michel Marco zv. C.P.D. de Haas en Y.D. Koolstra. Gilian zv. G. Kanning en E.J. van der Sluis. Miranda Louise dv J W.G ter Laak en M L. Steenber gen. Werner Dirk Frederik zv. D.J. van Rossum en J.J. Wening. Kitty dv. W.F. Honsbeek en M.C van Dyk. Cornelis zv. J. Nygh en J. Wischmeocr. Sanne Wil- helmina dv. W.J van Kampen en M.P.G. Vreeburg. Tessa Rianne Corne lia dv H Ouwehand en G.C. Parlevliet. Angelique dv. R. Brugmans en S. Min- ke Steven zv. J.D.G. van Duijne en R.M. Horsthuis. Ria Anneke dv. W. Was senaar en A.P. Scheepmaker, Cornelia Ursula Maria dv, F. Roessingh van Iter- son en U. van Graven. Zakaria zv. A. Senhtyi en L. Merjal. Judith dv. J. Maas dam en H.W.C. Damen. Hugo Johan zv. V.J.J.P. van Heuven en P.J. Roose. Ri chard Alexander zv. H. van Duijn en J. van Duijvenbode. Angela Jacoba dv. F. Ravensbergen en A.J. Kluts. del (1893) man. M Prins (1909) C I M. Beckers (1942) vrl echtg. van J.H. U|jé. A C M. Koning (1913) vrl geh. gew. met C F Rietveld. H A de Graaf (1892) man M. van Esseveld (1951) vrl. echtg. van N Fabricius. M D. Schipper (1920) man M Steltenpool (1918) vrl. echtg. van H J. Bellaart M Bavelaar (1907) vrl. geh. gew met P.H. Montfoort G. Rol- ^r*VtPiir#*n t, v.,1, J F van Hou- ten. H M Schultc (1894) vrl. geh. gew. met S. Verloop. Daarmee lijkt de soms zeer moei zaam verlopen en langdurige in spraakprocedure afgerond te worden. Realisatie van het plan zal overigens nog geruime tijd op zich laten wachten. Het verkeersplan Nassauwijk, waarin de bovengenoemde stra ten liggen, houdt onder meer in dat de Bernhardlaan wordt ont sloten op de Wijngaardenlaan. Tevens zal hier een verkeerslicht komen voor voetgangers en fiet sers om de Wijngaardenlaan over te steken. Verder zal op bepaalde plaatsen het profiel van de Wijn gaardenlaan aangepast worden, onder meer door de realisatie van vrijliggende fietspaden en gedeeltelijke afsluiting van de huidige dienweg. Ook het kruis punt met de Juliana van Stol berglaan zal enigzins aangepast worden. In maart van dit jaar ging de com missie voor financien akkoord met het plan. Daarna werd op initiatief van de gemeente nog een informatieavond gehouden. Volgens de gemeente werd het plan door de direct betrokkenen gunstig ontvangen. Daarnaast is een zestal schriftelijke reacties binnengekomen, die nu beant woord worden. Met een drietal bewoners die pro blemen hadden doordat een paar parkeerplaatsen door de recon structie van het kruispunt met de Juliana van Stolberglaan ver vielen, is de gemeente tot over eenstemming gekomen. Met de twee andere briefschrijvers is het de gemeente niet gelukt om tot een compromis te komen. Deze briefschrijvers stelden onder meer dat door de gewijzigde ver keerssituatie en de plaatsing van verkeerslichten, hun huizen in waarde zouden verminderen. Volgens de gemeente zal door het nemen van deze maatregelen de gemeente niet aansprakelijk gesteld kunnen worden voor een schadevergoeding. Verder be twijfelt de gemeente of een waar devermindering in deze wel aan toonbaar is. "Hiervan bestaan in den lande voldoende voorbeel den, terwijl op dit punt tevens ju risprudentie voorhanden is". Verder werd door een bewoner aangehaald dat door het optrek ken en remmen van het verkeer voor de verkeerslichten, de mu ren zouden kunnen gaan scheu ren van zijn woning. De gemeen te heeft deze bewoner in overwe ging gegeven om nu foto's van de muren te laten maken, als be wijsmateriaal. Mochten er later inderdaad scheuren ontstaan, dan kan hij proberen dit te ver halen. Vooralsnog wil de ge meente Voorschoten niet conclu deren dat dit inderdaad mogelijk is. De twee briefschrijvers haalden verder aan dat de parkeermoge- lijkheid voor hun huis aan de Wijngaardenlaan zou verdwij nen. De gemeente is van mening dat dit moet vanwege de plaat sing van de lichten. Overigens wordt gesteld dat er voldoende compenserende parkeermoge- lijkheden zijn, onder meer aan de overkant van de laan. De commissie financiën in Voor schoten zal nu als laatste over de bneven buigen. Eén bewoner blijkt zijn bezwaren tegen het plan te willen handhaven. Deze bewoner heeft de mogelijkheid om een beroep te doen op de Kroon tegen de voorgenomen maatregelen. Toneelclub De stichting jeugd- en jongeren werk Oegstgeest organiseert net als vorig jaar een toneelclub voor kinderen van vijf tot en met ze ven jaar in Taberna. De toneel club zal elke woensdagmiddag van twee tot half vier gehouden worden. De eerste middag is op 22 september. Voor inschrijving en meer informatie kan men te recht bij SJJO. tel. 154773. Kinderspelen De grote tent van SJJO staat don derdagmiddag in Haaswijk. In de tent worden kinderspelen voor kinderen van vijf tot acht jaar gehouden vanaf vier uur. 's Avonds van half acht tot negen uur is er voor kinderen van acht tot twaalf jaar disco. Muziekcafé Volksdansen In de Leiderdorpse Muzenhof wordt vrijdagavond een volks- dansinstuif gehouden. Kinderen kunnen terecht van zeven tot acht uur, volwassenen vanaf kwart over acht. Scholierendisco In de Lindehoeve in Voorschoten is vrijdagmiddag een scholieren- disco van drie tot vijf uur. 's Avonds is er een swingavond, die begint om negen uur. Zaterdags is er wederom disco in de Lindehoeve (vanaf negen uur) en zondagavond wordt er weer een videofilm vertoont, ditmaal "Brubacker". De aanvang is ne gen uur. De Het muziekcafé van de Lindehoe- Modeshow ve in Voorschoten is weer ge opend. Donderdagavond treedt de driemansformatie "St. Jan" op. De zaal gaat om negen uur open. Spreekuur De nieuwe Leiderdorpse gemeen teraadsleden van D'66. Ruud Stam en Rob Visser, houden morgenavond hun eerste spreek uur in het gemeentehuis. Tijdens dat spreekuur kan men vragen stellen over het gemeentelijk be leid en aanmerkingen maken over de raadsagenda van aan staande maandag. Het spreekuur is tussen zeven uur en acht uur. stichting welzijn ouderen Oegstgeest houdt vrijdagmorgen een modeshow in het Gemeente centrum. De show begint om tien uur. 's Middags kan de ge showde kleding gekocht wor den. Tieneractiviteiten De stichting jeugd- en jongeren werk Oegstgeest heeft voor vrij dagavond een aantal creatieve activiteiten georganiseerd. De avond begint om half acht, is be doeld voor tieners van twaalf tot vijftien jaar en wordt gehouden in de kelder van het Gemeente- centrum. Disco Voor jongeren vanaf zestien jaar houdt de stichting jeugd- en jon gerenwerk Oegstgeest vrijdag avond een disco in Taberna. Aan vang negen uur. Sterrenslag De Leiderdorpse ruiterveremging Liethorp heeft in het kader van het vijftienjarig bestaan een ster renslag georganiseerd. Diverse sportverenigingen zullen zater dagmiddag teams sturen die el kaar vanaf een uur op het terrein by de manege in de Bloemerd zullen bestrijden. Op dezelfde tijd zal er een kermis zijn bij de manege. Cabaret Cabaret "Purper" treedt zaterdag avond op in de Leiderdorpse Mu zenhof. De voorstelling begint om kwart over acht. Tussen twee en vijf uur kunnen zaterdagmid dag kaarten worden gehaald bij de Muzenhof. Vredesweek In Leiderdorp wordt in het kader van de vredesweek zaterdagmid dag een grote vredesmanifestatie gehouden. Om een uur begint bij de Van der Valk Boumanweg (bij Kamsteeg) een vredesmars. Bij het eindpunt in de Houtkamp volgt dan omstreeks half drie een vredesmanifestatie, waar onder andere de tachtigjarige Joke Roos (van de Vrouwen voor Vre de) zal spreken. Er is verder mu ziek, cabaret en ballet en er wor den vredesduiven losgelaten. Bij slecht weer vindt de manifestatie plaats in de sportzaal op het Kwikstaartplein. Volgens de werkgroep worden de missionarissen in hun werk ge sterkt door de wetenschap dat het Zoeterwoudse thuisfront mo reel en financieel meeleeft. De jaarlijkse veiling is voor de finan ciën de pijler van de missieweek. De veiling is echter vooral popu lair door de gezellige sfeer en de waardevolle artikelen die aan de man/vrouw worden gebracht. Voor de veiling kan beginnen moet de werkgroep nog veel werk verzetten. Voorzitter annex veilingmeester Jac. Paardekooper hierover- :"Kijk, goede artikelen zijn de pijlers van het succes. Daarom doen we nu al een beroep op de bevolking om veilingartikelen beschikbaar te stellen". Om het niveau van de veiling geen ge weld aan te doen vraagt de voor zitter wel voorwerpen van waar de. De mensen die artikelen be schikbaar willen stellen kunnen dit doen bij mevrouw A. Berk, Uiterdijk 3, tel.01715-1278 Jac. Paardekooper, Ommedijkseweg 14, tel. 1335 of bij G. Berk, Zuid- buurtseweg 50b, tel. 1663. De ar tikelen worden dan thuis opge haald. WOENSDAG Leiden - Groenoordhallen, Leidato, 13 17 uur en 19-22.30 uur. Cafés in centrum - kroegentocht langi orüch folkmuziek, 21.30-2 i 't Rapenburg - Rapenburg 23, tingsavond Open School, 20 ui Clubhuis Matilo - Zaanstraat, prestatie loop, start 18.30 uur. Rudolf Steinerschool - Cesar Franck straat 9, lezing anthroposofie. Filmhuis LVC - film 'Auch Zwerge ha ben klein angefangen'-Werner Herzog woe en do. 20 en 22.15 uur K&O-gebouw - kinderfilm 'vakanti» voor een hond', 14.30 uur. Stats jongerencentrum - Haarlemmer straat 73, cursus stijldansen, do soo: met films en informatie-programma's 15-17 uur. Jongeren Advies Centrum - Caecilia straat 67, meisjes-telefoon, 16-22 uur. I' Buizerhorst 17 - inl. over Baha'i-geloof tel. 213490. Architektenwinkel - Oude Vest 163 kosteloos advies, 17-18 uur. Oegstgeest - gemeentehuis, commissi! welzijn, 20 uur. Taberna - kinderfilm, 17.30 uur. Fuik - jongerenfilm, 20 uur. i Taberna - theater voor tieners, 19.30 uur Voorschoten - gemeentehuis, commis sie openbare werken, 20 uur. Churchillweg - poppentheater Wellui Nietus. Warmond - gemeentehuis, c i, 20 t DONDERDAG Leiden - Groenoordhallen, Leidato, 13- 17 uur en 19-22.30 uur. Parkeerterrein - Steenstraat, folkmu-L ziek, 20-22 uur. Stadsbouwhuis - Langegracht 72, be leidsgroep Stadsvernieuwing, 9.30 ti 20 uur. Schoolgebouw Regenboogpad - be-n. stuurscommissie De Dukdalf en De^ Loopplank, 20 uur. I J Gebouw Rapenburg 100 - schrijfavond Amnesty International, 20 uur. i Rijksherbarium - SchelpeEkade 6, le- zing met dia's over De Geologische Wor- dingsgeschiedenis van Westelijk Neder land gedurende de laatste 15000 jaar, 20 Architektenwinkel - Oude Vest 163, kosteloos advies, 17-18 uur. Welfare-lokaal Rode Kruis - Leidseweg 33, Voorschoten, tel. 01717-3309, spreek uur voor invaliden, 19-20 uur. Architektenwinkel - Pieterskerkhof 18r» vrij advies, 20-21 uur. Troef - Noordeinde 2a, Werkgroep Dienstweigeren, spreekuur 20-21.30 uur, inl. tel. 216180/149324. Leidse Werkgroep Homoseksualiteit Caeciliastraat 18, open avond, 21-1 uur. 't Spoortje - Bernhardkade 40, spreek uur hulp- en adviesbureau WAO/WSW, 19-20.30 uur. tel. 142505. Buurtwinkel - Haarlemmerstraat 73b, spreekuur Comité Gasprijsverhoging NEE, 19-20 uur. Morswijk - Topaaslaan 19, gehandicap- tensoos, vr van 10-15 uur, tel. 02522- 14797. Oegstgeest - Haaswijk, kinderspelen, 16 Lindehoeve - St. Jan in muziekcafé, 21 APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van: vr 10 sept tot 17 sept door: Apotheek Kok, Topaaslaan 15, tel 763439; Apotheek Noord-Hofland, Thor- beckeweg 3, tel. 762877. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn: 134604; tel. ten zuiden van de Rijn: 121753. 'Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - Kruis- gebouw, Berkenkade 7, tel. 410131, spreekuur ma t/m do van 13-14 uur. Gezondheidscentrum, Florijn 10, tel. 896193, spreekuur ma, woe, vr van 13- 13.30 dur. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, teL 154500. Voorschoten - gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641. VOORSCHOTEN - Het nieuwe kruispunt Admiraal de Ruyter- singel-Trompweg-Zeven Pro vinciën in Voorschoten krijgt een aangepaste voorrangsrege ling. De oude doorgaande hoofd verbinding Ruytersingel-- Trompweg krijgt de status van voorrangsweg. Nu de nieuwe wijk Ter Wadding in Noord—Hofland onlangs gereed gekomen is, zijn ook de wegen aldaar gerealiseerd. De brede Ruytersingel is de wijkontslui- tingsweg. In de richting Leiden buigt de singel nabij Ter Wad ding naar rechts af, de Tromp- weg op, naar de Noord-Hofland- brug. Dit is de eigenlijke hoofd route, die ook door de bussen van de NZH wordt gebruikt. Het verkeer komende van de Ze ven Provinciën en Trompweg— west, zal nu het verkeer dat de doorgaande bocht neemt, voor rang moeten verlenen. Een zelf de soort voorrangsmaatregel is enkele jaren geleden ingesteld bij het kruispunt Einsteinlaan— Boerhaaveweg-Anthoni van Leeuwenhoekkade in Vlietwijk. In de praktijk blijkt deze voor rangsbocht goed te voldoen. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave Uitgevers maalschappi| Leidsch Dagblad B V Hoofdkantoor Witte Singel 1 2311 BG LEIDEN Poetbus 54. 2300 AB LEIDEN Teieloon 071-144941 il ontvangen Geen k lel 07'-123143 tussen 18 00-19 30 uur (nabf zorging na 19 30 uur), zaterdag van 16.30-18 00 uu< Abonnementsgelden t>| vooruitbetaling ie vokJoen Bi| automatische overschniving geen administratie- en incassokosten abonnementsgelden uitsluitend giro 3203571 t.n.v. Damiate Holding BV te Haarlem Kwartaalabonnement 57.35 Per post 79.70 hoo(««3«ct«u, j Ruygrok-Hoogeveen Directie G Koopman Rubriekchefs: J. Kroon (stad) B.W.T Jungman (plv) H. I. J Veldhuizen (regio) H. v.d. Post (plv) Aangestoten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o a in. Bonn. Brussel. Londen, Pariis Washington, Cpiro I 071-144941 tsl 222

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 2