Prinses Gracia overleden Onderzoek naar gevolgen van gebruik bestrijdingsmiddelen (2i)'SïKf &"baalberp L Introvert meisje werd filmster en droomprinses v"ia 01718-21977 Aanvankelijk iverd meegedeeld dat de verwoningen van lichte aard wa ren: een gebroken been en een paar gekneusde ribben. In de loop van gisteren verslechterde haar toestand. In aanwezigheid van prtn* Rai nier en haar drie kinderen overleed ze om half elf 's avonds aan een hersenbloeding. Prinses Gracia Patricia Grimaldi, vorstin van Monaco, oogste on der haar meisjesnaam Grace Kel ly als actrice grote bekendheid in de jaren '50. Een van de hoogte punten uit haar carrière was haar rol in de film High Noon uit 1952. In deze western speelde zij met Gary Cooper. Een andere best seller was High Society uit 1956 met onder andere Bing Crosby en Frank Sinatra. Bij de foto's: links boven: het sprookjeshuwe lijk, gesloten in 1956; daarnaast: Poseren in Cannes in 1955, nadat ze een Oscar won; onder, uiterst links: met dochter Stephanie, die eveneens bij het ongeluk betrok ken was; daarnaast: met Gary Co oper in High Noon; rechts boven: met Frank Sinatra in High Socie ty, haar laatste film. Geboren in Philadelphia, speelde Gracia als jong meisje een groot aantal rollen in tv-series. In het begin van de jaren '50 brak ze pas goed door op het witte doek. De latere oscarwinnares werd een gevierde filmster in Hollywood. Wereldwijde bekendheid kreeg ze ook met haar rollen in Hitch- cock-films als Dial M for Murder en Rear Window. Een andere be kende rolprent waarin ze schit terde was The Country Girl uit 1954. Begin 1956, op 26-jarige leefiijd, kwam een eind aan haar actieve loopbaan als filmster. Bij filmop namen in Zuid-Frankrijk ont moette ze prins Rainier III van Monaco. In dat zelfde jaar werd het droomhuwelijk in het vor stendom gesloten. Uit het huwe lijk werden drie kinderen gebo ren: Caroline (1957), Albert Ale xander (1958) en Stéphanie (1965). Vorig jaar april vierde het paar in de Verenigd/s Staten zijn zilveren huwelijksfeest. Prinses Gracia speelde in totaal in elf speelfims. Ze won de 'acade my award' als beste actrice in 1955 voor haar rol in „The Coun try Girl", samen met Bing Cros by. Ze was de lieveling van Al fred Hitchcock, liefhebber van blondjes. Ze speelde in drie van zijn films: „To catch a thief', „Dial M for murder" en „Rear window". Een van haar laatste films, „The swan" (1956) ging over een mooie jonge vrouw die met een kroon prins trouwde. In 1955 had ze tij dens het filmfestival van Cannes haar eigen kroonprins in de vorm van prins Rainier ontmoet. In een van haar laatst gegeven in- WOENSDAG 15 SEPTEMBER 1982 MONACO Prinses Gracia van Monaco is gisteravond overleden als gevolg van complicaties na het auto-on geluk waarin zij maandag was betrokken. In een bocht verloor zij de macht over het stuur en belandde met haar wagen in een dertig meter diepe afgrond. PAGINA Jl terviews zei prinses Gracia on langs dat ze geen angst had om ouder te worden. Bij die gelegen heid verklaarde ze geen plannen te hebben om ooit nog in de film wereld terug te keren „Ik zeg nooit 'nooit', maar het is hoogst onwaarschijnlijk dat ik na 26 jaar mijn filmcarrière zal kunnen op pikken". door Fred Klaver Grace Patricia Kelly werd geboren op 12 november 1929 Haar va der, de zoon van een Ierse emi grant. was bekend geworden door zijn prestaties als roeier tij dens de Olympische Spelen. In Philadelphia had haar vader zich een vooraanstaande positie in de bouwwereld veroverd. Grace Kelly werd in haar jeugdjaren omschreven als een in zich zelf gekeerd kind. dat vaak ziek was en last had van astma. Haar moe der vertelde in de in 1976 ver schenen biografie van pnnses Gracia: „We wisten altijd al dat Grace iets bijzonders over zich had". In haar jeugd was pnnses Gracia een verdienstelijk balletsterretje. Haar toneelopleiding kreeg ze op The American Academy of Dra matic Arts. Ze maakte haar de buut op Broadway in het stuk „The Father". Later zou ze in ver schillende tv-senes rollen spe len. In 1951 volgde haar debuut als filmactrice met een kleine rol in de film „Fourteen hours". Een jaar later al zou de hele wereld met haar kennismaken in de le- gendansche rolprent „High Hoewel ze na haar huwelijk in 1956 aankondigde niet meer op het witte doek terug te keren, maak te ze in 1962 bekend opnieuw in een Alfred Hitchcock-produktie („Marnie") te zullen spelen. Te elfder ure bedacht ze zich. omdat ze voorzag dat de filmrol zoveel tijd zou vergen dat haar kinderen daaronder zouden lijden. De banden met de filmwereld ver brak ze nooit. Ze werd lid van de raad van bestuur van 20th Centu- ry-Fox. Naar aanleiding van klachten werknemers bollenbedrijven l,gl>^MEER DAN 100 JAAR HART VOOR UW HUIS AMBACHTSWEG 21 ('T HEEN) KATWIJK TEL. 01718-219 77 DUIN- EN BOLLENSTREEK - De kans is groot dat er binnenkort een onderzoek komt naar de schadelijkheid voor de gezondheid van het gebruik van bestrijdings middelen in de bollenteelt. Verschillende vakgroepen binnen de medische faculteit, de sociale faculteit en de faculteit rechten van de Leidse universiteit hebben posi tief gereageerd op het verzoek van de Leidse weten schapswinkel om aan dit onderzoek mee te werken. Het college van bestuur van de universiteit beslist vandaag en de universiteitsraad aan het einde van de maand over de financiering ervan. Volgens J. Posthuma, woordvoer der van de Leidse wetenschapswinkel, kost het onder zoek enkele honderdduizenden guldens. "En dit kan met een veelvoud hier van toenemen als op een gege ven moment noodzakelijk wordt om door medische specialisten een steekproef onder 50 of 100 werknemers van bollenbedrij ven te doen", zo vult hij aan. De wetenschapswinkel hoopt in het voorjaar van 1983 met het onder zoek te beginnen. Posthuma zegt geen idee te hebben hoelang men ermee bezig zal zijn. De voedingsbond van de Federatie Nederlandse Vakbeweging (FNV) is bij het project betrok ken. Ziekteverschijnselen Om een onderzoek naar de schade lijkheid van het werken met che mische bestrijdingsmiddelen is gevraagd door een werknemer van een bollenbedrijf die ziekte verschijnselen vertoont waar de artsen niet goed raad mee weten. Volgens de betreffende werkne mer moet de oorzaak van zijn ziekte gezocht worden in het ge bruik van chemische bestrij dingsmiddelen. Ook veel andere werknemers van bollenbedry ven vertonen soortgelijke ziekte verschijnselen. Omdat de Ar beidsinspectie blijk heeft gege ven een onderzoek hiernaar niet volledig te kunnen uitvoeren, heeft de wetenschapswinkel be sloten de zaak aan te pakken. Het onderzoek zal zich met name richten op de gevaren en risico's die zijn verbonden aan het ge bruik van de chemische bestrij dingsmiddelen en in het bijzon der naar de effecten hiervan op langere termijn. Verder is als probleem gesignaleerd dat de voorschriften voor een verant woord gebruik van de middelen (zoals handschoenen, gasmas kers, ventilatie en werkkleding) vaak onbekend zijn bij de werk nemers die ermee om moeten gaan. In een eerste gesprek tussen werk nemers. vakbond en weten schapswinkel is voorts geconclu deerd dat op veel bedrijven on verantwoord met bestnidings- middelen wordt omgegaan. Zelfs worden hier en daar verboden middelen gebruikt. Beroepsziek ten van werknemers die omgaan met bestrijdingsmiddelen wor den tot nu toe niet systematisch geregistreerd en artsen weten ze ook niet als zodanig te herken nen. Onvoldoende controle Ook kwamen de gesprekspartners tot de conclusie dat de controle van de Arbeidsinspectie op het verantwoord gebruik van de middelen veel te wensen over laat. door Hans Sonders Over de beschikbaarheid van alter natieven voor erg schadelijke middelen is ook zeer weinig be kend. Het onderzoek moet de volgende vragen beantwoorden: welke ziekteverschijnselen komen veelvuldig voor onder bloembol lentelers die werken met bestrij dingsmiddelen en hoe vaak ko men de telers met de diverse be strijdingsmiddelen in contact. Ook zal worden onderzocht wel ke gevaren en risico's hieraan zijn verbonden en of er een ver band bestaat tussen die drie pun ten. Door enquêtes onder werk nemers en door literatuuronder zoek hopen de wetenschappers hierop antwoord te kunnen ge ven. Verder wordt onderzocht onder welke voorwaarden en met inachtneming van welke veilig heidsmaatregelen de in gebruik zijnde bestrijdingsmiddelen mo gen worden toegepast en welke aanvullende veiligheidsmaatre gelen er nodig zijn met het oog op de gezondheid van de werk nemers. Alternatieven? Bovendien willen de onderzoekers Beleidsmedewerker J Posthuma uande Leidse wetenschapswinkel inventariseren welke veilig heidsmaatregelen momenteel feitelijk worden gebruikt en wel ke controle erop door de Ar beidsinspectie wordt uitgeoe fend. De wetenschappers willen eveneens weten of er alternatie ven zyn voor de meest schadelij ke chemische bestrijdingsmid delen en of die economisch toe pasbaar zyn Ook over wie er nu .ianspr.ik. lijk i a .ui:,. nemers schade ondervinden van het gebruik van bestrijdingsmid delen en of er recht beslaat op schadevergoeding, willen de on derzoekers uitsluitsel. Boven dien willen zy te weten komen welke kennis en ervaring er be schikbaar is bij de huisartsen in de bollenstreek over de beroeps ziekten onder de bloembollente lera en welke bydrage de artsen kunnen leveren by het signale ren van met name de effecten op lange termyn van het gebruik van bcstrydingsmiddelen. BEL ONS 'PASKLARE ANTWOORDNUMMER' en vraag naar de heer Schoonen- berg. Hij voorziet u graag van alle gewenste dokumentatie, komt desgewenst langs of nodigt u uit voor een vrijblijvend maar niet minder interessant informatief gesprek. MAATWERK IN PERFEKT SLAAP- EN BERGKOMFORT GEVEN DE BINNENHUISMENSEN VAN BAALBERGEN DIKWIJLS HET PASKLARE ANTWOORD! Dat kan omdat een programma als Omnia - een van de Baalbergen-specialiteiten - persoonlijk maatwerk in uw interieur optimaal mogelijk maakt. Binnenhuis-adviseur Schoonenberg maakt blijvend een plan dat van meet af aan past in uw woonsfeer èn in uw budget. Vanaf de eerste schets tot en met de vakkundige plaatsing is uw opdracht bij hem in goede handen. BAALBERGEN EN OMNIA MAATGEVEND IN PERSOONLIJK WOONKOMFORT....

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 21