Tal van noviteiten in Parijs AUTO 0^ Mexico zet rem op vrije import SALON DE L'AUTO WERPT ZIJN SCHADUW VOORUIT Audi Siöik Nissan Cherry Hyundai I uto \llegaar Kleinere Mercedes Rotatiemotor met turbo Horizon met dieselmotor Weer actiemodellen Olie voor diesel en benzine WE VINDEN GOEDE INFORMATIE OVER WINTERSPORT ZÓ BELANGRIJK, DAT WE ER EEN OOSTENRIJKER VOOR HEBBEN LATEN KOMEN. WOENSDAG 15 SEPTEMBER 1982 Varia PAGINA 19 Samengesteld door Koos Post Een van de belangrijkste autotentoonstellingen van Europa - die in Parijs gaat tegen het einde van deze maand weer beginnen. Hoewel deze "Salon de l'Auto" een aantal jaren gele den met de verplaatsing van het knusse Grand et Petit Palais aan de Champs-Elysées naar de doel matige maar kille tentoonstellingenhallen aan de Porte de Versailles danig aan sfeer en gezelligheid heeft ingeboet, is deze show van driftig opgepoetst metaal nog altijd een trekpleister voor zo'n miljoen Fransen. Reden genoeg dus voor de auto-industrie om zich in zo groot mogelijke glorie aan den volke te tonen. "Parijs" wordt dan ook gebruikt om het publiek tal van noviteiten voor te schotelen. Maar de tijd is voorbij dat ook de pers pas op de show kennis kon nemen van het nieuws dat de industrie te bieden had. Vandaag de dag zorgen de fabrikanten er wel voor dat de nieuwsmedia ruim tevoren de kans krijgen de nieuwe of vernieuwde modellen te leren kennen. Er zal dit jaar nogal wat nieuws te zien zijn. Maar zonder eni ge twijfel zullen de chauvi nistische Fransen een groot deel van hun aandacht wij den aan de jongste Citroen, de BX. Een model dat thuis hoort tussen de GSA en de CX. "De eerste Citroen van een nieuwe generatie", zo betitel de Joop Huigen van Citroen Nederland deze BX. Vroeger bouwde Citroën bijzondere buitenbeentjes. Auto's met een zo eigen gezicht dat ze nergens waren in te passen. Dat is met deze BX voorbij. Ci troën maakt met Peugeot en Talbot deel uit de van de PSA-groep. En de produkten van die groep moeten ergens bij elkaar aansluiten. Bovendien heeft Citroën beslo ten zich meer dan ooit te rich ten naar de wensen van de consument. Toen eenmaal was besloten dater zo'n nieu we middenklasser zou ko men gingen er vier opdrach ten uit voor het maken van een ontwerp. Ook Citroëns eigen Bureau d'Etude kreeg er één. Het legde netjes een ontwerp op tafel bij de direc tie. Maar die gaf toch de voor keur aan het model dat uit de koker van de Italiaanse ont werper Bertone kwam. Het is echter geheel ingepast in het kader van de Citroën-lijn. Bovendien is de ontwikke ling intensief begeleid met enquêtes over de behoeften bij het publiek. Omdat Ci troën zich in de middenklas se, waarin de BX moet wor den geplaatst, meer dan ooit richt op concurrentie. "Zes tig tot zeventig procent van de omzet van de BX moet ko men van mensen die nu nog geen Citroën rijden", aldus Joop Huigen. Hoewel er nog geen definitieve prijs is genoemd mag worden aangenomen dat de prijzen van de drie typen (62,72 en 90 pk met topsnelheden resp. van 155, 163 en 176 km per uur) zullen lopen van dik twintig mille tot zo'n dertig duizend gulden. Er werd dus nadrukkelijk ge sproken van een "nieuwe ge neratie". Toch was het al na enkele tientallen kilometers achter het stuur duidelijk dat het echte Citroëns zijn. On der meer door de voorwiel aandrijving, de hydro-pneu- matische vering en het be- ^bSS& Citroën BX: "Eerste i i nieuwe generatie... kende geluidje van de aan drijving. Maar dat betekent dan óók een grandioze vering en een uit stekende wegligging. Ik zal er te zijner tijd nog wel op te rugkomen. Alles bijpplkaar kwamen de au- tojoumalisten tot een ver bruik van gemiddeld bijna 1 op 12. Ikzelf kwam rustig rij dend nog veel gunstiger uit. Door de vriendelijke route was dat echter een wat geflat teerd beeld, dat in de dage lijkse praktijk niet zo gemak kelijk zal worden gehaald. Audi 100: laagste luchtweerstand van alle seriewagens. Een ander uiterst opvallende nieuweling op de Parijse au tosalon zal de vernieuwde Audio 100 zijn. Het is niet zo gemakkelijk te begrijpen waarom Audi zo hardnekkig vasthoudt aan die bekende type-aanduidingen, temeer niet omdat eigenlijk de naam het enige is dat deze auto nog verbindt met zijn voorgan ger. Maar dat moet Audi zelf weten. Feit is dat het merk nu is ge komen met de tot nu toe laagst bereikte luchtweer stand van een seriewagen: 0.30. Enkele jaren geleden was zoiets als luchtweerstand al leen bij ingewijden bekend. Tot de benzineprijs naar astronomische hoogte ging stijgen. Toen werd plotseling duidelijk dat luchtweerstand veel te maken heeft met ben zineverbruik en dus indirect met de inhoud van de porte monnee. Toen ook kwamen de fabrikan ten met cijfers op de prop pen. Aanvankelijk werd een luchtweerstand van om en nabij de Cw 0.40 al een hele prestatie gevonden. De nieu we modellen van de laatste tijd scoren daar alweer bedui dend onder. Maar nog geen fabrikant heeft gepresteerd wat Audi nu heel nuchter in Parijs neerzet: een seriewagen met een weer stand van Cw 0.30. En het ziet er helemaal niet zo spectacu lair uit: de inmiddels van vele modellen bekende schuin op lopende front en voorruit en een wat verhoogde achter kant. Maar er is vooral veel aandacht besteed aan details, zoals wieldoppen, buiten spiegels, zijruiten en dergelij ke. Alles derhalve in dienst Vijfdeurs Hyundai Pony: Korea in opmars. gesteld van het dictaat van de windtunnel. Daar echter het gewicht van de auto niet gering is (1080 kilo voor de eenvoudigste uitvoe ring en 1210 kilo voor de meest luxueuze) is de benzi newinst niet zo groot als die fantastisch lage weerstand zou doen vermoeden. De fa- riek praat over tien procent. Bij 120 km per uur zou 1 op 13 haalbaar zijn. Wat toch wel bijzonder is voor zo'n stevige bak. De klant kan kiezen uit vier motoren: één viercilinder 0,8 1 - 75 pk) en drie vijfcilinders 0,91 -100 pk, 2,21 -136 pk en 2 1 diesel - 70 pk). Op de duurste modellen CS en CD zit een automatisch con trolesysteem. Het waar schuwt bij storingen. Het heeft zes jaar geduurd om de opvolger van de "oude" Audi 100 te ontwikkelen. Het nieuwe model heeft nogal wat weg van de eens zo veel besproken RO 80 (met de Wankel-rotatiemotor). Daar om is die lage luchtweer stand ook weer niet zó vreemd, de RO 80 haalde im mers ook een Cw 0.33... De populaire Cherry van Nis san (voorheen Datsun) is aan zijn vierde generatie begon nen. In de eerste drie edities heeft het wagentje een totaal oplage van een dikke 110.000 exemplaren bereikt. De Cherry-IV heeft in zijn een voudigste uitvoering drie deuren en een 1000 cc motor 14695,-). De duurste uitvoe ring kost ruim achttien mille (1.5 liter driedeurs GL auto maat). Daar tussenin zit een vijfdeurs met een 1,3 liter benzinemotor. Aan die motoren is niet zo veel veranderd. Des te meer aan uiterlijk en interieur. De vormgeving is aërodyna misch zo op het lage benzine verbruik toegespitst dat de luchtweerstand met 25 pro cent is verminderd tot een Cw-waarde van 0.38. Dankzij vele detailverbeterin gen aan het uiterlijk is dat re sultaat verkregen. Zo is er bijvoorbeeld een schuiner ge plaatste voorruit die boven dien tegen de auto is ge plakt, waardoor rondom de lijst geen luchtwervelingen kunnen ontstaan. Het geluidsniveau is opvallend laag. In de eerste plaats door die verminderde luchtweer stand, maar ook door het ge bruik van veel isolerend ma teriaal. De zit is rechtop maar redelijke comfortabel. Met een verstelbare stuurkolom. Hoewel maten, lengte en breedte gelijk zijn gebleven heeft men binnenin meer ruimte beschikbaar kunnen krijgen door de achterbank wat verder naar achteren te plaatsen. Een bank die bo vendien neerklapbaar is. Dezer dagen komt van de Kore aanse fabriek Hyundai een vijfdeurs Pony op de Neder landse markt De "oude" ty pen met drie en vier deuren blijven leverbaar, de vijf deurs is erbij gekomen (prijs vanaf 12895,-). Het is een wat gemoderniseer de wagen. Met een nieuw front, dat voor minder lucht weerstand en een vlotter lijn tje zorgt. Het dashboard heeft een beurt gehad, de stoelen zitten beter, de bagageruimte is groter, de achterbank deel baar en neerklapbaar, de lak sterker en door een andere carburateur is de wagen ook zuiniger geworden. Er kunnen in die vijfdeurs edi tie van de Pony twee moto ren zitten: 1,2 liter (80 pk) of 1,4 liter (92 pk). Tot 1 juli van dit jaar verkocht Greenib in Leidschendam 1150 Pony's. Men verwacht met deze vijf deurs erbij een sterk stijgen de vraag. Volgend jaar komt er een ge heel nieuwe Hyundai, de zo genaamde Y-car. Afgeleid van de Ford Taunus, hij heeft althans het onderstel daar van. De motor is de 1,6 liter krachtbron van de Mitsubis hi Galant, de carrosserie is een ontwerp van de Italiaan Giugiaro. Het jaar daarop komt - als de samenwerking met Mitsubis hi verder is afgerond - de zo genaamde X-car, een aange paste versie van de Mitsubis hi Colt. In de jaren '86 - '87 komt er een volledig in eigen keuken ont wikkelde Hyundai. Tegen die tijd hoopt Greenib (onder deel van Abemij in Sassen- heim, houdstermaatschappij van o.a. Mitsubishi-impor- teur Hart Nibbrig en Greeve) in ons land jaarlijks tiendui zend Hyundai's te kunnen verkopen. Er is een kleinere Mercedes in aantocht. Op deze foto ziet men hem rechts, naast een exemplaar uit de deze maand gewijzigde en qua uitrusting sterk verbeterde 200-280E serie. De nieuweling (190-190E) zal tegen het einde van dit jaar aan de autopers worden getoond en zal wellicht in februari op de perso nenauto-RAI te zien zijn. Met deze 190-190E serie komt Mercedes in een klasse waarin het Duitse merk tot nu toe niet was verte genwoordigd. Verdere bijzonderheden heeft de fabriek overigens nog niet willen geven. Mazda bouwt nog altijd auto's met rotatiemotor. Volgens het prin cipe dus dat door ir.Wankel is ontworpen, door vele fabrieken is beproefd maar alleen door dit Japanse merk is vastgehouden en verder ontwikkeld. In Japan komt nu ook een rotatiemotor met turbocompressor in de verkoop. Die wordt ingebouwd ts het model dat in ons land Mazda 929 wordt genoemd. De wagen zal (nog) niet worden geëxporteerd. De in Japan toegepaste turbo-rotatiemotor (met iryectie) levert een vermogen van 160 DIN-pk, haalt een acceleratie van stil stand tot 96 km per uur in minder dan 8 seconden en verbruikt volgens de fabriek desondanks niet meer dan gemiddeld 1 op 10,2. Naast de Tagora diesel brengt Talbot nu ook de Horizon met een dieselmotor op de markt. De Horizon LD en GLD zijn de eerste modellen die zijn uitgerust met de nieuwe 1905 cc dieselmotor van 65 pk, die door PSA werd ontwikkeld en in de fabriek in Trémcry wordt gebouwd voor de drie merken van de groep (Peugeot, Talbot en Citroen). Het gamma van de Horizons met benzinemotoren is uitgebreid met de Premium, die een 1592 cc motor (90 pk) koppelt aan een vijfversnellingsbak en stuurbekrachtiging. Topsnelheid: 175 km per uur. Ze zijn er weer, de speciale actiemodellen. Meestal standaard uit voeringen die worden voorzien van een fiks aantal leuke ex traatjes en waarop dan aardige prijskaartjes worden geplakt. Wie zijn wensen daarbij kan aanpassan kan soms een aantrekke lijk voordeeltje halen. Volkswagen heeft er nu zes (Golf Scorpion, Polo Elan, Golf Elan, Jetta Elan, Golf Stayer en Jetta Stayer), Audi één (Audi 80 Silver Special) en Mazda vier (323 HB 1.3 Noblesse, 323 Sedan 13 No blesse, 626 SDX Sedan 1.6 Noblesse en 929 LTD Sedan Nobles- Castrol heeft een olie op de markt gebracht (Castrol FX) die zowel voor diesel- als voor benzinemotoren kan worden ge bruikt, ongeacht of zij met turbo zijn uitgevoerd. Ook is deze olie geschikt voor benzinemotoren die LPG als brandstof ge bruiken. De viscositeit is volgens Castrol zodanig dat de olie in de win termaanden altijd voldoende vloeibaar blijft (goede koude start) en in de zomermaanden de best mogelijke smering ga- Felle kritiek SPD De leiders van de SPD uitten ern- stige kritiek op voorstellen van op Lambsdorn plannen de liberaal Lambsdorff, die het r economische beleid van de reee- BONN (AP/Reuter) - De Westduit- se bondskanselier Helmut Schmidt heeft gisteren zijn mi nister van economische zaken Otto Lambsdorff scherp aange vallen en de vroegere kanselier Willy Brandt heeft Lambsdorff indirect opgeroepen ontslag te nemen. ADVERTENTIE BESTSELLERS VAN DE WERELDBEROEMDE SCHRIJVERS nü verkrijgbaar in mooi uitgevoerde paperbacks, voor slechtst 15.90 Bij elke boekhandel! DE BOEKERIJ economische beleid van de rege ring over een andere boeg wil gooien. Schmidt's wankele coali tie is nu nog meer in gevaar ge komen. Volgens de kanselier was Lambs- dorffs analyse van de huidige economische situatie "niet com pleet, zeer eenzijdig en teleur stellend. Het geheel getuigt van een ongelooflijk gebrek aan ana lytisch vermogen van een federa le minister van economische za ken", aldus Schmidt Lambsdorffs voorstellen houden onder meer in een drastische ver laging van de staatsuitgaven voor sociale voorzieningen. De enige manier, aldus Lambsdorff, om de economie weer gezond te maken en de werkloosheid te verminderen. De voorstellen, die Schmidt vorige week waren toegezonden en het afgelopen weekeinde werden ge publiceerd, hebben de bestaande verschillen van mening tussen SPD en coalitie-partner FDP nog vergroot en speculaties over een spoedige beëindiging van hun 13 jaar lange samenwerking nieuw leven ingeblazen. SPD-voorzitter Brandt was het in grote lijnen met Schmidt eens. Brandt vroeg indirect om het ontslag van de minister van eco nomische zaken, toen hij op merkte dat het vreemd was dat de bewindsman zichzelf nog niet had afgevraagd hoe hij aan een regering kon deelnemen wier be leid hij niet langer steunde. PRETORIA (UPI/DPA/Reuter) - Pieter Botha, de premier van Zuid-Afri- ka, wil in de eerste helft van 1983 een wetswijziging waardoor het alleen uit blanken bestaande parlement wordt vervangen door een multiracia- le volksvertegenwoordiging. Botha kondigde dit aan op het provinciale partijcongres in Transvaal van de regerende Nasionale Partij, die een tweederde meerderheid heeft in het parlement van Zuid-Afrika. Pieter Botha slaagde erin zijn plannen voor een "gemengd" parlement van kleurlingen (mensen van gemengd bloed), Aziaten en blanken, door het congres aanvaard te krijgen. De zwarte meerderheid van ongeveer 20 miljoen mensen krijgt in tegen stelling tot de drie andere ethnische groepen geen plaats in het parle ment. Familie Bruna uit top bedrijf UTRECHT (GPD) - De leden van de familie Bruna hebben zich begin deze week terug getrokken uit de directie van Bruna bv, de grote winkelke ten voor tijdschriften, boe ken en speelgoed. Zij hebben deze stap genomen, nadat vorige week vrijdag een reorganisatie-rapport werd gepubliceerd, waarin het bureau Horringa en De Koning concludeerde dat de top van Bruna niet meer functioneerde. De huidige di recteur, W.N. van der Dries, ontkent dit laatste echter met klem en wijst elk verwijt in de richting van de familie Bruna van de hand. Volgens hem had F.H. Bruna - tot en met vorige week directeur, in april al aangekondigd zich te rug te zullen trekken. De aangekondigde reorganisa tie betreft een inkrimping met 140 arbeidsplaatsen bij de Standaard boekhandels en de administratie en mogelijk verkoop van hoofdkantoor in Utrecht. Het totaal aantal boekhandels zal niet worden teruggebracht. MEXICO (UPI) - De Mexicaanse centrale bank heeft bepaald dat geen goederen in Mexico meer mogen worden ingevoerd zonder vergunning. Dit is een verdere uitbreiding van het pakket van maatregelen dat in Mexico is uit gevaardigd om te voorkomen dat nog meer geld naar het buiten land afvloeit. De banken zijn al genationaliseerd, de dollar is geen wettig betaalmiddel meer en de valutahandel is onder toe zicht van de centrale bank ge steld. Voor alle invoer van goederen moet voortaan vooraf een ver gunning van het Mexicaanse mi nisterie van handel worden ver kregen. Dat geldt ook voor plaat sen langs de grens met de Ver enigde Staten Tot dusver moch ten importeurs vrijwel alles im porteren als zij bereid waren hef fingen te betalen die in sommige gevallen tot honderd procent gingen. De heffingen zijn verval len. De banken in Mexico mogen geen goud, zilver of vreemd geld ver kopen, alleen inkopen tegen koersen en prijzen die de centra le bank vaststelt Alleen in een strook van twaalf mijl langs da grens met de Verenigde Staten geldt een wat soepeler regeling in het belang van het grensover schrijdende goederenverkeer. Toeristen die binnen d<- tw.m'f muiszone ophouden behoeven niet op te geven hoeve» 1 wwmd geld ze bg zich hebben, toeristen die verder het land in willen wel Er gelden ook beperkingen voor de hoeveelheid geld Mexicanen mee mogen nemen by reizen naar het buitenland. Alleen op de luchthaven van Mexico kunnen dollars worden gekocht maar niet meer dan 250 per persoon en per jaar en alleen op vertoon van een paspoort en een geldig tic ket Er geldt dan een koers van zeventig peso per dollar Dat is de beschermde koers die ook van toepassing is op de aflossin gen van buitenlande leningen en de invoer van onontbcerluke goederen Voor alle overige transacties geldt een "vrije" koers, die wordt bepaald door vraag en aanbod en die ver bo ven de honderd peso per dollar ligt ADVERTENTIE Natuurlijk, dc ANWB is geen leek op het gebied van wintersport. Maar als 't op de details aan komt, heeft een plaatscli jke autoriteit toch een streepje voor. De directeur van 't VW uit het Oostenrijkse Hinterstoder is zo'n autonteit. En daarom haalt de ANWB 'm naar Nederland. Van 20 tot en met 25 september is hij voor al uw vragen aanwezig in het ANWB-kantoor in Leiden, maar hij is bovendien te gast op een speciale wintersportavond die dc ANWB op 22 september organiseert in dc Stadsgehoorzaal aan dc Brccstraat 60 Op die avond, gepresenteerd door niemand minder dan Hans van Willigcnburg. knjgt u een schat aan informatie over alles wat met wintersport te maken heeft. Kaarten kunt u a f. 5,- kopen bi| het ANWB-kantoor, Stationsweg 2, of bij Match Sportartikelen 6c m m y m 1# «g/r> belang v v wintersport. Doen!

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 19