Eminent start met schone lei en Kerk handhaaft symbool 'ploegscharen' Dekassièresvan Albert Heijn hebben een smakelijke verrassing voor u. De kogel is door de kerk. Eminent Bodegraven blijft open. Het laatste financiële obstakel, wie moet de sala rissen over augustus betalen, is opgelost. De zijden draad waaraan het voortbestaan van Europa's grootste orgelproducent hing, heeft het gehouden. Driehonderd- zestig werknemers kunnen, na weken vol spanning, én een weekje werkloos zijn, opgelucht ademhalen. Alleen dringt de vraag zich op voor hoelang? Eminent Bodegraven gaat in de nieuwe constructie ver der onder de naam Eminent Electronics. Een blik terug in de geschiedenis van het bedrijf. Wie was Jacob Vreeken die zestig jaar geleden de basis voor de orgelfabriek legde? Hoe kon een eenmanszaakje zó groot groeien? Wat was de oorzaak van de teloorgang en hoe ziet de toekomst voor het 'nieuwe' Eminent er uit? Bij Eminent haalt men opgelucht adem. Het tij lijkt gekeerd. De orgelfabriek kan zich alsnog gaan opmaken voor de viering van het zestigjarig bestaan. Een diamanten-feest met een bijsmaak- Jacob Vreeken (links) en zijn zoons Cees, Frits en Louis in 1972. De orgelfabriek beleefde toen hoogtijden. WOENSDAG 15 SEPTEMBER 1982 In bepaald opzicht fungeert Lon den voor mijn vrouw en mij als een bedevaartplaats. Er zijn een paar vaste rituelen, die wij nooit overslaan. Een bezoek aan Har- rod's, 's werelds beroemdste wa renhuis. Een bezoek aan Foyle's, de grootste tweedehands boek winkel ter wereld, en een bezoek aan Hatchards, cle belangrijkste boekhandel van Londen. Tegen woordig slaan we ook Hamleys nooit meer over, een van 's we relds grootste speelgoedwinkels, en natuurlijk verzuimen we ook 'nooit Fortnum Mason te bezoe ken, op 182 Piccadilly. Fortnum Mason werd op 8 sep tember 1707 geopend en bestond vorige week dus 275 jaar. Mr. Fortnum was een lakei aan het hof, zijn vriend mr. Mason was kruidenier, van het begin af aan stond hun een deftige zaak voor ogen. Andere voorname zaken op Piccadilly als het modemagazijn Swan Elgar (anderhalve eeuw geleden nog een onooglijk garen en-bandwinkeltje) en boekhandel Hatchard's (in 1797 begonnen met een aanvangskapitaal van 5 pond), hadden een bescheidener begin, maar Fortnum had als voormalig lakei entree bij de be tere stand rond St. James's Pala ce, verkocht „upstairs" zijn duur dere waren, en „doumstairs" aan het peroneel kaarsen met korting. Zo sneed het mes aan twee kan ten. Een specialiteit van Fortnum Mason zijn de „hampers", man den met levensmiddelen, een ge liefd kerstcadeau in de betere En gelse kringen, maar ook gewild als picnicmanden bij de races of jachtpartijen. De kleurenbijlage van de Sunday Express reprodu ceert de folder uit 1926 voor „au tomobilisten-hampers". Het dag je uit met de auto raakte toen in zwang, en voor de „motoring pic nic" bevatte de mand dan Filet de Sole Printanier, Terrine de Volaille, Paté de Veau et Jam bon, Cotelettes d'Agneau, Boeuf Pressé, Salade de Laitues, gelée au Fruits of Charlotte Russe, Fro- mage, Petits Pains en Beurre. Geen boter, geen butter, maar beurre, want als die Engelse au tomobilisten op een grazige wei de hun F M-mand openden, dan moesten ze ook het idee heb ben dat ze een exquis Frans res taurant binnenstapten... De manden met voedsel die Fort num Mason omstreeks 1813 aan Willingtons troepen in Span je leverde zullen iets eenvoudiger van samenstelling zijn geweest. De voedselafdeling, die Fortnum Mason zijn faam heeft bezorgd, is gelijkvloers. Bijna vijftig jaar lang al ontvangt mr. Arthur Lunn daar de clientèle, of ziet hij toe dat de cliënten (het woord „klanten" wil niet uit mijn schrijfmachine komen) beleefd maar hartelijk worden bediend. Mr. Lunn is nu 85 jaar en zijn overmijdelijke dood vervult het management nu al met evenveel zorg als het Kremlin tegen de on vermijdelijke dood van Leonid Brezjnjev zit aan te hikken. Ar thur Lunn is een zeer gedistin geerde oude heer, met jacquet aan en een streepjesbroek, en het hoeft dus geen verbazing te wek ken dat een adellijk persoon een keer door een mede-cliënt om een pot jam werd gevraagd, waarop de werkelijke bediende zich te genover His Lordship veront schuldigde met de woorden: „Het spijt me, my lord, maar dan moet u er maar niet zo voornaam uit zien!" Er zijn geen nazaten van Fortnum en Mason meer aan de zaak/ ver bonden, maar de suggestie dat de twee oude baasjes nog steeds aanwezig waren, is tot in de ja ren zestig gehandhaafd door ie dere dag twee heertjes in ouder wetse kledij met pruiken op in een rijtuigje naar Piccadilly 182 te laten rijden, een goed voor beeld dat door Vroom Drees- man, Peek Cloppenburg, Jan sen Tilanus en Bij Korf zou moeten worden nagevolgd. De vrees dat het huidige symbool van Fortnum Mason, mr. Ar thur Lunn, binnen afzienbare tijd door ziekte, ouderdom of sterfte zal moeten verdwijnen is nu zo groot, dat hij al van alle kanten is gefotografeerd en op vi deo, geluidsband en film is vast gelegd, niet alleen als voorbeeld voor komende generaties bedie nend personeel, maar ook om hem na zijn verscheiden nog als F M-symbool te kunnen uitba ten. Want u weet, niemand is on misbaar in het leven, behalve mr. Arthur Lunn... Fortnum Mason is overigens niet allen Food Hall, op de hogere ver diepingen kun je ook duurzamer artikelen dan voedsel kopen, en helemaal boven ts het Fountain Restaurant, waar u ongetwijfeld „trifle" kunt verorberen, en waar Adam Faith, de popzanger be kend van o.a. „It's all right", drie dagen per week aan „zijn" tafel tje in de hoek „kantoor houdt" met zijn assistente. Hij geeft daar interviews, ontmoet er za kenlieden, en ontvangt er zelfs zijn post. Als ik correspondent in Londen was, zou ik ook zeker elke ochtend met de kranten, mijn elektrische schrijfmachine en een verlengsnoer mijn vaste tafeltje in het restaurant van Fortnum Mason willen hebben! Zestig jaar Eminent. Een verhi bediende Jacob Vreeken de 1 bedrijf in Europa: de groei. Bakker Vreeken en het orgel. Het harmonium, zoals het in strument toen heette, heeft altijd aantrekkingskracht op hem gehad. Vóór Jacob een kleine zaak in orgels, violen, harpen, mandolines enz. opent, is hij zondags organist in de kerk. En geeft hij mu zieklessen. Geen dik belegde boterham. Het tarief is drie kwartjes per uur. De leerlin gen, die soms wel vijftien ki lometer ver wonen, worden met de fiets bezocht. Repareren van harmoniums, een tweede bezigheid van Vreeken, is ook al geen vet pot. Het dagloon is niet meer dan zes gulden en de fiets is het enige vervoermiddel. Rit ten van veertig tot zestig kilo meter zijn geen uitzondering. Omdat het Vreeken financieel niet zo voor de wind gaat, verbindt hij zich voor tien jaar aan een collega-hande laar. Voor elk orgel dat hij verkoopt, krijgt 'ie provisie. Niet veel, maar toch.... Reclame De zakenman Vreeken gelooft onvoorwaardelijk in reclame. Zijn gedachte: "Als ze "me niet weten te vinden, dan kunnen ze ook niet bij me ko pen." De orgelhandelaar ad verteert landelijk. Van elke gulden winst is de helft be stemd voor reclame. Een post die voor zo'n klein bedrijf buitensporig hoog is. De be lasting gelooft hem in eerste instantie niet. Maar als Vree ken met de rekeningen op ta fel komt moet zij wel. De fis- 'Zwaarden omsmeden tot ploeg scharen'. Deze omstreden leus van de kerkelijke vredesbewe ging in de DDR (Oost-Duitsland) zal ook dit jaar het symbool zijn van de kerkelijke vredesweek, die van 7 tot 17 november wordt ge houden. Dat heeft het secretariaat van de Bond van Evangelische Kerken in de DDR meegedeeld. "Wij moe ten erop letten, dat dit symbool een teken van de vrede is en blijft, en dat ook andersdenken den het zo gaan opvatten". Het thema van de vredesweek in de DDR is ditmaal: 'Angst, ver trouwen, vrede'. De vredesweek wordt begonnen met een 'voorbede-dienst voor de vrede', waarvoor kerkelijke functionarissen in Oost- en West- Duitsland de liturgie hebben ge maakt. Op de laatste dag, 17 no vember, nemen de kerken een 'vredesminuut' in acht. In plaats van de BB-alarmsignalen hoort ieder dan de kerkklokken, 'ter voorbereiding op de vrede'. De Oostduitse autoriteiten staan niet achtyer de 'ploegscharen'- gedachte van de kerken. Die zou dc inspanningen voor de vrede alleen maar verzwakken. Waarschuwing aan IKV Volgens professor mr. I. A. Diep enhorst heeft het Interkerkelijk Vredesberaad (IKV) zich van zijn oorspronkelijke opdracht - het vraagstuk van oorlog en vrede vooral in de kerken ter discussie te stellen - verwijderd. "Het is niet alleen een beraad maar ook een actiegroep", zei Diepenhorst op een vergadering van het Inter- over hoe de eenvoudige bakkers- sis legde voor een toonaangevend .bloei, de Droblemen en wat nu? cus geeft hem nog een jaar als hij op deze voet verder gaat. Waarop de ondernemer kalm antwoordt: "Uw bril is een ambtelijke, de mijne een za kelijke." De veranderingen volgen el kaar snel op. In 1928 trekt Ja cob Vreeken in een nieuw on derkomen en nog geen vijf jaar later importeert hij zelf harmoniums uit Duitsland. De flets blijft staan en wordt verwisseld voor een trein abonnement van dertig gul den per maand. Het hele land is zijn verkoopgebied. Zo kabbelt het orgelleven rus tig voort. Dan volgen de oor logsjaren. De verkoop ligt stil, de winkel is leeg. Een geëvacueerd gezin vindt er onderdak. Wat overblijft is één harmonium. Stand plaats: de kamer van de fami lie Vreeken. De inspanning lijkt voor niets geweest. Hoewel Vreeken en thousiast blijft. Dat is ook al les. Niet één Nederlander toont er nog belangstelling kerkelijk Comité Tweezijdige Ontwapening in Winschoten. De hoogleraar had wel begrip voor deze ombuiging van het IKV, maar, zo voegde hij eraan toe, dan zullen de kerken zich over dit beleid moeten uitspreken, met het oog op hun eigen verant woordelijkheid. Als bijvoorbeeld het IKV zich gaat toeleggen op acties van burgerlijke ongehoor zaamheid om zijn doelstelling te verwerkelijken, dan is het niet ondenkbaar, dat kerken zich uit het beraad terugtrekken. Diep enhorst dacht met name aan de Gereformeerde Kerken en de Rooms-Katholieke Kerk. Hij zou dat wel jammer vinden, "want ik ben een voorstander van een geestelijk bont IKV", en daarom stak hij de waarschu wende vinger op. "De liefde kan niet van één kant komen". Bij verschil van mening tussen het beraad en de kerken zou Diepen horst niet onmiddellijk de finan ciële bijdrage willen schrappen. Hij zou dat weinig verheffend vinden. Maar dnders loordt het als de kerk in haar gehéél onte vreden wordt over wat het IKV doet. Dan kan het redelijk zijn om geen financiële steun meer te geven. Beroepen Hervormde Kerk: beroepen te Nederhemert en te Tholen D. J. Budding Scherpenisse, te Stel lendam M. D. Geuze Sint Anna- land, te Ommen J. K. Vlasblom Sint Johannesga-Delfstrahuizen (Fr.), te Veenendaal H. Harkema Brakel, te Beerzerveld (Ov.) kan didaat E. Westrik Utrecht. Christelijke Gereformeerde Ker ken: beroepen te Zeist M. Vliet- stra Bunschoten. voor een harmonium. Het enige dat er voor hem over blijft ismuzieklessen geven. Schildérijen Als een jaar na de oorlog de winkel vrijkomt is er geen handel. Stilzitten wil Vree- ken echter niet. Hij besluit in schilderijen te gaan hande len. Lijsten en doeken wor den ingekocht, etalages en standaards getimmerd. Ech ter, waaraan het ontbreekt is overtuiging. Een uur voor de officiële opening neemt Ja cob Vreeken een historische beslissing: de schilderijen winkel gaat niet open. Alle kaarten worden toch weer op de orgels gezet. En de vastbe raden Bodegraver slaagt. De eerste werknemers van het bedrijf zijn Vreekens drie zo nen: Cees, Louis en Frits. De laatste gaat naar Duitsland om zich op de hoogte te stel len van de nieuwe elektroni- ca-techniek. Gevolg: de stap Gereformeerde Gemeenten: be roepen te Oud-Beijerland R. Boogaard Leiden; bedankt voor Woerden J. Kareis Beekbergen, voor Scheveningen J. van Haa- ren Amersfoort. Eramusprijs. Vrijdag mag de be kende rooms-katholieke theo loog professor dr. Edward Schil- lebeeckx (Nijmegen) uit handen van prins Bemhard de 'Eramus- prijs' in ontvangst nemen, die hem is toegekend 'wegens zijn verdiensten voor de Europese cultuur'. De prins is regent van de stichting voor de Eramus- prijs. De uitreiking gebeurt in de Burgerzaal van het paleis op de Dam in Amsterdam, in tegen woordigheid van onder anderen koningin Beatrix, prins Claus en prinses Juliana. De prijs werd voor het eerst in 1958 uitgereikt. Schillebeeckx krijgt hem niet alleen voor zijn zuiver theologisch werk maar ook voor zijn bijdrage aan het kritisch zelfonderzoek van de Europese cultuur. De prijs bedraagt f. 100.000. De helft van dat bedrag gaat naar het internationale theologische tijdschrift 'Concilium', dat de ontwikkelingen in kerk en maat schappij kritisch volgt en door licht. Schillebeeckx was mede-op richter van dit blad en is nog steeds lid van de hoofdredactie. Ter Schegget Vrijdag aanvaardt professor dr. G. H. ter Schegget officieel het ambt van hoogleraar vanwege de Nederlandse Hervormde Kerk aan de Leidse universiteit Hij zal dan een rede uitspreken met als op de weg van elektronische instrumenten is gezet. Een meubelmaker komt in dienst. Vreeken gaat oude harmo niums en pianos's van nieu we kasten voorzien. Na zeven jaar, zonder resultaat, druk uitoefenen op Ameri kaanse fabrikanten om voor Europa orgels met één kla vier te produceren, besluiten de Vreekens, die inmiddels de naam Eminent hebben aangenomen, om dan maar zélf zo'n instrument te ont wikkelen. Na twee jaar is het prototype klaar en in 1961 komt de produktie op gang. Binnen- en buitenland tonen belangstelling. Zo veel, dat er een nieuwe fabriek moet worden gebouwd. Gouden tijden breken aan. Een jaar of acht later is de hal in Bode graven te krap. Eminent be sluit een tweede fabriek te bouwen. We schrijven 1970. Jacob Vreeken, inmiddels ze ventig jaar, neemt afscheid als algemeen direkteur. Alles is dan nog koek en ei. titel 'Het gebed als hart van de ethiek'. Zaterdag (van half 11 tot half 4) wordt in de Pniëlkerk aan de Tuinstraat-Hoofdstraat in Vee nendaal een 'nationale Bijbel dag' gehouden, uitgaande van de Stichting Nederland ICCC te Zeist. 'ICCC' staat voor Interna tional Council of Christian Chur ches, een raad van 'bijbelgetrou- we' kerken die niets moeten heb ben van de Wereldraad van Ker ken. Sprekers in Veenendaal zijn ds. J. Meester te Amsterdam, voorzitter van de Stichting Ne derland ICCC, ds. R. van Beek te Veenendaal, ds. P. J. Mietes te Zeist, ds. A. J. Moggré te Rijs wijk en dr. C. A. Tukker te Urk. De 'Stichting voor boete en ver zoening met betrekking tot Is rael en anderen' heeft de Neder landse kerken opgeroepen om op 26 september een 'dienst voor boete, gebed en offer' voor Israel te houden. Gekozen is voor 26 september omdat de joden dan de doden van Auschwitz herden ken. De stichting denkt in de eerste plaats aan 'onze oudste broeder', het joodse volk, maar ook aan het Libanese en Palestijnse volk. Ze vraagt zich af, of de Neder landse christenen voldoende hebben gedaan om hun lijden te voorkomen. "De christenheid zal schuld moeten belijden en voor bede moeten doen". De met het Vaticaan in onmin levende aartsbisschop Marcel Lefebvre heeft de Westduitse abt Frani Schmidberger tot zijn opvolger benoemd. Neergang De neergang van Eminent is in tweeën te splitsen. Zij speelt zich af tussen 1976 en 1980. De uitwerking van enkele be slissingen, die zo op het eer ste gezicht redelijk lijken, pakken verkeerd uit De burgemeester van Wad- dinxveen komt in 1976 met het dringende verzoek bij de Eminent-direktie de vesti ging in het centrum van dit dorp op te heffen (er was een nieuw raadhuis gepland) en te verplaatsen naar een stuk grond buiten die plaats. Emi nent krijgt de grond voor niets en nog tien miljoen gul den toe. Groots worden de zaken aange pakt Er verrijst een nieuw complex waarin tevens kan toorruimte voor de verhuur is ondergebracht. Dertig mil joen gulden investeert de or gelfabriek. Maar als het spul klaar is, is er niemand die het wil huren. De tweede tegenvaller, die mil joenen heeft gekost, is het mislukken van een nieuwe chip voor elektronische or gels. Siemens, dat opdracht krijgt die chip te ontwikke len, laat na verloop van tijd weten hiertoe geen kans te zien. Een ander deskundig bedrijf, ITT, zegt dit wél te kunnen. Na drie jaar komen de eerste modellen. De orgels functioneren. Iedereen en al les bij Eminent staat in sla gorde om met de produktie te beginnen. In Amerika is. vooruitlopend op het nieuwe produkt, een handelsorgani satie opgezet. Dan laat ITT weten dat de chip niet in se rie kan worden gemaakt De handelsorganisatie moet worden opgeheven. De kos ten van het avontuur: 25 mil joen gulden. De vreugde bij Eminent slaat in één klap om in een grafstemming. Twee tegenslagen die het eigen vermogen van Eminent tot nul reduceren. De Waddinx- veense vestiging, vier huizen en een verhuurde fabriek in Bodegraven, zullen worden afgestoten. De banken heb ben een groot deel van de schuld kwijtgescholden. Het ministerie van economische zaken is financieel bijge sprongen en het personeel van de orgelfabnek is bereid een jaar lang elke maand vijf procent van het salaris in te leveren. Zo kan Eminent Electronics met een 'schone' lei beginnen. Moeten de bakens worden ver zet of kan gewoon op de oude voet worden doorgegaan7 Technisch-direkteur G W. Bel- derok is er duidelijk over "We gaan door met orgelbou- wen zoals we dat tot nu toe hebben gedaan. De bakens verzetten is niet nodig. Dat hebben we al gedaan. Toen we merkten dat er een ver schuiving was van dure naar goedkopere orgels. Ik denk dat we het op die manier kun nen redden. De cijfers wijzen dat uit. Er zit een duidelijke groei in. Bovendien hebben we Australië aan ons afzetge bied toegevoegd. Hier kun nen we jaarlijks vierduizend orgels slijten." Voorlopig dus nog werk voor de 360 personeelsleden van Eminent, maar ook voor toe leveringsbedrijven en niet te verwaarlozen, de sociale werkplaats in Bodegraven. Belderok: "Wij hebben zelf ook heel wat gehandicapte men sen in dienst. Als wy ze kun nen inzetten zullen we dat ze ker doen. Maar speciaal een baantje voor hen creëren, is er niet meer bij." Kritiek Kritiek is er zeker op de han delwijze van de Eminent-di rektie. De Vreekens zouden hun zakken wel hebben ge vuld. Een goedkope beschul diging waar direkteur Belde rok niets van wil weten. "De Vreekens zijn nette men sen. Elke cent hebben zij in het bedrijf gènvesteerd. Tot hun pensioenen toe. Het is een minderwaardige bewe ring dat zü de zaak hebben leeggevreten. Vele jaren heb ben zü honderden mensen aan het werk gehouden Nu er wat fout dreigt te gaan, krijgen ze kritiek. Ik vind dat erg min. Achteraf praten is natuurlijk gemakkelijk De twee voorvallen zyn een on gelukkige samenloop van omstandigheden. Het enige dat je dc familie Vreeken misschien kunt verwaten is dat zij te laat deskundige mensen hebben binnenge haald." ADVERTENTIE AC Leiderdorp organiseert van 9 september tot en met 23 oktober een zestal voordelige diner-weken Met om de twee weken een andere specialiteit van de chefkok als hoofdgerecht Albert Heijn wil dat culinaire feestje graag meevieren en biedt zijn klanten bij dat diner een uitstekende fles wijn (rood, wit of rosé) uit eigen kelder aan Dtncrwaardcbonncn (voor extra voordelig diner van f25.- per persoon grati> fles wi|n per 2 personen) ontvangt u elke donderdag, vnjdag en zaterdag van onze kassiërvs. Vraag er even om als ze het door de drukte per ongeluk vergeten. AC Restaurant Leiderdorp trakteert u op een voordelig diner En Albert Heijn schenkt u de wijn. Deze v Alhrrt Ifctpi vu Dc Knpcrmuk-n 44 ImUanM Alt Wtvyuur Sodh<*j<Jcnptrin 4 AH VoocvtxXcn. Schoubtrut 1 AH h*tr.i Leiderdorp Wmkdhot 29

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 17