"Ajax een gevaarlijk elftaT Zuid-Korea beste in honkbalfinale Eerste halve punt voor Van der Wiel Nederlaag Nederland in damstrijd Celtic manager McNeill weet alles van EC-tegenstander Mühren zegt af voor EK- interland Robson schrapt Keegan srnt-du/- tëiT' /&ir'A WOENSDAG 15 SEPTEMBER 1982 SCHEVENINGEN (ANP) - Het Nederlands damteam heeft de eerste van de vier ontmoetingen in de daminterlandwedstrijd te gen de Sowjet-Unie met 9-11 ver loren. Die nederlaag kwam vry ongelukkig en nogal verrassend tot stand. Oud-kampioen Jannes van der Wal zag na ruim drieë neenhalf uur spelen een moment van damblindheid onmiddellijk afgestraft door de Russische kampioen Baljakin, die van een verkeerde damzet van zijn tegen stander profiteerde. Voordien had de Nederlander duidelijk het betere van het spel in een klas sieke positie, waarin hij zelfs ma teriaal verwierf. De spreekwoor delijke tijdnood werd de Friese meester dit keer echter fataal. Daarmee kwamen de Oosteuropea nen op een voorsprong van vier punten, omdat kort daarvoor op het tiende bord de jeugdige Tsje- zov een uitstekend opgezette on regelmatige partij tegen Ron Heusdens schitterend afsloot met een damcombinatie. Op dat moment zag het er zorgelijk uit voor de nationale ploeg, omat Bies tegen Wikman Licht nadeel noteerde en alleen Stokkel voor enige compensatie zorgde. Tot opluchting van de Nederlandse coach Douwe de Jong zag Bies kans in het vervolg van de partij het nadeel van de opgedrongen randschijven enigszins te neutra liseren, zodat erwel een nadeli ger maar geen verloren eindspel op het bord kwam. Jos Stokkel deed de hoop op een redelijke eindstand weer opleven door met groot voordeel een conse quent gespeelde omsingelings partij de tijdnoodfase in te gaan. Auke Scholma en Mogiuljanski maakten een einde aan deze eer ste dag. Na 62 zetten gaf Scholma zijn winstpogingen op. De gedetailleerde uitslag: Clerc-Gantwarg 1-1; Wiersma-Mitsjans- ki 1-1; Van der Wal-Baljakin 0-2; Pal- mer-Wirni 1-1; Bies-Wikman 1-1; Bas- tiaannet-Tsjegolev 1-1; Stokkel-Tsipes 2-0; Van den Borst-Davidov 1-1; Schol- ma-Mogiljanski 1-1; Heusdens-Tsjezov 0-2. Zesde plaats voor Nederland SEOEL (ANP) Voor het eerst in de geschiedenis van het mondiale honkbal is de titel in Azië terechtgekomen. In een technisch hoogstaand duel werd Japan door Zuid- Korea teruggewezen. Alle Zuidkoreaanse punten vielen in de achtste inning, nadat Japan al in de tweede slagbeurt een voorsprong van 2-0 had genomen. Nadat Zuid- Korea dat verschil had weggewerkt, maakte Dai Hwa Han zich onsterfelijk door, met twee man op de kussens, de bal het met vijftigduizend toeschouwers afgeladen Jam- sil-Stadion uit te slaan. Mitjanski aan het be- damduel. De Neder- niet verder dan remi- Beide Aziatische grootmachten verloren vóór het slotduel alleen van Italië. De Italianen zakte na de sensationele start echter diep weg en wonnen geen enkele wedstrijd meer. De organisato ren van het wereldkampioen schap hebben een perfecte neus gehad voor de werkelijkheid door Zuid Korea Japan als laatste duel in het wedstrijdsche- ma op te nemen. Ook de "voor wedstrijd" tussen de Verenigde Staten en Taiwan was goed inge schat, want dat duel ging recht- MOSKOU (ANP) - Op de dag van de afgebroken partijen bij het in terzonale schaaktoernooi in Mos kou heeft John van der Wiel gis teren zijn eerste halve punt bin nengehaald. Hij hield de afgebro ken partij uit de vijfde ronde te gen de Roemeen Gheorgiu op re mise. Tevoren had Van der Wiel bij het uitspelen van zijn partij uit de vierde ronde zijn meerdere moeten erkennen in de Zweed Andersson. De derde afgebroken partij van Van der Wiel, die uit de zesde ronde tegen Velimirovic, kwam gisteren niet aan de orde. Dankzij overwinningen op Quente- ros en Murey nam de Cubaan Guillermo Garcia alleen de lei ding met een score van 5l/2 pnt uit 6 partijen. Michel Tal kreeg op de tweede plaats gezelschap van de Zweed Ulf Andersson, die door de overwinning op Van der Wiel op 4'/2 punt kwam. De uitslagen: vierde ronde: Van der Wiel-Andersson 0-1, Garcia-Quinte- ros 1-0; vyfde ronde: Rodriguez-Veli- mirovic 0-1, Christiansen-Murey Vi—1/!, Van de Wiel-Gheorgiu Vi—V4; zesde ronde: Kasparov-Beljavski Vi-Xh, Sax-Rodriguez Vz-Vi, Murey-- Garcia 0-1. De stand: 1. Garcia 5V4 pnt, 2. Tal en An dersson 4'A pnt, 4. Kasparov 4 pnt; 5. Beljavski 3Vi pnt, 14. Van der Wiel xh pnt (1 afg. partij(. streeks om de derde plaats. De Verenigde Staten wonnen met 3- 2 waardoor zij met Taiwan in punten gelijk eindigden. Omdat bij de verdeling van de medailles niet wordt gekeken naar de on derlinge wedstrijd, kregen zowel de Amerikanen als de Taiwane- zen het brons omgehangen. Het Nederlands honkbalteam be sloot het 27e wereldkampioen schap in Seoel, zoals het ook was begonnen: met een overwinning op een Middenamerikaanse ploeg. Werd in de openingswed strijd Panama teruggewezen, gis termiddag was de Dominicaanse Republiek dat lot beschoren (8- 2). Voor Nederland betekende deze overwinning de zesde plaats in het eindklassement, de beste prestatie uit de geschiede nis. Tijdens de titelstrijd in 1978 in Italië eindigde Nederland als zevende. Hoofdcoach Jim Stoeckel was blij met de drie overwinningen, maar niet echt tevreden. "Ik ben toch wat teleurgesteld, omdat ik het gevoel heb, dat er meer wedstrij den gewonnen hadden kunnen worden. Als Cees Herkemij en ik volgend jaar mogen terugkomen, moet er gewerkt worden aan de pitching. We hebben ook nog Jan Hijzelendoorn en Ea Kruijs en verder jonge jongens als Pim Winkel en Peter van Dalen. We zullen wat wijzigingen aanbren gen in dit team. want we moeten verder. Volgend jaar moet de Eu- GLASGOW (GPD/ANP) - Ajax zal vanavond toch met Piet Schrijvers uitkomen in het Europa-Cupduel tegen Celtic. De doelman, die afgelopen zaterdag wegens „zware griep" ontbrak in de competitiewedstrijd tegen Sparta, arriveerde gisteren in Glasgow en doorstond 's avonds de eerste test naar behoren. „Het is me allemaal meegevallen. Af en toe heb ik nog weinig lucht. Het slijm zit ook nog overal vast, maar alles bij elkaar ging het wel", zo merkte Schrijvers na de training onder het kunstlicht van het Celtic park op. Dat Schrijvers alsnog op de been is geholpen, is toe te schrijven aan de behandeling van de doktoren MANCHESTER (ANP) - Ar nold Mühren zal volgende week woensdag niet van de partij zijn in de interlandwed strijd Nederland-Ierland in Rotterdam. Voor de tweede wedstrijd uit de voorronde van de strijd om het Euro pees voetbalkampioenschap had bondscoach Kees Rijvers gerekend op de inbreng van de geroutineerde middenvel der van Manchester United. Mühren kampt echter sinds zijn overgang deze zomer van Ipswich Town naar Manches ter United met een hardnek kige blessure aan de achilles pees. Na vijf competitiewedstrijden op rij is Mührens handicap te groot geworden en heeft hij noodgedwongen afgehaakt voor de Europese bekerwed strijd van vanavond tussen zijn Engelse werkgever en het Spaanse Valencia. Müh ren wil rust nemen om bij de EC-return in Spanje weer in de hoofdmacht van de Man cunians te verschijnen. Ter bevordering van het gene zingsproces heeft de Links benige international, die de clubbelangen laat prevale ren, de beslissing genomen de EK-interlandwedstrijd Nederland-Ierland te laten schieten. Mührens clubgenoot Kevin Moran, verdediger van het Ierse nationale elftal, kampt ook met een zware spierbles sure. Hoewel geselecteerd verwacht Moran zelf, dat hij zaterdag de Ierse bondscoach Eoin Hand zal moeten zeggen dat hij niet kan spelen. Hand kan onverwacht wel beschik ken over Ronny Whelan. De aanvaller van Liverpool stel de een operatieve ingreep speciaal voor de EK-inter landwedstrijd een week uit. in het Amsterdamse Lucas-zie- kenhuis en aan Schrijvers zelf. De Mos: „Zondag had hij nog griep. Toch zei hij me toen al dat hij er alles aan zou doen om te spelen. Hij wilde precies weten wanneer hij nog naar Glasgow kon komen. Als er iemand is op wie ik kan rekenen, dan is het Schrijvers wel. Met de nodige ge neesmiddelen heeft hij het toch gered". Niet alleen in de ogen van De Mos, maar ook volgens manager McNeill van Celtic is de aanwe zigheid van Schrijvers woens dagavond voor Ajax bijzonder belangrijk: „Schrijvers en CruijfT zijn de centrale figuren in dit elf tal. Cruijff is nog altijd een per soonlijkheid en Schrijvers is voor de organisatie in de achter hoede onmisbaar". McNeill, die zich met zijn team heeft voorbe reid in een trainingskamp in het ongeveer honderd kilometer bui ten Glasgow geleden Ayrshire, weet overigens ook precies hoe het elftal van Ajax verder in el kaar steekt. Hij heeft het team zowel in het Amsterdam-toer nooi tegen Tottingham Hotspur als tegen Haarlem aan het werk gezien en is de afgelopen weken telefonisch op de hoogte gehou den van de stand van zaken. McNeill vindt dat Ajax nog altijd voetbalt in de stijl die Rinus Mi- chels steeds heeft gepropageerd: „Jagen en switchen. Dat is nog altijd de kracht van Ajax. Het is nog steeds een gevaarlijk elftal. We zullen moeten oppassen dat we hier geen tegendoelpunt krij gen. Ons streven is om op eigen veld met 2-0 te winnen. Dat moet genoeg zijn omdat ik ons in Am sterdam wel een doelpunt zie maken". AZ'67 Hans Eijkenbroek, trainer van be kerwinnaar AZ'67, heeft voor de eerste Europa-Cup-confrontatie van het nieuwe seizoen, tegen het Ierse Limerick weer de be schikking over het ervaren trio Hovenkamp-Jonker-Amzt. Het drietal maakte de seizoenstart van de door de uitverkoop van topspelers afgeslankte Alkmaar- se eredivisieclub tot een zeer las tige door voortdurend gebles seerd de tribunes te bevolken. Jos Jonker kon tot nu toe zelfs geen wedstrijd spelen. De jeugd van AZ ving het gemis aan routi ne redelijk op, maar trainer Eij kenbroek achtte bij zijn debuut als oefenmeester op Europees ni veau, de ruggesteun van routi niers zeer noodzakelijk. Gisteravond gaf een laatste test aan, dat Eijkenbroek vanavond op de door een windhondenbaan omgeven grasmat van Market's Field op de rustgevende inbreng van zijn routiniers kan rekenen. Hovenkamp had nog wat pijn aan de knie, maar vormt volgens trainer Eijkenbroek niet meer dan een vraagtekentje. Jonker zal overigens niet bepaald pijn loos spelen. Een bloeduitstorting tussen kuit- en scheenbeen blijft de Castricummer parten spelen, maar in Ierland gaan de kiezen op elkaar. Weijsters en Talan ver huizen naar de hun bekende wis selbank. Haarlem De trainer van Haarlem, Hans van Doorneveld kreeg gistermiddag de mededeling van zijn medi sche staf, dat Frank van Leen niet beschikbaar is voor de eer ste UEFA-cupwedstrijd tegen AA Gent. De middenvelder, die afgelopen zaterdag tegen Excel sior een enkelblessure opliep, is ondanks een intensieve behan deling niet eens in staat om be hoorlijk te lopen. Van Doorneveld kan daarentegen wel weer Gerrie Kleton, die als bankzitter in zijn Ajax-tijd als enige van de Haarlem-spelers Europa-Cupvoetbal van dichtbij heeft meegemaakt, in zijn team opstellen. De Amsterdammer heeft door zijn voetblessure - op gelopen in de wedstrijd tegen Ajax - weliswaar een conditione le achterstand, maar de oefen- meester acht zijn inbreng van dermate groot belang, dat een beroep op de centrale midden velder wordt gedaan. Doordat Kleton aantreedt, zal Piet Huyg genoegen moeten nemen met een plaats op de reserve-bank. De lange voorstopper, die in zijn dertiende Haarlem-seizoen ein delijk uitzicht had op Europa- Cupvoetbal is daar vanzelfspre kend zeer teleurgesteld over. Gent-trainer Robert Goethals heeft gisteren lang getwijfeld in welke samenstelling hij zijn elftal zal la ten opdraven tegen Haarlem. Goethals maakte zich geen zor gen om verdediging en halflinie. Hij had echter wel zijn twijfels over de bezetting van de twee mans voorhoede, terwijl hy ook lang heeft geaarzeld wie van de twee doelverdedigers (de door een vingerbreuk lang geblesseer de Laurijssen of Daenen) hij op moest stellen. Goethals: „Lau rijssen heeft een grote staat van dienst. Hij was in het afgelopen seizoen de minst gepasseerde keeper in de Belgische competi tie en bezit een behoorlijke dosis ervaring. Daenen heeft het als zijn vervanger echter erg goed gedaan". Laat op de avond be sloot Goethals definitief te kie zen voor Daenen. In de Gentse voorhoede staat de positie van Cees Schapendonk buiten elke discussie. De Neder lander zal in de aanval worden geassisteerd door Bouvy, die, na langdurig wikken en wegen van Goethals, de voorkeur kreeg bo ven Lecloux en Tokodi. *Ofde heren van PSV vanavond nog zo'n plezier hebben, als hier tijdens de training, lijkt zeer de vraag Dundee United heeft in het verleden een goede reputatie opgebouwd en zal het Ernie Brands c.s. erg lastig maken. PSV Zowel PSV als Dundee United kunnen vanavond voor hun eer ste Europa Cup-treffen de sterkst mogelijke formatie bin nen de lijnen brengen. Dundee United-manager Jim McLean verkeerde tot dinsdagavond in de veronderstelling dat hij dne van zijn basisspelers (Stark, Dodds en Sturrock) tegen de Eindhovenaren niet in zou kun nen zetten, maar 24 uur voor het begin van de wedstrijd kwam het bevrijdende telefoontje van de medische staf van Dundee Uni ted dat alle spelers volledig fit aan het duel met de Eindhovena ren kunnen beginnen. ropese titel worden verdedigd en bij een volgend wereldkam pioenschap moeten er meer wed strijden worden gewonnen". Toch mag er best even worden stil gestaan bij dit wereldkampioen schap voor amateurploegen, waarin Nederland won van Pa nama. Italië en de Dominicaanse Republiek en zeer behoorlijk speelde tegen Taiwan en Japan. Gisteren in de slotwedstrijd was het duidelijk, dat de ploeg met opgeheven hoofd het toernooi wilde verlaten. De vechtlust was door de nederlagen in de afgelo pen dagen niet verdwenen en met veel verve werd de Domini caanse werper Miguel Adames. een van de beste pitchers van het toernooi, bestreden. Adames kwam de eerste inning nog goed door, maar in de vierde beurt sloeg Nederland toe. Een fraaie tweehonkbalslag van Ge rard Blacquiere bracht Joost en Smit over de thuisplaat voor de eerste twee punten Aanvallend zat er wat meer kracht in de ploeg dan een dag eerder tegen Canada en ook verdedigend klopte de zaak. Bart Volkcnjk. Nederlands beste werper, heer ste op de heuvel en behoefde de Dominicaanse Republiek pas in de vijfde slagbcurt de eerste honkslag toe te staan Zeven innings lang bleef de Hage naar pnma gooien. Pas in de achtste beurt sloeg de vermoeid- hied toe en nadat de Dominica nen vier hits hadden geplaatst, achtte Stoeckel het verstandig om Volkcnjk door Tromp te ver vangen. De Middenamenkanen hadden in die inning twee pun ten gescoord, maar dat was by lange na niet voldoende om Ne derland te kunnen bldfdfln Een inning eerder was namelyk Adames uitgerukt en zyn plaats vervanger Maria Marte leek zyn controle in het hotel te hebben achtergelaten. Hij gooide ballen op de lichamen van Smit en Blacquiere en mikte een wydbal een halve meter achter de rug van Jenken Langs. Een stootslag van dezelfde Neder landse speler had een nul moet opleveren, maar het eerste honk werd niet overgenomen en Cat cher Juan Ontz liet de bal uit de handen vallen doordoor hij niet meer kon voorkomen dat Paul Smit scoorde. Nederland profi teerde dankbaar van het klungel werk en scoorde via Jenken ook nog eens na een fout van derde honkman Jose Cabreje. Het werd derhalve een probleemloze overwinning, waarmee Neder land bewees dichterby de we reldtop te zijn gekomen Tenslot te werd de tegenstander van gis teren onlangs nog kampioen van Midden-Amenka via ondermeer een zege op Cuba De eindstand is 1. Zuid-korea 9-16, 2. Japan 9-14, 3. Verenigde Staten en Taiwan 9 12. 5 Canada 9 10. 6 Nederland 9-6. 7 Panama 9-6, 8. Domini caanse Republiek 9-6, 9. Austra lië 9-4. 10 Italië 9 4 LONDEN (ANP) De nieuwe trai ner van het Engelse voetbalelf tal, Bobby Robson, kiest voor de jeugd VOOV de wedstrijd tegen Denemarken (voorronde EK) heeft Robson Kevin Keegan (31) niet in zijn negentien spelers tel lende selectie opgenomen Kee gan is een van de acht voetbal lers die aan het WK-toernooi in Spanje deelnamen en nu buiten spel staan. De anderen zyn Mick Mills, Terry Mc Dermott, Peter White en Steve Foster. Glenn Hoddle, Trevor Brooking en der- de keus doelman Joe Comgan zyn wegens blessures niet in de selectie opgenomen. "Het was een moeilyke beslissing Keegan met te selecteren", zegt Robson. "Maar ik heb nu een vijfjarenplan opgesteld".

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 13