FDP legt bom onder coalitie 995 Israëli's verhevigen beschietingen Syrië 2 broeken J Economie op de Falklands moet worden opgekrikt mmmm tPalthenette Actie tegen politieoptreden -C Crisissfeer Westduits kabinet Vredesbewegingen samen tegen NAVO-kernwapens Chef verboden loge Italië gearresteerd Britten en Argentijnen ontdooien' banktegoeden Voorcleel-driedaagse! nu DINSDAG 14 SEPTEMBER 1982 PARIJS (AFP) - Zondagavond werd tegen middernacht in het centrum van Parijs een bomaan slag op een niet bezet politiebu reau gepleegd, waarbij alleen flinke materiële schade ont stond. Een half uur later Het een beweging die zich de "groep Rossini" noemde, weten de aan slag te hebben gepleegd als pro test tegen een schietpartij van af gelopen donderdag, waarbij een 17-jarig meisje werd doodge schoten en drie jongelui werden gewond. Donderdagochtend vroeg reed te gen twee uur een auto met vier jonge mensen, die een aantal ca fe's hadden bezocht, onder de ogen van vier politiemannen door een rood stoplicht. Er volg de een achtervolging waarbij de Buitenland Omstreden schietpartij in Parijs politie de overtreders in de Rue Rossini wist klem te rijden. Toen de jongelui toch nog kans zagen weg te rijden, opende de politie een gericht vuur. Van de 14 ko gels troffen er elf de wegrijdende auto. Het merendeel van de ko gels ging via de achteruit. Enige tijd later vond men de auto voor een ziekenhuis. Op de ach terbank lag de dodelijk getroffen Cecile Carré, terwijl op de grond nog twee gewonden lagen. De vierde inzittende trof men met een schotwond in de borst in het ziekenhuis aan. De politie verklaarde dat zij uit wettige zelfverdediging had ge schoten. een lezing die door de socialistische minister van bin nenlandse zaken. Gaston Deffer- re, werd onderschreven, nog voor het resultaat van een offi cieel onderzoek van de rijkspoli tie bekend was. In Frankrijk mag de politie van haar vuurwapens gebruik maken als er sprake is van wettige zelf verdediging. Voorwaarde is ech ter dat er een werkelijke dreiging moet bestaan, terwijl de aard en omvang van de verdediging evenredig moet zijn aan de aan val. De dne overlevenden van de schietpartij hebben verzekerd dat de vier politiemannen niet waren bedreigd en dat zij zonder waarschuwing het vuur open den. Een ooggetuige heeft dit be vestigd. Vong jaar stelde Defferre voor, de politie, evenals de onder het mi nisterie van defensie vallende gendarmerie, het recht te geven te schieten als verdachten on danks duidelijk gegeven somma ties proberen te ontvluchten. De regering heeft dit voorstel toen echter afgewezen. BONN - De voorstellen van de Westduitse minister van economische zaken, graaf Otto Lambsdorff (FDP), om de economische groei te bevorderen en de werkloosheid te verminderen zijn volgens regeringswoordvoerder Bolling niet in overeenstemming met de economische, financiële en sociale politiek van de bondsregering. door Hans Amesz Bolling ontweek op een persconfe rentie alle vragen over het feit of Lambsdorff nog lid van het kabi net kan blijven. Hij zei dat er na tuurlijk wel over het 34 bladzij den omvattende „Lambsdorff- werkstuk" gepraat moet worden. Waarschijnlijk gebeurt dat spoe dig in een gesprek tussen de bei de regeringspartners FDP en SPD. Op verzoek van bondskanselier Helmut Schmidt heeft de minis ter van economische zaken een uitgebreid plan ontworpen, waarin hij zijn ideeën over de ge zondmaking van de Westduitse economie ontvouwt. Die komen aan de ene kant neer op onder meer drastische vermindering van de werkloosheidsuitkerin gen (50 procent voor de eerste drie maanden), schrappen van zwangerschapsverlof en beurzen voor scholieren, beperkingen van de ambtenarensalarissen, en aan de andere kant op het bevor deren van de investeringen door een „vriendelijker" belastingsys teem. De minister eist een nieu we politiek die ervoor moet zor gen dat de economie „weer ge loof krijgt in de eigen prestatie". Hoewel Lambsdorff zelf verklaar de dat zijn concept niet is be doeld om de coalitie tussen so ciaal-democraten en liberalen te laten springen, heeft het SPD- bestuur woedend gereageerd op de voorstellen van de minister van economische zaken. Een deel van de FDP-fractie is het echter volledig oneens met Lambsdorff. De financiële ex pert van de fractie, Ingrid Mat- theus-Meier, noemde het con cept van de minister van econo mische zaken een „horror-stuk", dat een oorlogsverklaring is aan al diegenen die een gematigde bezuinigingspolitiek willen doorzetten. In dezelfde geest heeft de Duitse eenheidsvakcen trale gereageerd. De Westduitse oppositie is het m principe met de voorstellen van minister Lambsdorff eens. De CDU-minister-president van Sleeswijk-Holstein, Gerhard Stoltenberg, die geldt als het eco nomisch brein van zijn partij, zei dat verminderingen van subsi dies, correcties bij de sociale uit gaven en een nieuwe financiële regeling voor het vormend on derwijs overeenkomen met de gedachten van CDU en CSU. Het concept van minister Lambs dorff beheerst op dit moment de politieke discussie in de Bonds republiek. Zeker is dat de groot ste regeringsfractie SPD niet ak koord gaat met de voorstellen van de liberaal. De vraag is in hoeverre de partij van Lambs dorff, de FDP, vast zal houden aan dit concept bij de komende onderhandelingen over de be groting voor 1983, die nodig zijn omdat de aanvankelijke uit gangspunten nu niet meer op gaan: de economische groei is veel minder dan verwacht en het werkloosheidscijfer veel groter dan c In die zin betekent het voorstel van Lambsdorff wel degelijk de zo veelste tijdbom onder het voort bestaan van de regering- Schmidt-Genscher. Het voordeel van het „Lambsdorff-papier", zo als het in de Westduitse pers wordt genoemd, is dat de fronten in en tussen de beide partijen nu duidelijk zijn geworden. KOPENHAGEN (AFP) - Ongeveer 3500 Amerikaanse en 800 Nederlan ders mariniers zijn gisteren geland op de kust van het Deense schiereiland Jutland. De landing is een onderdeel van de NAVO-oefeningen die de komende twee weken in Denemarken worden gehouden. De oefening heeft de naam "Northern Wedding" meegekregen. Op de foto: twee voorbijgangers kijken nieuwsgierig toe hoe een militair zijn wapen monteert. Prinses Gracia breekt been bij ongeluk MONACO (AFP/Reuter) Prinses Gracia van Monaco heeft gisteren bij een ver keersongeluk een dijbeen ge broken, terwijl haar jongste dochter, Stephanie, een lich te hersenschudding opliep. De 52-jarige echtgenote van prins Rainier III zal ongeveer tien dagen in het ziekenhuis van Monaco moeten blijven. Haar 17-jarige dochter mocht na onderzoek direct naar huis. Volgens de woordvoerster van het prinsdom raakte de auto waarin de twee prinsessen za ten, tussen La Turbie en Cap d'Ail, op enkele kilometers van Monte Carlo, van de weg doordat de remmen weiger den. BEIROET - De Israëlische lucht macht heeft gisteren bijna zeven uur lang Syrische en Palestijnse doelen in oostelijk Libanon ge bombardeerd. Volgens Libanese bronnen zijn zeker dertig Pale stijnse guerrilla's en Syrische mi litairen bij de bombardementen gedood. Het Israëlische opperbevel maakte bekend dat de aanval, waarbij behalve Syrische Sam-luchtdoel- raketten ook Palestijnse kampen werden getroffen, een vergelding was voor de voortdurende schen dingen van het bestand in Liba non door „Palestijnse groeperin gen en hun Syrische bondgeno ten" die zich in het door Syrië be heerste deel van Libanon bevin den. Er zijn volgens Israël onge veer 5000 Palestijnse guerrilla's onder Syrische bescherming in oostelijk Libanon, hoofdzakelijk in de Bekaa-vallei. De hevige luchtbombardementen volgden op een bekendmaking van het Israëlische kabinet, dat Syrië een uitputtingsoorlog op zet tegen het Israëlische leger in Libanon. De Israëlische leger- woordvoerder gaf gisteren als bewijs een opsomming van 98 in cidenten sinds 22 juli. Het laatste ernstige incident vond afgelopen vrijdag plaats, toen een raketaan- val werd gelanceerd op een Is raëlische patrouille. Maar er is meer dan alleen maar een serie incidenten. Wat het te rugtrekken van de Syrische troe pen uit Libanon betreft zijn de Israëli's van plan dat net zo aan te pakken als ze met de Palestij- nen in Beiroet hebben gedaan: een combinatie van politieke ge sprekken en militaire druk. Die politieke gesprekken moeten na de installering van de nieuwe Li banese president Gemayel op 23 september beginnen onder lei ding van de Amerikaanse bemid delaar Habib, die tegen die tijd naar het Midden-Oosten zal te rugkeren. De militaire druk heeft Israël met deze bombardemen ten gestart. De militaire strijd is mede versneld en verhevigd door de beslissin gen van de Arabische topconfe rentie in Fez ten aanzien van Li banon. Daar heeft Syrië een niet onaanzienlijk succes geboekt, doordat de topconferentie geen besluit heeft genomen ten aan zien van het beëindigen van de Syrische aanwezigheid in Liba- door Jaap van Wesel Het Syrische leger bevindt zich in Libanon als 'Arabische vredes macht', op basis van een man daat van de Arabische Liga. Li banon had aan de Arabische Li ga gevraagd dat mandaat te beëindigen, maar in plaats daar van heeft de topconferentie in Fez zowel Syrië als Libanon op geroepen te onderhandelen over het vertrek van de Synërs en wel na het vertrek van de Israëli's. Zowel Libanon als Israël eisen echter een gelijktijdig vertrek van alle vreemde troepen uit Li banon. ROME (DPA) - De internationaal gezochte chef van de verboden Italiaanse vrijmetselaarsloge "Propaganda 2", Licio Gelli. is gisteren in Genève gearresteerd, zo heeft de Italiaanse minister van binnenlandse zaken. Virgi- nio Rogoni, in Rome meege deeld. Gelli wordt ervan verdacht betrok ken te zijn bij talrijke schandalen en staatsgevaarlijke acties. Zijn geheime loge, waarvan ongeveer duizend personen uit de politie ke en financiële wereld, militai ren en uitgevers lid zijn, leidde in 1981 tot de val van de regering van premier Arnaldo Forlani. Gelli was sindsdien voortvluch tig- PARIJS (ANP) - Samenwerking tussen Amerikaanse en Europe se vredesbewegingen en een ge zamenlijke actie volgend jaar te gen de plaatsing van de nieuwe kernwapens van de NAVO zijn de twee belangrijkste resultaten van een ontmoeting van het In ternationaal Centrum voor Com municatie en Coördinatie van Vredesbewegingen (IPCC) in Pa rijs. Vredesbewegingen uit der tien Westeuropese landen waren daar vertegenwoordigd en voor het eerst - ook de top van de Amerikaanse en Canadese be wegingen. Voor Nederland wa ren er Mient-Jan Faber van het IKV en Wim Bartels, secretaris van het IPCC. Belangrijkste zorg van de bewegin gen binnen het IPCC op het mo ment is de voorgenomen plaat sing van de nieuwe NAVO-kern- raketten in Europa. De verschil lende, gelijkdenkende bewegin gen zien dat als een stap met ern stige gevolgen in de koude oor log en een aanzet tot een nieuwe, ongecontroleerde wedloop in be wapening. Men had in Parijs ab soluut geen vertrouwen in de uit komst van de besprekingen over wapenbeheersing in Genève. "Analyse van de redeneringen van de Sowjet-Unie en van de Verenigde Staten laat duidelijk zien, dat die nieuwe wapens er komen", aldus Wim Bartels. Volgend jaar is een belangrijk jaar, omdat dan Denemarken, Neder land, België en West-Duitsland zich er definitief over de plaat sing uit moeten spreken. Het IPCC wil dan ook grote acties op touw zetten: nationaal en inter nationaal. Men is dan ook zeer blij gehoor te hebben gevonden aan de andere kant van de Atlan tische Oceaan. Vredesprijs McNamara WASHINGTON (UPI) - De inter nationale vredesprijs Albert Ein stein ter waarde van 50.000 dollar is dit jaar toegekend aan drie voormalige Amerikaanse func tionarissen die een artikel tegen de Amerikaanse atoompolitiek in Europa hebben geschreven, /o heeft de Einstoinstichting giste ren bekendgemaakt Het zijn Robert McNamara. oud minister van defensie. McGeorge Bundy. voormalig raadsman voor nationale veibgheid. en Ge rard Smith, voormalig leider van de Amerikaanse delegatie bij ontwapeningsonderhandelin gen. De drie hebben samen met oud ambassadeur George Kennan een artikel geschreven in het kwartaalblad voor buitenlandse zaken waarin zij aan de Ameri kaanse regering voorstellen met de Sowjet-Unie een overeen komst te sluiten waarin zij ver klaren niet als eerste atoomwa pens te zullen gebruiken. LONDEN - Het gezond maken van de economie van de Falk- land-eilanden (1800 inwo ners) zal de komende vijf jaar zeker 150 miljoen gulden kos ten. Dat is een van de conclu sies in een rapport over de economische situatie van de eilandengroep, dat door het Hogerhuislid Lord Shackle- ton is samengesteld. Shackleton schreef zijn rapport op verzoek van de Bntse pre mier mevrouw Thatcher. In 1976 schreef hij ook al een rapport over dezelfde mate rie. De Britse overheid, met name het ministerie van bui tenlandse zaken, had toen nog weinig belangstelling voor de eilanden, en het rap port verdween in een bureau la. Na de oorlog met de Argentij nen is de Britse interesse m de Falkland-eilanden drama tisch toegenomen. Een van de vragen, die de afgelopen maanden steeds weer naar boven is gekomen, is of de weinig florissante economie van de eilanden te herstellen door Henk Dam Lord Shackleton komt tot een positieve conclusie, zij het dan ook dat er grote investe ringen zullen moeten worden gedaan. Dit geld zal vooral moeten worden gebruikt om de zeer eenzijdig gerichte economie van de Falkland-ei- landen - alles draait om de wol van de 650.000 schapen - veelzijdiger te maken Mogelijkheden ziet Shackleton in het opzetten van zalm kwe kerijen, het vissen op schaal dieren, het opzetten van een brei-industrie en het bevor deren van het toerisme. Het rapport erkent dat dit alles slechts zin heeft als de infra structuur van de eilanden sterk wordt verbeterd. Het wegennet zal moeten worden uitgebreid, en belangrijker is nog dat de Falkland-eilanden een goede luchtverbinding met Zuidamenkaanse landen en Engeland zullen moeten krijgen. Tegengesteld aan wat de afge lopen maanden in kranten is beweerd, ziet Shackleton voorlopig niets in het bevor deren van de olie-industne. Er wordt weliswaar olie ver moed in de wateren rond de Falkland-eilanden, maar. al dus Shackleton. oliemaat- schappijen gaan daar echt geen platforms neerzetten zo lang de ruzie met Argentinië niet is opgelost. Shackleton waarschuwt in zijn rapport nog eens nadrukke lijk tegen een te eenzijdige oriëntatie op wol. De prijs van wol is de afgelopen zes jaar met 25 procent gedaald Bovendien is de winst die werd gemaakt op de wol van de Falklandse schapen, gro tendeels naar Engeland ge trokken. omdat de boerderij en op de Falkland-eilanden voor een groot deel in handen zijn van Engelse eigenaren. Shackleton wil nu. dat deze doorgaans zeer grote boerde rijen worden opgekocht, waarna het land moet wor den verkocht of verhuurd aan Falklanders. Als de Britse overheid bereid is de komende jaren Shackle- tons plannen te volgen en 150 miljoen gulden in de eilan den wil investeren, dan bete kent dat een extra werkgele- genheid voor 200 tot 240 men sen. Het investeringspro gramma zal de economie van da Falkland nflamlan met 75 tot 90 procent doen groeien. Nog grotere mogelijkheden ziet Shackleton in de ontwikke ling van Zuid-Georgia. een Brits eiland op de rand van het zuidpoolgebied, enkele honderden kilometers ten zuidoosten van de Falkland- eilanden. Shackleton ver wacht met name zeer veel van het opzetten van een in dustrie gericht op het vangen en verwerken van krill. Dit zijn kreeftachtige diertjes met een hoog gehalte aan eet bare eiwitten, die in zeer gro te hoeveelheden rond Zuid- Georgia voorkomen en zou den kunnen bijdragen aan het oplossen van het voedsel probleem. LONDEN (ANP) - Groot-Brittanniê en Argentinië zijn eens geworden over opheffing van de financiële sancties die zij tegen elkaar hadden ingesteld, zo is van regeringszijde in Londen meegedeeld Dit is afgelo pen nacht gebeurd. De wederzijdse tegenmaatregelen op handelsge bied blijven kracht Het opheffen van de financiële sancties houdt in dat Groot Bnttannié de Argentijnse banktegoeden vrijgeeft en dat Argentinië de Britse tegoe den "ontdooit". Direct na de Argentijnse inval op de Falkland-eilanden besloot de Britse regering de Argentijnse banktegoeden in Groot-Brittanniè te blokke ren. Kort daarop kwam Argentinië met een soortgelijke maatregel Eni ge tijd later verbood Groot-Brittanniè de invoer uit Argentinië, en bc sloot tevens geen vergunningen voor export naar Argentinië meer af te geven Deze laatste maatregelen zyn dus nog van kracht. De twee landen zijn tot overeenstemming gekomen tijdens de gezamen lijke jaarvergadering van de Wereldbank en het Internationale Mone taire Fonds (IMF), die vorige week in Toronto is gehouden De 63-jarige Gelli is gearresteerd toen hij bij een bank in Genève met valse documenten geld wil de innen, aldus een woordvoer der van het Zwitserse ministerie van justitie. Dit geld was vorige week op bevel van het parket van Lugano geblokkeerd in ver band met het onderzoek naar het overschrijven van enkele miljoe nen die waren gestort op een re kening van een Latijnsameri- kaanse tak van de Banco Ambro- siano, waarvan directeur Rober to Calvi in Juni zelfmoord had ge pleegd De loge van Gelli wordt ervan ver dacht aanstichter te zijn geweest van de aanslag die rechtse extre misten in 1980 op het station van Bologna hadden gepleegd en waarbij 85 mensen het leven ver loren. Een 35-jarige Westduitser die er van wordt verdacht betrokken te zyn bij die aanslag heefl zich gis teren zelf bij de politie in Frank fort aangegeven Premier Arnaldo Forlani zag zich in mei 1981 door deze affaires ge dwongen af te treden DyVU werd Giovanni Spadolim pre mier, die als eerste regenngs daad de loge "Propaganda r, waarvan Gelli grootmeester was, verbood. ADVERTENTIE Woensdag 15. donderdag 16 en vrijdag 17 september gereinigd en piekfijn geperst Vraag ook naar Palthe kledingreparatie seryice' B.v. nieuwe rits inzetten TaltlieStotueri/ m

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 9