D'66 wil niet in regering Rij ssenaar nu voor Oostduitse rechter Koos H. staat mogelijk levenslang te wachten uiarnecke C Onthutsend beeld van Philipspolitie JAS OM TE HEBBEN... Terlouw binnenkort uit politiek? Wegens dodelijk ongeluk Ambtenaren in Kamer tegen Centrumpartij Instructeur berispt na 'gras-eetoefening' DINSDAG 14 SEPTEMBER 1982 DEN HAAG (GPD) - „Of u van dit hoger beroep beter wordt weet ik niet. Ik moet er nog eens diep over nadenken. Een zeer lange gevangenisstraf zal ik zeker ei sen. Zo niet levenslang". Dit zei gisteren de procureur-gene raal bij het gerechtshof in Den Haag mr. H. Feber aan het slot van het kruisverhoor tegen de van moord op drie meisjes ver dachte Haagse portier Koos H. (32). De door de rechtbank vorig jaar tot levenslange gevangenis straf veroordeelde Hagenaar had het zwaar te verduren onder het spervuur van vragen van de pro cureur en leden van het hof. Gro te moeite kostte het hem om iets van de talrijke belastende verkla ringen van getuigen en de bevin dingen van het gerechterlijk la boratorium te weerleggen. De door de procureur uitgelokte felle discussie tussen hem en de verdachte had te maken met een onthulling die koos H. aan het begin van de derde procesdag had gedaan. De al vele malen in opspraak gebrachte getuige In- grid N. (26) uit Amersfoort - de ex-vriendin van de portier - zou tegen haar vriend hebben gezegd dat hij op de dag van de verdwij ning van Emy den Boer uit Schiedam (3 april 1980) Freddy de B. (kroongetuige in drie Binnenland moordzaken) met dit meisje in het huis van Koos aan de Haagse Zuidwal had gezien. Bovendien zou Freddy die avond met de Mercedes van Koos Emy den Boer van de Zuidwal naar een onbekende bestemming hebben meegenomen. Daarentegen achtte de rechtbank op grond van getuigenverklarin gen van Ingrid en Freddy en spo ren bewezen dat Koos in die nacht van 3 op 4 april Emy den Boer heeft vermoord. Hij zou een vrijpartij met Ingrid hebben on derbroken om in het gesoleerde kamertje op de tweede verdie ping van zijn huis Emy den Boer met pistoolschoten om het leven te brengen. "Padvinders" Op de vraag van de president van het hof. mr. J. Roggen, waarom hij er nu pas. twee jaar na het feit, mee voor de draad kwam, ant woordde de verdachte dat hij al door had gehoopt dat Ingrid er ooit wel eens mee zou komen. Hijzelf zou toch niet door de poi- tie worden geloofd. „Mijn on schuld werd verpletterd door de recherche", zei Koos bits. „Toen ik er mee op de proppen kwam zeiden de rechercheurs scham per: heb je nog meer verrassin gen?. En hij vervolgde woedend: „Het zijn die padvinders die het hele onderzoek hebben verziekt. Ik durf dat te zeggen omdat ik onschuldig ben". Volgens de verdachte kan alleen Verwarring zijn vriendin hem ontlasten. „Maar waarom doet ze dat niet", vroeg hij zich zichtbaar vertwii- Het mogelijke antwoord op die cruciale vraag gaf Koos even la ter zelf. Ingrid zou niet alleen bang zijn voor represaille van de wegens verkrachtingen, vrou- wenmishandeing en bankover vallen veroordeelde Freddy de B., maar zij zou volgens de lezing van de verdachte met die weten schap zelf strafbare feiten moe ten toegeven. Zo zou de vrouw medeplichtig zijn aan nogal wat misdrijven door Freddy en Koos samen gepleegd, aldus de ver dachte. Met de onthullingen van Koos H werd de lijn doorgetrokken die zich al op de eerste zitting van het hof, vorige week maandag, aRekende. Kroongetuige Freddy de B had toen ook wat opzienba rends te vertellen: Ingnd zou me deplichtig zOn aan de moord op Edith Post (11) m de Wassenaar- se duinen, september 1980. Zy zou zelf het meisje enkele malen met een stok op de schedel heb ben geslagen. Eerder in het on derzoek had Ingnd al Koos met zeer belastende verklanngen de moorden in de schoenen gescho ven. En op de valreep kwam Koos dan zelf met de aantijgin gen aan het adres van Freddy en Ingrid in de zaak van Emy den Boer. Al met al was de verwar ring in de rechtzaal groot en was de kiem voor de twijfel gezaaid. De voorzitter van het hof. mr Rog gen, deed aan het slot van de zit ting nog een vergeefse poging meer duidelijkheid te krijgen in de monsterlijke legpuzzle van drie moorden waarvan vermoe delijk altijd wel enkele niet onbe langrijke stukken zullen blijven ontbreken. „Ik heb wel de in druk dat hier de afgelopen dagen wat is afgelogen", verzuchtte de president. Volgende week maandag volgt het requisitoir. De week erop het peidooi. Naar verwachting volgt de uitspraak midden oktober DEN HAAG (GPD) D'66 voelt er weinig voor om in een volgend kabinet mee te regeren. Het enige voor D'66 aan vaardbare kabinet is een coalitie waaraan ook CDA en PvdA deelnemen. Maar juist in die combinatie is D'66 het afgelopen jaar onvoldoende tot zijn recht kunnen ko men. D'66-fractieleider Brinkhorst zei dat gisteren voor de TROS-radio na een bijeenkomst van de oude, 17 leden sterke D'66 fractie in de Tweede Kamer, waarin gisteren de verkiezingsnederlaag (een verlies van 11 zetels) van de De mocraten werd besproken. Vol gens Brinkhorst zal D'66 „niet voorop lopen in de wens om mee te regeren". Dat betekent dat D'66 vrijwel zeker voor de oppo sitie kiest. Een rol in een kabinet met CDA en WD achten de Democraten vrij wel uitgesloten. Ook aan de rol van D'66-leider Jan Terlouw lijkt een einde te komen. In de D'66- fractie houdt men er serieus re kening mee dat Terlouw, lid van die fractie, zich over niet al te lange tijd uit de landspolitiek te rugtrekt. Brinkhorst zei gisteren "dat de kans niet erg groot is dat Jan Terlouw in de politiek blijft". Volgens Brinkhorst heeft Terlouw in elk geval voor de laatste maal als lijsttrekker van D'66 gefun geerd. Albeda Oud-minister Wil Albeda (CDA) wil dat zijn partij weer in een ka binet gaat samenwerken met de PvdA. In een dergelijk kabinet wil hij niet in aanmerking komen Los van alle speculaties over het nieuw te vormen kabinet, doet in formateur Van Kemenade gewoon zijn werk. Gisteren gaf hij zijn eer ste persconferentie. WEERRAPPORTEN I *1 i Amsterdam mist 19 7 De Bilt mist 22 7 Deelen mist 22 9 Eelde zwaar bew. 20 6 Eindhoven mist 21 Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Zd.Limburg voor een ministerszetel. Hij zei dit gisteren voor de NCRV-radio. Albeda was minister van sociale zaken in het eerste kabinet Van Agt (samen met de WD). Deson danks is hij altijd voorstander ge weest van regeringssamenwer king met de socialisten. Volgens de christen-democraat moet er overeenstemming over het sociaal-economische beleid mogelijk zijn tussen PvdA en CDA. Hij vindt daarom dat een serieuze poging moet worden on dernomen om de partijen bij el kaar te brengen, ondanks de "slechte ervaringen" van het af gelopen jaar. Deel III van kentekenbewij s ƒ1,- duurder DEN HAAG (ANP) - Deel III van het kentekenbewijs gaat met in gang van 1983 één gulden in prijs omhoog. Deze opslag is bedoeld voor de bekostiging van de steekproefcontrole en de regi stratie van de komende periodie ke keuring van personenauto's. Het oorspronkelijke plan om de automobilist bij elke keuring bo venop het keuringstarief ook nog eens leges te laten betalen is hier mee van de baan. Dit blijkt uit wijzigingen van de Wegenverkeerswet waarmee het kabinet gisteren heeft inge stemd. De wijzigingen waren no dig om de komende periodieke keuring van personenauto's en andere lichte voertuigen effi ciënt en met zo min mogelijk kosten in te voeren. De wijzigin gen moeten het mogelijk maken in 1985 met de keuringen te be ginnen. Andere wijzigingen zijn: het aantal herkeuringen dat via steekproeven wordt uitgevoerd, gaat omlaag van 5 naar 3 procent. auto's die in ons land nieuw op de weg verschijnen, zijn de eer ste drie jaar vrijgesteld van de periodieke keuring. de automobilist zal in de toe komst het keuringsbewijs bij zich moeten dragen en dat bij eventuele controle ter inzage moeten geven. DEN HAAG (ANP) Deelnemers aan de zevende geweldloze mars tegen het militarisme m Zuid-Spanje, die enkele weken geleden werd gehouden, hebben gisteren voor de Spaanse ambassade in Den Haag geprotesteerd tegen het Spaanse politie-optreden bij die gelegenheid en de toestand van rechteloosheid waarin de demonstran ten zich toen bevonden. WOLMIRSTEDT (GPD) - Om half tien vanochtend is voor het Kreisgericht in Wolmirstedt, een middelgrote stad even ten noor den van Maagdenburg (Oost- Duitsland), het proces begonnen tegen de 21-jarige Eric Feenstra uit Rijssen. Hem wordt naar aan leiding van een (eenzijdig) onge- val, waarbij zijn broer Frans (35) Hel proces wordt bijgewoond door zou duren, aangezien er moet worden gewerkt met een tolk. Normaal gesproken wijst een uit drie rechters bestaand Kreisge richt nog dezelfde dag vonnis, maar in dit geval is het niet uitge sloten dat het gerecht pas mor gen uitspraak doet. diens aanstaande Poolse vrouw Marthe Z^jchowski (29) om het leven kwamen, dood door schuld ten laste gelegd. De maximumstraf die hem daarvoor kan worden opgelegd is vijfjaar cel. bew. 19 11 mist 20 6 mist 22 9 mist 21 13 mist 21 9 waar bew. 16 12 onbew. 28 18 onbew. 30 18 •licht bew. 23 13 mist 28 13 mist 22 12 onbew. 28 12 mist 25 11 waar bew. 14 7 onbew. 25 10 mist 24 10 Kopenhagen geheel bew. 20 12 Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Lissabon Locamo Londen Luxemburg Madrid Mallorca Malta München Oslo Stockholm Wenen Casa Blanca Istanbul Las Palmas Tel-Aviv onbew. 32 19 geheel bew. 25 17 0 mist 22 10 01 onbew. 25 13 0 onbew. 30 13 0 licht bew 29 16 0 zwaar bew 28 19 07 onbew. 24 10 0 onbew 28 21 0 regen 21 11 02 mist 21 13 0 onbew. 30 17 08 onbew 30 19 0 zwaar bew. 11 7 0 onbew. 25 12 0 mist 24 10 27 0 - licht bew. 25 17 0 licht bew. 27 21 0 licht bew. 29 22 0 DEN HAAG (ANP) - Het bestuur van de groep leden van de amb tenarenbond Abva/Kabo die in het parlement werken, heeft het presidium van de Tweede Kamer gisteren gevraagd een bevredi gende oplossing te zoeken voor die gevallen waarin werknemers van de Kamer in gewetensnood komen bij het verlenen van dien sten aan de Centrumpartij. Een dergelijke situatie zou zich bij voorbeeld kunnen voordoen als een medewerker van de biblio theek- en documentatiedienst op verzoek van CP-vertegenwoordi ger Janmaat informatie zou moe ten verzamelen die onmisken baar zou dienen voor de onder bouwing van -een racistisch standpunt, schrijft het bestuur aan het presidium. Een aantal van de 120 Abva/Kabo leden in het parlement had het bestuur van de bedrijfsleden- groep gevraagd te verklaren dat de leden van de ambtenaren bond hun diensten aan Janmaat zouden weigeren. Het bestuur meent dat een dergelijke opstel ling niet verstandig is, omdat de dienstverlening van het kamer- personeel aan parlementariërs die democratisch gekozen zijn, niet in gevaar mag worden ge- VooraiT0St de verloofde van Eric, Etty i der Straa uit Rijssen, alsmede de heer R. Langkamp uit Rijssen, de Deventer advocaat mr. A. W. A. M. Fievéz, het oud-CDA- Tweede-Kamerlid Jan Nico Scholten uit het Brabantse An- del, alsmede een vertegenwoor diger van de Nederlandse am bassade in Oost-Berijn. Fievéz en Scholten zijn al geruime tijd ge leden door Langkamp, die een belangrijke bemiddelende rol heeft gespeeld in de pogingen om Eric Feenstra voortijdig vrij te krijgen, ingeschakeld. Schol ten heeft speciaal voor deze reis de laatste bijeenkomst vandaag in de oude samenstelling van de kamercommissie voor buiten landse zaken, waarvan hy voor zitter is, afgezegd. bracht Een groot aantal anti-fascisme co mités en organisaties van buiten landers organiseren donderdag a s. om twee uur een manifestatie op het Binnenhof om uitdruk king te geven aan hun ongerust heid over de komst van de Cen trumpartij in de Kamer. Zij con stateren dat racistische opvattin gen en uitspraken door de ka merzetel van de Centrumpartij nu een legitiem karakter krijgen. Ook de verbondsraad van het CNV heeft gisteren zijn ongerustheid uitgesproken over het winnen van een kamerzetel door de Cen trumpartij. Deze partij schuift de huidige pro blemen in de schoenen van min derheden, aldus het CNV Als achterliggende oorzaken voor de opkomst van de Centrumpartij ziet de verbondsraad de verkrot ting van de grote steden, de stij gende jeugdwerkloosheid en de kwaliteit en inrichting van het onderwijs. Eric Feenstra zit sinds zaterdag 10 juli van dit jaar in voorarrest in een gevangenis in Maagdenburg. Om half vier in de nacht van vrij dag 9 op zaterdag 10 juli was hy met de auto van zijn broer op de Transit-autosnelweg ter hoogte van Maagdenburg van de rijbaan geraakt en tegen een boom ge botst, met als noodlottig gevolg dat zijn broer en diens aanstaan de vrouw om het leven kwamen. Ene, alsmede een achtjarig doch tertje van de Poolse en de moe der van deze vrouw bleven nage noeg ongedeerd. Het gezelschap was enkele uren te voren uit de in Zuidwest-Polen gelegen stad Lubm op weg ge gaan naar Nederland. Daar zou den Erics broer en de Poolse vrouw, die in Polen al voor de wet waren getrouwd, kerkelijk in het huwelijk treden en zich ver volgens in Hellevoetsluis vesti gen. Nadat in Rijssen bekend was ge- Boek over vooroorlogse periode EINDHOVEN/DEN HAAG (ANP) - De Philipspolitie achtervolgde en terroriseerde in de vooroorlogse jaren in Eindhoven socialisten, com munisten. vakbondsleden, joden en andere politieke vluchtelingen Dat alles ge beurde onder het mom van "sabotage-bestryding". Ver antwoordelijk voor het optre den van de Philipspolitie wa ren vooral de directe chef W Dys en de directiesecretaris van Philips, mr. W de Graaff Dat schrijft Frans Dekkers in zijn gisteren in het Haagse perscentrum Nieuwspoort gepresenteerde boek "Eind hoven 1933-1945". Het boek kreeg als ondertitel mee "Kroniek van Nederlands lichtstad in de schaduw van het Derde Rijk" Dekkers heeft ruim drie jaar gewerkt aan de samenstel ling van het boek Documen ten uit het Eindhovense ge meentearchief geven soms een onthutsend beeld van het sociale beleid van Philips, van de greep op het Eindho- vens gemeentebestuur en van de letterlijk en figuurlijk grenzeloze politieke bemoei zucht. zo schrijft hy in zyn voorwoord. Beschuldigingen Overigens was het niet altijd even gemakkelijk om inzage te krygen in die documenten Diverse dossiers werden niet beschikbaar geteld, omdat daarin nog levende personen ter sprake zouden komen. Ook de medewerking van het Rijksinstituut voor Oorlogs documentatie en de byzonde- re rechtspleging lieten nogal te wensen over. aldus Dek kers Beschuldigingen die onlangs werden geuit dat hy illegaal in het bezit zou zijn gekomen van kopieën van stukken uit het Eindhovense stadsar chief worden door Dekkers categorisch van de hand ge wezen. "Ik heb niets uit het archief gehaald of laten ha len De stukken waarover ik beschik zyn openbaar", aldus de schrijver. Zuiveringen Dekkers schetst in het boek de oprichting van de Philipspo litie naar het model van de bedrijfspolitie zoals die func tioneerde by de Amerikaanse Ford-fabrieken. Ir. Frits Phi lips had dat in Detroit afgeke ken. De Philipspolitie met als supervisor mr W. de Graaf kreeg tot taak de onderne ming te zuiveren van elemen ten die wel eens voor sociale onrust zouden kunnen zor gen. Daartoe werden contac ten gelegd, niet alleen met de Nederlandse politie en justi tie. maar ook met buitenland se inlichtingendiensten. De Philipspolitie kwam onder directe leiding te staan van Willem Dys. die tevens in specteur van de gemeentepo litie was. Later in de oorlogs jaren werd Dys de eerste hoofdcommissaris van Eind hoven Overigens beperkte de Philipspolitie zich in haar optreden niet tot de terreinen van de onderneming De Phi lipspolitie was even actief builen als binnen de poorL Philips legde, zo heeft Dek kers opgetekend uit de mond van diverse getuigen, in die tyd kaartenbakken aan vol met namen van mensen die om een of andere reden ver dacht werden. Dekkers heeft zich by de sa menstelling van het boek overigens niet alleen beperkt tot het voeren van gesprek ken met betrokkenen Veel gegevens putte hy uit het dagboek van Willem Dys. waar hy de hand op heeft we ten te leggen. Het boek wordt uitgegeven door Onze Tyd in de knipscheer in Haarlem UTRECHT (ANP) - Een hulpinstructeur van de 41ste schoolcompagnie van de legerplaats Oirschot, die eind vorige maand dienstplichtigen onder meer dwong gras te eten. is uit zijn functie ontheven. Volgens brigade-generaal Herweyer is de korporaal, die eigenlijk chauffeur is, maar die als hulp-instructeur aan de schoolcompagnie was toegevoegd, hangende het onderzoek naar de wantoestanden in zyn oude Ainctie teruggeplaatst. Tegen de andere - vaste - instructeur van de compag nie zyn nog geen maatregelen genomen. Het "huishoudelijk onderzoek" dat naar aanleiding van de zaak is begon nen. is inmiddels overgenomen door de marechaussee, wegens moge lijke strafrechtelijke gevolgen voor de instructeurs. Normaal wordt een huishoudelijk onderzoek door de eigen officieren van de betrokken eenheid verricht. Beide instructeurs hebben volgens de soldaten die in Oirschot in oplei ding zijn, hun recruten op een aaneenschakeling van vernederingen vergast. Zo moesten zy tydens een veldoefening gras. bladeren en zand eten en met een denne-appel in hun mond rondlopen Ook werden soldaten geslagen, geduwd of over hun hoofd geaaid en "brave hond" genoemd, al naar gelang hun prestaties by de oefening. Verder gooiden de twee instructeurs rookbommen bij de dienstplichtigen in de tent of het schuttersputje, waarbij enkelen brandwondjes opliepen. ADVERTENTIE worden dat Eric Feenstra in een Oostduitse cel gevangen zat, is daar een geldinzamelingsactie op gang gekomen om een even tuele borgtocht te kunnen beta len. In een paar weken tijd werd rond 80 mille opgehaald. Maar tot twee keer toe wees de Oost duitse justitie een verzoek om de Rijssenaar vóór het proces op borgtocht vrij te laten, af. Dit tot grote teleursteling van allen die zich druk maakten om zijn situa tie. Kaarten gestuurd De zaak-Eric Feenstra heeft alom in den lande aandacht getrok ken. Zo lanceerde nog zeer re centelijk Radio Tosca, een popu laire geheime zender in Den Haag en omgeving, een voortdu rend herhaalde oproep om de Rijssenaar kaarten te sturen. En hieraan is massaal gevolg gege ven. De financiële actie onder het motto ..Eric in nood" is inmiddels doodgebloed. Van het binnenge komen geld is een bedrag van rond de zeven mille overgemaakt aan de heer Langkamp in Rijs sen, die als begrafenisonderne mer de teraardebestelling van Encs broer en diens vrouw m Rijssen verzorgde. Nog open by Langkamp staat een rekening van 6100 gulden voor het vervoer van de beide stoffelijke over schotten naar Nederland Na het proces wil het actiecomité in Rijssen verder afrekenen met de heer Langkamp, die by zyn bemiddelingspogingen ook nog al wat andere kosten heeft ge maakt en vergoed krygt Ook zullen de beide advocaten uit de opbrengst van de geldinzame ling worden betaald. Tegen het vonnis van het Kreisge richt in Wolmirstedt kan Eric F. enten in beroep gaan Of hy daartoe eventueel zal worden geadviseerd, hangt af van het contact dat Langkamp c.s. na het proces willen hebben met een collega van advocaat Schwennic- kr 'n Jas om je weer helemaal nieuw en heel goed in te voelen, 'n Jas om te kiezen uit die nog veel meer andere jassen. Wij hebben ze. Nu. Een hele kollektie! Brccstraat 151/153 Leiden

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 7