Ton Menken: "Het is afgelopen Steeds Werkloosheid vooral onder vrouwen hoger Gardeniers bij opening: Jelgersmaldiniek voorop "Bestuur hoeft zich niet te verdedigen" In zorg psychiatrische patiënten Wanhopige actie om ijshal te redden volledig mislukt Vechtpartij 25.000ste op Leidato Aantal vacatures op dieptepunt: 69 Sen met fcclmnb btadbheefd DINSDAG 14 SEPTEMBER 1982 LEIDEN Het dagelijks bestuur van de Leidse universiteit wenst zich niet te distantiëren van de rede van prof. H.G. van Bueren, de voorzitter van de Raad van Advies voor het Wetenschapsbe leid. Van Bueren sprake vorige week in Leiden ter gelegenheid van de opening van het acade misch jaar '82-'83. De Leidse Stu- dentenbond had het bestuur daar om gevraagd. De LSB is het niet eens met uit spraken van Van Bueren, die on der meer zei dat de vergaande democratisering van de jaren ze ventig een sympathieke, maar fundamentele misvatting was en dat sommige universiteiten elite instellingen moeten worden waar toponderzoek plaatsvindt. Rector magnificus, prof. Kasse- naar zei echter: "Het colüee van bestuur hoeft zich nergens tegen te verdedigen; prof. Van Bueren, een vooraanstaand man, heeft op eigen verantwoordelijkheid ge sproken". Minister Gardeniers Goekoop kijken toe. opent officieel de Jelgersmakliniek. Wethouder Schoute (half zichtbaar) en burgemeester LEIDEN - De minister van volks gezondheid en milieuhygiëne, Gadeniers-Berendsen ziet de Jel gersmakliniek als koploper in de vernieuwing van de zorg voor psychiatrische patiënten. Wat minder optimistische geluiden liet zij horen, bij de opening van de Jelgermakliniek gisteren, over de toekomst van andere psychiatrische ziekenhuizen in de regio's Leiden en Den Haag. "Er zijn in dit gebied acht psychia trische ziekenhuizen gevestigd. Het is de bedoeling dat er vier overblijven. Ik kan pas toestem ming geven voor het bouwen van psychiatrische ziekenhuizen in de rest van de provincie, als ik de garantie heb dat de bestaande acht ziekenhuizen in Leiden en Den Haag hun capaciteit zullen inkrimpen. Overplaatsing van groepjes langblijvende patiënten acht ik daarbij niet bepaald uit gesloten", aldus mevrouw Gar deniers. De provincie Zuid-Holland heeft enkele maanden geleden een plan vastgesteld voor een eerlij ke verdeling van de psychiatri sche zorg over de provincie. Die zorg is nu te veel in de kust strook geconcentreerd. Dit bete kent onder meer dat St. Bavo in Noord wij kerhout en Sancta Ma- (Vervolg van pagina 1) LEIDEN - De naam Ton Menken zal definitief van de ijshal aan de Vondel laan worden verwijderd. De laatste wanhopige ac tie van de Leidse zaken man om zijn hal voor de schaatsminnaars uit de re gio te behouden, is op een teleurstelling uitgedraaid. Nog geen honderd mensen gaven gehoor aan de dramatische op- i roep van Menken om voor hon derd gulden een jaarabonnement aan te schaffen zodat de hal kon openblijven. De voormalige ijs- magnaat had uitgerekend dat er I zevenduizend abonnementhou ders nodig waren om de exploi- I tatie van de hal voor een j aar slui tend te maken. Gistermiddag heeft een teleurgestelde Ton Menken de sleutels van de hal overhandigd aan de Westland Utrecht hypotheekbank, zijn voornaamste schuldeiser die ook al de Menkenhallen van Rotter dam en Dordrecht in bezit heeft. Menken: "Het is afgelopen. Voor mij is het laatste beetje ijs in de hal weggesmolten". Desondanks is de kans groot dat er volgende maand wordt ge schaatst aan de Vondellaan. De Westland Utrecht voelt er name lijk weinig voor om de hal leeg te laten staan zolang er nog geen koopovereenkomst met de ge meente is gesloten. De hypo theekbank is hard op zoek naar een exploitant. Twee gegadigden zijn de firma Sporeco, een exploitatiemaat schappij uit Lisse die al eerder de Menkenhal in beheer heeft ge had, en de stichting schaatscen- trum Leiden, een samenwer kingsverband van de regionale schaatsclubs. De Westland Utrecht zal nog deze week ge sprekken met beide kandidaten voeren zodat volgende week met een nieuwe exploitant aan de slag kon worden gegaan. Twee weken later kan er dan worden geschaatst. Mr. Kool van de Westland Utrecht houdt echter één slag om de arm: "We moeten de hal eigenlijk nog inspecteren. Mocht nu blijken dat er zoveel achterstallig onderhoud is dat er een forse investering nodig is om de hal weer open te kunnen gooi en dan gaat het feest wat ons be treft niet door". Drie miljoen Kool beweert dat de aankoop van de ijshal door de gemeente slechts een kwestie van tijd is. Hij verwacht dat eind maart, wanneer het ijsseizoen ten einde loopt, de koop helemaal rond zal zijn. De onderhandelende partij en zouden gisteren, tijdens een gesprek op het stadhuis, dichter tot elkaar zijn gekomen. Maar volgens wethouder sportza ken Tesselaar viel dat behoorlijk tegen: "Ik had verwacht dat de Westland Utrecht eindelijk eens met iets concreets zou komen. Ik wil namelijk een schriftelijke toezegging dat de schuldeisers bereid zijn de hal zonder beslag op te leveren. Ik neem natuurlijk geen project over waar beslag op ligt, want dan springt er gelijk een curator in je nek. Zolang de Westland Utrecht geen toezeg ging kan geven is er nog hele maal niets beklonken". Tesselaar zegt voorlopig rustig af te wachten. De tijd werk immers in zijn voordeel. Hoe langer het duurt voor het koopcontract rondkomt des te minder hoeft de gemeente voor de hal te betalen. De gemeente heeft drie miljoen gulden voor de hal geboden mi nus de schuld die Menken aan achterstallige erfpacht heeft. Een schuldenlast die elke maand met een kleine tienduizend gulden oploopt. door Jaap Visser Zeven ton Tesselaar verwacht niet dat er als nog een kaper op kust zal ver schijnen. Eventuele kopers wor den volgens hem wel afgeschrikt door de erfpachtlast. Hij rekent voor dat een particulier jaarlijks zo'n zeven ton nodig heeft om de ijshal te kunnen exploiteren. "Je bent drie ton kwijt aan rente en aflossing, één ton aan erfpacht, één ton aan energie, anderhalve ton aan personeelskosten en een halve ton aan onderhoud. Van daar dat het verhaal van Menken dat hij zevenduizend abonne menthouders honderd gulden nodig had om de hal open te kun nen houden wel klopt". Het mislukken van Menkens wer vingsactie bewijst Tesselaars ge lijk dat er te weinig animo voor de schaatssport is: "Nog geen honderd reacties. Dat is toch be droevend? Denk je nou echt dat ik op die basis een ijsbaan in stand ga houden. Het klinkt na tuurlijk leuk om een schaatshal te hebben maar als er te weinig schaatsers zijn dan houdt het ge woon op". Het is zeer de vraag of er nog wat voor Ton Menken in het vat blijft zitten wanneer de gemeente zijn hal aankoopt. Menken: "Dat hangt af van wat de veiling van de hal in Enschede, begin okto ber, oplevert". Mocht die opbrengst tegenvallen dan zal Menken het geld van de verkoop van de Leidse hal hard nodig hebben om aan al zijn fi- naanièle verplichtingen te vol doen: "Ik wil straks niet nagewe zen worden door allerlei credi teuren dus zal ik alles in het werk stellen om netjes schoon schip te maken. Daarna ga ik pas aan wat anders denken. Waaraan? Dat kan ik nog niet zeggen. Ik kan alleen zeggen dat ik verschillen de pijlen op m'n boog heb". na in Noordwjjk zullen moeten gaan samenwerken. Deze herstructurering kan volgens de minister voorr rlatief grote aantallen personeelsleden be langrijke gevolgen hebben. Zij wees er daarom met nadruk op at de directies van de ziekenhuizen een sociaal plan moeten opstel len waarin zij aandacht geven aan aspecten van organisaüe, personeelsbeleid en werkgele genheid. Over de weigering van professor Bastiaans (zie voorpagina) om de voor hem gebouwde afdeling in de nieuwe Jelgersmakliniek te betrekken, repte de minister met geen woord. Verpleegkundigen hadden wel via een plakkaat dui delijk gemaakt dat deze afdeling bestemd voor patiënten met een traumatische oorlogservaring leeg zou komen te staan. In de plannen van de minister past ook dat de Jelgersmakliniek in de nabije toekomst een afdeling van het Academisch Ziekenhuis zal gaan worden. De samenwer king met Endegeest, waar de Jel gersmakliniek nu nog onder valt, zal blijven voorbestaan. Met na me op het gebied van oderwys en onderzoek. LEIDEN - Een 54-jange groente handelaar uit Rijpwetering heeft gisteravond aangifte gedaan van mishandeling en openlijke ge weldpleging. Tijdens het lossen van groente in de Van der Werfstraat kreeg de handelaar het aan de stok met twee inzittenden van n personen auto die beweerden dat hij de weg versperde. Eén van de twee bedreigde de man uit Rijpwete ring met een steekwagen. Ver volgens onstond een vechtpartij waarbu een Leidse groentehan delaar zijn collega, die letsel aan zijn knie en elleboog en een ka potte broek en bril opliep, nog bijsprong. Het tweetal is na de vechtpartij weggereden. LEIDEN Het echtpaar Van Ma- ris uit Hillegom werd gisteravond in de Groenoordhallen verwelkomd met bloemen en geschenken. De re den: het echtpaar bracht het bezoe kersaantal van de Leidato-huis- houdbeurs op 25.000. Ze werden ge fêteerd door Leidato-voorzitter Van der Klugt (links op de foto) en door de directeur van de Groenoordhallen, De Jong (rechts). LEIDEN De werkloosheid augustus vooral onder belangrijk toegenomen: met 121. Het aantal werkloze mannen steeg in lichte mate (+12), zo blijkt uit cijfers van het Geweste lijk Arbeidsbureau Leiden. In de stijging van het aantal werk loze vrouwen hadden jeugdigen tot en met 22 jaar een belangrijk aandeel. Daarvan bestond 64 procent uit schoolverlaters en 63 procent uit jongeren tot en met achttien jaar. Het aantal werklo ze ouderen nam in aantal af. Da ling van de werkloosheid deed zich voor in de sector burger- en utiliteitsbouw. Vooral timmerlie den, metselaars en huisschilders konden gedeeltelijk (weer) aan het werk. De werkloosheid onder zowel mannen als vrouwen steeg met name in de kantoorsector. Het ging hierbij vooral om jongeren; de stijging wordt voor zestig pro cent veroorzaakt door schoolver laters. Ook bij het als werkloos ingeschreven handelspersoneel deed zich een stijging voor: het aantal werkzoekende vrouwelij ke onderwijzers nam fors toe. Datzelfde was het geval met vrouwen in de verzorgende be roepen. In vergelijking met een jaar gele den, augustus 1981, is het aantal werkloze mannen gestegen van 3060 naar 5429 37 procent) en het aantal werkloze 1741 naar 2287 31 procent). Het aantal vacatures bereikte een ongeëvenaard dieptepunt: op de peildatum was dat 69. Vooral de vraag naar onderwij zend personeel daalde, evenals die naar personeel in algemene dienst, naar metaalbewerkers en naar administratief personeel. Het aantal schoolverlaters dat in augustus als werkloos stond ge registreerd, steeg ten opzichte van juli bij de i naar 506 en bij de 1 548 naar 621. Bij vrouwen groeit de jeugdwerkloosheid minder snel dan de algemene werkloos heid. De grootste aantallen werk zoekende jeugdigen (tot en met 22 jaar) zijn te vinden in de secto ren handel, kantoor, algemene dienst en bouw. Opvallend is dat het aantal mannelijke schoolver laters dat verkoper wil worden, is verdubbeld. Ook is het aantal jeugdigen dat metaalbewerker wil worden flink toegenomen, met een accent op aspirant-auto monteurs en -elektromonteurs. Ook het aantal jongemannen dat in de horeca en in de verkeers- sector wil werken is in vergelij king met een jaar geleden ver dubbeld. Het aantal meisjes dat kapster wil worden, steeg met zestig procent. Per gemeente in het rayon van het GAB Leiden heeft de werkloos heid zich als volgt ontwikkeld: juli 1982 aug. 1982 juli 1982 aug. 19 Alkemade 173 186 73 82 Katwijk 560 534 175 181 Leiden 3599 3617 1404 1481 Leiderdorp 325 325 148 157 Oegstgeest 173 178 89 95 Rijnsburg 111 105 57 58 Valkenburg 32 30 13 12 Voorschoten 267 273 116 124 Warmond 54 54 32 32 Zoeterwoude 97 99 50 54 Overige 26 28 9 11 5417 5429 2166 2287 Redactie: Sart Jungmann Jaap Visser Holle vaten Bewoners van de Voorstraat (de laatste zijstraat van de La ge Rijndijk voor de Span- jaardsbrug) voelen zich in het nauw gedreven door onge dierte en olievaten. Zij heb ben de noodklok geluid en willen zo snel mogelijk door de gemeente geholpen wor den. Op het terrein van de voormali ge scheepswerf Boot, dat aan hun achtertuintjes grenst, groeit het aantal opgeslagen olievaten gestaag en wemelt het van de ratten. Omdat spe lende kinderen met de regel maat van de klok 'fikkie ste ken' op de verlaten werf, zijn de Voorstraat-bewoners bang voor explosies met rampzali ge gevolgen. Bep Geerlof en Anneke Brus- see, die uit hun slaapkamer ramen zicht hebben op de tientallen olievaten, hebben de buren gemobiliseerd. Na genoeg de hele Voorstraat heeft haar handtekening on der een brief aan de gemeen teraad en het college van bur gemeester en wethouders ge zet. In deze brief maken de bewoners duidelijk dat zij zich zorgen maken over de opslag van vaten aan de Zij loever. Zij willen dat de ge meente zo snel mogelijk in grijpt. De olievaten op het Boot-ter- rein zijn van een Leidse han delaar die van de gemeente afdeling grondzaken toe stemming heeft gekregen om z'n handel aan de Zijloever op te slaan. Volgens Bep Geerlof en Anneke Brussee worden wekelijks met een vrachtwagen nieuwe vaten aangevoerd: "De gemeente beweert dat die vaten leeg zijn maar onze mannen zijn een keer wezen kijken en vol gens hen zijn ze lang niet alle maal leeg. Wat er inzit, weten we niet want we durfden ze niet open te slaan". Op verzoek van de Voorstraat bewoners is de gemeente-af deling milieuzaken samen met de brandweer een kijkje gaan nemen aan de Zijloever. Volgens milieubewaker Ge rard in 't Veld is er geen spra ke van direct brand- of explo siegevaar: "Er is geconsta teerd dat alle vaten leeg zijn. Op één na en in dat ene vat zit alleen wat koelvloeistof'. Kamerhulp De vaten op het voormalige Boot-terrein Hoi of vol? Volgens de 'rr\ de gemeente hol. Toch zijn de bewoners van de Voorstraat nog niet gerust. Er zouden meer volle vaten zijn. De 'mannen van Bep en An neke' zijn van plan de volle vaten toch maar eens open te breken om enkele monsters te nemen. Bep Geerlof en An neke Brussee: "We houden echt ons hart vast. Er breekt zeker zes keer per jaar brand uit bij Boot. We hbben hier zo'n beetje allemaal ons huis je verbouwd en als het straks echt goed gaat branden, dan kunnen we allemaal vluch ten". Bep Geerlof en Anneke Brus see voelen zich door de ge meente aan het lijntje gehou den: "Toen de gemeente een paar jaar geleden het Boot- terrein aankocht is ons be loofd dat er allerlei leuke groenvoorzieningen zouden komen. En nu is het nog steeds een puinhoop. De rat ten zijn gewoon niet weg te slaan. De reinigingsdienst is al eens langs geweest om gif te strooien". Volgens Bep Geerlof met weinig resultaat: "Want ik heb ze alweer zien lopen hoor, zulke joekels", en met haar handen wijst ze het formaat van een schoothond je aan... J.V. Kamer-bemiddelingsbureau s krijgen er een concurrent bij. Althans als de plannen van het Leidse JAC echt gestalte krijgen. In de vorm van een werkgroep non-profit kamer- verhuurbureau (een bureau dat geen geld voor zijn dien sten wil hebben),is daartoe een eerste aanzet gegeven. Afgelopen woensdag kwam de werkgroep voor het eerst bijeen in openbare vergade ring, "maar omdat er weinig ruchtbaarheid aan was gege ven, waren er ook niet zoveel mensen", aldus één der ini tiatiefnemers. Morgen en elke volgende woensdag is er weer vergade ring in het gebouw van het JAC in de Caeciliastraat om acht uur. Gemikt wordt op werkende en woningzoeken de jongeren ("voor studenten gebeurt al genoeg"). Het zou meegenomen zijn als die jongeren ook nog slechte ervaringen hebben met ka- merverhuurbureau's. want die "helpen toch alleen maar om er zelf beter van te wor den". Behalve het oprichten van een eigen bureau wil het JAC namelijk ook de com merciële collega's aan de kaak stellen en bij de ge- i van Bep en Anneke' vol, volgens (Kot® Holvo.il meente gedaan krijgen dat de bureau's aan strenge regels worden onderworpen. "In sommige gemeenten mag je bijvoorbeeld geen inschrij vingsgeld vragen". De 'non profit club', waarin ook studentenhuisvesting en huisvesting werkende jonge ren meedraaien, wil zich vooral richten op de aanbod zijde. "Via advertenties men sen er toe overhalen een ka mer te verhuren en woning bouwcorporaties er toe brcn gen fiats te splitsen voor één persoonshuishoudens Bemiddelingsbureau 't Tref punt ziet weinig kansen voor de J AC aspiraties op de parti culiere kamermarkt "Het lijkt me zonde van de tijd om zoveel energie te steken in één of twee kamers in de maand. Zo ligt het, er is echt mets voor handen de laatste tijd. Trouwens, er zijn ook nog maar weinig mensen die zich laten inschrijven. We denken er dan ook hard over om er binnenkort mee te kap pen" Alle beschuldigingen over geldklopperg wil 't Trefpunt aan zijn deur voorbg laten gaan. "Als er mets is dan is er niets. Dat zeggen we ook te gen de mensen en dan schrij ven we ze ook niet in". BJ

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 3