c Fietscrossen slaat aan in Leiderdorp Weidse agenda President Kennedylaan wordt veiliger gemaakt Tiroler festival in centrum Voorschoten losgebarsten Warmond wil jeugd van roken afhouden Oprichter/voorzitter Veeren van De Rakkers9: Vaders krijgen ook zin Overval op Wassenaars pompstation: buit ruim 700 gulden Leidse films Warmond minder snel met gemeentegarantie bij aankoop van huis Stoplichten bij Haaswijk en middenbermen Huurtarieven schoolruimten in Wassenaar gaan omhoog Geld voor speel-o-theek Stad en rand DINSDAG 14 SEPTEMBER 1982 LEIDERDORP Het crossen op speciale fietsen in Leiderdorp voldoet aan een grote behoefte. De vier maanden jonge fietserossclub "De Rakkers" heeft nu al 130 leden. De club wil nu een nieuw fenomeen op dit gebied realiseren: fietscrossen voor vol wassenen. "Vaders krijgen ook zin", zegt een over-enthousiaste Ro nald Veeren, de voorzitter van de club. Zyn vereniging, ontstaan tijdens borrelpraat op een verjaardag, heeft een grote toekomst. Het fietscros sen is in. Op eigen kracht voortbewegen over heuvels, kombochten en waterkuilen. En dat door jochies van zes tot pubers van zeventien jaar. In de regio is Leiderdorp de enige gemeente die een bijna professionele baan heeft ge realiseerd. Nabij manege Lie- thorp in de Bloemerd ligt het driehonderd meter tellende circuit. Nagenoeg iedere dag zyn zo'n veertig jongeren be zig met de crosssport. Alleen met een speciale fiets en ui teraard een lidmaatschaps kaart van de Rakkers, heb ben zij toegang tot het circuit. Daarbij zijn sommigen pro fessioneel uitgerust met helm en speciaal crosspak. door Paul van der Burg Voorzitter Veeren is de popu- laire-crossmeester. Hij hoeft maar één stap op het circuit te zetten of het "hé", en "dag Veeren" is niet van de lucht. Met een "Kijk eens, kijk eens", bestormen ze hem met de fietsen. Zichtbaar blij en voldaan reageert Ronald als een voorman. "Laat die me neer van het Leidsch Dag blad maar even zien wat jullie kunnen. Jij en jij en jy even opstellen, dan doen we een race. Wel even een helm op zetten hoor". Terwijl hij bezig is met de start, praat hij volop over de baan. Een 'cross'-vloed van woor den over hoe met mensen handen alle bochten en heu vels zijn gebouwd en wat er allemaal nog verbeterd moet worden. "Ik start nu met woorden maar er komt een echt starthek, dat dan door één voetdruk naar beneden wordt geklapt". Opening Of nu ook ouderen zin hebben om te gaan crossen is nog de vraag. Volgens Veeren zijn er voldoende vaders die het best eens willen proberen. Een speciale, wat grotere, crossfiets is er voor hen al op de markt gebracht. "De bond is er ook al mee bezig. Als er voldoende deelnemers zijn, willen ze zelfs wedstrijden or ganiseren. Voor onze vereni ging moeten we eigenlijk zes volwassenen hebben. Dan kunnen we verder gaan", al dus Veeren, "er zijn nog geen echte aanmeldingen maar ik weet er al een paar die het best willen". Op 2 oktober vindt de officiële opening van de baan, met de naam 'Klein Nederland', plaats. "Als je het op zijn kop Ronald Veeren op de volwassen-cross fiets, omringd door jeugdige Leiderdorpers. "Ik weet wel een paar vaders die op de crossfiets willen", zegt Veeren. (Foto Holvast) houdt is het net Nederland in het klein, vandaar de naam", zegt de voorzitter van het cir cuit. Een groots spectakel moet het die zaterdag wor den. Burgemeester en wet houders op de fiets de star theuvel af, bereden politie over de baan, majorettes, de monstraties en uiteraard alle rakkers op de fiets door de kombocht. De komende weken zullen druk worden voor Veeren. Hij beschouwt zichzelf als "de motor van de club" en is dientengevolge de 'grote re gelneef. "Er moeten nog vlaggenmasten neergezet worden, ik heb ze al gekregen van de Oranje vereniging. Verder probeer ik nog de kampioenen van Nederland hier heen te halen. Dat wordt een spectakel. Ook het pare fermé moet nog gerealiseerd worden". Dit is de eigenlijk opstelplaats voor de crossers waar ze op hun beurt moeten wachten om te gaan fietsen. "Er is nog te weinig body in die club. Als ik wegval, nou dan weet ik het nog niet of het al lemaal wel lukt", zegt Veeren op een toch wel wat arrogan te toon. Even daarvoor zei hij dat zeker Gonnie Bouman, de secretaris, vermeld moest worden. "Die verzet erg veel werk". Er wordt wat afge- crossd en gewerkt in de jonge vereniging. WASSENAAR - Een 63—jarige pompbediende is gisteravond om 18.30 uur aan de Rijksstraat weg in Wassenaar overvallen. De bandiet ging er met de porte feuille, inhoud 700 gulden en en kele girobetaalkaarten, vandoor richting Den Haag. De pompbediende zat op het mo ment van de overval zijn admini stratie bij te werken, de'rug ge keerd naar de deur. Een man kwam toen binnen en zei kort "geld", waarop de pompbedien de hem van repliek diende met "doe niet zo mal" en hij draaide zich om. Hij zag toen een man met uitgestoken hand en daar over een jas. Geschrokken gaf de pompbedien de, die een revolver onder de jas vermoedde, de portefeuille. Daarna moest hij richting ber ging lopen. Halverwege draaide hij zich om en zag de overvaller naar buiten toe rennen. De pompbediende zette het alarm aan en liep ook naar buiten. Daar aangekomen zag hij de man in een auto richting Den Haag ver dwijnen. De man was zo ge schrokken dat hij nauwelijks een beschrijving van de auto kon ge ven. laat staan het kenteken aan de Wassenaarse politie. LEIDEN - Bij K&O (Hazewind- steeg) wordt morgenavond een filmprogramma over Leiden, met films van Kleibrink en Tim man, vertoond. Aanvang acht uur. Het is het begin van een se rie lezingen, films en werkbezoe ken die K&O aan Leiden wijdt. Aanvang acht uur. DINSDAG Leiden - Hotel Nieuw Minerva, de Vi- kingzaal, Vrouwesteeg 11, lezing Roze- kruisers Genootschap, 'De leraren der Transfiguratie', 20 uur. Groenoordhallen - Leidato, 19-22.30 uur. I K&O-gebouw - film 'Der Handier der vier Jahreszeiten' van Fassbinder, 20 Parkeerterrein - Steenstraat, folkmu ziek. 20-22 uur. Stichting Welzijn - Breestraat 117, pro jectgroep HogJwoerd e.o., 20 uur. Academisch Ziekenhuis - gebouw 15, i voorlichtingsavond diabetes, 20 uur. Gebouw Noordeinde 2a - winterkle- dingbeurs, 19-21 uur, di en woe. NVSH bibliotheek - Rapenburg 48, NVSH informatiecentrum, geopend op werkdagen van 14-16 uur en dins van 20- 21 uur. Stats jongerencentrum - Haarlemmer- tend soos, muziek of film; woe. soos en sport, 15-17 uur. Jongeren Advies Centrum - Caecilia- straat 67, ma fm vr van 16-22 uur, tel. 126052. Algemene Reclasserings Vereniging - Rijnsburgerweg 167, tel. 156440, bereik baar op werkdagen van 9-17 uur; voor hulp en informatie aan meerderjarigen (vanaf 18 jaar), die door problemen in conflict zijn of dreigen te komen met politie en/of justitie. Vrouwenhuis - Hooigracht 79, café avond. 21-1 uur. Buurtwinkel - Haarlemmerstraat 73b, tel. 125736; Werklozen Belangen Vereni ging Leiden, adviesbureau, woe van 10- 12 uur. Beweging van werkende en werkloze jongeren - Koppenhinksteeg 2, klach ten-informatiespreekuur, 19-20 uur tel. 121139. 't Spoortje - Bemhardkade 40, spreek uur voor Vrouwen in de bijstand, woe- ochtend. Lezing Baha'i's - Buizerdhorst 17, tel. 213490. Oegstgeest Gemeentelijkcentrum, Lijtweg, Euthanasieavond, 19.30 uur. Gemeentehuis - commissie financiën, Tent SJJO - Irislaan, kinderspelen, 15.30 uur. Voorschoten - Centrum, tirolerfeesten, 14 uur. Gemeentehuis - t van verkeerslichten. Voor OEGSTGEEST - De President Kennedylaan in Oegstgeest wordt veiliger gemaakt. In deze laan zullen op bepaalde plaatsen middenbermen gerealiseerd worden. Daarnaast zal op het kruispunt met de Irislaan en Van Eysingabrug een verkeerslicht- installatie worden geplaatst. De wijkvereniging Haaswijk heeft in het verleden aangedrongen bij de gemeente om deze verkeers lichten te plaatsen. De mening van de gemeente was echter dat deze pas noodzakelijk zouden ziin als de doorgaande verbin ding naar de nieuwe wijk Haas wijk gerealiseerd was. Het ver zoek van de vereniging wil de ge meente nu desondanks wel ho noreren. Er komen nu op het kruispunt zo genaamde verkeersafhankeljjke lichten en een voetgangersbevei liging. Tegelijkertijd zullen de nog ontbrekende voetganger- voerd of de lichten uitgerust moeten worden met het zoge naamde 'VETAG-systeem'. Dit houdt in dat de lichten op groen springen als er een bus komt. Als inbouw van dit systeem noodza kelijk is, zal de gemeente bij het ministerie van verkeer en water staat een subsidieverzoek indie nen. laan en Van Eysingabrug, aange bracht worden. De kosten hier voor bedragen ruim honderddui zend gulden. Met de NZH wordt nog overleg ge- VOORSCHOTEN - Het Tiroler festival in Voorschoten is gister middag ingezet met en door mu ziek, Glühwein, glasslijpers en houtsnijders. Zestig dorpelingen uit Muhlbach bezoeken het an dere dorp Voorschoten. En dat alles in het kader van de promo tie Tirol en winkelcentrum. De Voorschotenaren hadden gis termiddag na de opening om twee uur nog weinig interesse voor de muzikanten in de mu ziektent. Burgemeester Canne- gieter begroette de Tirolers en in het bijzonder zijn collega Schaf- fener en vertelde de burgers en Tirolers dat Voorschoten van ouds een handelscentrum is. Luid geklap na zijn woorden, ook door de Tirolers, die er niets van begrepen maar er kennelijk van uit gingen dat het allemaal vriendelijke woorden zijn ge weest. Een aardige marketentster bood na de toespraken van beide hoog waardigheidsbekleders een glas Obstler aan, waarop de Tirolers met hun programma begonnen. Op verschillende plaatsen in het dorp lieten ze hun kunnen zien: muziek maken, dyenkletsen, en Glühwein bereiden. Vanmiddag en morgen gaan de bergbeklimmers aan de slag. Zij zullen de dorpstoren via de bui tenmuur beklimmen. Het ongevaarlijk zijn, maar verwach wordt dat er toch heel wat sen met spanning de verrichtin ff™ S!'°P de Kennedylaan zullen nog een aanoo. aantal verkeersmaatregelen ge troffen worden. Deze maatrege len vloeien voort uit de nota 'Ver keersplan'. Na maatregelen op de Lijtweg, Terweeweg en de Kempenaerstraat, heeft nu deze laan hoge prioriteit. In de nota werd gesproken over middengeleiders met verkeers- zuilen bij de Hazeboslaan en Hofbrouckerlaan. Verder zouden fiets(suggestie)stroken gereali seerd moeten worden. Deze plannen zijn door de dienst ge meentewerken verder uitge werkt en de conclusie die daaruit werd getrokken was dat beide maatregelen niet gelijktijdig uit gevoerd konden worden. De straat zou dan te smal worden. Een bijkomend probleem was dat aan de zuidzijde geparkeerd werd. Dit zou dan ook niet meer mogelijk zijn. Het plan van de gemeente behelst nu alleen nog maar de vier mid dengeleiders bij de twee voor noemde kruispunten. De kosten die hieraan verbonden zijn be dragen ruim 70.000 gulden. WARMOND - De gemeente War mond zal in de toekomst minder snel gemeentegarantie verlenen op de hypotheek van een huis. Was het vroeger normaal dat men een garantie voor honderd tien procent van het koopbedrag kon krijgen, nu wordt dat be perkt tot honderd procent. Ver der wil de gemeente ook andere aanvullende voorwaarden stel len. Door de economische teruggang en de hoge hypotheekrente wordt het risico dat een gemeen te draagt bij een garantie op een geldlening steeds groter. De da lende huizenprijzen spelen ook een grote rol. Door die daling is het bijvoorbeeld helemaal niet meer zeker dat de hypotheek af gelost kan worden als een huis verkocht moet worden. Vooral ook omdat het voorheen normaal was dat de koper een garantie kreeg die tien procent hoger lag dan de toen geldende markt waarde van het huis. De gemeen te Warmond wil het grote risico dat men nu loopt in de toekomst inperken. Zo wordt het onmogelijk een hypo theek te krijgen met gemeente garantie als de koper een woning achterlaat waar nog een hypo theek opzit. Zo wordt voorko men dat de koper als de wo ning die achtergelaten wordt niet snel genoeg verkocht wordt tweemaal de hypotheekrente en aflossing moet opbrengen. Ver der wordt verplicht gesteld dat de huiseigenaar een overlijdens- risicoverzekering afsluit, zodat de financiële verplichtingen in ieder geval nagekomen kunnen worden. Bovendien zal Warmond geen ge meentegarantie meer verstrek ken als "aannemelijk is dat de woning niet gedurende de gehele garantieperiode in stand zal blij ven". Vooral bij het kopen van oudere huizen zal deze eis pro blemen opleveren bij het verkrij gen van een gemeentegarantie op een hypotheek. Al deze voorwaarden, die via een contract vastgelegd moeten wor den, komen in de vergadering van de commissie financiën en economische zaken van morgen avond aan de orde. WOENSDAG Leiden - Groenoordhallen, Leidato, 13- 17 uur en 19-22.30 uur. Cafés in centrum - kroegentocht langs folkmuziek, 21.30-2 uur. 't Rapenburg - Rapenburg 23, voorlich tingsavond Open School, 20 uur. Clubhuis Matilo - Zaanstraat, prestatie- loop, start 18.30 uur. Rudolf Steinerschool - Cesar Franck- straat 9 FUmhu do, 20^ K&O-gebouw - kinderfilm 'vakantie voor een hond', 14.30 uur. Stats jongerencentrum - Haarlemmer straat 73, cursus stijldansen; do soos met films en informatie-programma's, 15-17 uur. Jongeren Advies Centrum - Caecilia- straat 67, meisjes-telefoon, 16-22 uur. Buizerhorst 17 - inl. over Baha'i-geloof, tel. 213490. Architektenwinkel - Oude Vest 163, kosteloos advies, 17-18 uur. Oegstgeest - gemeentehuis, commissie welzijn, 20 uur. Taberna - kinderfilm, 17.30 uur. Fuik - jongerenfilm, 20 uur. Taberna - theater voor tieners, 19.30 uur. Voorschoten - gemeentehuis, commis sie openbare werken, 20 uur. J Churchillweg - poppentheater Wellus Nietus. Warmond - gemeentehuis, c nanciën, 20 u WASSENAAR - De tarieven voor het huren van schoolruimtes in Wassenaar zullen met vier pro cent stijgen. De gemeente vindt het nodig de maximale verho ging toe te passen omdat de op brengst van de huur "door de be perkende maatregelen van de centrale overheid" steeds verder achter raken op de kosten. Toch heeft de gemeente Wassenaar niet besloten de tarieven extra te verhogen. De staatssecretaris van binnenlandse zaken heeft onlangs laten weten dat een ex tra verhoging mag worden toege past. Omdat aan de gebruikers al in maart was verteld dat de tarie ven met vier procent omhoog zouden gaan, vindt de gemeente het "niet billijk" het percentage alsnog te verhogen. gen van deze Tirolers zullen vol gen. Donderdagavond vindt de grote slotavond plaats in het cul tureel centrum. Alle Tirolers zul len dan op het toneel komen en verder veel dans en muziek. Als bijkomstigheid kunnen de winkeliers ontdekken hoe het wordt in het centrum als de Schoolstraat voor alle verkeer af gesloten is. Gedurende het festi val is alleen in de morgenuren de Schoolstraat bereikbaar voor au to's. WARMOND - Burgemeester en wethouders van Warmond heb ben besloten de stichting anti rookplan een eenmalige subsidie toe te kennen van 725 gulden. Met dat geld wordt het mogelijk niet-roken overeenkomsten te verspreiden onder de Warmond- se jeugd van tien tot veertien jaar. Eigenlijk heeft de gemeente War mond geen geld voor nieuwe subsidies. B en W van Warmond vinden het werk van de stichting anti-rookplan echter zo belang rijk dat ze alsnog geld vrijge maakt hebben. Aan de gemeenteraad wordt nu voorgesteld principeel akkoord te gaan met "het streven de jeug digen in Warmond te motiveren niet met roken te beginnen". Om een voorbeeld te geven stellen B en W voor niet meer tijdens com missie- en raadsvergaderingen te roken. Er zou eventueel een rookpauze ingelast kunnen wor den voor de verstokte kettingro kers. Daarnaast willen B en W de hoofden van de basisscholen vra gen aandacht te besteden aan de problematiek rond het roken. DONDERDAG Leiden - Groenoordhallen, Leidato, 13- .17 uur en 19-22.30 uur. Parkeerterrein - Steenstraat, folkmu ziek. 20-22 uur. Stadsbouwhuis - Langegracht 72, be leidsgroep Stadsvernieuwing, 9.30 uur. Stadhuis - raadscommissie volkshuis vesting, bouwzaken, sport en recreatie, 20 uur. Schoolgebouw Regenboogpad - be stuurscommissie De Dukdalf en De Loopplank, 20 uur. Gebouw Rapenburg 100 - schrijfavond Amnesty International, 20 uur. Rijksherbarium - Schelpetkade 6, le zing met dia's over De Geologische Wor dingsgeschiedenis van Westelijk Neder land gedurende de laatste 15000 jaar, 20 Architektenwinkel - Oude Vest 163, kosfeloos advies, 17-18 uur. Welfare-lokaal Rode Kruis - Leidseweg 33. Voorschoten, tel. 01717-3309, spreek uur voor invaliden, 19-20 uur. Architektenwinkel - Pieterskerkhof 18, vrij advies, 20-21 uur. Troef - Noordeinde 2a, Werkgroep Dienstweigeren, spreekuur 20-21.30 uur, inl. tel. 216180/149324. Leidse Werkgroep Homoseksualiteit - Caeciliastraat 18, open avond, 21-1 uur. 't Spoortje - Bemhardkade 40, spreek uur hulp- en adviesbureau WAO/WSW, 19-20.30 uur, tel. 142505. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van: vr 10 sept tot 17 sept WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn: 134604; tel. ten zuiden van de Rijn: 121753. 896193, spreekuur ma, woe, vr van 13- 13.30 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. Voorschoten - gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641. LEIDERDORP - De spehnstuif voor kinderen vanaf zes jaar in het acti viteitencentrum voor lichamelijk gehandicapten "Gading", die op zes september werd gehouden heeft duizend gulden opgeleverd. Het geld gaat naar de speel-o-theek "De Grabbelton", die in begin 1983 zal wor den opgericht. Het is de bedoeling dat de speel-o-theek in de Muzenhof aan de Engelendaal zal worden gevestigd. Gehandicapten van "Ga ding" zijn samen met vrijwilligers bezig de oprichting van de speel-o- theek voor te bereiden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave Uitgeversmaatschappij Leidsch Dagblad B V Hoofdkantoor Wrtte Smoel t. 2311 BG LEIDEN Postbus 54. 2300 AB LEIDEN Telefoon 071-144941 Geen krant ontvangen tel 07123143 tussen 18 00-19 30 uur (nab^zorging na 19 30 uur), zaterdag van 16.30-18 00 uu. Abonnementsgelden bi| vooruitbetaling te voldoen overschniving geen administratie- en abonnementsgelden uitsluitend giro 3203571 I n v Damiate Holding BV te Haarlem Kwartaalabonnement f 57.35 Per post 79.70 Adjunct-hoofdredacteur Ruygrok-Hoogeveen Par post I 307.30 Directie G Koopman Rubriekchets: J. Kroon (stad) B.W.T. Jungman (plv) H. I. J. Veldhuizen (regio) H. v.d Post (plv) Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o a in Bonn. Brussel, Londen. Pants Washington, QütD Redactie stad en randgemeenten tal 071-144941 tst 222

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 2