'Snel besluiten over rijksweg en spoorweg' Iedereen nog enthousiast9 O Zadelhoff Werkloosheid in de regio iets gedaald "Heffing is onrechtvaardig LISSE - De werkloosheid in de bollenstreek is vorige maand iets afgeno men. Stonden er aan het eind van de maand juli 1299 mannen en 781 vrouwen ingeschreven, één maand later was dit: 1290 en 691, een daling van negen mannen en negentig vrouwen. Deze daling komt hoofdzakelijk op rekening van de landbouw-sector. Daar nemen de werkgevers mensen van het Lissese arbeidsbureau aan omdat de scholieren, die weer aan de studie zijn gegaan, zijn vertrok ken. Volgens het maandelijkse overzicht van het Lissese arbeidsbureau is in de komende maanden in deze sector een verdere daling te ver wachten. In vergelijking met eind augustus van het vorig jaar is er sterke stijging van het aantal ingeschreven werkzoekenden. In augustus 1981 stonden nog 913 mannen en 536 vrouwen ingeschreven, één jaar later is dat aantal toegenomen met respectievelijk 377 en 155. De geregistreerde vraag is afgenomen van 154 naar 89. Op dit moment is er geen vraag naar jeugdigen tot en met 19 jaar en is de vraag naar part-time werkers gedaald van 23 naar tien. De grootste daling deed zich voor in de landbouw-sector. Daar staan achttien mannen en zeventig minder ingeschreven. Ook bij de bouw ging de werkloosheid iets terug: dertien mannen. Een stijging deed zich voor bij handel en kantoor (acht mannen en vier vrouwen) en bij het sociaal- en geneeskundig personeel waar drie mannen en drie vrou wen meer staan ingeschreven ten opzichte van de maand ervoor. Werkloosheid per gemeente per eind augustus 1982 Hillegom Lisse Noordwijk Noord wijkerhout Sassenheim Voorhout Gemeente buiten rayon Streek DINSDAG 14 SEPTEMBER 1982 Sassenheimer voert actie tegen rioolbelasting: Sassenheimer W. Krom in z'n eentje in actie tegen het gemeente bestuur. SASSENHEIM - Sassenhei mer Wim Krom (30) wil de vereniging Eigen Huis in Amersfoort laten onderzoe ken of zijn weigering om de nieuwe rioolheffing te beta len enige kans van slagen heeft. Krom is enige tijd gel den zó boos geworden over de invoering door de ge meente van de heffing, die gemiddeld 125 gulden per ge zin per jaar gaat kosten, dat hij zijn ongenoegen in een "ingezonden brief' heeft ge spuid. De Sassenheimer vindt dat de gemeente de winstuitkering van het elektriciteitsbedrijf maar moet gebruiken om een eventueel gat in de begroting te dekken. Hij meent dat het bijzonder onrechtvaardig is dat de verbruikers van de elektriciteit die uiteindelijk voor die winst hebben ge zorgd, hiervan niets zien maar bovendien nog met een nieuwe heffing worden ge confronteerd. "En dat is dan nog bovenop een flinke ver hoging van de onroerend- goedbelasting en van andere gemeentelijke heffingen", zo legt hij uit. Behalve m^t de vereniging Ei gen Huis wil Krom ook met het ministerie van binnen landse zaken in debat over de invoering van de heffing. "Zodra de eerste aanslag bin nen is, stuur ik ze een brief', zo neemt hij zich strijdvaar dig voor. door Hans Sonders Op straat en van familie en ken nissen heeft hij op zijn open brief veel positieve reacties ontvangen maar tot een bun deling van krachten is het nog niet gekomen. "Uiter aard zou ik veel sterker staan als een grote groep mensen de aanslag zou weigeren te betalen", geeft hij toe, maar de juiste manier om zo'n groep te vormen heeft hij nog niet gevonden. Wel heeft Krom intussen een vergadering bezocht van de raadsfractie van Progressief Sassenheim, de politieke par tij die hij met name de invoe ring van de nieuwe heffing verwijt, en zich laten uitleg gen waarvoor de extra hef fing eigenlijk nodig is. Dit be zoek heeft hem er echter niet van kunnen overtuigen dat er vooral in het verleden in zijn gemeente te royaal met het gemeenschapsgeld is omge sprongen. Zo denkt hy dat bijvoorbeeld de nieuwbouw van de openbare bibiotheek wel wat goedkoper had ge kund. Het is niet alleen de invoering van de nieuwe heffing waar over Krom zich zorgen maakt, hij vreest ook een gi gantische verhoging ervan in de komende jaren. "Als de heffing er eenmaal is zul je zien dat ze hem jaarlijks ook nog eens flink gaan verho gen". Krom heeft zich daarom ook bereid verklaard om voor de vereniging Eigen Huis te vol gen hoe zwaar het gemeente lijke beleid in het nieuwe jaar op de burgers gaat drukken. Overal in het land heeft de vereniging daarvoor corres pondenten ingeschakeld die met name in de komende maanden hun gemeentebe sturen nauwlettend in de ga ten zullen gaan houden. In het najaar worden namelijk zoals gebruikelijk de begro tingen voor 1983 behandeld en wordt duidelijk hoeveel de inwoners het komende jaar voor allerlei gemeentelij ke diensten meer zullen moe ten betalen. Streekcommissie onderschrijft eisen Rijndijkse boeren Achttien gezinnen in Lisserbroek helpen kinderen in Derde Wereld HAZERSWOUDE/STREE- K De boeren aan de Rijndijk moeten snel uit sluitsel krijgen over de aanleg van de snelweg Leiden-Bodegraven (rijks weg 11) en de spoorweg- verdubbeling tussen Lei den en Alphen aan den Rijn. Op dit moment wordt het de boeren door alle betrokken instanties op "haast diabolische wij ze" moeilijk gemaakt, schrijft de streekcommis sie Alphen en omgeving in een brief aan Gedepu teerde Staten van Zuid- Holland. De boeren verkeren nu al jaren in onzekerheid over hun toekomst. In het kader van de ruilverkave ling Rijnstreek-zuid moet een aantal van hen verhuizen naar een nieuw bedrijf "over" de toe komstige snelweg en de dubbele spoorlijn heen. Niet alleen is door de economische recessie een bedrijfsverplaatsing bijna niet meer te betalen, ook het uit blijven van defintieve beslissin gen over de rijksweg en de spoorwegverdubbeling brengt de boeren in een moeilijk parket. Van de rijksweg is alleen zeker dót hij wordt aangelegd. Het tijdstip waarop dat gebeurt is echter nog onduidelijk, omdat dat afhanke lijk is gesteld voor de beschikba re hoeveelheid geld bij het rijk. De Nederlandse Spoorwegen hebben gedreigd de spoorlijn tussen Alphen en Leiden niet te verdubbelen wanneer de aanleg van de rijksweg doorgaat, omdat daardoor het reizigersaanbod te klein wordt. Ondanks het besluit om de rijksweg aan te leggen, oe fenen de NS op de boeren wel druk uit om de baanverdubbe- ling voor elkaar te krijgen, zo bleek vorige week tijdens een vergadering van de streekcom missie. Vogels Dit langs elkaar heen werken van overheids- en semi-overheidsin- stellingen heeft bij de Rijndijkse veehouders veel irritatie gewekt, aldus de streekcommissie. De commissie is het, zo schrijft ze, eens met het voorstel van de vee houders om het hele ruilverkave lingsplan nog eens kritisch te be kijken en er "overbodige en te kostbare voozieningen" uit te schrappen. De veehouders den ken daarbij zoals bekend met na me aan het schrappen van het vogel weidegebied in het hart van de ruilverkavelingsgebied. Daarnaast is het voorstel van de boeren om de noodzaak van de nieuwe snelweg hard te maken waarna Rijkswaterstaat de beno digde gronden dan ook onmid dellijk aankoopt. Wanneer de noodzaak van de weg nieVover- tuigdend kan worden hardge maakt moet, aldus de boeren, de rijksweg ook maar uit het streek plan worden geschrapt. Rijkswa terstaat heeft tot nu toe bijna nog geen gronden aangekocht van wege de onzekerheid over het tijdstip van aanleg. Wanneer Rijkwaterstaat nu al grote stuk ken grond opkoopt kunnen daar op grote renteverliezen ontstaan. De streekcommissie stelt zich ach ter de eis van de veehouders voor duidelijkheid over de zaak op korte termijn. Gedeputeerde Sta ten moeten daarom, vindt de commissie, gebruik maken van de hen ter beschikking staande overlegmogelijkheden met Ne derlandse Spoorwegen en Rijks waterstaat enerzijds en de vee houders en de Ruilverkavelings commissie anderzijds "om aan deze voor de veehouders tergen de onzekerheid een einde te ma ken". LISSERBROEK "Beste Foster ouders, Mijn warme groeten aan u. Wij hebben uw brief en kaart ontvangen. Ik ben overgegaan naar de vierde klas. Mijn jongere broertje is overgegaan naar de derde klas, hij wilde naar zijn geboorteplaats maar onze moe der is geopereerd". door Kees van Kuilenburg Enkele zinnen van het elfjarige meisje Khekashan uit Bombay (India), één van de twee kinderen uit de Derde Wereld, die bijna drie jaar geleden door achttien gezinnen uit Lisserbroek werden geadopteerd. De ander is een jongen van tien jaar uit het Afri kaanse land Mali, die Modibo heet. De initiatiefnemer in december 1979 was Aart Donker, die in "De Meerkoet", het dorpsblad van Lisserbroek een plan ontvouwde om in één van de Derde Wereld landen een kind te adopteren. Donker schetste in dit blad in het kort de mogelijkheden van het Foster Parents Plan (financiële adoptie van hulpbehoevende kinderen in ontwikkelingslan den). Een idee dat werd geboren uit de activiteiten van de twee Lisser- broeker scholen, die al eerder ie der een kind voor hun rekening Er werd enthousiast door andere Lisserbroekers gereageerd en Donker kon aan het werk met een toezegging dat een aantal ge zinnen uit het dorp en ook nog twee uit de buurgemeenten Hil legom en Nieuw-Vennep mee wilden doen. Donker wist van de inmiddels achttien deelnemende gezinnen de bereidheid los te krijgen dat zij voor tenminste zes jaar, de ter mijn die het Foster Parents Plan nodig acht om ook werkelijk iets voor de kinderen te kunnen doen, financieel zouden bijdra gen. "En nu drie jaar later zijn al die mensen nog altijd even enthou siast en betalen steeds trouw hun geld eenmaal per jaar", aldus Donker, "en dat is voor mij ple zierig werken". Donker schrijft namens de Lisserbroekers de brieven en ansichtkaarten naar Khekashan en Mobido schrijft en regelt alle financiële zaken met het Foster Parents Plan. Gemotiveerd Donker: „Ik schrijf de brieven in het Nederlands, die worden ver taald in het Engels en in het be treffende land weer vertaald in de taal of dialect die het kind daar spreekt. Khekashan en Mo bido beantwoorden zelf de brie ven, maar ik ben er wel van over tuigd dat een maatschappelijk werker of iemand anders over de rug van het kind meekijkt en helpt". De brieven gaan hoofdzakelijk over het gezin van de kinderen en het reilen en zeilen op de school. "Je kunt merken", zegt Donker, "dat ze door middel van onze aandacht dat ze beter gemo tiveerd bezig zijn op school en dat ze vooral graag een goed re sultaat aan "Lisserbroek" willen doorgeven. Maar ja, dat gaat niet altijd en dat bleek vorig jaar. Eén van de kinderen was blijven zit ten en in een brief bood het daar verontschuldigingen voor aan". Die brieven van de kinderen uit In dia en Mali worden door Donker in het dorpsblad geplaatst, sa men met de ontvangen foto's. "Zo kan iedereen in het dorp meeleven met de "pleegkinderen van Lisserbroek". Niet alleen Het is echter niet alleen het kind dat geholpen wordt. "Dat zou geen immers geen zin hebben om alleen voor het kind te zor gen. Iedereen in zijn of haar om geving moet kunnen mee groeien, anders raakt het kind geïsoleerd. Laatst is een gedeelte van het geld gebruikt om een keuken op te knappen voor een bedrag van ongeveer honderd vijftig gulden". Het hulpprogramma wortdt geor ganiseerd vanuit het internatio nale hoofdkantoor. Bij de opzet en uitvoering van het hulpverle ningsprogramma speelt de plaat selijke situatie een grote rol. Is er bijvoorbeeld een goed zieken huis in de buurt, dan wordt daar gebruik van gemaakt. Daarnaast leidt het Foster Parents Plan in ieder land waar het werkt, men sen op. Dat biedt grote voorde len: de hulpbehoevende gezin nen worden bijgestaan door hun eigen landgenoten, wat taalpro blemen of onbegrip door cul tuurverschillen voorkomt. Voor Donker staat voorop dat de hulp vanuit Lisserbroek een druppel op een gloeiende plaat is. "Er is nog zoveel armoede erf onrecht in de wereld, dat je er wel eens moedeloos van wordt. Terwijl er toch geld genoeg be schikbaar zou kunnen worden gesteld, maar dat gaat naar ande re richtingen. Zo kan ik me kwaad maken als ik lees dat een miljoenen kostende raket in zee is gestort. Dan denk ik los eerst de ellende in de wereld op en be gin dan aan dat soort activitei ten", aldus Donker. "En het is uiteindelijk per gezin of een aantal gezinnen, verenigin gen of iets dergelijks maar een klein bedrag per jaar om iets voor een kind in de Derde We reld te doen. Voor 45 gulden per maand kun je een gezin helpen en dat lijkt me toch niet onover- komenlijk", zegt de Lisserbroe- ker. IN ALPHEN A/D RIJN kompleet nieuw complex bedrijfshallen opgeleverd. 7400 m-' groot. Totaal bevat het ca. 1.900 m2 ingebouwde kantoorruimte. Hel hele complex is opdeelbaar in 450 m2 grote units met elk ca. 102 m2 kantoorruimte. De lokatie v an het goed geoutilleerde complex is optimaal, nabij de rijksweg Leiden- Bodegraven. Nu is het hele moderne complex nog zowel in zijn geheel te huur als in één of meer units En de huurprijs is nog nader overeen te komen. Neem hiervoor en voor alle andere bijzonderheden kontakt op met: Den Haag b.v., Den Haag, tel. 070-643955.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 20