c "Spelers moeten hun koppie erbij zien te houden" RENTE PER AAND r AZ uit problemen Koolhof verdringt Ruud Geels bij PSV «F DINSDAG 14 SEPTEMBER 1982 Sport 3" De Nederlandse herenatletiek heeft in de loop der jaren maar weinig grote successen geboekt. Chris Berger won bij de Europese kampioenschap pen in Turijn-1934 de 100 en 200 m en Wim Peters triom feerde daar bij het hinkstap- springen. Tinus Osendarp evenaarde Bergers prestatie in Parijs-1938 en in 1950 werd Wim Slijkhuis Europees kampioen op de 1500 m. Wat goud betreft had je het, tot zondag, daarmee gehad. Gerard Nijboer heeft zich nu bij dat selecte groepje gevoegd met zijn Europese titel op de marathon. Het is ongetwij feld de meest tot de verbeel ding sprekende prestatie die een Nederlandse atleet ooit heeft geleverd. Daarmee wordt aan Berger, Osendarp en Slijkhuis niets tekort ge daan. De marathon winnen op de klassieke route Marathon- Athene wat kan een atleet zich nog meer wensen? Nijboer drukte de voetsporen van Pheidippides, de koerier die zich in 490 v. Chr. in volle wapenuitrusting dwars door de heuvels (een heel wat zwaarder parkoers dan Nij boer liep) van Marathon naar Athene spoedde om de Griekse zege op de Perzen te melden. "Verheugt u, want wij zegevieren", riep hij bij aankomst uit, waarna hij de laatste adem uitblies. Een indrukwekkend verhaal, het langste loopnumer in de atletiek (snelwandelen daar gelaten) dankt er zijn ont staan aan. Maar is het wódr? Als je die vraag aan historici voorlegt, krijg je schouderop halen als antwoord. Uit de bronnen schijnt niet al te veel op te maken te zijn. En zo we ten we niet eens zeker of Phei dippides wel heeft bestaan. Je ziet dat wel meer bij opmer kelijke hoogstandjes uit de geschiedenis: als je met on derzoek tot de bodem gaat blijkt óf het verhaal niet te deugen dan wel heel wat alle daagser in elkaar te zitten óf de documenten waarop het berust zijn zoek. Afstand, Als Pheidippides geen fantasie figuur is geweest, moet hij volgens recente nametingen ongeveer 32 km hebben gelo pen. Bij de eerste marathon van de moderne Olympische Spelen in 1896 (de Spelen van de Griekse oudheid kenden een dergelijk nummer niet; het initiatief tot de race van 1896 kwam van de Franse historicus Michel Bréalbe droeg de afstand ongeveer 40 km. Tegenwoordig wordt steevast 42 km en 195 m gelo pen. Hoe komen we daaraan? De Volkskrant van zaterdag schrijft daarover: "De nu gangbare afstand van 42,195 km ontstond in 1924, bij de achtste moderne Olympische Spelen. Het parcours werd toen een paar km verlegd om dat het Engelse vorstenpaar zijn zoontje vanuit de slaap kamer wilde laten meegenie- Dat is een heel slordige versie van de waarheid. Raymond Pointu geeft in "Grandeurs et misères des marathons olym- piques" de volgende lezing: de eerste marathon met als afstand 42.195 m was die van Londen-1908 tijdens de vier de Olympische Spelen. Begon nen werd in het park van het kasteel van Windsor om de kleinkinderen van koning Edward VII en koningin Ale xandra een aenoegen te doen. De finish was recht voor de koninklijke loge in het White City Stadion. En dat was op de kop af 42 km, 194 m en 99 cm, afgerond 42.195 m. Niet direct werd dat daarna de vaste marathonafstand. Pas van Parijs-1924 afhoudt men 42.195 m aan. Waarom dat niet meteen na 1908 gebeurde, moet ik nog eens napluizen. Terug naar Gerard Nijboer. Hij arriveerde in het uit 1896 stammende, marmeren sta dion als een held. Maar hij kreeg bij lange na niet de VI P-behandeling die de Griekse postbode Spiridon Louis ten deel viel toen hij 86 jaar geleden in Athene de marathon winnend beëindig de. Hèm werden bij de finish juwelen en andere kostbaar heden toegeworpen, een kap per bood aan hem levenslang gratis te scheren, bij een res tauranthouder kon hij tot zijn dood dagelijks een maal komen nuttigen. En Averoff, de Griekse patriot die het sta dion van 1896 had bekostigd, bood hem zijn dochter ten hu welijk aan. (Louis weigerde beleefd; hij was al getrouwd). Nijboer ontving alleen een ver guld zilveren medaille, bloe- GERARD NIJBOER men en een rol perkament. Geen enkele fleurige dochter werd hem overhandigd. Wat is het toch allemaal minder geworden, vrienden. Roestvrij Van alle prestaties in Athene sprak die van de Westduitse atlete Ulrike Meyfarth me het meeste aan. Als 16-jarige werd ze in München-1972 Olympisch kampioene hoog springen. Hoe mooi ook, ei genlijk was dat een ramp. Want ze begón haar carrière met het absolute hoogtepunt. Er is niets mooiers, beters. "Ik was nog een kind, ik beleefde het allemaal als in een droom. Maar als Olympisch kam- pioene bén je geen kind meer", zei ze er later van. Ze kon de aandacht, de belang stelling en de hoge verwach tingen niet aan en raakte in de versukkeling. Het diepte punt beleefde ze in Montreal- 1976 waar ze niet eens de kwalificatiehoogte haalde. Verguisd en afgeschreven kroop ze weer uit de put om hoog. In Athene werd ze Euro pees kampioene én wereldre cordhoudster (2.02 m). Een meid van roestvrij staal En dan was er die Griekse die het speerwerpen won. Een vrouw als een boomstronk. Op haar emoties en tranen kon je bijna het stadion uit- zwemmen. Ik houd niet van al te veel beroering, maar dit keer vond ik het wel mooi. Eindelijk stond er weer eens iemand van vlees en bloed op het erepodium en niet zo'n roerloze tank die het Oostblok meestal stuurt om de medail les op te halen. Politie Het is goed raak geweest bij SC Cambuur-FC Den Haag in Leeuwarden. Een deel van de Haagse supporters, al eerder talenten tonend als brand stichters, vernielde zo onge veer alles wat tussen stadion en station op hun weg kwam. De politie deed wel wat, maar leek voornamelijk te ijveren om de Hagenaars richting Zuid-Holland te krijgen. Er werden géén arrestaties ver richt. Onbegrijpelijk. Ik weet het: de politie staat gauw aan zware kritiek bloot als zij krachtdadig ingrijpt. Uit de zachte sector wordt dan fluks geroepen dat het om kwetsbare, vaderloze kan sarmen gaat op wier ziel men het oor te luisteren moet leg gen. Maar er zijn situaties waar over geen twijfel bestaat wat de politie moet doen: met fer me hand de zaak klaren én arrestaties verrichten. Dat was onlangs bij de Stopera het geval, dat gold nu even zeer Wat heeft anders het be grip "openbare orde" nog voor inhoud? Teleurstellend is ook dat al die dure rapporten over voetbal vandalisme nog tot geen en kel algemeen beleid hebben genspireerd. Prof Giltay Veth heeft een tijd terug met een elftal deskundigen een soort standaardwerk op dit gebied afgeleverd. Als je ziet wat hij voor een voetbalwed- stnjdje allemaal nodig acht, krijg je tranen in je ogen. Maar goed, hij geeft een rich ting aan. Wat doet men er mee? Ligt het al weer in een bureaula? In een persbericht lees ik dat de KNVB deze week sollicitan ten zal oproepen voor de een- mansfunctie op het Bureau Veiligheid Voetbalbezoek. Zijn voornaamste taak wordt het verzamelen van kennis die inmiddels is opgedaan over voetbalrellen. Daar zal dus weer een nieuw rapport uit te voorschijn ko- Ach, u hoort mij niet zeggen dat dat niet nuttig is. Alleen blijf je wel zitten met de klemmen de vraag wanneer komt er nu eindelijk eens een op de praktijk gericht beleid van de grond? Chateaubriand Zowel in Argentinië als in Spanje komt er een onderzoek naar wat er precies is ge beurd met het geld dat rolde ten behoeve van de WK voet bal in resp. 1978 en 1982. Er moet nogal ivat tn verkeerde zakken terecht zijn gekomen. Die Argentijnen worden wel héél laat wakker. Want al in 1978 kon je zien dat die in de ereloge hokkende generaals in hun met goud bestikte uni formen niet alleen op te gróte voet, maar vooral op ónder- mans voet leefden. Je rook de geur van weggemoffeld geld al van het tu-scherm. laat staan als je ter plekke was Gebeurt daar met centen trou wens ooit wel eens iets dat tn de buurt van het begrip "cor rect" komt Nou dan. In Spanje zijn ze wat eerder met het controleren van de re kening Begrijpelijk, ivant tn tegenstelling tot het Argen tijnse team in 1978 bakte het Spaanse er dit jaar niets van. Uit kribbigheid en teleurstel ling gaan de klerken dan al vlug in de facturen zitten bla deren. Leden van het Spaanse organi satie-comité, zo lees ik, schij nen zich o.a. te pletter te heb ben gedeclareerd aan copieu ze maaltijden. Ja, dat had ik de controleurs wel meteen kunnen vertellen. Als in het sobere Nederland de eerste de beste Utrechtse wethouder al te royaal de tn- wendige mens versterkt dan is het duidelijk dat in het veel zwieriger ruiden de spijs kaart zéker u>at verder reikt dan patat-met Bij de loting voor het WK zag ik het jan hagel van de organi satie breeduit ritten. Kerels met koppen u>aarvan je zó af las dat zij rich als directe na zaten van Chateaubriand be schouwden Dat nu blijkt dat de prak van de heren duur uitviel, is dan ook helemaal geen nieuws. Als was vastgesteld dat ze zich de afgelopen vier jaar met een frikadel en een brood je van Dick in het leven had den gehouden - ja. dón pas had het in de krant gemoeten. Ajax zonder Kieft en Rijkaard tegen Celtic GLASGOW (GPD) Voor Ajax is het Europa Cup-duel tegen Celtic bij voorbaat een afvalwedstrijd geworden. Kieft en Rijkaard (knieblessure) hebben al moeten afhaken en het is zeer de vraag of Mölby en Schrijvers woensdagavond in Glasgow wel aanwezig zullen zijn. Schrijvers, die in de nacht van vrij dag op zaterdag plotseling werd geveld door de griep ontbrak in het gezelschap dat gistermiddag van Schiphol vertrok maar zou zijn ploeg in de loop van dinsdag nareizen. „Iedere dag dat hij in zijn eigen bed kan uitzieken is meegenomen. Ik blijf hopen dat hij morgenavond in het doel staat", aldus trainer Aad de Mos, die er vanuit gaat dat de Deen Mölby ondanks diens enkelbles sure wel meespeelt. In het afgelopen weekeinde reken de De Mos ook nog op Kieft om- ALKMAAR (GPD) - Vier van de vijf spelers van AZ'67, van wie werd betwijfeld of zij morgenavond zouden kun nen worden ingezet in de eer ste wedstrijd van de Europa Cup-tweekamp tegen Lime rick United, zijn in staat om te spelen. Zo kan trainer Hans Eijkenbroek in Ierland in elk geval beschikken over Roelf Jan Tiktak, die aanvan kelijk door familieomstan digheden dreigde af te vallen, maar de trip toch meemaakt, Pier Tol, Rk'nard van der Meer en Hugo Hovenkamp. Tol heeft weliswaar hinder van een liesblessure, maar die kwetsuur is niet van dien aard dat de oefenmeester geen beroep op hein kan doen. Richard van der Meer bleek gisteren tijdens de training nauwelijks problemen meer te ondervinden van de enkel blessure die Willem li-speler Toon Nelemans zondagmid dag veroorzaakte. Ook be schikbaar is Hugo Hoven- kamp, die maandagmiddag na een laatste consult in de praktijk van de Rotterdamse fysiotherapeut Ted Troost te horen kreeg dat er medisch gezien geen belemmering meer is om te gaan spelen. Zowel leiding als technische staf van Haarlem verkeert aan de vooravond van het de buut van de 93 jaar oude club in het Europa-Cupvoetbal in grote onzekerheid. Terwijl het bestuur er niet gerust op is, dat de 9000 toeschouwers die noodzakelijk zijn om quitte te draaien daadwerke lijk op de UEFA-Cupwed- strijd tegen AA Gent afko men, kost het trainer Hans van Doorneveld veel hoofd brekens om een zo sterk mo gelijk elftal op de been te brengen. De Haarlemse oefenmeester weet nog altijd niet of hij over Gerrie Kleton en Frank van Leen kan beschikken. dat die niet al te veel last meer had van zijn bij een autoongeluk in de verdrukking geraakte rib ben. „Die blessure is nu ook vrij wel over maar de shock die hij bij dat ongeval heeft opgelopen is nog niet uitgewerkt". Al die tegenvallers hebben ertoe geleid dat de toch al jeugdige groep van Ajax, die in eerste in stantie voor de confrontatie in Schotland was samengesteld, nog verder verjongd moest wor den. De 18-jarige Stanley Menzo, die nog amateur is, werd voor al le zekerheid als derde doelman opgeroepen, de 17-jarige Marco van Basten moest speciaal vrijaf vragen op de havo en Erwin Go- dee, eveneens 17 jaar, werd op het allerlaatste moment inge schakeld. Een voordeel voor Ajax is dat het weer kan beschikken over Schoenaker die zijn schorsing van drie competitiewedstrijden er nu heeft opzitten en over Cruijff, van wie wordt verwacht dat hij alle problemen van bles sures, vormverlies en vermoeid heid zal oplossen. Of zoals De Mos al weken lang verkondigd: „Wij hebben iemand als Cruijff hard nodig omdat hij leiding kan geven en voor rust kan zorgen". Daarbij wordt echter vergeten dat Cruijff pas anderhalve competi tiewedstrijd heeft gespeeld, nog altijd last heeft van de enkelbles sure die hij half augustus in het oefenduel tegen Noordwyk heeft opgelopen en ook zaterdag tegen Sparta met pijnstillende midde len heeft moeten voetballen. „Neem ik niet in dan houd ik het niet vol", aldus Cruijff. Onder de ogen van tweelingbroer Willy jongleert René van de Kerkhof in Schots kostuum met de bal. Morgenavond treden de PSV-ers aan tegen Dundee. „Eigenlijk had ik tegen Sparta maar een helft willen spelen maar omdat Molby uitviel moest ik wel doorgaan. Ik heb me maar zoveel mogelijk uit de buurt van het strijdgewoel gehouden Toch zal juist Cruyff de organisatie en de speldiscipline bij Ajax, die momenteel ook in zijn ogen zo veel te wensen overlaten, moeten verbeteren. Hij zal ervoor moe ten zorgen dat libero Van Veen niet op de meest ongelegen mo menten „open huis" houdt door op avontuur te gaan. Van Cruijff wordt bovendien verwacht dat hij het ritme uit de Schotse ploeg haalt door overtredingen uit te lokken. „Hoe ik dat precies moet doen weet ik nog niet. Dat zie ik op het veld dan wel. Ik zal in ieder geval meer risico moeten nemen dan tegen Sparta en de tegenstanders moeten opzoeken. Ik geloof niet dat ik daarmee overdreven veel risico neem. Ik weet wat mijn be perkingen zijn. Met mijn linker voet kan ik nog niet schieten. Te gen Sparta realiseerde ik me dat een paar maal waardoor ik moest terugdraaien. Het sprinten ging zaterdag gelukkig wat beter. Al les bij elkaar is het natuurlijk nog niet 100 procent. Ik weet daarom ook dat ik moet oppas sen. Toch denk ik dat ik morgen avond wel iets positiefs zal kun nen doen". De belangerijkste taak voor Cruijff zal zijn om de paniek waarvan bijvoorbeeld sprake was tegen Haarlem en Sparta, te voorko men. „Waarom ontstonden toen die problemen achterin? Omdat op het middenveld en in de voor hoede al fouten werden gemaakt Vooral tegen Sparta werd veel balverlies geleden waardoor jon gens zichzelf uitspeelden en achterin een-tegen-een-situaties ontstonden. Van Veen moest er daardoor als laatse man vaak uit om opkomende spelers op te vangen. Als iedereen gediscipli- neerder speelt voorkom je al heel wat problemen. Verder zullen er meer tempowisselingen moeten komen. Ook daarvan is zaterdag niet veel terecht gekomen". Voor een belangrijk deel worden die tekortkomingen in het spel van Ajax in de hand gewerkt door het feit dat een aantal spe lers in vorm is teruggelopen. „Zo'n terugval is, zeker als het om jongeren gaat, normaal. Vo rig jaar gebeurde dat ook maar viel het niet op omdat het om een paar spelers ging in verschillen de perioden. Nu gaat het om meerdere jongens tegelijk. Er wordt erg veel van die jongeren verwacht. Steeds worden verge lijkingen gemaakt met vorig sei zoen. Als we even onder dat ni veau zitten zijn ze in de ogen van anderen slecht. Daarbij komt dan nog eens dat spelers die bij Ajax beschermd worden plotse ling in het Nederlands elftal te veel verantwoordelijk krijgen. Neem nu die vier die in de voor hoede hebben gestaan: Vanen burg en Kieft van Ajax, Koolhof van PSV en Gullit van Feye- noord. Ze moesten alles zelf doen omdat er geen leider in het veld stond. Na zo'n wedstrijd tegen IJsland zit een club als Ajax met de brok ken. Voor morgenavond is het al leen maar te hopen dat die jonge ren vergeten wat er geweest is. En het koppie erby houden Dat zal de grootste opgaaf worden" DUNDEE (GPD) - Zo heel veel sportieve successen lijken er voor Ruud Geels, de voormalige topscorer in de Nederlandse en Belgische competitie, bij PSV in zfjn laatste seizoen niet meer weggelegd. De inmiddels 34-jari- ge Santpoorter, wiens positie in het centrum van de aanval vorig seizoen al herhaaldelijk ter dis cussie werd gesteld, heeft voor lopig de tweekamp met Jurrie Koolhof verloren. En wanneer het aan PSV-trainer Thijs Li- bregts ligt blijft de half vorig sei zoen van het Arnhemse Vitesse overgekomen Koolhof ook in de spits staan. Wat dan meteen bete kent dat de in Europa-Cupvoet bal totaal onervaren Koolhof woensdagavond tegen het Schot se Dundee United de voorkeur heeft boven de in Europa-Cup voetbal meer geroutineerde Ruud Geels, die evenals in de laatste competitiewedstrijd van PSV ook in Dundee naar de re servebank zal worden verwezen. Thijs Libregts, maandagmiddag by het vertrek van PSV vanaf het Eindhovense vliegveld Welschap naar Schotland: „Sinds de terug keer van Rene van de Kerkhof in de basis wil ik met de ploeg zoals die toen werd geformeerd voor lopig doorgaan. Het lijkt op dit ogenblik niet verstandig de as van het elftal opnieuw te wijzi gen. We speelden al een paar wedstrijden in dezelfde opstel ling en nu kunnen we tegen Dun dee United eens bekijken hoe Met de as van zijn elftal bedoelt Thijs Libregts doelman Does burg, die overigens al langer hoe meer concurrentie krygt van de jonge Hans Segcrs, Huub Ste vens als laatste man, Lokhof als de middenvelder die de lynen moet uitzetten, Willy van de Kerkhof voor de offensieve en defensieve correcties en Jume Koolhof als afinaker in het cen trum van de aanval. Libregts: „Dat moet natuurlijk allemaal nog groeien, maar ik geloof dat eventuele kleine schoonheids foutjes maar op de koop toe moe ten worden genomen. Belangrijk op dit moment is nu dat deze spelers in de komende wedstrij den aan hun taken kunnen wen- Een en ander betekent overigens wel dat PSV woensdagavond in het Tan nadice-park van Dundee de plaatselyke United in zyn vyf- tiende Euro pa-Cupwedstrijd te gemoet treedt met niet minder dan drie Europa-Cupdebutan- ten Berry van Aerle, Lokhof en Koolhof Een Dundee United, momenteel tweede in de Schotse League, dat slechts over twee in ternationals beschikt (Stunook en Narey), maar als collectief twee weken geleden in de com petitiewedstrijd tegen Aberdeen een erg sterke indruk op Thys Libregts heeft gemaakt. ADVERTENTIE Maandrente-deposito's. De rente wordt maandelijks op uw bankgirorekening gestort Looptijd 1 tot lOjaar. Minimum storting f 15.000,-. Rente afhankelijk van looptijd tot maximaal 9,38% ef- fektief (9% nominaal). LEIDSE SPAARBANK S DE DICHTBIJ HUISBANK. en

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 13